Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Szlak Baśki przetarty!

W sobotę, 8 września pierwsi mali podróżnicy pokonali szlak niedźwiedzicy, Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin. Szlak, którego zwiedzanie przypomina grę miejską jest kluczowym elementem produktu turystycznego przygotowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną Trzech Rzek i Miasto Nowy Dwór Mazowiecki.
Na terenie Twierdzy Modlin (dzielnicy Nowego Dworu Maz.) stanęło sześć figurek białych niedźwiedzi. Młody turysta wraz z opiekunami, wyposażony w kartę z rymowanymi wskazówkami dotyczącymi poszczególnych lokalizacji i mapę, ma za zadanie odnaleźć figurki, przy okazji poznając wyjątkowość tej fortyfikacji. Po ukończeniu szlaku w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Ledóchowskiego 164 dostaje nagrody związane z Baśką, m. in. komiks ilustrujący jej, pełne przygód, losy.
Dzieje Baśki Murmańskiej spisał Eugeniusz Małaczewski. Z książki jego autorstwa wiemy, że Baśka – biała niedźwiedzica przybyła do Twierdzy wraz z polską armią z odległych, mroźnych krańców Rosji. Na Murmanie zadarła, uczestnicząc w konkurach o względy pewnej damy, z dowódcą wojsk Ententy. W Polsce za to jej urokowi uległ sam Marszałek Piłsudski. Baśka salutowała przed nim w trakcie defilady na placu Saskim.
Sympatyczna niedźwiedzica ma przyciągnąć do Twierdzy Modlin dzieci i młodzież z rodzicami. Z badań prowadzonych w ubiegłym roku przez LOT Trzech Rzek wynika bowiem, że ta grupa odwiedzała fortyfikację najrzadziej. Teraz jest szansa, aby to zmienić.
Pierwsze rodziny stanęły na szlaku 8 września. Tego dnia w Nowym Dworze Mazowieckim obchodzono Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem: Tajemnice codzienności. Odbyła się inauguracyjna gra miejska, która przyciągnęła śmiałków z różnych zakątków Polski. Uczestnicy gry poznali założenia produktu turystycznego, uroczyście odebrali nagrody … no i mogli sfotografować się z Baśką. Organizatorzy akcji spotkali się z pozytywnymi wrażeniami przemierzających szlak.
Produkt, który wystartował w weekend będzie ewoluował. Liczba lokalizacji figurek Baśki może się zwiększyć, ale nie brakuje i innych pomysłów na rozwój przedsięwzięcia.
Więcej o Baśce na www.baskamurmanska.pl i www.facebook.com/baskamurmanska.

  • autor: LOT Trzech Rzek
wyświetl galerię w Cooliris
  • Baśka w Centrum Informacji Turystycznej
  • Figurka Baśki i dzieci
  • Poszukiwania
  • Uczestnicy pierwszej gry
  • W Modlinie Twierdzy jest OK!

« wstecz

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie