Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Twierdza Modlin śladami drugiej wojny światowej

W kampanii wrześniowej 1939 r. Twierdza Modlin broniła się dzień dłużej niż Warszawa. Jej bohaterska załoga pod dowództwem gen. Thommee poddała się z braku amunicji, żywności i leków. Pamięć o nich wciąż jest tu widoczna. Tak samo jak ślady kul na zabytkach największej polskiej fortecy. Poczuj ducha tamtych czasów, odwiedź Twierdzę Modlin.

Twierdza Modlin położona u zbiegu Narwi i Wisły od samego początku drugiej wojny światowej stała się celem lotniczych ataków Luftwaffe. 8 Batalion Saperów mjr. Klimowicza we wrześniu 1939 r. sześciokrotnie odbudowywał most na Narwi, w większości przypadków pod nieustającym ogniem z powietrza. 3 września zbombardowano koszary, paliła się stocznia (pierwszy w międzywojennej Polsce port marynarki wojennej). 10 września przedarł się do niej legendarny „latający kuter” z alupolonu – cud polskiej techniki, zatopiony przez Polaków w obliczu nadchodzącej konieczności kapitulacji. Kapitulacji, przy której nawet dowodzący hitlerowską armią gen. Strauss przekazał gen. Thommee wyrazy uznania za dzielną postawę jego żołnierzy.

Na opowiedzenie świadectw bohaterstwa obrońców Modlina nie starczyłoby tu miejsca, dlatego proponujemy tematyczny spacer, podczas którego na własnej skórze poczujesz nastrój tamtych tragicznych, wrześniowych dni... 

Zwiedzanie śladami drugiej wojny światowej trzeba zacząć od Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Pośród licznych eksponatów odnajdziemy tam między innymi oryginalny mundur obrońcy Modlina, przed wojną reprezentanta Polski w piłkę nożną – Mariana Markiewicza oraz poruszającą odręczną notatkę konającego pod pobliskim Zakroczymiem żołnierza.  

 • Siedziba Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, Centrum Informacji Turystycznej
fot. Damian Ochtabiński
  Siedziba Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, Centrum Informacji Turystycznej
  fot. Damian Ochtabiński

Stamtąd już tylko kilka kroków dzieli nas od Pomnika Obrońców Modlina odsłoniętego 29 września 1957 r. w obecności gen. Wiktora Thommee. 

 • Pomnik Obrońców Modlina
fot. Damian Ochtabiński
  Pomnik Obrońców Modlina
  fot. Damian Ochtabiński

Gdy miniemy pomnik i udamy się w kierunku potężnych modlińskich koszar, dotrzemy do schronu, w którym w 1939 r. mieściło się dowództwo obrony Modlina.

 • Schron dowódcy obrony Modlina
fot. Damian Ochtabiński
  Schron dowódcy obrony Modlina
  fot. Damian Ochtabiński

Przy Bramie Kadetów należy następnie udać się w górę, przejść przez Park Trzech Kultur, dojść do ul. Chrzanowskiego. Na rogu ul. Poniatowskiego i Chrzanowskiego zobaczymy blok z okresu międzywojennego, w którym mieszkał Maciej Kalenkiewicz – jeden z twórców słynnych Cichociemnych, nazywany też przez niektórych, po walkach na wschodzie, pierwszym „żołnierzem wyklętym”. Ulicą Chrzanowskiego docieramy do ul. Bema, przy której znajduje się cmentarz wojenny, na którym pochowani są obrońcy Modlina. Tam, aby lepiej poznać dzieje nekropolii, możemy rozwiązać quest „Historia (nie)pogrzebana”

 • Cmentarz w Twierdzy Modlin
fot. Damian Ochtabiński
  Cmentarz w Twierdzy Modlin
  fot. Damian Ochtabiński

Spacerując po Twierdzy Modlin przy najważniejszych zabytkach znajdziemy tablice z kodami QR. Po zeskanowaniu ich smartfon pomoże nam przenieść się w czasie i zobaczyć, jak mijane zabytki wyglądały dawniej. 

Mapę Twierdzy Modlin pobierzesz TU

 • autor: Martyna Kordulewska

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Kancelaria Burmistrza oraz Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego pracują w czwartki w godz. 8.00-20.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów:

 • poniedziałek: 8:00-16:00
 • wtorek: dzień wewnętrzny
 • środa: 8:00-16:00
 • czwartek: 8:00-20:00
 • piątek: 8:00-16:00

W poniedziałki, środy i piątki ostatni interesant przyjmowany jest o godzinie 15:45.

W czwartki ostatni interesant przyjmowany jest o godzinie 19:45.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie