Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

wyświetl galerię w Cooliris
  • Wieża ciśnień (fot. Jerzy Mąkowski)

Wieża wodna

Neogotycka wieża wodna, znajdująca się wewnątrz dziedzińca koszarowego, pod względem architektonicznym jest pięknie opracowana. Jest to budowla prawdopodobnie wzniesiona przez polskiego architekta. Zbudowana na planie koła (ośmioboku), murowana z cegły, otynkowana, dwukondygnacyjna. Otoczona jest wydatnymi filarami, będącymi przyporami, utrzymującymi sklepienie nad zbiornikiem wodnym. Wieża stwarza wrażenie budowli lekkiej o charakterze pałacyku. Przestrzenie pomiędzy przyporami zadaszono, tworząc w ten sposób wnęki. W nich umieszczone są wylewki wody z zagiętej łukowo rury, umocowanej w otwartej paszczy lwa. Zasadniczo we wnęce znajduje się jedna głowa lwa. W trzech znajdują się po dwie wylewki z mniejszymi głowami lwów. Z pojedynczych wylewek pobierano wodę (zimną) prosto ze zbiornika, z wylewek umieszczonych parami, można było pobierać wodę podgrzaną, bo tuż za ścianą znajdował się piec grzewczy. Zbiornik znajdujący się na drugiej kondygnacji, umieszczony jest na potężnych filarach. Ma on 12,5 m średnicy i ok. 3 m wysokości. Do wnętrza wieży wchodzi się przez bogato dekorowane rozetami kwiatowymi dwuskrzydłowe drzwi. Nie ma jasności co do roku, kiedy oddano wieżę do użytku, prawdopodobnie w 1847 r.

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie