Nowy Dwór Mazowiecki

Kalendarz

Wtorek, 24.10.2017 r.  
Antoniego, Marcina

:

Menu

Nawigacja

Nawigacja: Strefa Turysty    Twierdza Modlin na filmowo   

Treść strony

Twierdza Modlin na filmowo

Zwiedzaj Twierdzę Modlin szlakiem swoich ulubionych filmów i seriali. Powstało ich tu całe mnóstwo. Nie bez powodu, Modlin jest jednym z kluczowych punktów na mapie projektu "Mazowsze na filmowo". 

Już "u progów" Twierdzy Modlin będziesz miał okazję zobaczyć na własne oczy obiekty, które zagrały w filmowych produkcjach.

Jeśli podróżujesz pociągiem, wysiądź na stacji Modlin. W filmie „Tam i z powrotem” Jurek (Jan Frycz) wysiada z pociągu w Głusku. To modliński dworzec kolejowy. Powstał w dwudziestoleciu międzywojennym i, jak widać, stylem nawiązuje do dawnych dworów. W ostatnich latach budynek przeszedł gruntowny remont i odzyskał dawny blask, przy czym należy zaznaczyć, że modernizacji dokonano z ogromną dbałością o historyczne detale (patrz np.: zegar na elewacji od strony peronów). 

Stacja w Modlinie kiedyś i dziś. Zdjęcie z "PROJEKTU 640" Damiana Ochtabińskiego.
Fot. Damian Ochtabiński

Jeśli podróżujesz samochodem, przejedź most na Wiśle (w ciągu drogi krajowej nr 85). Mogłeś widzieć go już w teledysku Moniki Brodki do piosenki „Ten”.

Most nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Była to przeprawa o strategicznym znaczeniu dla Twierdzy Modlin, ma więc burzliwą (dosłownie) historię. Pierwszy most w tym miejscu istniał jeszcze przed I wojną światową, lecz w 1915 r. został doszczętnie zniszczony. Odbudowany w 1934 r., lecz nie na długo. W 1939 r. doznał ponownie znacznych uszkodzeń. W 1945 r. został wysadzony przez Niemców. Odbudowano go w latach 50.

Gdy już dotrzemy do Twierdzy Modlin, warto obejrzeć Bramę Ostrołęcką z 1836 r. – jedną z sześciu miejsc kontrolowanej komunikacji do i z Twierdzy. To ona ukazuje się naszym oczom na początku „Pułkownika Kwiatkowskiego” (od strony ulicy Mieszka I).

Zdjęcie z "PROJEKTU 640" Damiana Ochtabińskiego.

Następnie warto brzegiem Narwi dojść do kojca Meciszewskiego, z którego możemy podziwiać tajemniczy Spichlerz z 1844 r. – niegdyś najpiękniejszy gmach Królestwa Polskiego. Dziś - choć znacznie zniszczony (jedno skrzydło zostało zbombardowane podczas II wojny światowej), nadal potrafi oczarować. Spichlerz grał w „Panu Tadeuszu” (zamek Horeszków), „Cudzoziemcu” z S. Seagalem, „Avalonie”, teledysku Stachurskiego, „Szatanie z siódmej klasy”, „Hansie Klossie. Stawce większej niż śmierć” (0.26 zwiastuna). 

Zdjęcie z "PROJEKTU 640" Damiana Ochtabińskiego.

Brama Napoleona, która znajduje się przy kojcu grała z kolei w „Jarosławie Dąbrowskim”. Znać ją mogą też fani serialu „Kryminalni”. Ten dłuuugi budynek, który widzimy to koszary (najdłuższy budynek w Europie, ponad 2 km długości).

Kolejny punkt na filmowej mapie Twierdzy Modlin to dawne kasyno garnizonowe – obiekt pałacowy z początku XX w. Tu trenują bohaterowie „Kochaj i tańcz” (dramatyczny taniec Mateusza Damięckiego i Anny Bosak). Wyjątkowe wnętrza kasyna można zobaczyć także w teledysku Urszuli.

Zdjęcie z "PROJEKTU 640" Damiana Ochtabińskiego.

Przechodzimy na drugą stronę ulicy (Ledóchowskiego), wchodzimy na szlak za Pomnikiem Obrońców Twierdzy Modlin. Schodzimy w dół, odbijamy w lewo. Wygląda znajomo? Skojarzenia? Scena przysięgi z „Miasta 44” (Józef Pawłowski – odtwórca głównej roli pochodzi z Nowego Dworu Mazowieckiego).

Wracamy do rozwidlenia dróg, wchodzimy pod górę, czerwienią się przed nami mury koszar. Idziemy w prawo, aż docieramy do Bramy Poniatowskiego z 1836 r. Ją z kolei widzieliśmy przed napisami końcowymi pierwszej części „CK Dezerterów”. Występowała także w „Bitwie Warszawskiej” Hoffmana. Stanowiła tło dla Marszałka Piłsudskiego.

Fot. Grzegorz Sokołowski
Plan filmowy na terenie Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin
Fot. Grzegorz Sokołowski

Idąc dalej, mijamy po lewej Wieżę Czerwoną. Pod nią obozowali żołnierze z „Dzwonów wojny”. Tę ścieżkę przemierzali także bohaterowie „Czasu honoru”. Dochodzimy do prawdziwego filmowego zagłębia – terenu Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin (www.twierdzamodlin.pl). Właściwie większość scen „CK Dezerterów” powstała w tym miejscu. Dawny ciąg aprowizacyjny (elewator, młyn, piekarnia) gościł też ekipy „W ciemności” (np. 1.51 zwiastuna), „Róży” i wielu, wielu innych. 

Pobliska działobitnia Dehna (charakterystyczny budynek w kształcie podkowy) występowała z kolei w „Weselu” i „Operacji Dunaj” (0.06 zwiastuna).

Na koniec możemy dotrzeć do dawnej pralni wojskowej, a obecnie Hotelu Royal, gdzie całkiem niedawno kręcono sceny do jednego z odcinków „Ojca Mateusza”. 

Źródło: facebook.com/ojciecmateusztvp

To tylko jedne z wielu przykładów filmowych ról Twierdzy Modlin. Więcej inforacji o zabytkach oraz mapę, która ułatwi Ci pokonanie tej trasy znajdziesz TU

Serdecznie zapraszamy!

Kontakt

Urząd Miejski
w Nowym Dworze Mazowieckim
ul. Zakroczymska 30
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000,
(22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl
pracuje w następujących
godzinach:

poniedziałek:
od godz. 9.00 do 17.00

wtorek, środa, czwartek, piątek
od godz. 8.00 do 16.00

Zadaj pytanie burmistrzowi

Zadaj pytanie Burmistrzowi

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Mapka miasta

Mapka miasta

Intranet

-
ngo
-
Park Trzech Kultur
Zamówienia poniżej 14 000 Euro w ramach projektu "Poprawa dostępności Nowodworskiej dzielnicy przemysłowej poprzez opracowanie dokumentacji połączenia ulic Granicznej i Przemysłowej"
© 2010-2017 UM w Nowym Dworze Mazowieckim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Licznik odwiedzin: mamy już 5854019 wejść.