Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

O historii nowodworskich Żydów

15 czerwca 2016 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie grupy kilkudziesięciu potomków społeczności żydowskiej, żyjącej w Nowym Dworze Mazowieckim w okresie przed II wojną światową, poświęcone historii ich przodków.

Goście przybyli do Nowego Dworu Mazowieckiego z Izraela, USA i Republiki Południowej Afryki na uroczystości upamiętniające ich przodków.

Jednym z elementów pogłębiania wiedzy o ich przodkach było spotkanie w NOK-u, podczas którego miały miejsce trzy prelekcje połączone z prezentacją multimedialną.

Jedną z nich przedstawił płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej i historyk, badacz dziejów Batalionu Elektrotechnicznego.

Jego prelekcja poświęcona była żołnierzom wyznania mojżeszowego pełniącym służbę w Batalionie Elektrotechnicznym w Nowym Dworze Mazowieckim w latach 1921-1939. Z prelekcji płk. Alfreda Kabaty można było się dowiedzieć m.in., że w Wojsku Polskim z okresu II RP zwracano dużą uwagę na poszanowanie prawa
w stosunku do różnych wyznań, a kwestie te były uregulowane odpowiednimi przepisami i rozkazami przełożonych. Marszałek Józef Piłsudski bardzo mocno podkreślał, że obywateli należy oceniać według kryterium zasług dla kraju, a nie narodowości.

Kadra zawodowa i żołnierze służby zasadniczej uczestniczyli w uroczystościach kościelnych, zgodnie z praktykowanym wyznaniem. W Batalionie Elektrotechnicznym żołnierze wyznania mojżeszowego byli drugą pod względem liczebności grupą po żołnierzach wyznania rzymsko-katolickiego. Żołnierze tego wyznania odmawiali codziennie, rano i wieczorem, modlitwę w języku hebrajskim, uczestniczyli w nabożeństwach odprawianych przez rabina wojskowego i organizowanych przez niego pogadankach religijno-moralnych. Rabin nowodworski został wyznaczony przez rabina Dowództwa Korpusu nr I Warszawa na wojskowego rabina pomocniczego. I to on odprawiał nabożeństwo dla żołnierzy wyznania mojżeszowego przed złożeniem przez nich przysięgi na placu rewii w Modlinie. Żołnierzom wyznania mojżeszowego zapewniano możliwość udział we wszystkich świętach żydowskich. Szeregowym pełniącym służbę w Batalionie Elektrotechnicznym wystawiono przepustki w tych dniach do godz. 24.00 w celu wzięcia udziału w nabożeństwach świątecznych odprawianych w synagodze w Nowym Dworze. Wypłacano im też ryczałt, żywnościowy.

Za swój wykład płk Alfred Kabata otrzymał brawa i podziękowania od słuchaczy i prowadzącego spotkanie Ze'eva Shakeda – reprezentującego Fundację Nowy Dwor Jewish Memorial.

Drugą prelekcję na temat szkolnictwa w języku hebrajskim w Nowym Dworze wygłosił potomek jednego z żydowskich mieszkańców miasta Tsvika Placinski,
a trzecią poświęconą kwestii zawieranych małżeństw przez społeczność żydowską Roman Starski z Warszawy. 

W spotkaniu uczestniczył także 92-letni Roman Kaczorowski, członek Związku Oficerów Rezerwy RP i honorowy obywatel Nowego Dworu Mazowieckiego, pamiętający czasy, które były przedmiotem prelekcji.

  • autor: Andrzej Krajewski; foto: Katarzyna Sosnowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • płk rez. Alfred Kabata
  • płk rez. Alfred Kabata
  • Tsvika Placinski
  • Tsvika Placinski
  • Roman Starski
  • Płk rez. Alfred Kabata w towarzystwie Romana Kaczorowskiego z małżonką.
  • Spotkanie potomków społeczności żydowskiej w Nowodworskim Ośrodku Kultury.
  • Zev Shaked

« wstecz

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie