Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Mechatronicy pilnie poszukiwani

Praca ciekawa, na miejscu, pewna i dobrze płatna? To możliwe, ale trzeba myśleć o tym już przy wyborze szkoły średniej. W nowodworskim Zespole Szkół nr 2 powstaje nowy kierunek kształcenia, stanowiący odpowiedź na potrzeby największych firm w naszym regionie: technik mechatronik. Druga tura rekrutacji od 21 do 25 czerwca.

Z dyplomem do pracy

Mechatronicy stanowią bardzo cenną i poszukiwaną grupę. Poprzez kształcenie techników w tym zawodzie możemy tworzyć wysoko wykwalifikowaną kadrę w naszej fabryce. Absolwenci klasy mechatronicznej mogą liczyć na zatrudnienie w Reckitt Benckiser z bogatym pakietem socjalnym, jaki oferujemy - mówi Agnieszka Balcerska, Kierownik Rozwoju Talentów i Organizacji w Dziale Personalnym RB. Techników mechatroników chętnie zatrudnią u siebie także: Pollena Aroma, Alpla, La Lorraine Bakery Group i Ecowipes, a zakładów ze zautomatyzowaną linią produkcyjną, którą programują i obsługują mechatronicy jest przecież w naszych okolicach znacznie więcej.

Zapotrzebowanie na techników potwierdza też Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Jadwiga Popielska:  Analiza ofert pracy, jak też wyniki badań wskazują na wyraźny deficyt, a tym samym duże zapotrzebowanie na umiejętności techniczne/mechaniczne i preferencje kandydatów do pracy  posiadających wykształcenie techniczne, co najmniej na poziomie wykształcenia zasadniczego zawodowego z mile widzianym poziomem średnim. Bardzo ważnym zagadnieniem jest również łączenie wiedzy nabywanej w szkole z jej praktycznym zastosowaniem w realnym środowisku pracy, najlepiej w ramach praktyk odbywanych u pracodawcy zainteresowanego zatrudnianiem absolwentów w danym zawodzie.

Mechatronika to …

Mechatronika to dziedzina nauki i techniki, która łączy w sobie między innymi mechanikę, elektronikę, robotykę i informatykę. Jej rozwój nastąpił wraz z automatyzacją procesów produkcyjnych. Mechatronik to atrakcyjny finansowo zawód z przyszłością, jeden z najbardziej poszukiwanych w kraju, ale i poza nim. Mechatronik znajdzie zatrudnienie np. w zakładach produkcyjnych, serwisach, biurach projektowych.  Z powodzeniem może też założyć własną działalność gospodarczą. Mechatronicy są wszędzie tam, gdzie są zaawansowane technologie.

Mechatronika to zajęcie dla osób z umysłem ścisłym, kreatywnych, lubiących nowinki techniczne, myślących globalnie i jednocześnie posiadających umiejętność pracy zespołowej oraz koordynacji.

Nauka zawodu

Nauka zawodu zaczyna się od technikum. Oczywiście uczeń technikum odbywa kształcenie z przedmiotów ogólnych, z których zdaje później maturę. W zakresie rozszerzonym realizowane są matematyka i fizyka. W zawodzie technik mechatronik, zgodnie z nową podstawą programową, wyodrębniono trzy kwalifikacje: montaż urządzeń i systemów mechatronicznych, eksploatacja urządzeń i systemów mechatronicznych oraz projektowanie i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych. Muszą one zostać potwierdzone egzaminem (w sumie trzy cząstkowe egzaminy w ciągu 4 lat nauki). Pozytywny wynik ze wszystkich trzech egzaminów daje dyplom technika mechatronika (w języku polskim i angielskim), zgodny z unijnymi normami kształcenia. Każda z kwalifikacji może także z powodzeniem funkcjonować osobno.

Kształcenie praktyczne odbywa się podczas 1500 godzin lekcyjnych w ciągu 4 lat. Połowa z nich to zajęcia teoretyczne. Drugie 750 h to zajęcia praktyczne, w tym 4 tygodnie praktyk w trzeciej klasie technikum. Nowodworskie zakłady deklarują wsparcie w ramach praktyk zawodowych.

Nauka w technikum ma tę przewagę nad liceami, że po maturze ma się już konkretny zawód. Dodatkowo absolwent technikum śmiało może zacząć studia na uczelniach technicznych. Ukończenie szkoły średniej o profilu mechatronika stanowi solidną podstawę do rozpoczęcia dalszego kształcenia na poziomie politechnicznym na wydziałach, które kształcą inżynierów mechatroników, mechaników, elektryków, elektroników i informatyków – dodaje Ewa Malasiewicz, Dyrektor ZS nr 2. Nie bez powodu trwa właśnie ogólnopolska akcja: Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru.

Warto skorzystać z szansy, jaką daje dostosowanie oferty Zespołu Szkół nr 2 przy Długiej do potrzeb pracodawców. Od 21 do 25 czerwca można jeszcze zmienić decyzję dotyczącą wyboru szkoły średniej. 

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ GIMNAZJALISTY

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -

« wstecz

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach:
poniedziałek:
od godz. 9.00 do 17.00
wtorek, środa, czwartek, piątek:
od godz. 8.00 do 16.00

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie

Newsletter