Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

  • -

Świętemu Janowi Pawłowi II in memoriam

Oratorium
"Siedem ostanich słów Zbawiciela na Krzyżu"
JOSEPHA HAYDNA

Jak głosi tradycja, dzieło to powstało na specjalne zamówienie Biskupa Kadyksu.
Po raz pierwszy zastało wykonane w 1787r. roku w kościele Santa Queve.

Podczas wielkopiątkowego nabożeństwa, w świątyni spowitej kirem ksiądz Biskup wypowiadał jedno z siedmiu ostatnich słów Zbawiciela umierającego na krzyżu, następnie wygłaszał krótką homilię, po czym następowała zbiorowa modlitwa duchownego i wiernych.
W tym czasie rozbrzmiewała muzyka sprzyjająca filozoficznej refleksji nad słowami Ewangelii. Ostateczne opracowanie i ukończenie tego dzieła zabrało, nawet tak genialnemu kompozytorowi jak Haydn, ponad dwadzieścia lat. Świadczy to niewątpliwie o bardzo osobistym podejściu twórcy do wykonywanej pracy. Ukazuje w wyraźnym świetle mistycyzm i powagę, którymi pragnie podzielić się autor ze słuchaczami.

Haydn był austriackim kompozytorem okresu klasycyzmu. Najstarszym z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Mozarta i Beethovena.

Ta przepiękna produkcja została wystawiona po raz pierwszy przeze mnie na zaproszenie Telewizji Polskiej 8 kwietnia 2005 roku. Jako jedyna Orkiestra w Polsce w tym dniu, za zgodą Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, wykonaliśmy to przepiękne Oratorium po raz pierwszy w Kościele Św. Anny w Warszawie o godz. 7:00 na dwie godziny przed centralną ceremonią żałobną Ojca Świętego z Watykanu.
Koncert był transmitowany na żywo przez Program 1 Telewizji Polskiej oraz TV Polonia.

W latach 2005-2014 Warszawska Orkiestra Symfoniczna SONATA im. Bogumiła Łepeckiego zrealizowała 52 koncerty oratoryjne w hołdzie Janowi Pawłowi II w każdą rocznice śmierci Ojca Świętego.
Koncerty były realizowane z władzami województw, miast i powiatów samorządu Rzeczpospolitej Polskiej.
Koncerty orkiestry były wysłuchane przez ponad 50-tysięczną publiczność społeczności lokalnych w Polsce i zostały zaprezentowane w 52 miasta Polski w 5-ciu województwach: mazowieckim, podlaskim, lubelskim, śląskim i świętokrzyskim.
Honorowy Patronat nad poszczególnymi koncertami oratoryjnymi objęli marszałkowie, prezydenci, burmistrzowie, starości i wójtowie województw, miast i powiatów samorządu Rzeczpospolitej Polskiej.
Honorowy patronat nad poszczególnymi koncertami oratoryjnymi objęli także hierarchowie Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

Serdecznie zapraszamy zatem na to wyjątkowe wydarzenie wszystkich Państwa informując jednocześnie iż orkiestrą będzie dyrygował  wspaniały polski dyrygent Pan Stanisław Winiarczyk który przez ponad 10 lat wzbogacał swój warsztat w Akademii Mozartowskiej w Austrii powołanej przez Sandora Vegha uważanego za największego odtwórcę dzieł Haydna, Mozarta i Schuberta.

Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego od 30 lat jest wpisana swymi osiągnięciami w kulturę narodową, którą współtworząc współcześnie promuje w Polsce, Europie i na Świecie.
Występowała w takich miastach jak Paryż, Londyn, Sztokholm, Wiedeń, Tel Awiw, Guadalajara, Essen, Duisburg, Recklinghausen, Birstonas, Ostersund, Warszawa, Kraków, Katowice, i wiele innych. Jej koncertów wysłuchało w sposób bezpośredni około 500 tysięcy słuchaczy zaś za pośrednictwem Telewizji Polskiej, Niemieckiej i Izraelskiej - kilkanaście milionów.

Jacek Łepecki - Prezes Fundacji i Dyrektor Generalny - Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej "SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego, który w br. ochodzi swój jubileusz 25-lecia pracy twórczej i managerskiej na stanowisku dyrektora generalnego.
Syn - twórcy, dyrygenta i aranżera - Powstańca Warszawskiego - którego imię przyjęła orkiestra w 2001r. Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej "SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego.
Zorganizował ponad 400 koncertów kameralnych i symfonicznych: w Polsce, Europie i Świecie, w tym 10 tourne Zagranicznych w Europie, Bliskim Wschodzie, Ameryce Północnej; w Wielkiej Brytanii, 3-krotnie w Niemczech, 2-krotnie Francji, Austrii, Belgii, Litwie, Szwecji, Izraelu, Meksyku.
Przygotował Orkiestrę do wielu koncertów w ramach uroczystości państwowych w Polsce i zagranicą. Zrealizował kilkanaście Produkcji Koncertów z Telewizjami Polskimi.

W 2011 roku postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – na wniosek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich - odznaczony został - Pan Jacek Łepecki - Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

wyświetl galerię w Cooliris
  • -

« wstecz

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie