Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Pół miliona na projekty mieszkańców po raz czwarty!

Ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. 500 000 zł, podzielone według liczby mieszkańców poszczególnych osiedli, czeka na wykorzystanie do 19 sierpnia.
Najwięcej, bo aż 115 tys. zł., mają do dyspozycji mieszkańcy Osiedla Młodych. Druga w kolejności jest Twierdza z kwotą 95 tys. zł. Okunin, gdzie mieszka najmniej osób, ma do wydania 10 tys. W przypadku pozostałych osiedli kwoty przedstawiają się następująco: Osiedle nr 1 – 75 tys; 3 – 35 tys; 4 – 70 tys; 5 – 25 tys; 7 – 50 tys; najmłodsze Osiedle nr 9 – 25 tys. Pula została podzielona proporcjonalnie do liczby mieszkańców uprawnionych do głosowania w Budżecie Obywatelskim, czyli zameldowanych powyżej 16 roku życia.

Kilka słów o zasadach

Projekty można zgłaszać do 19 sierpnia – drogą tradycyjną i elektroniczną. Pomysł musi poprzeć 15 osób. Aby został zrealizowany musi wygrać w głosowaniu, które odbędzie się we wrześniu i spełnić określone wymagania formalne. Te są narzucone przez obowiązujące przepisy prawa.

Przede wszystkim zadanie musi mieścić się w ustawowych zadaniach gminy opisanych w aktach prawnych o samorządzie gminnym i działalności pożytku publicznego oraz być możliwe do zrealizowana do 31 grudnia 2019 r. na terenie miejskim. Wszystkie zasady opisane są w regulaminie opublikowanym na www.nowydwormaz.pl/obywatelski. Tam też można znaleźć wniosek. W przygotowaniu go pomogą urzędnicy – pytania można składać osobiście, telefonicznie i mailowo. Specjalny adres bo@nowydwormaz.pl jest do dyspozycji mieszkańców.

Do tej pory z Budżetu Obywatelskiego udało się zrealizować m.in.: modernizację placu zabaw w Modlinie Starym, modernizację ogrodzenia Orlika w Twierdzy, zainstalować zestaw do street workoutu w Parku Wybickiego, odmienić oblicze placu przy Sempołowskiej czy kupić samochód dla OSP.

Projekt za (nie)jeden uśmiech

Pani Magda Chmielewska, współautorka projektu na plac zabaw w Modlinie Starym swoje doświadczenia z Budżetem Obywatelskim opisuje następująco: Napisanie projektu nie było trudne, ale nieco pracochłonne. Od początku wiedzieliśmy czego chcemy - zostało to wyznaczone przez nasze własne dzieci. W projekcie koniecznie miał znaleźć się zjazd linowy i zjeżdżalnia rurowa. Kilkakrotnie przeglądaliśmy oferty z różnych firm na stronach internetowych, by znaleźć to co chcemy i zmieścić się w budżecie. Następnym etapem było zachęcanie ludzi do głosowania na nasz projekt. Mój mąż chodził od domu do domu, przedstawiając to, co chcemy zrobić i prosząc o głosy. Do dziś jest osobą kojarzoną z placem zabaw na osiedlu. Ostatnie chwile głosowania były dość stresujące - co godzinę sprawdzaliśmy, czy przypadkiem konkurujący projekt nie otrzymał większej liczby głosów niż my. Nasza radość była ogromna, gdy okazało się że nasz projekt wygrał w głosowaniu mieszkańców. Teraz, gdy projekt został zrealizowany mogę zdecydowanie powiedzieć, że warto było go zgłosić, poświęcić czas na jego przygotowanie i głosowanie. Plac zabaw jest oblegany niemalże 24h na dobę przez dziesiątki dzieci. Nigdy wcześniej nie przychodziło tu ich tyle. Teraz przychodzą dzieci nawet z najdalszych części osiedla, których nigdy tutaj nie widzieliśmy a znamy np. z przedszkola. Zwykle było to kilkoro dzieci w ciągu dnia. Wspólna zabawa zdaje się nie mieć końca. W związku z tym, że przychodzą dzieci, przychodzą również ich rodzice, którzy przy okazji integrują się, rozmawiają i miło spędzają czas. Wszyscy bardzo pozytywnie wypowiadają się o zrealizowanej inwestycji. Dla nas osobiście najważniejsze jest to, że nasze dzieci są szczęśliwe, mogą bawić się z przyjaciółmi na wymarzonych zabawkach, a my jesteśmy dumni z tego, że dzięki naszemu projektowi plac zabaw stał się miejscem naprawdę wspaniałych zabaw. Zapowiada też, że to nie koniec działań obywatelskich ze strony jej i jej męża.

To jeszcze nie koniec

Jacek Topczewski z Zarządu Osiedla w Modlinie Twierdzy z kolei mówi tak: Gdy dowiedziałem się, że została ogłoszona nowa edycja budżetu obywatelskiego z podziałem pieniędzy na poszczególne osiedla wiedziałem, że jest to szansa dla Modlina Twierdzy. Przygotowanie projektów dotyczących pikniku rodzinnego oraz modernizacji ogrodzenia boiska Orlik nie było trudne, ale nieco pracochłonne. Piknik rodzinny w Modlinie Twierdzy pokazał, jak bardzo nasza dzielnica potrzebuje takich imprez. Widok zadowolonych dzieci oraz ich rodziców jest bezcenny. Modernizacja ogrodzenia boiska również była potrzebna, ponieważ z kompleksu sportowego codziennie korzystają uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4, a po zajęciach szkolnych także dzieci i osoby dorosłe z naszego osiedla. Zapewniam, że nie są to ostatnie wnioski złożone przeze mnie. W tej edycji zamierzam przedstawić kolejne pomysły, które z pewnością spodobają się naszym mieszkańcom.

Wpływ na otoczenie ma znaczenie

Z szansy, jaką jest Budżet Obywatelski od początku aktywnie korzysta Osiedle nr 1. Poproszony o komentarz Roman Biliński odpowiada: Jako autor i współautor zgłaszanych projektów w Budżecie Obywatelskim uczestniczę od pierwszej edycji. Jest to narzędzie, które pozwala mieć realny wpływ na zmianę otaczającej nas rzeczywistości w wielu obszarach przestrzeni miejskiej. Warunkiem jest uzyskanie akceptacji mieszkańców na etapie koncepcji projektu - dobrze jeżeli byłby spełnieniem ich  potrzeb i oczekiwań, a następnie prezentacji i promocji pomysłu tak, aby uzyskać zwycięską liczbę głosów. W przypadku ogólnego, tradycyjnego budżetu miasta, złożony wniosek o realizację danego zadania, ze względu na ograniczone środki finansowe i dużą ilość zgłaszanych zadań, może nie zyskać akceptacji. Budżet Obywatelski natomiast daje gwarancję realizacji projektu, o ile uzyska on kwalifikującą liczbę głosów mieszkańców. I właśnie to jest zadanie i czasami wyczerpująca praca dla każdego wnioskodawcy, który chciałby, aby jego projekt został zrealizowany. Determinacja, poświęcony czas i sumienne zaangażowanie to składowe sukcesu, czyli realizacji projektu. Dla autora jest to poczucie radości i satysfakcji. To samo mogą odczuwać mieszkańcy, których głos jest bardzo istotny i decyduje o wyborze konkretnego projektu. Zatem warto jest aktywnie uczestniczyć w Budżecie Obywatelskim, bo to się po prostu opłaca mieszkańcom i wizerunkowi miasta.

Dodaje też: Osobiście mam ogromną satysfakcję, iż w ramach Budżetu Obywatelskiego już po raz trzeci z rzędu będzie realizowany projekt, w którym mam swój udział [łącznie to już czwarte zadanie – przyp. red.]. Miło i przyjemnie jest widzieć zrealizowane zadania, które jeszcze niedawno były jedynie pomysłem oraz zadowolenie korzystających - czy to z piaskownic i huśtawek z „bocianim gniazdem”, czy też ze sprzętu sportowego siłowni zewnętrznej. Im większe zadowolenie mieszkańców ze zrealizowanych przedsięwzięć, tym większa determinacja do nowych wyzwań. Mam nadzieję, że nie zabraknie jej w czwartej już edycji Budżetu Obywatelskiego, w której chciałbym dołożyć kolejną cegiełkę na rzecz upiększenia miasta i zadowolenia mieszkańców.

Jeśli po przeczytaniu tych słów trzeba jeszcze kogoś przekonywać, że warto skorzystać z Budżetu Obywatelskiego – odsyłamy do galerii zdjęć zmaterializowanych pomysłów nowodworzan.

Zapoznaj się z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego dla Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na rok 2019.

 • autor: Martyna Kordulewska
wyświetl galerię w Cooliris
 • Modernizacja placu zabaw w Modlinie Starym w toku.
 • Nowe oblicze placu przy Sempołowskiej.
 • Nowe urządzenie na placu zabaw w Modlinie Starym.
 • Piknik w Modlinie Twierdzy.
 • Stół do gry w piłkarzyki na Pólku.
 • Street workout w Parku Wybickiego.
 • Tyrolka dla dzieci w Modlinie Starym.
 • Urządzenia dla najmłodszych w Parku Wybickiego.
wyświetl galerię w Cooliris
 • Harmonogram Budżetu Obywatelskiego.
 • Podział Budżetu Obywatelskiego na osiedla w tys. zł.

« wstecz

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach:
poniedziałek:
od godz. 9.00 do 17.00
wtorek, środa, czwartek, piątek:
od godz. 8.00 do 16.00

[obiekt mapy]

Newsletter