Medal za opiekę nad miejscami pamięci narodowej
16 grudnia 2013 r. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Medali Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
W gronie odznaczonych znalazł się Sebastian Sosiński.
Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa uhonorował go wicewojewoda Dariusz Piątek. Z wnioskiem o odznaczenie wystąpił płk rez. Alfred Kabata – prezes Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, z którym Sebastian Sosiński ściśle współpracuje. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele ZOR RP: Marcin Łada – wiceprezes ZG i Kamil Malinowski. Zabierając głos Marcin Łada pogratulował odznaczonym i podziękował wicewojewodzie za nadanie tak wysokiej rangi medalom nadawanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Sebastian Sosiński od przeszło 13 lat pracuje z młodzieżą na niwie Związku Harcerstwa Polskiego. Ta społeczna działalność była przyczynkiem do popularyzacji wśród dzieci i młodzieży lokalnej historii ze szczególnym naciskiem na miejsca pamięci narodowej oraz miejsca walki i męczeństwa. Jako Komendant Hufca ZHP był organizatorem wielu uroczystości patriotycznych i konkursów historycznych.
Był inicjatorem stworzenia w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin sali pamięci nowodworskiego harcerstwa oraz pomysłodawcą i organizatorem uroczystości 90-lecia harcerstwa na ziemiach nowodworskich.
Od trzech lat zaangażowany jest w działalność Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek, której jest prezesem. Działalność polegająca na promocji turystyki często opiera się na lokalnej historii i upamiętnianiu miejsc pamięci, walk i męczeństwa. Tu też główną grupą docelową są młodzi mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego i okolic. Był pomysłodawcą gry miejskiej „Zapal Świeczkę Bohaterom” (2 edycje), która zapoznawała mieszkańców z miejscami pamięci i ważnymi dla lokalnej historii postaciami. Społecznie angażuje się w akcje opieki nad grobami.
Sebastian Sosiński był również jednym z pomysłodawców stworzenia szlaku turystycznego opartego na historii Baśki Murmańskiej i Murmańczyków w Twierdzy Modlin.
Realizuje różne projekty społecznościowe popularyzujące miejsca pamięci i lokalną historię takie jak „Lokalni Bohaterowie Powstania Warszawskiego” – badanie związków historycznych mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego z Powstaniem Warszawskim, „Pomnik Obrońców Modlina” – akcja skierowana do młodzieży związana z rocznicą obrony Modlina, czy „Jest Takie Jedno Miejsce” – projekt muzyczny opowiadający o historii Nowego Dworu Mazowieckiego.
Jest aktywnym członkiem Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.
Metryka
- Autor (k); foto: Marcin Łada