Nowy Dwór Mazowiecki

Kalendarz

Czwartek, 23.11.2017 r.  
Klemensa, Adeli

:

Menu

Nawigacja

Nawigacja: Strefa Mieszkańca    Honorowi obywatele    Odznaczeni w roku 1999    Kazimierz Czarnecki   

Treść strony

Kazimierz Czarnecki

Urodzony 5 marca 1948 w Ostródzie. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową i Technikum w Nowym Dworze Mazowieckim. Podnoszenie ciężarów zaczął trenować w Klubie Sportowym "Świt" w Nowym Dworze Mazowieckim, a potem w stołecznej Legii. Talent ciężarowca odkrył w nim kpt. Tadeusz Gołębiowski w Szkole Łączności w Zegrzu. Do pierwszych profesjonalnych ćwiczeń mobilizował go nowodworski trener Stanisław Życiński. Do pierwszych sukcesów doprowadził Marian Jankowski w Klubie "Legia". W kadrze narodowej zasadniczy udział w jego postępach mieli trenerzy: Klemens Roguski i Augustyn Dziedzic. Kariera wielkiego pasjonata dźwigania ciężarów była niestety, pełna przeciwności. Najpierw w 1971roku nie wytrzymały przyczepy mięśni w łokciu. Doprowadziło to do siedmiu miesięcy przerwy w treningu. W trakcie przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Monachium, na zgrupowaniu we Francuskim Font Romeu, bóle kręgosłupa sprawiły, że komisja lekarska wydała decyzję zakazu uprawiania tego sportu. Miał wtedy 23 lata i groziła mu sportowa emerytura. Wyjście z impasu wzięli na swoje barki trenerzy kadry narodowej. Przez odpowiednio dozowane ćwiczenia w długim okresie, doszedł znów do wysokiej dyspozycji sportowej. Do Monachium wprawdzie nie pojechał, ale po czterech latach treningu był gotów do występu olimpijskiego w Montrealu.
Rok 1976 był najlepszym w jego karierze sportowej. Nie tylko zupełnie nieoczekiwanie zdobył brązowy olimpijski medal w Kanadzie. Pokonał swego największego krajowego rywala Zbigniewa Karczmarka - odebrał mu w Warszawie rekord świata wagi lekkiej (67,5 kg) w rwaniu - 140,5 kg. W tym też roku zdobył tytuł mistrza Polski w tej samej kategorii wagowej. Niestety znów kontuzje nie pozwoliły mu stanąć na pomoście podczas kolejnych Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980roku. Po trzydziestu latach służby wojskowej i tyluż latach, które poświęcił dla podnoszenia ciężarów - 15 lat jako zawodnik i 15 jako trener WKS Legia - w wieku 50 lat rozstał się ze sportem i macierzystym klubem. Za wybitne osiągnięcia sportowe i godne reprezentowanie Polski oraz naszego miasta na arenach sportowych całego świata Rada Miejska w Nowym Dworze Mazowieckim uchwałą Nr VII/96/99 z dnia 17 czerwca 1999 roku nadała Panu Kazimierzowi Czarneckiemu tytuł "Honorowy Obywatel Miasta Nowy Dwór Mazowiecki".

Kontakt

Urząd Miejski
w Nowym Dworze Mazowieckim
ul. Zakroczymska 30
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000,
(22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl
pracuje w następujących
godzinach:

poniedziałek:
od godz. 9.00 do 17.00

wtorek, środa, czwartek, piątek
od godz. 8.00 do 16.00

Zadaj pytanie burmistrzowi

Zadaj pytanie Burmistrzowi

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Mapka miasta

Mapka miasta

Intranet

-
ngo
Park Trzech Kultur
Zamówienia poniżej 14 000 Euro w ramach projektu "Poprawa dostępności Nowodworskiej dzielnicy przemysłowej poprzez opracowanie dokumentacji połączenia ulic Granicznej i Przemysłowej"
© 2010-2017 UM w Nowym Dworze Mazowieckim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Licznik odwiedzin: mamy już 6019754 wejść.