Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Wielkanocne spotkanie z zającem

Tradycyjnie, jak co roku, dzieci w naszej Świetlicy odwiedził Wielkanocny Zając.

27 marca 2013r. w naszej świetlicy odbyła się uroczystość „Wielkanocne spotkanie z zającem”, która została poprowadzona przez panie Annę Maj i Izabellę Pieluchowską.
Nauczycielki przygotowały dla uczniów quiz związany ze Świętami Wielkanocnymi, tor przeszkód z jajkiem na łyżce oraz ukryły w rożnych miejscach sali wielkanocne jajeczka. Kiedy to już wszyscy byli gotowi zaczęły się poszukiwania jajeczek. Dla najlepszych były nagrody od samego zajączka. Najlepszą poszukiwaczką jajeczek okazała się Ola Zająć.

Było dużo wspaniałej zabawy, a na zakończenie spotkania z zebranych jajeczek świetliki ułożyły wiadomość jaką zostawił dla nich zając. A brzmiała ona tak:

„WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ŻYCZY ZAJĄCZEK”

  • autor: Anna Maj
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Żywa lekcja historii

25 marca odbyła się w Publicznym Gimnazjum nr 1 żywa lekcja historii - Rycerstwo.
Celem lekcji było poznanie:
Kto mógł zostać rycerzem?
Czym był kodeks rycerski?
Jak wyglądały średniowieczne turniej?
O bitwie pod Grunwaldem,
Na czym polegał Sąd Boży?
Ile waży zbroja płytowa?
Walka mieczem i toporem,
Ekwipunek: miecze, tarcze, topory, hakownice, kolczuga i wiele innych.

  • autor: Hanna Twardowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Chata Wdowy

  • -

Dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej to 21 marca. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej razem z p. Anną Maj i p. Izabellą Pieluchowską udali się nad Wisłę, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę.
Wcześniej jednak wysłuchali informacji o tradycjach topienia marzanny, które przedstawiła im p. Ania, oraz wykonali kukłę. Kiedy Marzanna była gotowa udaliśmy się nad rzekę.

  • autor: Anna Maj
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza

Jest takie miejsce w Warszawie bliskie sercu każdego Polaka, to Grób Nieznanego Żołnierza. Grób – pomnik na placu marszałka Józefa Piłsudskiego jest hołdem składanym przez Nasz Naród tysiącom bezimiennych obrońców naszej Ojczyzny, poległych w walkach o jej wolność. Symbolizuje największe poświęcenie i oddanie w imię niepodległości Polski.

Dzieci z grup Smerfy i Mali Odkrywcy z Publicznego Przedszkola nr 1 będąc na wycieczce w Warszawie złożyły kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na zajęciach jeszcze przed wyjazdem do Warszawy dzieci poznały historię powstania Grobu-Pomnika, jego symbolikę i znaczenie dla naszego narodu. Dowiedziały się również, jaki przebieg mają uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza w rocznicę świąt narodowych. Jak stwierdziły dzieci po zajęciach jest to najważniejszy pomnik w Polsce. Co innego usłyszeć a co innego zobaczyć osobiście. Warta honorowa pełniona przez żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, płonący wieczny znicz, oraz piękny wystrój grobu na pewno na zawsze pozostaną w pamięci naszych dzieci, jest to kolejny krok w ich patriotycznej edukacji. Z dużym zainteresowaniem przedszkolaki obejrzały zmianę warty. Złożenie kwiatów przez dzieci na Grobie Nieznanego Żołnierza to tak jakby przyszłość Polski spotkała się z jej historią. Jeszcze tylko spojrzenie na pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego zza szyb autokaru i pora kończyć „spotkanie” z  Warszawą.

  • autor: Alina Kaszyńska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Fakty Nowodworskie

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem miesięcznika samorządowego Fakty Nowodworskie. Czy i kiedy będą światła na Wojska Polskiego? Odpowiedzi na to palące w ostatnich miesiącach pytanie znajdziecie Państwo w temacie numeru na str. 2 i 8. W tym dziale również o mającym powstać w tym roku  w mieście miasteczku ruchu drogowego i o projekcie „Równe szanse dla osób niepełnosprawnych oraz w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej” dzięki któremu kolejne 200 rodzin otrzyma komputer i dostęp do Internetu.

Wiosna już nadchodzi, na dworze zrobi się cieplej i przyjemniej.  Dlatego w dziale turystyka zachęcamy do pieszych wędrówek po mieście. Proponujemy w nim dwie trasy – jedna wiedzie przez miasto, druga rzez Twierdzę Modlin. Po szczegóły ich dotyczące zapraszamy na str. 7.

Polecamy Państwa uwadze strony 10-12, na których w wieściach z ratusza prezentujemy Wydział Gospodarki Komunalnej. Ponieważ jednak zakres jego kompetencji jest bardzo duży, w tym miesiącu skupiliśmy się jedynie na działaniach związanych z ochroną środowiska, ekologią i gospodarowaniem odpadami. Dodatkowo na str. 23 szczegółowo opisujemy zasady segregacji śmieci.  

Jak zawsze na pozostałych stronach sporo wydarzeń z miasta oraz placówek oświatowych, podsumowanie akcji zima w mieście,  relacje z konkursów i osiągnięć naszych uczniów i sportowców.

Przypominamy, że Fakty Nowodworskie dostępne są w kilkudziesięciu punktach na terenie miasta, w szkołach, przedszkolach, jednostkach miejskich, w bibliotekach, ośrodku kultury, w hali sportowej NOSiR, punktach handlowych i usługowych, oraz w urzędzie miejskim.

Miłego czytania!

  • autor: Aneta Pielach - Pierścieniak

Mistrzostwa Polski Młodzieżowców w szermierce

  • -

Wielkanocny kiermasz

W dniach od 18 marca do 27 marca 2013r. przed Świętami Wielkanocnymi w naszej szkole zorganizowany został kiermasz.

W czasie tej akcji sprzedawane były wyroby dekoracyjne związane ze Świętami Wielkanocnymi.
Prace na kiermasz wykonali uczniowie z pomocą swoich rodziców oraz nauczyciele z naszej szkoły. Zostało zebranych dużo różnorodnych wyrobów: stroiki, kartki, obrazki, pisanki, baranki, zajączki i wiele innych. Kolorowe ozdoby świąteczne są wyjątkowe, niepowtarzalne i dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rodziców, pracowników szkoły.
Pieniądze, które w ten sposób zarobiliśmy przeznaczone zostały na dofinansowanie do wycieczek dla najbardziej potrzebujących uczniów z naszej szkoły.
Dziękujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom za zaangażowanie, pomoc i udział w kiermaszu.

  • autor: Anna Maj
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Gdzie jest zając?

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim, biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Uroczysko w Supraślu.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie plakatu nawołującego do ochrony zajęcy. Uczniowie mieli przedstawić zająca w dowolnym środowisku jego występowania lub ukazać działania na rzecz jego ochrony. Najlepiej z tego zadania wywiązała się dwójka uczniów z klasy II b.
W kategorii klas I – III pierwsze miejsce w Polsce zajęła Olga Jakubowska. Natomiast praca Marcelego Wasilko została wyróżniona.
Laureaci konkursu wraz z opiekunem, p. Iwoną Zielińską zostali zaproszeni na Seminarium Naukowe „Gdzie się podział zając szarak” do Nadleśnictwa Krynki w Poczopku.
Sesja stworzyła świetną okazję do wymiany doświadczeń i wiedzy w zakresie problemów związanych z zachowaniem do niedawna tak licznie występującego zająca szaraka, dała też szansę na przedstawienie koncepcji dalszych działań ochronnych na rzecz tego zagrożonego wyginięciem zwierzęcia. W sesji wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu w Białymstoku, Poznaniu, Lublinie, SGGW w Warszawie, Polskiego Związku Łowiectwa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i wielu innych.
W trakcje trwania seminarium wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego. Olga Jakubowska za zajęcie I miejsca otrzymała wspaniały rower, Marceli zaś gry i puzzle o tematyce  leśnej.
Uczestnicy seminarium mieli również okazję do zwiedzenia ogrodu zwanego Silvarium. Nie jest to ogród zoologiczny ani botaniczny – to unikalny ogród leśny, w którym jak w czarodziejskiej soczewce koncentrują się niepowtarzalne walory podlaskich lasów. Nie ma tam suchych informacji, jest to wspólna podróż przez bajeczny świat przyrody. Można zobaczyć tam ptasią chatę, wolierę z sowami, zegar słoneczny, zegar równikowy, wędrujące skały, kapliczki, martwe drzewa, zioła i wiele innych ciekawostek.
Nasi uczniowie najbardziej zachwycili się Galerią na skraju puszcz. W urokliwym budynku, architekturą nawiązującym do podlaskiego budownictwa stworzono niepowtarzalny świat. Jest to oryginalne muzeum przyrodnicze, gdzie zatrzymane w biegu zwierzęta sąsiadują z tętniącym życiem szklanym ulem pszczelim i unikalnym nie tylko w skali ogólnopolskiej Formikarium - gniazdem mrówki ćmawej. Oli i Marcelemu najbardziej podobały się olbrzymie żubry. Byli też pod wrażeniem tablicy interaktywnej, dzięki której mogli usłyszeć głosy i informacje na temat zwierząt znajdujących się w galerii. Szkoda tylko, że zimowa aura nie pozwoliła nam w pełni skorzystać z uroków tego miejsca. Pobyt w Puszczy Knyszyńskiej na długo pozostanie w naszej pamięci.

  • autor: Agnieszka Rabiej
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Święta Wielkanocne

  • -

Kolorowe pisanki

We wtorek 26 marca w grupie Plastusiów odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. „Kolorowe pisanki” prowadzone przez panią Olę. Zajęcia były podzielone na dwie części.

W pierwszej przedszkolaki mogły się wykazać wiedzą matematyczną tworząc zbiory z kolorowych pisanek, które wykonały samodzielnie kilka dni wcześniej. Przeliczały, dodawały i odejmowały na konkretach – każdy według swoich możliwości. Zajęcia ze względu na fakt, iż jest to grupa zróżnicowana wiekowo (4, 5, 6-latki) były bardzo zindywidualizowane. Niektóre młodsze dzieci liczą sprawnie do dziesięciu, ale są też „bystrzaki”, które potrafią liczyć nawet do 20. Dzieci starsze bez problemu rozpoznają obrazy graficzne cyfr, potrafią użyć znaków „<”, „ >”,  „=” oraz określają różnice w liczebności zbiorów posługując się trudnym sformułowaniem „o ile więcej” lub „o ile mniej”. Zajęcia były przeplatane zabawami ruchowymi, podczas których dzieci również musiały liczyć i posługiwać się pojęciami „najmniej”, „najwięcej”, „tyle samo”.

W drugiej części zajęć przedszkolaki wraz z rodzicami wykonywali rozmaitości z ugotowanych jajek i dodatków. Powstały myszki, łódeczki, kurki i koguciki, sowy, grzybki, pajączki, króliczki i jeżyki. Zanim zostały skonsumowane powędrowały na małą wystawę.

Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami pod kierunkiem mamy Karolka W. – pani Kasi, która jest cukiernikiem, robiły z ciasta drożdżowego króliczki i kurczaczki do koszyczka ze święconką. Niestety niektóre smakołyki nie doczekały świąt, ponieważ mali kucharze chętnie zjedli swoje wytwory. Zajęcia bardzo podobały się zarówno dzieciom jak i rodzicom przypatrującym się swoim pociechom podczas zajęć w przedszkolu.

  • autor: Agnieszka Marszałek
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Warsztaty z rękodzieła ludowego w PP2

11 marca 2013 roku dzieci z grupy III Zajączki i IV Myszki wzięły udział w warsztatach z rękodzieła ludowego. Zajęcia przeprowadzili przedstawiciele pracowni „Guliwer”.

Dzieci podczas robienia z siana Wielkanocnych koszyczków miały okazję poczuć się jak prawdziwi artyści. Efekt pracy był zadziwiający. Dzieci z dumą i wielkim przejęciem prezentowały swoje kuro koszyczki, z zaangażowaniem wysłuchały ciekawostek na temat pracy przybyłych do nas gości oraz oglądały przywiezione przez nich rękodzieła.

Dziękujemy za zorganizowanie innowacyjnych zajęć.

  • autor: Nauczycielki gr. IV
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

Wielkanoc u Smerfów

Próżno szukały dzieci z grupy Smerfy Publicznego Przedszkola nr 1 będąc na wycieczce w Warszawie i spacerując po Ogrodzie Saskim oznak wiosny. Spóźniła nam się tegoroczna wiosna, Święta Wielkanocne tuż-tuż, a w koło jeszcze tyle śniegu. Na szczęście w przedszkolu jak zawsze jest ciepło i kolorowo. W kąciku plastycznym, który z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych przybrał szczególny wystrój zagościły wykonane przez dzieci palemki, pisanki, baranki w zielonym owsie i rzeżusze, a także kurczaczki i zajączki. Piękne i różnorodne prace dzieci świadczą, że przedświąteczny czas jest dla nich bardzo pracowity. Polska Wielkanoc łączy tradycje świeckie i religijne. Przedświąteczne zajęcia w przedszkolu to także poznawanie tych pięknych tradycji związanych ze Świętami. Co symbolizuje palma i baranek, dlaczego do koszyczka wkładamy pokarmy i je święcimy, co to jest pisanka i kraszanka i dlaczego Lany Poniedziałek jest lany. Święta to czas kiedy chętnie sięgamy do polskich tradycji kulinarnych dlatego i dzieci poznają co to jest mazurek, makowiec, kołacz czy baba drożdżowa. Jak widać Wielkanoc jest radosnym, wiosennym świętem pełnym nadziei. Wiąże się z nią wiele barwnych zwyczajów, które warto podtrzymywać i przekazać najmłodszym.

Jeszcze tylko dzieci wykonają kolorową wydzierankę przedstawiającą wiosenne bazie w wazonie by przyozdobić pracami tablicę w swej sali zabaw i chyba wszystko już gotowe do Świąt, no prawie wszystko bo w przedszkolu jak w domu ciągle jest coś nowego do zrobienia.

  • autor: Alina Kaszyńska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Mamy pięściarskiego mistrza!

Nowodworzanin Patryk Brzeski został Mistrzem Polski seniorów w boksie w wadze superciężkiej. Aby uzyskać ten tytuł  nasz pięściarz stoczył trzy walki, wszystkie pewnie wygrywając na punkty.

Patryk Brzeski jest zawodnikiem sekcji bokserskiej Champion NOSiR i stypendystą burmistrza Nowego Dworu.
Tytuł mistrza polski w boksie wywalczył podczas zawodów które odbyły się w dniach 21-23 marca w Zawierciu. Były to 84. Mistrzostwa Polski Seniorów w boksie. W turnieju Patryk stoczył trzy walki. Po kolei pewnie wygrał z Michałem Jabłońskim i Mateuszem Figielem, a w finale pokonał Krzysztofa Koselę.

Poniżej wyniki poszczególnych walk:
Patryk Brzeski (Champion Nowy Dwór Maz.) vs Michał Jabłoński (Wisłok Rzeszów) 5:0,
Patryk Brzeski (Champion Nowy Dwór Maz.) vs Mateusz Figiel (Hetman Białystok) 5:0,
Patryk Brzeski (Champion Nowy Dwór Maz.) vs Krzysztof Kosela (Broń Radom) 4:1.

GRATULUJEMY!

  • autor: Aneta Pielach – Pierscieniak; foto: NOSiR
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

Złota Rybka

Nowodworski Ośrodek Kultury i firma Model Opakowania Sp. z o.o. zapraszają dzieci na kolejne przedstawienie z cyklu "Poranek z teatrem".

Z Ł O T A    R Y B K A
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A
6 kwietnia 2013 r. godz. 10.00

Karty Wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.

Ilość miejsc ograniczona

 

"Złota Rybka" - to uwspółcześniona bajka „O rybaku i złotej rybce” skierowana na konsekwencje, jakie przynieść może zatracenie się w zdobywaniu wciąż nowych dóbr materialnych. Dzięki poruszaniu takich tematów naturalna wrażliwość dzieci nie zostanie uśpiona i uwydatni co naprawdę w życiu jest ważne. Jak cenne są wartości takie jak miłość i przyjaźń. Dodatkowym atutem spektaklu są elementy ekologiczne mówiące o naszym wpływie na środowisko naturalne. Twórcami adaptacji bajki i zarazem wykonawcami są aktorzy Ewa Dobrowolska i Jarosław Gmitrzuk.

  • -

Konkurs recytatorski

12 marca 2013 roku w Zespole Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim - Modlinie Twierdzy w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego pt. „Warszawska Syrenka”.

Wiersze recytowali uczniowie z klas 0-3 SP. Jurorami konkursu były: pani dyrektor Ewa Rudnicka, pani Aldona Kolanek oraz pani Beata Kielar. Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Biegaj z klasy 0c, drugie - Paulina Wróblewska z klasy 1a, pierwsze Adrianna Wacko z klasy 3a. Ada recytowała wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Strusie pióra”, czym podbiła serca jurorów i publiczności. Wszyscy bili brawo. Pierwsza piątka dostała deski do pływania i dyplomy.
Konkurs był udamy. Zwyciężczyni życzymy udanego występu w eliminacjach powiatowych.

Jagoda Jandy z klasy 3c

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -

Spotkanie wielkanocne

22 marca w grupie „Myszki” odbyło się rodzinne spotkanie pod hasłem „Wielkanocne niespodzianki”.
Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną integracyjną zabawą „Baranki” oraz piosenką „My jesteśmy pisaneczki”.
Dalsze popołudnie miało charakter warsztatowy. Rodzice wraz z dziećmi wykonywali palmy wielkanocne z przepięknych ręcznie robionych kwiatków, zielonego bukszpanu, gałązek bazi itp.
Punktem kulminacyjnym imprezy było robienie wspólnej grupowej palmy wielkanocnej. Rodzice, dziadkowie i dzieci wykazali się naprawdę ogromną inwencją. Palma jest duża, piękna i zdobi holl przedszkola.
Na zakończenie każde dziecko dostało upominek od Wielkanocnego Zajączka.
Dziękujemy Rodzicom i dzieciom za zaangażowanie i miłą atmosferę podczas przedświątecznego spotkania.

  • autor: Nauczycielki gr. IV
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Powitanie wiosny

Czwartek 21 marzec 2013 r. to w Publicznym Przedszkolu nr 2 bardzo wyjątkowy dzień.
Od samego rana było bardzo radośnie i trochę tajemniczo. Wszystkie dzieci i panie tego dnia przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Zaraz po śniadaniu przedszkolaki udały się na poszukiwanie wiosny, które rozpoczęły się od przedstawienia teatralnego pt. „Witamy Wiosnę” w wykonaniu grupy integracyjnej. Dzieci piosenką, tańcem i wierszykami wypędziły Zimę a powitały utęsknioną Wiosnę.
Następnie dzieci ze wszystkich grup wzięły udział w wiosennych grach i zabawach. Było budzenie przyrody i zwierząt do życia przy utworze „Poranek” Greeg’a, segregowanie obrazków i przyporządkowanie do odpowiedniej pory roku oraz malowanie świata na zielono i wiele innych.
Po czym wszystkie dzieci z piosenką na buzi i własnoręcznie zrobionymi instrumentami muzycznymi udały się na wiosenny spacer ulicami Modlina.
Na koniec dzieci ozdobiły przedszkolny teren malując kredą piękne kolorowe kwiaty.
Po tak wyczerpującym dniu wszyscy powrócili do Przedszkola na zielony obiad – Zupę Shreka i kluski królewny Fiony.
Odchody powitania wiosny dla wszystkich dzieci przygotowała pani Ewa Ż, Anna G  i Ela S.

  • autor: Ewa Żulińska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Odbudują pomnik Piłsudskiego

W styczniowym wydaniu Faktów Nowodworskich pisaliśmy o powstaniu Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W lutym uruchomiona została strona internetowa inicjatywy oraz fanpage na facebooku.

Komitet powstał pod koniec grudnia ubiegłego roku. Jak czytamy na stronie internetowej inicjatywy „naszym celem jest przywrócenie przestrzeni publicznej miasta jednego z głównych elementów pamięci okresu przedwojennego – pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Popiersie takie stało przed kilkudziesięciu laty w Alei Ignacego Paderewskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.

„Postać ta (marszałka Józefa Piłsudskiego red.) jest niezaprzeczalnie związana z Nowym Dworem Mazowieckim – podkreślają ponadto pomysłodawcy akcji. Dodają też, że przez ostatnie 70 lat wszystkie ślady dotyczące jego (marszałka Piłsudskiego red.) osoby zostały jednak zatarte.

Dlategoteż na swojej stronie internetowej w dziale „Historia” będą przedstawiać interesujące fakty z historii miasta, związane z współtwórcą polskiej niepodległości, jakim niewątpliwie był Marszałek Piłsudski.

Pod adresem www.dlamarszalka.pl znaleźć można aktualne informacje na temat tej inicjatywy. Dodatkowo uruchomiona została strona dla jej fanów na facebooku (www.facebook.com/DlaMarszalka). W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić do uczestnictwa i wsparcia akcji odbudowy pomnika.

- Pragniemy zaprosić państwa do współpracy - nie tylko w charakterze darczyńców, ale też sympatyków, i współpracowników. To inicjatywa ponad podziałami, do udziału w której chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców. Łączy nas szczytny cel, który być może będzie początkiem dobrej passy w przywracaniu lokalnej tożsamości i popularyzacji historii naszego miasta – podkreślają przedstawiciele komitetu.

Odsłonięcie pomnika Piłsudskiego powinno odbyć się 11 listopada 2013 roku.

  • autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: www.dlamarszalka.pl
  • -

Giełda fotograficzna

Wszystkich miłośników fotografii zapraszamy w niedzielę 7 kwietnia 2013 r. do galerii Łącznik w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul. Paderewskiego 1A na giełdę fotograficzną, która potrwa od 10:00 do 13:00.

Każdy pasjonat wie, że w przypadku fotografii sprzęt ma znaczenie. Wielu fotografów przez lata zgromadziło sporo sprzętu, którego od dawna nie używa, czy to z powodu zmiany podejścia do sztuki, czy z powodu przejścia na inne modele aparatów.
Giełda fotograficzna to świetna okazja do kupienia, sprzedaży, czy zamiany sprzętów fotograficznych, a także do pogawędki o fotografii.

Szczegółowe informacje:
tel. (22) 732 08 76 wew. 31
e-mail: agnieszka.klimowicz@nok.nowydwormaz.pl

Kiermasz ozdób wielkanocnych

26.03.2013r. w godz. 9:00-13:00 w Urzędzie Miejskim (hol na parterze), odbędzie się kiermasz ozdób wielkanocnych wykonanych w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej przez Koło Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Wszystkie zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy.

O'beeBOK

W dniach 22–24 lutego 2013 r. w Bemowskim Ośrodku Kultury odbył się III Festiwal Piosenki Polskiej i Angielskiej "O'beeBOK ".
Wśród uczestników konkursu znaleźli się również reprezentanci sekcji wokalnej Nowodworskiego Ośrodka Kultury prowadzonej przez p. Alicję Kabacińską.
W kategorii uczniów szkół średnich śpiewających piosenkę w języku angielskim, jury w składzie: Przemysław Hindera, Iwona Prugar-Fiedorowicz i Robert Chojnacki,  bardzo wysoko oceniło występ naszej reprezentantki Kamili Różańskiej i przyznało jej, za wykonanie piosenki "I found a boy" III nagrodę.
Serdecznie gratulujemy Kamili i jej nauczycielce p. Alicji Kabacińskiej, oraz życzymy kolejnych artystycznych osiągnięć.

  • autor: NOK
  • -

Wiosno przybywaj

Zima nie odpuszcza, choć wszyscy tęsknią za słońcem i ciepłem. By tradycji stało się zadość dzieci z Publicznego Przedszkola nr 3 w Nowym Dworze Maz. wraz ze swoimi nauczycielkami postanowiły ułatwić zimie odejście z naszego miasta i zachęcić wiosnę do powrotu.
Przygotowania do uroczystości trwały tydzień. W tym czasie dzieci rozmawiały o porach roku, własnoręcznie wykonywały wiosenne dekoracje, „marzanny” i „maik – gaik”.
Długo wyczekiwana uroczystość z okazji „Pierwszego dnia wiosny” rozpoczęła się 21.03.2013 r. od wspólnych tańców i zabaw w sali gimnastycznej. Ostatni raz przedszkolaki rzucały się śnieżkami z bibuły, tańczyły jak śnieżynki. Nie zabrakło „pani zimy”, która wcale nie miała ochoty odejść. Radośnie śpiewane piosenki zachęciły „panią wiosnę” do odwiedzenia dzieci w przedszkolu. Przekonała ona swą poprzedniczkę, że jej panowanie się skończyło i czas na pożegnanie.
Po wykonaniu pięknych portretów pani wiosny wszystkie przedszkolaki spotkały się na placu zabaw przy przedszkolu, by spalić wykonane przez siebie kukły – marzanny. Wraz z ulatującym dymem żegnały sople, mróz, szron i lód. Nadszedł czas na pierwsze oznaki wiosny: krokusy i przebiśniegi. Te drugie dzieci zaobserwowały już w przedszkolnym ogródku.

  • autor: Justyna Lewandowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Wielkanocny konkurs w PP2

Przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy już trwają. Przedszkolaki z PP2 wraz z rodzicami wzięły udział w konkursie świątecznym „Zajączek wielkanocny”. Dzieci przyniosły zajączki wykonane w domu różnymi technikami plastycznymi i nie tylko. Wszyscy uczestnicy konkursu popisali się świetnymi pomysłami i inwencją twórczą.
Pani Dyrektor Mariola Zielińska wręczyła wszystkim uczestnikom nagrody w postaci puzzli.

  • autor: S.M.
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

ZOR RP uczciła dzień imienin Marszałka Piłsudskiego

19 marca 2013 r., w dniu imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej złożyła kwiaty pod pomnikiem Marszałka w Warszawie i uczestniczyła w uroczystości zorganizowanej przez Związek Piłsudczyków RP Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego.

Delegację ZORRP stanowili: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZOR, Marcin Łada – wiceprezes ZOR i Kamil Malinowski. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego delegacja ZOR udała się na zaproszenie prezesa Związku Piłsudczyków RP Mariana Ząbka do Centralnej Biblioteki Wojskowej, gdzie Piłsudczycy zorganizowali okolicznościową uroczystość. W programie uroczystości znalazły się okolicznościowe wystąpienia na temat Marszałka Piłsudskiego, wręczenie odznaczeń Związku dla osób i szkół zasłużonych dla Związku Piłsudczyków RP oraz występ Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Wśród odznaczonych były m.in. Karolina Kaczorowska – wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim i poseł Jadwiga Zakrzewska – wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Pobyt w CBW zaowocował również spotkaniem z jej dyrektorem dr. Janem Tarczyńskim, podczas którego omówiono możliwości współpracy pomiędzy ZOR RP a Centralną Biblioteką Wojskową. Szczegółowe zagadnienia w tym zakresie zostaną omówione podczas najbliższego spotkania.

  • autor: (k); foto: Kamil Malinowski
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Uczymy się pierwszej pomocy

Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 5 uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy. Wiedzę na ten temat przekazali im strażacy z nowodworskiej Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne. 

W marcu bieżącego roku strażacy z OSP – Ratownictwo Wodne odwiedzili przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 5 na Osiedlu Młodych.
Dzieci miały możliwość zapoznania się z zawodem strażaka. Szybko okazało się, że nasi goście nie zajmują się tylko gaszeniem pożarów, ale również udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Już teraz każde dziecko wie jak zareagować w nagłych wypadkach, zna także najważniejsze numery telefonów. Strażacy przeprowadzili kurs udzielania pierwszej pomocy na miarę możliwości swoich słuchaczy, a każde dziecko mogło praktycznie wykorzystać umiejętności na fantomie.
Nasi goście przedstawili niewielki wycinek swojej pracy ratowników wodnych. Ciężki i skomplikowany w obsłudze strój nurka wzbudził olbrzymie zainteresowanie. A fakt, że każde dziecko miało możliwość choć na chwilę go przymierzyć sprawiło wiele radości. Spotkanie, które zostało przeprowadzone w tak ciekawy i profesjonalny sposób na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci.

  • autor: D. Brzezińska, M. Hinz
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Mistrzostwa w strzelaniu

  • -

Warsztaty plastyczne "Malowanie pisanek"

Czas Świąt Wielkanocnych jest związany przede wszystkim z tradycją malowania pisanek. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka maja różne nazwy: pisanki, kraszanki, oklejanki, rysowanki, drapanki. Coraz częściej spotyka się osoby, które przed Wielkanocą w tradycyjny ręczny sposób wykonują pisanki. Grupa „Biedronki” zaprosiła Panią Magdę, która pokazała malowanie jajek techniką batikową. Technika ta polega na nakładaniu na jajko gorącego wosku pszczelego i jego barwieniu. Na zajęciu można było poznać cały proces tworzenia pisanki. Zainteresowanie było ogromne. Oprócz zdobienia jajek dzieci dowiedziały się dużo ciekawych informacji na temat tradycji Świąt Wielkanocnych. Pod koniec warsztatów dzieci zrobiły Wielkanocną kołatkę - składały ją z drewnianych elementów łącząc drucikiem. Przedszkolaki dowiedziały się, że milczące od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty dzwony kościelne zastępowały kołatki, biegali z nimi po ulicy w tych dniach chłopcy czyniąc nieznośny hałas. Na zakończenie warsztatów dzieciaki miały okazje wypróbować siłę swoich kołatek.
Wszyscy wykazali się wspaniałą kreatywnością i aktywnością twórczą. Powstały istne pisankowe cudeńka.

  • autor: PP2
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

Nowodworskie Spotkania Jazzowe

Rewelacyjny koncert w wykonaniu fantastycznych muzyków, brawa na stojąco i dobra zabawa. Tak w jednym zdaniu można scharakteryzować wieczór, który odbył się w Nowodworskim Ośrodku Kultury w środę 13.03.2013 r. Muzyczne Trio w składzie: Krzysztof Ścierański - gitara basowa, Bernard Maseli - wibrafon i Paweł "Benbeneq" Kuczyński - perkusja zapewnili pełen wrażeń wieczór nie tylko sympatykom jazzu, ale także miłośnikom kabaretu. Znany ze swojego poczucia humoru Krzysztof Ścierański, używając tej zalety, bardzo szybko nawiązał bezpośredni kontakt z publicznością i tak, w domowej wręcz atmosferze, poprowadził koncert do szczęśliwego końca. Zabawne dialogi, muzyków, ale przede wszystkim znakomita muzyka przez blisko dwie godziny utrzymywały publiczność w dobrych nastrojach na koncercie, oraz zapewne, jeszcze długo po  nim. Aby  doznać tych wrażeń i  nasycić się wirtuozerią muzyków trzeba pójść na koncert wytrawnego Trio, co serdecznie Państwu polecamy, zapraszając jednocześnie na następne Nowodworskie Spotkanie Jazzowe  17 kwietnia 2013 r.

  • autor: NOK
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Miłość w Paryżu

Najpiękniejsze francuskie piosenki o miłości z repertuaru Edith Piaf, Juliette  Gréco, Carli Bruni, Jacquesa Brela, Yves Montanda, Joe Dassina i Paris Combo zadedykowane Paniom mieliśmy możliwość wysłuchać podczas koncertu zatytułowanego „L’amour a Paris czyli Miłość w Paryżu”, który odbył się 8 marca 2013 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury.

W romantyczną podróż do stolicy Francji - Paryża zabrała nas Dorota Lanton aktorka i piosenkarka, która znakomicie odnajduje się w tych wielkich postaciach francuskiej estrady nie gubiąc nic z własnej osobowości. Artystce towarzyszyło w tej podróży dwóch znakomitych muzyków Marek Stefankiewicz, grający na instrumentach klawiszowych i Bogusław Nowicki, grający na akordeonie i gitarze.
Melodyjne, aczkolwiek naładowane dużą dawką emocji, w dużej części znane piosenki, pozwoliły na ponad godzinę oderwać się od pędzącej rzeczywistości i przenieść się, w tak bliską człowiekowi, krainę pragnień, miłości i tęsknoty za tym, co jeszcze nie nadeszło.

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Konkurs recytatorski w "Krasnalu"

15 marca 2013 w Przedszkolu „Krasnal” odbył się Konkurs Recytatorski. W konkursie brały udział dzieci 4, 5, 6 letnie i jeden trzylatek.
Zainteresowanie było duże, gdyż zgłosiło się 34 uczestników. Na konkurs należało przygotować wiersz Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy. Dzieci bardzo dobrze przygotowały się do recytacji. Wśród wierszy nie zabrakło „Bambo”, „Skarżypyty”, „Okulary”, „Abecadło” i wielu, wielu innych.
Celem konkursu była popularyzacja utworów wybranych pisarzy, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci. Była to również okazja do przełamywania nieśmiałości i zaprezentowanie swoich umiejętności recytatorskich na większym forum.
Dzieci na widowni z zainteresowaniem śledziły występy swoich kolegów i koleżanek, nagradzając ich gromkimi brawami.
Przy ocenie recytatorów wzięto pod uwagę: dobór repertuaru jego pamięciowe opanowanie, interpretację utworów oraz ogólny wyraz artystyczny. Wobec wysokiego i wyrównanego poziomu zaprezentowanych utworów postanowiono nagrodzić wszystkich uczestników. Każdy z uczestników konkursu z rąk Pani wicedyrektor Anny Sykus otrzymał „Statuetkę Mikrofonu”. Na zakończenie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie wszystkim uczestnikom konkursu.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy  dalszych sukcesów! Serdecznie dziękujemy dzieciom za udział  oraz rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu.

  • autor: J. S-Sz
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

Warto się spotykać

10 marca z okazji Dnia Kobiet odbyło się spotkanie nauczycieli Sekcji Emerytów przy Oddziale Powiatowym Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim oraz sympatyków. W spotkaniu tym wzięło udział 28 osób. 
Była to wspaniała okazja do spotkania się nauczycieli emerytów, którzy na co dzień nie mają już ze sobą kontaktu lub mają kontakt sporadyczny.
Panowała bardzo miła atmosfera dzięki towarzyskim rozmowom i licznym wspomnieniom.
Wielu osobom podobało się wnętrze Restauracji Borodino i miła obsługa jej pracowników.
Wielką atrakcją było zwiedzanie fortecznych podziemi, które po rewitalizacji i adaptacji pozwalają na zetknięcie się z cząstką historii Twierdzy Modlin.

  • autor: Julia Pigoń
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Jogger w Pucharze Świata

W sobotę 9 marca w jednym z najnowocześniejszych i najpiękniejszych biurowców Warszawy "RONDO" 1 przeprowadzony został III BIEG na szczyt RONDA 1. Bieg ten należy do MASTERS RACE w cyklu TOWERRUNNING WORLD CAP. Biegi MASTERS RACE Pucharu Świata to m.inn. EMPIRE STATE BUILDING (Nowy York), STRATOSPHERE TOWER (Las Vegas), JOHN HANCOCK CENTER (Chicago), TAIPEI 101 (Taipei) czy też MILLENNIUM TOWER (Wiedeń). W warszawskim wieżowcu zawodnicy mają do pokonania 37 pięter, w sumie 836 stopni. Wbiega się na wysokość 142 metrów, pokonując 440 m, w tym 250 m po schodach wykonując 76 nawrotów. Zawodnicy mają na wstępie eliminacje, w wyniku których najlepsza "12" rywalizuje w biegu finałowym. Na starcie tegorocznego biegu stanęło 380 zawodników i 92 zawodniczki z Polski jak również uczestnicy z Włoch, Niemiec, Czech a wśród nich kilku czołowych zawodników i zawodniczek Pucharu Świata i Mistrzostw Europy. W tym doborowym towarzystwie znalazła się "trójka" zawodników nowodworskiego Klubu Biegacza JOGGER NOSiR - Monika Zarzycka, Anna Świstak i Tomasz Pietrzykowski. W ubiegłorocznej edycji Monika Zarzycka uplasowała się na doskonałym 5 miejscu ale w tym roku mimo dobrego czasu w eliminacjach nie udało się jej zakwalifikować do finału. Jej wynik 6:44,33 sek. pozwolił zająć 16 miejsce, a jej koleżanka klubowa Ania Świstak z wynikiem 6:29,53 sek. uzyskała 14 lokatę. W tym roku liczba startujących była dwukrotnie wyższa, a lepszymi okazały się zawodniczki startujące w tym cyklu za granicą a wśród nich znane reprezentantki kraju w biegach Izabela Zatorska czy Anna Jakubczak, którą pamiętamy m.in. jako dwukrotną triumfatorkę Nowodworskiego Crossu Złotych Liści. W trakcie tego biegu organizatorzy wprowadzili dodatkową nagradzaną rywalizację pod nazwa 10th FLOOR BONUS, tzw. rywalizację sprinterską, której meta usytuowana została na 10 piętrze. Tu nasze zawodniczki zameldowały się w czołówce - 6 m-ce Monika Zarzycka 1:14,43 i 16 Ania Świstak 1:23,66 sek. W konkurencji mężczyzn Tomasz Pietrzykowski z czasem 6:14,oo uplasował się na 154 miejscu. Warto dodać, że w tym biegu dwa pierwsze miejsca zajęli Polacy a miejsca od 3 do 7 podzielili miedzy sobą zawodnicy Niemiec, Włoch i Czech. Wszyscy startujący otrzymali pamiątkowe koszulki, a na mecie piękne medale. Warto dodać, że cała kwota z wpisowego przekazana została Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce na wypoczynek wakacyjny dzieci i młodzieży.                            

  • -

Mistrzostwa NDM w tenisie ziemnym dziewcząt

17 marca w hali NOSiR odbyły się Halowe Mistrzostwa Nowego Dworu Mazowieckiego dziewcząt w kategorii do lat 16-tu. Dziewczynki rozgrywały Mistrzostwa systemem grupowym, dwie pierwsze z każdej grupy awansowały do półfinałów. Miłą niespodziankę sprawiła 11-letnia Sara Elkosh wygrywając cały turniej, pokonując o wiele starsze koleżanki. Turniej stał na nadspodziewanie wysokim poziomie, a najwięcej emocji dostarczył kibicom finał, w którym Sara uporała się z przeciwniczką dopiero w Super tieabreaku, a Julia wykazała się nieprzeciętną ambicją i wolą walki. Wszystkie uczestniczki już nie mogą się doczekać letnich Mistrzostw, a każda z zawodniczek już pała chęcią rewanżu na młodszej koleżance. Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej wytrwałej pracy na korcie.

Wyniki Halowych Mistrzostw Nowego Dworu Dziewcząt (od półfinałów).

Półfinały:
Sara Elkosh – Ola Kruszewska 6/4, 6/4;
Julia Młodawska – Dagmara Ochtyra 6/3, 6/4.

Finał:
Sara Elkosh – Julia Młodawska 6/4, 5/7, 10/7.

Kolejność:
1. Sara Ekosh,
2. Julia Młodawska,
3. Ola Kruszewska, Dagmara Ochtyra,
5. Estera Rosenbajger.

  • autor:
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -

Kiermasz ozdób wielkanocnych

20.03.2013r. w godzinach 10.00-14.00 w Urzędzie Miejskim (hol na parterze), odbędzie się kiermasz ozdób wielkanocnych wykonanych w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej przez Koło Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Wszystkie zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy.

  • -

Wizyta w firmie Tekpud

Przedszkolaki poznają zawody ludzi dorosłych – wizyta w firmie Tekpud.

W miesiącu marcu bieżącego roku dzieci z gr. VI „ Delfinki” z Publicznego Przedszkola nr 5 odwiedziły firmę TEKPUD przy ulicy Długiej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Niewielki z pozoru zakład pracy okazał się dla dzieci olbrzymim przedsiębiorstwem.

Profesjonalnie i z dużym zaangażowaniem oprowadziła i opowiedziała nam o wszystkim właścicielka p. Alina Boczkowska. Poznaliśmy proces powstawania opakowań z tektury począwszy od małych kartoników służących do pakowania ciast, tortów, pizzy po duże mające zastosowanie w np: marketach.

Nawet trudno zapamiętać nazwy maszyn, widzieliśmy takie, które przecinają karton, zaznaczają linie do składania, czy sklejają.

Do obsługi maszyn potrzebna jest oczywiście praca ludzi, którzy w skupieniu obsługują wiele skomplikowanych urządzeń.

Gotowe opakowania pakowane są na palety, żeby dalej trafić do miejsca przeznaczenia.

Nasze dociekliwe dzieciaczki nie poprzestały oczywiście tylko na oglądaniu, zadawały również mnóstwo pytań : dlaczego?, jak?, po co?, chciały wszystko sprawdzać i dotykać. Nic dziwnego trzeba wszystko dokładnie wiedzieć.

A na zakończenie pyszny poczęstunek przygotowała dla dzieci p. Ewa Boczkowska.

Wspaniała atmosfera i miłe przyjęcie sprawiły, że do przedszkola każdy wrócił zadowolony z pudełeczkami na „skarby” i pięknym papierowym serduszkiem – to prezenty jakie dzieci otrzymały.

Dziękujemy

wychowawcy z gr. „ Delfinki”

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -

Deklaracje dotyczące odbioru odpadów komunalnych

UWAGA !  

DEKLARACJĘ dot. odbioru odpadów komunalnych

przez gminę Nowy Dwór Mazowiecki

składamy do 31 MARCA 2013 r.  

w Urzędzie Miejskim - Punkt Obsługi Interesanta pok. 101

WZÓR DEKLARACJI (pdf)

WZÓR DEKLARACJI (Word)

Pozostałe informacje
o systemie gospodarki odpadami komunalnymi

Nowodworscy strażnicy miejscy najlepsi!

14 marca br. w Nowodworskim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się halowy turniej piłki nożnej służb mundurowych z terenu Nowego Dworu Mazowieckiego i najbliższej okolicy.

W turnieju udział wzięły drużyny reprezentujące: Straż Graniczną, Straż Miejską, Komendę Powiatową Policji, Państwową Jednostkę Straży Pożarnej, Jednostkę Straży Pożarnej Lotniska Warszawa-Modlin, Jednostkę 2-go Pułku Saperów, Jednostkę Wojskową 1523 „Dębinka”, Jednostkę Wojskową z Pomiechówka.

Cały turniej wygrała Straż Miejska z Nowego Dworu Mazowieckiego, która zremisowała dwa mecze, a pozostałe wygrała. Decydującego gola w ostatnim meczu strzelił burmistrz miasta Jacek Kowalski, który na koniec wspólnie z organizatorem turnieju, dyrektorem NOSiR p. Dariuszem Wąsiewskim wręczał uczestnikom puchary i medale. Jednocześnie burmistrz miasta zapowiedział, że kolejne turnieje odbędą się w czerwcu i listopadzie.

W czerwcu zawody obędą  się na bocznym boisku, natomiast w listopadzie z okazji Odzyskania Niepodległości odbędzie się turniej halowy.

  • autor: Aneta Pielach-Pierścieniak; foto: SM
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Zaproszenie na uroczystość pożegnania ks. prałata Czesława Żyły

Z A P R O S Z E N I E

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli policji, straży, wojska, szkół, organizacji społecznych, młodzież, mieszkańców miasta i z sąsiednich parafii na uroczystą mszę św. pożegnania emerytowanego ks. prałata Czesława Żyły, wieloletniego proboszcza i dziekana nowodworskiego, Honorowego Obywatela Miasta, która odbędzie się w kościele Św. Michała Archanioła w drugi dzień Świąt Wielkanocnych o godz. 13-tej.

P a r a f i a n i e

Mistrzostwa NDM w Tabliczce Mnożenia

16 marca 2013 roku uczniowie klas III i IV szkół podstawowych spotkali się w Szkole Podstawowej nr 7 im. Orła Białego wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim, aby zmagać się w ramach XII Otwartych Mistrzostw Nowego Dworu Mazowieckiego w Tabliczce Mnożenia.

W zawodach wzięły udział reprezentacje: Nasielska, SP 220 z Warszawy i szkół nowodworskich: SP 4 i SP 7.
Uroczystego otwarcia zawodów dokonał v – ce Dyrektor Zespołu Szkół p. Tomasz Szadkowski. Powitał przybyłą na otwarcie przewodniczącą Rady Rodziców p. Joannę Kańdułę, zawodników i ich opiekunów oraz przedstawił sędziów i opiekunów grup.
W czasie Mistrzostw rozegrano konkurencje: Szeryf, Prymus, Olimpijczycy, Krzyżak. Wymagają one biegłej znajomości tabliczki mnożenia, ale także szybkości, refleksu, koordynacji, doskonałej orientacji w przestrzeni oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zadaniowych wymagających podejmowania trafnych, szybkich decyzji. Dużo emocji wzbudza zawsze obserwowany przez kibicujących zawodników i opiekunów widowiskowy Ekspres – gra zespołowa, której punktacja liczy się do ogólnej klasyfikacji drużynowej.
Po rozegraniu gier konkursowych zawodnicy mogli uczestniczyć w grach i zabawach matematyczno-logicznych, zjeść przygotowany przez organizatorów poczęstunek oraz  rozegrać gry niepunktowane „Królową skakanki” i „Piłkarza matematyka”.
Zwycięstwo w zawodach zapewniła sobie, dzięki I miejscu w Ekspresie reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4, która wyprzedziła „Siódemkę” zaledwie o jeden punkt.
Spośród startujących wyłoniono najlepszego zawodnika – ucznia klasy IV d Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim/ Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orła Białego – Piotra Pawełasa, który uzyskał w klasyfikacji indywidualnej 30 pkt., tracąc tylko jeden punkt do maksymalnej ilości możliwych do zdobycia.
Nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Miasta p. Jacka Kowalskiego, puchary, statuetki przekazane przez sponsora p. Tomasza Nurczyńskiego oraz medale zakupione przez Radę Rodziców wręczyła zawodnikom Dyrektor Zespołu Szkół p. Agnieszka Pindel. Każdy z zawodników otrzymał drobne upominki przygotowane przez Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego.
Cieszymy się, że możemy organizować zawody, które dają dzieciom szansę na doskonalenie własnych umiejętności, zdobywanie coraz to nowych doświadczeń w zakresie rozgrywania matematycznych gier karcianych oraz propozycję na ciekawą formę spędzania wolnego czasu, naukę poprzez zabawę.

Serdecznie dziękujemy fundatorom nagród za życzliwość i okazane wsparcie.

Wyniki XII Otwartych Mistrzostw Nowego dworu Mazowieckiego w Tabliczce Mnożenia

Zapraszamy za rok na kolejne, XIII Otwarte Mistrzostwa Nowego Dworu Mazowieckiego w Tabliczce Mnożenia.

Sędzia Główny Mistrzostw                                                                                                                 Małgorzata Kulesza

wyświetl galerię w Cooliris
  • Otwarcie zawodów
  • Gra Olimpijczycy
  • Gra Prymus
  • Gra Krzyżak
  • Gra Szeryf
  • Gra Ekspres
  • Gra Ekspres
  • Gra Ekspres
  • -
  • -
  • -
  • Drużyna SP 220 Warszawa
  • Drużyna SP Nasielsk
  • Drużyna SP 7
  • Drużyna SP 4
  • Wszyscy zawodnicy po rozdaniu nagród

Muzyka Pan Chopina - muzyka Pana Mozarta

Dzieci z gr. integracyjnej ,,Dzwoneczki” z PP5 w Nowym Dworze Mazowieckim zorganizowały wystawę plastyczną pod hasłem ,,Świat dźwięków – świat muzyki”. Pojawiły się na niej prace zainspirowane muzyką F.Chopina i W.A.Mozarta.

Przedszkolaki poznały życie obydwu kompozytorów i swoje zauroczenie wyjątkową muzyką przelały na papier w postaci ciekawych dzieł plastycznych. Portrety kompozytorów wykonane techniką wydzieranki i wylepione plasteliną to prawdziwie profesjonalne prace artystyczne.
,,Dzwoneczki” słuchały poezji dziecięcej o F. Chopinie i jego muzyki i malowały to, co podpowie im wyobraźnia. Stworzyły deszcz w Żelazowej Woli, drogę wysadzoną ukochanymi przez Fryderyka wierzbami i kwiaty muzyką malowane….
Muzyka W.A.Mozarta i F.Chopina zainspirowała dzieci do sztuki abstrakcyjnej. Za pomocą plam różnej wielkości powstały prace godne podziwu.
Przedszkolaki zaprosiły na wystawę swoich Rodziców, dzieci z innych grup przedszkolnych oraz z kl. Ic SP7.

  • autor: Agnieszka Janicka
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Nabór do sekcji koszykówki

  • -

Czary Mary, kurczak Harry

Śmiech, śmiech i jeszcze raz śmiech rozbrzmiewał w Nowodworskim Ośrodku Kultury, w sobotni "Poranek z teatrem", 09.03.2013 r. Wszystko to za sprawą czarów bo na naszej scenie zagościła przesympatyczna młoda iluzjonistka Marta Jasińska z programem pt. „Czary Mary, kurczak Harry”. Nasz gość sztuką cyrkową i akrobatyką zainteresował się już jako dziecko, potem doszła pantomima, triki iluzjonistyczne i tak narodziła się iluzjonistka Marta. Prezentowany program w konwencji magii na wesoło, to rewelacyjna zabawa dla każdej publiczności. Oglądaliśmy triki z metalowymi obręczami, królikami zmieniającymi kolory, znikającymi barwami, łapaniem monet z powietrza i wiele innych. Warunkiem udanego pokazu byli specjalni asystenci wybierani z publiczności. Salwy śmiechu na widowni budziły reakcje i miny młodych asystentów na udane lub „nie udane” sztuczki. Było zabawnie i czarownie jak przystało na świat magii. Na zakończenie obejrzeliśmy pokaz żonglerki kontaktowej szklaną kulą. Program bardzo spodobał się naszej publiczności, a artystce spodobała się nasza żywiołowa publiczność. Obiecała więc, że za jakiś czas przyjedzie do nas z nowym programem. Będziemy czekać z niecierpliwością, a na złą pogodę za oknem niech wystarczy zapas dobrego humoru i wspomnienie zabawy  wyniesione z sobotniego pokazu.

  • autor: NOK
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Walentynki na lodowisku po raz drugi

Tuż przed „najważniejszym” lutowym dniem tj. Dniem Św. Walentego Zespół Szkół nr 1 zorganizował imprezę pt. „Walentynki na lodowisku”. To była już druga edycja tej imprezy, i tak jak w poprzednim roku cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

Wszyscy chętnie brali udział w konkursach i zabawach przygotowanych na tę okazję przez organizatorów. Uczestników dopingowali siedzący nieopodal rodzice oraz dziadkowie.

W zabawie „pęknięte serce” trzy pierwsze miejsca zajęły pary (począwszy od 1 miejsca): Kuba Stochowski i Julia Riske, Patyryk Młynarek i Oliwia Głowacka, Alicja Żegocka i Karol Kazimierski. 
Dominika Poniedziałek i Przemek Ziółkowski wygrali w konkurencji, w której zawodnicy musieli ze swoich ciał ułożyć serce.
W tańcu z balonem najlepsi byli Kuba Stochowski i Julia Riske, a w zabawie „przebity balon” zwyciężyli Piotr Majewski i Julia Jakubowska.
Wiele radości i śmiechu sprawiła wszystkim konkurencja, w której zawodnicy już pojedynczo nie w parach musieli trafić lotką w balon, w którym znajdowało się zadanie za wykonanie, którego otrzymywali nagrodę. I tak Krzysztof Marciniak i Marcin Baran musieli przytulić 15 osób, Karol Kazimierski ucałować 5 osób (mogło być w rękę), zadaniem Sylwii Roszczyk i Krystiana Fabrowicza było przygotowanie walentynki i wręczenie jej płci przeciwnej, Laura Lau, Natalia Zadrożna, Mateusz Paszcza i Alicja Żegocka musieli zatańczyć przez 2  minuty do wybranej piosenki, Julia Kifonidis musiała odszukać osobę, która miała niebieską czapkę zaś Oliwia Głowacka ze swoim zespołem musiała wymyślić układ taneczny i zaprezentować go przez 2  minuty.
Ostatnią zabawą był slalom na łyżwach połączony z prowadzeniem piłeczki kijem do hokeja i następnie trafieniu do bramki. Wygrywał zawodnik z najkrótszym czasem i najlepszą techniką. Najlepsi okazali się Szymon Mielczarek i Krzysztof Marciniak.
Za udział w konkursach wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.
Na koniec imprezy dzięki uprzejmości Pani Agnieszki Łąckiej z klubu fitness Fitnezja odbył się pokaz zumby. Następnie wszyscy chętni mogli wejść na lodowisko i spróbować swoich sił pod okiem pani instruktor.
Dodatkowo dla wszystkich przygotowano darmową herbatę, grochówkę i potrawy z grilla.
Podczas imprezy można było skosztować smakołyków z grilla, zjeść smaczną grochówkę, napić się ciepłej herbaty, i oczywiście można było wygrać masę kuponów na pizzę. Najmłodsi otrzymali balony.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym impreza mogła się odbyć. Dziękujemy:
- Miastu Nowy Dwór Mazowiecki za ufundowaniu nagród i pomoc przy organizacji imprezy,
- Henrykowi Parzykowskiemu za zorganizowanie nagród od firmy sportowej Mikasa,
- Halinie i Jerzemu Plackowskim, właścicielom sklepu mięsnego, za ufundowanie smakołyków na grilla,
- Krzysztofowi Prus, właścicielowi restauracji La Familie za przekazanie kuponów na pizzę,
- Mariuszowi Ziółkowskiemu konferansjerowi imprezy za wzorowe jej przeprowadzenie,
- Agnieszce Łąckiej za świetny pokaz zumby.

  • autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: ZS nr 1
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Nowodworzanka w Got to Dance

Szanowni Państwo, informujemy, że dziś o godz. 20:00 w Polsacie w programie Got to Dance wystąpi nowodworzanka, stypendystka Burmistrza Miasta Jacka Kowalskiego, Adrianna Patłaszyńska.

Ada jest multi Mistrzynią Polski oraz 12 krotną indywidualną Mistrzynią Świata w tańcu nowoczesnym jazz, modern, show dance, disco dance.

zobacz więcej

Od dziś od godz. 22:00 będzie można oddać głos na Adę na facebooku.

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Wydarzenie historyczne 2012 roku z Nowego Dworu?!

Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin ma szanse stać się wydarzeniem historycznym 2012 roku w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl!

Baśka pokonała ponad 50 innych kandydatów i znalazła się w finałowej dwunastce. Teraz potrzebuje głosów Internautów.

WEJDŹ NA:

http://whr2012.muzhp.pl/

WYBIERZ BAŚKĘ, WPISZ ADRES E-MAIL NA DOLE STRONY I ODDAJ GŁOS!

NIE ZAPOMNIJ POTWIERDZIĆ GŁOSU, KLIKAJĄC W LINK, KTÓRY PRZYJDZIE NA TWOJĄ SKRZYNKĘ MAILOWĄ (SPRAWDŹ SPAM)

Głosowanie trwa do końca marca.

Więcej o plebiscycie: http://www.muzhp.pl/aktualnosci/1033/rozpoczynamy-glosowanie-na-wydarzenie-historyczne-roku-2012.html

Więcej o Baśce: http://www.baskamurmanska.pl/ 
http://www.facebook.com/baskamurmanska

Więcej niż kino

"Więcej niż kino" - to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu": producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, konsultantami, dziennikarzami.  

Gościem najbliższego spotkania będzie Anna Malarowska - konsultant muzyczny. Nasz gość od wielu lat tworzy ścieżki dźwiękowe do filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali i spektakli teatralnych, a jej dorobek zawodowy jest bardzo bogaty. W rozmowie z red. Stanisławem Zawiślińskim odkryje nam nieco tajników z jakże ważnej sfery, podczas produkcji filmowej, jaką jest niewątpliwie warstwa muzyczna dzieła filmowego. O zagadnieniach dotyczących doboru właściwej muzyki do filmu, oraz jej roli dla efektu końcowego, rozmawiać będziemy w naszym cyklu po raz pierwszy, dlatego też najbliższy filmowy wieczór zapowiada się bardzo ciekawie.

Podczas wieczoru obejrzymy także najlepszy debiut Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2012, wielokrotnie nagradzany obraz nominowanego do Oscara za dokument Bartosza Konopki pt. "Lęk wysokości", film z 2011r., czas emisji 87 minut.

„Lęk wysokości" to poruszająca historia telewizyjnego spikera Tomka (Marcin Dorociński, nagrodzony Złotymi Lwami za kreację pierwszoplanową na Festiwalu w Gdyni), którego świetlaną karierę i poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca (Krzysztof Stroiński, laureat Polskiego Orła za wybitną kreację w „Rysie"). Czy skoncentrowany dotąd na osobistym sukcesie dziennikarz będzie w stanie zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za człowieka, z którym znowu połączył go kapryśny los?


Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A
22 marca 2013 r. godz. 18:30

WSTĘP WOLNY

Z A P R A S Z A M Y

  • autor: NOK
  • -

Dzień Ochrony Danych Osobowych w SP5

W roku szkolnym 2012/2013 czyli „Roku Bezpiecznej Szkoły” w sposób szczególny należy podkreślić rolę i istotę działań mających na celu wychowanie i zapewnienie uczniom poczucia bezpieczeństwa. Służy temu niewątpliwie przekazanie dzieciom wiedzy na temat podstawowych praw człowieka m.in. prawa do prywatności. 

Z myślą o tym powstał program „Twoje dane, Twoja sprawa”, który przegotowany został przez Generalnego Inspektora Danych Osobowych i partnerów, pod patronatem MEN i Rzecznika Praw Dziecka. Ma on na celu upowszechnienie wiedzy o ochronie danych osobowych, promowanie wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony danych osobowych, rozwijanie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpiecznego funkcjonowania w dobie szybkiego rozwoju nowych technologii, a także kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród uczniów. Ma także zwrócić uwagę rodziców i nauczycieli na istotę ochrony danych osobowych i prawo do prywatności uczniów.

Piątka przystąpiła do realizacji tego programu już w październiku 2012 roku. W grudniu przygotowane zostały materiały dla nauczycieli w zakresie ochrony danych osobowych, które następnie realizowane były na godzinach wychowawczych w styczniu i lutym. Kolejnym etapem było przygotowanie wystawy, którą połączono z tematyką bezpieczeństwa w Internecie. Tegoroczne hasło obchodów Dni Bezpiecznego Internetu brzmiało: „Serfujesz. Respektujesz”. W klasach IV-VI zostały przeprowadzone zajęcia komputerowe o tematyce bezpieczeństwa w Internecie (bezpieczne miejsca w sieci, netykieta, podstawowe zasady bezpieczeństwa).

W styczniu ogłoszono dla dzieci z klas IV-VI konkursy: plastyczny na plakat (kl. 4), komiks lub gazetkę (kl. 5), prezentację lub film (kl. 6). Prace dołączono do wystawy – były jej świetnym uzupełnieniem.
Piątka to szkoła, która od najmłodszych lat „zaprzyjaźnia” swoich uczniów z komputerem, tym bardziej istotne jest to, by wyrobić w dzieciach nawyk racjonalnego korzystania z Internetu, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i nauczyć je chronienia swoich danych osobowych, szczególnie podczas korzystania z Internetu.

  • autor: Agnieszka Rabiej
  • -

Wychowawca wypoczynku letniego i kierownik wycieczek

W dniach 15-16.02.2013r.w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Maz. młodzież miała możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji na kursie wychowawców wypoczynku letniego (dawniej wychowawców kolonijnych) i kierowników wycieczek, przeprowadzonym przez warszawski Instytut Doskonalenia Kadr Pedagogicznych „Edukacja”. Było to już drugie szkolenie, pozwalające uczniom uzyskać dodatkowe kwalifikacje zawodowe. W grudniu młodzież ZS2 uczestniczyła w kursie „Animator czasu wolnego”. Organizatorką i pomysłodawczynią kursu była p. Renata Jastrzębska.

Zajęcia miały zróżnicowaną formę - wykładów, pogadanki, warsztatów. Program kursu w znacznym stopniu związany był z praktycznym działaniem i opieką nad dzieckiem w czasie wypoczynku, stąd obecność  treści z zakresu psychologii i pedagogiki, przepisów prawa oraz ogólnie rozumianego bezpieczeństwa.                                               

W ramach praktyki, jako zadanie zaliczeniowe, młodzież musiała przygotować przykładowy plan jednego dnia kolonii (obozu) - z celami działań, a także konkretnymi grami i zabawami. Ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem cieszyły się warsztaty gier, zabaw zajęć plastycznych, w trakcie których uczestnicy poznawali sposoby pracy z dziećmi, budując zaufanie i integrując się przez aktywną zabawę oraz warsztaty plastyczne. Zajęcia te zainspirowały uczestników kursu do różnorodnych działań; pobudziły ich wyobraźnię i pozwoliły zdobyć cenne doświadczenia. Zaskoczeniem i niespodziewaną nowością była możliwość nauki podstaw języka migowego. Chociaż zajęcia kursu były dość intensywne, czas minął szybko, ciekawie i pożytecznie.

  • autor: Renata Jastrzębska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Dzień Dziewczynek w świetlicy SP7

Dzień Kobiet na stałe wpisał się do kalendarium świetlicowych uroczystości, obchodzony u nas pod hasłem Święta Dziewczynek. Z tej okazji przeprowadzono różne zabawy i konkursy z nagrodami. Rozpoczynając uroczystość, chłopcy złożyli zebranym paniom i dziewczętom życzenia. Dziewczynki miały okazję sprawdzić się w różnych konkurencjach sportowych intelektualnych. Były m.in. skoki na skakance, kręcenie hula hop, wycinanie najdłuższego węża z gazety, tworzenie zdania złożonego z wyrazów rozpoczynających się na tę samą literę, układanie przepisu na naleśniki itd. Bo każdy z nas jest mistrzem w jakieś dziedzinie, trzeba tylko odkryć w sobie ten talent. Chłopcy kibicowali koleżankom, a na koniec wszystkie dziewczęta otrzymały słodkie jajka niespodzianki.

  • autor: Izabella Ryńska-Pieluchowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Konkurs na logo Klubu Wojskowego 2 Pułku Saperów

Na prośbę młodzieży wydłużamy termin nadsyłania prac konkursów na Logo Klubu Wojskowego 2 Pułku Saperów.

Klub Wojskowy 2 Pułku Saperów

  • -

Młodzież z kabaretu EGA w PP2

W środę 27 lutego 2013r. w Publicznym Przedszkolu Nr 2 miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Dzieci obejrzały przedstawienie teatralne pt. ,,Czerwony Kapturek” oraz ,,Kaczka Dziwaczka”. Bajki przygotowała młodzież z kabaretu EGA działającego w Nowym Dworze Maz. Aktorzy odtworzyli historię Czerwonego Kapturka z zaznaczeniem ponadczasowego morału -  "gdy kogoś nie znasz, nie otwieraj drzwi".
Młodzież zaprezentowała również niezwykłe i zabawne przygody niesfornej Kaczki Dziwaczki sprawiającej wszystkim wiele kłopotów.
Nie zabrakło wspólnej zabawy, dzieci wraz z aktorami zatańczyły popularne ,,kaczuchy”.
Inscenizacja okazało się wielkim sukcesem, oklaskom nie było końca. Publiczność bawiła się wspaniale.

  • autor: M.Ch.
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Piękno słowa mówionego

Szkolny Konkurs Recytatorski, organizowany w Szkole Podstawowej nr 5 od wielu lat, popularyzuje literaturę poprzez piękno słowa mówionego, rozbudza poczucie estetyki i przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Pozwala na realizację marzeń artystycznych dzieci, pomaga w odkrywaniu ich zdolności i wrażliwości na otaczający świat i ludzi.
I co roku przyciąga wielu uczestników, bowiem dni recytacji w Piątce to czas radości, zabawy, wzruszeń, pokonywania własnej nieśmiałości i tremy, a także szlachetnej rywalizacji.
W tegorocznym konkursie, który odbył się w dniach 25, 26 i 28 lutego, swe umiejętności recytatorskie zaprezentowało 145 uczestników. Podjęli się oni trudnego wyzwania, jakim jest recytacja wierszy mistrzów poezji m.in. J. Brzechwy, J. Tuwima, T. Śliwiaka, W. Chotomskiej, a także A. Mickiewicza, J. Kochanowskiego, A. Fredry, W. Szymborskiej.
Młodzi wykonawcy starali się dobrać repertuar stosowny do swojego wieku oraz możliwości i w większości zaprezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich. Niektórych, ale tylko niektórych, zjadła trema, czemu trudno się dziwić, gdyż prezentowali się przed koleżankami, kolegami oraz nauczycielami.
Zmaganiom uczestników przysłuchiwało się jury w składzie: H. Kozioł, A. Rabiej, V. Rzeszot, J. Szczepańska, E. Lewandowska, K. Nadrzycka, I. Ostapowicz, E. Wiśniewska, M. Jaczewska, M. Ciurzyńska, E. Rączka, E. Pierścieniak, B. Trojanowska, B. Surwiło.
W podjęciu decyzji pomogły ustalone kryteria: dobór repertuaru, interpretacja utworów, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny.

Zwycięzcami tegorocznego konkursu zostali:

I miejsca:
Wiktoria Graczyk (Ic), Aleksandra Drzazgowska (IIa), Klaudia Walczuk (IIIc), Marta Moskwa (IVb), Julia Trześniewska (Vc), Kamila Gryciuk (VId).

II miejsca:
Julia Andrzejczak i Nadia Wieszczycka (Ib), Karolina Łabęda (Id), Lena Majdanik, Ewa Małolepsza, Aleksandra Szalwa, Maja Pakaszewska (IIa), Wiktor Wiśniewski, Marceli Wasilko, Wiktoria Szelejewska (IIb), Gabriela Duda (IId), Małgorzata Bujnowska, Maja Stawicka (IIIb), Stanisław Jaworek (IIIc), Katarzyna Boniecka (IIIf), Małgorzata Piórkowska (IVb), Wiktoria Affek (Ve), Alicja Świertoka, Weronika Bułka (VIb), Martyna Konsalik, Weronika Kłosowska (VId).

III miejsca:
Szymon Czarnecki (Ia), Karolina Kołodziejska (Ic), Weronika Brudnicka (Ie), Zofia Czachowicz, Justyna Jóźwicka, Jakub Duszyński (IIa), Ksawery Zelik, Jagoda Galińska, Olga Jakubowska (IIb), Oskar Rybaczyk, Pola Beczek (IIc), Wiktoria Tłoczek, Aleksandra Affek (IIe), Aleksandra Ogonek (IIIa), Karolina Sempławska, Martyna Łukaszewska, Alicja Stulczewska, Monika Sadowska (IIIb), Paulina Marjańska (IIId), Dominika Drumlak, Aleksandra Kontnik (IIIe), Kinga Kiliś, Mateusz Zdrojewski (IVa), Małgorzata Bala, Franciszek Krzemiński (IVb), Majka Wrzesińska (Vd), Klaudia Kuczera, Julia Dylewska (VIa), Oliwia Wodzińska (VIe).

Przed jurorami jeszcze jedno trudne zadanie. Do 18 marca muszą wybrać i zgłosić (spośród najlepszych recytatorów) reprezentantów szkoły do udziału w konkursie „Warszawska Syrenka”, organizowanym przez Nowodworski Ośrodek Kultury.

  • autor: B. Surwiło; foto: E. Lewandowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

Rozmowy z historią

  • -

Rally Mazowsze

17 marca zapraszamy załogi pragnące sprawdzić się w rywalizacji sportowej do udziału w Rally Mazowsze o Puchar Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego, natomiast fanów motoryzacji do kibicowania rajdowcom na próbach w Nowym Dwore Mazowieckim.

W godz. 11:00-15:00 zapraszamy do oglądania rywalizacji dwóch widowiskowych prób, rozgrywanych tradycyjnie na parkingu przy Targowisku Miejskim, w tym na zakończenie rajdu: "Super Próby" o Puchar Burmistrza Miasta.

Więcej na: www.ak-centrum.pl

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
    Zobacz plakat

Gimnazjalne rozgrywki siatkówki chłopców w Twierdzy

Hala w Twierdzy gościła 5 marca gimnazjalne reprezentacje siatkówki chłopców, którzy rozegrali turniej o prymat w gminie. Na zawody stawiły się wszystkie reprezentacje z silnym postanowieniem zwycięstwa i awansu do rozgrywek powiatowych. Walka trwała nad siatką i pod i nie obyło się bez niespodzianek. A oto rezultaty meczów:

PG 1 – PG 2   0:2 (22:25; 21:25)
PG 2 – PG 3   2:1 (25:15;18:25; 15:11)
PG 3 – PG 4   0:2 (12:25;16:25)
PG 1 – PG 3   0:2 (21:25; 18:25)
PG 2 – PG 4   1:2 (24:26;25:17; 10:15)
PG 1 – PG 4   0:2 (7:25; 19:25)

Tabela
Miejsce Drużyna Punkty Sety
I Publiczne Gimnazjum nr 4 6 6:1
II Publiczne Gimnazjum nr 2 4 5:3
III Publiczne Gimnazjum nr 3 2 3:4
IV Publiczne Gimnazjum nr 1 0 0:6

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Krzysztof Waniek z zespołu PG 4. Nad właściwym, sportowym przebiegiem turnieju czuwała dwójka sędziów Jan Wróblewski i Tomasz Budkiewicz. Na zakończenie turnieju wręczono nagrody ufundowane przez burmistrza miasta Jacka Kowalskiego oraz UKS „Reduta”.

  • autor: Sławomir Krzeczkowski
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Smakowite małe co nieco...

22 lutego w Publicznym Przedszkolu nr 4 miało miejsce nietypowe zdarzenie. W jednej sali zebrało się 25 wyśmienitych kucharzy, aby stworzyć niesamowite wypieki. Ubrani w fartuchy i ochronne chustki przystąpili do pracy. W tym celu zebrali składniki i przybory kuchenne potrzebne im do przyrządzenia babeczek i ciasta "Zebra". Gdy wszystko było przygotowane z zapałem zabrali się do pracy. Można było zaobserwować z jaką ostrożnością i zaangażowaniem rozbijali jajka, wlewali olej, oranżadę oraz pozostałe produkty do misek, a następnie wszystko mieszali za pomocą miksera. Powstałe ciasto przelali do foremek i udekorowali czekoladowymi wiórkami. Zadowoleni z wykonanej pracy wstawili zrobione ciasto do piekarnika w przedszkolnej kuchni. Wypieki udały się oczywiście znakomicie o czym mogły przekonać się wszyscy pracownicy przedszkola. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że kucharzami były dzieci z grupy "Krasnale", które przez cały tydzień pod czujnym okiem wychowawczyń zgłębiały tajniki kuchni. Realizując temat "Jesteśmy kucharzami" milusińscy wykazali się swoimi zdolnościami kulinarnymi i zmysłem smaku. Przygotowując się do roli kucharza zwiedzili pomieszczenia kuchenne w przedszkolu poznając tajniki szefowej kuchni Pani Tereski, zapoznały się z nowymi wrażeniami smakowymi i wonnymi oraz poznały piramidę zdrowego odżywiania. Przedszkolaki zapragnęły pójść w ślady naszej kucharki. Punktem kulminacyjnym tygodnia kuchennego były oczywiście własnoręcznie zrobione ciasta, które z dumą skonsumowały. Gratulujemy osiągnięć i czekamy na więcej - Wasi Koledzy z Przedszkola.

  • autor: J.Kurkiewicz, K. Kuczkowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Targi dla Gimnazjalistów

Już w najbliższy piątek XIV Powiatowa Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Nowodworskiego. Giełda odbędzie się w Nowym Dworze Mazowieckim przy ul. Chemików 1 (Liceum Ogólnokształcące).

Szczegóły TU.

Gimnazjalisto! Jeżeli interesuje Cię pewna i dobra praca po ukończeniu szkoły średniej zajrzyj koniecznie na www.nowydwormaz.pl/mechatronik.

Sukces młodej wokalistki

W poniedziałek 25 lutego zakończyły się trzydniowe przesłuchania w XVII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej “Rozśpiewany Wawer”. Miło nam poinformować, że po przesłuchaniu 219 solistów i 20 zespołów, profesjonalne jury w składzie Dominika Świątek, Bartosz Kuśmierczyk i Stanisław Waszak, przyznało Marii Piotrowskiej reprezentantce Nowodworskiego Ośrodka Kultury, w kategorii solistów w wieku 11-13 lat II miejsce. Maria uczy się śpiewu w sekcji wokalnej NOK, po okiem p. Alicji Kabacińskiej.

Serdecznie Gratulujemy młodej wokalistce i jej nauczycielce.

Życzymy kolejnych sukcesów.

  • autor: NOK

Tydzień z Internetem

  • -

NLPNA

Czas zmian w Publicznym Przedszkolu nr 4

Publiczne Przedszkole nr 4 po włączeniu do Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowiecki - Modlinie Twierdzy wiele zyskało, ponieważ dzięki staraniom Dyrektora Zdzisława Szmytkowskiego od września zaszły wielkie zmiany. Owe zmiany związane były przede wszystkim z funkcjonowaniem i komfortem pracy z dziećmi. Ponieważ coraz więcej dzieci objętych jest różnego rodzaju pomocą specjalistyczną, w budynku powstał dodatkowy gabinet metodyczny przystosowany dla logopedów, psychologa, pedagoga i reedukatora do pracy z dziećmi. Zwiększono tym samym komfort jak i jakość pracy nauczycieli i specjalistów. Najważniejszym miejscem dla przedszkolaka jest sala, w której spędza on większą część czasu. Najbardziej wartościowe dla dziecka jest takie urządzenie sali przedszkolnej, które harmonijnie uwzględnia zasady estetyki, funkcjonalności i higieny. Trzeba bowiem zmieścić w niej wiele przedmiotów, zabawek, pomocy i przyborów. Aby dzieci z grupy "Słoneczka" i "Krasnale" miały takie warunki, to w listopadzie i styczniu zostały przeprowadzone remonty sal, które zyskały nowy i świeży wygląd. Na czas remontów dzieci wraz z wychowawczyniami niestety musiały "przeprowadzić " się na salę gimnastyczną. Mimo trudności związanych z pracami remontowymi optymizm i zaangażowanie do pracy nie osłabły, a efekt końcowy był najlepszą nagrodą za napotkane niewygodności. "Nowe" sale sprawiły wiele radości naszym milusińskim.
Sala "Słoneczek" i "Krasnali" zyskała odnowione i pomalowane w pastelowym kolorze ściany, nowe obudowy na kaloryfery, piękny niebiesko- beżowy dywan a w oknach firanki z postaciami z "Kubusia Puchatka". Zrobiło się miło i przytulnie. Sala nabrała nowego wyrazu. Została przygotowana z myślą o naszych podopiecznych. Przestrzeń w niej została zaaranżowana w sposób przemyślany, aby zapewnić dzieciom miejsce do zabawy i twórczej  pracy.
Sala wyposażona jest w kolorowe meble dostosowane do wieku i rozwoju przedszkolaków, pomoce dydaktyczne (komputer, telewizor) i barwne, bezpieczne zabawki. Kąciki zabaw rozmieszczone na obrzeżu sali zaspokajają różnorodne potrzeby: ułatwiają kontakty z rówieśnikami, rozwijają zdolności manualne, sprawność fizyczną.
Teraz z pewnością "Słoneczkom" i "Krasnalom" będzie się pracować wygodnie i miło, a zabawa stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna. Ze zmian zadowolone są nie tylko dzieci i nauczycielki, ale także rodzice, którzy pewnie nie raz słyszeli uradowane relacje swoich dzieci z wyglądu "nowej" sali.
Wygląd przedszkola jest teraz bardziej przyjazny i miły dla "oka". Budynek wewnątrz zyskał kolorowe barwy, które nastrajają optymistycznie i dają energii do działania. Efekty prac są już widoczne na twarzach roześmianych i uradowanych dzieci, które nie opuszczałyby w ogóle swoich sal. W planach pana Dyrektora jest jeszcze rozbudowa przedszkola o kolejne sale przedszkolne, żłobkowe i gabinety metodyczne i gospodarcze. Przedszkole zyskało na zmianie, gdyż wszystko co "nowe" cieszy. Będziemy z radością i niecierpliwością oczekiwać na efekt końcowy zmian w naszym przedszkolu. Serdeczne podziękowania kierujemy także do władz miasta Nowy Dwór Mazowiecki a przede wszystkim do Burmistrza Miasta Jacka Kowalskiego, Wiceburmistrza Jacka Gereluka oraz Przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Bisialskiego. Za zaangażowanie i starania ogromnie dziękują przedszkolaki z rodzicami oraz cały personel przedszkola.

  • autor: G.Woźniak, K.Kuczkowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

ZOR RP na pogrzebie ś.p. nadkom. Tadeusz Macińskiego

9 marca 2013 r. w kościele pw. św. Doroty w Cieksynie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. nadkom. w st. spocz. Tadeusza Macińskiego. Koncelebrowanej mszy św. przewodniczył proboszcz ks. Krzysztof Krawczak, który wygłosił także homilię i odczytał słowo pośmiertne. Zmarłego żegnali najbliżsi, sąsiedzi, przyjaciele, znajomi. Hołd nadkom. Tadeuszowi Macińskiemu złożyli członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z prezesem Zarządu Głównego w Warszawie z płk Alfredem Kabatą, którzy zaciągnęli wartę honorową przy jego trumnie. Wartę honorową pełnili również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim. W ostatniej drodze swojego kolegi uczestniczyli też członkowie Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina-Nasz Powiat” z wiceprzewodniczącą Jolanta Liszkiewicz, Koła Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Nowym Dworze Mazowieckim, Koła Honorowych Dawców Krwi, Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wspomnienie pośmiertne

Nadkom. w st. spocz. Tadeusz Maciński (9.02.1949 r.-1.03.2013 r.) był jednym z inicjatorów utworzenia, Koła Związku Oficerów Rezerwy RP w Nowym Dworze Mazowieckim, a następnie Okręgu Mazowieckiego. Był też jednym z inicjatorów utworzenia w 2012 r. Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Warszawie i wszedł w skład jego Zarządu Głównego.
Tadeusz Maciński był bardzo zaangażowany w działalność społeczną, która była jego pasją. Był wielkim patriotą. Zawsze był tam, gdzie trzeba było zorganizować patriotyczno-religijną uroczystość, upamiętnić miejsca, w których spoczywali Ci, którzy oddali życie za Ojczyznę. Opiekował się m.in. grobem na cmentarzu parafialnym w Cieksynie gdzie jest pochowanych 80-ciu polskich żołnierzy poległych w Bitwie nad Wkrą pod Borkowem w 1920 roku.
Był człowiekiem niezwykle otwartym, życzliwym i wrażliwym na ludzką krzywdę. Chętnie pomagał innym. Był człowiekiem o dużym poczuciu odpowiedzialności, wzbudzającym zaufanie, któremu można było powierzyć każdą sprawę.
Jego niespodziewana śmierć jest dla nas bolesnym przeżyciem. Będzie nam go bardzo brakować. Na zawsze jednak pozostanie w naszej pamięci.

płk rez. Alfred Kabata

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

ERBUD rozpoczął remont pasa w Modlinie

Wiosenna liga piłkarska w Twierdzy

Prace zebrane Andrzeja Bocianowskiego

W sobotni wieczór marca 2013 r. w galerii Nowodworskiego Ośrodka Kultury Łącznik odbył się wernisaż wystawy malarstwa mieszkańca Nowego Dworu Mazowieckiego Andrzeja Bocianowskiego.

Andrzej Bocianowski jest pięćdziesięcioletnim elektronikiem z wykształcenia, do którego wena twórcza przyszła dość późno, bo ukończył już 45 lat kiedy odczuł wewnętrzną potrzebę wyrażania swoich emocji w artystycznej formie. Umiejętności techniczne nabywa w kole artystów amatorów malarzy działającym przy Telekomunikacji Polskiej, gdzie pracuje zawodowo.
Maluje w technice olejnej, głównymi motywami  jego prac są pejzaże i zwierzęta. Chociaż bywają także portrety. Autor doskonale zdaje sobie sprawę, że nie zostanie drugim Matejką, podkreśla, że jego prace mają charakter użytkowy, ilustracyjny. Mogą stanowić atrakcyjne uzupełnienie wystroju hoteli, restauracji, biur itp.
Najwięcej frajdy i przyjemności stwarza mu bowiem sam proces twórczy.
Na spotkanie z Andrzejem Bocianowskim przybyli jego koledzy z pracy, przyjaciele, sąsiedzi, oraz mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego.
Przykład autora wystawy jest dowodem na to, że na realizację swoich zainteresowań, marzeń, ambicji twórczych nigdy nie jest za późno. Efekty jego działań możecie Państwo oglądać na wystawie, którą będziemy gościć w Nowodworskim Ośrodku Kultury do 9 kwietnia br.

  • autor: NOK
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Bezpieczni nad wodą

To, co niesie nam współczesny świat wymusza od nas dorosłych konieczność uświadamiania dzieciom zagrożeń i niebezpieczeństw oraz ukazywania sposobu radzenia sobie z nimi. To, co zakrzewimy u przedszkolaków będzie procentować w ich dorosłym życiu.
Nie polega to na straszeniu dzieci, ale na wskazywaniu kierunku działania. Chodzi o to, by dziecko orientowało się w tym, co się dookoła niego dzieje, dostrzegało związek między przyczyną i skutkiem, miało rozeznanie gdzie i w co się bawić, samodzielnie i bezpiecznie organizowało sobie czas wolny. W zakresie „wdrażania dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych”. 28 lutego 2013r. w Publicznym Przedszkolu Nr 3 w Nowym Dworze Maz. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej, Powiatowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej – Ratownictwo Wodne z Nowego Dworu Maz.
Dzieci miały możliwość zapoznać się z wyposażeniem niezbędnym ratownikom do udzielania pomocy poszkodowanym. Dowiedziały się jak należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych podczas przebywania nad wodą. Pod okiem specjalistów na specjalnych fantomach mogły sprawdzić jak rozpoznać czy komuś potrzebna jest pomoc, jak wiele wysiłku wymaga resuscytacja, jak trudno jest ratować ludzkie życie. Przedszkolaki uświadomiły sobie, że prościej jest zapobiegać niż naprawiać to co już się wydarzyło.
Dziękujemy dzielnym ratownikom za interesująco i profesjonalnie przeprowadzone w formie zabaw szkolenie z zakresu budzenia u dzieci zachowań prozdrowotnych i radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

  • autor: Justyna Lewandowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Twierdza Modlin w TVP Info

Z przyjemnością informujemy, że 10.03.2013 r. na TVP Info został wyemitowany odcinek programu "Polska według Kreta", w którym znany dziennikarz, Jarosław Kret podczas podróży po północnym Mazowszu odwiedził nasze miasto.

W programie można zobaczyć materiał z Hotelu Royal, który znajduje się na szlaku Baśki Murmańskiej.

Odcinek można obejrzeć w Internecie:

http://www.tvp.pl/vod/audycje/podroze/polska-wedlug-kreta/wideo/10032013-0900/10119394

Więcje o Baśce na www.baskamurmanska.pl i www.facebook.com/baskamurmanska.

Zachęcamy do obejrzenia!

Cuda natury kopalni kwarcu żyłowego Krasków

Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

zaprasza
 środę 13 marca 2013 r.  o godz. 17.00

do
Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy 


na wykład inż. Ryszarda Walczaka
„Cuda natury kopalni kwarcu żyłowego Krasków”

 

Mile widziane nowe osoby, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę z różnych dziedzin, spotkać się przy kawie lub herbacie w miłym towarzystwie pań i panów.

                                      Uczestnictwo bezpłatne. Serdecznie zapraszamy.

  • autor: Ryszard Nowak

Weekendowa łamigłówka

Rozwiąż rebus i przejdź na właściwą podstronę.
Zadanie skierowane jest przede wszystkim do Gimnazjalistów i ich Rodziców.

  • -

ZS4 – pierwsze miejsca były nasze!

Uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy odnieśli wielki sukces w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym pt. „Oblicza szlachetności – 2012 rok wielkich Rodaków: B. Prusa i J. Korczaka” i Ogólnopolskim Konkursie Literackim pt. „Literacka wędrówka śladami Bolesława Prusa i jego bohaterów”.
W Konkursie Krasomówczym wyróżnienie otrzymała uczennica kl. IIIc Gimnazjum nr 4 w Modlinie Twierdzy, Daria Stępnik, natomiast w Konkursie Literackim wyniki przedstawiały się następująco: I miejsce w kategorii szkół podstawowych: Gabriela Paszkiewicz z kl. Vb SP4; w kategorii gimnazjów: I miejsce ex aequo: Daria Stępnik z kl. IIIc PG4 i Łukasz Pawłowski z kl. IIc PG4, III miejsce: Dagmara Śniowska z LO w Modlinie Twierdzy. Uczniowie SP i PG  pisali prace pod kierunkiem p. Krystyny Eisler, a uczennica LO – pod kierunkiem p. Marty Pietraszek-Szerszeń. Prace napisane przez uczniów naszej szkoły otrzymały najwyższe oceny komisji konkursowej, a ich autorzy dosłownie znokautowali pozostałych uczestników. Organizatorem obu konkursów było Stowarzyszenie Warszawskich Nauczycieli Polonistów i Muzeum Niepodległości, a honorowy patronat objął Mazowiecki Kurator Oświaty.

25 stycznia 2013 roku w budynku Muzeum Niepodległości nagrodzeni uczniowie wraz z nauczycielką j. polskiego, p. K. Eisler uczestniczyli w uroczystości wręczania nagród. Z dumą i satysfakcją słuchali pochlebnych słów Przewodniczącej Komisji Konkursowej, p. Anny Lech – Maziarz, która wysoko oceniła poziom literacki i merytoryczny prac uczniów naszej szkoły. Zwróciła uwagę na objętość prac, walory literackie, dojrzały styl i oryginalność podejścia do tematu. Uczniowie w formie opowiadania z dialogiem przedstawili historię współczesnego Antka, czyli dziecka żyjącego w XXI wieku, ale borykającego się z podobnymi problemami, jak tytułowy bohater jednego z opowiadań B. Prusa. Na ręce p. K. Eisler przewodnicząca komisji złożyła gratulacje szkole w Modlinie Twierdzy i życzyła sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

  • autor: Artur Kielar
  • -

Scena Zaułek - Paweł Orkisz

Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny bardzo kulturalny wieczór ze Sceną Zaułek. Na estradzie, oprócz założyciela i gospodarza Zaułka Wojtka "Ciepłego" Gęsickiego zobaczymy i usłyszymy krakowskiego poetę i barda Pawła Orkisza, oraz towarzyszących mu muzyków Jarosława Miszczyka - fortepian i Piotra Bzowskiego - gitara elektryczna.

Paweł Orkisz - od 30 lat śpiewa ballady autorskie i polskie tłumaczenia - głównie własne - pieśni największych bardów naszych czasów. Uznawany za jednego z najlepszych w Polsce wykonawców utworów Cohena, Okudżawy i Wysockiego. Jest autorem wszechstronnym. Napisał przepiękne ballady kolędowe i mądre pieśni patriotyczne. Związany ze środowiskiem krakowskiej "Beczki", w czasie stanu wojennego koncertował dla środowisk opozycyjnych w całej Polsce. W latach 70. redagował popularne w całej Polsce śpiewniki studenckie - stąd jego bardzo szeroki repertuar. Najchętniej przy pomocy słów i dźwięków, w starannej oprawie muzycznej, maluje  pogodne nastroje, opowiada o miłości i nadziei.

 

Nowodworski Ośrodek Kultury

ul. Paderewskiego 1A

16 marca 2013 r. godz.17.00

Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.

Ilość miejsc ograniczona.

  • autor: Straż Miejska; foto: Sebastian Nowakowski, NOK
  • -

3 x Królewna, 3 x Smok

Nowodworski Ośrodek Kultury i firma Model Opakowania Sp. z o.o. zapraszają najmłodszych na kolejną bajkę w cyklu "Poranek z teatrem" pt. "3 x Królewna, 3 x Smok".

Nowodworski Ośrodek Kultury

ul. Paderewskiego 1A

23 marca 2013 r. godz. 10.00

Karty wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury od dnia 11.03.2013 r.

Ilość miejsc ograniczona.

"3 X Królewna, 3 X Smok" - aktorzy opowiadają trzy historie o królewnach. Choć wszystkie bajki zaczynają się tak samo, to w zależności od charakteru królewny, Złośnicy, Beksy lub Roztropnej dalszy ciąg jest zupełnie inny. Dzieci utożsamiając się z bohaterkami bajki uczą się, że w różnych sytuacjach życia mogą zachować się dobrze lub źle, a najlepszym orężem w walce z bajkowym Smokiem jak i codziennymi strachami jest uśmiech i rozwaga, a nie płacz i złość. Różnorodne formy lalek: kukły, maski, lalka trikowa. Muzyka Grażyna Kozłowska.
Czas trwania 40 min.

  • autor: NOK
  • -

Zawody szkolne – piłka ręczna dziewcząt

01.03.2013 r. odbyły się zawody szkole w piłkę ręczną dziewcząt szkół gimnazjalnych z gminy Nowy Dwór Maz. w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W hali NOSiR pojawiły się ponownie dwie szkoły: Publiczne Gimnazjum nr 1 i Publiczne Gimnazjum nr 2. "Jedynka" nie dała szans przeciwniczkom wygrywając 8:3.

Reprezentacje:

PG 1:
Kapczyńska Klaudia, Badurska Dominika, Wiśniewska Patrycja, Turczyńska Magda, Hernik Natalia, Boniecka Justyna, Gryglas Magda, Bartołowicz Paulina, Dominiak Dagmara, Kruszewska Aleksandra, Kalicka Paulina.

PG 2:
Maleszewska Julia, Pruszczyńska Agnieszka, Wiak Weronika, Wieczorek Urszula, Rydel Joanna, Olender Angelika, Cywińska Klaudia, Prus-Zajączkowska Maria, Kornatowska Aleksandra.

Dziewczęta z Publicznego Gimnazjum nr 1 przechodzą do kolejnego etapu - zawody powiatowe w piłkę ręczną.

  • autor: NOSiR
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Antonina Krzysztoń

Antonina Krzysztoń zadebiutowała wraz z Andrzejem Wyrzykowskim w 1980 r. na Festiwalu Piosenki Zakazanej w Hali Oliwii w Gdańsku. Ten debiut zaowocował współpracą z kabaretem „Pod Egidą”. Po ogłoszeniu stanu wojennego zaczęła występować nieoficjalnie w mieszkaniach prywatnych, kościołach i wybranych klubach studenckich. W drugim obiegu ukazały się jej trzy pierwsze wydawnictwa (na kasetach magnetofonowych). W 1983 r. otrzymała nagrodę główną na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz główną nagrodę FAMA. W latach 1984-92 współpracowała z gitarzystą Markiem Wallawenderem, będącym także aranżerem jej utworów.

"...Nie słucha Madonny i nie pochwala Nergala. Bo Antoninę Krzysztoń interesuje wypełnianie dźwiękami leju po popkulturowej bombie..."

Nowodworski Ośrodek Kultury

ul. Paderewskiego 1A

23.03.2013 r. godz.18.00

Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.

Ilość miejsc ograniczona.

Po koncercie będzie można nabyć płytę z autografem artystki.

  • -

Ja nie chcę spać

Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci na koncert pt. "Ja nie chcę spać" w wykonaniu Ani Brody. Podczas koncertu usłyszymy piosenki z płyty pod tym samym tytułem. Płyta "Ja nie chcę spać" w 2011 roku zdobyła głóną nagrodę w konkursie "Świat przyjazny dziecku" zorganizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Artystka o sobie :
"Jestem piosenko pisarką zakorzenioną w polskiej muzyce tradycyjnej.
Pasjami wymyślam piosenki, kołysanki i inne miniatury muzyczne.
Inspiracją jest dla mnie piękna poezja dziecięca – szczególnie ta nieobliczalna i zagadkowa, w której dźwięczą słowa.
Tworzę muzykę pełną nastrojów, kolorów i tajemnic  poruszających struny wyobraźni.
Swoim koncertem chcę przekazać innym mamom i tatom tradycję śpiewania poezji domowej – ulotnej, przypisanej wyjątkowym  chwilom , które tworzy atmosfera  domu.
Wiersze śpiewane do snu wypełniają dziecinny pokój niezwykłymi historiami, czarownymi postaciami i dźwiękami. Malują senne obrazy..."


W koncercie usłyszą Państwo wiersze m.in. Danuty Wawiłow, Doroty Gellner i Natalii Usenko.
Do niespania i bujania w obłokach. Do wzruszania się i śmiania.
Całości dopełni surrealistyczna i liryczna muzyka akustyczna Ani Brody na głos, fortepian i wdzięczne bębenki.
 

Nowodworski Ośrodek Kultury

ul.Paderewskiego 1A

16 marca 2013 r. godz. 10.00

Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.

Ilość miejsc ograniczona.

Życzymy miłej zabawy.

  • -

Dzień Kobiet

Licealiści w laboratoriach CNK

14 lutego uczniowie klasy 1b (medyczna) wraz z wychowawcą p. Agnieszką Nowakowską i nauczycielem fizyki p. M. Nowakowskim byli na wycieczce w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Klasa wzięła udział w zajęciach laboratoryjnych z biologii i fizyki. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z wyjątkowego wyposażenia pracowni i pod kierunkiem prowadzących zajęcia wykonać liczne doświadczenia dotyczące fotosyntezy roślin (laboratorium biologiczne) i optyki geometrycznej (laboratorium fizyczne). Zajęcia trwały dwie godziny i wszystkim bardzo przypadły do gustu. Dlatego w najbliższym czasie planujemy ponowną wizytę w Laboratoriach.

  • autor: Agnieszka Nowakowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Dzień Kobiet ZO3

Zarząd Osiedla nr 3 zaprasza mieszkańców naszego osiedla na spotkanie przy kawie i herbacie w dniu 12.03.2013r. Spotkanie z okazji Dnia Kobiet odbędzie się w siedzibie Polskiego Związku Wędkarskiego przy ulicy Sukiennej 23a o godzinie 17.00.

  • -

Gliniane łapki i łapy

W minioną sobotę grupa maluchów wraz z rodzicami wzięła udział w rodzinnych warsztatach ceramicznych „Gliniane łapki i łapy” zorganizowanych już po raz trzeci w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Pierwsze ćwiczenie, które polegało na wykonaniu miseczki, pokazało, że lepienie z gliny to nie tylko przyjemność, ale też trudna sztuka i wyzwanie zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Przy wykonaniu kolejnego zadania - lepieniu misek za pomocą form, najważniejsza była współpraca „łap” rodzica i „łapek” dziecka. Efekty są zdumiewające, zwłaszcza, że prace zostały później ozdobione angobą, czyli płynną glinką barwioną. Ciekawych zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Łapy i łapki” już 16.03.2013 r. Zapisy na sobotnie zajęcia w toku. 

  • autor: NOK
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

XXVI Wiosenna Wystawa Psów Rasowych

  • -

200 lat dla pani Jadwigi!

200 lat 200 lat… zaśpiewali goście Pani Jadwidze Smolińskiej, która 4 marca świętowała setne urodziny.
Na uroczystość przybyła rodzina oraz znajomi Jubilatki, burmistrz Jacek Kowalski, przedstawicielka Ośrodka Pomocy Społecznej, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 p. Ewa Malasiewicz wraz z młodzieżą, uczniowie Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół Specjalnych.

Uroczystość urodzinowa odbyła się w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Nowym Dworze Mazowieckim przy ul. Przytorowej. Wszyscy zebrani życzyli szanownej Jubilatce wszystkiego co najlepsze i kolejnych 100 lat w zdrowiu i pomyślności. Składając życzenia burmistrz Kowalski podkreślił, że Pani Jadwiga jest na razie jedyną, stuletnią mieszkanką naszego miasta.
Gdy wszyscy powinszowali Jubilatce, uczniowie szkoły nr 5 wykonali krótki program artystyczny. Po głośnym, wspólnym odśpiewaniu „200 lat, 200 lat …” na salę wjechał wspaniały toryt urodzinowy a na wiwat wystrzeliły szampany.

  • autor: Aneta Pielach - Pierścieniak
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Kacper finalistą prestiżowego turnieju w Szwecji!

Nasz mieszkaniec, Kacper Żuk poprzedni tydzień spędził w Skandynawii uczestnicząc w niezwykle prestiżowym tenisowym turnieju europejskim do lat 14 "Kungens Kanna & Drottningens Pris" w Sztokholmie w ramach cyklu Tennis Europe Junior Tour.

Nasz zdolny młodzik zajmuje obecnie piąte miejsce w rankingu światowym rankingu ETA - U 14. Obsada w Szwecji była bardzo mocna, Kacper rozstawiony był z nr 4. Z pierwszej dziesiątki światowego rankingu młodzików nie pojawił się tylko Włoch Ramazotti (3) oraz Francuz Moutet (9).

Polak rozpoczął zmagania od II rundy. Swój pojedynek rozegrał wyśmienicie tracąc zaledwie 2 gemy z reprezentantem Białorusi.

W III rundzie, nie bez trudu pokonał najwyżej sklasyfikowanego w rankingu reprezentanta gospodarzy Karla Friberga.

Początek meczu ćwierćfinałowego Kacpra z Australijczykiem Popirynem, był niezwykle wyrównany. I choć Kacper był faworytem, rywal nie zamierzał odpuścić. Chłopcy zagrali gem za gem. Pierwszy set musiał się zakończyć tie breakiem. Więcej opanowania pokazał w tym fragmencie gry Polak triumfując 7/6(2). W drugiej odsłonie zawodnicy nie zwolnili, ale z gemu na gem dominacja Kacpra wzrastała. Mecz zakończył się w dwóch setach.

Półfinał zapowiadał się pasjonująco, gdyż Kacper mierzył się w nim z 2 na świecie Serbem Miomirem Kecmanowiczem, był to prawdziwy test wytrzymałości psychicznej naszego tenisisty. Poziom półfinału nie zawiódł publiczności, chłopcy zaprezentowali piękny tenis, a w statystyce liczba piłek wygrywających znacznie przewyższała liczbę niewymuszonych błędów. Ofensywna, pewna gra pozwoliła Polakowi zdać celująco egzamin i pokonać Serba w dwóch setach.

W finale, Kacper musiał uznać wyższość rozstawionego z nr 1 Rosjanina, był wyraźnie znużony psychicznie i fizycznie trudami pojedynku półfinałowego.

Jednak występem w Szwecji potwierdził swoje miejsce w ścisłej czołówce światowej młodzików. Gratulacje!

W deblu polsko-serbska para zakończyła udział na półfinale, przegrywając z parą portugalczyków. Gratulujemy!

Kolejny tydzień Kacper spędzi w Paryżu, gdzie odbywa się turniej z cyklu Tennis Europe Junior Tour U-14.

Wyniki Kacpra podczas turnieju w Szwecji:
I runda (poniedziałek, 25.02)
(4) Kacper Żuk - bye
II runda (wtorek, 26.02)
(4) Kacper Żuk - Artsiom Ausiyevich (BLR) 6/2, 6/0

III runda środa, 27.02)
(4) Kacper Żuk - (14) Karl Friberg (SWE) 6/4 6/4

ćwierćfinał (czwartek, 28.02)
(4) Kacper Żuk - (6) Alexei Popiryn (AUS) 7/6(2), 6/4
półfinał (piątek, 1.03)
(4) Kacper Żuk - (2) Miomir Kecmanovic (SRB) 6/4, 6/4
finał (sobota, 2.03)
(4) Kacper Żuk - (1) Artem Dubrivnyy (RUS) 3/6 1/6

  • autor:
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -

Trio Ścierański, Maseli, Kuczyński na NSJ

Trio Ścierański, Maseli, Kuczyński zagra podczas najbliższego Nowodworskiego Spotkania Jazzowego.
Na mocne granie zapraszamy 13 marca 2013 r. o godz. 19.00 do Nowodworskiego Ośrodka Kultury ul. Paderewskiego 1A.

Więcej o muzykach:
Krzysztof Ścierański - mistrz gitary basowej,
Bernard Maseli - wirtuoz wibrafonu,
Przemysław "Benbeneq" Kuczyński - czarodziej bębnów.

Wstęp wolny.

  • -

Wielki sukces uczniów SP7

Wielki sukces uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w diecezjalnym konkursie katechetycznym: „Wiem, komu zawierzyłem”.
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Maz. wchodząca w skład Zespołu Szkół nr 1 ma duży powód do radości. Otóż nasi uczniowie zostali laureatami diecezjalnego konkursu plastycznego: „Wiem, komu zawierzyłem”. Radość jest tym większa, że sukces odniosło czworo wychowanków naszej placówki.
Pomysłodawcą konkursu był Wydział Katechetyczny Kurii Warszawsko-Praskiej, zaś prace konkursowe ze szkół należało przesłać do 25 stycznia 2013r. Konkurs miał na celu, poprzez dziecięcą aktywność plastyczną i informacyjną, propagowanie w środowisku osób, które swoją postawą oraz  życiem pokazują i umacniają wiarę wśród dzieci i młodzieży.
Konkurs był przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych:
- w kategorii klas I-III (praca plastyczna): I miejsce zajęła nasza uczennica Weronika Spalik kl. IIb; wyróżnienie zajęła Amelia Nurczyńska kl. IIIb.                        
- w kategorii klas IV-VI (prezentacja multimedialna): I miejsce zajął Piotr Pawełas z kl. IVd, zaś II miejsce: Julia Kifonidis z kl. IVc.
Ogólnie na konkurs wpłynęło 86 prac ze szkół znajdujących się na terenie diecezji warszawsko-praskiej. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 28 lutego 2013 r. w Warszawie, w kaplicy kurialnej o godz. 11:00. Nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły byli obecni na tej uroczystości. Wychowankom towarzyszyli rodzice oraz panie katechetki: Kasia Dobruk i Ala Kosińska.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom oraz ich rodzicom i dziękujemy dzieciom za godne reprezentowanie szkoły w tak szczególnym miejscu.
Życzymy dalszych sukcesów!
                                                                                                 
Więcej informacji o konkursie na stronie: www.katecheza.floriańska3.pl 

  • autor: Katarzyna Dobruk; foto: Tadeusz Spalik
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Miłość w czasach PRL

Chcesz wrócić na chwilę do czasów młodości? A może jesteś ciekawy, jak wyglądało życie w czasach PRL-u?

Masz teraz niepowtarzalną okazję, aby przekonać się jak Dzień Kobiet obchodzono „dzieści” lat temu.

Jeśli dysponujesz wolną chwilą i chęcią na romantyczny spacer w miłym towarzystwie, Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek przygotowała dla Ciebie bardzo ciekawy i przede wszystkim aktywny sposób spędzenia wolnego czasu.

Od godziny 11. 00 LOT zaprasza do udziału w mini-grze terenowej, zakładającej spacer wokół murów koszarów wojskowych Twierdzy. Zadaniem uczestników zabawy będzie odnalezienie czterech punktów kontrolnych i zameldowanie się w każdym z nich.

Ponadto otwarta będzie dwudniowa wystawa poświęcona czasom PRL-u w sali Centrum Informacji Turystycznej oddająca klimat i charakter tamtych lat.

Więcej informacji już wkrótce!

Sprawdzaj na www.3rzeki.pl i www.facebook.com/3rzeki.

 

wyświetl galerię w Cooliris
  • -

Halowy turniej piłkarski szkół średnich w Twierdzy

Nowa hala sportowa w Twierdzy gościła tym razem szkoły średnie naszego powiatu, które potykały się w halowym turnieju piłki nożnej. Na turniej przybyło siedem szkół średnich co warunkowało szczególną rywalizację i dobre widowisko. I nasze, organizatorów oczekiwania okazały się słuszne. O pierwszym miejscu w turnieju zadecydowało bezpośrednie spotkanie między zainteresowanymi drużynami, gdyż zdobycz punktowa i różnica bramek obu drużyn były takie same. O dobre widowisko postarał się również sędzia zawodów Paweł Lewandowski, który swoją zadanie wykonał bardzo dobrze.
Nagrody dla zwycięzców ufundował starosta nowodworski Krzysztof Kapusta oraz UKS ”Reduta”. A oto wyniki meczów:
LO Modlin  Twierdza – ZS nr 2 N.D.Maz. 3:4,
LO Nasielsk – ZSZ Nasielsk 1:2,
ZSP Pomiechówek – LO N.D.Maz. 1:0,
ZSZ nr1 N.D.Maz. – ZS nr.2 N.D.Maz. 2:0,
LO Modlin Twierdza – LO N.D.Maz. 1:3,
LO Nasielsk – ZSP Pomiechówek 1:4,
ZSZ nr 1 N.D.Maz. – LO N.D.Maz. 0:1,
LO Modlin Twierdza – LO Nasielsk 1:1,
ZSZ nr.1 – LO N.D. Maz. 1:2,
ZSZ Nasielsk – ZSP Pomiechówek 0:2,
ZS nr.2 N.D.Maz. – LO Nasielsk 4:0,
ZSZ nr.1 N.D. Maz. – ZSP Pomiechówek 1:0,
LO N.D.Maz. – LO Nasielsk 3:1,
ZSZ Nasielsk – LO Modlin Twierdza 7:0,
ZSZ nr.1 N.D.Maz. – LO Nasielsk 3:2,
ZSP Pomiechówek – Lo Modlin Twierdza 2:0,
ZSZ Nasielsk – ZS nr.2 N.D.Maz. 2:1,
ZSZ nr.1 N.D.Maz. – LO Modlin Twierdza 3:0,
ZSP Pomiechówek – Zs nr.2 N.D.Maz. 2:0,
LO N.D.Maz. – ZSZ Nasielsk 1:2.

Tabela
Miejsce Drużyna Punkty Bramki
I Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Pomiechówek 15 11:2
II Zespół Szkół Zawodowych Nasielsk 15 15:6
III Zespół Szkół Zawodowych nr 1 N.D.Maz. 12 11:6
IV Liceum Ogólnokształcące N.D.Maz. 12 10:6
V Zespół Szkół nr 2 N.D.Maz. 6 9:10
VI Zespól Szkół Ogólnokształcących Nasielsk 1 6:17
VII Liceum Ogólnokształcące Modlin Twierdza 1 5:20

Królem strzelców turnieju został Mateusz Fabisiak z Pomiechówka, najlepszym bramkarzem uznano Macieja Michałowskiego też z zespołu Pomiechówka. Nagrody wręczył kierownik wydziału oświaty powiatu nowodworskiego Zdzisław Racki oraz prezes UKS "Reduta" Sławomir Krzeczkowski.

  • autor: Sławomir Krzeczkowski
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Więcej niż kino

22 lutego 2013 r. nowodworscy kinomani gościli wybitnego operatora filmowego, dokumentalistę i reżysera filmów fabularnych i teatrów telewizji Jacka Petryckiego. Przyczynkiem do spotkania z artystą była projekcja filmu fabularnego poświęconego tragicznym wydarzeniom grudnia 1970 roku "Czarny Czwartek Janek Wiśniewski padł " w reżyserii A. Krauze, do którego autorem zdjęć był gość wieczoru. Licznie zgromadzona publiczność z zapartym tchem oglądała losy rodziny gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy (jedna z pierwszych ofiar - zginął od strzału w plecy 17 XII) i jego najbliższej rodziny. Po projekcji z rozmowy przeprowadzonej przez red. Stanisława Zawiślińskiego z twórcą, zebrani dowiedzieli się o wielu interesujących wydarzeniach z jego pracy zawodowej, związkach z Krzysztofem Kieślowskim i wieloma innymi osobowościami kinematografii polskiej i światowej. Zapoznali się z poglądami Jacka Petryckiego na temat produkcji filmów dokumentalnych i  ich miejsca w kinematografii polskiej. Wreszcie wiele ciekawych wątków dotyczących bezpośrednio  produkcji filmu "Czarny Czwartek". Wieczór, podczas którego widzowie zadawali artyście wiele pytań, poruszających szereg zagadnień z dziedziny polityki, moralności, historii, a także związanych bezpośrednio z produkcją filmową, mógłby trwać jeszcze bardzo długo, ale późna pora wytyczyła jego kres.

Na kolejne spotkanie w cyklu "Więcej niż kino" zapraszamy już w marcu.

  • autor: NOK
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Maraton Fitness

Fitnezja zaprasza wszystkie Panie na bezpłatny maraton fitness. Kobieto, uczcij swój dzień aktywnie! Szczegóły na plakacie poniżej.

Obowiązują zapisy.

wyświetl galerię w Cooliris
  • -

Rodzinne Zawody Pływackie - III etap

Zapraszamy do wzięcia udziału
w RODZINNYCH ZAWODACH PŁYWACKICH
o Puchar Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego
III etap
Startujemy 16 marca 2013 r. o godz. 12:30

 

KATEGORIE:
I – roczniki 2006 i młodsze – dystans 25m
II – roczniki 2005-2004 – dystans 25m stylem dowolnym
III – roczniki 2003-2002 – dystans 50m stylem dowolnym
IV – roczniki 2001-2000 –dystans 50m stylem dowolnym
V – roczniki 1999-1997 – dystans 50m stylem dowolnym
VI – OPEN od 1996r. i starsi – dystans 50m stylem dowolnym
VII – 50+ (osoby powyżej 50 roku życia) – dystans 50m stylem dowolnym
VIII – SZTAFETA RODZINNA – dystans 2x25m stylem dowolnym

Zgłoszenia przyjmowane są w kasie pływalni do 13.03.2013 r. (środa).
Karty zgłoszeniowe do pobrania w kasie lub na stronie www.nosir.pl.


ZGŁOSZENIA TYLKO OSOBIŚCIE
NIE PRZYJMUJEMY ZGŁOSZEŃ DROGĄ MAILOWĄ I TELEFONICZNĄ

wyświetl galerię w Cooliris
  • Zobacz plakat
    Zobacz plakat

Turniej dwójek siatkarskich!

16 lutego w Nowodworskim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbył się Powiatowy Turniej Dwójek. Patronat nad imprezą objął Mazowiecki Goniec Lokalny.
Wydarzenie to sprowadziło do hali NOSiR 12 par damskich i 19 par męskich (łącznie 62 osoby). Jednocześnie rozegrano turniej dla par damskich i męskich a pojedynki trwały od rana aż do  godzin popołudniowych.

Dziewczyny zagrały grupowo…
Zawody damskie rozegrano systemem grupowym. Drużyny dwuosobowe podzielono na  dwie grupy po sześć drużyn. Każda z nich rozegrała tego dnia co najmniej 5 meczów. Z grup wychodziły dwa najlepsze zespoły, by rozegrać mecze o finał.
W grupie "A" pierwsze miejsce zajęły po wygranym meczu z parą Konar - Świątkowska młodziczki NOSiR-u tj. para Zmitrowicz - Rybicka. Sprawiły tym samym niemałą niespodziankę.
W grupie "B" pierwsze miejsce zajęła para Kwiecień - Bajorek, a tuż za nimi uplasowała się para Rogińska - Bartołowicz (kadetki).
Na wyróżnienie zasługują poza tym pary Kierzkowska - Malaszewska (kadetki), Sokołowska - Jung (kadetki), Cyrych - Wiak (młodziczki).
W półfinałach zagrały para Kwiecień – Bajorek przeciwko duetowi Konar - Świątkowska i dwójka Rogińska - Bartołowicz przeciwko parze Zmitrowicz - Rybicka.
Ostatecznie turniej zakończył się zwycięstwem parze Kwiecień - Bajorek (faworytek turnieju red.). Na drugim miejscu uplasowała się rewelacyjna tego dnia para Zmitrowicz - Rybicka, trzecie miejsce przypadło parze Rogińska - Bartołowicz.

a mężczyźni po brazylijsku.
Zawody męskie rozegrano natomiast systemem brazylijskim. Organizatorzy rozpisali drabinkę turniejową wyznaczając poszczególne mecze. Po przegranym spotkaniu drużyna przegranych miała wciąż szansę na zwycięstwo.
W tym turnieju wzięło udział kilka znanych, plażowych drużyn siatkarskich. Najbardziej znaną była dwójka Kujawski - Mamełka, para, która regularnie reprezentuje nasz powiat na turniejach o randze mistrzowskiej organizowanych przez PZS. 
Ostatni sezon Plażowych Mistrzostw Polski zakończyli udanym Turniejem Finałowym plasując się w pierwszej 24-ce. Poza nimi Nowy Dwór Mazowiecki odwiedziły pary z  Makowa Mazowieckiego, Serocka, Warszawy, Chotomowa.
Turniej stał na bardzo wysokim poziomie i tak na prawdę od ćwierćfinałów wszystkie mecze dostarczały masy emocji.
Pierwsze miejsce zajęła para Kujawski- Mamełka, drugie Kęsak - Ciszkowski, trzecie zaś reprezentanci NOSiR-u Jedynki Warzecha - Pawłowski.
Turniej nie mógłby się odbyć gdyby nie pomoc Joanny Konar - trenera drużyny młodziczek NOSIr-u, Roberta Jankowskiego - trenera drużyny kadetek NOSiR-u, komentarza Pana Stanisława Życieńskiego i oczywiście patronatu Mazowieckiego Gońca Lokalnego.

Dziękujemy wszystkim za  przybycie i zapraszamy na  następny turniej.

  • autor: NOSiR
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Nie będzie podwyżek opłat za wodę i ścieki!

W Nowym Dworze Mazowieckim w tym roku nie będzie podwyżek opłat za wodę i ścieki. Nowodworscy radni przychylili się do wniosku Zakładu Wodociągów i Kanalizacji i przedłużyli czas obowiązywania dotychczasowych opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.

W dyskusji nad podjęciem uchwały w sprawie utrzymania stawek na dotychczasowym poziomie radni nie kryli zadowolenia z tego faktu. Jak mówili, w dzisiejszych trudnych czasach, gdzie ciągle słyszymy o podwyżkach dobrze, że choć w tej jednej dziedzinie życia ich nie będzie.
Jednocześnie jednak pytali czy zamrożenie opłat nie będzie miało negatywnego wpływu na plany inwestycyjne spółki.  „Sytuacja finansowa ZWIK jest na tyle dobra, że środki finansowe wystarczą na pokrycie planów i zobowiązań” odpowiadał burmistrz Jacek Kowalski. Dodał też, że główna inwestycja jaką realizował Zakład została już zakończona i rozliczona, więc nie ma obaw, że rozwój spółki zostanie zahamowany.
Przypominamy!
Opłata za 1 m3 wody w gospodarstwach domowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych wynosi 3,24. Za ścieki płacimy 8,01 zł. Opłata abonamentowa w obu przypadkach wynosi 4,32. 
Takie same stawki za wodę i ścieki obowiązują dla wszystkich innych lokali i instytucji w mieście przy czym zmianie ulega wysokość opłat abonamentowych.
I tak w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, wielolokalowych, instytucjach i budynkach użyteczności publicznej, placówkach usługowych świadczących usługi o charakterze socjalno-bytowym oraz dla użytkowników lokali użytkowych, usługowych i handlowych wynosi ona 8,64 zł.
Zakłady przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, zakłady przemysłowe oraz przemysł pozostały i pozostałe usługi – zakłady chemiczne, myjnie samochodowe, budownictwo, przemysł metalowy, usługi transportowe i inne płacą abonament w wysokości 21,60 zł.  
Gmina rozliczana jest za ilość wody dostarczonej do zdrojów publicznych, do zraszania ulic i publicznych terenów  zielonych, do zasilania fontann oraz za ilość wody pobranej przez jednostki straży pożarnej. Abonament w tym przypadku wynosi 54,00 zł.

  • autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: Marek Jakuczek
  • -

Sportowe podsumowanie roku w NDM!

21 lutego br. w hali sportowej NOSiR odbyło się uroczystość, na której podsumowano osiągnięcia nowodworskich sportowców w 2012 roku. Najlepszych z nich nagrodzono.

W uroczystości udział wzięli burmistrz Jacek Kowalski, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski, dyrektor NOSiR Dariusz Wąsiewski, radni, działacze sportowi oraz rodziny i znajomi sportowców.
Reprezentowane były niemal wszystkie dyscypliny sportowe jakie uprawia nowodworska młodzież.
Byli więc m.in. piłkarze trenujący w NOSiR-ze i w UKS-ach, koszykarze, siatkarze, pływacy, biegacze na orientację, szermierze, bokserzy, zapaśnicy.
Sportowcy mieli też okazję do zaprezentowania swoich umiejętności. Szermierze i bokserzy dali pokazy walk i treningów.
Nagrody i dyplomy wręczali najlepszym zawodnikom burmistrz Jacek Kowalski i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski.
Warto przypomnieć, że podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim wyróżnieni także zostali: Patryk Brzeski, Kacper Żuk i trener sekcji bokserskiej Champion NOSiR Krystian Rogalski.

Lista nagrodzonych sportowców

UKS Lotnisko Modlin:
Kuba Fryś,
Maja Macińska,
Satirioh Satiris.

UKS Reduta:
Klaudia Dąbrowska,
Martyna Tośka - siatkówka,
Patryk Wiórkiewicz,
Marcin Jaworski– piłka nożna.

NOSiR:
Justyna Boniecka  - kajakarstwo,
Gabriela Affek - szermierka,
Kajetan Piwowarczyk, Kamil Pudelski, Mateusz Drejka, Adam Trojak - piłka nożna,
Dominik Jaglarski, Paweł Burczak, Kamila Cyrych, Paulina Bartołowicz - piłka siatkowa Piotr Furman - piłka koszykowa.

UKS Jedynka
Dominiak Dagmara, Affek Michał, Dobrogowski Rafał, Witkowski Karol – zapasy,
Bartosz Grzyb, Bartosz Kurpiewski, Konrad Markowski - siatkówka.

PUKS Młode Orły:
Zuzanna Wańczyk, Wojciech Dudek, Adam Szmulkowski – biegi na orientację,
Kacper Sawicki, Jakub Przygoda, Szymon Kopczyński – piłka nożna.

Wyróżniony trener – Paweł Czajka.

  • autor: Aneta Pielach – Pierścieniak
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Złote jajo

„Gdy się jest kochanym, miło płyną chwile” - te mądre słowa piosenki były tematem przewodnim bajki pt. „Złote jajo” zaprezentowanej naszej publiczności w sobotę 23.02.2013r. przez Teatr Igraszka w ramach "Poranku z teatrem". Spektakl został oparty na motywach bajki Władimira Orłowa. Główne postacie Wilk i chytra Lisica pragnąc stać się bogatymi kradną złote jajo, z którego ma się wykluć kura znosząca same złote jaja. Jednak  zamiast kurki wykluwa się sympatyczny kogucik, który obdarza miłością wilka uważając go za swojego tatę. Pod wpływem tego wyjątkowego uczucia „zły ?” wilk przemienia się w troskliwego tatę i opiekuna uwalniając przybranego syna z rąk lisicy. Nasi młodzi widzowie w skupieniu oglądali przygody trójki bohaterów pomagając osobliwemu tacie i synkowi wybrnąć z perypetii. Melodyczne, mądre i autorskie piosenki Teatrzyku Igraszka są dużym wzbogaceniem i muzycznym przerywnikiem wydarzeń dziejących się na scenie. Mamy nadzieję, że przesłanie bajki iż każdy może zmienić się  na lepsze pod wpływem dobroci i miłości dotarło do wszystkich oglądających. Na zakończenie po zasłużonych oklaskach aktorzy wraz z bohaterami  zaprosili dzieci na scenę, gdzie można było zrobić sobie zdjęcie lub pożegnać się osobiście z ulubioną postacią co sprawiło olbrzymią radość całej publiczności, a nas cieszy jako organizatorów. Do zobaczenia w marcu.

  • autor: NOK
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Obóz dochodzeniowy siatkarek

„Na miejscu też jest fajnie”
- obóz dochodzeniowy siatkarek -

W drugim tygodniu ferii od 4 do 9 lutego sekcja piłki siatkowej młodziczek zgromadziła się na  obozie  dochodzeniowym zorganizowanym przez Joannę Konar i Cezarego Tulin. Zgrupowanie miało na celu przygotowanie dziewczyn do ostatniego najważniejszego turnieju o mistrzostwo ligi.

Sekcja składająca się z dziesięciu siatkarek i trenerki spotkała się pierwszego dnia przed Publicznym Gimnazjum nr 1 już o godzinie 8.00 w poniedziałek. Oczywiście nie zabrakło pytań, żartów, czuć było atmosferę ekscytacji. To pierwszy raz, kiedy sekcja piłki siatkowej w porozumieniu z dyrektor PG1 Marzeną Surmą i panią Grażyną Nadrzycką przygotowała obóz z  noclegiem w nowodworskim gimnazjum.
Ciężki pierwszy dzień
Wszystko w szkole było już przygotowane. Po niedługim czasie dziewczyny w  towarzystwie trenerki pobiegły na poranny rozruch. Około godziny 10 rozpoczął się pierwszy trening, po czym wyruszyły na basen.
Dziewczyny już po pierwszych godzinach czuły poważne zmęczenie. Po sytym obiedzie pełna drużyna wróciła do szkoły na  popołudniowy odpoczynek. Nie miały jednak wiele czasu, bo o godzinie 15:30 zaczynał się zaplanowany, kolejny tego dnia trening. Po ciężkim pierwszym dniu siatkarki poszły na spacer, który zakończył się wizytą w jednej z nowodworskich restauracji. W atmosferze pełnej swobody dziewczyny zjadły pizzę po czym wróciły do naszego ośrodka tj. Publicznego Gimnazjum nr 1. Przyszedł czas na rozmowy, gry i zabawy. Dzień pierwszy zakończył się około godziny 23:00 a kolejne były równie wyczerpujące.
Sparingi – obowiązkowy punkt obozów
W środę przyszedł czas na pierwsze sparingi.
Pierwszy rozegrano z drużyną z Błonia. Tamtejsza "Beta" Błonie przyjechała w łączonym składzie młodziczek i kadetek. Nowodworzanki po pięknych dwóch setach osłabły i w ostatnim secie uległy drużynie gości. Mimo ferii na trybunach hali NOSiR zasiadło wielu gości, za co serdecznie dziękujemy.
Po południu dziewczęta rozegrały drugi mecz treningowy. Tym razem z drużyną z Legionowa. Siatkarki "ISKRY" Legionowo uległy Nowodworzankom. Trenerzy Nowego Dworu mogli pozwolić sobie na zmiany ustawień, roszady zawodniczek, aby wypróbować najróżniejsze warianty gry.
Następnego dnia na popołudniowy trening przyjechał do Nowego Dworu Mazowieckiego zespół z Międzyborowa. Tamtejszy "Wrzos" jest drużyną pierwszoligową, dlatego ten mecz miał najważniejszy dla wszystkich członków drużyny wydźwięk. Jak powiedziała trenerka "tego dnia trzeba się sprawdzić". I rzeczywiście dziewczyny wzięły sobie słowa pani Joanny głęboko do serca, bo w całym meczu uległy zespołowi z Międzyborowa 3-2.
Nadmienić trzeba, że jedna z  dziewczyn przyjezdnych jest kadrowiczką Polski.
Mimo wszystko mecz był bardzo wyrównany i obfitował w wiele akcji na wysokim poziomie. Zgromadzeni na meczu kibice nie raz patrzyli z podziwem na zawodniczki obu zespołów.
Czas na relaks
Po zakończonym meczu i sesji zdjęciowej wszystkich objął szał przygotowań.
O godzinie 20:00 trzy sekcje spotkać się miały na dyskotece integracyjnej.
Siatkarze (juniorzy) Bartosza Kujawskiego, zawodnicy Młodych Orłów i młodziczki NOSiR-u. Wszyscy świetnie się bawili, do tego stopnia, że dyskoteka musiała zostać przedłużona.
Dwa ostatnie dni to spokojniejsze treningi i zwolnienie tempa.
Obóz zakończył się w sobotę około godziny 16:00.

  • autor: NOSiR
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Proces oceny pracy

Szanowni Państwo,
mając na uwadze doskonalenie jakości usług świadczonych przez Urząd Miejski, zwracamy się do Państwa z prośbą o wyrażenie opinii dotyczącej sposobu obsługi oraz wskazanie propozycji zmian, które usprawnią załatwianie spraw w naszym Urzędzie. Państwa opinie, uwagi i wnioski poddane zostaną analizie i będą pomocne w procesie doskonalenia obsługi klienta. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby poziom świadczonych usług spełniał Państwa oczekiwania.

Ankiety dostępne są w Punkcie Obsługi Interesanta i na każdym piętrze Urzędu, wypełnione prosimy wrzucić do przygotowanych w tym celu urn znajdujących się w pok. 101 i na parterze.

Proces oceny pracy będzie trwał do 30 kwietnia 2013 r.

Fakty Nowodworskie

Drodzy Czytelnicy!

Od dziś dostępne jest nowe wydanie Faktów Nowodworskich.

W tym miesiącu przypominamy o akcji „Płać podatki tam gdzie mieszkasz”. Z tym apelem zwraca się do mieszkańców w słowie wstępnym burmistrz Jacek Kowalski. Wyjaśnia w nim dlaczego to tak ważne dla rozwoju naszego miasta. Szczegóły dotyczące możliwości płacenia podatku w miejscu zamieszkania bez konieczności przemeldowywania się zamieszczamy w ogłoszeniach na str. 20.

Ogłoszenia zawierają też inne ważne dla mieszkańców informacje. Powstało Nowodworskie Centrum Wsparcia – z bezpłatnych porad terapeuty uzależnień, specjalisty ds. przemocy, prawnika i psychologa można skorzystać w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej.

Przypominamy też o konieczności złożenia deklaracji śmieciowych do 31 marca. Więcej na str. 21.

Rodzicu, jeśli troszczysz się o swoje dziecko, zależy ci, aby po skończeniu szkoły średniej miało zapewnioną pracę lub lepszy start na studia politechniczne, koniecznie zajrzyj na str. 9. Przeczytasz tam o nowym kierunku – technik mechatronik – uruchamianym od września w Zespole Szkół nr. 2. Nowodworskie zakłady produkcyjne już dziś deklarują pracę dla absolwentów tej specjalizacji.

Ekostrażnicy nie próżnują. W styczniu dzięki ich pomocy odbył się „Bal otwartych serc dla Kubusia” (relacja i sprawozdanie finansowe na str. 7,8) a już w marcu  rozpoczynają akcję zbierania elektroodpadów. Harmonogram zbiórki w poszczególnych dzielnicach miasta na str. 8.

Bardzo obszerny w tym miesiącu jest dział wieści z ratusza. Tym razem przekazujemy informacje z zakresu działalności Wydziału Spraw Obywatelskich. Na co zwrócić uwagę wsiadając do taksówki? Dlaczego przez telefon nie potwierdzimy żadnych naszych danych? Kiedy i w jakich sytuacjach Urząd udostępnia nasze dane? Jak wyrobić dowód osobisty sobie i dzieciom? O tych i innych zagadnieniach piszemy na stronach 10-12.

Na kolejnych stronach Faktów m.in. relacja z Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy na terenie miasta, rajdzie narciarskim Szlakiem Powstańców Styczniowych (s. 16), nowym szlaku turystycznym a właściwie pielgrzymkowym, który będzie wiódł przez Nowy Dwór (s.17), zaszczytnej nagrodzie jaką otrzymali wychowankowie TPD (s.19), okresie karnawału w szkołach i przedszkolach (s.22), obchodzonych w nich Dniach Babci i Dziadka (s.25), różnego rodzaju  spotkaniach, konkursach i wycieczkach szkolnych.

Jak zawsze na końcu Faktów w dziale sport prezentujemy osiągnięcia naszych sportowców. Nasz najlepszy tenisista Kacper Żuk został Mistrzem Polski do lat 14 (s.39) a Maciej Jajszczak najlepszym nowodworskim biegaczem 2012 roku.

Zachęcam zatem do lektury i życzę miłego czytania.

Aneta Pielach – Pierścieniak
Redaktor Naczelna

Fach w ręku i pewna, dobra praca - technik mechatronik!

W nowodworskim Zespole Szkół nr 2 przy ul. Długiej od przyszłego roku szkolnego planuje się uruchomienie klasy mechatronicznej. To odpowiedź na potrzeby największych pracodawców w mieście. Gimnazjalisto, Rodzicu Gimnazjalisty! Jeśli szukacie konkretnego zawodu i gwarancji dobrego zatrudnienia, warto już teraz pomyśleć o przyszłości. Zapraszamy na stoisko ZS nr 2 na giełdzie szkół ponadgminazjalnych, która odbędzie się 15 marca.

Kim jest mechatronik?

Mechatronika to dziedzina nauki i techniki, która łączy w sobie między innymi mechanikę, elektronikę, robotykę i informatykę. Jej rozwój nastąpił wraz z automatyzacją procesów produkcyjnych. Po ludzku? Obecnie niemal w każdej fabryce jest maszyna, którą ktoś musi zaprogramować, obsługiwać i jej doglądać. Mechatronik to zawód z przyszłością, jeden z najbardziej poszukiwanych w kraju (także w nowodworskiej dzielnicy przemysłowej), ale i poza nim. Jest to też fach atrakcyjny finansowo. Mechatronik znajdzie zatrudnienie na przykład w zakładach produkcyjnych, serwisach, biurach projektowych.  Z powodzeniem może też założyć własną działalność gospodarczą. Mechatronicy są wszędzie tam, gdzie są zaawansowane technologie.

Mechatronika to zajęcie dla osób z umysłem ścisłym, kreatywnych, lubiących nowinki techniczne, myślących globalnie i jednocześnie posiadających umiejętność pracy zespołowej oraz koordynacji.

Kształcenie mechatronika

Nauka zawodu zaczyna się od technikum. Oczywiście uczeń technikum odbywa kształcenie z przedmiotów ogólnych, z których zdaje później maturę. W zakresie rozszerzonym realizowane są matematyka i fizyka. W zawodzie technik mechatronik, zgodnie z nową podstawą programową, wyodrębniono trzy kwalifikacje: montaż urządzeń i systemów mechatronicznych, eksploatacja urządzeń i systemów mechatronicznych oraz projektowanie i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych. Muszą one zostać potwierdzone egzaminem (w sumie trzy cząstkowe egzaminy w ciągu 4 lat nauki). Pozytywny wynik ze wszystkich trzech egzaminów daje dyplom technika mechatronika (w języku polskim i angielskim), zgodny z unijnymi normami kształcenia. Każda z kwalifikacji może także z powodzeniem funkcjonować osobno.

Kształcenie praktyczne odbywa się podczas 1500 godzin lekcyjnych w ciągu 4 lat. Połowa z nich to zajęcia teoretyczne. Drugie 750 h to zajęcia praktyczne, w tym 4 tygodnie praktyk w trzeciej klasie technikum.

Absolwenci dysponują umiejętnościami posługiwania się zaawansowaną wiedzą z zakresu mechatroniki; używanych w maszynach i pojazdach, urządzeniach i systemach wytwórczych oraz urządzeniach i aparaturze diagnostycznej i pomiarowej. Do typowych umiejętności technika mechatronika należy m.in.: projektowanie i konstruowanie urządzeń z wykorzystaniem technik komputerowych, obsługa i programowanie robotów przemysłowych, automatyka i obsługa urządzeń współczesnych linii produkcyjnych i montażowych, projektowanie i serwis układów sterowania urządzeń i systemów mechatronicznych, diagnostyka i naprawa urządzeń z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Ukończenie szkoły średniej o profilu mechatronika stanowi solidną podstawę do rozpoczęcia dalszego kształcenia na poziomie politechnicznym na wydziałach, które kształcą inżynierów mechatroników, mechaników, elektryków, elektroników i informatyków – dodaje Ewa Malasiewicz, Dyrektor ZS nr 2.

Kształcenie mechatroników w Zespole Szkół nr 2 może stanowić także sposób na podniesienie kwalifikacji obecnych pracowników tej branży.

Po technikum do pracy

Badania prowadzone przy okazji prac nad strategią rozwoju nowodworskiej dzielnicy przemysłowej wykazały, że istniejące tu zakłady mają duże trudności z pozyskaniem odpowiednio wykształconej kadry w zakresie mechatroniki. Techników mechatroników chętnie zatrudnią u siebie Reckitt Benckiser, Ecowipes, Pollena Aroma, Alpla i La Lorraine Bakery Group.

Firmy z nowodworskiej dzielnicy przemysłowej zadeklarowały pomoc w wyposażeniu pracowni dla uczniów technikum oraz współpracę w zakresie organizacji praktyk.

Mechatronicy stanowią bardzo cenną i poszukiwaną grupę. Poprzez kształcenie techników w tym zawodzie możemy tworzyć wysoko wykwalifikowaną kadrę w naszej fabryce. Nasza współpraca z Zespołem Szkół nr 2 potencjalnie objęłaby wyposażenie pracowni, stypendia dla uzdolnionych uczniów oraz praktyki. Absolwenci klasy mechatronicznej mogą liczyć na zatrudnienie w Reckitt Benckiser z bogatym pakietem socjalnym, jaki oferujemy - mówi Agnieszka Balcerska, Kierownik Rozwoju Talentów i Organizacji w Dziale Personalnym RB.

Zapotrzebowanie na techników potwierdza Jadwiga Popielska, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Jak mówi: Na podstawie wieloletnich doświadczeń Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Dworze Mazowieckim, wynikających ze stałego monitorowania sytuacji osób bezrobotnych, współpracy z pracodawcami oraz przeprowadzanych badań i analiz lokalnego rynku pracy, jednoznacznie można stwierdzić, iż jednym z najistotniejszych rozwiązań mających znaczący wpływ na zmniejszanie i łagodzenie skutków bezrobocia jest dopasowanie kierunków kształcenia do faktycznie występujących potrzeb kwalifikacyjnych sygnalizowanych przez pracodawców. Analiza ofert pracy, jak też wyniki badań wskazują na wyraźny deficyt, a tym samym duże zapotrzebowanie na umiejętności techniczne/mechaniczne i preferencje kandydatów do pracy  posiadających wykształcenie techniczne, co najmniej na poziomie wykształcenia zasadniczego zawodowego z mile widzianym poziomem średnim. Bardzo ważnym zagadnieniem jest również łączenie wiedzy nabywanej w szkole z jej praktycznym zastosowaniem w realnym środowisku pracy, najlepiej w ramach praktyk odbywanych u pracodawcy zainteresowanego zatrudnianiem absolwentów w danym zawodzie. Takie inicjatywy pracodawców powinny być natychmiast wykorzystywane i „zagospodarowywane” przez  szkoły poprzez tworzenie wskazanych kierunków i kształcenie przyszłych pracowników. Wypracowanie takiego poziomu współpracy lokalnych szkół, pracodawców i innych podmiotów rynku pracy, w tym lokalnych władz i służb zatrudnienia jest jednym z podstawowych warunków poprawy sytuacji zatrudnieniowej mieszkańców, ale też szansy na funkcjonowanie lokalnych pracodawców zapewniających miejsca pracy.

 

 

15 MARCA 2013 R. OD 9.00 DO 13.00
W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM
W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM UL. CHEMIKÓW 1

XIV POWIATOWA GIEŁDA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
POWIATU NOWODWORSKIEGO


Giełda promuje ofertę edukacyjną
7 szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Nowodworskiego.
Promotorzy udzielą informacji o przedmiotach wiodących, kierunkach kształcenia
i zawodach w poszczególnych typach szkół.

SPRAWDŹ STOISKO ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 PRZY UL. DŁUGIEJ
W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM

Poradą służyć będzie psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
i doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy.

ZAPRASZAMY GIMNAZJALISTÓW,
RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW!

 

Sportowe ferie z NOSiR-em

W dniach 28.01.-08.02.2013 r. odbyły się ferie zimowe. Z tej okazji Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował dwutygodniowy plan zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat. 

Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00 pod opieką wykwalifikowanej kadry trenersko – instruktorskiej. Dzieci mogły korzystać z obiektów i urządzeń Ośrodka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra w piłkę nożną, piłkę siatkową, koszykówkę oraz jak co roku gra w bilard.
Dodatkowo odbywały się zajęcia na pływalni. Pod okiem instruktora można było szlifować swoje umiejętności w pływaniu, a także zapoznać się z techniką pływania kajakiem polo. W akcję włączyło się OSP – Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim, które zorganizowało naukę nurkowania dla uczestników akcji.
W ostatnim tygodniu ferii ratownicy z OSP przeprowadzili naukę udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w lekcji. W sumie w akcji feryjnej wzięło udział 749 osób, w tym 205 dziewcząt. W czasie „sportowych ferii z NOSiR-em” każdy z uczestników otrzymywał pączka lub drożdżówkę oraz napój.
Podczas ferii odbywały się także obozy sportowe dla trenujących w sekcjach sportowych NOSiR. M.in. na taki obóz kondycyjny do Jamrozowej Polany wyjechali kajakarze NOSiR. Natomiast młodziczki z sekcji piłki siatkowej odbyły obóz stacjonarny w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim. O obu tych obozach zamieściliśmy osobne relacje.
Serdecznie dziękujemy:
- Ratownikom Wodnym z OSP Nowy Dwór Mazowiecki za pomoc w zorganizowaniu zajęć;
- firmie „Kołacz” p. Ireneusza Jankowskiego za poczęstunek dla dzieci;
- Publicznemu Gimnazjum nr 1 za udostępnienie obiektu na obóz dla sekcji piłki siatkowej dziewcząt.

  • autor: NOSiR
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Baśka Murmańska w zakopiańskim Muzeum Misiów

Materiały związane z produktem turystycznym Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek i Miasta Nowy Dwór Mazowiecki trafiły do zimowej stolicy Polski. Gadżety związane z Baśką można obejrzeć w Muzeum Misiów przy ul. Kościuszki 8. Muzeum powstało z pasji zbierania misiów i wszystkiego, co z nimi związane. Można w nim poznać historię pluszowego misia, obejrzeć misie kolekcjonerskie, scenki rodzajowe z udziałem pluszowych niedźwiedzi i wiele innych atrakcji. Baśki Murmańskiej, czyli polarnej niedźwiedzicy, która z polskim wojskiem przybyła do modlińskiej fortyfikacji i miała okazję salutować przed Piłsudskim nie mogło tam zabraknąć. Więcej o Muzeum na www.muzeummisiow.pl. Zachęcamy do odwiedzenia Baśki przy okazji górskich wycieczek. Planuje się uatrakcyjnienie ekspozycji związanej z misiem z Twierdzy Modlin. Więcej o Baśce na www.baskamurmanska.pl.

(zdjęcia: Muzeum Misiów)

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

Project Wolodia

Sympatycy twórczości Włodzimierza Wysockiego nie zawiedli się propozycją interpretacji jego piosenek, jaką zaproponowali muzycy z wrocławskiego zespołu "Project Wolodia" podczas koncertu w sali Nowodworskiego Ośrodka Kultury 16 lutego br. Bogate instrumentarium i ciekawe aranżacje, oraz niekiedy rockowe brzmienia nie "zabiły" ducha twórczości rosyjskiego barda. Janusz Kasprowicz nie udawał Wysockiego, nie bał się także bezpośredniej z Nim konfrontacji (poprzez projekcje fragmentów koncertów w wykonaniu Wysockiego) udowodnił, że doskonale rozumie intencje Wolodii i przekazywał je, wykorzystując do tego swoją wizję artystyczną. Świetny pomysł na program i znakomite wykonanie dostarczyło widzom moc emocji, z jednej strony przenosząc słuchaczy do czasów, mentalnie, wcale jeszcze nie tak odległych, z drugiej zaś nie pozwalając zapomnieć, że już jesteśmy w zupełnie innym miejscu, pokazując zarazem, że chociaż świat zewnętrzny wciąż się zmienia, to emocje towarzyszące życiu człowieka wciąż pozostają takie same.

  • autor: NOK
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

ZOR na powitaniu 3. Brygady Rakietowej

22 lutego  2013 roku na Placu Kościuszki w Sochaczewie delegacja Związku Oficerów Rezerwy z siedzibą w Warszawie uczestniczyła w uroczystym apelu z okazji przeniesienia 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej do Garnizonu Sochaczew.
W składzie delegacji byli: płk rez. Alfred Kabata – prezes, ppłk rez. Andrzej Rusinowski i Artur Błoński. Wraz z delegacją Związku w uroczystości brała udział Urszula Przymus – prezes Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej.   
Uroczystość uświetnił swoją obecnością Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski. Obecni byli również burmistrza Sochaczewa Piotr Osiecki, przedstawiciele Wojewody Mazowieckiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego, wójtowie gmin, przedstawiciele urzędów, szkół, organizacji i stowarzyszeń oraz sympatycy wojska.
Podczas apelu odczytano rozkazy o wyróżnieniach oraz wręczono okolicznościowe ryngrafy.
Zabierając głos dowódca brygady gen. bryg. Stefan Mordacz powiedział m.in.: „...nie jesteśmy na ziemi sochaczewskiej obcy. Brygada jest z tą gościnną ziemią związana już od 1962 roku, kiedy to powstał w Teresinie 9. Dywizjon Ogniowy..." „...to kontynuacja chlubnych tradycji jednostki tworzonej przez całe żołnierskie pokolenia".
Natomiast Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski mówił o uruchomionym procesie transformacji Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w wyniku, którego mamy dzisiejszą strukturę, a w końcowym efekcie nową dyslokację z korzyścią dla wojska jak i Sochaczewa.
Burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki wyraził nadzieję na owocną współpracę z Brygadą i podkreślił, że współpraca z wojskiem na terenie Sochaczewa trwa już kilkadziesiąt lat.
Apel zakończyła defilada pododdziałów.
Podczas spotkania na terenie jednostki płk rez. Alfred Kabata przekazał gen. bryg. Stefanowi Mordaczowi okolicznościowe pismo i swoją książkę „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie”.

  • autor: (k); foto: Artur Błoński
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Czary Mary, kurczak Harry

Nowodworski Ośrodek Kultury i firma Model Opakowania Sp. z o.o. zapraszają dzieci na Poranek z Teatrem.
Iluzjonistka Marta prezentuje sztuki magiczne w konwencji iluzji na wesoło. Pomaga jej w tym uwielbiany przez dzieci asystent - kurczak Harry. Wspólnie zapraszają do pomocy widzów. Widowisko „Czary Mary, kurczak Harry” wzbogacone jest o elementy sztuki cyrkowej i pantomimy, a występ wieńczy niezapomniany pokaz lewitacji kuli.

Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A
09.03.2013 r. godz. 10:00
Karty wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
Ilość miejsc ograniczona.

  • autor: NOK
  • -

Złote Gody

Dwie pary zostały odznaczone medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Odznaczenia z okazji złotych godów zostały nadane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Uroczystość odbyła się 22 lutego br. w sali ślubów nowodworskiego Urzędu Stanu Cywilnego.
Odznaczeni medalami zostali Państwo Danuta i Józef Rojek oraz Maryla i Sylwester Czajka.
Gości powitała kierownik USC Bożena Kardasz po czym oddała głos burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu.
Burmistrz złożył parom serdeczne życzenia z okazji tak doniosłego jubileuszu. W krótkim wystąpieniu podkreślił symbolikę 50-ciu wspólnie spędzonych lat. „(…) 50 lat to symbol wierności i miłości rodzinnej, to dowód wzajemnego zrozumienia, to wzór i piękny przykład zgody i miłości małżeńskiej dla tych wszystkich, którzy dzisiaj, podobnie jak Wy przed pięćdziesięciu laty decydują się związać węzłem małżeńskim” – powiedział burmistrz. 
Następnie w imieniu Prezydenta RP wręczył obu parom medale za długoletnie pożycie małżeńskie oraz przypiął odznaczenia.
Na koniec były życzenia, kwiaty, uściski, całusy i symboliczna lampka szampana.

  • autor: Aneta Pielach – Pierscieniak; foto: Jacek Kosiorek
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Dzień Kobiet ZO5

  • -

Dzień białego misia

27 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Pamiętajmy przy tej okazji o mieszkance Twierdzy Modlin - Baśce Murmańskiej. Baśka to niedźwiedzica, która w I poł. XX w. przybyła tu z polskimi żołnierzami z mroźnych zakątków Rosji. Obecnie ma w Twierdzy swój specjalny, skierowany przede wszystkim do najmłodszych szlak turystyczny. 

Więcej na www.baskamurmanska.pl i www.facebook.com/baskamurmanska.

L' amour a Paris czyli Miłość w Paryżu

Zapraszamy na koncert w  wykonaniu znakomitej, śpiewającej aktorki Doroty Lanton z towarzyszeniem muzyków Marka Stefankiewicza - instrumenty klawiszowe i Bogusława Nowickiego - akordeon. Usłyszymy najpiękniejsze francuskie piosenki o miłości z repertuaru Edith Piaf, Juliette Grѐco, Carli Bruni, Jacquesa Brela, Yyves Montanda, Joe Dassina i Paris Combo.

Koncert Doroty Lanton – „L’amour a Paris czyli Miłość w Paryżu” to jak wyprawa do współczesnej stolicy Francji, gdzie słychać wszystkie rytmy świata, pobrzmiewają w nich jednak echa niezapomnianych nut fenomenalnej Edith czy tajemniczej Juliette.
Aktorka i piosenkarka znakomicie odnajduje się w tych wielkich postaciach francuskiej estrady nie gubiąc nic z własnej osobowości.
Wszystko to ubrane w nowoczesne i bardzo wyrafinowane aranżacje muzyczne Marka Stefankiewicza, oprawione lekką i barwną narracją oprowadzającej po Paryżu Doroty Lanton.

Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A

8 marca 2013 r. godz. 19:00

Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
Ilość miejsc ograniczona.

  • autor: NOK
  • -

Dzień Kobiet w Hotelu Royal

Zapraszamy do spędzenia Wyjątkowego Dnia Kobiet w Hotelu Royal.
Podaruj ukochanej osobie niezapomniany wieczór.

Zapisy przyjmowane są telefonicznie (22 188 4 188) lub drogą mailową.

ROYAL HOTEL
ul. Szpitalna 93
05-160 Modlin Twierdza

recepcja@royalhotel.pl

www.royalhotel.pl

  • autor: Royal Hotel

Z mundurem, z humorem …

„Czy do zaprezentowania Państwu pogodnego w założeniu widowiska „Z mundurem, z humorem…” znaleźć da się powód lepszy nad ten, że ludzie nieustająco, mimo płynącego czasu, niezmiennie potrzebują do życia – oprócz  powietrza – również śmiechu i uśmiechu?”. Na pytanie to odpowiedzieli nowodworzanie, którzy licznie przybyli na koncert, który odbył się 17 lutego w hali NOSiR.

W niedzielne popołudnie, 17 lutego w hali sportowej Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Koncert o „wycieczkach wstecznych – żartobliwych, nobliwych i … niezbyt wstecznych” nosił tytuł „Z mundurem, z humorem”.
Widowisko zgromadziło liczną publiczność. Wszyscy, bez względu na wiek śmiali się niejednokrotnie do łez podczas przedstawienia, które oparte było na towarzyszącym ludziom w mundurach nie tylko szacunku i uznaniu, ale też żartobliwych anegdotach i opowiastkach. Na scenie przewijały się akcenty historyczno-obyczajowe, mówiące o miłości, tęsknocie, wojnie i codziennym żołnierskim życiu.  
Podstawą do przygotowania scenariusza były m.in. takie utwory jak „Całuję Twoją dłoń madame”, „O mój rozmarynie, o mój ty, zielony…”, „Tak cudnie mi, tak dziwnie mi”, „Z wódki rozum krótki”.
Widowisko wyreżyserował i jednocześnie stworzył do niego choreografię Jacek Tomaszewski. Na scenie wystąpili m.in. Mariusz Borzyszkowski, Bartosz Borkowski, Andrzej Chrostowski, Arkadiusz Gniewek, Elżbieta Górnicka, Natalia Kaczorowska, Jan Kierdelewicz, Roman Kogut, Tomasz Michalski, Judyta Nowak, Julia Nowicka, Aleksandra Okrasa – Wachowska, Monika Orłowska, Wiktor Szymonowicz, Jan Traczyk, Andrzej Wiśniewski, Anna Grabowska – Żołyniak, Tomasz Szuran.
Koncert odbył się z inicjatywy burmistrza Nowego Dworu Jacka Kowalskiego oraz dowódcy 2 Mazowieckiego Pułku Saperów płk. Adama Przygody.

  • autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: Zenon Klimczewski
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Obcy - kto to taki?

Dzieci z natury są bardzo ufne. Nie potrafią do końca przewidywać skutków złożonych sytuacji. Według wielu dzieci, ktoś ładny jest dobry. Wszak królewna z bajki zawsze spotykała przystojnego a zarazem dobrego księcia, który ratował ją z opresji, a złe czarownice zawsze miały garbaty nos i brodawki. Dzisiejszy świat nie ma jednak nic wspólnego z baśniami. Coraz trudniej jest rozpoznać komu ufać a komu nie. Z każdej strony na dziecko czeka wiele niebezpieczeństw. Z tego właśnie powodu 21.02.2013r. „Wróbelki”, „Pszczółki” i „Biedronki” z Publicznego Przedszkola nr 3 spotkały się z Panią Małgorzatą Wójcik ze Straży Miejskiej. Pani Małgosia podczas odgrywania scenek z życia codziennego wywołała u dzieci prawdziwą „burzę mózgów”. „Jesteś sam w domu, nie ma rodziców, nagle ktoś puka do drzwi ... Dzwoni telefon, ktoś chce rozmawiać z tatą, którego nie ma w domu ... Bawisz się na podwórku, ładna pani częstuje cię cukierkiem ... Uciekł ci piesek, miły pan proponuje ci, że jak pójdziesz z nim, o pomoże ci go znaleźć ... Co zrobisz?...”. Te i wiele podobnych pytań padło podczas spotkania. Przedszkolaki nauczyły się jak rozpoznawać sytuacje zagrażające bezpieczeństwu i jak sobie radzić w trudnych chwilach. Dowiedziały się, że jeśli ktoś jest nieznajomy, to bez względu na to jak wygląda i co nam obiecuje, nie należy mu ufać i z nim rozmawiać. Dzieci uświadomiły sobie także, że słodycze, choć kuszą, są bezpieczne tylko wtedy, gdy wręcza nam je ktoś dobrze znany. Zrozumiały, że pod żadnym pozorem nie należy wsiadać do pojazdu prowadzonego przez nieznajomą osobę, nawet jeśli ten obcy obiecuje nam, iż odwiezie nas do domu. Starszaki uzmysłowiły sobie także do kogo mogą zwrócić się z pomocą. Zdobyte wiadomości przedszkolaki utrwalały kolorując ilustracje w przekazanych przez Panią Małgosię kolorowankach.

Dyrekcja, nauczyciele i dzieci z PP3 bardzo serdecznie dziękują Straży Miejskiej za współpracę w zakresie wspierania dzieci w poznawaniu i rozumieniu swojego otoczenia oraz kształtowania u dzieci prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia.

  • autor: Justyna Lewandowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Zakończono przyjmowanie dokumentów aplikacyjnych

Informujemy, iż zakończyliśmy przyjmowanie dokumentów aplikacyjnych na stanowisko przy obsłudze monitoringu w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim.

Klejnoty

Nowodworski Ośrodek Kultury organizuje wyjazd do Teatru Komedia na spektakl "Klejnoty" Michaela Pertwee w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak.
Spektakl wyreżyserował Tomasz Dutkiewicz.
Scenografię zaprojektował Wojciech Stefaniak, a kostiumy Aneta Suskiewicz.
W rolach zobaczymy: Agnieszką Warchulską, Karolinę Nowakowską, Jana Jankowskiego, Łukasza Nowickiego i Marcina Perchucia.

„Klejnoty“ to modelowy przykład angielskiej farsy w najlepszym wydaniu. Wszystko to, co decyduje o atrakcyjności tego gatunku skupia się jak w soczewce na scenie Teatru Komedia podczas nieoczekiwanych i niezwykłych przygód statecznego londyńskiego jubilera Rogera Fogga.
Ten skromny i przyjemny stary kawaler okaże się nieoczekiwanie żonatym uwodzicielem młodych kobiet i żon swoich wspólników, oszustem podszywającym się pod inne osoby, przestępcą włamywaczem okradającym własny sklep i niepoprawnym kłamcą wymyślającym tak nieprawdopodobne historie, że … wszyscy w nie wierzą.
Czy jednak aby na pewno Roger Fogg to ten Roger Fogg, czy jego żona nie ma czasem zupełnie innego męża a kochanka innego kochanka? I czy inspektor prowadzący śledztwo w sprawie włamania do sklepu Fogga jest właściwie idiotą czy geniuszem?
I gdzie są, do diabła, pieniądze z sejfu w sklepie jubilerskim?
Wszystko to dzieje sie w jednym niewielkim mieszkaniu, w którym kilka osób jednocześnie snuje swoje przewrotne intrygi wzajemnie o sobie nic nie wiedząc i nie podejrzewając, że nieuchronna katastrofa zbliża się już wielkimi krokami.
Chyba, że Fogg wymyśli jeszcze jedno wspaniałe kłamstwo …
Już dawno nie przeżyliście tak „zakręconych“ kilkudziesięciu minut.
Gwarantujemy niepohamowany śmiech i zabawę w najlepszej postaci.
A po powrocie z teatru do domu, tak dla pewności, sprawdźcie swoje klejnoty …

Wyjazd nastąpi 14 kwietnia 2013 r. o godz. 14:00.

Zapisy i wpłaty w wysokości 98 zł (koszt biletu + transport) przyjmujemy do 9 marca 2013 r.

Ilość miejsc ograniczona.

  • autor: NOK

Kochamy babcię i dziadka

Kto piecze najlepsze na świecie ciasta?... Kto najlepiej czyta bajki i opowiada ciekawe historie? ... Kto poświęca czas na siedzenie przy łóżku chorego wnuczka, gdy rodzice muszą pracować? ... Kto na spacerze pokazuje piękno otaczającej nas przyrody? ... Oczywiście babcia i dziadek.
Jak co roku o seniorach swoich rodów pamiętały przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 3 w Nowym Dworze Maz. Pod koniec stycznia dzieci zaprosiły do swoich sal babcie i dziadków. Specjalnie przygotowane występy teatralno-muzyczne oraz drobne upominki w wykonaniu przedszkolaków wywołały łzy wzruszenia. W miłej atmosferze szybko płynął czas. Wspólne tańce, konkursy i zabawy nie sprawiały nikomu trudności. Młodzi ciałem i duchem seniorzy brali udział we wszystkich konkurencjach. Tańczyli i śpiewali z ukochanymi wnuczętami. Przypominali sobie, w co się bawili, gdy sami chodzili do przedszkola. Nikomu nie strzykało w kościach, nikt nie narzekał na ból głowy lub pleców. Nasze babcie zatańczyły nawet rock’n’rolla a dziadkowie twista. Zaproszeni goście okazali się bardziej aktywni niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Na zakończenie dorośli wraz dziećmi skorzystali ze słodkiego poczęstunku. Za rok ponownie się spotkamy, bo nikt tak jak babcia i dziadek nie zasługuje na uśmiech, laurki i słowa podziękowań za ich bezwarunkową miłość, czas i poświęcenie.

  • autor: Justyna Lewandowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Jest opinia w sprawie analizy ruchu na ul. Wojska Polskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przesłał do nowodworskiego urzędu pismo w sprawie analizy ruchu wzdłuż ul. Wojska Polskiego (droga wojewódzka nr 630) na odcinku od ul. Gen. Berlinga do Długiej. Zawiera ono pozytywną opinię co do zaproponowanych w dokumencie rozwiązań.

Pismo zostało przesłane przez Departament Nieruchomości i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Czytamy w nim, że ”po zapoznaniu się z dostarczoną dokumentacją opiniuję pozytywnie przedstawioną analizę…”.

Dziewięć warunków do spełnienia
Jednak w dokumencie wyszczególniono 9 uwarunkowań, które muszą być uwzględnione przez miasto przy projektowaniu nowej organizacji ruchu i przebudowy skrzyżowań.
Są to m.in. zalecenia dotyczące zlokalizowania po obu stronach analizowanego odcinka (tj. ul. Berlinga i ul. Łecznej red.) „bram wjazdowych” w takich odległościach od skrzyżowań, aby w cieniu usytuować lewoskręty.
Urząd Marszałkowski zwraca też uwagę na konieczność powiększenia istniejących wysepek dla pieszych z uwzględnieniem przejezdności samochodów ciężarowych z naczepą. Dodatkowo wysepka na przejściu dla pieszych ma się pojawić na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i Długiej (obecnie jej tam nie ma red.)
Zaproponowano też wykonanie dodatkowego przejścia dla pieszych. Ma ono być zaprojektowane w azylu (wysepka red.) i przesunięte w kierunku wschodnim tak aby utworzyć mimośród z dojściem od strony budynków mieszkaniowych. To przejście będzie usytuowane na wysokości drogi wyjazdowej z osiedla domków jednorodzinnych przy garażach.
Ważna zmiana będzie dotyczyła mieszkańców osiedla Dębinka. Przejście dla pieszych ma być zaprojektowane w azylu i przesunięte w kierunku wschodnim tak aby powstał mimośród z dojściem do schodów. Ponadto, niemożliwy będzie skręt w lewo w drogę wojewódzką z osiedla. W przesłanej opinii czytamy: „obsługa drogi dojazdowej w rejonie ww. przejścia powinna odbywać się tylko na prawe skręty z fizycznym uniemożliwieniem relacji lewoskrętnej”. W związku z tym wjazd w osiedle będzie możliwy tylko z ulicy Leśnej.

Będą światła
I na koniec rzecz najważniejsza – na skrzyżowaniu z ul. Leśną zalecono sporządzenie analizy zastosowania sygnalizacji świetlnej.
Po jej wykonaniu zostanie sporządzony projekt organizacji ruchu wraz z ewentualną przebudową skrzyżowań i projekt przyłącza energetycznego zasilenia sygnalizacji świetlnej.

Jednocześnie w piśmie stwierdza się, że powinna być ona traktowana jako rozwiązanie tymczasowe do momentu wybudowania ronda na tym skrzyżowaniu. Rondo ma być rozwiązaniem docelowym. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy gdy ul. Leśna uzyska status drogi wojewódzkiej.

  • autor: Aneta Pielach – Pierścieniak
wyświetl galerię w Cooliris
  • Grafika przejścia dwuetapowego www.mmbialystok.pl
  • Rysunek „bramy wjazdowej” pochodzi z książki „Eksploatacja...

Prace zebrane

Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza sympatyków sztuk plastycznych na wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Bocianowskiego pt. "Prace zebrane".

Andrzej Bocianowski jest mieszkańcem Nowego Dworu Mazowieckiego.
Urodził się w 1962 roku w Warszawie. Z zawodu inżynier elektronik.

"Przygodę z malarstwem praktycznie zacząłem od 2006 roku.
Maluję w technice olejnej (pędzel i szpachla) - do chwili obecnej powstało 51 prac.
Motywy prac są różne, ale przeważa tematyka zwierząt.
Jestem samoukiem. Jeśli chodzi o warsztat malarski – wspierałem się i wspieram literaturą polską i zagraniczną dotycząca technik i form wyrazu w malarstwie oraz wiele oglądam prac znanych mistrzów korzystając z internetu i odwiedzając muzea.
Pracuję w TPSA i tam też należę do kółka artystów amatorów malarzy.
Corocznie jeździmy na plenery malarskie (międzynarodowy skład pracowników), a obrazy powstałe w tym czasie są sprzedawane na aukcjach, zaś pieniądze ze sprzedaży przekazywane na Domy Dziecka.
Dodatkowo moim zainteresowaniem jest gra na instrumentach klawiszowych".

Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A
2 marca 2013 r. godz. 17:00

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 9 kwietnia 2013 r.

  • -

Dzień Kobiet

  • -

Ekostrażnicy zbierają odpady!

Nowodworscy ekostrażnicy oraz firma AGA-MET Agnieszka Golejewska organizują zbiórkę elektroodpadów. W zamian będą przekazywać „zielone prezenty”. Wszyscy mieszkańcy będą mogli też otrzymać tzw. deklaracje śmieciowe. 

Akcja zbierania elektroodpadów odbędzie się we wszystkich dzielnicach miasta w trzech terminach. Będzie je można oddawać w centralnych punktach zbiórki oraz do kontenerów w kilku innych miejscach w każdej dzielnicy.
Akcja rusza 9 marca. Jako pierwsi odpady będą mogli oddać mieszkańcy Modlina Twierdzy i Modlina Starego. Tu punkty zbiórki zlokalizowane będą w kilku miejscach. Punkt centralny (samochód firmy AGA-MET) będzie się mieścił przy pawilonie handlowym w Twierdzy Modlin. Kolejne mniejsze kontenery ustawione będą przy poczcie w Modlinie Twierdzy, przy GKO, na rogu Al. Róż i Samorządowej, przy „białych blokach”, sklepie spożywczym przy ul. Mieszka I i na parkingu przy SAM-ie w Modlinie Starym. 
16 marca akcja odbędzie się w dzielnicach Centrum, Nowodworzanka i Pólko. Tam centralnym punktem zbiórki będzie Urząd Miejski, pod którym zostanie podstawiony samochód firmy AGA-MET. Ponadto kontenery będą zlokalizowane na Targowisku nr 2 (tzw. Manhattan), Placu Solnym, w pobliżu pawilonów przy ul. Paderewskiego, i na ul. Długiej i Akacjowej na Nowodworzance.
23 marca elektroodpady będzie można oddać na Osiedlu Młodych i na Okuninie. Centralnym miejscem zbiórki będzie parking na Osiedlu Młodych przy Polo Market. Kontenery ustawione będą także przy sklepie 4 Asy, Pizzerii La Familie przy ul. Wojska Polskiego, przy Gimnazjum nr 2 (ul. Młodzieżowa 3) i w pobliżu sklepów na Okuninie. 
Akcja zbierania elektroodpadów będzie trwała w godzinach od 8:00 do zmierzchu. Przy kontenerach dyżurować będą ekostrażnicy, którzy każdemu, w zamian za zużyty sprzęt przekażą „zielony prezent”. Będzie to drzewko, sadzonka lub roślinka.
W czasie akcji będzie można też otrzymać tzw. deklaracje śmieciowe, na złożenie których jest czas tylko do 31 marca.
Organizatorami akcji są Straż Miejska w Nowym Dworze Mazowieckim oraz firma Aga-Met Agnieszka Golejewska, która jednocześnie ponosi wszystkie koszty związane z akcją.

Ważne! Osoby starsze, które mają trudności w poruszaniu się, niepełnosprawne bądź wszyscy Ci, którzy mogą mieć problem z dostarczeniem odpadów do wyznaczonych miejsc mogą skontaktować się z firma Aga-Met, celem umówienia się na odbiór sprzętu. Firma zapewnia, że wykona usługę nieodpłatnie. Telefon, pod który można dzwonić to: 22 775 24 34 lub 504 048 769.

  • autor: Aneta Pielach – Pierścieniak
  • -

Warsztaty ceramiczne

  • -

Bal walentynkowy w PP2

„Dziś św. Walenty,
każdy przedszkolak

tańczy uśmiechnięty”

Pod takim hasłem dnia 14 lutego 2013 roku w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Modlinie Starym odbył się bal walentynkowy. Sala gimnastyczna tego dnia za sprawą wyjątkowej dekoracji zmieniła się w prawdziwą salę balową, wystrojoną licznymi serduszkami, serpentynami oraz różnorodnymi ozdobami walentynkowymi. Ponadto tego dnia wszystkie przedszkolaki ubrane były na czerwono.
W programie imprezy oprócz wspólnych tańców, korowodów i zabawy przy nowoczesnej muzyce dziecięcej znalazły się przeróżne konkursy: m.in. rysowanie serc z zamkniętymi oczami, zjadanie ciasteczek wiszących na nitce, układanie serc z korali, łączenie obrazków z bajkowymi postaciami w pary oraz wiele, wiele innych.
Punktem kulminacyjnym balu było puszczanie lampionów w kształcie serca do nieba.
Końcowa część balu to praca w grupach, która polegała na ozdobieniu drzewka walentynowego. Efekt pracy był zadziwiający. Drzewka aktualnie zdobią holl naszego przedszkola. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodki upominek.
Tego dnia w naszym przedszkolu panował miły i radosny nastrój. Bal dla wszystkich dzieci przygotowała pani Ewa Żulińska.

  • autor: Ewa Żulińska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Medal ZOR dla Burmistrza

16 lutego 2013 r. podczas spotkania w Zakroczymiu zorganizowanego przez Zarząd Główny w Warszawie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i burmistrza Zakroczymia Henryka Ruszczyka, prezes Zarządu Głównego płk rez. Alfred Kabata, uhonorował medalem 90 – lecia ZOR RP Jacka Kowalskiego – burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego.

Spotkanie poświęcone było podsumowaniu działalności w 2012 r., omówieniu zamierzeń na 2013 rok oraz możliwości współpracy z samorządami, jednostkami i instytucjami wojskowymi, instytucjami cywilnymi i organizacjami pozarządowymi. 
Rozpoczęła je jednak informacja o historii Zakroczymia, którą przedstawił Kazimierz Szczerbatko – wybitny znawca tej problematyki, autor ponad dwudziestu książek opisujących dzieje Zakroczymia. Jego informacja, z konieczności bardzo zwięzła, przedstawiona została w niezwykle ciekawy sposób, czemu słuchający dali wyraz nagradzając prelegenta gromkimi brawami.
W zasadniczej części spotkania płk rez. Alfred Kabata poinformował zebranych o utworzeniu 15 listopada 2012 r. Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Warszawie. Do czasu ustanowienia siedziby w stolicy siedzibą Zarządu Głównego będzie Nowy Dwór Mazowiecki.
Dokonując oceny działalności ZOR RP w 2012 r., na którą składa się dorobek dawnego Okręgu Mazowieckiego, płk rez. Alfred Kabata omówił najważniejsze osiągnięcia, które były dziełem członków tworzących obecnie ZOR RP z siedzibą w Warszawie. Zaliczył do nich m.in. zorganizowanie we współdziałaniu z władzami samorządowymi dorocznych uroczystości Katyńskich w Nowym Dworze Mazowieckim i konkursu historycznego zatytułowanego „Marszałek Józef Piłsudski jako mąż stanu, polityk i dowódca w oczach współczesnego młodego pokolenia”. Do ważnych osiągnięć zaliczył również zorganizowany przez wiceprezesa ZOR RP Marcin Ładę i Koło ZOR w Starych Babicach dorocznego Rajdu Historycznego „Szlakiem Naszej Historii”, prelekcje dotyczące historii, które przeprowadzano w Nowym Dworze Mazowieckim i w Starych Babicach oraz zorganizowanie w Starych Babicach przez Marcina Ładę i babickie Koło ZOR wizyty wdowy po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim Karoliny Kaczorowskiej.
Płk rez. Alfred Kabata podkreślił, że  wydarzeniem bez precedensu w 2012 r. było zaangażowanie się ZOR RP w przygotowanie uroczystości poza granicami kraju. Uroczystości te odbyły się w Murnau w Niemczech 10 sierpnia 2012 r. Tym, którym tej sprawie poświęcił ogromnie dużo czasu i zaangażowania był Marcin Łada. Odsłonięto wtedy dwie pamiątkowe tablice z brązu poświecone mjr. Jackowi Decowskiemu – dowódcy Reduty Babice – i innym polskim oficerom przebywających w Oflagu VIIA.
Omówiono także przebieg dotychczasowej współpracy z samorządami ze szkołami, organizacjami społecznymi, jednostkami i instytucjami wojskowymi oraz cywilnymi zapowiadając dalszy ich rozwój.
W 2013 r. ZOR RP, tak jak co roku, będzie współorganizował uroczystości Katyńskie w Nowym Dworze Mazowieckim. Zaangażuje się również w zorganizowanie uroczystości związanych z odsłonięciem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Dworze Mazowieckim. Organizowane będą m.in. konkursy i prelekcje historyczne w szkołach.  
Po zakończeniu zasadniczej części spotkania w poczet członków ZOR RP uroczyście przyjęto mjr. rez. Eugeniusza Brzoskiego z Modlina i por. w st. spocz. Narcyza Krzysztofa Tokarskiego z Legionowa.
Wręczono również złoty i srebrne medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Decyzję  Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o nadaniu odznaczeń odczytał wiceprezes płk rez. Dariusz Zielonka. Złotym medalem odznaczono sierż. w st. spocz. Hilarego Jechowicza, a srebrnymi medalami: kmdr. w st. spocz. Leszka Cichosza, ks. ppłk. w st. spocz. Andrzeja Jakubiaka, mjr. Stanisława Majocha i st. chor. w st. spocz. Andrzeja Kałkę.
Następnie prowadzący spotkanie wiceprezes Marcin Łada zaprosił wszystkich do wspólnego zdjęcia.
Spotkanie zakończył obiad, na który wszystkich zebranych zaprosił burmistrz Henryk Ruszczyk.
Wśród uczestników spotkania byli m.in.: Zbigniew Czaplicki – reprezentujący marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Krzysztof Kapusta – Starosta Nowodworski, Jacek Kowalski – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, Jan Misiun – zastępca burmistrza Zakroczymia, Adam Janas – pierwszy starosta nowodworski, kmdr Wiesław Banaszewski – zastępca przewodniczącego Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP, ppłk Kazimierz Mączka – zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie, ppłk Adam Bednarz – Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa – Śródmieście, ppłk Mirosław Łyżwa – Wojskowy Komendant Uzupełnień Garwolin, ppłk Mirosław Marzec - Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa-Ochota, ppłk. Jarosława Plewa –przedstawiciel 2. Mazowieckiego Pułku Saperów, ksiądz kapelan - ppłk. w st. spocz. Andrzej Jakubiak, mjr. Waldemar Kowalski - przedstawiciel 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie, kpt. Arnold Nikiciuk – przedstawiciel 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego w Olszewnicy Starej, mjr w st. spocz. Marian Cabaj - prezes Koła AK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie, Halina Drachal – prezes i Teresa Gądzikiewicz – członek zarządu Warszawskiej Rodziny Katyńskiej,  Michał Krzysztof Wykowski - prezes i  Marek Kowalik – wiceprezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., Elżbieta Wiercińska – prezes Klubu Przewodników „Bastion”, Jolanta Liszkiewicz i Barbara Nieroda – wiceprzewodniczące Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat”.

  • autor: (ak); foto: Kamil Malinowski
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Kartka walentynkowa

W świetlicy szkolnej odbył się konkurs na kartkę walentynkową. Organizatorkami konkursu były panie Karolina Radomska i Anna Maj.
Do organizatorek konkursu wpłynęło 27 kartek walentynkowych.
Wybór najładniejszych kartek okazał się bardzo trudny.
Konkurs rozstrzygnięto 13 lutego.
Kartki oceniono w dwóch kategoriach:

Kategoria I – kartki wykonane samodzielnie:
I miejsce – Aleksandra Szymańska z klasy Id,
II miejsce – Kamil Szymański z klasy IIa,
III miejsce – Jacek Dąbkowski z klasy Id.

Kategoria II – kartki wykonane z pomocą osoby dorosłej:
I miejsce – Malwina Dudek z klasy Ic,
II miejsce  - Michał Jedliński z klasy IIa,
III miejsce – Patrycja Rostkowska z klasy Ic.

Wyróżnienia:
Zuzanna Baran z klasy Id, Adam Tetkowski z klasy IIa, Kornelia Wzorek z klasy IIIb, Emilia Dziedzic z klasy IIIc.

Serdecznie gratulujemy.

  • autor: Karolina Radomska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

Ekspertyzy ITWL potwierdzają - ERBUD SA użył złego kruszywa

Poszukujemy osób do pracy

Poszukujemy osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Dworze Mazowieckim, do pracy przy obsłudze monitoringu w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim.

Praca zmianowa (w tym noce), wynagrodzenie 1.600 zł brutto; zatrudnienie w ramach umowy o pracę od 1 marca 2013 r.

Oczekujemy znajomości ustawy prawo o ruchu drogowym oraz obsługi komputera.

Osoby zainteresowane prosimy o osobiste dostarczenie CV i podania o zatrudnienie do Wydziału Kadr p. 310, III piętro, nr tel. (22) 51 22 182 lub do Komendanta Straży Miejskiej p. 223 II piętro, nr tel. (22) 51 22 291.

Zatrudnimy również osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Ruszyła Cyfrowa Szkoła!

Od nowego semestru szkolnego (04.02), w Szkole Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim  ruszyły lekcje w ramach programu „Cyfrowa Szkoła”. W nauce uczniom pomagają laptopy, tablice interaktywne, projektory multimedialne i dostęp do Internetu. To jedyna nowodworska i jedna z 50-ciu w województwie mazowieckim szkół, w których realizowany jest program.

Od nowego semestru uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim uczą się w ramach projektu „Cyfrowa Szkoła”.
Uczniowie podczas lekcji korzystają m.in. z laptopów. Szkoła wzbogaciła się o 44 takie urządzenia dla uczniów. Z 4 kolejnych laptopów korzystają nauczyciele. Ponadto, w ramach programu w szkole zamontowano 2 sieciowe urządzenia wielofunkcyjne, 2 mobilne szafki do przechowywania laptopów, 2 tablice interaktywne, 2 systemy do zbierania i analizowania odpowiedzi, 2 projektory krótkoogniskowe, jeden  kontroler WLAN, 10 punktów dostępowych, 2 routery z IPS, 2 projektory multimedialne, 2 wizualizery. Sprzęt został dostarczony do szkoły pod koniec listopada i do stycznia trwał proces wdrażania projektu i szkolenia nauczycieli.
Było to możliwe dzięki otrzymanemu w ub. roku dofinansowaniu w ramach programu Cyfrowa Szkoła. Wartość sprzętu to ponad 225 tys. zł.

Warto przypomnieć!
Pilotaż Rządowego programu „Cyfrowa szkoła" został przyjęty do realizacji przez Radę Ministrów na posiedzeniu z dnia 3 kwietnia ub.r. Do udziału w projekcie zgłosiło się 607 szkół z całego Województwa Mazowieckiego, z których ostatecznie wybrano 50.
Z nowodworskich szkół do projektu zakwalifikowała się Szkoła Podstawowa nr 7.
Wsparcie finansowe jakie otrzymała Siódemka to 181 tys. 760 zł. Miasto dołożyło ze swojego budżetu 20% tej kwoty tj. 45 tys. 440 zł.
Rządowy program „Cyfrowa szkoła" będzie realizowany w Szkole Podstawowej nr 7 w formie pilotażu do sierpnia 2013 roku.

  • autor: Aneta Pielach – Pierścieniak

Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin integruje pokolenia

W krzewieniu tradycji patriotycznych, pielęgnowaniu i podtrzymywaniu dumy narodowej szczególną rolę pełni Muzeum.
Muzeum powstało dzięki zapaleńcom oraz pracy ludzi dobrej woli. Muzeum ma to szczęście, że od ponad dziesięciu lat są ludzie w Stowarzyszeniu, którzy dzięki dużemu społecznemu zaangażowaniu i pracy tworzą jego historię, pielęgnują i troszczą się o eksponaty zgromadzone w muzeum. Mają na sercu dobro Muzeum, dzięki swojemu dużemu zaangażowaniu wypracowali dla tej placówki opinię najwłaściwszego i godnego miejsca dla przechowywania i prezentowania w jej murach pamiątek i militariów przekazywanych przez ofiarodawców. Konsekwencją tego niezwykłego zjawiska jest pozyskanie do muzeum eksponatów o bogatej historii pełnej ładunku emocjonalnego. Dowodem na społeczne zapotrzebowanie istnienia takiej placówki jest duże zainteresowanie zwiedzających, szczególna jest aktywność mieszkańców Modlina Twierdzy i Nowego Dworu przejawiająca się w zainteresowaniu działalności tej placówki, naszego muzeum. Były garnizon Modlin jest specyficznym miejscem, który dla wielu jego mieszkańców stał się nową „Małą ojczyzną”. Być może duża aktywność mieszkańców spowodowana jest potrzebą identyfikacji z miejscem gdzie znaleźli swój nowy dom. Efekty włączenia się muzeum w wychowanie patriotyczne są bardzo znaczne. Do muzeum docierają całe rodziny. Zwiedzający spotykają się ze śladami własnej obecności w historii muzeum. Zgromadzony na ekspozycji sprzęt po latach zawieruchy wojennej znów ożył, fascynuje i rozbudza wyobrażenia, współuczestniczy w spotkaniu z historią, przywraca pamięć. Wpisy do księgi pamiątkowej dodatkowo potwierdzają fakt przeżycia przez zwiedzających czegoś niezwykłego i doniosłego. Inną formą oddziaływania prezentowania naszej placówki wśród zwiedzających nasze muzeum są ekspozycje wystaw tematycznych. Niejednokrotnie zrodziła się możliwość konfrontacji wydarzeń z przeszłości z narracją teraźniejszości. Magia żywego słowa, możliwość spotkania i obecność żyjących bohaterów ówczesnych zdarzeń wytwarzają najlepszą aurę do przeżycia i najpełniejszych  wzruszeń. Naszym zadaniem jest przypominanie i wskazywanie zwędzającym miejsc pamięci narodowej ziemi nowodworskiej. Dla wielu młodych ludzi wizyta w muzeum jest pierwszą okazją do spotkania się z uzbrojeniem września 39 roku i II wojny światowej. Żywimy nadzieję iż zaszczepiony na naszym gruncie szacunek dla tradycji narodowych i orężnych zaowocuje w przyszłości u młodego pokolenia postawami patriotycznymi, dumnych i godnych dojrzałych obywateli swojej ojczyzny.
Rok 2013 będzie obfitował w szereg przedsięwzięć. W miesiącu marcu, kwietniu odbędzie się spotkanie z młodzieżą nt. działalności oddziałów „cichociemnych” w latach okupacji. Maj, czerwiec - planowane spotkanie nt. piękna krajobrazu nowodworskiego. Czerwiec, lipiec - zlot harcerzy ziemi mazowieckiej dotyczący bohaterskiego zrywu harcerzy w latach okupacji. Wrzesień br. wg. odrębnego planu w muzeum zlot spadochroniarzy. W ramach Dni Nowego Dworu odbędzie się dzień otwarty w muzeum.
Zapraszamy do odwiedzin muzeum, na spotkanie z prawdziwą, żywą historią i chwilą refleksji nad naszymi polskimi dziejami, które są i powinny być przedmiotem naszej narodowej dumy i poczucia ducha polskiego patriotyzmu.

  • autor: Władysław Wyruch
  • -
    Nowo pozyskany eksponat dla muzeum - p.lotniczy WKM

Walentynki w świetlicy

14 lutego 2013 roku w świetlicy szkolnej odbyły się walentynki. Organizatorkami zabawy były panie: Karolina Radomska i Dorota Przygoda.
A wszystko zaczęło się od „Randki w ciemno”. Podczas zabawy uczestnicy ukrywali swoją osobę za parawanem i za pomocą słów i obietnic próbowali przekonać do siebie wybierającego. Przed Miłoszem z klasy III b i przed Hanią z klasy IIIc było trudne zadanie – dokonanie właściwego wyboru.
Uczestnicy podczas „Randki w ciemno” bawili się wyśmienicie, a cała zabawa obfitowała w duże emocje ze strony widowni, która podpowiadała wybór kandydatki i kandydata z numerem 1, 2 lub 3.
Po tej zabawie wszyscy uczestnicy zabawy losowali serduszka z imieniem swojej wielkiej miłości.
Spotkanie walentynkowe zakończyło się poczęstunkiem dla wszystkich uczestników zabawy.

  • autor: Karolina Radomska, foto: Anna Maj
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -

Występ instrumentalistów

20 lutego o godz. 18:00 odbędzie się występ adeptów - instrumentalistów pobierających naukę w Nowodworskim Ośrodku Kultury pod czujnym okiem Aleksandry Pasińskiej. Podczas wieczoru usłyszymy znane i mniej znane melodie w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A
Serdecznie zapraszamy.

  • autor: NOK

Zima z NOK-iem

Nawet zła pogoda nie zabrała radości z rozpoczynających się ferii, pomimo lekkiej mżawki uśmiechnięte dzieciaki wsiadały do autokaru na pierwszy tegoroczny wyjazd w ramach cyklu imprez pn. „Zima z NOK-iem”. Tradycyjnie zaczynamy od wycieczki do kręgielni. Większość wycieczkowiczów to już zaprawieni gracze, ale byli też nowicjusze uczący się dopiero zbijania kręgli od starszych, w tym przypadku koleżanek. Po wysiłku  fizycznym, posiłek zjedzony w KFC dał wiele radości uczestnikom wyjazdu. W drugi dzień ferii w pracowni plastycznej ośrodka kultury, pod hasłem „Filcowe wycinanki", odbyły się warsztaty plastyczne. Młodsza grupa z  przygotowanych filcowych elementów układała własny obraz, a starsza sama wycinała filcowe cudeńka i tworzyła z nich wspaniałe, kolorowe kompozycje. Po zajęciach plastycznych, odbyła się projekcja filmu przygodowego pt. „Merida Waleczna”, który obejrzało ponad 50 widzów. W środę (trzeci dzień ferii) z grupą starszych dzieci udaliśmy się na najbardziej oczekiwany film roku „Hobbit” do kina IMAX. Film z gatunku fantasy, opowiadający o elfach, krasnalach i hobbitach, wyświetlany w technice 3D, na okrągłe trzy godziny wbił naszych kinomanów w fotele. Niektórzy po filmie z prędkością wręcz „kosmiczną” udawali się do toalety, a wszyscy, wygłodniali, z niecierpliwością wyczekiwali na zbliżającą się wizytę w Mc Donald’s. Kolejny poranek chętni spędzili na szachowych zmaganiach, po  których zaprosiliśmy wszystkie dzieci na barwny i żartobliwy film pt. „Rio”, opowiadający przygody sympatycznej papugi modrej o imieniu „Blu”, film obejrzało 56 osób. Pierwszy tydzień ferii zakończyliśmy programem muzycznym pt. „Eldorado" czyli opowieść o Dzikim Zachodzie. Były piosenki, zabawy, konkursy, ale najważniejsze było przesłanie „przyjaźń jest ważniejsza niż pieniądze i złoto”. Takie właśnie kredo sympatyczni muzycy przekazali naszej młodej publiczności. Następny tydzień rozpoczęliśmy drugą turą sportowych zmagań na kręgielni.  Tradycyjnie było dużo emocji, a potem wilczy apetyt i biesiada w  KFC. We wtorek pod okiem wytrawnego modelarza Pana Jacka Owczarczaka, dzieci budowały własnoręcznie kalejdoskopy. Nie było to łatwe, ale radość i zachwyt z urody koralików poddanych optycznym efektom nie było końca, słyszeliśmy: jakie to ładne, a jakie to piękne. Podzielamy ten zachwyt bo efekt końcowy zauroczył wszystkich. W środę, 6 lutego kolejna gratka dla kinomanów, których pełny autokar udał się na projekcję najnowszego filmu Disneya pt. „Ralph Demolka”. Film szalenie kolorowy, z dużą ilością fantastycznej animacji mówiący o potrzebie przyjaźni i dobru tkwiących w każdym z nas. Bardzo ważne i uniwersalne przesłanie dla każdego człowieka, a tym bardziej dla dorastającej młodzieży. Kolejnego dnia propozycja dla najmłodszych. Spektakl z cyklu legendy polskie pt.„Opowieść o smoku  wawelskim” zgromadził nadkomplet widzów. I nikt się nie zawiódł. Znakomite przedstawienie z licznymi piosenkami, z aktywnym udziałem widzów, dało wiele radości zarówno dzieciom jak i ich rodzicom. W ostatni dzień ferii zaplanowany był kulig. Mimo, że na kilka dni przed jego terminem ze śniegu pozostało tylko wspomnienie. To aura, chyba w nagrodę za dobrą atmosferę podczas imprez, w noc poprzedzającą kulig, obsypała ziemię pięknym, białym puchem. W Secyminie zostaliśmy serdecznie przywitani przez gospodarzy Państwa Piotrowskich. Pan Robert z wielką pasją opowiedział nam o koniach i oprowadził po stajni i powozowni. Potem udaliśmy się na ognisko i grupami wyruszaliśmy na kulig po okolicznych polach. Po sannie, pieczone nad ogniskiem kiełbaski smakowały wyśmienicie, tym bardziej, że świeże „nadwiślańskie” powietrze, zaostrzyło apetyt. Po tak spędzonym ostatnim dniu tegorocznych ferii wróciliśmy do naszego miasta, a dzieci ze smutkiem w oczach udały się do domów ze świadomością, że  już od poniedziałku zaczyna się nauka. Trudno, trzeba się pożegnać.

Do zobaczenia podczas wakacji.

  • autor: NOK
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Zabawa karnawałowa na Nowodworzance

„Ona tańczy dla mnie”, czyli…
zabawa karnawałowa na Nowodworzance

W pierwszym tygodniu ferii – już po raz piąty – najmłodsi mieszkańcy Nowodworzanki bawili się na balu karnawałowym. Zabawa jest jedną z kilku corocznych imprez organizowanych przez Zarząd Osiedla nr 5 oraz nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół nr 2.
Radna Ewa Sokołowska i p. Anna Rutkowska – Prezes ZBK Sp. z o.o. zadbały o pyszny karnawałowy poczęstunek, konkursowe nagrody ufundował Urząd Miejski. Młodzież z „Dwójki” przygotowała dekorację sali tanecznej i oprawę muzyczną balu.
Każdy uczestnik zabawy otrzymał na początek wielobarwny kotylion, chętni zrobili jeszcze wyszukany makijaż, malując buźki kolorowymi kredkami, i już mogli wspaniale się bawić w rytmie popularnych w tym karnawale piosenek. Atrakcją zabaw na Nowodworzance są konkursy z nagrodami. Tak było i w tym roku, zwłaszcza że prowadzili je uczniowie, którzy ukończyli niedawno organizowany w szkole kurs „Animator czasu wolnego” i mogli zaprezentować swoje umiejętności.
Po karnawałowej imprezie pozostały miłe wspomnienia. Najmłodsi mieszkańcy Nowodworzanki z niecierpliwością oczekują kolejnej zabawy, która odbędzie się w czerwcu z okazji Dnia Dziecka.

  • autor: ZS2
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Młodzi kajakarze na obozie zimowym

W dniach 2-9.02.2013 r. grupa 9 nowodworskich zawodników z sekcji kajakowej NOSiR przebywała na obozie kondycyjnym w Jamrozowej Polanie położonej między Zieleńcem a Dusznikami Zdrój.
Zawodnicy w ciągu tygodnia bardzo intensywnie trenowali nabierając kondycji dzięki bieganiu na nartach stylem klasycznym i łyżwowym. Starsi zawodnicy trenowali 3 razy dziennie - czyli około 6 godzin (jazda na nartach możliwa była nawet po kolacji, dzięki oświetlonym trasom). Młodzi zawodnicy trenowali zaś 2 razy dziennie czyli około 4 godzin. Technikę jazdy zdobywali na trasach biegowych znajdujących sie wokół ośrodka - Centrum Biathlonu, zaś kondycję na pobliskich czeskich, świetnie przygotowanych trasach w okolicach Destne.
Przerywnikiem w intensywnych treningach był wyjazd do Zieleńca i nauka jazdy na nartach zjazdowych z góry.
Zawodnicy poprawiali swoją tężyznę podczas ćwiczeń oporowych na siłowni oraz kondycję podczas biegania tradycyjnego po 5-6 km.
Treningi prowadzone były pod kątem wytrzymałości i wydolności, która w kajakarstwie decyduje o sukcesach.
Na obozie były też chwile relaksu np. podbiegi pod górę i zjazdy na sankach i jabłuszkach. Podczas wieczornych zajęć dydaktycznych uczestnicy obozu zapoznawali się z historią Baśki Murmańskiej, a najmłodsi obozowicze kolorowali książeczki o jej losach.
Podczas obozu zawodnicy zwiedzili Muzeum Papiernictwa z 1605 r. w Dusznikach-Zdroju, jedyny zachowany w Polsce młyn papierniczy (unikatową papiernię, zabytek techniki bezcenny w skali Europy - pomnik historii położony nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Po zwiedzaniu mieli lekcję muzealną, podczas której samodzielnie czerpali papier - co sprawiło im dużo radości.
W wolnych chwilach podczas trwania obozu było przeprowadzonych wiele pogadanek nt. prawidłowego żywienia sportowców, zasad fair play w sporcie oraz aktywnych form spędzania czasu wolnego.
Na obozie odbył się "Chrzest Kajkarza", który przyjęli wszyscy zawodnicy.
Czas spędzony na obozie przyniósł wiele dobrego - ogromnie zintegrował grupę zawodników, poszerzył wiedzę nt. prawidłowego żywienia, konieczności systematycznych treningów oraz udało sie osiągnąć główny cel obozu - naukę i doskonalenie jazdy na nartach biegowych stylem klasycznym i łyżwowym. Wielogodzinne treningi przyczyniły się do poprawy wydolności zawodników.
Dla mnie, jako trenera obóz był doskonałą lekcją poznania zawodników. Spędzając z nimi 24 h na dobę można poznać wszystkie ich słabości i złe przyzwyczajenia, takie jak złe nawyki żywieniowe czy stres i strach przed rywalizacją sportową. Rozmawialiśmy o tym wszystkim podczas wieczornych pogadanek.

Trener sekcji kajakarskiej
Mariusz Szałkowski

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Zaszczytna nagroda dla "Ogniska" TPD w NDM

ZASZCZYTna  Nagroda dla wychowanków
„Ogniska” Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Nowego Dworu Mazowieckiego z ul. Bohaterów Modlina 77A.

Niedzielny poranek. Nastawiamy radio na program Polskie Radio „Trójka”. Z utęsknieniem i niecierpliwością nie możemy doczekać się ogłoszenia werdyktu ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Wymarzone wakacje w górach”. Nagroda jest niebagatelna, bardzo feryjna. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pod kierunkiem pani Ewy Rajskiej oraz ustawicznej motywacji pani Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego T.P.D. w Nowym Dworze Mazowieckim - pani Elżbiety Gauza przygotowywały pracę konkursową. Nie odpuściliśmy.

Uwierzcie!!! Marzenia się spełniają, nasze się spełniły. Zostaliśmy wyróżnieni jako jedna z trzech placówek … niewiarygodne.

Dziesięcioro dzieci biorących udział w przedsięwzięciu plastycznym oraz dwóch opiekunów wzięły udział w zdobywaniu szczytów w Szklarskiej Porębie. W dniach od 24.01.2013r. do 31.01.2013r., spędziliśmy piękne chwile w Hotelu „Las” w Piechowicach. Tam też poznaliśmy pozostałych laureatów konkursu (dwie placówki) oraz panią Redaktor Polskiego Radia „Trójka” - p. Agnieszkę oraz pana Redaktora - p. Marka.
Wspólnie przemierzaliśmy szlaki turystyczne. Byliśmy nad wodospadem Szklarka, zwiedziliśmy Starą Chatę Walońską, która jest siedzibą bractwa i muzeum kamieni, miejscem w którym kultywowane są walońskie tradycje. Przemierzyliśmy szlaki narciarskie Justyny Kowalczyk w miejscowości Jakuszyce gdzie odbywają się corocznie biegi Piastów. Byliśmy w Osadzie  jeździeckiej ”BATA” - gdzie podczas kuligu podziwialiśmy górską, zimową scenerię pięknej Szklarskiej Poręby.
Program wyjazdu był bardzo bogaty, urozmaicony ciekawymi atrakcjami, również wewnątrz hotelowymi. Uczestniczyliśmy w warsztatach cukierniczych, gdzie nauczyliśmy się piec tort od podstaw; dowiedzieliśmy się, że „prawdziwym przyjacielem jest książka” - a to za sprawą spotkania z pisarką Joanną Chmielewską. Ponadto sprawdziło się stare porzekadło, iż „w zdrowym ciele zdrowy duch” - a tego doświadczyliśmy podczas warsztatów bębniarskich, dyskotekach, zabawach ruchowo-sportowych,  basenowych, turnieju tenisa stołowego, bilardzie.
Przed i po wojażach czekał na nas zawsze obfity poczęstunek, który dodawał nam sił do pieszych wędrówek.
W przeddzień wyjazdu do Nowego Dworu Mazowieckiego dzieci z „Ogniska” uczestniczyły w konkursie mini wiedzy z ogólnej tematyki. Zagadki przygotowali p. Marek Pawlukiewicz oraz p. Agnieszka Chrzanowska. Uczestnicy otrzymali w nagrodę naukowe prezenty - gry edukacyjne.

To był dla nas niesamowicie przepiękny i bogaty w doświadczenia czas, motywujący nas do dalszej kreatywnej pracy, za który w sposób szczególny dziękujemy:
Panu Dyrektorowi Hotelu „Las” - Eugeniuszowi Zielenkiewiczowi, pani menager hotelu - p. Marcie, pani Redaktor Agnieszce oraz panu Redaktorowi Markowi, współtwórcom przedsięwzięcia konkursowego, przemiłej obsłudze hotelowej, wszystkim napotkanym życzliwym osobom oraz opiekunom naszej grupy - pani Iwonie Dylewskiej i pani Ewie Rajskiej.

Dziękujemy ;)
Dzieci, opiekunowie „Ogniska” T.P.D w Nowym Dworze Mazowieckiego, ul. Bohaterów Modlina 77A.

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • Kulig w Szklarskiej Porębie
  • Na szlaku w Jakuszycach
  • Nasza praca konkursowa z pania opiekun pracy pastycznej -...
  • Spotkanie z pisarką Joanną Chmielewską - autografy
  • Warsztaty bębniarskie

Emilian Kamiński w Zaułku

Karty wstępu na bardzo kulturalne wieczory ze Sceną Zaułek w Nowodworskim Ośrodku Kultury rozchodzą się jak, przysłowiowe, "ciepłe bułeczki". Nowodworska publiczność uznała Zaułek za znak gwarantujący program artystyczny na najwyższym poziomie. Gościem ostatniej odsłony Sceny Zaułek był znakomity aktor, reżyser, manager Teatru Kamienica, Emilian Kamiński. Tradycyjnie przybyłą publiczność przywitał twórca Sceny Zaułek bard, kompozytor Wojtek "Ciepły" Gęsicki. Po tradycyjnym już Dzień Dobry Panie Wojtku. Pan Wojtek wykonał kilka utworów ze swojego najnowszego repertuaru, które zostały entuzjastycznie przyjęte przez licznie zebraną publiczność. Następnie na scenę wkroczył Emilian Kamiński, który zabrał nowodworzan we wspomnieniową podróż ścieżkami swojej kariery artystycznej. Stacyjkami w tej podróży były miejsca, ludzie i sytuacje, które zapisały się w szczególny sposób w pamięci aktora. Posługując się parodią, pastiszem, anegdotami i piosenką Emilian Kamiński wprowadził publiczność za kulisy teatrów Ateneum, Narodowego, Komedii, Muzycznego. Na wesoło, ale z ogromnym sentymentem i sympatią wspominał zabawne sytuacje z udziałem Adama Hanuszkiewicza, Gustawa Holoubka, Daniela Olbrychskiego czy Czesława Niemena, oraz barwne przygody w świecie opery i operetki. Zaprezentował przy tym pełny wachlarz swoich możliwości i umiejętności warsztatowych. Talent i kunszt aktorski Emiliana Kamińskiego został doceniony przez publiczność, która za wspaniały występ nagrodziła artystę gromkimi brawami.

  • autor: NOK
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Spotkanie z Mieszkańcami Osiedla nr 2

Władze Samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego

zapraszają
20.02.2013r. o godz. 18:00
do Publicznego Gimnazjum nr 2 przy ul. Młodzieżowej 3

na spotkanie
z Mieszkańcami Osiedla nr 2

(Osiedle Młodych, Dębowy Park i Dębinka)

 

Program spotkania:
- bieżące sprawy osiedli,
- plany na przyszłość,
- sprawy różne.

Organizatorzy:
Radni Rady Miejskiej
Osiedla nr 2

  • -

Słoneczna konferencja

Słoneczna konferencja
- spotkanie z uczestnikami projektu
„Ekologiczny Nowy Dwór Mazowiecki – kolektory słoneczne dla mieszkańców” 

31 stycznia br. odbyła się konferencja z udziałem beneficjentów projektu „Ekologiczny Nowy Dwór Mazowiecki – kolektory słoneczne dla mieszkańców”. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej NOSiR.
Wszystkich uczestników konferencji przywitał Zastępca Burmistrza Miasta Janusz Mikuszewski, który przedstawił również dotychczasowe osiągnięcia związane z pracami nad wdrożeniem projektu dotyczącego kolektorów słonecznych. Z wypowiedzi dowiedzieliśmy się, że główny nabór do udziału w przedsięwzięciu został już zamknięty
i liczy 146 uczestników. Jednak w dalszym ciągu prowadzona jest lista rezerwowa. Niekiedy uczestnicy projektu rezygnują z udziału z przyczyn niezależnych od nich samych. W takich przypadkach konieczne jest utrzymanie ustalonej liczby 146 beneficjentów stwarzając jednocześnie szansę dla kolejnych osób zapisanych na listę rezerwową.
Pan Mikuszewski wspomniał również o wykonanych już projektach na instalacje solarne dla poszczególnych budynków. Pracownicy firmy odpowiedzialnej za wykonanie projektów, odwiedzili wszystkich beneficjentów w celu weryfikacji każdego budynku pod względem technicznej możliwości zamontowania instalacji solarnej. Po całkowitych oględzinach, firma projektowa wykonała plany dla wszystkich instalacji solarnych.
Aktualnie cała sporządzona dokumentacja jest weryfikowana przez zewnętrzną firmę konsultingową, która sprawdzi poprawność wykonania wszystkich projektów. Wiadomo również, że firma ta będzie nas wspierała na etapie ostatecznego wykonawstwa. Pan Mikuszewski podkreślił, że Miastu zależy przede wszystkim na powodzeniu całego projektu i determinuje nas ono do podjęcia wszelkich środków, które pozwolą na uniknięcie niepotrzebnych i trudnych do przewidzenia błędów.
W dalszej części konferencji głos zabrała Katarzyna Czytrzyńska - Naczelnik Wydziału Projektów Infrastrukturalnych. Nakreśliła przyszłe wydarzenia związane z całym projektem. Dowiedzieliśmy się, że kolejnym etapem będzie przygotowanie oraz przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na dostarczenie
i montaż kolektorów słonecznych. Będzie to bardzo istotny moment w całym projekcie, gdyż od tego postępowania będzie zależny termin montażu kolektorów. Na tą chwilę specjalnie wytypowana firma zewnętrzna wykonuje opis przedmiotu zamówienia do specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zostanie on zamieszczony w dokumentacji przetargowej. Wykonanie tych czynności pozwoli na wszczęcie postępowania przetargowego – planowo w I połowie marca 2013.
Pani Czytrzyńska wspomniała również, że ze względu na wartość całego zamówienia, ogłoszenie musi zostać przekazane do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich. W tym przypadku zmianie podlega klika terminów. Od momentu przekazania ogłoszenia do momentu składania ofert przez potencjalnych wykonawców, musi minąć nie mniej niż 40 dni. Po upływie tego terminu będzie konieczna analiza wszystkich zebranych ofert pod względem poprawności. Wszelkie braki w ofertach muszą być skorygowane przez oferentów. Dopiero po pełnej i pozytywnej weryfikacji otrzymanych dokumentów zostanie wyłoniony wykonawca projektu. Od momentu ogłoszenia o wyborze wykonawcy musi minąć nie mniej niż 10 dni ze względu na możliwość pojawienia się protestu ze strony startujących w postępowaniu. W tym przypadku termin podpisania umowy z wykonawcą ulegnie przesunięciu o dodatkowe 2-3 tygodnie. Jesteśmy jednak dobrej myśli. Planujemy rozpoczęcie montażu kolektorów w II połowie czerwca 2013.
W ostatniej części konferencji głos zabrał Michał Sobola – specjalista w Wydziale Projektów Infrastrukturalnych. Na tym etapie spotkania uczestnikom została przedstawiona w wersji online nowo powstała strona internetowa bezpośrednio związana z kolektorami słonecznymi www.kolektory.nowydwormaz.pl. Platforma ma być pomocna we współpracy z beneficjentami projektu. Na stronie znajdują się wszystkie aktualności i informacje niezbędne dla każdego uczestnika projektu.
Istotną częścią strony jest kalendarz, który udostępnia swoje możliwości po zalogowaniu się na stronie. W przyszłości będzie on służył do rezerwowania terminów przez beneficjentów. Na pewno zda egzamin przy wybieraniu terminów montażu kolektorów. Bardzo prawdopodobne, że cała instalacja będzie miała miejsce w okresie wakacyjnym
a możliwość rezerwacji terminów w tym czasie będzie znacznym ułatwieniem dla mieszkańców, u których będą montowane kolektory słoneczne. Każdy użytkownik będzie miał do wyboru dzień przynajmniej w 2-tygodniowym przedziale czasowym. Dzięki zastosowaniu takiego narzędzia, prace monterskie nie będą kolidowały z zaplanowanymi urlopami.
Na stronie udostępniony jest również cały harmonogram wydarzeń związany z projektem. Dodatkowo udostępniono każdemu uczestnikowi całą dokumentację projektową, którą można pobrać ze strony w dowolnej chwili. W menu strony znajdą Państwo, także galerię ze zdjęciami, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania czy informacje o całym projekcie jak i partnerach wspomagających miasto w tej inwestycji.
Każda osoba może też kontaktować się z Wydziałem Projektów Infrastrukturalnych za pomocą formularza kontaktowego. Po podaniu kilku informacji możliwe jest wysłanie wiadomości elektronicznej do opiekuna projektu bezpośrednio ze strony www.
Na zakończenie spotkania wszystkim obecnym na sali uczestnikom konferencji zostały wydane dokumentacje projektowe na kolektory słoneczne.

  • autor: Wydział Projektów Infrastrukturalnych UM
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Contemporary Noise Sextet

Zapraszamy sympatyków muzyki jazzowej na kolejny wieczór w cyklu Nowodworskie Spotkania Jazzowe. Tym razem przed nowodworską publicznością wystąpi formacja Contemporary Noise Sextet.

Koncert odbędzie się 27 lutego 2013r. o godznie 19:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury ul. Paderewskiego 1A. Wstęp wolny.

Contemporary Noise Sextet – formacja założona przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących Something Like Elvis. Zespół wcześniej znany też jako Contemporary Noise Quintet, aktualnie związany z niemiecką firmą wydawniczą Denovali Records. W składzie znaleźli się także Tomek Glazik – na saksofonach (Kult, ex-4Syfon, Sing Sing Penelope), Wojtek Jachna na trąbce (Sing Sing Penelope, Mordy), Kamil Pater (Dziki Jazz) oraz kontrabasista Antoni Olszewski.
Muzykę zespołu można określić jako energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej, jednak różnorodność dźwięków nie pozwala jednoznacznie
zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu.

Najnowszy album przynosi kompozycje, które stanowią dźwiękowe opowieści, historie czy też komentarze do życia konkretnych osób, czasem znanych, istniejących w masowej świadomości, a czasem nie znanych nikomu. Są to utwory napisane na zamówienie tych osób, większość z nich pragnęła zachować anonimowość. Niektóre z nich zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach i słuch o nich zaginął. Do dzisiaj nie wiadomo co się z nimi dzieje, nikt ich już więcej nie widział … ale została muzyka.

Muzyka do filmów:
„Dotknij Mnie” – 2003, Reżyseria: Anna Jadowska, Ewa Stankiewicz,
„Teraz Ja” – 2004, Reżyseria: Anna Jadowska,
„Do krwi” – 2008, Reżyseria: Ernest Wilczyński,
„Generał. Zamach na Giblartarze” – 2009, Reżyseria: Anna Jadowska,
„Made In Poland” - 2010, Reżyseria: Przemysław Wojcieszek.

Muzyka do przedstawień teatralnych:
„Zaśnij Teraz w Ogniu” – 2007, Reżyseria: Przemysław Wojcieszek, Teatr Polski we Wrocławiu,
„Miłość Ci Wszystko Wybaczy” – 2008, Reżyseria: Przemysław Wojcieszek, Teatr Polonia w Warszawie,
„Gry Operacyjne” – 2009, Teatr Telewizji, Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska,
„Bulwar Wolter” - 2010, Teatr Telewizji, reż. Andrzej Bart.

Muzyka do niemych filmów:
„Banici”, „Piccadilly” oraz „Gabinet Doktora Caligari”.

Contemporary Noise Sextet wystąpi w składzie:
Kuba Kapsa – piano,
Wojtek Jachna – trąbka,
Tomek Glazik – saksofon tenorowy, barytonowy,
Kamil Pater – gitara,
Antoni Olszewski – kontrabas,
Bartek Kapsa – perkusja.

  • autor: NOK
  • -

Wystawa Witalija Szyszkina

8 lutego 2013 r. w galerii Łącznik Nowodworskiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Witalija Szyszkina.

Witalij Szyszkin urodził się 20 marca 1935 roku w Turkiestanie w arystokratycznej rodzinie rosyjskiej. Jest absolwentem Państwowego Instytutu im. Uszyńskiego w Odessie.
Od 1991 roku żyje i pracuje w Polsce. Swoje prace wystawiał m.in. w Helsinkach, Moskwie, Ałma - Acie, Londynie, Kongo-Brazaville oraz w wielu miastach w Polsce.
Jego prace znajdują się w galeriach prywatnych Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Francji, Polski, Japonii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Holandii i Włoch.
Na wystawie w Nowodworskim Ośrodku Kultury znajdują się głównie prace olejne, ale są także akwarele. Dominuje naturalizm, ale mamy także do czynienia z symbolizmem i abstrakcją.
Tę ciekawą ekspozycję możemy oglądać do 27.02.2013 r.

Jest to równocześnie jedyna okazja, aby po przystępnych cenach, nabyć wybrane dzieła i powiększyć swoje zbiory o prace Witalija Szyszkina.

  • autor: NOK
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Zakochane pływanie

  • -

Fakty Nowodworskie

Zachęcamy do lektury nowego wydania Faktów Nowodworskich, które od dziś dostępne są w punktach kolportujących nasz miesięcznik, jak też w Urzędzie Miejskim. Wewnątrz przeczytacie informacje nt. kilku projektów realizowanych przy współudziale środków unijnych, m.in. o termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej i poprawie dostępności dzielnicy przemysłowej. Od kilku tygodni działa nowa strona internetowa, na której zamieszczane są aktualności z realizacji programu „Ekologiczny Nowy Dwór Mazowiecki – kolektory słoneczne dla mieszkańców”. Beneficjentów projektu jak też inne osoby zachęcamy do odwiedzania jej pod adresem www.kolektory.nowydwormaz.pl.
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego ogłosił nowy konkurs dla mieszkańców – tym razem filmowy. Jego tematyka – Aktywnie w Nowym Dworze. Szczegóły konkursu na str. 8. i na www.nowydwormaz.pl
Od lipca tego roku będą obowiązywały nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Tematem szczegółowo zajmowali się radni podczas prac w komisjach i na ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęli w tym temacie stosowne uchwały. Bliższe informacje zamiszczamy na str. 4 Faktów i na stronie internetowej miasta pod banerem dostępnym po lewej stronie witryny.
W nowym dziale turystyka publikujemy podsumowanie kilku ostatnich miesięcy 2012 roku z produktem turystycznym „Baśka Murmańska”. Z kolei w działach wydarzenia, nasze miasto i edukacja zamieściliśmy relacje z grudniowych wydarzeń w mieście.
Życzymy miłego czytania!

  • autor: Aneta Pielach-Pierścieniak

Nowoczesne miasteczko drogowe w Nowym Dworze Mazowieckim

Profesjonalne miasteczko ruchu drogowego, o wielkości ok. 2,5 tys. m2, ma powstać do końca 2013 r. w Nowym Dworze Mazowieckim. Ponad pół miliona złotych przekaże na nie wojewoda mazowiecki na mocy umowy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie. Środki będą w większości refinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu „Budujemy miasteczka ruchu drogowego”.

W miasteczku odbywać się będą przede wszystkim zajęcia praktyczne dla dzieci i młodzieży z zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Organizowane będą również szkolenia i egzaminy na kartę rowerową. Projekt zakłada wybudowanie m.in.: co najmniej 800 m2 jezdni z łukiem, różnego rodzaju skrzyżowań (w tym z sygnalizatorami świetlnymi), jezdni do wykonywania „ósemek”, ścieżki rowerowej, jezdni z różnymi rodzajami pobocza i przejściami dla pieszych. Na terenie miasteczka zostaną ustawione pionowe znaki drogowe ze wszystkich pięciu grup (ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, uzupełniające) oraz wykonane znaki poziome. „Miasteczko ruchu drogowego w Nowym Dworze Mazowieckim będzie nowoczesnym obiektem. Lokalizacja blisko stolicy umożliwi korzystanie z niego nie tylko zorganizowanym grupom uczniów wielu szkół, ale też całe rodziny będą mogły spędzać w nim wolny czas. Dzieci - ucząc się, a rodzice podnosząc swoje umiejętności – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Planowany koszt inwestycji wynosi do 580 tys. złotych, z czego 85 proc. stanowić będzie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 15 proc. będzie pochodzić z budżetu państwa. Koszty utrzymania miasteczka będzie ponosić WORD.
Projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych „Budujemy miasteczka ruchu drogowego” zakłada powstanie ośrodka w każdym województwie i jest realizowany w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Głównym jego celem jest zwiększenie skuteczności nauczania prawidłowego zachowania w ruchu drogowym oraz poprawy bezpieczeństwa.

Ivetta Biały
Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

 

 

  • autor: Fot. A.Dmowski

Kacper Żuk Mistrzem Polski U-14

W ostatni tydzień ferii, nasz reprezentant udał się na najważniejszą imprezę w sezonie zimowym 2012/2013 do Krakowa, gdzie na kortach krakowskiej AWF odbyły się Mistrzostwa Polski w kategorii młodzików. Kacper był tam jednym z najpoważniejszych pretendentów do zwycięstwa i nie zawiódł. Pewnie pokonał wszystkich rywali i po raz kolejny sięgnął po najcenniejszy tytuł na krajowym podwórku tenisowym. Zwycięstwo nie przyszło jednak łatwo. Każdy z przeciwników, bez zbędnego balastu psychicznego dwoił się i troił, aby sprawić na tych zawodach niespodziankę, ba sensację i wyeliminować faworyta. Nikt jednak z rówieśników nie był w stanie przeciwstawić się potencjałowi tenisowemu naszego reprezentanta i Kacper pewnie eliminował kolejnych przeciwników. Oprócz tytułu Halowego Mistrza Polski Młodzików w grze pojedynczej, do kolekcji Kacper dołożył również tytuł Halowego Mistrza Polski Młodzików w grze podwójnej, czym potwierdził swoją dominację na polskich młodzieżowych kortach. Nie mniej udanie Kacprowi wiedzie się również na kortach europy i świata, gdzie Kacper zajmuje obecnie czwartą pozycję wśród 14-to Latków z całego świata. Mistrzowi Polski serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w sportowym życiu. Kacpra w sprzęt wyposaża firma BABOLAT, a w imprezach z cyklu może uczestniczyć dzięki logistycznemu wsparciu firmy TOP HOTEL z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Wyniki Kacpra na Mistrzostwach Polski:

Gra pojedyncza:
I runda – Kacper Żuk vs. Pupin Szymon (GKT Nafta Zielona Góra) – 6/0, 6/0;
II runda – Kacper Żuk vs. Paluch Karol (UKT Winner Kraków) – 6/2, 6/2;
ćwierćfinał – Kacper Żuk vs. Grzegorczyk Jakub (UKS  Beskidy Ustroń) – 6/3, 6/2;
półfinał – Kacper Żuk vs. Jankowiak Paweł (AZS Poznań) – 6/1, 6/3;
finał – Kacper Żuk vs. Konrad Fryze (RKT Return Radom) – 6/3, 6/1.

Gra podwójna
I runda Żuk/Fryze – bye;
II runda Żuk/Fryze vs. Dudek/Paluch – 7/5, 6/1;
półfinał Żuk/Fryze vs. Łosiak/Zasada – 6/3, 6/0;
finał Żuk/Fryze vs. Kubicz/Grzegorczyk – 6/0, 6/1.

  • autor:
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -

Nowe komputery w Bibliotece

Z wielką przyjemnością chcielibyśmy poinformować, że w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim można już korzystać z 10 nowych komputerów, na zakup których uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł, z projektu dotacyjnego „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2012 przez Instytut Książki. Program ma na celu podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów i udostępnianie ich on-line.

Biblioteka in plus – nowy sprzęt nowe standardy, to nazwa własna zadania, na które otrzymaliśmy dofinansowanie z Instytutu Książki.
Zgodnie z regulaminem programu - 7 zestawów komputerowych udostępniliśmy Czytelnikom do korzystania z Internetu i katalogów, natomiast 3 komputery przeznaczyliśmy dla bibliotekarzy, w celu podniesienia jakości obsługi użytkowników Biblioteki oraz prac związanych z dokończeniem katalogowania zbiorów i udostępnieniem baz on-line. Nowe komputery dla Czytelników trafiły do Oddziału dla Dzieci i Wypożyczalni MiPBP przy ul. Paderewskiego oraz do Filii na Osiedlu Młodych. Biblioteka notuje bardzo duże wykorzystanie stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu przez Czytelników, zarówno przez dorosłych, dzieci jak i młodzież. W 2012 r. z komputerów skorzystało prawie 14 tys. osób. Sprzęt, na którym do tej pory pracowali Czytelnicy i bibliotekarze, w znacznej części zakupiony został w latach 2000-2003. Jako ciekawostkę chcielibyśmy dodać, że właśnie po uzyskaniu informacji o pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku na zakup nowych komputerów – stare komputery po kolei odmawiały nam posłuszeństwa.
Zakupione komputery dla bibliotekarzy ułatwią nam przejście na nowy system biblioteczny, dzięki któremu spełnimy kolejne warunki certyfikatu Biblioteka+. Biblioteka+ to wieloletni program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego.
Zapraszamy do naszych placówek, nowe komputery już są do Państwa dyspozycji.

  • autor: Magdalena Łuszczewska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -

Dzień Babci i Dziadka w PP4

Każdy przedszkolak, mały czy duży, doskonale wie, że 21 i 22 stycznia są dniami wyjątkowymi, gdyż swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. Nasze przedszkolaki nie zapomniały o tym i z tej okazji zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie na sali gimnastycznej w Publicznym Przedszkolu nr 4.
Pierwsza wystąpiła grupa "Krasnali". W swoim występieniu dzieci pokazały dziadkom i babciom jak bardzo ich kochają za pomocą piosenek i wierszyków. Wszyscy zaproszeni goście, nie szczędząc gromkich braw, ze łzami szczęścia w oczach i dumni ze swoich wnucząt, udali się do sali, w której czekała na nich jeszcze większa niespodzianka - portrety dziadków i  piękne laurki własnoręcznie namalowane przez wnuki. Słodki poczęstunek był uwieńczeniem tak przemiłego spotkania w naszym przedszkolu.
Następnie swój występ zaprezentowały dzieci 3-letnie z grupy "Biedroneczki". Powitał ich napis ,,Wiwat Dziadkowie!” nad portretami babci i dziadzia. Dzieci pięknie maszerowały parami i szybko ustawiły się w półkolu. Maluszki powitały gości piosenką  pt. ,,Witaj Babciu, Witaj Dziadku!”. Następnie zaśpiewały piosenkę pt. ,,Paluszek” inscenizując ją ruchem. Widzom bardzo spodobała się piosenka pt. „Autobus”, którą dzieci bardzo ekspresyjnie zainscenizowały. Były wierszyki o babci i dziadku przeplatane piosenkami. Nasze „Biedroneczki” zachwyciły dziadków swoimi umiejętnościami. W odpowiedzi na słowa piosenki „Babciu, droga Babciu powiedz mi, czy potrafisz zrobić to co my ...’’, wszystkie babcie musiały tupać i klaskać, a dziadkowie skakać w górę i przesyłać całuski tak jak pokazywały dzieci. Maluszki zakończyły występ tańcem pt. „Daj mi rączkę”, który wywołał wielkie brawa! Na koniec dzieci zaśpiewały kochanym dziadkom „Sto lat!” i zaprosiły gości do swojej sali. 
Druga część uroczystości była bardzo miła. W sali „Biedroneczki” czekały pięknie nakryte stoły i słodki poczęstunek w postaci różnych ciast, rogalików, owoców, cukierków, soków itp.  Babcie i Dziadkowie bardzo licznie przybyli, aby podziwiać swoje wnuki. W prezencie dostali upominki wykonane przez dzieci, tzn. krawat dla dziadziusia i pudełeczko z cukierkami dla babci. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i byli zachwyceni miłą atmosferą, jaka jest w naszym przedszkolu!
Po tak ekspresyjnym występnie grupy "Biedroneczek"  dzieci z grupy „Słoneczka"  wykonały dla swoich Babć i Dziadków, pod  kierunkiem  pań wychowawczyń mgr Grażyny Woźniak, mgr Lucyny Bielec i pani Ani Krupy prowadzącej rytmikę, inscenizację pt. „Bajka zimowa”.
Słoneczka występowały w pięknych, kolorowych strojach – bałwanków, śnieżynek, pór roku - przygotowanych z dużym zaangażowaniem przez rodziców.
Po wspaniałym występie dzieci wraz z paniami zaprosiły Babcie i Dziadków na słodki poczęstunek do sali, w której nastąpiło wręczenie prezentów: kolorowe krawaty dla Dziadka i cukierkowe korale dla Babci. Ten dzień dla każdego - dzieci i wszystkich   gości był bardzo ekscytujący.
Na koniec zaprezentowały się dzieci z najstarszej grupy. „Starszaki" w swoim przedstawieniu cofnęły się w czasie, aż do początku roku szkolnego, aby móc zaprezentować piosenki i tańce, których się nauczyły.
Na początek odśpiewali piosenkę „Autobus", którym wróciły z wakacji, aby móc we wrześniu pójść do przedszkola - „Drugiego domu". W repertuarze dzieci znalazły się także pastorałki i kolędy, które śpiewały w „Jasełkach" oraz tańce z rekwizytami. Chłopcy za pomocą delikatnej foli zaprezentowały „taniec mgły", a dziewczynki z kolorowymi chusteczkami - taniec jesiennych liści przy muzyce F. Chopina. „Starszaki" zatańczyły także „Jesienną polkę" oraz pastorałkę „Roztańczyły się Anioły". Punktem kulminacyjnym była piosenka dla Babć i Dziadków, która wywołała u Naszych gości szeroki uśmiech radości. Zakończeniem występów artystycznych były serdeczne życzenia złożone przez wnuki i wnuczki oraz koncert na instrumentach. Dalsza część uroczystości przeniosła się do sali, gdzie czekał słodki poczęstunek. „Starszaki" wręczyły drobne upominki Gościom, którzy byli zadowoleni i uśmiechnięci od ucha do ucha.
Mamy nadzieję, że ten dzień w przedszkolu był wyjątkowy i przyniósł wiele radości wszystkim Babciom i Dziadkom.

Nauczycielki PP4

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Szlakiem Powstańców Styczniowych
- rajd narciarski w 150. rocznicę insurekcji -

W 150. rocznicę Powstania Styczniowego odbył się Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku. Piętnastokilometrową trasę pokonał też reprezentujący władze samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego radny Karol Bielec.

Impreza odbyła się 26 stycznia br. Na starcie rajdu stanęło ponad 120 amatorów nart biegowych z okolicznych powiatów i Warszawy. Start i meta miały miejsce na terenie Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy.
Trasa wiodła od startu do Sosny Powstańczej która znajduje się w Górkach Kampinoskich, i z powrotem. Wśród uczestników znajdował się radny Karol Bielec, który w imieniu władz samorządowych naszego miasta złożył kwiaty pod Sosną oddając hołd Powstańcom.
W czasie uroczystości pod Sosną Powstańców obecni byli też zastępca wójta gm. Leoncin p. Władysław Roszczyk, sołtys wsi górki p. Walenty Kowalewski, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Kampinos p. Maciej Kostrzewski i Leszek Giziński.
Jedna z atrakcji imprezy była zorganizowana w Granicy strefa historyczna (dzięki uprzejmości GRH Kampinos red.) gdzie uczestnicy rajdu mogli posłuchać opowieści o tragicznych wydarzeniach styczniowych w Kampinosie. Ponadto można było ogrzać się przy ognisku i upiec kiełbaskę.
Głównym organizatorem rajdu był powiat warszawski zachodni, który jednocześnie zapewnił gorący posiłek. Wspomogły go okoliczne gminy Kampinos i Leoncin która zadbała m.in. o ciepłe napoje podczas uroczystości pod Sosną Powstańców oraz instytucje i organizacje społeczne tj. Kampinoski Park Narodowy, TN Biegówki i GRH Kampinos. Bezpłatne wypożyczenie sprzętu umożliwiło Centrum Narciarstwa Biegowego Moczydło Alpina. Patronem medialnym imprezy był Mazowiecki Goniec Lokalny.

  • autor: Aneta Pielach-Pierścieniak; foto: Mazowiecki Goniec Lokalny
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Pocztówka o św. Janie Bosko

W styczniu bieżącego roku w Szkole Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim zagościły salezjańskie klimaty. Uczniowie klas I-III wzięli udział w katechetycznym konkursie plastycznym: "Pocztówka o św. Janie Bosko", który zorganizowały nauczycielki: Katarzyna Dobruk, Izabella Ryńska-Pieluchowska, Wanda Kępska. Zadaniem uczestników konkursu było wykonać, przy użyciu dowolnych technik plastycznych oraz własnej pomysłowości, stojącą pocztówkę o św. Janie Bosko i Jego posłannictwie wychowawczym wśród dzieci i młodzieży.
Na konkurs wpłynęło wiele pięknych prac, które zachwycały swoją pomysłowością i estetyką wykonania. Z wytworów dziecięcych emanowała radość, wielkie serce i sympatia do ks. Bosko.
Jury miało niełatwe zadanie. Po burzliwych dyskusjach I miejsce przyznano uczennicy klasy Ia - Marcie W. Dziewczynka wykonała niezwykle oryginalną i ciekawą pocztówkę.
Prace uczniowskie można podziwiać na specjalnie przygotowanej szkolnej wystawie.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, które wykonały wspaniałe prace. Bardzo się cieszymy, że nasi uczniowie poznają ks. Bosko - wspaniałego kapłana, pedagoga i przyjaciela młodzieży, od którego mogą uczyć się jak być dobrym człowiekiem.

  • autor: Katarzyna Dobruk
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

ZOR na koncercie z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego

25 stycznia 2013 r. w Wieliszewie odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego zatytułowany „… A w piersiach święty żar” – wspomnienia z powstania 1863 roku”.
Na zaproszenie organizatorów koncertu Wojskowego Komendanta Uzupełnień Warszawa - Śródmieście oraz wójta Gminy Wieliszew do wieliszewskiej hali sportowej przybyła także delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w składzie: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, por. w st. spocz. Narcyz Krzysztof Tokarski, st. chor. sztab. w st. spocz. Bolesław Morawski i st. chor. w st. spocz. Andrzej Kałka.
Po powitaniu gości i mieszkańców gminy przez ppłk. Adama Bednarza Wojskowego Komendanta Uzupełnień Warszawa – Śródmieście oraz przez zastępcę wójta Zenona Popławskiego kilku weteranom – uczestnikom misji w Iraku i Afganistanie, mieszkającym na terenie powiatu legionowskiego, wręczono „Gwiazdy Iraku” i „Gwiazdy Afganistanu”. Otrzymali je: ppłk rez. Janusz Pawlik, mjr rez. Andrzej Konopski, st. chor. sztab. rez. Dariusz Chojnacki, sierż. sztab. rez. Wiesław Cielemęcki i sierż. sztab. rez. Robert Kostecki. Aktu dekoracji tymi odznaczeniami dokonał płk Dariusz Kuleta – szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie.
Chor. sztab. rez. Leszkowi Gąsiorkowi płk Jerzy Gutowski – dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności w imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczył „Wojskową Odznakę Za Rany i Kontuzje” z jedną gwiazdką.
Następnie artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego przedstawili urzekające widowisko poświęcone 150. rocznicy Powstania Styczniowego.
Wśród zaproszonych gości byli również: płk Ireneusz Fura – komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, ppłk Dariusz Cichal – dowódca 32. dywizjonu rakietowego w Olszewnicy Starej, Adam Martin – dyrektor naczelny i artystyczny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

  • autor: (k); foto: Andrzej Kałka
  • -

Więcej niż kino

Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na filmowe spotkanie z cyklu "Więcej niż kino".
Więcej niż kino - to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu": producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami.

Tym  razem gratka dla osób interesujących się sztuką filmową. Gościem wieczoru będzie bowiem operator i realizator filmów fabularnych, dokumentalnych i teatrów telewizji Jacek Petrycki twórca z tak bogatym dorobkiem, że jego prezentacja nie zmieściłaby się na tej stronie (zobacz więcej).

Podczas wieczoru obejrzymy także film w reżyserii Antoniego Krauze "Czarny Czwartek" wg. scenariusza Michała S. Pruskiego i Mirosława Piepka.
Film opowiada o masakrze grudniowej w 1970 roku. Będzie to pierwszy film fabularny opowiadający o wydarzeniach, które miały miejsce 40 lat temu w Gdyni i Gdańsku.
W rolach zobaczymy m.in. Piotra Fronczewskiego i Wojciecha Pszoniaka.

Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A
22 lutego 2013r. godz. 19:00
WSTĘP WOLNY

  • autor: NOK
  • -

Nowy Dwór Mazowiecki kocha recykling

W ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 10 tys ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, czy rtęć mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska ma obowiązek zebrać selektywnie w 2013 roku 30% baterii z rynku (ok. 3.400 ton)! Zbierajmy je więc!

Doskonałą okazją do zbiórki baterii jest akcja pt. "Kocham recykling", organizowana w Walentynki - Dzień Zakochanych - 14 lutego w  40 miastach w całej Polsce, w tym, w Nowym Dworze Mazowieckim. Pomysłodawca akcji Dominik Dobrowolski - ekolog i podróżnik, zaprasza do udziału, obiecując, że każdy kto przyniesie zużyte baterie dostanie w podziękowaniu lizaki w kształcie serce. To oczywiście tylko symbol, ale bardzo ważny, pokazujący, że nasza troska o środowisko może i powinna składać się z takich drobnych, ale bardzo ważnych codziennych nawyków, jak choćby segregowanie baterii i nie wyrzucanie ich do śmieci. Partnerem akcji w Nowym Dworze Mazowieckim są Remondis Electrorecycling i Electro-System Organizacja Odzysku - firmy organizujące zbiórkę i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii w Polsce.
W przeprowadzenie Eko-Walentynek, zaangażowało się Koło Naukowe Energii Odnawialnej i Recyklingu Odpadów NAVITAS z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Koordynatorem przedsięwzięcia w Nowym Dworze Mazowieckim jest Ewa Mikulska tel. 531-239-751; ewamikulska_1989@o2.pl.
Każdy, kto przyniesie do wyznaczonego miejsca zużyte baterie w dniu 14 lutego, otrzyma lizakowe serduszko - jako podziękowanie za udział w akcji.

Zespół Szkół nr 1 (Publiczne Przedszkole Nr 5, Szkoła Podstawowa nr 7, Publiczne Gimnazjum Nr 2) ul. Młodzieżowa 1,3 godz, 9.00 - 14.00.


Zapraszamy do udziału - Pokochajmy Recykling na Walentynki.

Szczegóły akcji m.in. na stronie www.cycling-recycling.eu

  • autor: Ewa Mikulska

Nocne potyczki w Twierdzy

Uczestnicy styczniowego turnieju piłkarskiego w Twierdzy pytali, kiedy odbędą się następne tego typu zawody. Zbliżające się Walentynki sprawiły, że pojawiła się okazja zorganizowania w nowej hali w Twierdzy kolejnego, nocnego  turnieju piłkarskiego o puchar prezesa UKS ”Reduta”. W sobotnio-niedzielnych zawodach wystartowało sześć drużyn z Twierdzy i miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Turniej był rozgrywany systemem „każdy z każdym” i przebiegał w bardzo sportowej atmosferze. Znamiennym jest fakt, że na boisku spotkali się starzy znajomi, gdyż uczestnicy turnieju w Twierdzy biorą udział we wszystkich zawodach tego typu w całym powiecie nowodworskim. Dlatego na parkiecie panowała kultura, koleżeństwo i fair play. A oto wyniki wszystkich meczów:

Cid-Lines – Twm 0:3,
Inter – Twierdza 2:4,
Reduta – Thc 0:3,
Twm – Inter 1:2,
Cid-Lines – Thc 1:3,
Twierdza – Reduta 7:3,
Inter – Thc 2:4,
Twm – Twierdza 1:2,
Cid-Lines – Reduta 1:0,
Twm – Thc 0:2,
Inter – Reduta 3:1,
Cid-Lines – Twierdza 0:6,
Twm – Reduta 3:1,
Twierdza – Thc 4:2,
Cid-Lines – Inter 1:4.

Tabela
Miejsce Drużyna Punkty Bramki
I Twierdza 15 23:8
II Thc 12 14:7
III Inter 9 13:11
IV Twm 6 8:7
V Cid-Lines 3 3:16
VI Reduta 0 4:17

Najlepszym strzelcem turnieju został Marcin Chyliński z zespołu Twierdzy zdobywca 8 bramek. Drużyna Twierdzy wystąpiła w składzie: Łukasz Garbarczyk, Wojciech Ochal, Marcin Chyliński, Łukasz Ćwikliński, Dawid Puzio, Mariusz Dereniowski, Patryk Wieczorek.
Na zakończenie zawodów wręczono nagrody ufundowane przez prezesa UKS ”Reduta” Zdzisława Szmytkowskiego. Organizator zapewnił, że to nie ostatnie zawody w tym roku w Twierdzy.

  • autor: Sławomir Krzeczkowski
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Walentynki

Zapraszamy
10.02.2013r.

na
W A L E N T Y N K I

lodowisko miejskie
przy Publicznym Gimnazjum nr 2
na Osiedlu Młodych, ul. Młodzieżowa 3.

wyświetl galerię w Cooliris
  • Zobacz szczegóły
    Zobacz szczegóły

Spotkanie ze Strażą Miejską

Za oknami biały puch pokrył ziemię. To znak, że zbliżają się upragnione ferie, na które z niecierpliwością czeka każdy dzieciak. Przedszkolaki z Twierdzy Modlin również spragnione są zimowych szaleństw. Aby śnieżne zabawy nie przyniosły przykrych w działaniu skutków, trzeba działać profilaktycznie. W tym celu nasze przedszkolaki i dzieci z oddziałów „0” SP odwiedziła przedstawicielka Straży Miejskiej, pani Małgorzata Wójcik na zaproszenie pani wicedyrektor, Ireny Wiśniewskiej. Jej wizyta związana była z przedstawieniem najmłodszym sytuacji niebezpiecznych podczas zimowych zabaw. Przy pomocy rysunków demonstracyjnych pani Małgosia zapoznała dzieci z codziennymi nieprzemyślanymi zdarzeniami, które mogą wyrządzić krzywdę nam jak i komuś innemu. Przedszkolaki opowiadały historię dzieci i sytuację, w której się znalazły oraz określały czy ich zachowanie jest bezpieczne czy raczej nie. Dzieci od tej pory wiedzą, żeby:
• nie wchodzić na zamarznięte jeziora, rzeki i stawy. Do jeżdżenia na łyżwach służą specjalne lodowiska,
• nie rzucać się śnieżkami w siebie, ponieważ może się w niej znajdować kamień. Najlepiej znaleźć sobie cel i urządzić zawody w celowaniu,
• nie przechodzić pod soplami zwisającymi z dachów,
• nie zjeżdżać na sankach z górki, która prowadzi na jezdnię,
• nie rzucać śnieżkami w nadjeżdżające samochody, bo możemy spowodować wypadek.
Po lekcji z panią Małgosią nasi milusińscy na pewno będą już wiedzieć o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zimowych ferii i zabaw. Mamy nadzieję, że cenne rady przekazały rodzicom i skorzystają z nich podczas ferii. Życzmy udanych, śnieżnych i bezpiecznych zabaw na śniegu.

  • autor: Kinga Kuczkowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Bal karnawałowy w SP7

23 stycznia 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 7 przy dużym wsparciu Rady Rodziców odbył się bal karnawałowy. A jak karnawał, to piękne przebrania. Uczniowie chętnie przebrali się w wymyślone przez siebie stroje oraz piękne karnawałowe kreacje. Przewodnicząca RR zaprosiła zespół muzyczny, który poprowadził bal. Przy udziale rodziców pani z zespołu przeprowadziła kilka konkursów dla dzieci. Zabawa była bardzo udana. Dzieci bawiły się świetnie przy utworach swoich ulubionych wykonawców.
Nagrody w konkursach sponsorowane były przez RR. Serdecznie dziękujemy naszym organizatorom, dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę. Do zobaczenia za rok !!!

  • autor: Dorota Przygoda
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Bal karnawałowy w PP4

23 stycznia 2013r. w Zespole Szkół w Nowym Dworze Maz. – Modlinie Twierdzy odbył się bal karnawałowy dla dzieci z przedszkola i trzech klas „0” – A, B, C.
Zaraz po śniadaniu przedszkolaki pomaszerowały w asyście pań i rodziców do sali gimnastycznej w szkole. Przebrani w piękne stroje stworzyliśmy barwną scenerię na tle dekoracji, które przygotowały nasze panie. Wszystkie dzieci oraz licznie przybyłych rodziców i dziadków powitała pani Wicedyrektor Zespołu Szkół mgr Irena Wiśniewska życząc udanej zabawy!
Bal karnawałowy prowadziły panie: mgr Krystyna Rachwał i mgr Paulina Pasternakiewicz-Ruchała ubrane w stroje hawajskie. Pani Krysia powitała wszystkich wierszem o karnawale i porwała do tańca pt. „Nazywają mnie poleczka”. Potem tańczyliśmy „My jesteśmy krasnalami”, nawet rodzice nam dorównali! Po tej rozgrzewce rozkręciliśmy się tańcząc rock and rolla do „Pluszowych niedźwiadków” i skacząc do „Konika na biegunach”! Razem z rodzicami zatańczyliśmy „Przedszkolną sambę” tworząc węża, każda grupa za swoją panią. Po kilku tańcach był czas na paradę. Wszystkie grupy kolejno zaprezentowały swoje stroje karnawałowe (7 grup). Czuliśmy się jak modelki na wybiegu! Rodzice głośno bili nam brawo, bo wszyscy wyglądali fantastycznie i każdy przebrał się inaczej! Zachwyciły nas księżniczki, rycerze, kowboje, kotki, biedronki i masę pomysłowych postaci! Zabawa nie odbyła się bez konkursów. Pierwszy konkurs to był taniec na gazecie. Wzięło w nim udział 7 par dzieci i oczywiście wszyscy zwyciężyli, tańczyli do muzyki disco i dostali nagrody (zabawki do złożenia). Wielki aplauz wzbudziła piosenka zespołu Weekend pt. „Ona tańczy dla mnie”, która stała się ulubionym przebojem dzieci i rodziców. Wszyscy świetnie się bawili! Po konkursie – taniec z balonem, w którym wzięło udział 7 par dzieci (były fantastyczne!) przyszedł czas na pokaz taneczny do utworu Shakiry pt. „Waka-Waka”. Pani Krysia porwała wszystkich do tańca, a publiczność biła nam brawa. Dzieci dopingowały kolegów, którzy wzięli udział w konkursie „Zabawa w nawlekanie”. Czworo chętnych dzieci nawlekało na sznury 20 drewnianych korali, w czasie piosenki „Bal w przedszkolu”. Wszyscy bardzo szybko zrobili korale i dostali nagrody (piórniki, samochodziki itd.). W połowie zabawy był czas na odpoczynek. Dzieci dostały soczki i batony. Muzyka dyskotekowa bardzo się spodobała, bo do końca dzieci skakały, tańczyły z wielką ekspresją. Zabawę zakończyliśmy tańcem „Kaczuchy”, który rozbawił dzieci i ze śmiechem opuszczaliśmy salę razem z dziećmi. Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom za pomoc i aktywne uczestnictwo w zabawie karnawałowej!

  • autor: Krystyna Rachwał, foto: Marek Jakuczek
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Projekt Wolodia

Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza sympatyków twórczości Włodzimierza Wysockiego na koncert "Piosenki Włodzimierza Wysockiego w nowym brzmieniu" w wykonaniu zespołu Projekt Wolodia.
Koncert odbędzie się 16 lutego 2013 r. o godz. 17:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul. Paderewskiego 1A.
Karty wstępu do w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury od dnia 04.02.2013 r.
Ilość miejsc ograniczona.

Przyzwyczajeni do twórczości Włodzimierza Wysockiego jego wielbiciele, mogą być nieco zaskoczeni formą, w jakiej są prezentowane utwory, a to za sprawą muzyków, tworzących zespól Projekt Volodia, wywodzących się z różnych korzeni muzycznych (rock, flamenco, jazz tradycyjny ). Skrzyżowanie tak odmiennych gatunków muzycznych, pozwoliło na stworzenie niepowtarzalnego, urozmaiconego ( w formie przystępnej również dla młodych odbiorców) materiału muzycznego. Brzmienie, jakie uzyskał zespół jest niepowtarzalne i porównywać je można przede wszystkim do utworów Toma Waitsa, zresztą muzycy przyznają, że główną inspiracją jest właśnie wspomniany artysta. W 2010 r. koncert Projekt Volodia transmitowany był w radiowej „Trójce” ze Studia im. Agnieszki Osieckiej. Uniwersalność muzyki zespołu Projekt Volodia pozwala zgromadzić na swoich koncertach publiczność w każdym wieku, od nastolatków do fanów pamiętających śpiew Wysockiego na żywo. Dzięki temu Projekt Volodia z powodzeniem występuje zarówno na dużych scenach w salach widowiskowych, filharmoniach, amfiteatrach jak również w kameralnych, młodzieżowych klubach muzycznych i jazzowych. Wszędzie tam koncert, a właściwe spektakl muzyczny, ze scenografią, prezentacją multimedialną przyjmowany jest entuzjastycznie, kończąc się bardzo często owacjami na stojąco.

Zespół Projekt Wolodia wystąpi w składzie:
Janusz Kasprowicz - wokal, bas, kontrabas elektryczny,
Bogdan Bińczak - instrumenty wszelakie, akordeon,
Robert Gawron - banjo, gitara flamenco, lutnia,
Wojtek Malko - perkusja,
Piotr Rokitowski - gitara elektryczna.

  • autor: NOK
  • -

Ferie na lodowisku miejskim

FERIE NA LODOWISKU MIEJSKIM

4 lutego w godz. 16:00-18:30 konkurencje sprawnościowe dla dzieci z klas I-III.
5 lutego w godz. 16:00-18:30 konkurencje sprawnościowe dla dzieci z klas IV-VI.
6 lutego w godz. 16:00-18:30 konkurencje sprawnościowe dla gimnazjalistów.
7 lutego w godz. 18:00-20:30 konkurencje sprawnościowe - „kategoria open”.

Dla uczestników czeka wiele ciekawych nagród i pamiątek.

wyświetl galerię w Cooliris
  • Zobacz plakat
    Zobacz plakat

Scena Zaułek - Emilian Kamiński

Emilian Kamiński reżyser, manager i przede wszystkim znakomity aktor z potężnym dorobkiem artystycznym będzie gościem wieczoru podczas najbliższego bardzo kulturalnego wieczoru ze Sceną Zaułek, który jak zwykle poprowadzi, założyciel Sceny, poeta, kompozytor, bard Wojtek "Cichy" Gęsicki.

7 lutego 2013 r. godz. 19:00
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A

Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury od dnia 28.01.2013 r.

Ilość miejsc ograniczona.

  • autor: NOK
  • -

Ferie w Mieście

Zaczęły się ferie zimowe. Sprawdź, z jakich atrakcji mogą w tym czasie skorzystać najmłodsi w Nowym Dworze Mazowieckim.

Oferta Nowodworskiego Ośrodka Kultury:

http://nowydwormaz.pl/15,aktualnosci.html?wiecej=2717

Oferta Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji:

http://nowydwormaz.pl/15,aktualnosci.html?wiecej=2730

Oferta nowodworskich bibliotek:

http://nowydwormaz.pl/15,aktualnosci.html?wiecej=2760

Przypominamy, że na Osiedlu Młodych (ul. Młodzieżowa 3) funkcjonuje lodowisko Biały Orlik. Lodowisko czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 10 – 20 (przerwy techniczne: 14-15, 17-17.30). Aby za darmo wypożyczyć łyżwy, należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub legitymację szkolną. Obiekt otwarty dla wszystkich.

Ferie zimowe to też idealny czas na to, by odwiedzić szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin. Szczegóły na: http://www.baskamurmanska.pl/

Karty do gry i nagrody wydawane są w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Baśki Murmańskiej 164 (dawna: Ledóchowskiego 164, obok Garnizonowego Klubu Oficereskiego/kasyna).

W tym samym budynku znajduje się Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. 

Z mundurem z humorem

  • -

Wystawa Witalija Szyszkina

 

Nowodworski Ośrodek Kultury

zaprasza na wernisaż wystawy artysty malarza WITALIJA SZYSZKINA,

który odbędzie się  w dniu 08. lutego 2013 r., o godzinie 19.00,

w galerii ŁĄCZNIK, w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul.Paderewskiego 1A.  

 

Gorąco zapraszamy mieszkańców na spotkanie z artystą o bardzo bogatej duszy i wielu zdolnościach.

Podczas wernisażu będzie można porozmawiać z artystą nie tylko o jego twórczości, ale także o skomplikowanych i ciekawych losach rosyjskich artstokratów polskiego pochodzenia. Podczas imprezy, po przystępnych cenach, będzie można nabyć wystawione dzieła.

A dla przybyłych gości artysta zapowiedział małą niespodziankę.

Witalij Szyszkin urodził się 20 marca 1935 roku w Turkiestanie w arystokratycznej rodzinie rosyjskiej. Rodzina Szyszkinów od pokoleń żyła twórczo.

Witalij odziedziczył po pradziadach miłość do życia, muzyki, sztuk plastycznych, psów i wędrowania. Absolwent państwowego instytutu im. Uszyńskiego w Odessie. Po raz pierwszy ujawnił swój talent na wystawach w Odessie. Następnie przyszła kolej na Kamczatkę, Wyspy Kurylskie, Sachalin, Ałma-Atę i Polskę. Wybrał nasz kraj przez sentyment dla swojej ukochanej babki - Wandy Szymanowicz. Od 1991 roku Witalij Szyszkin żyje i tworzy w Polsce. Po wielu wystawach zyskał uznanie krytyki i przyjaciół. Artysta o wielkim temperamencie twórczym, który wyznaje filozofię Leonarda da Vinci: "Od rzeczy małych zależy doskonałość, a doskonałość jest rzeczą wielką..." Prace Witalija Szyszkina znajdują się w muzeach i prywatnych galeriach Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Francji, Polski, Japonii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Holandii i Włoch.

 

  • -

Pierwsza pomoc w PP 1

Dyrekcja Publicznego Przedszkola nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim w imieniu własnym oraz dzieci, serdecznie dziękuje rodzicowi, Panu Maciejowi Krok za zorganizowanie poglądowych zajęć z udzielania pierwszej pomocy oraz zachowania bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych.

Szczególne podziękowania kieruję do osób, które prowadziły te zajęcia, a są to: Pan Marcin Torbus, Norbert Wysocki, Kamil Kur, Maciej Krok, którzy są przedstawicielami OSP, Ratownictwa Wodnego i KPPSP w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Pani Małgorzacie Wójcik, przedstawicielce Straży Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Piotrowi Rudnickiemu z OSP w Goławicach.

W czasie zajęć dzieci poznawały kombinezony i wyposażenie płetwonurka, kompletny strój strażaka oraz ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy na fantomach. Utrwalały znajomość wszystkich numerów alarmowych. Uczyły się również sposobu informowania właściwych służb o zdarzeniu. Na pewno wielu z nich dzisiejsze zajęcia pozwoliły na utrwalenie już posiadanej wiedzy.

Dyrekcja PP-1

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Wycieczka na pocztę

„Chodzi z dużą torbą i z tego go znamy, że roznosi listy, paczki i telegramy”. Dzieci z grupy Smerfy Publicznego Przedszkola nr 1 bezbłędnie odgadły, że osobą, o której mówi zagadka jest pan listonosz. Jak wygląda droga listu od nadawcy do adresata przedszkolaki poznały w czasie cyklu zajęć przeprowadzonych w styczniu. Dzieci dowiedziały się co to jest koperta i jakie są rodzaje kopert, w którym miejscu należy napisać adres i gdzie przykleić znaczek oraz co zrobić z listem by dotarł do adresata.

Oczywiście przedszkolaki poznały także rodzaje przesyłek pocztowych takie jak karta, list, paczka, przekaz. Wychowawczyni opowiedziała kto to jest listonosz i czym się zajmuje. Na kolorowych ilustracjach dzieci prześledziły drogę listu od chwili napisania do momentu doręczenia. Wielkie zainteresowanie wzbudziły klasery ze znaczkami z różnych państw. I tu dzieci dokonały ważnego odkrycia, a mianowicie że pocztę posiadają także inne państwa, które to emitują znaczki pocztowe równie piękne jak Polska. Ukoronowaniem zajęć o poczcie i pocztowcach była wycieczka, na którą Smerfy udały się do Urzędu Pocztowego nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim. Pani, która oprowadzała nas po Poczcie rozpoczęła wycieczkę od zwiedzenia gabinetu pani naczelnik poczty. Następnie dzieci obejrzały mundur listonosza i jego najważniejsze wyposażenie, czyli bardzo pojemną torbę. Zobaczyły też jak sortuje się listy, zarówno te do przesłania do innych miast, jak i te już do doręczenia. Pocztowca stemplującego znaczki już dawno zastąpiła maszyna, która robi to w zawrotnym tempie. Przedszkolaki zobaczyły jak sortowane są paczki i jak odbywa się ich załadunek do samochodów pocztowych. Oczywiście dzieci poznały czym zajmują się „panie z okienka” i asystowały przy wybieraniu listów przez pracownika poczty ze skrzynki. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał kartę pocztową, kolorową kopertę i pamiątkowy znaczek a dla rodziców druczek ze wzorem prawidłowego adresowania listów. Podobnie jak w przedszkolu i tu na poczcie piękne kolorowe znaczki przyciągały wzrok dzieci i wzbudzały duże zainteresowanie.

                                                                         Alina Kaszyńska

                                                                          nauczyciel PP1  

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Kochana Babciu, Kochany Dziadku!

Styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych i szarych dni. Mimo to, w tym wydawałoby się smutnym miesiącu są dwa niezwykłe dni – jedyne w swoim rodzaju, kiedy każdemu serduszka biją mocniej. Jest to święto naszych kochanych i niepowtarzalnych babć i dziadków.

W Publicznym Przedszkolu nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim zaproszenie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

W naszym przedszkolu uroczystość ta odbyła się 23 stycznia 2013 r. we wszystkich grupach wiekowych. W każdej z grup dzieci zaprezentowały krótką część artystyczną, recytowały wiersze i śpiewały piosenki dla dziadków oraz wręczyły wcześniej wykonane upominki.

Karolina Brzozowska

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Szkolny Festiwal Kolęd

Kolęda to niezwykłe ,,przeniesienie” nas do momentu i miejsca narodzin Jesusa - do Betlejem, tam dwa tysiące lat temu do ludzkich serc zapukał  Bóg i przyjmując postać Człowieka.  Kolędy trafiają do serc ludzkich i uzmysławiają  nam z jak wielkim wydarzeniem mamy do czynienia ,,Bóg się rodzi w ludzkim ciele taki mały i w taki skromnym żłobie leży”.

W dniach 17 i 18 stycznia 2013 roku  odbył się Szkolny Festiwal Kolęd w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim i objął uczniów od Przedszkola do Gimnazjum. W konkursie uczniowie w trakcie indywidualnych występów prezentowali oprócz kolędy również pastorałki.

Festiwal odbył się w dwóch przedziałach wiekowych:

  • pierwszym obejmującym przedszkole i uczniów szkoły podstawowej z klas 0-III,
  • drugim obejmującym uczniów szkoły podstawowej z klas IV-VI oraz gimnazjum.

Miejscem festiwalu stała się Szkoła Podstawowa nr 7 .

W pierwszym terminie w czwartkowe popołudnie zaprezentowali się młodsi uczestnicy, natomiast w piątek z równym zaangażowanie występowali uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, a także gimnazjaliści.

Organizatorami festiwalu i członkami komisji konkursowej byli nauczyciele z Zespołu Szkół: Katarzyna Dobruk  - organizator główny; Grażyna Duch (klasy 0 - VI); Wanda Kępska (klasy 0 - VI) ; Izabella Ryńska-Pieluchowska (klasy 0 - III);  Marzena Zamęcka -  nauczyciel Publicznego Przedszkola nr 5 (klasy 0 - III) Urszula Kamińska (klasy 0 - III) Andrzej Łapiński (klasy IV - VI)

Jury wytypowało po przesłuchaniu wszystkich uczestników laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Z grup przedszkolnych najlepsza okazała się Zosia S. - grupa VII Publicznego Przedszkola nr 5, zaś wśród pierwszaków laureatem został Kacper M. z Ib. Laureatką  z klas II została Maja K. z klasy IId, zaś z III Hanna B. z kl. IIIc. Dziewczynka bardzo pięknie wykonała kolędę: Cicha noc. W kategorii klas starszych pierwsze miejsce zajęli uczniowie klasy Vb: Maria P. i Kacper O. II miejsce: Adrian K, kl. VId; III miejsce: Julia K. kl. IVc

W trakcie występów okazało się, że największą popularnością cieszą się ciągle tradycyjne i powszechnie znane kolędy i pastorałki – królował– „Pastuszek Bosy” i ,,Przybieżeli do Betlejem”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspaniałą atmosferę. Serdeczne podziękowania kierujemy również dla rodziców i nauczycieli, którzy przygotowali naszych uczniów do występów, a także dla jurorów, którzy musieli zmierzyć się z niełatwym wyborem laureatów.

Zapraszamy na wspólne kolędowanie już za rok!

Marzena Zamęcka - Publiczne Przedszkole nr 5; Katarzyna Dobruk SP 7

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Nowodworski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

6 listopada ub. roku kolejny raz został powołany Nowodworski  Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Będzie doradzał burmistrzowi miasta przez najbliższe 4 lata. 

Do głównych zadań Komitetu należy współpraca z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w szczególności :
1) Sprawowanie opieki nad miejscami walk i męczeństwa oraz trwałe upamiętnianie                                                        związanych z tymi miejscami faktów, wydarzeń i postaci .
2) Ocenianie stanu opieki nad trwałymi obiektami pamięci narodowej.
3) Pomoc w prowadzeniu ewidencji miejskich obiektów powstałych dla upamiętnienia walk , miejsc męczeństwa i pamięci o postaciach  związanych z tymi faktami.
4) Opiniowanie pod względem historycznym wniosków o ustanowienie i trwałe upamiętnienie miejsc wydarzeń i postaci.
5) Inspirowanie oraz współdziałanie w organizowaniu obchodów uroczystości , przedsięwzięć wydawniczych i wystawienniczych związanych z miejscem walk męczeństwa i postaciami  związanymi z tymi wydarzeniami.
6) Współpraca z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w zakresie:
-ewidencjonowanie miejsc pamięci narodowej
-zasięganie opinii Rady w sprawach związanych  z ustanowieniem miejsc pamięci narodowej na terenie miasta Nowy Dwór Mazowiecki
-wnioskowanie o nadanie tytułu Społecznego Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej
-wnioskowanie o nadanie Medalu Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej
7) Współpraca z samorządami terytorialnymi (w naszym przypadku miastem i starostwem przyp. red.), ze  środowiskami kombatanckimi i organizacjami społecznymi .
 
Tyle o zadaniach wynikających z regulaminu. A co ponad to? Na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się 3 grudnia ub. roku  członkowie Komitetu postanowili powołać komisje merytoryczne. 
 
Powołano komisję historyczną i komisję opieki nad obiektami miejsc pamięci narodowej. Przewodniczącym tej pierwszej został wybrany Andrzej Hurec. W drugiej przewodnictwo objął Jan Wiśniewski. Do prezydium Komitetu weszli:  Tadeusz Sosiński (przewodniczący) Renata jastrzębska (wiceprzewodnicząca),  Alfred Kabata (wiceprzewodniczący), Tomasz  Witkowski (sekretarz). 
 
W pracach Komitetu udział biorą Barbara Malewska, Maria Możdżyńska, Ryszard Możdżyński, Roman Kaczorowski.
 
Jak zapewnia przewodniczący Tadeusz Sosiński mieszkańcy miasta będą na bieżąco informowani o podjętych przez Komitet działaniach i przedsięwzięciach. „Jednocześnie oczekujemy na Państwa propozycje, sugestie i pomysły” - dodaje.
 
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
    • autor: Mariusz Ziółkowski
  • -
    • autor: Mariusz Ziółkowski
  • -
    • autor: Mariusz Ziółkowski

Tenis Stołowy – II Grand Prix Nowego Dworu Mazowieckiego

W dniu 13.01.2013 r. rozegrany został II Turniej tenisa stołowego o Grand Prix Nowego Dworu Mazowieckiego. Zawody przeprowadzone zostały w dniu akcji WOŚP Jerzego Owsiaka. Miejscem spotkania była jak co roku sala gimnastyczna SP nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim. Udział w nim wzięło 30 zawodników występujących w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, open, oraz kat. +40. W czasie zawodów przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz WOŚP, a zebraną  kwotę przekazano wolontariuszom J.Owsiaka.

Organizatorem zawodów był współpracujący z Nowodworskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Janusz Rzeszot.

Klasyfikacja Grand Prix Nowego Dworu Mazowieckiego po II turnieju z dnia 13.01.2013:

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE

1 miejsce        Kacper Nadulski        45 pkt

2 miejsce        Adrian Śmietański     41 pkt

3 miejsce        Marcin Siwek                        36 pkt

4 miejsce         Adrian Trojak              24 pkt

                           Jakub Zając                 20 pkt

                            Maciej Zawadzki         20 pkt

7 miejsce         Krzysztof Kraśniewicz           16 pkt

8 miejsce         Dominik Sobótka        13 pkt

9 miejsce         Mateusz Bieńkowski   8 pkt

                          Hubert Kacprowicz     8 pkt

KATEGORIA: OPEN                     

1 miejsce      Damian Wasiak         50 pkt

2 miejsce      Andrzej Jędróźwiak  31 pkt

3 miejsce      Jarosław Wronka      29 pkt

4 miejsce      Sławomir Szadkowski 20 pkt

5 miejsce      Robert Faber               17 pkt

                        Mateusz Rutkowski     17 pkt

7 miejsce      Jerzy Kosewski                       16 pkt

8 miejsce      Jerzy Przeradzki          15 pkt

                          Jacek Skwarczyński    15 pkt

10 miejsce    Stanisław Sadowski     13 pkt 

11 miejsce     Marcin Lewandowski  11 pkt

12 miejsce    Krzysztof Grela                      10 pkt

13 miejsce    Kamil Marciniak         9 pkt

14 miejsce    Marek Lewandowski   8 pkt

                         Daniel Marszał                        8 pkt

16 miejsce    Krzysztof Zalewski     7 pkt

                        Jerzy Stopczyński       7 pkt

                         Jerzy Kosewski                       7 pkt

19 miejsce    Dominik Ocipka         6 pkt

                         Dariusz Brzeziński      6 pkt

                          Janusz Wysocki                      6 pkt

22 miejsce    Bartek Brzeziński        5 pkt

23 miejsce    Zbigniew Powierża      4 pkt   

24 miejsce    Bartek Ocipka             3 pkt

25 miejsce    Martyna Wojkowska   2 pkt

26 miejsce    Iza Skrobińska                        1 pkt

KATEGORIA: +40

1 miejsce      Andrzej Jędróźwiak  40 pkt

2 miejsce      Jerzy Przeradzki       32 pkt

3 miejsce      Marek Lewandowski 26 pkt

4 miejsce      Stanisław Sadowski     25 pkt 

                        Krzysztof Zalewski     25 pkt

                        Sławomir Szatkowski  25 pkt

                        Jerzy Kosewski                       25 pkt

8 miejsce      Mirosław Kosewski     20 pkt

                       Dariusz Brzeziński      20 pkt

                           Janusz Wysocki                      20 pkt

 11 miejsce     Krzysztof Grela                      16 pkt

12 miejsce    Jerzy Stopczyński       13 pkt

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Kolejny Finał WOŚP za nami

Kolejny Finał  WOŚP za nami. Celem tegorocznej akcji było zebranie środków finansowych  Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów,  na ten cel zebraliśmy  36 326,75 zł. Na ulicach Nowego Dworu Mazowieckiego kwestowało 102 Wolontariuszy - uczniów nowodworskich szkół, oraz członkowie Grypy Rekonstrukcji Historycznej Kampinos.  Akcję wsparły Władze Samorządowe naszego miasta organizując ciepły posiłek dla Wolontariuszy, gadżety do Kiermaszu Różności oraz finałowe Światełko do Nieba.  Policja Państwowa, Straż Miejska oraz Państwowa Straż Pożarna dbała o bezpieczeństwo uczestników kwesty i imprezy w NOK podczas XXI Finału. Jak co roku pracownicy Banku Spółdzielczego, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Nowodworskiego Ośrodka Kultury , w ramach komisji finansowej liczyli zebrane pieniądze.  Ochotnicza Straż Pożarna podczas finału prezentowała sprzęt strażacki. Najmłodsi przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy wsiadając do wozu strażackiego bądź przymierzając  kombinezon bojowy. Ochotnicza Straż Pożarna – Ratownictwo Wodne prezentowało pokazy  pierwszej pomocy, każdy mógł przejść krótki kurs pierwszej pomocy a także zapoznać się ze sprzętem do ratownictwa wodnego. Pani Jadwiga Zakrzewska poseł na Sejm RP przekazała do licytacji oryginalne rękodzieło artystyczne.  Lotniskowa Służba Ratowniczo Gaśnicza Port Lotniczy Warszawa - Modlin mimo zamkniętego lotniska również włączyła się w akcję.  Z inicjatywy Piotra Napiórkowskiego, za zgodą kom. A. Hiszpańskiego, zorganizowała zbiórkę wśród pracowników, przekazując do nowodworskiego sztabu prawie 400 zł.

Podczas całego Finału w Galerii Łącznik trwał Kiermasz Różności,  w który włączył się Mazowiecki Goniec Lokalny oraz wolontariuszka Zuzanna Ludwiczyńska. Dziękujemy darczyńcom za włączenie się w Wielkie Granie m.in. :

Ochotnicza Straż Pożarna - Ratownictwo Wodne ofiarowało wstępny kurs nurkowania

Ochotnicza Straż Pożarna- przejazd rodzinny, wozem strażackim

Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji  przeprowadził licytację podczas meczu bokserskiego na której zebrał ponad 1200 zł

Studio Tańca Emotion nie tylko zaprezentowało się na scenie , ale również ofiarowało karnety taneczne

Kwiaciarnia Upominki Bożena Kapczyńska ofiarowała atrakcyjne i praktyczne kompozycje kwiatowe

Diana Spa z Pomiechówka –bon na pielęgnację ciała

Pizzeria di Cantina zasponsorowała wolontariuszom pizze

Cukiernia MW Janczewscy- ofiarowała 120 pączków dla wolontariuszy

Solna Dolina Cezary Chochel- podarował dwa karnety rodzinne do nowo otwartej Groty Solnej

Poradnia Centrum Odchudzania i Odżywiania Adam Borzęcki –ofiarował seniorom bony pomiaru składu ciała

Bajbalandia Sala Zabaw dla dzieci ofiarowała dwa podwójne zaproszenia z nieograniczonym czasem zabawy.

Firma Kojen Witold Rogowski ofiarował dwa parasole marki Fulton

Joanna Art.- podarowałam ręcznie malowaną ceramikę

Antykwariat Tadeusz Sosiński- ofiarował książki

Włodzimierz Małajny- szachy.

Od godz. 14:00 na scenie  trwały występy grup działających  przy Nowodworskim Ośrodku Kultury.  Zaprezentował się m.in. Zespół Śpiewaczy Marzyciele, wokaliści, instrumentaliści, tancerze, grupa teatralna Hurragram, teatrzyk Wędrowniczek. Na ścianach galerii Łącznik zaprezentowana została wystawa ""Zimowy Pejzaż", na którą złożyły się prace dzieci uczestniczących w zajęciach koła plastycznego. Chęć udziału w WOŚP  wyraziła również SP nr 7, uczniowie tej szkoły pod opieką Katarzyny Dobroń wykonali  mini koncert kolęd. Koncert w Nowodworskim Ośrodku Kultury zakończył koncert zespołu  Zdready, a XXI FIAŁ WOŚP zakończył się wystrzeleniem  Światełka do Nieba

Cieszymy się, że wspólnym wysiłkiem co roku udaje nam się zebrać pokaźną sumę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Za co wszystkim jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJEMY

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Historia zwykłego żołnierza

Od piątku 18 stycznia 2013 r. w galerii Łącznik Nowodworskiego Ośrodka Kultury można oglądać wystawę prac Marka Kraussa zwanego „Nikiforem Warszawskim”, uznanego w kraju i poza jego granicami malarza  prymitywisty, tworzącego w stylu ART BRUT. Artystę wraz z żoną  poetką Natalią Pietrzak-Krauss - Don Kichotką i przedstawicieli legionowskiej kultury gościliśmy na otwarciu wystawy " Historia zwykłego żołnierza", poświęconej Józefowi Marchelowi - zwykłemu żołnierzowi, strzelcowi 32 Pułku Piechoty w Modlinie Twierdzy.W ekspozycji oprócz prac w cyklu " Historia zwykłego żołnierza " znajdują się także inne prace artysty, w dużej części wypożyczone z prywatnych kolekcji. Jest to wystawa eksplodująca barwami i interesującym sposobem wypowiedzi. Intensywność kolorów  i świat widziany oczami Marka Kraussa urzeka każdego. Ciekawe są również obrazy tworzone wspólnie przez małżeństwo Kraussów, jest to malarska twórczość dopisana pędzlem  pod strofami  wierszy napisanych przez Don Kichotkę . Częścią wystawy są prace uczniów malarza z pracowni Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek w Legionowie oraz pracowni Gminnego Centrum Kultury w Łajskach. Malarz Marek Krauss to człowiek wyjątkowy. Zamiast klasycznego wernisażu przeprowadził warsztaty twórcze dla dzieci . Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 pod okiem twórcy namalowała obrazy na hasło „Ameryka” , była to wolna interpretacja tego pojęcia przeniesiona na papier. Podczas warsztatów dzieci wysłuchały także wierszy Don Kichotki, które zostały odtworzone z płyty pt" Moje ciało jest bezradne a pióro jest moją szablą". Wykonane prace, za zgodą dzieci, zostaną opatrzone wierszem Natalii Pietrzak -Krauss i zostaną przekazane na rzecz Fundacji TVN. Zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia tej wyjątkowej wystawy, która w naszym ośrodku będzie gościła do 6 lutego 2013 roku.

Osoby zainteresowane twórczością Nikifora Warszawskiego informujemy, że miniatury z wystawy "Historia zwykłego żołnierza" można nabyć po przystępnej cenie. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na cele charytatywne. 

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Ferie z Biblioteką

Nowodworskie biblioteki zapraszają!

 

Śnieżna samba i inne atrakcje

Trzeba było dużo samozaparcia aby pokonać gęsto sypiący śnieg i dotrzeć do Nowodworskiego Ośrodka Kultury, gdzie w sobotę 19 stycznia 2013 w ramach Poranka z Teatrem, czekała na najmłodszych kolejna impreza -  pełna humoru, muzyki, piosenek, tańca i konkursów- zabawa dla dzieci pt „Przywitamy Nowy Rok zabawą i piosenką”. W ośrodku zagościła i od pierwszego momentu zawładnęła dziećmi i rodzicami URSZULA PAKUŁA piosenkarka i animatorka, wulkan energii i człowiek z pasją. Już na początku porwała wszystkich do zabawy, podczas której rodzice i dzieci przesyłali sobie nawzajem buziaki i uściski miłości. Potem była „Śnieżna samba” z figurami, zabawa bałwanków, taniec z pomponami, choinkowe zabawy, rockendrollowy popis mam. Były konkursy i zabawy dla każdego. Bardzo zabawnie wyglądali ojcowie w zielonych choinkowych czapkach śpiewając znaną  z dzieciństwa piosenkę o  zielonej choince, natomiast mamy przepięknie wykonały układ z parasolkami do jednego ze światowych przebojów. Pani Ula angażowała każdego kto chciał się bawić, z humorem i wyczuciem wyciągała małych i dużych na parkiet. Na finał wszyscy zatańczyli elektryzujący taniec ufoludków, w którym panowie wystąpili w fantastycznych świecących perukach. Było czadowo i dyskotekowo. Półtorej godziny z URSZULĄ PAKUŁĄ minęło błyskawicznie. Najlepszymi życzeniami na Nowy Rok łódzka artystka pożegnała  naszą publiczność.

Organizatorzy cyklu PORANEK z TEATREM; Nowodworski Ośrodek Kultury i  firma MODEL Opakowania Sp. z o.o. już dzisiaj zapraszają najmłodszych widzów na kolejny teatralny poranek.

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Aktywnie w Nowym Dworze!

Jeździsz na rowerze, uprawiasz nordic walking, pływasz kajakiem, lubisz zwiedzać, a do tego masz telefon, którym możesz nagrać krótki film? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Miasto Nowy Dwór Mazowiecki w partnerstwie z Lokalną Organizacją Turystyczną Trzech Rzek ogłasza konkurs filmowy, którego celem jest promowanie aktywnej turystyki w Nowym Dworze Mazowieckim ze szczególnym uwzględnieniem Twierdzy Modlin. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia! Nakręć film trwający maksymalnie 3 minuty i prześlij go organizatorowi konkursu. Zgłoszenia do 9 grudnia 2013 r. Przewidziano trzy nagrody o łącznej wartości 3 000 złotych. 

 

*Zdjęcie: POWER of PHOTO dla LOT Trzech Rzek

Wieczór francuski

25 stycznia od 20 do 23 pływaj na nowodworskiej pływalni przy dźwiękach muzyki francuskiej. 

wyświetl galerię w Cooliris
  • -

Pani Zamieć

"Pani Zamieć" to tytuł przedstawienia teatralnego, który w styczniu miały okazję oglądać dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 2 w Nowym Dworze Maz.

Aktorzy ze Studia Artystycznego „Premiera” z Białegostoku zaprezentowali dzieciom przedstawienie teatralne pt.: ,,Pani Zamieć”. To kształcąca baśń opowiadająca o losach wdowy i jej dwóch córkach. Jednej pięknej, uczynnej, wykonującej najcięższe prace zlecane przez macochę oraz drugiej brzydkiej i leniwej, faworyzowanej przez matkę. Pasierbica za swą dobroć i życzliwość wobec innych została wynagrodzona, a leniwa córka wręcz  przeciwnie.

Celem przedstawienia było uświadomienie dzieciom, iż praca jest ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Ukazano, że nie należy być leniwym, ponieważ tylko wytrwałością i ciężką pracą można osiągnąć wiele.

Dużo emocji dostarczyło niektórym przedszkolakom możliwość wystąpienia na scenie oraz wspólna zabawa razem z aktorami. Atmosfera na sali była bardzo przyjemna a dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły grę aktorską.

 

Tekst i Foto: Magda Chojnacka

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Członkowie ZOR na spotkaniu w „Warszawskiej Rodzinie Katyńskiej"

W sobotę 19 stycznia 2013 r. na zaproszenie „Warszawskiej Rodziny Katyńskiej” delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła w spotkaniu opłatkowym. Delegację stanowili płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, mjr rez. Jerzy Białoskórski – sekretarz ZG i Artur Błoński z-ca sekretarza ZG.  

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele św. Zygmunta, którą odprawili proboszcz parafii ks. dr Krzysztof Kosk oraz ks. kmdr Janusz Bąk - kapelan Federacji Rodzin Katyńskich.

Po zakończonej mszy św. członkowie „Warszawskiej Rodziny Katyńskiej” i zaproszeni goście udali się do przykościelnej kawiarni, gdzie powitała ich Halina Drachal - prezes stowarzyszenia. Wśród zaproszonych gości poza delegacją ZOR RP byli m.in.: Sławomir Z. Frątczak – kierownik Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Teresa Baranowska – naczelnik Wydziału Prezydialnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, insp. Andrzej Ostas - zastępca dyrektora Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji oraz Beata Przybyszewska-Kujawa - przedstawicielka „Warszawskiej Rodziny Policyjnej 1939 r.".

Następnie ks. K. Kosk odczytał fragment ewangelii św. Łukasza, po czym wszyscy zebrani odśpiewali kolędę i przystąpili do składania życzeń i dzielenia się opłatkiem.   

Podczas spotkania płk rez. A. Kabata przekazał Halinie Drachal – prezes „Warszawskiej Rodziny Katyńskiej” i Markowi Krystyniakowi – wiceprezesowi książkę swojego autorstwa „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie” wydaną przez Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim. Jak podkreślił płk rez. A. Kabata współpraca z „Warszawską Rodziny Katyńską” trwa od 20 lat, a jej przedstawiciele co roku goszczą na uroczystościach Katyńskich organizowanych w Nowym Dworze Mazowieckim przez ZOR RP i władze miejskie.

Swoją książkę płk rez. A. Kabata przekazał także do zbiorów Muzeum Katyńskiego w Warszawie, którą wręczył S. Frątczakowi – kierownikowi tej placówki. Warto dodać, że pierwsze materiały płk A. Kabata przekazał do Muzeum Katyńskiego już w 1994 r.

                                                                                                           (ak) www.zorrp.org

Foto: Artur Błoński

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

Maciej Jajszczak najlepszym biegaczem 2012

Najlepszym nowodworskim biegaczem 2012 roku został Maciej Jajszczak. Ten 18 letni zawodnik jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Mazowieckim. Biega już od czterech lat, a obecny sezon owocuje najlepszymi wynikami. Dobrze przepracowana zima 2011/12 przyniosła efekt podczas pierwszego biegu WARSAW TRACK CUP 2012 na dystansie 1000 metrów, rozegranego na tartanowej bieżni stadionu AGRYKOLA 24 kwietnia. Bardzo dobry bieg i doskonały rezultat 2:44,8 sek. Kolejne biegi tego cyklu 22 maja i 4 września na dystansach 1500 i 3000 metrów przyniosły wyniki 4:27,2 i 9:46,9 sekundy. W łącznej punktacji zdecydowane zwycięstwo w kat. do 19 lat i V miejsce w kategorii OPEN. 26 maja wystartował w zespole JOGGERA w kolejnej edycji ACCREO EKIDEN 2012 tj. w sztafecie maratońskiej. Zespół JOGGERA zajął XII miejsce na 404 sztafety z całego kraju, a Maciek startując na odcinku 5 kilometrów osiągnął czas 17:46 sek. co dało mu 11 miejsce wśród 1212 biegaczy startujących na tym dystansie. Bardzo dobrą dyspozycję wykazał również 15 czerwca podczas finału GRAND PRIX Nowego Dworu Mazowieckiego w biegach przełajowych, gdzie zdecydowanie wygrał rywalizację w kat chłopców szkół średnich. Po wakacjach startując w dwóch ostatnich biegach GRAND PRIX Warszawy na dystansie 10 kilometrów wygrał dwa biegi w kategorii do 20 lat osiągając doskonałe wyniki 36:36 i 37:59 sek., przy czym ten drugi rezultat osiągnięty został podczas padającego śniegu i dużego zimna. Jeszcze jeden sukces odniósł pod koniec października na stadionie NOSiR-u, gdzie wygrał pierwszy bieg GP Nowego Dworu Mazowieckiego nowej edycji 2012/13. Sympatycznemu biegaczowi życzymy jeszcze większych osiągnięć w nowym sezonie sportowym 2013.

  • autor: emka
  • -
    Michał Jajszczak z nr 11

Odkrycia Mikołaja Kopernika

W grudniu wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Odkrycia Mikołaja Kopernika”, który był organizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej.
Organizatorami konkursu w Szkole Podstawowej nr 7 były panie: Karolina Radomska i Dorota Przygoda. Wysłaliśmy 7 prac uczniów klas I- III.
Nasi uczniowie zajęli pomimo bardzo wielu nadesłanych prac, zajęli kolejne miejsca.
Uczennica klasy Id Julia Górska, która wykonywała pracę pod kierunkiem p. Anny Dryblak zajęła II miejsce, natomiast uczeń klasy II c Tomasz Roszek, który wykonał pracę pod kierunkiem p. Bogusławy Dalgiewicz-Ruchała otrzymał wyróżnienie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • autor: Karolina Radomska

Uroczysta Msza Święta

13 stycznia 2013 roku w kościele parafialnym w Wierszach – Gmina Czosnów odbyła się tradycyjna – rozpoczynającą Nowy Rok 2013 Uroczysta Msza Święta w Intencji Osób Sprawujących Władzę w Naszej Ojczyżnie, koncelebrowana przez Metropolitę Warszawskiego J. Eminencję ks. Kazimierza Kardynała Nycza.
Msza Święta była w intencji:
- Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego,
- Premiera i Ministrów RP,
- Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej,
- Służb Mundurowych – Generalicji i Dowództwa Wojska Polskiego, Policji i Straży Pożarnej,
- Wojewody i Marszałka Województwa Mazowieckiego,
- Starostów Powiatów,
- Burmistrzów i Wójtów Gmin,
- Przewodniczących i Radnych Rad Powiatowych, Miejskich i Gminnych,
- Pracowników Urzędów Administracji Państwowej i Samorządowej,
- Prezesów, Dyrektorów, Wszystkich Pracodawców i Pracowników.
Na zaproszenie Prezesa Rady Pamięci – Pani Urszuli Przymus oraz Proboszcza Parafii ks. kan. Krzysztofa Kłosiewicza w uroczystościach władze samorządowe miasta Nowy Dwór Mazowiecki reprezentował Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Włodzimierz Oleksiak wraz z małżonką Joanną.
Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie opłatkowe, podczas którego J. Eminencja ks. Kazimierz Kardynał Nycz, przekazał na ręce radnego W. Oleksiaka dla władz samorządowych Nowego Dworu Mazowieckiego, serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, pokoju oraz rozumnego sprawowania władzy dla dobra wszystkich mieszkańców.
Radny Włodzimierz Oleksiak, podziękował za życzenia, złożył J. Eminencji ks. Kazimierzowi Kardynałowi Nyczowi stosowne życzenia od Burmistrza Miasta Jacka Kowalskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Bisialskiego oraz przekazał skromny upominek w postaci wydawnictw książkowych poświęconych naszemu miastu.
Podziękowanie oraz życzenia od władz samorządowych Nowego Dworu Mazowieckiego skierowano do Prezes Rady Pamięci – Pani Urszuli Przymus oraz Proboszcza Parafii ks. kan. Krzysztofa Kłosiewicza – organizatorów Uroczystej Mszy Świętej.

  • autor: Włodzimierz Oleksiak
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Każdy może zostać Świętym Mikołajem

W dniach 21.11. – 05.12.2012 r. w Publicznym Przedszkolu Nr 5 została zorganizowana akcja „Każdy może zostać Świętym Mikołajem”. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie uczucia empatii w stosunku do dzieci niepełnosprawnych i potrzebujących.
Wychowawczynie z przedszkola pani Beata K. i pani Agnieszka Sz. jako wysłanniczki Świętego Mikołaja przekazały 6.12.2012 r. zgromadzone upominki wraz z życzeniami uczniom Zespołu Szkół Specjalnych.
Entuzjazm i zadowolenie dzieci z otrzymanych prezentów podkreślił ważność i znaczenie zorganizowanej akcji.

  • autor: Agnieszka Szymańska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

Zabawa w Baśni Pisanie

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orła Białego znajdującej się w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim zaprezentowali swoją twórczość i wyobraźnię w Ogólnopolskim Konkursie „Zabawa w Baśni Pisanie” organizowanym przez Bibliotekę Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim. Organizatorami konkursu w naszej szkole były panie: Karolina Radomska, Wanda Kępska i Ewa Ładniak.
Do organizatorów konkursu w naszej szkole wpłynęło 20 prac. Wytypowano prace, których walory były zgodne z założeniami głównego organizatora Ogólnopolskiego Konkursu „Zabawa w Baśni Pisanie”.
Do konkursu zgłoszono 12 baśni uczniów klas III – VI: Kornelii Wzorek, Zuzanny Miętek, Aleksandry Zając i Dominika Decyk, Kacpra Olejniczaka, Krzysztofa Czajkowskiego, Aleksandry Tomasiak, Barbary Dudar, Wiktora Januszewskiego, Amelii Nurczyńskiej, Adriany Galińskiej, Aleksandry Ginc i Aleksandra Gardockiego. Uczniowie wykazali się w swoich baśniach pomysłowością i niepowtarzalnością. Stworzyli postacie obdarzone cechami ludzkimi, jednak w baśniowym świecie pełnym magii i czarów.
Prace naszych uczniów oczarowały nie tylko organizatorów konkursu w Szkole Podstawowej nr 7, ale również uczniów z klas I- III, którym były prezentowane przez wychowawców świetlicy podczas zajęć czytelniczych.
Mamy nadzieję, że tak jak nas, baśnie naszych małych autorów oczarują jury Ogólnopolskiego Konkursu w Janowie Lubelskim. Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone na stronie internetowej głównego organizatora konkursu w ciągu 30 dni od daty zakończenia konkursu (od dnia 15.01.2012r.).

Życzymy powodzenia.

  • autor: Karolina Radomska

Święty Mikołaj

Święty Mikołaj to postać starszego mężczyzny z brodą, ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Jest ulubieńcem wszystkich dzieci, które przez cały rok wyczekują jego wizyty, w związku z czym Publiczne Przedszkole nr 5 postanowiło zaprosić go do swojej placówki organizując konkurs pt. „Święty Mikołaj”.
Warunkiem przystąpienia do konkursu było wykonanie pracy plastycznej, której wielkość, technika oraz materiały do wykonania były dowolne. Prace można było przynosić do 30 listopada 2012r. do wychowawców poszczególnych grup. Po upływie tego terminu wszystkie prace zostały wyeksponowane w wejściu głównym przedszkola, gdzie każdy mógł podziwiać talent plastyczny oraz techniczny przedszkolaków. Następnie dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych głosowały na prace, które najbardziej im się podobały. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 18 grudnia.

W konkursie poszczególne miejsca zajęli:
I miejsce – Oliwka Kompielewska – grupa  „Delfinki”,
II miejsce – Alan Krysztofiak z grupy „Żabki”,
III miejsce – Szymon Mróz z grupy  „Wróbelki”.

Ogółem w konkursie wzięło udział 74 przedszkolaków. Prace konkursowe wykonano różnymi technikami plastycznymi, a wszystkie były oryginalne, pracochłonne, kolorowe i pomysłowe. Na wszystkich uczestników czekały nagrody: dyplomy, prezenty  oraz słodycze.
Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz rodzicom za udział w konkursie i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych organizowanych przez nasze przedszkole.

  • autor: Lidia Wasiak, Marzena Zamęcka
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Energetyka NDM w Modlinie Twierdzy

  • -

Rok Juliana Tuwima w PP1

Sejm ustanowił rok 2013 rokiem Juliana Tuwima, a także Witolda Lutosławskiego i Jana Czochralskiego. Grupa Smerfy z Publicznego Przedszkola nr 1 styczniowymi zajęciami poświęconymi twórczości poetyckiej Juliana Tuwima adresowanej do dzieci, zainaugurowała w swojej placówce obchody „Roku Juliana Tuwima”. Kto z nas nie wychował się na twórczości tego poety. Chyba każde polskie dziecko zna wiersz „Lokomotywa”, „Ptasie radio”, ”Okulary”, „Abecadło”, „Rzepka” i wiele innych. Poezję Tuwima dla dorosłych spopularyzowali tacy znani piosenkarze jak Czesław Niemen śpiewając „Wspomnienie” czy Ewa Demarczyk piosenką „Tomaszów”. Dzieci ze swych domowych biblioteczek przyniosły na zajęcia książki z wierszami poety. Książki wydane w różnych latach, których pierwszymi właścicielami byli nierzadko dziadkowie przedszkolaków, „przyciągają” dzieci do siebie pięknymi ilustracjami wykonanymi przez znanych polskich artystów plastyków. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały wierszy czytanych przez wychowawczynię, a następnie słuchały wierszy poety nagranych na płyty. To olbrzymia frajda słuchać Tuwima recytowanego przez Piotra Fronczewskiego czy już historycznego wykonania wiersza „Ptasie radio” w interpretacji niezapomnianej Ireny Kwiatkowskiej. Niech 2013 rok, w którym mija setna rocznica poetyckiego debiutu i 60. rocznica śmierci Juliana Tuwima będzie rokiem, w którym każdy z nas, młodszy i starszy odkryje wiele piękna w twórczości poety.

  • autor: Alina Kaszyńska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

WOŚP 2013

„Tyle jesteśmy warci, ile w nas dobra dla innych”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 posiadają liczne talenty, jednym z nich jest talent do pomagania.
Pomimo siarczystego mrozu dzielnie kwestowali na ulicach miasta na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która przez lata uratowała niejedno życie. W tym roku WOŚP grała już po raz 21.
Tegoroczny finał przebiegał pod hasłem „Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów”.
Zbiórka pieniędzy, podczas której nikt z mieszkańców Osiedla Młodych nie został obojętny odbywała się od godz. 8.30 do godz. 14.30. Uczniowie z uśmiechem na ustach wracali z puszkami do szkolnego sztabu, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek oraz ciepła herbata.
Po zakończonym kwestowaniu wszyscy bez wątpienia mogli stwierdzić, że 13 stycznia był radosnym dniem niesienia pomocy.

SIEMA! DO ZOBACZENIA ZA ROK.
GRAMY DO KOŃCA ŚWIATA I O JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ.

  • autor: E. Amieławska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Bokserzy dla WOŚP

13.01.2013 r. w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Sportowej 66 odbył się mecz bokserski Champion NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki vs. KS Boxing Team Chojnice. Był to pierwszy sprawdzian nowodworskich bokserów w nowym roku. Mecz przyciągnął wielu fanów tej dyscypliny. Trzeba przyznać, że walki odbyły się na wysokim poziomie.

Ostatecznie CHAMPION wygrał z Chojnicami 16:10 !

W tym dniu trwała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, dlatego też postanowiliśmy wesprzeć akcję Jurka Owsiaka. W przerwach odbywały się licytacje, które poprowadził p. Stanisław Życieński oraz p. Paweł Skrzecz.

Licytowaliśmy:

1. Parę rękawic z podpisami m.in. Krzysztofa "Diablo" Włodarczyka (licytację wygrał p. K. Bisialski),
2. Bluzę zawodowej grupy bokserskiej (licytację wygrał p. A.Gerasik).

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Nowy Dwór Mazowiecki gminą na 5!

Intencją organizatorów rankingu było wskazanie dobrych praktyk w zakresie obsługi klienta, szczególnie przedsiębiorców. Badanie opierało się na audycie serwisu internetowego oraz elektronicznym kontakcie z gminą. Strona www.nowydwormaz.pl zdobyła aż 7,5 punkta (maksymalnie przyznano 10 punktów). Warto podkreślić, że jako jedna z nielicznych mazowieckich gmin Nowy Dwór Mazowiecki został pozytywnie oceniony w przypadku kontaktu elektronicznego w języku angielskim.  Miasto uplasowało się na 49. pozycji. Ranking został opracowany przez Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych przy Instytucie Przedsiębiorstwa (Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie,  Szkoła Główna Handlowa  w Warszawie).

Więcej na:

http://www.sgh.waw.pl/instytuty/ip/SKN_PAR/Gmina_na_5_2012.pdf

Sportowe ferie z NOSiR-em

Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji

zaprasza
w dniach 28.01. - 08.02.2013r.

na
SPORTOWE FERIE Z NOSiR-em

28.01.

od godz. 9:00 - zajęcia sportowe na hali: trening koszykówki, zajęcia ogólnorozwojowe

od godz. 13:00 - zajęcia na pływalni - nauka i doskonalenie pływania (wstęp 1 zł)

29.01.

godz. 8:30 - wyjazd na lodowisko Warszawa Stegny (opłata za wypożyczenie łyżew 5 zł)

od godz. 9:00 - doskonalenie gry w koszykówkę, gry i zabawy 

godz. 10:00 - pływalnia: nauka pływania kajakiem polo (wstęp 1 zł)

30.01.

od. godz. 9:00 - turniej koszykówki, trening piłki noznej, gry i zbawy

od godz. 12:00 0 nauka nurkowania na pływalni (wstęp 1 zł)

31.01.

od godz. 9:00 - doskonalenie gry w piłkę nożną, trening piłki siatkowej, gry i zabawy

od godz. 12:00 - zajęcia na pływalni - nauka i zabawy w wodzie

01.02.

od godz. 9:00 - turniej piłki nożnej, zajęcia ogólnorozwojowe

od godz. 10:00- pływalnia: nauka pływania kajakiem polo (wstęp 1 zł)

04.02.

od godz. 9:00 - doskonalenie gry w piłkę siatkową, gry i zabawy

od godz. 13:00 - zajęcia na pływalni (wstęp 1 zł)

05.02.

od godz. 9:00 - turniej piłki siatkowej, zajęcia ogólnorozwojowe, gry i zabawy

godz. 10:00 - wyjście na lodowisko (Osiedle Młodych)

06.02.

od godz. 9:00 - nauka gry w tenisa ziemnego, strzelanie z wiatrówki, gry i zabawy

od godz. 12:00 - nauka pierwszej pomocy z OSP - Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim

07.02.

od godz. 9:00 - turniej tenisa stołowego, gry i zabawy

od godz. 12:00 - zajęcia na pływalni (wstęp 1zł)

08.02.

od godz. 9:00 - turniej tenisa ziemnego, strzelanie z wiatrówki, zajęcia ogólnorozwojowe

godz. 10:00 - wyjście na lodowisko - Osiedle Młodych

W zajęciach uczestniczyć mogą dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Każdy z uczestników otrzyma poczęstunek (pączek lub drożdżówka i napoje).

Zapisy na zajęcia:
e-mail: nosir@wp.pl
sekretariat NOSiR.

Na zajęcia należy przynosić ze sobą obuwie sportowe oraz ubranie sportowe, a na pływalnie: strój kąpielowy, czepek, klapki, ręcznik.

Poniżej do pobrania deklaracja uczestnictwa dziecka, które należy dostarczyć do sekretariatu NOSiR lub wysłać na e-mail: nosir@wp.pl.

Bal Charytatywny Otwartych Serc dla Kubusia

Kardynał Nycz odprawił mszę za Ojczyznę

13 stycznia 2013 r. w Wierszach na zaproszenie ks. proboszcza Krzysztofa Kłosiewicza i prezesa Rady Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej Urszuli Przymus przybyli samorządowcy i przedstawiciele organizacji społecznych, aby wziąć udział w uroczystej mszy za sprawujących władzę w Ojczyźnie. Mszę św. odprawił metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.
Samorząd Nowego Dworu Mazowieckiego reprezentował radny Włodzimierz Oleksiak. W uroczystości uczestniczyła delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej (Zarząd Główny w Warszawie) w składzie: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, Marcin Łada – wiceprezes oraz ppłk rez. Henryk Marciniak, nadkom. Zbigniew Mikołajczyk, Kazimierz Szczerbatko, Artur Błoński, Kamil Malinowski i Bogdan Mińkowski. Obecni byli także Antoni Kręźlewicz – wójt Gminy Czosnów, Henryk Ruszczyk – burmistrz Zakroczymia, Grzegorz Arciszewski – burmistrz Nasielska, Marek Kowalik – wiceprezes „Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku”.
Podczas mszy św. Piotr Osiecki – burmistrz Miasta Sochaczew oraz Joanna Szymańska – wójt Gminy Młodzieszyn złożyli w darze dla parafii herby swoich gmin. Natomiast w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, zastępca dyrektora jego Kancelarii Tomasz Ważbiński przekazał herb i flagę.
Na zakończenie mszy św. członkowie Rady Niepodległej Rzeczypospolitej w podziękowaniu za nadanie wizerunkowi obrazu Serca Najświętszej Maryi Panny tytułu Opiekunki Niepodległości, złożyli na ręce kard. K. Nycza specjalny dar - (herb Archidiecezji Warszawskiej).
Urszula Przymus przekazała parafii w Wierszach nadany jej 12 stycznia 2013 r. przez Biskupa Polowego WP Medal Milito Pro Christo (łac. Walczę dla Chrystusa).
Po zakończeniu mszy św. ks. proboszcz zaprosił ks. kard. Nycza i gości na plebanię, gdzie złożono sobie wzajemnie życzenia noworoczne i przełamano się opłatkiem. Rady W. Oleksiak przekazał ks. kard. K. Nyczowi książki autorstwa Alfreda Kabaty i Piotra Oleńczaka wydane przez Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim.

  • autor: (ak); foto: Kamil Malinowski i Artur Błoński
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Historia zwykłego żołnierza

Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza do oglądania wystawy akwareli Nikifora Warszawskiego Marka Kraussa pt. "Historia zwykłego żołnierza".
Wystawa poświęcona jest Józefowi Marchelowi - zwykłemu żołnierzowi, strzelcowi 32. Pułku Piechoty w Modlinie Twierdzy.
Akwarele Nikifora opatrzone są tekstami poetki, jednocześnie żony Marka Kraussa, nowodworzanki z urodzenia Natalii Pietrzak - Don Kichotki.
Zamiast klasycznego wernisażu, 18 stycznia 2013 r. Marek Krauss poprowadzi z nowodworską młodzieżą warsztaty Art Brut, stylu, którego jest twórcą.

Wystawę można oglądać od 18 stycznia do 6 lutego 2013 r.

  • autor: NOK
  • -

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Perepłut

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie wczesnośredniowiecznej grupy rekonstrukcyjnej, które odbędzie się 17 stycznia 2013r o godzinie 19:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury.
Jeżeli chcesz spróbować swoich sił jako wojownik, rzemieślnik, zielarka lub jako inna postać żyjąca na terenie Mazowsza w XI wieku to my Ci w tym pomożemy.
Nasza grupa nie skupia się tylko na militarnym aspekcie życia w tamtym okresie, ale również na całym społeczeństwie. Dlatego mile widziany jest każdy kto ukończył 16 lat

PRZYJDŹ  ZOBACZ  POSŁUCHAJ

TWÓRZ  RAZEM  Z  NAMI  TĘ  GRUPĘ.

Prowadzący spotkanie:
Piotr Romaniuk – w razie pytań 505-899-961,
Wojciech Zieliński.

  • autor: NOK
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Więcej niż kino

Więcej niż kino to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu”: producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami.
Gościem najbliższego filmowego spotkania będzie krytyk filmowy, współpracownik miesięcznika "Kino", redaktor naczelny Portalufilmowego.pl, dziennikarz "Gazety Telewizyjnej", gdzie m.in. przyznaje "gwiazdki" propozycjom repertuarowym, Konrad J. Zarębski.
Tematem wiodącym rozmowy redaktora Stanisława Zawiślińskiego z naszym gościem będzie współczesne, "młode" kino polskie.

Podczas wieczoru obejrzymy debiut młodego polskiego reżysera Pawła Borowskiego - film pt. "Zero".
Film z 2009 roku, w roku 2010 zdobył trzy statuetki Konia Leonarda podczas gali Mediolańskiej Nagrody Filmowej. Uhonorowany został za: najlepszy film, reżyserię i montaż.
Film przedstawia ciąg zdarzeń rozgrywający się jednego dnia. Zachowania każdego bohatera wywołują reakcje kolejnego, na wzór działania wahadła Newtona. Obraz rozpoczyna rozmowa przedsiębiorcy z prywatnym detektywem, który chce dowiedzieć się, czy aktualne jest zlecenie śledzenia pewnej osoby. Detektyw wraz ze swoim przewodnikiem przystępują do działania.
Czas projekcji 110 min.
W rolach m.in: Robert Więckiewicz, Cezary Kosiński, Andrzej Mastalerz, Roma Gąsiorowska, Marian Dziędiel, Wojciech Zieliński, Michał Tarkowski, Sonia Bochodziewicz i in.

Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A
25 stycznia 2013 r. godz.19:00

WSTĘP WOLNY

  • -

Zima z NOK-iem

Nowodworski Ośrodek Kultury
zaprasza dzieci i młodzież
do udziału w imprezach, które odbędą się w ramach cyklu
"ZIMA z NOK-iem"
w dniach 28.01. - 08.02.2013 r.
wg. poniższego programu

Data Godz. Treść Miejsce Uwagi
28.01. 09:30 Wyjazd na kręgle+KFC we własnym zakresie Warszawa 10 zł
29.01.

 

09:30 12:30

Warsztaty plastyczne
pt. "Filcowe wycinanki"
dla dzieci w wieku 6-8 lat
dla dzieci od 9 lat
NOK grupy po 15 osób
29.01. 11:00

Zimowe kino - film fabularny

NOK wstęp wolny
30.01. 09:00 Wyjazd do kina na film "Hobbit"
Mc Donald`s we własnym zakresie
Warszawa od 10 lat
20 zł
31.01. 10:00

Warsztaty pt. "Szachowe zmagania"

NOK wstęp wolny
31.01. 12:00

Zimowy seans filmowy

NOK wstęp wolny
01.02. 11:00 Widowisko muzyczne "Eldorado"
czyli opowieść o Dzikim Zachodzie
NOK wstęp wolny
04.01. 09:30 Wyjazd na kręgle
KFC we własnym zakresie
Warszawa 10 zł
05.02.

 

09:00
12:00

Warsztaty
pt. "Budujemy własny kalejdoskop"
Grupa I
Grupa II

NOK

od 7 lat
grupy
do 12 osób
25 zł

06.02. 09:00 Wyjazd do kina na film
"Ralph Demolka"
Mc Donald`s we własnym zakresie
Warszawa 19 zł
07.02. 11:00 Spektakl z cyklu legendy polskie
pt. "Opowieść o smoku wawelskim"
NOK wstęp wolny
08.02. 10:00 Wyjazddo stadniny koni "Dorado".
Kulig zwiedzanie stajni, ognisko (kiełbaski, pieczywo we własnym zakresie)
Secymin 35 zł

Zapisy i wpłaty na imprezy wyjazdowe i warsztaty przyjmujemy w kasie ośrodka kultury od dnia 21.01.2013 r. w godz. 8:00-18:00 do wyczerpana miejsc.
Wpłaty na imprezę odpłatną należy dokonać po zapoznaniu się z treścią

Regulaminu Uczestnictwa w programie
"Zima z NOK-iem 2013".

Dokonanie wpłaty, stanowi wyrażenie zgody na zapisy Regulaminu i jego przestrzegania.

ŻYCZYMY MIŁYCH WRAŻEŃ

Nowa Nowodworzanka!

1 stycznia w nowodworskim szpitalu urodziła się Oliwia Julia. Dziewczynka jest jedynym dzieckiem urodzonym tego dnia w naszym mieście.
Oliwia urodziła się w pierwszy dzień Nowego Roku o godz. 3:05. Ważyła równo 3 kg i mierzyła 51 cm. Jest trzecim dzieckiem swoich rodziców – ma dwóch starszych braci. Razem z rodziną zamieszkała na ul. Słowackiego. 
9 stycznia 2013r. szczęśliwy tata w towarzystwie jednego z braci odebrał w Urzędzie Stanu Cywilnego akt urodzenia córeczki. Od Pana Burmistrza Oliwia otrzymała też pierwsza maskotkę – Misia Napoleona.
Szczęśliwym rodzicom gratulujemy!

  • autor: Aneta Pielach-Pierścieniak
  • -

Jasełka w Szkole Podstawowej nr 5

„Żyć tak, jakby cudem było wszystko…”

Tradycją Piątki stały się organizowane co roku przedstawienia jasełkowe, które mają okazję obejrzeć nie tylko uczniowie i nauczyciele SP 5. Corocznie w jeden z grudniowych wieczorów, Jasełka przygotowane przez uczniów SP 5 wystawiane są także dla gości spoza Szkoły – dla rodziców dzieci, przedstawicieli lokalnych władz, parafii i wszystkich mieszkańców naszego miasta.
Nie inaczej było w tym roku. W czwartek 20 grudnia o godzinie 17:00 salę gimnastyczną Piątki wypełnili goście przybyli na tegoroczne przedstawienie jasełkowe. W przygotowanym z rozmachem spektaklu wystąpiło ponad 80 dzieci, a nad scenariuszem i dekoracjami pracowało kilkunastu nauczycieli: K. Nowicka, A. Rabiej, H. Kozioł, J. Szczepańska, A. Piszczek, B. Surwiło, B. Trojanowska, A. Krajczyńska, siostra Konstancja, R. Luty, I. Zielińska. Piękne stroje dla Matki Teresy z Kalkuty i Papieża Jana Pawła II uszyła pani dyrektor E. Lewandowska, a o nastrojowe oświetlenie w trakcie spektaklu zadbał pan R. Dardziński.
Przedstawienie ukazywało Boże Narodzenie z perspektywy dziecka, zbuntowanej nastolatki, dorosłej kobiety oraz staruszki. Widzowie wraz z główną bohaterką, Anią przemierzali jej „drogę życia” i uczestniczyli w przeżywaniu przez nią świąt na różnych etapach życia: od dzieciństwa, aż po starość, a życiu bohaterki przypatrywali się z nieba aniołowie i święci, którzy komentowali jej poczynania. O oprawę muzyczną zadbała pani Beata Piekaruś, która przygotowała chór. Pięknie zaśpiewane kolędy i pastorałki stanowiły niewątpliwą ozdobę przedstawienia.
Ważną rolę odegrali również rodzice uczniów, którzy zaangażowali się w przygotowanie strojów naszych "aktorów". Specjalne podziękowania należą się Radzie Rodziców i przewodniczącemu, panu Łukaszowi Wiśniewskiemu. Dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców możliwe było zakupienie materiałów niezbędnych do wykonania jasełkowych dekoracji. Rada Rodziców ufundowała także słodycze dla dzieci, występujących w przedstawieniu.
Tego samego wieczoru można było obejrzeć filmy nagrane z udziałem dzieci pod kierunkiem pań J. Szczepańskiej i A. Piszczek. Filmy przedstawiały scenki ze Starego Testamentu – od stworzenia świata, poprzez scenę w Raju z udziałem Adama i Ewy, a także historie: Abrahama, Mojżesza, Noego czy Dawida i Goliata – pierwszych świadków wiary.
Jak zwykle odbył się również kiermasz ozdób świątecznych, zorganizowany wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Piątki.
Na łączniku szkoły natomiast uwagę przyciągała dekoracja w postaci wielkiego pociągu, w którym każdy wagon symbolizował kolejne etapy życia człowieka - od dzieciństwa po starość. Pytanie: „Skąd i dokąd zmierzam?” miało zachęcić do zastanowienia się przez chwilę nad kierunkiem, jaki w życiu obraliśmy, a słowa A. Einsteina wyeksponowane obok pociągu warto powtarzać sobie nie tylko w Boże Narodzenie: „Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko”.

  • autor: Agnieszka Rabiej
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Turniej Halowy o Puchar Burmistrza

  • -

6-latki do szkoły

Szanowni Rodzice!
Od 1 września 2014 zostaje wprowadzony obowiązek szkolny dla dzieci 6-letnich. W roku szkolnym 2013/2014 mają Państwo jeszcze możliwość wyboru, czy posłać dziecko 6-letnie do szkoły.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami informacyjnymi znajdującymi się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej (http://www.men.gov.pl/mam6lat). Być może pomogą Państwu w podjęciu tak ważnej decyzji.

Pomnik ku czci Marszałka

28 grudnia 2012 r. powołano Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.
W skład Komitetu, którego siedziba mieści się w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim wchodzą: Tadeusz Sosiński – przewodniczący, płk rez. Alfred Kabata – wiceprzewodniczący oraz jako członkowie: Olga Małajny, Magdalena Bardoni, Damian Ochtabiński, Mariusz Ziółkowski, Sebastian Sosiński, Jan Marcinkowski i Marcin Wierzbicki.

Pomnik usytuowany zostanie w dawnych koszarach Batalionu Elektrotechnicznego przy ul. Paderewskiego. Wybór tego właśnie miejsca wynika z faktu, iż w 1935 r. taki pomnik tam wybudowano. Na cokole, na którym znalazł sie napis: ur. 5.XII.1867 r. (data urodzin Marszałka Piłsudskiego) umieszczono przenośne popiersie z wizerunkiem Marszałka. Pomnik usytuowany był przed budynkiem dowództwa (obecnie prokuratury) od strony ul. Paderewskiego (wtedy Alei Paderewskiego).
W dniu pogrzebu Marszałka Józefa Piłsudskiego 17 maja 1935 r. Zarząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim zamówił w kościele parafialnym, rzymsko-katolickim nabożeństwo żałobne, po którym urządzono pochód do pomnika Marszałka. Pod pomnikiem złożono wieńce od władz miasta i organizacji społecznych. Pomnik owinięty był kirem, a za nim umieszczono flagę państwową.
Wybudowanie pomnika we wnioskowanym miejscu, oznaczać ma powrót do historycznych korzeni Nowego Dworu Mazowieckiego, a jednocześnie byłoby wyrazem hołdu złożonemu I Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu.
Dzięki staraniom prezesa Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej płk. rez. Alfreda Kabaty władze Nowego Dworu Mazowieckiego zadeklarowały kwotę 11 tys. zł. na budowę pomnika. Według wstępnych szacunków na wybudowanie pomnika potrzebna będzie kwota około 30 tys. zł.
Wszyscy, którzy chcą wesprzeć dzieło budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Dworze Mazowieckim mogą wpłacać dowolne kwoty na konto, które wkrótce zostanie podane do wiadomości publicznej.
Dla zdobycia funduszy organizowana będzie również zbiórka publiczna.
Odsłonięcie pomnika planowane jest na 11 listopada 2013 r.

  • autor: (alka); foto: Damian Ochtabiński
  • -

Bal w Sawoyu

Wieczór 28 grudnia 2012 roku upłynął części mieszkańców naszego miasta w rytmie najpiękniejszych pieśni neapolitańskich i najpopularniejszych arii operowych i operetkowych. "Bal w Sawoyu" taki tytuł nosił program artystyczny jaki mieli przyjemność obejrzeć i wysłuchać nowodworzanie podczas tradycyjnego już Koncertu Noworocznego jaki na zwieńczenie całorocznej pracy, przy współpracy Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, przygotował Nowodworski Ośrodek Kultury. Wysoki poziom artystyczny koncertu gwarantowali wykonawcy: Dariusz Stachura - tenor, Mariola Płazak-Ścibich - sopran, Grażyna Bieniek - mezzosopran i Adam Żaak - baryton. Solistom akompaniowała znana już nowodworskiej publiczności Gliwicka Orkiestra Rewiowa Promenada, a wspaniale uzupełniała tanecznie Formacja Tańca Towarzyskiego Coda. Koncert wyreżyserowany przez Stanisława Skulskiego, podobnie jak orkiestrę, poprowadził  Adam Żaak. A że na poczuciu humoru mu nie zbywało, publiczność wspaniale bawiła się wysłuchując zabawnych anegdot i żartów, którymi, śpiewak, dyrygent i konferansjer w jednej osobie, ochoczo dzielił się ze słuchaczami wprowadzając ich do wysłuchania kolejnej pieśni czy arii. Poczuciem humoru nie ustępował barytonowi, tenor Dariusz Stachura. Z wielkim aplauzem publiczność witała nie tylko jego znakomite interpretacje wokalne, ale także żartobliwe dialogi z kolegą barytonem Adamem Żaakiem (jednocześnie pracodawcą dyrygentem Adamem Żaakiem).
Równie gorąco publiczność oklaskiwała urocze solistki Mariolę Płazak-Ścibich i Grażynę Bieniek, a także taneczne ewolucje w wykonaniu Formacji Tanecznej Coda oraz wspaniałą Gliwicką Orkiestrę Rewiową Promenada. Ponad dwie godziny trwała znakomita zabawa przy dźwiękach muzyki klasycznej, wprowadzając publiczność w taneczny, karnawałowy nastrój. Bardzo pogodny, różnorodny i barwny koncert dedykowany mieszkańcom - uczestnikom życia kulturalnego w naszym mieście bardzo podobał się przybyłej publiczności. Gorące brawa podczas koncertu, na koniec imprezy zamieniły się w owację na stojąco.

  • autor: NOK; foto: Tomasz Zawadzki
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Animator czasu wolnego

W Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Maz. w dniach 14-15 grudnia 2012r. odbył się kurs „Animatora czasu wolnego”, w ramach uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji, przeprowadzony przez firmę Stageman, wyróżniającą się na polskim rynku turystycznym w tego typu szkoleniach. Uczestniczyła w nim 40-osobowa grupa uczniów szkoły, absolwentów i nauczycieli, która miała okazję poznać pracę animatora od A do Z.
Szkolenie dostarczyło  wszelkich informacji i pozwoliło zdobyć kompetencje, które są niezbędne w pracy animatora czasu wolnego; praca ta nie jest łatwa i wymaga wielu umiejętności praktycznych. Największą zaletą kursu były gotowe scenariusze gier, zabaw i zajęć animacyjnych, które można realizować praktycznie wszędzie. Szkolenie miało charakter praktyczny – dowiedzieliśmy się więc, co robić jako Animator w rzeczywistych sytuacjach. Było dużo ćwiczeń, gier, zabaw, scenek i śmiechu, i radości oraz niesamowitej integracji grupy. Wszystko  to w odniesieniu do prawdziwej pracy animacyjnej.                              
Uczestnicy kursu otrzymali certyfikat, w języku polskim i angielskim, uprawniający do wykonywania pracy animatora czasu wolnego.
Wkrótce kolejne szkolenie organizowane dla młodzieży Zespołu Szkół nr 2 – tym razem będzie to kurs „Wychowawca kolonijny i kierownik wycieczek”.

  • autor: Renata Jastrzębska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Obiekt seksualny

Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejne spotkanie ze Sceną Zaułek. Tym razem Wojtek "Ciepły" Gęsicki zaprosił do współpracy Artura Gotza z recitalem piosenki kabaretowej pt. "Obiekt seksualny".

Jak znaleźć drugą połowę? Długotrwały związek, czy namiętny romans?

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, muszą Państwo koniecznie przybyć na recital Artura Gotza!

Z każdą piosenką zostaną Państwo wciągnięci do zmysłowej, przepełnionej erotyzmem gry, podczas której poczujecie smak prawdziwych kobiet, które podobno są jak pierogi i dowiecie się, jak reagują mężczyźni, kiedy podchodzą do dziewczyny ze styropianu ...

Przede wszystkim ważne jest, by zażyć pigułkę, namiętnie kogoś pocałować i przyjść na pełen dobrego humoru "Obiekt seksualny", który zniewala i obezwładnia ekspresyjnym wykonaniem i wielobarwnymi interpretacjami piosenek i ... wciąga do zabawy!

W programie koncertu znalazły się piosenki podarowane artyście przez Zygmunta Koniecznego i Dariusza Rzontkowskiego, który także napisał znaczącą część kabaretowych i pełnych absurdu tekstów. Poza tym piosenki Marka Michalaka, Jerzego Satanowskiego, Wojciecha Waglewskiego, Jana Wołka, Michała Zabłockiego i inne.

Artyście towarzyszyć na estradzie będą:
Lena Minkacz - piano,
Andrzej Minkacz - bas.

Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A
26 stycznia 2013 r., godz.17.00
Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury
od dnia 14 stycznia 2013 r.
 

  • -

Nocny turniej piłkarski w Twierdzy

Uczniowski Klub Sportowy „Reduta” zrealizował oryginalny pomysł. Zorganizował halowy turniej piłkarski o puchar Prezesa UKS „Reduta” – nocą (5-6 stycznia 2013r.). Wydatnej pomocy w organizacji udzielił Łukasz Garbarczyk, który zajął się rekrutacją drużyn turnieju. Do zawodów zgłosiło się 6 drużyn, które rozgrywały swoje mecze systemem „każdy z każdym”. Mimo nocnej pory, mecze odbywały się w bardzo gorącej atmosferze, ale fair.

Wyniki meczów:

Twierdza – UKS Południe 1:4,
TWM – Cid-Lines 1:1,
Inter – JW 4228 1:2,
Twierdza – TWM 2:3,
Cid-Lines – Inter 0:4,
Jw 4228 – UKS Południe 0:1,
TWM – Inter 0:0,
Twierdza – JW 4228 4:4,
Cid-Lines – UKS Południe 0:2,
Twierdza – Inter 2:0,
TWM – JW 4228 3:4,
Inter – UKS Południe 0:0,
Twierdza – Cid-Lines 0:2,
TWM – UKS Południe 1:5,
Cid-Lines – JW 4228 4:0.

Tabela końcowa
Miejsce Drużyna Punkty Bramki
I UKS Południe 13 12:2
II Cid-Lines 7 7:7
III JW 4228 7 10:13
IV Inter 5 5:4
V TWM 5 8:12
VI Twierdza 4 9:13

Królem strzelców turnieju został Damian Krężlewicz z zespołu UKS Południe, zdobywca 4 bramek.
Na zakończenie zawodów wręczono nagrody i upominki ufundowane przez Prezesa UKS „Reduta” Zdzisława Szmytkowskiego. Organizatorzy zapewnili również, że nie jest to ostatnia impreza sportowa tego typu w Twierdzy w tym roku.

  • autor: Sławomir Krzeczkowwki
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Powitajmy Nowy Rok zabawą i piosenką

Nowodworski Ośrodek Kultury i firma Model Opakowania Sp. z o.o. zapraszają dzieci na pierwszy w 2013 roku "Poranek z teatrem".
„Powitajmy Nowy Rok zabawą i piosenką” - wspólną zabawę poprowdzi Urszula Pakuła. Dynamiczny program złożony z konkursów, tańca, piosenek oraz pasji Pani Uli jest gwarancją dobrej zabawy. Będzie dużo ruchu, humoru i pozytywnej energii na ten Nowy Rok.

Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A
19.01.2013 r. godz. 10:00
Karty wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
Ilość miejsc ograniczona.

  • -

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

  • -

Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń

Konkurs realizowany w okresie od 10 października 2012 r. do 30 kwietnia 2013 r. Hasłem konkursu jest: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja. Zespół Szkół nr 3, wykonuje zadania przewidziane regulaminem konkursu i otrzyma tytuły Bezpiecznej Szkoły oraz dyplomy honorowe. Wręczanie dyplomów będzie miało uroczystą oprawę.

Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
W ramach konkursu zostały przeprowadzone debaty uczniowskie na temat: Państwo, Obywatel, Prawo. Debaty zostały przeprowadzone pod opieką pani Hanny Kramarskiej oraz Magdaleny Tokarskiej.
Oraz warsztaty z zakresu Pierwszej Pomocy prowadzone przez Straż Pożarną. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze sprzętem ratowniczym oraz poćwiczyć udzielanie Pierwszej Pomocy na realistycznych fantomach.
We wszystkich klasach gimnazjalnych oraz w klasach piątych i szóstych szkoły podstawowej odbyły się warsztaty z zakresu rozpoznawania zagrożeń ze strony „paczki”. Zajęcia prowadzili socjoterapeuci z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii i Bene Vobis. Zajęcia były prowadzone metodą warsztatową.

  • autor: Bartosz Ciecierski
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -

Wizyta licealistów w Hotelu Royal

Czemu służą wizyty licealistów z Modlina Twierdzy w Hotelu Royal?

Uczniowie kl.I a LO wraz z wychowawcą p. Ewą Szmytkowską oraz p. Krystyną Węcławiak gościli w grudniu 2012 r. w Hotelu Royal. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań zawodowych. Po oficjalnym powitaniu przez p. Dorotę Poziemską - dyrektora hotelu, przedstawiono uczniom pracowników marketingu, obsługi klienta i PR. Podczas oglądania pięknego wnętrza hotelowych pomieszczeń, dowiedzieliśmy się, że wszystkie działy związane z funkcjonowaniem Hotelu Royal wymagają umiejętności posługiwania się językiem obcym. Wiąże się to z podstawową działalnością obiektu, nastawioną na obsługę gości zagranicznych, pracujących na lotnisku Warszawa - Modlin, ale nie tylko. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dużej sali konferencyjnej, która może pomieścić około 300 osób. Jest to obiekt transferowy i biznesowy, gdzie firmy organizują szkolenia i konferencje. Jego wyposażenie to ekran, flipchart, mównica, stół oraz barek z kawą i herbatą, przygotowany zgodnie z zamówieniem klienta. Odpowiednie osoby, pracujące w hotelu, muszą umiejętnie zarządzać obłożeniem, czyli sprzedażą sal na bale, uroczystości rodzinne, studniówki. Obejrzeliśmy wyposażenie rekreacyjne hotelu, które jest do dyspozycji gości, nawet tych, którzy przyszli tylko na kawę. Część rekreacyjna każdego hotelu jest jednym z elementów kategoryzacji. Każda kolejna gwiazdka wiąże się z wyposażeniem, a wszystko po to, by klienci byli zadowoleni. Obejrzeliśmy też stylowe wyposażenie pokoju oraz łazienki. W drugiej części wizyty w hotelu mieliśmy krótki wykład na temat zachowania się przy stole, a potem zjedliśmy smaczny obiad w sali restauracyjnej.

  • autor: Koło Dziennikarskie
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -

Kalendarz imprez NOSiR

W styczniu 2013r. Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza.

07.01. (poniedziałek) godz. 12:30 – mistrzostwa gminy szkół gimnazjalnych w halowej piłce nożnej dziewcząt (hala NOSiR).
10.01. (czwartek) godz. 12:30 - mistrzostwa gminy szkół gimnazjalnych w halowej piłce nożnej chłopców (hala NOSiR).
10.01. (czwartek) godz. 18:00 Turniej piłki nożnej halowej o Puchar Burmistrza Miasta (hala NOSiR).
11.01. (piątek) godz. 20:00  – mecz siatkówki seniorzy  NOSiR – MUKS Gwardia Legionowo (PG1).
13.01. (niedziela) – mecz bokserski godz. 17:00 (Hala NOSiR).
14.01. (poniedziałek) godz.10:00 - mistrzostwa Powiatu szkół gimnazjalnych w halowej piłce nożnej dziewcząt (hala NOSiR).
17.01. (czwartek) godz. 10:00 –  mistrzostwa powiatu szkół gimnazjalnych w halowej piłce nożnej chłopców (hala NOSiR).
17.01  (czwartek) godz. 17:45 - mecz koszykówki NOSiR – Żubry Białystok (hala NOSiR).
18.01. (piątek) godz. 20:00 – mecz siatkówki seniorzy NOSiR – ULKS Macovia Maków Maz. (PG1).
19.01. (sobota) – turniej piłki siatkowej młodziczek.
20.01. (niedziela) godz. 9:00 – Liga Piłki Nożnej Amatorów (hala NOSiR).
20.01. (niedziela) godz. 16:30 – mecz koszykówki NOSiR – Polonia Warszawa (hala NOSiR).
25.01. (piątek) – mecz siatkówki seniorki – NOSiR – AZS UW Warszawa.
26.01. (sobota) – Turniej piłki nożnej wydziału sędziowskiego (hala NOSiR).

 

Mikołajki w ZS3

6 grudnia 2012 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 3 będą długo wspominać. Już od rana było widać, że będzie się on różnił od zwykłych dni w szkole. Po szkolnych korytarzach, uczniowie, przechadzali się przebrani w czapki Mikołajów w większości z Młodzieżowego Ochotniczego Pogotowia Rówieśniczego (MOPR), panował radosny nastrój, a mikołajkowe dekoracje przywoływały świąteczną atmosferę. Niecodzienne były też przerwy śródlekcyjne, gdzie pomocnicy Świętego Mikołaja malowali buzie oraz częstowali słodyczami.

Największe zainteresowanie wzbudził jednak sam Święty Mikołaj, z którym można było zrobić sobie zdjęcie. Nawet nauczyciele i pani główno gotująca skorzystała i poprosiła Mikołaja o prezent. W tajemnicy Mikołaj powiedział nam co sobie zażyczyła pani Władysława – był to nowy odbierak na kuchnię.

  • autor: Bartosz Ciecierski
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Andrzejki w ZS3

30 listopada 2012 roku Młodzieżowe Ochotnicze Pogotowie Rówieśnicze zorganizowało w Zespole Szkół nr 3 Andrzejki. Na dzieci czekał szereg atrakcji. Podczas wszystkich przerw uczniowie mogli bawić się przy muzyce, o którą zadbał Dj Wójcik. Nie mogło oczywiście zabraknąć takich hitów jak „Ona tańczy dla mnie” zespołu Weekend oraz Psy „Gangnam style”. Wolontariusze MOPR-u przygotowali wróżby andrzejkowe, między innymi: pyszne pączki z wróżbą, przekłuwanie szpilką serduszka z imieniem ukochanej osoby, lanie wosku, wróżenie z kart. Na dzieci czekała także wróżka Esmeralda i czarownica Zgryzelda, która przepowiadała przyszłość z kości. Uczniowie chętnie korzystali z zaproponowanych atrakcji, a pączki rozeszły się jak świeże bułeczki. Impreza andrzejkowa była bardzo udana, a uczniowie wychodzili ze szkoły zachwyceni.

  • autor: Bartosz Ciecierski
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

Mecz bokserski

Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji

zaprasza
13.01.2013r. o godz. 17:00

do hali NOSiR

na
M E C Z   B O K S E R S K I
CHAMPION NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki vs. KS BOXING TEAM Chojnice

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
    Zobacz plakat

Biały Orlik

Jedną z zimowych atrakcji z jakich możemy skorzystać w mieście jest sztuczne lodowisko „biały Orlik”. Zlokalizowane jest przy Publicznym Gimnazjum nr 2 na Osiedlu Młodych (teren Orlika), ul. Młodzieżowa 3. Przy lodowisku działa wypożyczalnia łyżew, w której można bezpłatnie zaopatrzyć się w sprzęt do jazdy (łyżew figurowe i hokejowe). Aby skorzystać z wypożyczalni wymagany jest dowód tożsamości lub legitymacja szkolna.

Lodowisko czynne jest codziennie dla dzieci i dorosłych wg. poniższego harmonogramu:

od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.30 - uczniowie Zespołu Szkół nr 1;

wszyscy pozostali chętni w godzinach: 15.30-17.30 i 18.00-21.00;

sobota w godzinach: 11.30-13.30; 14.00-16.30; 17.30-21.00;

niedziela: 12.00-14.00; 14.30-17.00; 18.00-21.00.

Serdecznie zapraszamy!

  • autor: Aneta Pielach – Pierścieniak
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -

XXI Finał WOŚP

XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

13.01.2013r.
 
Nowodworski Ośrodek Kultury

 

PROGRAM

14:00- 20:00 Kiermasz różności - m.in. gadżety Gońca Lokalnego,RECAM ARTS, karnety Studia Tańca Emotions, Bony Diana SPA, wyroby ceramiczne, (Galeria Łącznik).

14:00-17:00 Występy dzieci, młodzieży i seniorów działających w sekcjach artystycznych Nowodworskiego Ośrodka Kultury - grupy baletowe, taneczne, wokalne, instrumentaliści Teatr Wędrowniczek, Grupa Teatralna Hurragram, Zespół śpiewaczy Marzyciele (sala widowiskowa).

15:00-16:00 Pokazy Pierwszej Pomocy w wykonaniu Ratownictwa Wodnego OSP-RW Nowy Dwór Mazowiecki (Galeria Łącznik).

17:15-17:20 Kabaret EGA (sala widowiskowa).

17:20-17:40 Prezentacja Studia Tańca Emotion (m.in. prezentacja tańców standardowych, latynoamerykańskich, układy jazzowe) sala widowiskowa.

17:45-18:05 Koncert kolęd w wykonaniu uczniów ze SP nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim (sala widowiskowa).

18:10-18:35 Pokazy Pierwszej Pomocy w wykonaniu Ratownictwa Wodnego OSP-RW Nowy Dwór Mazowiecki (sala widowiskowa).

19:00-19:55 Koncert zespołu Zdredy  (sala widowiskowa).

20:00 Światełko do Nieba (dziedziniec Nowodworskiego Ośrodka Kultury).

 

Od godz. 17:00 w Nowodworskim Ośrodku Sportu i Rekreacji:
- licytacja koszulek zawodowych bokserów polskiej grupy boksu zawodowego Bullit KnockOut Promotions,
- licytacja treningu 1:1 z Pawłem Skrzeczem,
- licytacja rękawic z autografem Krzysztofa „Diablo” Włodarczyka oraz  Artura Szpilki.

  • -

SP7 dwukrotnie na podium

7 grudnia 2012 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyła się uroczysta gala X edycji konkursu o tematyce ekologicznej pn. „Mazowieckie krajobraz - 25 lat Mazowieckiego Parku Krajobrazowego” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa mazowieckiego. Spośród 2,5 tys. uczniów do finałowego etapu konkursu zakwalifikowało się tylko 35 osób. Wśród nich były dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Mazowieckim, które wykonały prace w kategorii plakat ekologiczny. Rzeczą niezwykłą i spotkaną po raz pierwszy w historii Konkursu było zajęcie dwóch pierwszych miejsc przez uczniów z tej samej szkoły.
Laureatkami, a jednocześnie zdobywczyniami dwóch pierwszych miejsc, są Weronika Spalik z klasy 2b i Nina Trzaskowska z klasy 6d. Uczennice m.in. otrzymały nagrody w postaci sprzętu elektronicznego – konsole Sony PSP, a Szkoła urządzenie wielofunkcyjne. Uczennice przygotowały prace plastyczne pod kierunkiem nauczycielek Grażyny Nurczyńskiej i Hanny Rucińskiej.

  • autor: Hanna Rucińska
  • -

Polish Standards w NOK-u

19 grudnia 2012 roku  na nowodworskiej scenie jazzowej gościliśmy  trzech wybitnych muzyków. Z utworami z płyty Polish Standards zawitali do nas Jarosław Śmietana - gitara, vocal, Wojciech Karolak - organy, Adam Czerwiński - perkusja. Koncert z wielką swadą i poczuciem humoru poprowadził Jarosław Śmietana. W programie  znalazły się znane szerokiej publiczności standardy muzyki rozrywkowej w jazzowej interpretacji. Poczucie humoru muzyków w połączeniu z wykonawstwem na najwyższym poziomie i aktywnością słuchaczy dały w efekcie świetną zabawę. Z reakcji publiczności wywnioskować można było, iż jazzowy prezent pod choinkę udał się wyśmienicie, zadowolił bowiem nie tylko zdeklarowanych sympatyków jazzu, ale także publiczność nieco luźniej związaną z tym gatunkiem muzycznym. Po koncercie można było nabyć płytę i uzyskać autografy wykonawców, a ta mogła stanowić wspaniały upominek już nie tylko w wymiarze artystycznym, ale także materialnym.

  • autor: NOK
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Tradycje świąteczne w SP7

W Szkole Podstawowej nr 7 w sposób szczególny pielęgnowane są tradycje bożonarodzeniowe. Uczniowie dekorują swoje klasy, o wystrój korytarzy dbają wszyscy pracownicy szkoły, wspomaga ich w tych działaniach grupa Arterków z kl 1-3. W każdej sali, na każdym piętrze stoi pięknie udekorowane zielone drzewko.
Szczególnie miłym zwyczajem są klasowe spotkania wigilijne. Uczniowie wielu klas przygotowali dla rodziców przedstawienia świąteczne, śpiewano kolędy, degustowano świąteczne przysmaki, dzielono się opłatkiem, a do najmłodszych nierzadko przychodził Mikołaj z workiem prezentów.
Uczniowie klasy Id wraz wychowawczynią panią Anną Dryblak kolędowali w całej szkole, rozdając przy tym upominki pracownikom szkoły.
Wspaniałym przedsięwzięciem był kiermasz bożonarodzeniowy, na którym można było zakupić wykonane własnoręcznie karty świąteczne i różne ciekawe ozdoby.

  • autor: A.Lodzik
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Spotkanie z poezją w PP4

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas spędzany w rodzinnym gronie, przy radosnej atmosferze. To czas zadumy , refleksji, śpiewania kolęd i składania życzeń. I nasze przedszkolaki miały okazję zasmakowania tej chwili. Dnia 21 grudnia w Zespole Szkół - Publicznym Przedszkolu nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim przedszkolaki odwiedził pisarz Andrzej Zaniewski, autor kolęd i wielu wierszy dla dzieci.
Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gościa przez Panią Dyrektor Irenę Wiśniewską. Pan Andrzej był tak uprzejmy i przedstawił naszym słuchaczom kilka swoich wierszy z tomiku poezji pt. "Miłość i ból". Nawiązaniem do nadchodzących świąt były kolędy z płyty pt. "Podzielmy się opłatkiem" współautorstwa naszego gościa. Po części literackiej dzieci zrobiły sobie zdjęcia z Panem Andrzejem. W ramach podziękowań za spotkanie z poezją przedszkolaki odśpiewały kolędę "Gdy się Chrystus rodzi" i wręczyły na ręce naszego gościa mały upominek, w postaci własnoręcznie robionej bombki.
Po spotkaniu z panem Andrzejem każda grupa udała się na "wigilijną" ucztę. "Starszaki" jak przystało na najstarsze dzieci w przedszkolu podzieliły się opłatkiem, składając  sobie, swoim paniom i pani Dyrektor życzenia świąteczne. Choć na moment poczuliśmy magię świąt.
Serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie z poezją panu Andrzejowi Zaniewskiemu i czekamy na kolejne.

  • autor: K. Kuczkowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Jasełka w SP7

W czwartek 20 grudnia, późnym wieczorem, uczniowie klas II zaprezentowali swoim rodzicom przedstawienie świąteczne pt. „Niebiański figiel”. Zostało ono przyjęte niezwykle ciepło i z ogromnym wzruszeniem.
Następnego dnia - 21 grudnia 2012r., w ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną, Jasełka obejrzeli zaproszeni goście, pracownicy szkoły, uczniowie klas 0-6 i grono pedagogiczne SP 7.
Drugoklasiści przygotowali niezwykle ciekawe i skłaniające do refleksji nad sensem Świąt Bożego Narodzenia przedstawienie, w którym przeszłość połączyła się z teraźniejszością w cudowną noc wigilijną.
Aniołowie słuchając przechwałek dzieci dotyczących drugich prezentów świątecznych postanowili spłatać im figla. W czasy współczesne zostali przeniesieni pasterze, aniołowie, postacie biblijne. Rozmowa z aniołami i pasterzami, niełatwa droga do Betlejem, spotkanie ze świętą rodziną - otworzyło dzieciom oczy na tajemnicę narodzin Bożej Dzieciny. Zrozumiały, że czekając w wigilijny wieczór wyłącznie na prezenty uniemożliwiają wejście do stajenki i do swoich serc Maryi, Jezuskowi i Józefowi. Bo gdy rzeczy materialne stają się najważniejsze, traci prawdziwe znaczenie Boże Narodzenie.
Wzruszająca gra małych aktorów, ciekawa dekoracja oraz piękna oprawa muzyczna - wywarły ogromne wrażenie na widzach.
Uroczyste spotkanie zakończyły serdeczne życzenia świąteczne Dyrektor Szkoły p. Agnieszki Pindel.

  • autor: Aneta Lodzik
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Warsztaty z ceramiki

19 grudnia w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Modlinie Starym dzieci z grupy Myszki i Zajączki uczestniczyły w warsztatach plastycznych z ceramiki.
Profesjonalne warsztaty, w których wzięły udział dzieci z grupy III i IV przeprowadził przedstawiciel pracowni ceramicznej „Pepito”. Na początku zapoznał dzieci ze swoją pracą, opowiadał o technikach i różnych rodzajach gliny, które wykorzystują ceramicy. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały gościa, który demonstrował także swoje gotowe okazy z ceramiki. Następnie zaprosił dzieci do stanowisk i praca przedszkolaków ruszyła pełną parą. Dzieci wspólnie z zaproszonym gościem zgodnie ustaliły, że będą lepiły bałwanka. Zgodnie z instruktażem (ponieważ lepienie z gliny wcale nie jest takie łatwe)  po 30 minutach bałwanki były gotowe. Ciekawostką również było to, iż wykonane prace trzeba wypalić w specjalnym piecu w bardzo wysokiej temperaturze. Zatem na krótko dzieci pożegnały się z bałwankami. Na koniec wizyty dzieci wręczyły Panu Pawłowi podziękowanie i obiecały, że będą niecierpliwie czekały na następne spotkanie, na którym będą swoje bałwanki kolorowały.
W imieniu przedszkolaków z grupy Myszki i Zajączki dziękujemy Panu Pawłowi za interesujące i miłe spotkanie.

  • autor: Nauczycielki gr.III
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

Janusz Majewski w NOK-u

Podczas wieczoru filmowego, który odbył się 14 grudnia 2012 r. w ramach cyklu "Więcej niż kino" nowodworscy kinomaniacy obejrzeli film "Mała Matura 1947". Po projekcji spotkali się z autorem filmu i jednocześnie jednym z najwybitniejszych twórców kina polskiego Januszem Majewskim. Z wartkiej rozmowy - wywiadu, który z reżyserem przeprowadził red. Stanisław Zawiśliński, słuchacze dowiedzieli się wiele ciekawych faktów z długiego bo ponad 80-letniego życia twórcy oraz pokaźną ilość ciekawostek i wspomnień z pracy twórczej, scenografa, scenarzysty, pisarza. Jak zwykle słuchacze mogli zadawać artyście pytania i dzielić się z nim własnymi wrażeniami z obejrzanego właśnie filmu, a także dotyczących wcześniejszych jego produkcji. Nowodworzanie skwapliwie z  tej okazji korzystali i pytali m.in. o okoliczności przybrania pseudonimu J.G. Sandbarmay, czy wspomnienia z realizacji filmu "C.K. Dezerterzy" w Twierdzy Modlin, a także o takie produkcje jak "Siedlisko" czy "Zaklęte Rewiry". Spotkanie z Januszem Majewskim przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych, ale nie zabrakło czasu, aby chętni mogli, po preferencyjnych cenach, nabyć książki autorstwa gościa wieczoru z Jego odręczną dedykacją, a także interesujące filmowe książki wydawnictwa "Skorpion".
Serdecznie zapraszamy mieszkańców na kolejne, filmowe spotkania, bo "Więcej niż kino" to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się i porozmawiania z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu" producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami i dziennikarzami. I okazja do spędzenia ciekawgo, niepowtarzalnego wieczoru w znakomitym towarzystwie.

  • autor: NOK; foto: Tomasz Zawadzki
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Sokolnik w PP2

W październiku grupa V „Biedronki” była uczestnikiem wycieczki na lotnisko w Modlinie, gdzie miała możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy służb lotniskowych od „kuchni”. Tutaj między innymi poznaliśmy pana Pawła Dobrzańskiego pełniącego funkcję sokolnika, którego zaprosiliśmy do naszej placówki.
12 grudnia pan Paweł Dobrzański przyjechał do przedszkola razem ze swoim sokołem. Dzieci na wstępie spotkania dowiedziały się, że sokolnik to osoba, która potrafi układać sokoły, jastrzębie, orły i polować z nimi i nie jest to zawód, ale wielka pasja.
Bardzo ciekawie opowiadał o przyzwyczajeniach swoich podopiecznych, że na przykład drapieżne ptaki nigdy nie zostają przyjaciółmi człowieka jak kot czy pies – najwyżej wspólnikami. W przypadku błędów w prowadzeniu nawet po kilkunastu latach współpracy mogą odlecieć i nie wrócić.
Ptaki zatrudnione na lotnisku w Modlinie maja za zadanie płoszyć mniejsze ptactwo, czuwać nad bezpieczeństwem samolotów. Dowiedzieliśmy się również o tym co jedzą, jakie są ich przysmaki. Niektóre dzieci dziwiąc się, że jedzą surowe mięso oferowały pomoc w przyrządzaniu mięsa z grilla. Podziwiały również akcesoria niezmienne od setek lat, w które zaopatrzony jest sokolnik i ptak – uspakajający kapturek szyty na miarę, który zakłada się podczas transportu oraz rękawica, na której siedzi podopieczny. Zawsze jest to lewa ręka, gdyż prawą zakłada się kapturek i zdejmuje pęta. Dzieciaki miały możliwość zakładania rękawicy i trzymania sokoła na swoim ręku oraz zadawania przeróżnych pytań, na które nasz gość bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał.
Na zakończenie dzieci gorąco podziękowały za edukacyjne spotkanie.

  • autor: Julita Stolarska-Szutran
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie

Newsletter