Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

  • -

Cezary Leżeński

Urodzony w 1930 r. w Poznaniu. Doktor nauk humanistycznych, absolwent filologii polskiej i Wydziału Dziennikarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, literat, autor ponad 30 książek literatury faktu i literatury pięknej dla młodzieży i dorosłych. Za cykl książek o młodzieży nagrodzony w roku 1979 Orderem Uśmiechu. Był Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły tego Orderu.
Jedna z tych książek pt. "Jarek i Marek bronią Warszawy" – wpisana w roku 1987 na listę światowych besselerów i znalazła się w towarzystwie książek szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren autorki przygód niejakiej "Pitti".
Publicysta i dziennikarz, wieloletni redaktor naczelny dziennika "Kurier Polski", redaktor naczelny "Rocznika Mazurka Dąbrowskiego", założyciel i redaktor naczelny miesięcznika "Poland Today" wydawanego w 7. językach dla 104 krajów, ppłk. rez. Wojska Polskiego.
Potomek Nałęczów Nowodworskich wywodzący się z rodu osiadłego w Leżenicach nad Radomką.
Był działaczem specjalistycznej agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Dzieci – tzw. UNICEF.
Za działalność na rzecz dzieci uzyskał wielkie uznanie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, a Nowy Orlean przyznał mu tytuł – Honorowego Obywatela swego miasta. Był także Honorowym Obywatelem państwa Izrael.
Odznaczony m. in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyżem Walecznych, nagroda literacką im. Gustawa Morcinka. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Cezary Leżeński, po chorobie, zmarł 5 grudnia 2006r.

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach:
poniedziałek:
od godz. 9.00 do 17.00
wtorek, środa, czwartek, piątek:
od godz. 8.00 do 16.00

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie

Newsletter