Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Położenie geograficzne i dojazd

Nowy Dwór Mazowiecki leży na Nizinie Środkowopolskiej w Kotlinie Warszawskiej, w województwie mazowieckim, 34 km na północ od Warszawy, przy szlakach komunikacyjnych: drogowym (trasa szybkiego ruchu Warszawa-Gdańsk), kolejowym (łączącym Warszawę z portami Wybrzeża) i rzecznym (północ - południe). Miasto usytuowane jest na tarasie nadzalewowym pomiędzy Wisłą, Narwią i Wkrą, które łączą się w jego granicach. Wisła wyznacza południową i południowo - zachodnią granicę miasta na długości 7,5 km, a Narew z Wkrą północną. Nowy Dwór Mazowiecki sąsiaduje z gminami: Zakroczym, Pomiechówek i Czosnów (powiat nowodworski) oraz Wieliszew i Jabłonna (powiat legionowski).

Współrzędne geograficzne Nowego Dworu Mazowieckiego to: 52° 26' szerokości geograficznej północnej i 20° 43' długości geograficznej wschodniej. Współrzędne określające położenie geograficzne miasta (środek) znajdują się o kilkadziesiąt metrów na północ od ulicy Warszawskiej i na wschód od ulicy gen. W. Thommee (przy skrzyżowaniu tych ulic). Część rdzenna miasta leży średnio na wysokości 75 m. n.p.m. Najniższy punkt znajduje się na brzegu Narwi, na przedłużeniu ulicy Spacerowej, i wynosi 70,7 m. n.p.m. Najwyższymi punktami są: lasek Księża Góra i dawny cmentarz żydowski- przekraczające wysokość 85 m. n.p.m. Średnia wysokość położenia dzielnic: Modlin Twierdza i Modlin Stary to ok. 100 m. n.p.m. (wys. max. 107,6 m. n.p.m.).
 

Dojazd:

Samochodem

Nowy Dwór Mazowiecki położony jest w pobliżu trasy S7 Warszawa – Gdańsk. Jadąc od strony Warszawy należy skręcić w drogę nr 85 (za Czosnowem). Od strony Gdańska – należy skręcić w drogę nr 62 (za Zakroczymiem). Odległość od autostrady A2 wynosi ok. 40 km (od Grodziska Mazowieckiego przez Błonie).

Pociągiem

Miasto znajduje się na trasie linii kolejowej Warszawa – Gdańsk. Bezpośrednio z Warszawy można dostać się do nas z Dworca Gdańskiego. Średnio raz na godzinę kursuje pociąg z Warszawy Centralnej do Modlina. W Nowym Dworze Mazowieckim znajdują się dwie stacje kolejowe: Nowy Dwór Mazowiecki (centrum) i Modlin. W pobliżu stacji Nowy Dwór Mazowiecki znajdują się przystanki komunikacji miejskiej i postój taksówek. Turystom z rowerami podróżującym pociągiem polecamy stację Modlin. Odległość od dworca w Modlinie do Twierdzy to ok. 2 km. Można tę trasę pokonać także pieszo, idąc w dół ulicą Mieszka I (jadąc z Warszawy – odwrotnie do kierunku jazdy, w stronę mostu). 

Autobusem

Z Warszawy dojedziesz do nas autobusem lub busem z Dworca Zachodniego, Centralnego i Gdańskiego. Rozkłady jazdy dostępne są na stronach internetowych poszczególnych przewoźników (PKS, Translud).

 

wyświetl galerię w Cooliris
  • Położenie geograficzne Nowego Dworu Mazowieckiego.

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie