Więcej niż kino
"Więcej niż kino" to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu”: producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami.
Podczas najbliższego spotkania 3.02.2012r. o godz. 18:00 w ramach cyklu "Więcej niż kino" obejrzymy film wg. scenariusza Grega Zglińskiego i Janusza Margańskiego, napisanego na podstawie opowiadania Cezarego Harasimowicza "Wymyk".
Film wyreżyserowany przez Grega Zglińskiego wszedł na ekrany kin w listopadzie 2011 r. Czas trwania 1 godz. 25 min. W rolach głównych zobaczymy: Roberta Więckiewicza, Łukasza Simlata, Gabrielę Muskałę.
"Wymyk" - to historia dwóch braci - Alfreda i Jerzego - którzy w trakcie podróży kolejką podmiejską są świadkami brutalnej napaści na młodą dziewczynę. Jerzy bez namysłu staje w obronie kobiety, natomiast Alfred zawodzi - bojąc się o własną skórę reaguje poniewczasie i staje się biernym świadkiem tragedii młodszego brata.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem obrazu Gregiem Zglińskim i odtwórczynią jednej z głównych ról Gabrielą Muskałą. Spotkanie poprowadzi, jak zwykle, red.Stanisław Zawiśliński.
Greg (Grzegorz) Zgliński – rocznik 1968, reżyser filmowy, a także producent, scenarzysta, montażysta i kompozytor muzyki filmowej. Były gitarzysta w formacjach rockowych w Zurychu, w Szwajcarii, gdzie mieszkał przez 15 lat. Absolutorium w 1996r. pod opieką artystyczną Krzysztofa Kieślowskiego na wydziale reżyserii filmowej w "PWSFTViT" w Łodzi.
Dorobek artystyczny:
Reżyseria - liczne dokumenty oraz filmy fabularne:
1993 "Do samego końca",
1995 "Przed zmierzchem",
1999 serial "Na dobre i na złe",
2001 "Na swoje podobieństwo" – nominacja do Złotych Lwów Gdańskich
2004 "Cała zima bez ognia" – Nagroda Specjalna za debiut reżyserski oraz nominacja do złotych Lwów Weneckich,
2005 – 2008 "PitBull",
2008 – 2009 "Londyńczycy",
2011 "Wymyk" – Nagroda Jury Ekumenicznego, dwie nominacje, Złote Lwy Gdańskie za scenariusz.
Gabriela Muskała - ceniona aktorka polska, związana przede wszystkim z teatrem. Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień za dokonania sceniczne. Telewidzom znana jest głównie dzięki roli Ewy Malec w „Londyńczykach”.
Urodziła się 11 czerwca 1969 roku w Kłodzku. Studiowała na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, który ukończyła w 1994 roku. Zanim została dyplomowaną aktorką, zdążyła zasłynąć w środowisku artystycznym jako nieprzeciętny talent, wzbudzając powszechny zachwyt i zgarniając szereg nagród za monodram „Pani Dobra” wg Thomasa Bernharda.
Szturmem zdobywała kolejne laury. W 1995 roku została laureatką I nagrody Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W tym samym roku po raz pierwszy nagrodzono ją również Złotą Maską za największe osiągnięcia artystyczne poprzedniego sezonu teatralnego, za role w „Lekcji” Eugène’a Ionesco i w „Czarodzieju z Oz” L. Franka Bauma w Teatrze Powszechnym w Łodzi, którego aktorką była w latach 1993-97. Później związała się z tamtejszym Teatrem im. Stefana Jaracza, a od 2005 roku – również z warszawską sceną Teatru Dramatycznego.
Ma na koncie wiele ról teatralnych (również w spektaklach Teatru TV), które przyniosły jej w sumie kilkanaście różnych nagród i wyróżnień. Jedną z najsłynniejszych i najbardziej utytułowanych kreacji scenicznych Muskały jest rola Olgi w przedstawieniu „Merylin Mongoł” Nikołaja Kolady, w reżyserii Barbary Sas, na deskach Teatru im. Stefan Jaracza w Łodzi (premiera w 2002 roku).