Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Eksport z Nowego Dworu wart grubo ponad miliard. Może być jeszcze więcej.

Nowodworscy przedsiębiorcy mają szansę skorzystać z eksperckiego wsparcia procesów internacjonalizacji. Wzrost eksportu jest celem projektu „Grow with Greater Warsaw” realizowanego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Wartość produktów eksportowanych z naszego miasta to 1.842 mln złotych. Są wśród nich przede wszystkim mydło i detergenty, środki piorące, czyszczące i polerujące oraz pieczywo i świeże wyroby ciastkarskie. Produkty te trafiają głównie do Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Nie licząc Warszawy, Nowy Dwór Mazowiecki jest jednym z najpoważniejszych eksporterów w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym. Wyniki badania przeprowadzonego przez PwC w ramach projektu „Grow with Greater Warsaw” (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego) zaprezentowano 25 listopada w Warszawie.

Celem projektu jest wzmocnienie internacjonalizacji MŚP z Warszawy i 39 sąsiadujących gmin - w tym Nowego Dworu Mazowieckiego. Budżet projektu wynosi 30 mln zł, dzięki którym firmy z pięciu wiodących branż wezmą udział w szkoleniach, targach zagranicznych, misjach gospodarczych i wizytach studyjnych, otrzymają również profesjonalną pomoc ekspercką. Zidentyfikowanych zostało pięć podstawowych specjalności eksportowych:

  • innowacyjne tworzywa sztuczne,
  • maszyny przyszłości (przemysł 4.0),
  • rozwiązania informatyczne (ICT) i elektronika,
  • nowoczesna moda i projektowanie,
  • zrównoważone przetwórstwo spożywcze.

To właśnie w ich w ramach prowadzone będą działania wspierające MŚP w rozwoju eksportu.

Najczęściej wskazywanym przez przedsiębiorców wyzwaniem jest brak wystarczającej wiedzy dotyczącej uwarunkowań administracyjno-prawnych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz wiedzy dotyczącej specyfiki działania na innych rynkach. Są to potrzeby, którym chcemy wyjść naprzeciw podczas planowania programu wsparcia dla przedsiębiorców – mówił w stolicy Dionizy Smoleń, dyrektor zespołu ds. sektora publicznego w PwC.

Przedsiębiorcy oczekują wsparcia przy poszukiwaniu oraz doborze kontrahentów na rynkach zagranicznych i uczestnictwa w spotkaniach B2B. Możliwość udziału w targach oraz konferencjach postrzegany jest przez firmy jako szansa na poszerzenie wiedzy, nawiązanie nowych kontaktów handlowych oraz promocję swoich towarów i usług. Innymi oczekiwanymi formami wsparcia są również szkolenia dotyczące działalności eksportowej, doradztwo w zakresie przygotowania strategii eksportu firmy i strategii finansowania internacjonalizacji firmy.

Działania promocyjne dla sektora MŚP z aglomeracji warszawskiej (targi, konferencje, spotkania B2B i networkingowe, etc.) ujęte w strategii obejmującej pięciu programów wsparcia, w ramach pięciu specjalności eksportowych wskazanych w diagnozie pomogą spełnić te oczekiwania. Rekomendowane w części diagnostycznej rynki zagraniczne staną się faktycznym miejscem działań promocyjnych i gospodarczych dla firm z regionu warszawskiego, które realizowane będą w latach 2017-2022. Szczegółowy program wsparcia eksportu, zostanie opracowany w ramach współpracy z PwC Polska, a kompleksową ofertę poznamy w lutym 2017 roku.

Realizowane pod nazwą „Grow with Greater Warsaw” działania, w ramach projektu „Promocja gospodarcza Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF Expo)”, są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. 

  • autor: Martyna Kordulewska, um.warszawa.pl
  • -

« wstecz

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach:
poniedziałek:
od godz. 9.00 do 17.00
wtorek, środa, czwartek, piątek:
od godz. 8.00 do 16.00

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie

Newsletter