Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Warszawa stawia na eksport

Stolica, w ramach projektu Grow with Greater Warsaw, wesprze w eksporcie lokalnych przedsiębiorców kwotą 22 mln złotych. Dzisiaj, 23 maja odbyła się konferencja, podczas której dyskutowano o planach wsparcia małych i średnich firm z metropolii warszawskiej.

Podczas Akademii Małego Przedsiębiorcy odbył się panel poświęcony programowi Grow with Greater Warsaw. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele: Urzędu m.st. Warszawy,  podwarszawskiej gminy Wiązowna, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Ministerstwa Rozwoju oraz lokalnej firmy Waflex. Uczestnicy debaty rozmawiali o  potencjale eksportowym małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z tzw. Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF)* oraz o działaniach, jakie Warszawa podejmuje w zakresie wspierania lokalnych przedsiębiorców. Omówione zostały również  założenia planowanego wsparcia dla przedsiębiorców oraz wyzwania związane z rozwojem eksportu. 

– W skali lokalnych samorządów jest to pionierski projekt. W porównaniu z konkurencyjnymi programami wsparcia, Warszawa w ramach Grow with Greater Warsaw oferuje naprawdę dużo – mówiła podczas spotkania Katarzyna Włodek-Makos, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy

22 mln zł na wsparcie w eksporcie

Projekt Grow with Greater Warsaw skierowany jest do mikro, małych lub średnich firm, działających w stolicy i jej okolicach, planujących swój rozwój poprzez działalność eksportową. Dzięki niemu  minimum 250 małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z metropolii warszawskiej otrzyma wsparcie w eksporcie. Celem programu jest wspieranie MŚP z 5 określonych obszarów: nowoczesna moda i projektowanie, rozwiązania informatyczne (ICT) i elektronika, innowacyjne tworzywa sztuczne, maszyny przyszłości (Przemysł 4.0) oraz zrównoważone przetwórstwo spożywcze. Właśnie na te branże wskazała przeprowadzona w 2016 r. diagnoza potencjału eksportowego MŚP z metropolii warszawskiej. Badanie pokazało, że właśnie te obszary, poprzez unikatowe możliwości, mają szansę zaistnieć w świecie i dzięki temu będą budować wizerunek nowoczesnej i dynamicznej  metropolii warszawskiej.

Diagnoza pokazała również, że Warszawa eksportem stoi. Wartość eksportu realizowanego przez przedsiębiorców z metropolii warszawskiej w 2015 r. wyniosła 72,5 mld zł, co oznacza 71,7 proc. wartości eksportu z całego województwa mazowieckiego. Przedsiębiorcy eksportują swoje produkty i usługi aż do 208 kierunków na świecie, a ich głównymi odbiorcami są Niemcy, Czechy i Wielka Brytania. Badanie wskazało także w jaki sposób można efektywnie pomóc sektorowi MŚP, aby mogli rozpocząć lub rozwijać eksport swoich produktów i usług. Program zapewnia prawie 100 proc. wsparcia finansowego, które obejmuje udział w międzynarodowych targach, spotkaniach B2B i misjach zagranicznych oraz niezbędną pomoc edukacyjno-doradczą, czyli przygotowanie  MŚP do prowadzenia rozmów handlowych z zagranicznymi partnerami. Co najważniejsze, przedsiębiorca nie musi zajmować się całą logistykę związaną z obecnością na targach. To miasto, przez wyłonionego w przetargu operatora, zorganizuje spotkania B2B, stoisko, katalogi czy filmy promocyjne.

Bardzo ważnym aspektem programu jest współpraca Warszawy z 39 gminami wchodzącymi w skład WOF. Partnerzy gminni  będą zaangażowani w proces promocji i rekrutacji przedsiębiorców oraz będą uczestniczyć w warsztatach i doradztwie. To wszystko przyczyni się do umocnienia regionalnej marki, spójności gospodarczej obszaru oraz pogłębienia wspólnych, synergicznych działań wszystkich gmin. 

Program wystartuje w 2018 r., ale już dziś można zgłosić się do bazy i otrzymywać informacje o projekcie. Wystarczy wysłać e-mail na adres: info@gwgw.com.pl z podaniem nazwy firmy, osoby do kontaktu, nr telefonu oraz adresu mailowego.

Grow with Greater Warsaw jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Metropolia działa

Zgodnie z danymi za ostatnie 10 lat opublikowanymi przez UE to właśnie Warszawa wraz z całą metropolią była najszybciej rozwijającym się regionem Europy. W ostatniej dekadzie, gdy w Pradze odnotowano wzrost na poziomie 12%, w Budapeszcie - 18%, Warszawa osiągnęła 57%. W 2014 r. Warszawa razem z 39 gminami zawarła porozumienie o współpracy metropolitalnej, które dzisiaj jest podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym naszych lokalnych wspólnot. Realizujemy wspólnie m.in. inwestycje w parkingi P+R (60 mln zł ze środków unijnych na 27 parkingów), trasy rowerowe (ponad 300 km dróg rowerowych za 240 mln zł ze środków UE) czy wspólną promocję gospodarczą firm. W 2007 r. wprowadziliśmy „Wspólny Bilet”. Dziś w systemie transportu metropolitalnego mamy 33 gminy. Ze wspólnego metropolitalnego transportu korzysta coraz więcej pasażerów – na przestrzeni ostatnich kilku lat jest to wzrost o 20%. W ramach współpracy z okolicznymi gminami w zakresie wspólnego systemu komunikacyjnego od 1 czerwca br. wprowadzimy udogodnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej: tańsze bilety dla podróżujących w 1. i 2. strefie, bilety grupowe dla uczniów oraz 3-dniowe dla turystów.

Więcej informacji o współpracy gmin w ramach obszaru metropolii warszawskiej: www.omw.um.warszawa.pl.

*W skład Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poza m.st. Warszawa wchodzą gminy: Błonie, Brwinów, Czosnów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Jaktorów, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Leszno, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów.

  • autor: Barbara Sulkowska
wyświetl galerię w Cooliris
  • Podczas konferencji dyskutowano o planach wsparcia małych i średnich firm z metropolii warszawskiej.
  • Podczas konferencji dyskutowano o planach wsparcia małych i średnich firm z metropolii warszawskiej.
  • Podczas konferencji dyskutowano o planach wsparcia małych i średnich firm z metropolii warszawskiej.

« wstecz

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Kancelaria Burmistrza oraz Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego pracują w czwartki w godz. 8.00-20.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów:

  • poniedziałek: 8:00-16:00
  • wtorek: dzień wewnętrzny
  • środa: 8:00-16:00
  • czwartek: 8:00-20:00
  • piątek: 8:00-16:00

W poniedziałki, środy i piątki ostatni interesant przyjmowany jest o godzinie 15:45.

W czwartki ostatni interesant przyjmowany jest o godzinie 19:45.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie