Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Pamieć o Katyniu w NDM

24 lutego 2011 roku w Klubie Garnizonowym w Modlinie Twierdzy swoją książkę zatytułowaną „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie” prezentował Alfred Kabata.

Spotkanie zorganizował Grzegorz Sokołowski – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Twierdzy Modlin. Witając autora i gości podkreślił, iż płk rez. Alfred Kabata jest historykiem, który zajmuje się okresem międzywojennym, a szczególnie dziejami Batalionu Elektrotechnicznego. Dodał, że Pan Alfred Kabata jest także autorem zeszytu historycznego zatytułowanego „Batalion Elektrotechniczny” i kilkudziesięciu różnych artykułów, które ukazały się wcześniej. Wydawcą najnowszej książki jest Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim.
Przedstawiając prezentację multimedialną Pan Alfred Kabata opowiadał o genezie powstania książki i zawartej w niej treści, którą poprzedza przedmowa burmistrza Jacka Kowalskiego i bardzo pochlebna recenzja pracownika naukowego Akademii Obrony Narodowej płk dr. Jeremiasza Ślipca. Wyjaśnił, że książka jest efektem jego zainteresowań Batalionem Elektrotechnicznym, które sięgają 1992 roku. Wtedy to do 1 batalionu remontowo – budowlanego Nowym Dworze Mazowieckim przyjechał pan Alfons Łaski z Poznania – były podchorąży Batalionu Elektrotechnicznego, który zwrócił się do ówczesnego dowództwa, aby upamiętnić żołnierzy tego Batalionu poprzez odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Tablicę w koszarach odsłonięto jeszcze tego samego roku, a po dwóch latach kolejną, tablicę z 25 nazwiskami oficerów zamordowanych w Katyniu i Charkowie, którą odsłonięto w kościele parafialnym w Nowym Dworze Mazowieckim. 
Autor omówił też kryteria, jakie przyjął przy opracowywaniu 39 biogramów oficerów zamordowanych w Katyniu i Charkowie, przedstawił ich sylwetki i fotografie. W książce znajdują się także relacje i wspomnienia wdowy i dwóch córek po zamordowanych oficerach. Po rozformowaniu 1 batalionu remontowo – budowlanego kontynuację tradycji Batalionu Elektrotechnicznego przejął SKWS „Nasza Gmina – Nasz Powiat”, a później Okręg Mazowiecki Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego płk rez. Alfred Kabata jest prezesem. Organizowane, co roku, wspólnie z władzami miasta uroczystości Katyńskie wpisały się na stałe w harmonogram uroczystości patriotyczno – religijnych miasta, które gromadzą licznie rodziny zamordowanych oficerów, stowarzyszenia Katyńskie, społeczność Nowego Dworu Mazowieckiego i powiatu nowodworskiego. 
Po zakończeniu prezentacji autor otrzymał wiele gratulacji od uczestników spotkania. Wśród wypowiedzi dało się słyszeć słowa, że była to piękna lekcja historii, a podobne spotkania powinny odbywać się w nowodworskich szkołach. W mojej ocenie publikacja wnosi nowe treści do historii naszego powiatu, wzbogaca ją i jest warta prezentacji lokalnej społeczności, szczególnie naszej młodzieży.

Na zakończenie spotkania autor przekazał kilku uczestnikom swoje książki wraz z dedykacją.

Metryka

  • Autor Jolanta Liszkiewicz, Marcin Łada
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
e-mail: sekretariat@nowydwormaz.pl

Adres do e-doręczeń: AE:PL-29820-74578-GUFRI-13

Urząd Miejski otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

  • Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje interesantów codziennie do godz. 15:00.
  • Wydział Organizacji Urzędu - Sekretariat oraz Wydział Spraw Obywatelskich pracują w czwartki do godz. 20.00.
  • Wtorek jest dniem wewnętrznym w Wydziale Spraw Obywatelskich – interesanci nie są wtedy obsługiwani.
[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie