XX Finał WOŚP w NDM
W Nowodworskim Ośrodku Kultury trwają przygotowania do XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
8 stycznia 2012 roku po raz kolejny w całej Polsce zagra największa orkiestra na rzecz ratowania życia najmłodszym. W naszym mieście kwestować będzie ponad 100 wolontariuszy, uczniów nowodworskich szkół, harcerzy, członków GRH „Kampinos”.
Z chęcią pomocy i głową pełną pomysłów na uświetnienie XX Finału zgłosił się już do nas "Mazowiecki Goniec Lokalny", który także objął imprezę patronatem medialnym.
Podczas koncertu zagrają dla nas: wokalici sekcji wokalnej NOK-u, nowa grupa teatralna NOK-u, "Ostry Zespół Grania" oraz zespół "Offroad".
Wszystkich chętnych do niesienia pomocy, aby XX Finał był wyjątkowym wydarzeniem, zapraszamy do sztabu, który mieści się w Nowodworskim Ośrodku Kultruy przy ul. Paderewskiego 1A.
Koordynator: Agnieszka Klimowicz.
Mile widziane będą osoby chcące przekazać przedmioty na kiermasz różności (właściciele sklepów, firm, osoby prywatne).
Mamy nadzieję, że jak najwięcej osób włączy się do akcji.
Czekamy na Ciebie!
Jasełka w SP7
Jest taka noc, na którą człowiek czeka, za którą tęskni.
Jest taki wyjątkowy wieczór w roku,
gdy wszyscy obecni gromadzą się przy wspólnym stole.
Jest taki wieczór, gdy gasną spory.
Wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia.
To noc wyjątkowa ... Jedyna ... Niepowtarzalna ...
Noc Bożego Narodzenia
22 grudnia 2011 roku uczniowie klas II Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Mazowieckim zaprezentowali społeczności uczniowskiej, gronu nauczycielskiemu oraz pracownikom szkoły przedstawienie przynoszące w swej treści tradycję i rzeczywistość, przesłanie wigilijnej nocy, jaśniejszej od dnia i słońca, gdy milkną głosy ziemi, przenika nas żar radości, miłości i życzliwości, a marzenia się spełniają, jeśli tylko tkwią w naszych sercach.
Na wielkie uznanie zasługuje gra niespełna 100 małych aktorów, którzy opanowali teksty, wczuli się w role oddając charakter postaci i starali stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Wspierali się nawzajem i zastępowali chorych kolegów, co nie miało wpływu na końcowy efekt prezentacji. Dopełnieniem przedstawienia były pieśni i pastorałki, występ chóru szkolnego oraz zespołu flecistów.
Przedstawienie miało swoją premierę 21 grudnia. Zostało zaprezentowane rodzicom uczniów wszystkich klas II. Zakończyło się owacjami. Łezkę w oku uroniła niejedna z mam.
- autor: Małgorzata Kulesza
Wicemistrzostwo Mazowsza dla Sary
Tuż po Świętach Bożego Narodzenia Warszawsko-Mazowiecki Związek Tenisowy zaplanował i przeprowadził prestiżowy turniej rangi Mistrzostw Mazowsza w tenisie ziemnym w kategorii wiekowej do lat 10 (Krasnale). Turniej odbył się w Warszawie na kortach UKT Radość Warszawa w dniach 27-28.12.2011r. Nasze Miasto reprezentowała zawodniczka UKS Jedynka, uczennica SP nr 5 – Sara Elkosh. Był to dopiero Jej drugi poważny turniej w tej kategorii wiekowej, więc oczekiwania nie były wygórowane. Sara zaprezentowała jednak sportowy hart ducha i mimo znikomego doświadczenia zawodniczego wywalczyła tytuł Vice Mistrzyni Mazowsza, pokonując o wiele bardziej doświadczone zawodniczki. Sara jest wychowanką trenera Artura Żuka, który dba o jej tenisowe przygotowanie ogólne i specjalistyczne.
Czyżby nasze miasto obfitowało w tenisowe talenty? Na razie zbyt wcześnie, aby o tym mówić … twierdzi trener Sary, lecz można u Niej zauważyć to „coś” i przy ciężkiej pracy, której Sara obecnie nie unika „z tej mąki może być chleb”. Dopóki będzie chciała pracować, będę starał się Ją jak najwięcej nauczyć … co będzie dalej … pokaże przyszłość. Mam nadzieję, że ten tytuł zmobilizuje Ją do jeszcze intensywniejszego treningu, ja oczywiście jestem dumny, że przy braku zimowego zaplecza treningowego udało mi się na tyle przygotować „Marcelinę”, bo tak ją pieszczotliwie nazywam, aby skutecznie walczyła na korcie z bardziej zaawansowanymi treningowo zawodniczkami.
My, serdecznie gratulujemy małej, ambitnej zawodniczce pierwszego i miejmy nadzieję nie ostatniego sukcesu w tenisowej karierze. Do sukcesu singlowego Sara dołożyła również tytuł deblowy. Wraz z koleżanką, Lilianą Tolejtis wywalczyły II miejsce w grze deblowej.
Konkurs recytatorski
8 grudnia 2011r. w świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 7 odbył się II Konkurs Recytatorski pt. „Pożegnanie jesieni”.
Jury w składzie: p. Anna Maj i p. Karolina Radomska po wysłuchaniu prezentacji recytatorskich postanowiła przyznać nagrody:
w kategorii klas I:
I miejsce Zuzannie Witkowskiej,
II miejsce Natalii Młynarek;
w kategorii klas II:
I miejsce Amelii Nurczyńskiej,
II miejsce Adrianna Galińska;
w kategorii klas III
I miejsce Karolinie Jaskólskiej,
II miejsce Marii Paczuskiej,
III miejsce Adriannie Polak.
Serdecznie gratulujemy!!!
Organizator konkursu: Anna Maj
Kiermasz Bożonarodzeniowy
W dniach 12.XII. - 16.XII.2011r. odbył się II Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez nauczycieli pracujących w świetlicy szkolnej oraz Radę Rodziców.
Wszystkie prace zostały wykonane samodzielnie przez uczniów, nauczycieli, rodziców.
W sprzedaży były stroiki, witraże, gwiazdeczki, bombki, kartki świąteczne, choinki, aniołki, wieniec adwentowy, girlanda, a także wiele innych ozdób świątecznych.
Prezentowane ozdoby cechowała oryginalność, różnorodność i estetyka wykonania.
Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród całej społeczności szkolnej oraz mieszkańców Osiedla Młodych, którzy licznie odwiedzali w tych dniach naszą szkołę.
Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na dofinansowanie wycieczek dla najbardziej potrzebujących uczniów z naszej szkoły.
Dziękujemy serdecznie:
• wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się i przygotowali ozdoby świąteczne,
• rodzicom za aktywny udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym.
Główny organizator akcji: Anna Maj
Konkurs
Miasto Nowy Dwór Mazowiecki i Lokalna Organizacja Turystyczna 3 Rzek zapraszają do udziału w konkursie. Co trzeba zrobić? Wystarczy zapisać się do newsletter’a na www.nowydwormaz.pl, aby w piątek, 30 grudnia otrzymać e-mailem pytanie konkursowe. Już teraz podpowiadamy, że odpowiedzi na nie należy szukać na: http://nowydwormaz.pl/, http://www.3rzeki.pl/pl; https://www.facebook.com/3rzeki. Do wygrania, dla trzech najszybszych autorów prawidłowych odpowiedzi, najnowsze albumy o Mieście Nowy Dwór Mazowiecki.
Szlachetna paczka
W dniach poprzedzających Mikołajki uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim brali udział w akcji charytatywnej "Szlachetna Paczka". Akcja ta miała wspomóc jedną potrzebującą rodzinę. Społeczność szkoły zbierała dary dla pięciorga dzieci i ich rodziców. Produkty potrzebne w pierwszej kolejności to: żywność, środki czystości, odzież. Oprócz wyżej wymienionych rzeczy dzieci pragnęły dostać zabawki oraz książki.
Uczniowie naszej szkoły, ich rodzice oraz nauczyciele stanęli na wysokości zadania.
W paczkach oprócz artykułów spożywczych i gospodarczych nie zabrakło lalek, słowników, encyklopedii, kuchenki mikrofalowej, garnków i kołder.
Wszystkie prezenty zostały spakowane i dostarczone do mieszkania potrzebujących.
Wspierana rodzina okazała wdzięczność i radość z otrzymanych podarunków.
Uczestnictwo w akcji uwrażliwiło uczniów i ich rodziny na potrzeby innych, i pokazało, że każde nawet najmniejsze działanie ma sens, jeśli służy innym ludziom.
Adriana Krzywdzińska kl. VIa
Lampion adwentowy w SP7
W Szkole Podstawowej nr 7 zawsze coś ciekawego się dzieje. Tym razem zagościł u nas klimat adwentowego, przedświątecznego oczekiwania. Na początku grudnia 2011 nauczycielki: Katarzyna Dobruk, Aneta Lodzik i Wanda Kępska zorganizowały dla uczniów klas: II i III konkurs plastyczny: "Lampion adwentowy". Młodzi artyści mogli wykazać się własną inwencją twórczą oraz pomysłowością, wykonując lampion adwentowy (forma przestrzenna). Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych prac, które swoim wyglądem, estetyką zachwycały nauczycieli i uczniów.
Komisja jury, której przewodniczyła nasza szkolna artystyczna dusza – p. Anetka Lodzik, miała niełatwe zadanie. Pani Anetka zaangażowała w ocenę prac wychowanków z koła arteterapii. Dzieci bardzo sprawiedliwie wytypowały swoich faworytów. Po burzliwych dyskusjach wyłoniono laureatów konkursu. Pierwsze miejsce zajęły ex equo dwie uczennice klas III: Gabrysia oraz Wiktoria, które wykonały bardzo staranne, oryginalne lampiony. Wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród dla wszystkich uczestników odbyło się na zakończenie szkolnych jasełek.
Dziękujemy Pani Anetce Lodzik oraz dzieciom z koła arteterapii za zaangażowanie podczas obrad jury. Miło nam stwierdzić, iż najmłodsi okazali się bardzo sprawiedliwymi jurorami. Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom konkursu. Cieszymy się, że nasza szkoła pomaga dzieciom i młodzieży rozwijać pasje i uzdolnienia.
Prace uczniowskie można było podziwiać na specjalnej szkolne wystawie.
- autor: Katarzyna Dobruk, Wanda Kępska
Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń
W Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin (ul. Ledóchowskiego 164) możemy podziwiać wystawę zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”.
Wystawę możemy oglądać do 29 lutego 2012r. w każdą sobotę i niedzielę w godz. 10:00-16:00 (w razie większej ilości zwiedzających dłużej).
W pozostałych dniach można zwiedzać wystawę po uprzednim zgłoszeniu pod nr telefonu 606 715 358.
Wieczór muzyki hiszpańskiej
Andaluzja kraina słońca, tak mówi się o ojczyźnie flamenco i właśnie urok oraz czar tej muzyki mogliśmy poznać na koncercie zespołu "Andalusion", w chłodny grudniowy wieczór 17.12.2011 roku, w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Zespół tworzy czterech muzyków i jest nam biski z dwóch powodów, współzałożycielem grupy jest Adam Oleńczak mieszkaniec naszego miasta, a na dodatek jako młody człowiek debiutował na naszej scenie. Wspólnie z „naszym” gitarzystą klimat muzyki hiszpańskiej i jej energię przekazywali nam Andrzej Olewiński - gitara hiszpańska, Wojciech Gumiński - gitara basowa, Barbara Galas - instrumenty perkusyjne. Specjalnego brzmienia nabierał zespół za sprawą gościa zespołu, skrzypaczki Agnieszki Kulowskiej. Na koncert złożyły się kompozycje inspirowane muzyką Paco Cepero, Paco de Lucia czy Celso Machado oraz wyobraźnią młodych muzyków. Wirtuozeria gitarzystów iskrzyła w każdym utworze wprowadzając publiczność w stan oczarowania. I każde wykonanie nagradzane było burzą oklasków. W takiej atmosferze czas koncertu upłynął w mgnieniu oka, a cała widownia głośnymi oklaskami zachęcała zespół do bisów i gdyby nie zmęczenie wykonawców, publiczność wysłuchałaby koncertu jeszcze raz. Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie z muzyką przyniesie Państwu wiele miłych wrażeń i już teraz zapraszamy oraz zachęcamy do śledzenia kalendarium naszych imprez.
- autor: NOK
Drzewko bożonarodzeniowe
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, okres szczególny, kojarzący się nam przede wszystkim z wyjątkowym nastrojem, rodzinnymi spotkaniami oraz zapachem choinki. Drzewka świąteczne toną w potoku barw, a ich wygląd zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Warto wiedzieć, że drzewko iglaste jest symbolem życia, odradzania się i trwania. Zależnie od naszych upodobań możemy wybrać najbardziej odpowiednie dla nas drzewko świąteczne.
Publiczne Przedszkole nr 5 przekazując i kultywując świąteczne tradycje ogłosiło 5 grudnia 2011 konkurs pt. „Drzewko bożonarodzeniowe”.
Warunkiem przystąpienia do konkursu było wykonanie pracy plastycznej, której wielkość, technika oraz materiały do wykonania były dowolne. Prace można było przynosić do 16 grudnia 2011r. do wychowawców poszczególnych grup. Po upływie tego terminu wszystkie prace zostały wyeksponowane w wejściu głównym przedszkola, gdzie każdy mógł podziwiać talent plastyczny oraz techniczny przedszkolaków. Następnie dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych głosowały na te prace, które najbardziej im się podobały. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 21 grudnia.
W konkursie poszczególne miejsca zajęli:
I miejsce – Małgorzata Turczyńska – grupa „Motylki”,
II miejsce – Wiktor Bakun z grupy „Nutki”,
III miejsce – Alan Krysztofiak z grupy „Pszczółki” oraz Kamil Głogulski z grupy „Koraliki”
Ogółem w konkursie wzięło udział 69 przedszkolaków. Prace konkursowe wykonano różnymi technikami plastycznymi, a wszystkie były oryginalne, pracochłonne, kolorowe i pomysłowe. Na wszystkich uczestników czekały nagrody: dyplomy, świąteczne upominki oraz słodycze.
Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz rodzicom za udział w konkursie i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych organizowanych przez nasze przedszkole.
Wszystkie choinki na pewno będą ozdobą domu podczas tegorocznych świąt. Życzymy Wszystkim wesołych, pogodnych oraz szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia!
- autor: Lidia Wasiak, Beata Kocięcka
Świąteczne życzenia
„Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy.
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory”.
Szybkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas miłości, spokoju i oczekiwania. Dla dzieci jest on pełen magii i spełniania marzeń. W tym okresie ludzie zbliżają się do siebie, zapominają o kłopotach, składają sobie życzenia. Nasze przedszkolaki także składają życzenia z okazji nadchodzących świąt:
Dużo uśmiechów, szczęścia, zdrowia
I upragnionych prezentów od Mikołaja
Dzieci z grupy II
Dużo prezentów żeby leżało pod choinką z czubkiem
„siamochodów, misiów, pieśków, zdrówka „
Dzieci z grupy I
Dużo uśmiechów, prezentów, szczęścia.
„Dla mamy nową spódnicę i sukienkę ,korale i torebkę
Dla taty perfumy facetowe, nowy młotek, skarpety.”
Dzieci z grupy IV
Żeby dostali od Mikołaja wszystko co trzeba
I żeby mieli dobre, wesołe święta. Życzymy zgody i miłości
Wspólnych wyjazdów np.: do Afryki. Żeby nie chorowali.
Dzieci z grupy VI
Życzymy, żeby mama i tata długo żyli.
Żeby w domu było dobrze.
Żeby szczęśliwie żyli i mieli dużo prezentów i jedzenia na święta.
Dużo miłości.
Dzieci z grupy V
Dużo szczęścia i prezentów.
Żeby święta były wesołe.
Dużo zdrowia.
Dzieci z grupy III
W imieniu swoim i pracowników przedszkola chciałabym także życzyć dużo zdrowia, pogody ducha, spełnienia marzeń. Żeby każdy kolejny dzień był tak piękny i szczęśliwy jak ten jeden „ciepły choć grudniowy wieczór wigilijny”.
- autor: Joanna Socha
Medal dla Barbary Malewskiej
17 grudnia 2011 r. Barbara Malewska odznaczona została nadanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa złotym medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.
Medal nadany został na wniosek Społecznego komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat”. Uhonorowanie medalem miało miejsce podczas uroczystości podsumowania roku jubileuszu 90 – lecia Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, które odbyło się w Borzęcinie Dużym (Gmina Stare Babice). Aktu dekoracji medalem dokonali wiceprzewodnicząca SKWS „Nasza Gmina – Nasz Powiat” Jolanta Liszkiewicz i prezes Okręgu Mazowieckiego ZOR RP płk rez. Alfred Kabata.
Barbara Malewska z wielkim wzruszeniem podziękowała za wystąpienie z wnioskiem do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, podkreślając długoletnią współpracę z Alfredem Kabatą.
Barbara Malewska jest rodowitą nowodworzanką. Od kilkudziesięciu lat wykazuje się wielką aktywnością społeczną. Jest członkiem Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat”, Towarzystwa Przyjaciół Nowego Dworu Mazowieckiego i Rejonowego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Ściśle współpracuje z Okręgiem Mazowieckim Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od lat związana jest z Nowodworskim Ośrodkiem Kultury, Kołem Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo, Rejonowym Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Modlinie Twierdzy, Chórem przy parafii Św. Michała Archanioła „Soli Deo", Ogniskiem TPD w Modlinie, Ogrodami Działkowymi „Pestka” i „Obrońców Modlina”. Wchodzi również w skład Nowodworskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Od 1993 roku związała się z prasą lokalną, najpierw z legionowskim tygodnikiem „To i Owo”, później z Tygodnikiem „Nowy Dwór”, a następnie z „Tygodnikiem Nowodworskim”. Na łamach Tygodnika „Nowy Dwór” przedstawiła cykl artykułów zatytułowanych „Na szlaku wspomnień”, w których utrwaliła miasto, ludzi i święta związane z okresem powojennym wiążącym się z dzieciństwem i młodością, jakie zapamiętała. Spisała też wiele wspomnień mieszkańców z czasów II wojny światowej.
Zorganizowała 15 wystaw fotograficznych ukazujących m. in. historię i dzień dzisiejszy Nowego Dworu Mazowieckiego.
Barbara Malewska pisze także poezje, a jej wiersze zostały nagrodzone w ogólnopolskich konkursach literackich i wydane drukiem.
W uznaniu zasług w działalności społecznej, 9 września 2007 r. Rada Miejska nadała Barbarze Malewskiej tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Nowy Dwór Mazowiecki".
- autor: Andrzej Krajewski; Foto: Artur Błoński
3:0 dla Jedynki
Skład drużyny KKS Kozienice nie zmienił się zbyt dużo w porównaniu do meczu, który odbywał się u nas i który wygraliśmy, więc myślę, że i dziś wygramy obstawiam 3:1 – mówił trener UKS Jedynka - Maciej Renkiewicz przed meczem w Kozienicach. Chciałbym, aby chłopcy zagrali i wygrali – myślę o zwycięstwie – mówił trener KKS Kozienice – Krzysztof Misiński. Jak byliśmy na wyjeździe to nie mieliśmy pełnego składu a teraz mamy nadzieje, że w pełnym składzie to wygramy ten mecz – mówił Daniel Krakowiak z KKS Kozienice (14).
Wszystkie trzy sety należały do nowodworzan. Zawodnicy KKS wyraźnie nie umieli przyjąć piłek, jakie serwowali do nich nowodworscy siatkarze.
Trudno powiedzieć, co zawiodło - to koniec sezonu, mamy spadek formy. Zawiodło u nas czytanie gry przeciwnika. Będziemy teraz ostro trenować żeby podnieść formę – mówił już po meczu Maciek grający z numerem 7 (KKS Kozienice).
Zawiodło rozegranie w naszej drużynie. W UKS rozgrywający wiedział wszystko. Zagrywający w UKS też pokazał klasę i moich chłopcy bali się przyjąć odpowiedzialność za przyjęcie piłki od niego. Będziemy teraz intensywnie trenować, bo to już druga porażka z UKS – mówił smutny po meczu trener KKS.
Cieszę się, że chłopacy zwyciężyli w tym meczu. Pokazali, że ten rok zakończyliśmy sukcesem. W każdym meczu wymagam zaangażowania. Dziś pokazali, na co ich stać.
Patronem Medialnym UKS Jedynka jest
Nowodworski24.pl oraz Tygodnik Nowodworski.
- autor: Marek Karpowicz
Zanussi w NDM
Gościem spotkania w cyklu "Więcej niż kino", które odbyło się 15 grudnia 2011 roku w Nowodworskim Ośrodku Kultury, był wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi.
W wartkiej rozmowie z red. Stanisławem Zawiślińskim, Krzysztof Zanussi, przez ponad godzinę, opowiadał o swoim życiu artystycznym, twórczości, potrzebie dostosowywania się do zmieniającej się rzeczywistości, podkreślając bardzo mocno, że podstawowym motywem jego działalności jest chęć dzielenia się swoim intelektem z innymi ludźmi, potrzeba dialogu z widzem. Praca artystyczna ma sens jedynie wtedy, kiedy są jej odbiorcy i o nich trzeba zabiegać w każdych warunkach.
Spotkanie z artystą przebiegało w bardzo cieplej, sympatycznej atmosferze. Krzysztof Zanussi okazał się bardzo dowcipnym rozmówcą, z dużym dystansem do swojej osoby. Bardzo chętnie i cierpliwie odpowiadał także na pytania zgromadzonej publiczności.
W drugiej części wieczoru kinomani obejrzeli film wg. scenariusza i reżyserii naszego gościa pt. "Rewizyta".
Spotkania w cyklu "Więcej niż kino" stanowią niepowtarzalną okazję do bezpośrednich spotkań z najwybitniejszymi postaciami kinematografii, kultury polskiej.
KORZYSTAJMY Z TEJ SPOSOBNOŚCI
- autor: NOK
Spotkanie opłatkowe u Seniorów
Kolędą "Wśród Nocnej Ciszy", pięknym wierszem i życzeniami od Seniorów dla przybyłych gości i pracowników Nowodworskiego Ośrodka Kultury rozpoczęło się spotkanie opłatkowe zorganizowane w Nowodworskim Ośrodku Kultury dla Seniorów korzystających z ofert programu "Pora na Seniora", czyli dla Seniorów aktywnych. Na spotkanie spośród zaproszonych gości przybyli Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski, Burmistrz Miasta Jacek Kowalski oraz radni Jerzy Plackowski i Grażyna Nadrzycka, a także działaczka społeczna prezes koła Stowarzyszenia Amazonek Grażyna Kiljan. Po wysłuchaniu życzeń od Seniorów, głos zabrał dyrektor ośrodka kultury Krzysztof Borowski, który powitał przybyłych gości i zebranych Seniorów, oraz w imieniu własnym i pracowników NOK-u, złożył życzenia wszystkim zebranym. Następnie wiele ciepłych słów Seniorzy wysłuchali od Panów Burmistrza Jacka Kowalskiego i Przewodniczącego Krzysztofa Bisialskiego. Przedstawiciele władz samorządowych miasta obdarowali zebranych symbolicznymi Mikołajkami, po czym wszyscy podzielili się nawzajem opłatkiem i przystąpiono do wspólnego posiłku, na który złożyły się wyśmienite tradycyjne potrawy przygotowane w kuchni kawiarni "Nowa", oraz wspólnego śpiewania kolęd. W dobrych nastrojach opuszczali Seniorzy Nowodworski Ośrodek Kultury.
- autor: NOK
Puchar NKS Dziesiątka LOK 2011
10 grudnia odbył się VI i zarazem finałowy otwarty turniej strzelecki Pucharu NKS Dziesiątka LOK pod patronatem Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego.
Podobnie, jak w latach ubiegłych miał on duże znaczenie w ustaleniu klasyfikacji generalnej. Co prawda w dwóch grupach już wcześniej zostali wyłonieni zwycięzcy, ale pozostały jeszcze 3. Tradycyjnie VI turniej obejmował strzelanie z karabinka na czas do celów reaktywnych o różnej wartości punktowej. Zadanie polegało na wykonaniu 3 serii (5 strzałów do 5 celów – 50 sekund, 4 strzały – 5 celów – 40 sekund, 3 strzały – 30 sekund także do 5 celów). Ten typ strzelań jest bardzo lubiany przez zawodników gdyż dostarcza wielkich emocji (wybór celów najwyżej punktowanych). Poza tym, cechą szczególną zawodów jest seria pojedynków do pierwszego strzału nietrafionego.
10 grudnia w grupie podstawowej zwyciężyła Daria Stępnik pokonując Kubę Szałkiewicza. W grupie gimnazjalnej (oraz do lat 17) triumfował Tomasz Niesłuchowski wygrywając z Jakubem Szczerbińskim. Najlepszym wśród zawodników powyżej lat 18 był Mariusz Niesłuchowski wygrywając z Mariuszem Stępnikiem. Turniej rodzin wygrali pp. Niesłuchowscy pokonując po dogrywce pp. Stępników. W zawodach dziewcząt triumfowała Daria Stępnik wygrywając z Klaudią Kowalczyk.
Po zaliczeniu punków za całoroczne zmagania (można było zdobyć maksymalnie 18) poznaliśmy zdobywców pucharów za rok 2011. Puchar Dziesiątki młodzików zdobyła Daria Stępnik (14 pkt), juniorów młodszych Grzegorz Ptasiński (13 pkt), otwarty - Mariusz Niesłuchowski (12 pkt), zaś rodzinny - pp. Niesłuchowscy (14 pkt). Pierwszy Puchar Dziewcząt przypadł Darii Stępnik (16 pkt).
Działalność „Dziesiątki” w roku 2011 obejmowała: cotygodniowe treningi dla zawodników i osób zainteresowanych (38), cykl 6 turniejów otwartych Pucharu Dziesiątki, wsparcie sportowe Manewrów Kabaretowych (strzelnica i obsługa) oraz organizację całodniowej otwartej strzelnicy w ramach imprez organizowanych przez saperów w Kazuniu. W wyniku nawiązania współpracy z UKS Szkolniak członkowie naszego klubu brali też udział w otwartych zawodach strzeleckich w Zakroczymiu. Mamy nadzieję, że uda się także rozszerzyć kontakty sportowe o nowo powoływany klub strzelecki w Legionowie oraz wystartować w kolejnych mistrzostwach wojewódzkich LOK w Warszawie.
W związku ze zmianą statusu budynku po byłym GKO w Modlinie liczymy na to iż nie będzie przeszkód w korzystaniu, jak dotychczas, z pomieszczenia piwnicy (dawne Piekiełko).
Za ogromne wsparcie, jakiego udzielają nam władze Nowego Dworu Mazowieckiego z panem burmistrzem Jackiem Kowalskim i nieocenioną panią inspektor Elżbietą Dudek serdecznie dziękuje społeczność strzelecka skupiona wokół „Dziesiątki”. Dziękujemy również radnemu p. Andrzejowi Świdrowi oraz p. prezesowi Grzegorzowi Sokołowskiemu za całoroczną opiekę. Podziękowania należą się również zawodnikom imponującym systematycznością w startach oraz Rodzicom, którzy od początku startują w zawodach pomagając także w rozwiązywaniu wielu spraw organizacyjnych.
Zarząd NKS Dziesiątka LOK
Zasłużeni dla województwa mazowieckiego
Okręg Mazowiecki i babickie Koło Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wyróżnieni zostali przez Marszałka Adama Struzika Medalem „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego”.
Wręczenie medali odbyło się 17 grudnia 2011 r. w Borzęcinie Dużym (Gmina Stare Babice) podczas uroczystości podsumowania roku jubileuszu 90 – lecia Związku Oficerów Rezerwy RP. W imieniu marszałka województwa mazowieckiego medale wręczyli: radna wojewódzka Maria Kowalska i zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Tomasz Waźbiński. Medale, akty nadania i dyplomy odebrali prezesi: Okręgu Mazowieckiego płk rez. Alfred Kabata i babickiego Koła ZOR Marcin Łada. List gratulacyjny od marszałka Adama Struzika odczytał pełnomocnik ds. kombatantów urzędu marszałkowskiego Zbigniew Czaplicki. Medale nadane zostały na wniosek wójta Starych Babic Krzysztofa Turka.
Podczas uroczystości złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, na wniosek Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat”, odznaczona została Barbara Malewska. Srebrnym medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”, na wniosek Okręgu Mazowieckiego ZOR RP, odznaczono kpt. rez. Jerzego Białoskórskiego. Medale wręczali wiceprzewodnicząca SKWS „Nasza Gmina – Nasz Powiat” Jolanta Liszkiewicz i prezes Okręgu Mazowieckiego ZOR płk rez. Alfred Kabata.
Płk rez. Alfred Kabata odznaczył także srebrnym medalem „Za Zasługi dla Związku Oficerów Rezerwy RP”, nadanym przez ZG, Bogdana Mińkowskiego.
W drugiej części spotkania podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Okręgiem Mazowieckim ZOR RP i 2. Mazowieckim Pułkiem Saperów w Kazuniu. Podpisali je płk rez. Alfred Kabata i płk Adam Przygoda. Przyjęto również w poczet nowych członków Związku Artura Błońskiego.
Następnie po odczytaniu fragmentu pisma św. przez kapelana Okręgu Mazowieckiego ks. ppłk. Andrzeja Jakubiaka uczestnicy spotkania złożyli sobie świąteczne życzenia i przełamali się opłatkiem.
Podczas uroczystości władze Nowego Dworu Mazowieckiego reprezentował zastępca burmistrza – Janusz Mikuszewski. Ponadto brali w nich udział m. in.: wójt Starych Babic – Krzysztof Turek, burmistrz Nasielska – Grzegorz Arciszewski, burmistrz Zakroczymia – Henryk Ruszczyk, starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego – Jan Żychliński, dyrektor Zakładu Terenowego nr 1 ZRB WAM w Nowym Dworze Mazowieckim – Marek Siulkowski, zastępca dowódcy 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej OP – płk Mirosław Bodnar, szef sztabu 2. Mazowieckiego Pułku Saperów – ppłk Jerzy Łuszczykiewicz i przewodnicząca Rady Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej - Urszula Przymus.
- autor: Andrzej Krajewski; Foto: Artur Błoński
Mój portret naszego miasta
„Mój portret naszego miasta”
-wernisaż Damiana Ochtabińskiego
W siedzibie Lokalnej Organizacji Turystycznej do końca grudnia można oglądać wystawę Damiana Ochtabińskiego pn. „Mój Portret naszego miasta”. W piątek, 2 grudnia na wernisaż młodego fotografika przybyło kilkadziesiąt osób.
Spotkanie otworzył Prezes LOT-u 3 Rzek – Sebastian Sosiński. Witając gości powiedział: „Bardzo cieszymy się, że możemy organizować tego typu imprezę, ponieważ uważamy, że promocja tego regionu powinna opierać się na tym co mamy najcenniejsze, czyli na naszych mieszkańcach. Takiego mieszkańca mamy dzisiaj tutaj przed sobą. Damian Ochtabiński, niezwykle utalentowany, młody i skromny człowiek. Bardzo cieszę się, że mamy okazję zaprezentować jego dorobek”.
43, kolorowe i biało-czarne fotografie pokazują w jaki sposób postrzega miasto autor. Jak sam mówi „Najważniejsi są ludzie. To oni tworzą to miasto, w różny sposób, poprzez swoje pasje, nadając mu klimat”. Właśnie tych ludzi umieścił p. Ochtabiński na zdjęciach. Fotografie przedstawiają też różne aspekty życia Nowego Dworu, i jego mieszkańców.
Już niedługo zdjęcia Damiana Oachtabińskiego pojawią się w materiałach informacyjno-promocyjnych o mieście.
Wystawę można oglądać do końca grudnia w siedzibie LOT-u 3 rzek, przy ul. Ledóchowskiego 164 w Twierdzy Modlin.
Zapraszamy.
- autor: Foto Sebastian Ciuliński
Wojciech Karolak Quartet
To był niezwykły wieczór dla smakoszy jazzu. W środę 14 grudnia 2011 roku, na scenie Nowodworskiego Ośrodka Kultury spotkało się czterech wybitnych muzyków: Wojciech Karolak - organy Hammonda, Jerzy Małek – trąbka, Tomasz Grzegorski - saxofon tenorowy, Arek Skolik – perkusja.
Leader zespołu Wojciech Karolak jest polskim muzykiem jazzowym, pianistą, kompozytorem, saksofonistą altowym i tenorowym, aranżerem; uznawanym za jednego z najsłynniejszych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Mieliśmy zatem duży przywilej i przyjemność goszczenia takiej Gwiazdy na naszej scenie. Można stwierdzić, że spontaniczność i otwartość jazzu jako formy muzycznej odpowiada nowodworskiej publiczności, która bardzo entuzjastycznie reagowała na popisowe solówki muzyków.
Lekkość i swoboda sceniczna muzyków, udzieliła się publiczności i wszyscy bardzo dobrze bawili się podczas improwizacji muzycznych, czego świadectwem były uśmiechy na twarzach nie tylko publiczności, ale również samych muzyków.
Kolejne Spotkania Jazzowe już wkrótce.
- autor: Foto: Sławomir Maliszewski
Wyniki sondy
W zeszłym tygodniu na www.nowydwormaz.pl uruchomiliśmy sondę z pytaniem: Czy podoba Ci się logo Miasta? Wzięło w niej udział równo 200 osób. 121 z nich (60,50%) odpowiedziało: Jest super! 7 osób (3,50%) nie miało zdania na ten temat. 72 osoby (36%) odpowiedziały, że mogłoby być lepsze. Cieszymy się, że zdecydowanej większości logo przypadło do gustu. Z przeprowadzonego przez newsletter konkursu wynika, że naszym Interautom logo kojarzy się z uśmiechem, radością, podkową, szczęściem i oczywiście z Twierdzą Modlin. Zwycięzcom (zostali poinformowani drogą e-mail) jeszcze raz gartulujemy i dziękujemy za udział! Jedna z nagrodzonych osób - Pani Anna, która niedawno przeprowadziła się w pobliże Nowego Dworu Mazowieckiego z Warszawy tak opisała swoje skojarzenia: zarys twierdzy Modlin, niebieska wstążka rzeki Wisły, logo w kształcie podkowy, czyli miejsca szczęśliwego a jednocześnie odwróconej litery D tj. SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO DWORU. Tego właśnie wszystkim życzymy! Nieustannie zachęcamy także do zapisywania się do newsletter'a na www.nowydwormaz.pl. Zawsze świeże informacje z pierwszej ręki gwarantowane. Kolejne konkursy wkrótce.
Sylwestrowy Turniej Halowej Piłki Nożnej
Władze samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego
zapraszają
30 grudnia 2011r. o godz. 16:00
do hali NOSiR, ul. Sportowa 66
na
II Sylwestrowy Turniej Halowej Piłki Nożnej
o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki
Rodzinne warsztaty plastyczne
6 grudnia 2011r. w mikołajki odbył się w klasie Id warsztat plastyczny prowadzony przez wychowawczynię Anetę Lodzik. Uczestniczyły w nim dzieci wraz z rodzicami. Techniką decoupage ozdabiano drewniane podstawki świąteczne. Wiele precyzji i cierpliwości wymaga ta technika od maluchów, rodzice zatem byli tu niezbędni.
Spotkały się, prawdziwie artystyczne dusze, widać było zaangażowanie i twórczy zapał zarówno mam, tatusiów jak i małych Iskierek. Na deseczkach biegały czerwone renifery, uśmiechał się ogromny Mikołaj, błyszczały gwiazdki ... Każdy wycinał to, co chciał i układał motywy świąteczne wg. uznania.
Uwieńczeniem tego miłego, rodzinnego spotkania było wspólne ubieranie choinki, którą podarowała klasie p. Magda Łempicka. Na choince zawisły przepiękne bombki własnoręcznie wykonane z bibuły i makaronu przez mamę Małgosi, śliczne ozdoby Uli, Martynki, Bartka, Majki, Oliwera i innych dzieci.
Wszyscy wspaniale się bawili przy świetle choinkowych lampek. Atmosfera była iście rodzinna. Na koniec mogliśmy podziwiać mini-wystawę niezwykłych prac. Po pomalowaniu lakierem były niewątpliwą atrakcją kiermaszu szkolnego organizowanego przez Radę Rodziców.
Wychowawczyni Iskierek p. Aneta Lodzik dziękuje wszystkim rodzicom, którzy uczestniczyli w warsztacie i zaangażowali się w dekorację świąteczną sali 102 oraz przygotowania do kiermaszu szkolnego.
- autor: Aneta Lodzik
Zimowa opowieść
Święta za niecały tydzień i w takiej świątecznej atmosferze przebiegał, na naszej scenie, spektakl dla dzieci pt. "Zimowa opowieść" w wykonaniu Teatru Kuffer. Zabawna historia o małej dziewczynce, która czeka na prezenty i skupiona wyłącznie na własnych potrzebach, odmawia pomocy starej Babci i postanawia wyruszyć na poszukiwanie Świętego Mikołaja. Jak to w bajkach bywa: czar wigilijnej nocy, wizyta u żłóbka, spotkanie z diabełkiem i aniołkami, zmieniają serce dziewczynki. Przemieniona wraca do babci z postanowieniem, że już zawsze będzie grzeczną i posłuszną.
Wierszowana opowieść napisana przez Annę Musiał zawierała to co w świątecznym przesłaniu jest najważniejsze: miłość, dobroć i troskę o innych, a wszystko doprawione dużym poczuciem humoru i sympatycznym nastawieniem do dzieci. Przepiękne kolędy i wspólne ich wykonywanie z aktorem Andrzejem Musiałem przy akompaniamencie gitary, dały całej publiczności przedsmak świąt i dużo pozytywnej energii na nowy rok. Czekoladowy Mikołaj, którym obdarowaliśmy wszystkie dzieci niech stanie się początkiem dużego worka prezentów jakim zostaną obdarowani wszyscy "mali i duzi" czego życzą Państwu Dyrektor, pracownicy Nowodworskiego Ośrodka Kultury oraz firma Model Opakowania Sp. z o.o.
- autor: NOK
Zdrowe ząbki mam
Jednym z priorytetów Publicznego Przedszkola nr 5 jest kształtowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci, dlatego w listopadzie dzieci z grupy II "Motylki" i V "Koraliki" przyłączyły się do udziału w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej "Akademia Aquafresh". Celem programu jest budowanie i utrwalanie wśród dzieci nawyku dbania o higienę jamy ustnej, a w rezultacie zmniejszenie tak poważnego problemu jakim jest próchnica u dzieci w Polsce. W ciągu tygodnia odbyło się wiele zabaw, konkursów i zagadek o tematyce zdrowotnej oraz pokaz prawidłowego mycia ząbków. Urozmaiceniem zajęć było wykorzystanie technologii multimedialnej, dzięki której dzieci mogły "bawić" się razem z rodziną Pastusiów. "Motylki" i "Koraliki" podczas wspólnych zajęć utrwaliły zdobytą wiedzą, a także uczestniczyły w projektowaniu plakatu plastycznego, który miał przypominać o codziennym dbaniu o zęby. Wspólna praca przedszkolaków została wysłana na konkurs,… czekamy na ogłoszenie wyników.
Mamy nadzieję, że wdrożenie dzieci od najmłodszych lat do prozdrowotnych zachowań takich jak: mycie zębów, dbanie o higienę ciała oraz spożywanie pełnowartościowych posiłków zaowocuje w przyszłości zdrowym stylem życia.
- autor: Beata Śmigielska
Scena pod Sceną
Koło teatralne „Scena pod Sceną” w Teatrze Rozmaitości
Każdy aktor wie, że musi nieustannie się uczyć, doskonalić swój warsztat pracy. Wszyscy uczniowie należący do koła teatralnego w Publicznym Gimnazjum nr 2, w dniu 29 listopada wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez pedagoga teatralnego – Panią Annę Rochowską.
Spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzenia Teatru Rozmaitości. Mogliśmy wejść na scenę, zajrzeć za kulisy. Wszystkim najbardziej podobała się wizyta w garderobach, chociaż zdziwił nas fakt, że garderoba męska jest zdecydowanie większa od damskiej. Dowiedzieliśmy się również o odpowiedzialnej pracy osób, które odgrywają ogromna rolę w przedstawieniu, chociaż nie widzimy ich podczas spektaklu.
Następnie wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych, których celem było pokazanie roli kreatywności i improwizacji w teatrze. Wszyscy bardzo aktywnie w nich uczestniczyli, w końcu teatr to nasze hobby. Wróciliśmy do domu bogatsi o nowe doświadczenia, zarażeni pozytywna energią do dalszej pracy, bo teatr to takie magiczne miejsce, które przenosi wszystkich w inny, lepszy świat.
Warsztaty zostały zorganizowane przez opiekuna koła – p. Małgorzatę Pawełas oraz nauczycielkę języka polskiego – p. Beatę Majewską.
- autor: Opiekunowie
Koncert Noworoczny
Jej portret
Wieczorek poetycko – muzyczny „Jej portret” w Publicznym Gimnazjum nr 2
Listopad jest miesiącem, w którym wspominamy. Szczególnie ciepło myślimy o tych, którzy odeszli. Nie ma ich wśród nas, ale pozostawili nam cząstkę siebie. Rok temu odeszła od nas Pani Hania Mamełka. To właśnie Jej koło teatralne „Scena pod Sceną” dedykowało wieczorek poetycko – muzyczny. Spotkanie odbyło się 25 listopada 2011 roku w Publicznym Gimnazjum nr 2.
Występ został przygotowany przez stażystki Pani Mamełki – Małgorzatę Pawełas i Martę Rączkowską. Spotkanie zatytułowane było „Jej portret”. Aktorzy, próbowali odpowiedzieć na pytanie - jaka w zasadzie była Pani Hania? Posłużyli się poezją, fragmentami prozy oraz ponadczasowymi piosenkami. Wiersze J. Kofty, A. Osieckiej, K. I. Gałczyńskiego, fragmenty felietonów K. Jandy i K. Grocholi oraz teksty uczniów i samej bohaterki spotkania, pozwoliły pokazać portret prawdziwej kobiety. Musi być romantyczna, liryczna, ale jednocześnie mocno stąpająca po ziemi. Odznacza się ogromnym poczuciem humoru, ale przede wszystkim promieniuje ciepłem i dobrocią. Taka właśnie była nasza Hania Mamełka.
Całe spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze. Wszyscy zebrali się, by powspominać, pomarzyć i przeżyć chwile pełne wzruszeń. Można było podziwiać kroniki, które kiedyś prowadziła Pani Mamełka. Nie wszyscy wiedzieli, że koło teatralne to też jej przysłowiowe dziecko.
W przedstawieniu udział wzięli aktorzy koła teatralnego „Scena pod Sceną”: Karolina Wiewiórska, Klaudia Cywińska, Aleksandra Parol, Marta Majek, Klaudia Bagnicka, Magdalena Bartecka, Joanna Rydel, Weronika Wiak, Karolina Widz, Aleksandra Fidler, Natalia Traczyk, Bartłomiej Chojna. Gościnnie wystąpił Bartosz Cheda.
Wielkie podziękowania należą się absolwentom – Kai Paczuskiej, Zuzannie Matysiewicz, Patrykowi Milewskiemu. Nad nagłośnieniem czuwali Rafał Dryblak i Kacper Kamiński. Dekorację przygotował Pan Sebastian Goliszek oraz dziewczęta z klasy IIb.
Mamy nadzieję, że wszyscy obecni na spotkaniu wrócili do domu mądrzejsi o pewne przesłanie - cieszmy się każdym dniem i gestem, czerpmy radość z drobnostek i bądźmy dobrzy dla innych, bo dobro powraca.
- autor: M. Pawełas, M. Rączkowska
Wycieczka Eko Strażników
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie po raz kolejny dofinansował, pro-ekologiczny program „EKO STRAŻNIK”, który w ramach profilaktyki prowadzi nowodworska Straż Miejska. Dzięki realizacji zadania pn. „Program edukacyjny EKO STRAŻNIK – pomyśl, posegreguj, posprzątaj” zaplanowano m.in. wyjazd dzieci do Żywca na trzydniową wycieczkę. Wyjazd poprzedziło spotkanie z rodzicami „EKO STRAŻNIKÓW” w dniu 16 listopada, na którym mieli możliwość zapoznania się z programem wycieczki. Głównym celem wyjazdu było pokazanie w praktyce poznanych wcześniej w ramach programu edukacyjnego zagadnień oraz zaprezentowanie „EKO STRAŻNIKOM” jak profesjonalnie należy prowadzić gospodarkę odpadami. Ponadto przybliżone zostało pojęcie segregacji i recyklingu. Dlatego też, podczas pobytu w Żywcu, „EKO STRAŻNICY” zwiedzili tamtejszy Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Mogli oni na własne oczy zobaczyć krok po kroku, jaką drogę przechodzą odpady komunalne, aby można było je powtórnie wykorzystać lub bezpiecznie zutylizować. Dzieci ujrzały cały proces technologiczny zakładu, począwszy od transportu odpadów na miejsce, segregowanie ich, przechowywanie. Zwrócono szczególną uwagę na elektro-śmieci i kompostownie. Zakład posiada też od niedawna sterowaną komputerem segregację szkła kolorowego. Niespodzianką dla zwiedzających „EKO STRAŻNIKÓW” była możliwość obejrzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt, zlokalizowanego na terenie zakładu. W schronisku przebywają głównie bezpańskie psy, które są otoczone opieką weterynaryjną i posiadają odpowiednie boksy, gdzie czekają na nowych właścicieli. Oprócz części programowej był też czas dla dzieci na zwiedzanie miasta Żywiec oraz wyjazd do Międzybrodzia Żywieckiego. Tam kolejką linową wszyscy wjechali na Górę Żar za symboliczną złotówkę, jako uznanie ze strony Kolei Linowych dla idei jaka przyświeca EKO STRAŻNIKOM. Niespodzianką była opowieść o historii oraz prezentacja systemu bezpieczeństwa, którego używają Polskie Koleje Linowe w Międzybrodziu Żywieckim. Nie była to ostatnia niespodzianka, „EKO STRAŻNICY” zwiedzili również Górską Szkołę Szybowcową AP „Żar” im. Adama Dziurzyńskiego, gdzie instruktorzy opowiedzieli historię szybownictwa polskiego i zaprezentowali swoje szybowce.
Mamy nadzieje, że nasi „EKO STRAŻNICY” spędzili miło i pożytecznie czas podczas tych trzech listopadowych dni i bogatsi o wiedzę mogą podzielić się nią z innymi uczniami, dzięki czemu w ten sposób propagują zachowania pro-ekologiczne.
Zadanie pod nazwą „PROGRAM EDUKACYJNY EKO-STRAŻNIK – POMYŚL, POSEGREGUJ, POSPRZĄTAJ (2011)” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 36 120 zł www.wfosigw.pl
W czasie suszy narada o zagrożeniu powodziowym
Już czwarty miesiąc obserwujemy na terenie kraju, w tym w Nowym Dworze Mazowieckim, znikomą ilość opadów atmosferycznych, a w zasadzie prawie ich zanik. Przed totalną suszą ratuje nas jedynie pora jesienna charakteryzująca się krótkim okresem operowania promieni słonecznych. Ta dość długa przerwa w opadach była na pewno przez wielu mieszkańców bardzo pożądana, ponieważ wielu z nich po ponad dwuletnim okresie nadmiaru opadów atmosferycznych była już wyczerpana psychicznie i fizycznie, w sytuacji ciągłej „walki” z zalewającymi domy i posesje wodami gruntowymi i opadowymi. W ciągu tego okresu poziom wód gruntowych znacznie się obniżył i przed zimą można było wysuszyć piwnice, w których przez wiele miesięcy utrzymywała się woda i uporządkować tereny wielokrotnie zalewane.
Występujący obecnie również niski pozom wody w rzekach (około 300 cm na wodowskazie w Modlinie w stosunku do najwyższego poziomu w ubiegłym roku wynoszącego 891 cm) jest sprzyjającym momentem na dokonanie oceny naszego bezpieczeństwa i wyciągnięcia wniosków na przyszłość by w przypadku powrotu okresu intensywnych opadów zmniejszyć uciążliwości z nimi związane.
Z inicjatywy Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz Starostów Nowodworskiego i Legionowskiego 14 grudnia 2011r. w Nowodworskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowym Dworze Mazowieckim odbyła się narada na temat „oceny stanu zagrożenia powodziowego na terenie powiatu nowodworskiego i legionowskiego w okresie najbliższej zimy i wiosny”. W naradzie udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, a także przedstawiciele wojska, straży i policji.
W pierwszej części narady kierownicy komórek organizacyjnych ds. Zarządzania Kryzysowego starostw powiatowych omówili główne problemy wpływające na stan bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu nowodworskiego i legionowskiego.
W drugiej części zabrali głos przedstawiciele jednostek organizacyjnych administracji rządowej i samorządu wojewódzkiego realizujących zadania z zakresu ochrony przeciwpowodziowej i tak:
- stan międzywala Wisły i jego wpływ na bezpieczeństwo powodziowe oraz prace projektowe na lata 2012-2014 zmierzające do poprawy aktualnej sytuacji w zakresie udrożnienia koryta rzeki i zmniejszenia zagrożenia powstawania zatorów lodowych przedstawił - kierownik Nadzoru Wodnego Żerań – pan Mirosław Lisowski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW);
- o zasadach pracy zapory w Dębe w stanach zagrożenia powodziowego informacje przedstawił dyrektor ds. zarządu zlewni Narew – pan Zenon Chęć;
- na temat programu bieżącego utrzymania i modernizacji wałów i urządzeń ochrony przeciwpowodziowej rzek Wisły, Narwi i Wkry wypowiedział się pan Marek Pokorski – dyrektor Oddziału w Warszawie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (WZMiUW) zaś pan Tadeusz Kiliś – kierownik inspektoratu WZMiUW w Nowym Dworze Mazowieckim – na temat zrealizowanych inwestycji w 2011r. oraz planowanego przedsięwzięcia w gminie Czosnów polegającego na modernizacji wału przeciwpowodziowego na długości 4630m, którego łączny koszt wyniesie ok. 24 mln. zł, z czego 85% to środki unijne, a 15% to środki skarbu państwa;
- kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – pan Roman Jaworski przedstawił prognozę w zakresie zimowych zagrożeń hydrologicznych na Wiśle od zapory we Włocławku do Warszawy.
Podczas ogólnej dyskusji głos zabrała m. innymi także przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – pani Aneta Adamska, która wypowiedziała się na temat ochrony środowiska oraz przepisów i procedur obowiązujących w tym zakresie w kontekście realizowanych zadań związanych z utrzymaniem we właściwym stanie terenów położonych w tzw. międzywalu, bardzo często istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska. Pan Radosław Rybicki – dyrektor departamentu rolnictwa i modernizacji terenów wiejskich – omówił procedurę prawną dotyczącą tworzenia spółek wodnych i wpływ ich działalności na poprawę warunków na terenach podtapianych wodami gruntowymi.
Kończąc naradę przedstawiciele samorządów uznali za konieczne wspólne wystąpienie do władz państwowych, wojewódzkich i parlamentu z wnioskiem o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu dalsze doskonalenie przepisów prawa, które aktualnie utrudniają, a w niektórych przypadkach uniemożliwiają podejmowanie prac inwestycyjnych i konserwacyjnych związanych z ochroną przeciwpowodziową.
Jubileusz Dawców Krwi
26 listopada br. w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyły się uroczystości obchodów jubileuszu 25-lecia Klubu HDK PCK przy Rejonie Telekomunikacji Polskiej oraz Nowodworskich Dni Honorowego Krwiodawstwa 2011. Ich organizatorem był Zarząd Rejonowy PCK w Nowym Dworze Mazowieckim.
Rok 2011 jest rokiem jubileuszu dla członków Klubu Honorowych Dawców Krwi z Nowego Dworu Mazowieckiego. Ćwierć wieku temu grupa pracowników Telekomunikacji Polskiej odpowiadając na apel o ratowanie życia ich kolegi, zawiązała klub Honorowych Dawców Krwi. Dzięki wsparciu ówczesnego dyrektora Rejonu Telekomunikacji pana Jeremiasza Rakoczego utworzyli struktury, które wrosły w Nowy Dwór Mazowiecki niosąc pomoc osobom najbardziej potrzebującym.
Okazją do podziękowania za długie lata oddawania krwi były wspomniane powyżej uroczystości.
Prezes Mazowieckiego Zarządu Okręgowego pan Jerzy Czubak na wniosek nowodworskich władz rejonowych wyróżnił Klub pamiątkowym pucharem 25-lecia.
Ponadto, na spotkaniu w NOK wręczono okolicznościowe pamiątki oraz odznaczono zasłużonych dla krwiodawstwa.
Na wniosek władz Polskiego Czerwonego Krzyża, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał Odznaczenia państwowe jako wyraz podziękowania za wieloletnie, szczególne zasługi w rozwoju Honorowego Dawstwa Krwi i Polskiego Czerwonego Krzyża. Srebrny Krzyż Zasługi wręczono p. Dariuszowi Borzyńskiemu, kpt. Krzysztofowi Staśkowiakowi i dr. Krzysztofowi Szczecińskiemu. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali p. Bernard Kowalski i p. Norbert Wysocki.
W trakcie uroczystości Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża II stopnia jako wyraz podziękowania za wieloletnie, szczególne zasługi w rozwoju Honorowego Dawstwa Krwi i Polskiego Czerwonego Krzyża uhonorowano burmistrza miasta Jacka Kowalskiego i jego zastępcę Jacka Gereluka.
Odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia po oddaniu 6/5 l. krwi otrzymał radny Ahmed Jadou.
Wręczono też podziękowania od Zarządu Rejonowego PCK Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi oraz działaczom i sponsorom i przyjaciołom Polskiego Czerwonego Krzyża wśród których nie zabrakło Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim. Podziekowania odebrał Przewodniczacy Rady Krzysztof Bisialski.
Po serii kolejnych odznaczeń i podziękowań, oraz po wystąpieniach odbyło się rozstrzygnięcie corocznego konkursu rysunkowego Polskiego Czerwonego Krzyża pod hasłem „PCK w moim życiu, uczy bawi wychowuje”, a także poinformowano o zwycięzcach turnieju warcabowego.
Zwycięzcą III Rejonowego Turnieju Warcabowego w kategorii szkół podstawowych został Adrian Ziółkowski ze Szkoły Podstawowej w Pomiechówku. W kategorii szkól gimnazjalnych i średnich najlepszy był Sławomir Zych z ZSZ nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim.
W konkursie plastycznym zwyciężyli: Katarzyna Ignaczak ze szkoły Podstawowej w Pieścirogach w kategorii klas I-III i Kuba Szokz klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Wojszczycach w kategorii klas IV –VI.
Po części oficjalnej program artystyczny zaprezentowała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Wojszczycach.
Mikołajkowy bączek
Podobnie jak w ubiegłym roku Biuro Imprez Matematyczno-Sportowych WKM „Rach-mistrz” w osobie pana Andrzeja Grabowskiego wystąpiło z propozycją przeprowadzenia VI Korespondencyjnych Mistrzostw Polski w Kręceniu Bączkiem Matematycznym "Piruet". Koordynatorzy Mistrzostw mieli za zadanie przeprowadzenie zawodów na swoim terenie. Nowodworska „Siódemka” jak co roku podjęła wyzwanie.
Uczniowie ćwiczyli w szkole pod kierunkiem nauczycieli, ale wielu z nich angażowało w domach swoich bliskich. Tatusiowie, mamusie i dziadkowie wspierali zawodników w kategorii R kręcąc bączkiem.
6 XII 2011 roku, w Szkole Podstawowej nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Mazowieckim zorganizowano VI Korespondencyjne Mistrzostwa Polski w Kręceniu Bączkiem Matematycznym "Piruet" – Mistrzostwa SP7.
Celem przeprowadzonych rozgrywek było:
• uatrakcyjnienie imprez organizowanych w dniu Świętego Mikołaja w placówkach edukacyjnych,
• doskonalenie u dzieci sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej,
• propagowanie zabawowych form nauczania – uczenia się,
• umożliwienie dzieciom w wieku od 5 lat porównania swoich umiejętności z rówieśnikami z całej Polski.
Zawodnicy kręcili bączkiem matematycznym i nakładali na niego pierścienie papierowe w obecności zawodników swojej kategorii, sędziów oraz Koordynatora Mistrzostw, który uroczyście witał i dokładnie zapoznawał uczniów z regulaminem rozgrywek. Uroku zawodom dodawały mikołajkowe przebrania organizatorów i zawodników oraz odświętny wystrój sali.
Jak co roku odwiedził dzieci Święty Mikołaj, który poprowadził wesoły, rozbawiony korowód i rozdawał prezenty. Klasy III d i I a zaprezentowały pouczającą inscenizację. Dzieci uczestniczyły także w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanzy, grach ruchowych, przeciągały linę.
W zawodach na terenie szkoły nagrodzonych zostanie po 6 zawodników z każdej kategorii.
W zawodach ogólnopolskich za miejsca od I do XII przyznawane są dyplomy oraz znaczki z logo i napisem Laureat, które Organizator przesyła pocztą. Wyniki zawodów ogólnopolskich są dostępne na stronie internetowej głównego organizatora.
Wyniki VI Mistrzostw
Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Mazowieckim
w Kręceniu Bączkiem Matematycznym „Piruet”
KATEGORIA D6
1. Maja Stasiak
2. Zuzanna Witkowska
3. Kamila Kowalczyk
4. Dominika Karczewska
5. Weronika Spalik
6. Agnieszka Choroś
KATEGORIA D7
1. Zuzanna Końsko
2. Julia Owoc
3. Karolina Samoraj
4. Oliwia Chrustowska
5. Róża Tkaczyk
6. Julia Riske
KATEGORIA D8
1 Weronika Tomaniak
2. Magdalena Nawotka
3. Olga Witkowska
4. Zuzanna Miętek
5. Julia Fabrowicz
6. Weronika Marczuk
KATEGORIA C6
1. Michał Pieczarka
2. Kacper Dzienniak
3. Dawid Bernat
4. Jakub Nowakowski
5. Hubert Żak
Antoni Zawiasa
KATEGORIA C7
1. Marcin Baran
2. Mateusz Kędzierski
3. Jarosław Hackenberg
4. Filip Krzyżanowski
5. Daniel Reguła
6. Kacper Nowak
KATEGORIA C8
1. Olgierd Cichecki
2. Michał Kowalski
3. Dominik Decyk
4, Mateusz Cąkała
5. Wiktor Jurkowski
KATEGORIA D9
1.Julia Chapuła
2. Natalia Markowska
3. Wiktoria Paszcza
4. Ada Gańko
5. Olga Szurmak
6. Maria Paczuska
KATEGORIA C9
1. Krystian Brenda
2. Jakub Przygoda
3. Bartłomiej Ducki
4. Krzysztof Małecki
5. Michał Szymczykiewicz
6. Piotr Pawełas
KATEGORIA O
1. Natalia Antkowicz
2. Kacper Olejniczak
3. Oliwia Szymańska
4. Małgorzata Dopierała
5. Monika Dopierała
6. Julia Młodawska
KATEGORIA R
1. Maciej Kicior, Arkadiusz Kicior
2. Julia Przybylak, Jacek Przybylak
3. Filip Przybylak, Jacek Przybylak
4. Dawid Dżegan, Hubert Dżegan
5. Mikołaj Tomasiak, Tomasz Tomasiak
6. Weronika Hajduga, Arkadiusz Hajduga
Zabawy bączkiem matematycznym są ciekawą propozycją na dobrą zabawę. Systematyczne ćwiczenia przynoszą nowe rekordy, a także rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność manualną u dzieci. Bączek może być wykorzystywany do ćwiczeń i zabaw w liczeniu na zajęciach edukacyjnych.
Koordynator Mistrzostw Małgorzata Kulesza
3 gwiazdki dla CIT-u
Jednym z ważniejszych wydarzeń V Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego, który odbył się 16 listopada 2011 w siedzibie Business Centre Club w Warszawie, było wręczenie Certyfikatów Polskiego Systemu Informacji Turystycznej dla punktów i centrów informacji turystycznej. Wśród certyfikowanych punktów i centrów informacji turystycznej znalazło się Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Dworze Mazowieckim. Certyfikat odebrał prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek Sebastian Sosiński. Z przyjemnością możemy poinformować, że nasze Centrum uzyskało trzy gwiazdki. To nasz wspólny sukces, że stworzyliśmy placówkę, która została bardzo wysoko oceniona przez komisję certyfikującą Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Sukces ten nie byłby możliwy bez wsparcia Miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz innych samorządów należących do LOT Trzech Rzek. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie przy tworzeniu naszego Centrum.
Certyfikacja ma na celu stworzenie krajowej sieci standaryzowanych punktów i centrów informacji turystycznej zapewniających odpowiednią jakość obsługi turystów. Proces jest dobrowolny i rozpoczął się w 2010 z inicjatywy Polskiej Organizacji Turystycznej, Regionalnych Organizacji Turystycznych, LOT-ów oraz osób z branży turystycznej.
V Sejmik był także wspaniałą okazją do dyskusji przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, świata nauki oraz osób z branży turystycznej z Mazowsza. Tematem przewodnim Sejmiku była „Budowa i komercjalizacja produktów turystycznych na Mazowszu". Zaprezentowano najlepsze praktyki w zakresie marketingu terytorialnego z Polski i Europy. Podsumowano także kampanię promocyjną „Mazowsze. Weekend dwa kroki stad”.
- autor: Zespół Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek
Wygrany mecz seniorów
Gramy w niepełnym zespole ponieważ zbliża się okres matur. Każdy się uczy czy też mają korepetycje. Nie chcę przed meczem nic mówić, ale mam nadzieje że wygramy. Z zespołem graliśmy 2 mecze w tamtym roku i oba wygrywaliśmy - mówił przed meczem Maciej Renkiewicz - trener UKS Jedynka.
Sądzę że nowodworzanie wygrają - mówił obecny na trybunach Dominik Jaglarski grający w Juniorach.
Napewno wygramy - mam intuicję na 3:1 dla UKS. Kibicuje UKS Jedynce ponieważ podoba mi się jeden z zawodników. Chodzi mi o grającego z numerem 18 Marcina Turkota - mówiła przed meczem Sylwia Bielec obecna na trybunach.
Faworytami są gospodarze, ale będziemy pracować ostro na boisku mówił - Zbigniew Markiewicz - trener Transmik Mława. Niestety część moich pracuje czy też uczą się i nie mogli być dzisiaj na meczu - dodał trener gości.
Pierwszy set to wygrana UKS Jedynka. W drugim zwyciężył Transmik, trzeci i czwarty to już zwycięstwo UKS. Tym samym cały mecz wygrali gospodarze.
Udało się 3:1 mimo że chłopacy zagrali słabo. Zabrakło skuteczności w zagrywce i będziemy nad tym pracować. Dobrze dziś grał na boisku Czarek Tulin. Mam nadzieje że w Kozienicach 20 Grudnia Juniorzy też wygrają - już po meczu komentował Maciej Renkiewicz.
No niestety przegraliśmy - nie ma podstawowego składu dzisiaj było to łączone na szybko. Mimo że ciężkim przeciwnikiem nie był UKS - mówił trener Transmika.
Ciężkim przeciwnikiem był UKS - są bardziej zgrani na boisku, a nam zawiodło przyjęcie - skomentował przegraną Marcin Fabiszewski (5) z Transmik Mława.
- autor: Marek Karpowicz
Informatyzacja nowodworskiego szpitala
Nowodworski szpital czekają zmiany na miarę XXI wieku. Dzięki unijnemu dofinansowaniu możliwy będzie m.in. zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego i specjalistycznego oprogramowania. W środę 14 grudnia w SZPZOZ w Nowym Dworze Mazowieckim podpisano specjalną umowę.
Całkowita wartość projektu: 2 761 499,69 zł, kwota dofinansowania: 2 347 274,73 zł.
Beneficjentem jest: Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowym Dworze Mazowieckim.
W podpisaniu umowy 14 grudnia w nowodworskim szpitalu wzięli udział:
Krzysztof Grzegorz Strzałkowski – Wicemarszałek, Wiesław Raboszuk – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Zbigniew Kończak – Dyrektor SZPZOZ.
W podpisaniu udział wzięli również Krzysztof Kapusta – starosta nowodworski, Jacek Kowalski – burmistrz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Krzysztof Bisialski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim, Ahmed Jadou - dyrektor ds. Medycznych SZPZOZ.
Inwestycja będzie realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.
- autor: Marek Karpowicz
Popisówka
W sobotę 10 grudnia 2011r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyła się Popisówka IV, czyli po raz czwarty uczestnicy sekcji artystycznych Nowodworskiego Ośrodka Kultury zaprezentowali swoje osiągnięcia. Od godziny 15.00, jak zawsze, do naszego ośrodka przybywały tłumy, sala widowiskowa wypełniła się rodzicami, dziadkami, rodzeństwem i wszystkim życzliwymi, którzy chcieli obejrzeć popisy swoich bliskich. Jako pierwsza wystąpiła Nowa Grupa Teatralna zrzeszająca młodzież i dorosłych prowadzona przez Katarzynę Pawela. Mini spektakl pt. „Jedno słowo kochającej kobiety” wg. K. Makuszyńskiego był obyczajową humoreską o braku porozumienia jaki czasami występuje w każdym małżeństwie, został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność. Po przedstawieniu grupy teatralnej rozpoczęły się popisy indywidualne. Wokaliści śpiewali piosenki z repertuaru światowego jak: Adele czy Beverly Craven oraz polskie piosenki dziecięce np. „Jesienny rock and roll”, „Gwiazda filmowa” czy „Pan komputer” wywołując zachwyt publiczności. Natomiast instrumentaliści pod opieką Aleksandry Pasińskiej zaprezentowali całą gamę znanych kolęd grając na skrzypcach, keyboardzie i wiolonczeli. Grą na keyboardzie popisywali się też nowicjusze grający zaledwie od kilku miesięcy. Uczniowie o dłuższym stażu grali trudniejsze utwory m.in.: menuety J.S. Bacha , „Odę do młodości” L. von Beethovena. Zasłuchana publiczność, gorącymi brawami, nagradzała wszystkich. Na przemian z indywidualnymi występami, popisywały się swoimi umiejętnościami grupy taneczne. Małe baletnice w pokazie pt. „Lekcja baletu” prezentując elementy klasycznych technik: plije i port de bras zauroczyły całą salę. Równie wdzięcznie zaprezentowały się „kotki” (grupa 7-8 lat) w etiudzie tanecznej z musicalu „Koty”. Starsza grupa taneczna (9-12 latki) z dużym rozmachem zatańczyła układ pt. „Zaczynamy” oparty na hip-hopie i funky jazz. Zasłużone brawa otrzymały członkinie teatru tańca za etiudę pt. „2+1”, udowodniły że tańczyć można nawet z gazetą. Pokazy taneczne przygotowali instruktorzy Anna Paź i Rafał Sawko. Miłośnicy gitary mieli również swoje atrakcje. Dwie młode dziewczęta zagrały na gitarze klasycznej popularne kolędy, a rockowy popis wykonał Damian Jaskólski grając na gitarze elektrycznej utwór grupy „Dżem” pt. „Wehikuł czasu”. Jako ostatnia brawurowo zaprezentowała się grupa Teatrzyku „Wędrowniczek” w inscenizacji wierszy Wandy Chotomskiej i Jana Brzechwy. Na całe przedstawienie pt. „Bajkowe perypetie” zapraszamy w kwietniu 2012 roku. Klamrą zamykającą naszą IV Popisówkę było wspólne śpiewanie piosenki Marka Grechuty „Świat w obłokach”, która swym przesłaniem dodała nam wszystkim dużo energii i nadziei na 2012 rok.
Do zobaczenia w marcu.
- autor: NOK
Scena Zaułek
Kolejny wieczór ze Sceną Zaułek w Nowodworskim Ośrodku Kultury upłynął w klimacie bardowskim. I tutaj trzeba pospiesznie wyjaśnić, iż nie było to typowe bardowanie, jakby się mogło na pierwszy rzut oka i ucha spodziewać. Gośćmi byli: Tomasz Salej i Paweł Wójcik. Ten pierwszy miał swój recital, ten drugi – był gościem pierwszego i zaśpiewał trzy piosenki. Obaj zaś byli zaproszeni przez Wojtka Gęsickiego i jak na gości Zaułka przystało – mieli obaj dobry kontakt z Widzem. Tomek Salej opiewał trudy i znoje codziennej egzystencji wcielając się momentami w satyryka, by za chwilę zanurzyć nas w mądrościach i refleksjach. Był prawdziwy i wiarygodny w swych opowieściach słowno-muzycznych, a wirtuozyjny wręcz instrumentalnie: kiedy milkły usta – śpiewała gitara, dorównując w swej liryce, tajemniczości i ekspresji właścicielowi. Widz słuchał, śmiał się, śpiewał i kochał. Paweł Wójcik, choć symbolicznie zaznaczył swoją obecność na zaułkowej scenie, to również dał się poznać z dobrej strony jako autor tekstów i wykonawca. Jego dystans do rzeczywistości w warstwie tekstowej i wykonawczej oraz prawdziwość w przekazie powodowały, że chciało się z nim identyfikować. Pawłowi Wójcikowi towarzyszył na pianie Tomasz Sarniak.
Kolejny wieczór z Zaułkiem był udany i jakże inny od poprzednich.
Jeśli chcecie przekonać się co następnym razem przyniesie Zaułkowe granie, musicie wpaść.
Zapraszamy.
Na pewno nie będzie nudno.
- autor: NOK
Wizyta piłkarzy MKS "Świt" w SP7
1 grudnia przybyło do „Siódemki” pięciu zawodników MKS „Świt” wraz z trenerem. Uczniowie klas II i III przygotowali do gości mnóstwo pytań dotyczących m.in.: zawodu piłkarza, sukcesów drużyny, treningów, diety i wyjazdów. Piłkarze z wielką pasją opowiadali o swojej pracy, zachęcali też chłopców do trenowania tej dyscypliny sportu. W drugiej części spotkania goście wraz z nauczycielami w-f panami Wojciechem Stecyną i Danielem Czarnohuzem przeprowadzili 3 konkursy dla uczniów, a były to: strzał piłką na bramkę, slalom z piłką i żonglowanie piłki. Nagrodami były gadżety klubowe. Jeden z piłkarzy pochodzący z Nigerii pan Marcellinus Obem dał popis żonglerki piłką. Na zakończenie spotkania piłkarze wręczyli wszystkim uczniom pamiątkowe kubeczki z logo klubu. Goście długo nie mogli opuścić budynku szkoły, gdyż uczniowie ustawili się w bardzo długą kolejkę po autografy.
- autor: Izabella Ryńska - Pieluchowska
By uczcić tych, którzy zginęli …
By uczcić tych, którzy zginęli …
- w 30. rocznicę Stanu Wojennego –
Dokładnie w 30. rocznicę wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Podczas sesji Rady Miejskiej był czas na minutę ciszy, wspomnienia trudnych chwil, uroczysty przemarsz ulicami miasta i złożenie kwiatów na skwerze Solidarności. Można też było obejrzeć okazjonalną wystawę.
Sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się 13 grudnia w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Tam miała miejsce pierwsza część obrad, poświęcona rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego. Sesję rozpoczął krótkim przemówieniem przewodniczący Krzysztof Bisialski. „Spotkaliśmy się tu dziś po to, aby uczcić tych, którzy zginęli, i aby podziękować tym, którzy nie przestraszyli się stanu wojennego. Dzięki nim, możemy dziś żyć w wolnej Polsce” – powiedział na wstępie.
Głos zabrała obecna na sali poseł na Sejm RP p. Jadwiga Zakrzewska. W bardzo interesujący sposób opowiedziała o swoich wspomnieniach z tamtego okresu, o ciekawych sytuacjach jakie były jej udziałem. O ludziach, którzy nie bacząc na nic pomagali jej w czasie stanu wojennego, jak dzięki nim uniknęła internowania. Nie pominęła tych, którzy za swoją opozycyjną działalność na terenie miasta ponieśli konsekwencje. Pokazała zachowane, oryginalne pamiątki z czasu stanu wojennego: książeczkę z piosenkami solidarnościowymi, które były rozprowadzane w obozach internowania, podziemną bibułę, znaczek delegata na pierwszy zjazd Solidarności, wezwanie do stawiennictwa na komendzie MO.
Po wystąpieniach gości wyświetlony został film Dzieci Stanu Wojennego, po czym Przewodniczący zaprosił wszystkich do obejrzenia wystawy. Następnie w asyście pocztów sztandarowych na Skwer Solidarności ulicami miasta przeszedł korowód złożony z obecnych na sali gości. Tam delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Wśród składających kwiaty byli przedstawiciele Solidarności, władz miasta, starostwa powiatowego, szkół. Dokładnie o godzinie 12:00 zawyły syreny aby upamiętnić walczących o wolność kraju.
Andalusion
Nowodworski Ośrodek Kultury
zaprasza
17 grudnia 2011r. o godz. 18:00
na wieczór muzyki hiszpańskiej
w wykonaniu zespołu gitarowego
A N D A L U S I O N
Zespól Andalusion powstał w 2010 r. z inicjatywy dwóch wybitnych młodych gitarzystów Andrzeja Olewińskiego i Adama Oleńczaka, oprócz nich w zespole grają także Barbara Galas - instrumenty perkusyjne i Wojciech Gumiński – gitara basowa, kontrabas.
Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im.Fryderyka Chopina w Warszawie. Na swoim koncie mają liczne nagrody zdobywane na polskich i międzynarodowych konkursach muzycznych.
Zespół specjalizuje się w wykonywaniu muzyki hiszpańskiej, która obecnie cieszy niezwykłą popularnością wśród polskiej publiczności. W repertuarze zespołu znajdują się tradycyjne formy muzyki flamenco oraz kompozycje takich mistrzów gitary jak Paco de Lucia, Paco Cepero czy Gerdo Nunez.
Pierwszaki z SP7 poznają tradycje andrzejkowo-mikołajkowe
29 listopada 2011 r. Orliki z Ib i Iskierki z Id udały się do Legionowa na warsztaty plastyczne połączone z prelekcją dotyczącą zwyczajów andrzejkowych i tradycji świątecznych. Państwo Zawadzcy przygotowali dla pierwszaków wiele atrakcji: malowanie bombek, robienie choinek z sizalu, bałwanków z siana. Wiele ciekawych informacji dostarczył dzieciom czarodziejski dywanik Św. Mikołaja. Każdy już wie jakie części garderoby wkłada na siebie Mikołaj, jakim podróżuje pojazdem.
Z uwagą słuchano gawędy o tradycjach bożonarodzeniowych.
Wszystkim bardzo smakował słodki deser w postaci czekoladowej fontanny oblewającej soczyste owoce.
Punktem kulminacyjnym było spotkanie z miłym, wyczekiwanym przez dzieci gościem - Św. Mikołajem. Każdy mógł zadać staruszkowi pytanie, zrobić sobie z nim zdjęcie, a potem wrzucić do czerwonej skrzynki pocztowej własnoręcznie napisany, a raczej narysowany list, z prośbą o wymarzony prezent.
Znalazł się także czas na zabawę klockami, puzzlami, piłkarzykami, śpiewanie kolęd.
To był bardzo pracowity i niezapomniany dzień. Pamiątki przywiezione z Legionowa pierwszoklasiści wręczą swoim rodzicom na spotkaniach wigilijnych.
- autor: Aneta Lodzik
Nowodworskie Spotkanie Wigilijne
Wizytacja na lotnisku w Modlinie
Lotnisko w Modlinie będzie gotowe na Euro 2012. Stan zaawansowania prac wizytowali w ostatnich tygodniach przedstawiciele ministerstwa infrastruktury i obrony narodowej a także spółki PL. 2012. Gościom towarzyszyli burmistrz Jacek Kowalski i władze Spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa – Modlin.
Prace na lotnisku weszły w ostateczna fazę. Zakończony został remont pasa startowego, montowane jest jego oświetlenie. Konstrukcja terminalu jest już na tyle zaawansowana, że zaczęto prace wewnątrz budynku. Wg. oceny władz spółki pełna parą Lotnisko ruszy latem przyszłego roku.
Jako że modlińskie Lotnisko odgrywać będzie ważną rolę podczas Euro 2012 postęp prac jest w sferze zainteresowania ministerstw odpowiedzialnych po części za przygotowanie kraju do mistrzostw. Dlatego w ostatnich tygodniach na lotnisku pojawili się przedstawiciele ministerstwa infrastruktury i obrony narodowej a także spółki PL. 2012. Stan zaawansowania prac przedstawili im prezes spółki Piotr Okieńczyc i burmistrz Nowego Dworu Jacek Kowalski. Goście byli bardzo zadowoleni z efektów prac na lotnisku i z pełnym uznaniem wypowiadali się nt. tempa prac. Najbardziej jednak cieszy fakt, że lotnisko na pewno zdąży na Euro 2012 i że być może na przyszłoroczne wakacje wylecimy już z Modlina.
Poranek z teatrem
Nowodworski Ośrodek Kultury i firma Model Opakowania Sp. z o.o. organizatorzy cyklu "Poranek z teatrem" zapraszają dzieci 17.12.2011r. o godz. 10:00 do siedziby NOK-u na przedstawienie pt. "Zimowa opowieść".
"Zimowa opowieść" opowiada o nieposłusznej dziewczynce, która nie może doczekać się przyjścia Mikołaja, więc pisze do niego list, a później wyrusza na poszukiwania. Spotyka owieczkę, diabła i pasterzy idących do szopki. Postanawia być grzeczna i pomaga babci.
Zimowo, mikołajowo, nastrojowo i wesoło. Kolędy, zwyczaje świąteczne.
Przedstawienie interaktywne, w rozśpiewany i zabawny sposób wprowadzające odbiorcę w zimowy czas mikołajek i przygotowań do świąt.
Złota Lokalizacja Biznesu dla NDM
Złota Lokalizacja Biznesu
Nagroda Krajowej Izby Gospodarczej dla Nowego Dworu Mazowieckiego
Już po raz 10-ty rozstrzygnięty został Konkurs organizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą Konkurs „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. W tym roku statuetkę „Złota Lokalizacja Biznesu” otrzymał Nowy Dwór Mazowiecki. Na uroczystej gali nagrodę osobiście odebrał Burmistrz Nowego Dworu Jacek Kowalski.
„Gmina Fair Play” to konkurs skierowany do gmin, które szczególny nacisk kładą na współpracę z inwestorami, stwarzają im dogodne warunki do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej, dbając tym samym o dobro społeczności lokalnej. Głównym celem konkursu jest promocja etyki w działalności samorządów, przejrzystości procedur oraz postaw godnych naśladowania.
Do X edycji konkursu zgłosiły się 72 samorządy z całej Polski. Kapituła Konkursu wyłoniła 66 z nich, które spełniły wymagania i przeszły pozytywnie procedurę weryfikacyjną.
Nowy Dwór Mazowiecki po raz kolejny został nagrodzony, i w tym roku uzyskał tytuł Złota Lokalizacja Biznesu. Prawo do używania tego tytułu mają gminy, które przez trzy lata spełniały wymagania programu, systematycznie się rozwijały, realizowały zamierzone cele i przedsięwzięcia inwestycyjne i dodatkowo, uzyskały certyfikat “Gmina Fair Play” w trzech kolejnych edycjach Konkursu.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; Foto Dariusz Żurek
Nowy Dwór Mazowiecki ma logo
8 grudnia br. Nowy Dwór Mazowiecki zaprezentował swoje logo.
Spotkanie w Nowodworskim Ośrodku Kultury otworzył Burmistrz, Jacek Kowalski. W swoim wystąpieniu zaprezentował historię prac nad logo. Jednym z etapów prac był konkurs skierowany do uczniów nowodworskich przedszkoli i szkół. Laureaci konkursu (lista laureatów znajduje się poniżej) tego dnia z rąk Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miejskiej, Krzysztofa Bisialskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Laureatom konkursu gratulowała także Bożena Żelazowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. Później głos zabrał Piotr Oleksiak, właściciel firmy, która wykonała - na bazie prac plastycznych - projekt logo. Jako specjalista w tym temacie Piotr Oleksiak opowiedział, jaką rolę w życiu każdej organizacji, także publicznej pełni marka budowana przez m. in. logo.
Na odsłonę logo zostali zaproszeni m. in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim, władze okolicznych gmin i osoby odpowiedzialne za promocję tych gmin, dyrektorzy miejscowych jednostek samorządowych, autorzy prac plastycznych wraz z opiekunami i media. Oprócz logo wszyscy oni mogli zobaczyć przygotowany na tę okazję film pt. „Szczęśliwego Nowego Dworu!” Internautów zapraszamy do działu filmowego na naszej stronie. Czeka tam spot reklamowy z prezentacją logo.
Odliczanie do odsłony logo na www.nowydwormaz.pl trwało od 1 grudnia, ale prace nad nim rozpoczęły się już w 2010 r.
Wtedy w Urzędzie Miejskim powstała specjalna grupa robocza, która dokonała diagnozy dotychczasowych działań promocyjnych i podjęła inicjatywę stworzenia logo wraz z systemem identyfikacji wizualnej. W zamierzeniu logo miało spełniać trzy funkcje: informacyjną (kreować markę Nowego Dworu Mazowieckiego jako miasta przyjaznego mieszkańcom, turystom i inwestorom i informować o korzyściach, jakie im daje), symboliczną (opartą na skojarzeniach) i wizualną (estetyczną).
Do drugiego etapu prac dołączyły nowodworskie przedszkola i szkoły. „Chcieliśmy zobaczyć Miasto oczyma dzieci i młodzieży, dowiedzieć się, co im się w Nowym Dworze Mazowieckim najbardziej podoba, z czym im się kojarzy, co na temat Miasta chcieliby powiedzieć innym, mając jednocześnie nadzieję, że w ten sposób uda nam się znaleźć inspirację do stworzenia profesjonalnego logo” - mówi burmistrz Jacek Kowalski. Na konkurs napłynęło kilkadziesiąt prac plastycznych, z których grupa robocza wybrała trzy najlepsze prace i dziesięć wyróżnień.
Wyposażony w tę wiedzę Urząd Miejski podpisał umowę z firmą specjalizującą się w opracowaniach graficznych. Umowa dotyczyła stworzenia kompleksowego systemu identyfikacji wizualnej, tj. opracowania projektów graficznych: oficjalnych druków i materiałów z użyciem herbu, logo i opartych na nim materiałów promocyjnych. Prace trwały do lata br.
Projekt, który został zatwierdzony cechuje duża prostota i łatwo go dzięki temu zapamiętać. Dodatkowo jednoznacznie kojarzy się z Nowym Dworem Mazowieckim, chociażby przez użycie barw miasta. Jest nowoczesny i wyróżnia się na tle logotypów innych miast, co daje mu ogromny walor promocyjny. Logo zagości na stałe na stronie internetowej i będzie wykorzystywane na wszelkiego typu gadżetach i wydawnictwach promocyjnych.
Szczęśliwego Nowego Dworu!
Lista laureatów konkursu na logo
I miejsce: Mateusz Gubernat
II miejsce: Jakub Brzeziński
III miejsce: Magdalena Chojna
Wyróżnienia:
Piotr Archacki
Aleksandra Bucholc
Wiktor Demczuk
Alicja Dudek
Jakub Domański
Wiktoria Hawryluk
Arkadiusz Kołodziejczyk
Kacper Nadulski
Marta Rybarska
Wiktoria Ogonowska
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział!
Wszystkich, którzy chcą jako jedni z pierwszych otrzymać gadżety miejskie z logo zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera. Dziś (9.12.2011 r.) po godz. 15.00 ogłosimy konkurs. Szczegóły roześlemy przez newsletter.
Informacja o konkursie została wysłana o godz. 15.40.
Odsłona logo w NOK 8.12.2011 r.
Prace laureatów konkursu na logo
Więcej stanowisk komputerowych w bibliotece
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Dworze Mazowieckim jest uczestnikiem projektu Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej (MSIB) współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Celem projektu jest stworzenie platformy elektronicznej służącej do wspomagania pracy bibliotek województwa mazowieckiego.
W realizacji projektu bierze udział 15 bibliotek powiatowych. Koordynatorem jest Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego. Docelowo projektem objęta będzie większość bibliotek publicznych. Dążeniem MSIB-u jest stworzenie jednolitego systemu informacji o zasobach bibliotek województwa mazowieckiego, budowa portali powiatowych i opracowanie serwisów informacyjnych. Koncepcja MSIB zakłada również współpracę i wymianę informacji z innymi instytucjami i systemami takimi, jak np.: System Informacji Geograficznej (GIS Mazowsza), biblioteki pedagogiczne, uczelniane, samorząd terytorialny, instytucje kultury.
Nasza biblioteka potraktowana została jako biblioteka powiatowa i w ramach tego projektu wzbogaciła się aż o 8 zestawów komputerowych z oprogramowaniem, laptopa, 2 drukarki, cyfrowy aparat fotograficzny, kamerę, rzutnik multimedialny.
Wartość otrzymanego sprzętu wynosi aż 31800 złotych.
Dzięki tej inwestycji nasza placówka udostępni czytelnikom dodatkowe stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.Będzie to możliwe po przeprowadzeniu niezbędnego remontu w nowych pomieszczeniach Oddziału dla Dzieci i zakupu wyposażenia.
W związku z tym biblioteka poszukuje sponsorów i darczyńców gotowych wesprzeć nasze działania.
I b świętuje 26. urodziny SP7
18 listopada w dniu 26. urodzin naszej szkoły odwiedziliśmy Restaurację Pizzerię La Famillie. Dzięki uprzejmości właścicieli zobaczyliśmy jak i z czego powstają różne rodzaje pizzy. Sami mieliśmy chęć własnoręcznie zrobić pyszną potrawę, ale sztuka kulinarna nie zawsze lubi improwizację dlatego zdaliśmy się na ręce fachowca. W czasie, gdy pizza piekła się w piecu, wykonaliśmy swoje własne pizze. Były piękne, kolorowe, wieloskładnikowe, ale nie tak smaczne, bo … papierowe.
Wszystkim pizza bardzo smakowała, nawet ci, którzy jej nie lubią skosztowali chrupiącego ciasta.
W drodze powrotnej do szkoły wręczaliśmy przechodniom – mieszkańcom upominki: własnoręcznie wykonane kartki urodzinowe „siódemeczki” i kolorowe zabawki-gniotki. Zazwyczaj to jubilat otrzymuje prezenty, ale kto powiedział, że nie może być odwrotnie.
Dziękujemy p. Katarzynie Prus za gościnę i rodzicom za urodzinową niespodziankę.
Orliki z I b z wychowawcą mgr Grażyną Nurczyńska
Mecz siatkówki
Zapraszamy
14.12.2011r. o godz. 19:00 (środa)
do hali Publicznego Gimnazjum nr 1, ul. Słowackiego 2
na mecz siatkówki
UKS Jedynka Nowy Dwór Mazowiecki vs. Transmik Mława
Przyjdź na mecz ! Pomoż naszym!
Wstep wolny.
Reflektor zdobyty
W dniach 19 i 20 listopada, w Koszalinie, odbył się VIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej "Reflektor". Konkurs miał dwuetapowy przebieg. W pierwszym komisja konkursowa na podstawie przesłanych nagrań wyłoniła po 15 uczestników w III kategoriach – solistów amatorów do 19 lat, solistów amatorów powyżej 19 lat i aktorów zawodowych. Drugim etapem konkursu było zaprezentowanie jury i publiczności dwóch utworów. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Artura Barcisia oceniała umiejętności wokalne i aktorskie solistów, dobór repertuaru, oryginalność pomysłu i interpretacje. Z satysfakcją informujemy, że w Kategorii II Brązowy Reflektor (III miejsce) zdobyła solistka Krainy Piosenki Klubu JW 2189 w Kazuniu Nowym Janina Klimiuk. Konkurs galowy z udziałem nagrodzonych solistów odbył się w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie zakończony recitalem Artura Barcisia.
Wygrany set ale przegrany mecz
Nowodworscy siatkarze powrócili z Makowa z wygranym jednym setem. W Nowym Dworze nie zagraliśmy dobrze, dziś szansa zrewanżować się. Widzę, że nie ma atakującego w UKS, więc może wygramy, my gramy w najmocniejszym składzie – mówił przed meczem trener Makowia Maków Mazowiecki Janusz Gołyś. U mnie w zespole dziś pokładam nadzieje w Pawle Mizerek. Zobaczę jak będzie grać też Libero. Trenowaliśmy ostatnie dni, aby wygrać dzisiaj – mówił Sławek Jankowski (2) – Makowia Maków Maz. Marcin Turkot, (18) z UKS Jedynka nie przyjechał na mecz. Marcin ma sporą siłę ataku i potrafi skończyć piłki w trudnych sytuacjach dla drużyny, szkoda, że go nie ma – mówił jeszcze przed meczem Maciej Renkiewicz, trener UKS Jedynka. Pierwsze dwa sety zdobyła Makowa. W pierwszym secie walka była ostro wyrównana. Drugi wygrali przewagą 25:15. Trzeci set to już zwycięstwo UKS Jedynka. Niestety czwarty set i automatyczna wygrana meczu należała do Makowi.
Ciężko było, ale mimo to wygraliśmy – mówił zaraz po meczu trener Makowi Janusz Gołyś. Dzisiaj zagrałem najlepszy mecz w tym sezonie. Cieszę się bardzo ze zwycięstwa, bo trenuje od dawna już siatkówkę – powiedział Sebastian Kosek (10) Makowia Maków. Chłopaki się rozluźnili, brakowało nam ataku. Turkot, którego zabrakło stanowi o sile zespołu. Najbardziej aktywny był kapitan drużyny Patryk Puszkarski - powiedział Maciej Renkiewicz. Dzisiaj musiałem zastąpić Marcina Turkota. Chciałem dać z siebie jak najwięcej. Zabrakło nam siły w ataku – mówił zaraz po meczu Patryk Puszkarski z UKS Jedynka. Na dobrym poziomie grał najmłodszy w zespole Dominik Jaglarski (Libero) uczy się dopiero siatkówki i mam nadzieje, że będzie dobrym zawodnikiem – dodał kapitan UKS. Dawid Kąpielewski pokazał się również super. Szedł na zagrywkę, mimo że nie zawsze się udało, ale też dużo dał z siebie. Zabrakło nam mojego dobrego kolegi Marcina – mówił w kilka minut po meczu - Dawid Kąpielewski. Patryk Puszkarski dużo ratował i starał się zastąpić nieobecnego Marcina. Ja swoją grę oceniam jako dobrą, ale zawsze mogła być lepsza i będę nad tym pracować. Moja gra dużo zależy od rozgrywającego. Nie spoczywamy nigdy na laurach po wygranych meczach. Mam nadzieje, że trener we mnie wierzy i będzie mnie wystawiać w podstawowym składzie.
Patronat Honorowy nad nowodworskimi siatkarzami objął Burmistrz Miasta Jacek Kowalski
Patronat medialny: www.nowodworski24.pl i Tygodnik Nowodworski.
Kolejny mecz już w środę 14 grudnia. Seniorzy w Nowym Dworze podejmą drużynę z Mławy. Zapraszamy Publiczne Gimnazjum nr 1 godz. 19:00.
- autor: Marek Karpowicz
Rewizyta
Gościem najbliższego spotkania w cyklu „Więcej niż kino" będzie jeden z najwybitniejszych przedstawicieli kinematografii polskiej i światowej Krzysztof Zanussi. Rozmowę z naszym gościem przeprowadzi jak zwykle red. Stanisław Zawiśliński.
Podczas wieczoru obejrzymy film według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Zanussiego „Rewizyta” (rok produkcji 2009, gatunek: dramat, zdjęcia Dariusz Kuc, scenografia Joanna Macha). W rolach głównych: Maja Komorowska, Jan Nowicki, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zapasiewicz, Tadeusz Bradecki, Małgorzata Zajączkowska, Stefan Szramek.
Film opowiada o dalszych losach bohaterów filmów Krzysztofa Zanussiego z lat siedemdziesiątych: „Życia rodzinnego" (1971), „Barw ochronnych" (1976) i „Constansu" (1980). Co się z nimi stało? Gdzie są? Jak przeżyli kilkadziesiąt lat, które dzielą nas od tamtych czasów? Film ma formę wywiadu przeprowadzanego współcześnie przez niedoszłego samobójcę, bohatera „Serca na dłoni” (2008), który na zalecenie terapeuty docieka czy życie ludzkie może być udane. Sceny wywiadu są zderzone z fragmentami filmów. Po latach ci sami aktorzy pojawiają się przed kamerą i odpowiadają na pytania mężczyzny.
Krzysztof Zanussi - polski reżyser filmowy i TV, scenarzysta, producent. Urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie. Jest wszechstronnie wykształcony – zanim zrobił dyplom na Wydziale Reżyserii w PWSFTViT w Łodzi (1966), ukończył fizykę na UW (1959) i filozofię na UJ (1962).
Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych twórców polskich zagranicą, zdobywcą Złotego Lwa w Wenecji w 1984 roku. Jego kino jest głęboko autorskie – sam pisze scenariusze, realizując je w specyficznej, właściwej tyko sobie formie, często współpracuje z tymi samymi aktorami (Maja Komorowska, Zbigniew Zapasiewicz).
Już dyplomowy film telewizyjny Zanussiego – „Śmierć prowincjała” (1966) otrzymał nagrody na festiwalach w Wenecji, Mannheim i Valladolid (MFF Filmów Religijnych i Humanistycznych). Niemal każdy kolejny również zbierał nagrody zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Tuż po studiach reżyserskich zrealizował dwa filmy we współpracy scenariopisarskiej Edwarda Skórzewskiego – „Twarzą w twarz” (1967) i „Za ścianą” (1972, Grand Prix na MFF w San Remo). Kinowym debiutem Zanussiego był film „Struktura kryształu” (1969, nagrody na MFF w Valladolid, Colombo i Panamie), zrealizowany w charakterystycznej właśnie dla tego reżysera formie filmowego eseju.
Kino Zanussiego określa się jako „intelektualne” - reżyser zajmuje się głęboką, egzystencjalną tematyką, stawia wiele trudnych pytań, co nie czyni jego kina łatwego w odbiorze. Takie tez były jego kolejne filmy – „Życie rodzinne” (1971, Nagroda na MFF w Colombo, Chicago, Valladolid, Złota Kaczka), „Iluminacja” (1973, Grand Prix na MFF w Rawennie, Nagroda FIPRESCI oraz Nagroda Jury Ekumenicznego w Locarno, Nagroda Specjalna Jury na FPFF w Gdańsku), „Barwy ochronne” (1976, Grand Prix na FPFF w Gdańsku, Nagroda na MFF w Teheranie), czy „Spirala” (1978, Nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes, Nagroda Dziennikarzy na FPFF w Gdyni, Nagroda za reżyserię na MFF w Panamie).
Mimo późniejszych sukcesów, z perspektywy czasu to właśnie filmy z lat 70-tych uważa się za najbardziej znaczące w twórczości reżysera. Zanussi stworzył w nich pewien specyficzny typ bohatera, postawionego przed moralnym wyborem. W pracy z aktorem dopuszczał improwizację („Iluminacja”, „Struktura kryształu”), co również czyniło granych przez nich bohaterów charakterystycznymi.
Od 1980 roku Zanussi pełni rolę kierownika artystycznego, a potem dyrektora Studia Filmowego „Tor”. Tam zrealizował zaliczane do nurtu Kina Moralnego Niepokoju filmy „Kontrakt” (wyróżnienie Katolickiego Biura Filmowego na MFF w Wenecji) i „Constans” (1980 Nagroda Specjalna Jury na FPFF w Gdańsku; Nagroda za reżyserię i Nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes; Grand Prix na MFF w Panamie).
W latach 80-tych Zanussi pracował głównie zagranicą. W koprodukcji niemiecko-polsko-amerykańskiej zrealizował „Rok spokojnego słońca” (1984) – film, którym reżyser wywalczył sobie Złotego Lwa w Wenecji. Film nominowany był też do Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny. U schyłku lat 80-tych coraz częściej zaczyna pojawiać się w roli opiekuna, bądź kierownika artystycznego różnych filmowych projektów („Pożegnanie jesieni” Trelińskiego, „Podwójne życie Weroniki” 1991).
W 1990 zrealizował film biograficzny „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, dwa lata później z kolei, skrajnie odmiennie oceniane przez krytykę „Dotknięcie ręki” (1992). Rok 1995 to realizacja autobiograficznego „Cwału” z jedną z ulubionych aktorek Zanussiego - Mają Komorowską (Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Dziennikarzy na FPFFw Gdyni, Nagroda na MFF w Tokio oraz na MFF Narodów Słowiańskich i Prawosławnych), zaś lata 1996/97 (i 2000) to realizacja telewizyjnego cyklu „Opowieści weekendowe”. W 1997 roku Zanussi zrealizował film „Brat naszego Boga”, powstały w oparciu o sztukę Karola Wojtyły.
W 2000 roku odnosi sukces nawiązującym do wcześniejszej „Spirali” dziełem „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (Grand Prix MFF w Moskwie, Grand Prix i Nagroda Dziennikarzy FPFF w Gdyni, Orzeł dla najlepszego filmu, za najlepszy scenariusz i reżyserię, Złota Kaczka), którego w pewnym sensie kontynuacją jest nawiązujący także do „Iluminacji” film z 2002 roku „Suplement” (nagroda FIPRESCI w Moskwie).
W 2005 roku Zanussi wyreżyserował dobrze przyjęty przez krytykę film „Persona non grata” (Nagroda Jury FPFF w Gdyni, dwie nominacje do nagród Orła), jak również krótką etiudę „Czołgi”, powstałą w ramach cyklu TVP „Solidarność, solidarność...”, zrealizowanego z okazji rocznicy wydarzeń sierpnia’80. W 2007 wyreżyserował filmy "Czarne słońce" oraz "Klezmerzy w Niemczech". W 2008 roku stworzył czarna komedię "Serce na dłoni". Rok później wyreżyserował dramat "Rewizyta".
W ostatnich latach Zanussi często występuje w roli producenta (m.in. „Weiser” Wojciecha Marczewskiego, „Pręgi” Katarzyny Piekorz, „Tulipany”, „Julia wraca do domu” Agnieszki Holland, "Róża").
Wykładał w PWSFTViT w Łodzi oraz w National Film School w Wielkiej Brytanii. Krzysztof Zanussi pełnił i pełni po dziś dzień szereg ważnych funkcji kierowniczych, doradczych i instytucjonalnych, związanych z dziedziną filmu: jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, w latach 1971-1983 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od 1975-1977 przewodniczącym Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a od 1987 roku jest członkiem Komitetu Kinematografii; w 1990 roku był wybrany na Prezydenta Federacji Europejskiej Realizatorów Audiowizualnych, od 1997 roku jest członkiem Papieskiej Akademii Sztuk Pięknych i Literatury, jest także konsultantem Komisji Pontyfikalnej do spraw Kultury w Watykanie.
W 1992 roku uzyskał tytuł profesora Uniwserytetu Śląskiego w Katowicach. Otrzymał tytuły doctora honoris causa Instytutu Sztuki Filmowej WGIK w Moskwie oraz uniwersytetów: w Mińsku, Bukareszcie, Sankt Petersburgu, Walencji oraz w Bułgarii.
Jest też laureatem szeregu nagród za całokształt twórczości i osiągnięcia w dziedzinie sztuki kinematograficznej, m.in. Nagrody im. Roberta Bressona, przyznanej przez Ministra Kultury Watykanu (wręczonej podczas MFF w Wenecji w 2003 roku), Nagrody za Całokształt Twórczości na MFF w Jerozolimie w 2002 roku, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000), Nagrody Przewodniczącego Komitetu Kinematografii dla producentów filmowych (1991), Nagrody Państwowej I stopnia (1984), Międzynarodowej Nagrody Filmowej „Lumiere” (1987), Nagrody III stopnia od Ministra Kultury i Sztuki (1971), medalu „Zasłużony Kulturze” (2005), oraz Odznaczenia Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej (1999). W 2010 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.
W 1998 roku odsłonięto gwiazdę Zanussiego na ul. Piotrkowskiej w Łodzi, a w 2000 odcisnął swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Wydał książki: „Rozmowy o filmie amatorskim” (1978), „Pora umierać” (1997), „Między jarmarkiem a salonem” (1999).
W bajkowym klimacie
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” na zaproszenie nauczycielek i dzieci, przedszkolną grupę sześciolatków „Słoneczka” z Publicznego Przedszkola nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim odwiedziła pani bibliotekarka ze swoimi duszkami bibliotecznym ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim. Pani Wandzia - bibliotekarka była przebrana za dobrą wróżką i przeczytała dzieciom książkę pt. „Chłopiec i wiatr” Kazimierza Kukułka, której treść niosła przesłanie i naukę najmłodszym, że „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Dobre duszki, czyli uczennice klasy III Szkoły Podstawowej nr 7 przebrały się za różne postacie ze znanych i lubianych bajek przez dzieci, takich jak: dobrą wróżkę, królewnę śnieżkę, królową śniegu, kopciuszka, pszczółkę Maję, krasnoludka, wilka i Babę Jagę. Młodsi „zerówkowicze” nawet niektórych postaci się przestraszyły, ale ciekawość i chęć wspólnej zabawy pokonała strach. Mali artyści przygotowali przedszkolakom niespodziankę w postaci bajecznych zagadek i skocznych zabaw integracyjnych przy wesołej muzyce. Pani Wandzia zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy w „Pociąg pełen marzeń”, uczennica przebrana za Babę Jagę prowadziła zabawę „Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy”, uczennica przebrana za krasnoludka zaprosiła wszystkich do wesołego tańca leśnych skrzatów, zaś dziewczynka przebrana za pszczółkę Maję zaprezentowała „nektarowy taniec”, a potem podarowała dzieciom słoiczek pysznego miodu. Na zakończenie spotkania pani Wandzia poczęstowała wszystkich słodkimi lizakami. Młodszym i starszym dzieciom wspólne czytanie i wesołe zabawy bardzo się spodobały, a podziękowaniom nie było końca. Grupa VI „Słoneczka” została zaproszona na kolejne spotkanie z ciekawą książką do szkolnej biblioteki, z którego na pewno skorzysta, gdyż według Kurta Vonnegut „Wiedza jest najbardziej wartościowym towarem na świecie”, a spotkanie z drugim człowiekiem czynni nas szczęśliwszym i bogatszym w nowe doświadczenia.
Nauczycielki z grupy VI „Słoneczka” z PP nr 5 w NDM.
Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu
Miło nam poinformować, że Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim został nominowany do plebiscytu Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu organizowanego przez Warszawską Grupę Doradców PR w ramach Akademii Urzędnika Samorządowego.
Plebiscyt „Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu” ma przyczynić się do poprawienia kontaktów urzędów z mediami, a za ich pośrednictwem ze społecznościami lokalnymi mazowieckich gmin. Plebiscyt jest okazją do przedstawienia opinii publicznej przykładów do naśladowania – urzędów i samorządowców, którzy mogą być wzorem do naśladowania. Dla osób odpowiedzialnych za komunikację w urzędach to okazja do zdobycia wiedzy i wymiany doświadczeń o tym, jakie mechanizmy warto stosować, aby skutecznie informować obywateli o pracy urzędów miast, gmin i starostw oraz ich władz. Dla urzędów to sposób na poszerzenie know-how o sposobach dotarcia z ciekawymi informacjami i zaproszeniami na wydarzenia do mieszkańców, promocji gminy i turystyki, pozyskania inwestorów i zachęcenia do osiedlania się w danym regionie.
- medialny prezydent,
- medialny burmistrz,
- medialny starosta,
- medialny wójt,
- najlepsza strona WWW urzędu,
- Rzecznik Prasowy Roku 2011.
30. rocznica Stanu Wojennego
13 grudnia 2011r. przypada 30. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce. W związku z powyższym tego dnia w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła o godz. 9:00 odbędzie sie msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie w siedzibie Nowodworskiego Ośrodka Kultury, ul. Paderewskiego 1A o godz. 10:00 odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim, podczas której zostanie uczczona pamięć Ofiar Stanu Wojennego. Po czym o godz. 11:30 nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych m.in. ze szkół i organizacji pozarządowych oraz Straży Miejskiej z NOK-u na skwer Solidarności (ulicami: Paderewskiego i Warszawską).
Około godz. 12:00 delegacje złożą kwiaty i wiązanki pod obeliskiem NSZZ Solidarność oraz zostaną uruchomione syreny alarmowe dla uczczenia pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
Wojciech Karolak Quartet
Nowodworski Ośrodek Kultury
zaprasza
14.XII.2011r. o godz.19.00
(siedziba NOK-u, ul. Paderewskiego 1A)
na spotkanie
z WOJCIECHEM KAROLAKIEM QUARTET
w składzie:
Wojciech Karolak - organy Hammonda
Jerzy Małek - trąbka
Tomasz Grzegorski - sax tenorowy
Arek Skolik - perkusja
WSTĘP WOLNY
Wojciech Karolak (ur. 28 maja 1939 w Warszawie) – polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda.Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka zaczęła się w 1958, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego.
W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. Był też aranżerem i kompozytorem Sturia M-2 i Big Bandem Polskiego Radia.
W 1962 założył The Karolak Trio wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1966 wyjechał do Szwecji, gdzie dorabiał, grając w klubach i restauracjach. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream.
W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który został uznany (w ankiecie krytyków "Jazz Forum") za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, grał tam na organach Hammonda. W latach 90. XX wieku współpracował z Jarosławem Śmietaną z którym nagrał 3 albumy. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona, Zbigniewa Lewandowskiego i występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego.
Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę był Konopielka w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, do której napisał m.in. bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisał też muzykę do tekstów żony. W 2007 roku pojawił się w filmie Ryś w roli Boogiewoogiewicza.
Andrzejki szkolne
W czwartek 24 listopada br. Pani Dyrektor Małgorzata Kozioł rozpoczęła zabawę andrzejkową.
Dzięki dekoracji zapanowała noc, którą rozświetlał blask księżyca i gwiazd. W oddali widać było nadlatującą na miotle czarownicę, a nad głowami uczestników zabawy fruwały stada nietoperzy.
W tej scenerii bawili się uczniowie klas 0 - III, przy muzyce odtwarzanej przez DJ.
Oprawa muzyczna bardzo podobała się uczestnikom zabawy. Przez cały czas wszystkie klasy tańczyły wraz z wychowawcami i przybyłymi rodzicami.
W trakcie zabawy p. Anna Maj i p. Izabella Pieluchowska przeprowadziły konkursy:
„Andrzejkowy pociąg”,
„Czarodziejskie jabłko”,
oraz
„Wyścig na miotłach”,
„Kula u nogi”.
Po konkursach uczniowie udali się do klas na krótki odpoczynek i poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Po przerwie w trakcie dalszej zabawy tanecznej, uczniowie klas 0 - III kolejno udali się na wróżby.
Na zakończenie zabawy andrzejkowej, uczniowie z MSU wręczyli DJ podziękowania za oprawę muzyczną. Nauczyciele zaś rozdali dyplomy oraz nagrody za konkursy szkolne.
Czas szybko minął a zadowolone i uśmiechnięte buzie uczniów były najlepszym podziękowaniem dla organizatorów.
Szczególne podziękowania dla:
- DJ Rafała Dryblaka,
- DJ Kacpra Kamińskiego,
- p. Bogusławy Dalgiewicz oraz dzieci ze "świetlicy nocnej", za pomoc przy montażu dekoracji,
- rodziców, którzy przygotowali poczęstunek.
Moje spotkania z biblioteką
W dniu 8 listopada 2011 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się pierwsza z cyklu wizyt pt. „Moje spotkania z biblioteką”. Z tej okazji odwiedziły nas dzieci za Szkoły Podstawowej nr 7 z klasy Ib z wychowawczynią panią Grażyną Nurczyńską oraz paniami z trójki klasowej (p. Beata Spalik, p. Iwona Jerzak).
Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z pracą bibliotekarza. Następnie w „Bajkowym kąciku” wysłuchały bajki pt. „Jesień w Stumilowym Lesie”. Wykonały również pracę plastyczną „Kolory jesieni”, którą można obejrzeć w bibliotece na Osiedlu Młodych.
Poza tym wzięły udział w konkursie literackim - odpowiadały na pytania dotyczące postaci z bajek i filmów. Każde dziecko otrzymało słodką nagrodę.
Panie bibliotekarki na pamiątkę pierwszego spotkania wręczyły wychowawczyni klasy książkę z dedykacją.
Dzieci otrzymały również misia, którym obiecały opiekować się w jesienne słoty.
Święty Mikołaj,
niesie podarki.
Świecą mu złote gwiazdki
niby latarki.
Idzie Święty Mikołaj
porą grudniową.
Zapakował do wora
i to i owo."
Lucyna Krzemieniecka
Kolejne spotkanie z cyklu odbyło się 2 grudnia. Zawitał wtedy do biblioteki Święty Mikołaj.
Dzieci ubrały choinkę w fantastyczne ozdoby wykonane przez siebie, po czym do biblioteki wkroczył Święty Mikołaj, który wręczył dzieciom na pamiątkę spotkania przepiękną książkę „Noc Wigilijna” oraz prezenty i słodycze. Przyjęty został bardzo radośnie.
Spotkanie upłynęło w miłym, świątecznym nastroju. Na spotkanie z Mikołajem pierwszaki przyniosły prace na konkurs plastyczny ogłoszony przez bibliotekę pt. ”Zajęcia Św. Mikołaja”. Wszystkie prace zostały nagrodzone i znajdują się na wystawie w bibliotece .
Po wizycie Mikołaja panie bibliotekarki objaśniły dzieciom zasady korzystania z komputerów.
Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkową książkę.
- autor: Ewa Borkowska
Wystawa Psów Rasowych
Iskierki znalazły sposób na nudę
Długie, jesienne wieczory nie muszą być nudne!
21 listopada 2011 r. wieczorem Szkoła Podstawowa nr 7 tętniła życiem. Nie mogły odpocząć ławki, żółwik, sprzęt sportowy z sali 102, ponieważ Iskierki z klasy Id wraz ze swoją panią Anetą Lodzik zorganizowały spotkanie piżamkowe, połączone ze smacznym poczęstunkiem podczas klasowego seansu filmowego.
Iskiereczka Majka przyniosła płytę z filmem pt. "Zebra z klasą". Film był niezwykle zabawny, ale także momentami wzruszający i pouczający, bo poruszał niezwykle istotne problemy tolerancji, integracji, odrzucenia innej osoby tylko dlatego, że była inna niżwszyscy. Seans był długi, a nie wszystkie maluchy przyzwyczajone są do cierpliwego odbioru audycji telewizyjnych, konieczna zatem była przerwa na "wyszumienie się".
W czasie "antraktu" był czas na zabawę i harce ze sprzętem sportowym na sali forum, która o godz. 20.00 rzadko gości małych sportowców.
Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie w uroczych piżamkach i uporządkowanie sali po poczęstunku.
To był bardzo miły wieczór. Warto go powtórzyć.
- autor: Aneta Lodzik
Popisówka
26 lat SP7
W tym roku szkolnym przypada 26. rocznica urodzin naszej szkoły. Święto szkoły możemy obchodzić 11 i 18 listopada. A dlaczego? Dlatego, że 11 listopada 1985 roku odbyło się uroczyste otwarcie placówki, a 18 listopada 2005 roku Szkoła Podstawowa nr 7 otrzymała imię Orła Białego. Przez tyle lat różnie świętowaliśmy: z tortem i bez, z gośćmi i bez, były występy, wystawy, …
W tym roku świętowanie było bez tortu, bez gości, bez występów. Każdy ciąg klas miał do wykonania zadanie, a efekty pracy zostały zamieszczone na wystawie, w gazetce szkolnej i na stronie internetowej. O święcie naszej szkoły dowiedzieli się również niektórzy mieszkańcy Osiedla Młodych za sprawą pierwszaków i ich pamiątkowych upominków. Tym razem nie szkoła przyjmowała prezenty, ale szkoła rozdawała prezenty przechodniom na chodniku. Na wystawie można było podziwiać plastyczne i literackie prace dzieci, obejrzeć kroniki szkolne, poznać historię godła, a także dowiedzieć się, że nauczyciele Siódemki mają artystyczną duszę. Dzieci z klas IV – VI przygotowały oś czasu, z której w skrócie można było poczytać o wybranych wydarzeniach naszej szkoły. Koordynatorami całego przedsięwzięcia były panie: Izabela Skóra, Beata Filipiak, Bogusława Dalgiewicz-Ruchała i ja – Anna Dryblak.
Mój portret naszego miasta
Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek ma przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż fotografii Damiana Ochtabińskiego pt. „Mój portret naszego miasta”. Damian Ochtabiński fotografuje od 2004 roku, jest absolwentem Warszawskiej Szkoły Fotografii. Jego główną dziedziną jest fotoreportaż. „Mój portret naszego miasta” jest ciekawym spojrzeniem na najbliższe otoczenie przez pryzmat zainteresowań młodego człowieka. Codzienność często zakłóca nam postrzeganie rzeczywistości. Wielokrotnie nie jesteśmy wstanie dostrzec tego co dzieje się wokół nas. Wystawa obnaża sferę, w której poruszają się młodzi mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego, a także przedstawia ich nietypowe zainteresowania. Wernisaż odbędzie się 2 grudnia w siedzibie Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek przy ul. Ledóchowskiego 164 w Nowym Dworze Mazowieckim o godzinie 18:00. Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia w godzinach pracy Centrum Informacji Turystycznej, a w późniejszym terminie również w Nowodworskim Ośrodku Kultury.
Gimnazjaliści zapoznali się z historią Batalionu Elektrotechnicznego
28 listopada 2011 r. w Zespole Szkół w Wykrocie k. Myszyńca (powiat ostrołęcki) odbyło się spotkanie pułkownika Alfreda Kabaty z uczniami gimnazjum. Pan pułkownik jest prezesem Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a jednocześnie historykiem, autorem książki „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie”, zeszytu historycznego i wielu artykułów dotyczących tej specjalistycznej jednostki WP okresu międzywojennego.
Panu płk rez. A. Kabacie towarzyszyli ppłk rez. Zbigniew Kotarski i Artur Błoński. Przedstawiciele ZOR RP gościli w naszej szkole na zaproszenie pani dyrektor Mirosławy Grzegorczyk. Oficerowie rezerwy nie po raz pierwszy byli w naszej szkole, ponieważ od roku 2009 uczestniczymy w programie „Katyń – ocalić od zapomnienia”. W 2010 r., dzięki inicjatywie nauczyciela języka polskiego Małgorzaty Parzych, posadzony został „Dąb pamięci” poświęcony zamordowanemu w Charkowie kpt. Franciszkowi Sobiewskiemu - oficerowi Batalionu Elektrotechnicznego, urodzonemu w Ostrołęce. Pan płk A. Kabata przekazał szkole zgromadzone na temat kpt. F. Sobiewskiego materiały.
Podczas spotkania pan płk A. Kabata opowiedział uczniom o Batalionie Elektrotechnicznym, który stacjonował w Nowym Dworze Mazowieckim w latach 1921-1939. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji o organizacji batalionu, o oficerach i żołnierzach, a także o wyposażeniu jednostki. Te ostatnie informacje okazały się najbardziej interesujące, tym bardziej, że prowadzący doskonale znał wiele szczegółów technicznych na temat urządzeń wykorzystywanych w jednostce. Informacje uzupełniały zdjęcia pochodzące z okresu międzywojennego.
Szczególne uznanie uczniów wzbudziła ogromna wiedza merytoryczna pana Pułkownika, który z pamięci cytował wiele dokumentów, dat, nazwisk, faktów. Ponadto znał wiele interesujących szczegółów z życia oficerów batalionu, znał fascynujące historie życia rodzin oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r.
W dalszej części spotkania uczniowie poznali wojenne losy Batalionu Elektrotechnicznego i drogę jego oficerów do Katynia i Charkowa.
Interesującym punktem spotkania było omówienie przez prowadzącego kroju i wyglądu munduru wojskowego. Uczniowie nie mieli do tej pory możliwości przyjrzenia się z bliska współczesnemu mundurowi i wszystkim jego elementom. Każdy szczegół munduru ma swoje znaczenie i nie jest przypadkowy.
Na zakończenie Pan Pułkownik zaprezentował swoją książkę o Batalionie Elektrotechnicznym, wskazując na najbardziej interesujące jej fragmenty. Dla uczniów naszej szkoły były to informacje i zdjęcia z życia kapitana Franciszka Sobiewskiego.
Spotkanie to było ważnym wydarzeniem w życiu społeczności naszej szkoły. W ten sposób kultywujemy pamięć o tych, o których oficjalnie pamięta się coraz mniej.
Krystyna Zyśk
nauczyciel historii w ZS w Wykrocie
Foto: Artur Błoński
Kolejna "setka" Top Hotelu
Nie udał się rewanż Znajomym Sędziego za zeszłoroczną porażkę w wielkim finale z AS-BUD Top Ten. Mistrzowie, pomimo osłabienia brakiem kilku kluczowych zawodników wygrali 70:49 i nadal wraz z EKG Top Hotel pozostają niepokonani w tym sezonie w lidze.
Mecz kolejki może nie był tak zacięty jak finał z poprzedniego roku, ale na pewno kibice, którzy zdecydowali się przyjść tego dnia na halę w Pomiechówku nie mogą narzekać. W spotkaniu nie zabrakło spektakularnych zagrań, jak choćby celny rzut Adama Śmietańskiego w ostatnich sekundach pierwszej kwarty. Mecz rozpoczął się od ataków Znajomych, którzy już na początku pokazali, że za wszelką cenę będą chcieli wygrać. Ich skuteczna gra w ataku, głównie za sprawą Tomka Zakrzewskiego, pozwoliła odskoczyć im na kilka punktów i grać bez presji. Niestety dla nich prowadzenie nie trwało długo, a wszystko za sprawą gracza AS-BUD Top Ten – Adama Śmietańskiego (25 pkt.), który seryjnie rozpoczął swój show trójek i skutecznych akcji trwającą już do końcowego gwizdka. W ataku i obronie dzielnie wspierał go Tomasz Wiśniewski, zdobywca 19 punktów i 10 zbiórek. Pod koniec meczu Piotr Wołosowicz próbował wziąć ciężar gry na siebie rozgrywając piłkę. Rzeczywiście udało się wtedy trochę podgonić rywala, lecz było to znacznie za mało by móc myśleć o wygranej. Znajomi mieli bardzo dobrą skuteczność z gry za dwa punkty, sięgającą 58% (przy 44% Top Ten), lecz zawodzą w rzutach osobistych, gdzie trafili tylko 3 z 11 oddanych. Z kolei rywale z osobistych spisali się bardzo dobrze - na 22 próby trafili 17, dzięki czemu osiągnęli skuteczność 77%. Najskuteczniejszym zawodnikiem wicemistrzów okazał się Tomasz Zakrzewski, który zaliczył 7 raz w karierze zaliczył double-double (20 punktów, 10 zbiórek, 9/14 z gry).
W kolejnym meczu spotkały się drużyny Bad Boys oraz Red-Balls. Oba zespoły, przed tym spotkaniem, nie odniosły jeszcze zwycięstwa w lidze. Lepiej od rywali mecz zaczęli Bad Boys, chociaż wypracowana przewaga na początku nie dawała komfortowej sytuacji, by myśleć o spokojnym zwycięstwie. Rywale z minuty na minutę radzili sobie coraz lepiej, dlatego emocje towarzyszyły kibicom aż do końcowego gwizdka. Dobrze zagrał Michał Kanigowski z Bad Boys, który nie tylko punktował, ale też dostrzegał kolegów na dogodnych pozycjach i precyzyjnie podawał. Michał też dobrze rozpoczął mecz trafiając 2 razy zza linii 6,75 m, co dało psychologiczną przewagę już na początku spotkania. Dodatkowo jego zespół zdecydowanie wygrał walkę na tablicach 46:27, co również okazało się kluczowe. Wydaje się, że zespół Red-Balls ma spory potencjał, ale gracze nie tworzą kolektywu i grają zbyt indywidualnie. Gdyby tylko zaczęli grać bardziej zespołowo i szukać się na boisku to na pewno zdobywanie punktów byłoby łatwiejsze. Obie drużyny bardzo słabo zaprezentowały się w rzutach osobistych. Bad Boys trafili tylko 2 razy na 22 próby, co daje im zaledwie 9% skuteczność! Nie lepiej poradzili sobie w tej sytuacji zawodnicy Red-Balls, którzy trafili 3 rzuty na 16, co daje skuteczność na poziomie 19%. Widać, nad jakim elementem muszą popracować te ekipy w przerwie świątecznej. Mecz ostatecznie zakończył się wygraną Bad Boys 45:37. Najlepiej spośród zwycięzców zaprezentował wspomniany Michał Kanigowski (12 punktów, 3 asysty, 3/6 z gry). Dobrze też spisał się debiutant – Marcin Owczarczyk (10 punktów, 5/10 z gry), który grał bez kompleksów i skutecznie wspierał atak w zdobywaniem punktów.
W kolejnym meczu naprzeciwko siebie wybiegli zawodnicy EKG Top Hotel oraz Mało Brakowało. Spotkanie ciekawe było tylko w pierwszej kwarcie, która okazała się wyrównana i zakończyła się wynikiem 29:16. Z upływem czasu coraz większą przewagę zdobywali gracze EKG, którzy po raz kolejny stawili się licznie na to spotkanie, dzięki czemu mogli robić częste zmiany i grali na wysokich obrotach. Z drugiej strony w ekipie Mało Brakowało stawiło się na mecz 5 młodych adeptów koszykówki. W takiej sytuacji wygranie konfrontacji było nie lada wyzwaniem. Mecz zakończył się zwycięstwem Top Hotel 109:32. Doskonały występ zaliczył Maciek Chrustowski, który zaliczył pierwsze double-double w karierze i nie dużo mu zabrakło by zdobyć dwucyfrowy wynik z trzech statystykach. Maciek zdobył 34 punkty (17/22 z gry), 10 zbiórek, 8 asyst oraz 5 przechwytów. Liczby te robią wrażenie. W ataku dobrze też radził sobie Marcin Boczkowski zdobywca 18 punktów (7/11 z gry). W zespole przegranych tego dnia najlepiej zaprezentował się najlepszy junior poprzedniego sezonu, 19-letni Patryk Tomaszewski, który zgromadził 17 punktów i 6 zbiórek.
Ostatni mecz okazał się najbardziej zacięty spośród spotkań w miniony weekend. Na boisku spotkały się ekipy Nowel Team oraz Space Dżem. Pierwsza połowa zakończyła się jednopunktowym prowadzeniem brązowych medalistów poprzedniego sezonu. Żadnej z drużyn nie udawało się odskoczyć na tyle punktów, które pozwalałyby kontrolować grę. W zespole Space Dżem bardzo dobrze zagrali gracze obwodowi, którzy nękali co chwila przeciwników trójkami: Daniel Ciesielski (3/4 za trzy), Tomasz Klusiewicz (2/3 za trzy). Nie wystarczyło to jednak, ponieważ w trzecim zespole zeszłego sezonu doskonałe zawody rozegrał center Andrzej Kozak. Andrzej był tego dnia nie do zatrzymania w grze spod kosza (7/10 z gry) i stanowił największe zagrożenie spośród wszystkich graczy Nowel Team. Jego trójka w końcówce 4 kwarty pozwoliła wyjść na prowadzenie jego zespołowi, który nie oddał go już do końcowego gwizdka. Jednakże zespół Space Dżem miał szansę przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Na niespełna 5 sekund do końca spotkania przy stanie 53:50 piłkę z boku wybijali zawodnicy Dżemu. Podanie otrzymał Daniel Ciesielski, który od razu został sfaulowany. Z dwóch osobistych trafił jednego i na więcej nie starczyło czasu. Najskuteczniejszym graczem zwycięzców okazał się właśnie Andrzej Kozak, zdobywca 21 punktów i 7 zbiórek oraz Tomasz Nowakowski – 15 punktów. Wśród przegranych wyróżnili się Tomasz Klusiewicz (19 punktów, 5/10 z gry) oraz Daniel Ciesielski – 13 punktów i 3 asysty.
Kolejne emocje na hali w Pomiechówku już 11 grudnia w niedzielę, a w niej wiele ciekawych meczy. Zapraszamy wszystkich już od 15:00.
- autor: Paweł Czajka
Piosenki kilku Francuzów
Na wrażenia z programu "Piosenki kilku Francuzów" złożyły się przemyślenia z około godzinnego koncertu, oraz atmosfera towarzysząca piątkowemu wieczorowi. Nowodworski Ośrodek Kultury tego dnia (25.11.2011 r.) stał się miejscem wyjątkowym, wszyscy mogliśmy zapomnieć o listopadowych, szarych dniach, dzięki pozytywnym wydźwiękom piosenek w wykonaniu znakomitego aktora teatralnego i filmowego, piosenkarza, Jacka Bończyka.
Cudownie jest - do siebie mówię sam
powtarzam to wciąż
bo w życiu dętym, smętnym
mętnym, pokrętnym
pogadać z kimś inteligentnym chcę.
Dlatego mówię sobie sam
że jest fantastycznie.
"Jest fantastycznie", Ch. Aznavour (tł. Wojciech Młynarski)
Podczas koncertu Jacek Bończyk zachwycił publiczność intrygującą barwą głosu i naturalnością. W czasie koncertu połączył swoje umiejętności wokalne z aktorskimi, było to widoczne szczególnie podczas wykonywania utworu "Następny", dzięki któremu w 2000 roku zdobył Grand Prix na XXI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W piątkowy wieczór usłyszeliśmy utwory francuskich twórców m.in. Georga Brassensa, Charlesa Aznavoura, Gilberta Bacaud - w tłumaczeniu m.in. J. Przybory i W. Młynarskiego. Uczestniczenie w tym koncercie sprawiło prawdziwą przyjemność. Perfekcyjnie przygotowany, od pierwszego wejścia na scenę aż do jej opuszczenia, program, publiczność nowodworska przyjęła z ogromnym entuzjazmem. Reżyser programu Jacek Bończyk dał się w nim wyżyć także muzykom, z towarzyszącego mu przez cały czas na estradzie zespołowi "Kameleon", z których każdy mógł się popisać swoimi umiejętnościami w partiach solowych. Bardzo ciekawe brzmienie zespołu w zestawieniu z fenomenalną barwą głosu Jacka Bończyka oraz jego perfekcyjnym wykonaniem utworów dało znakomity efekt. Oczarowana publiczność nie chciała wypuścić artystów ze sceny bez bisu, a na ostateczne zakończenie koncertu nagrodziła ich burzą oklasków. Cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszym ośrodku tak znakomitych wykonawców i że mogliśmy sprawić mieszkańcom naszej miejscowości tak wspaniałą ucztę artystyczną. Wyrażamy nadzieję, że równie licznie przybędą do nas na następny koncert.
Zespół "Kameleon" wystąpił w składzie:
Hadrian Tabęcki - fortepian,
Sebastian Wypych - kontrabas,
Klaudiusz Baran - akordeon,
Radek Labakhua - trąbka.
Kulturalny wieczór ze sceną Zaułek
18 listopada 2011 roku, mieliśmy przyjemność gościć wraz ze sceną Zaułek niezwykle uzdolnioną artystkę młodego pokolenia Martę Andrzejczyk, znanego i uznanego satyryka, barda Stanisława Klawe, wieczór poprowadził jak zwykle kompozytor, satyryk, Wojtek Gęsicki.
Spotkanie z piosenką nie byle jaką, miało trzy oblicza. Trzy osobowości, trzy różne formy przekazu. Marta Andrzejczyk zaprezentowała nowodworskiej publiczności piosenki z wydanej w 2007 roku płyty „Cicho”. Piosenki o przemijaniu, o tym co przed nami wszystkimi nieuniknione. Ale myliłby się ktoś kto uznałby, że w takim razie musiało być smutno, nostalgicznie, przygnębiająco. Było zupełnie inaczej, znakomite, aktorsko-wokalne interpretacje tekstów najwybitniejszych polskich poetów, do muzyki wybitnych kompozytorów, sprawiły, że program był bardzo dynamiczny, energetyczny i ciekawy. Wpłynął na to także mocny, wyrazisty głos artystki, bogate aranżacje, różnorodne ujęcie tematu, od głębokich poetyckich wizji odchodzenia po kabaretowe wręcz próby wykpienia czegoś, co nikogo przecież nie ominie. Z zapartym tchem nowodworzanie śledzili, historie opowiadane przez artystkę.
Ze „świata marów”, do rzeczywistości przywracał obecnych satyryk Stanisław Klawe, komentując w monologach i piosenkach otaczającą nas rzeczywistość, w charakterystyczny dla siebie sposób (możemy w tym miejscu użyć sformułowania „…siłą spokoju…”) skupiał na sobie uwagę widzów i zmuszał ich do pewnego wysiłku intelektualnego. Czynił to skutecznie, czego dowodem były żywa reakcja widowni i salwy śmiechu na widowni.
Katalizatorem między dwoma światami był tego wieczora Wojtek Gęsicki, który swoim ciepłym głosem, kiedy trzeba było, wprowadzał słuchaczy w błogi, relaksacyjny, bajkowy nastrój.
Bardzo Kulturalny Wieczór ze sceną Zaułek, bardzo zróżnicowany zarówno w formie jak i treści, dostarczył tego wieczora, wielu niebagatelnych przeżyć i emocji nowodworskiej publiczności, która mamy taką nadzieję, równie licznie przybędzie na kolejne spotkanie z piosenką niebanalną.
Kto ty jesteś? - Polak mały!
Z radością i dumą wszyscy w Publicznym Przedszkolu nr 1 przygotowywaliśmy się do świętowania dnia 11 listopada - Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Kształtowanie postawy patriotycznej jest bowiem dla nas nauczycieli jednym z ważnych zadań wychowania w przedszkolu. Wiemy, że dla małego dziecka pojęcie „Ojczyzna” jest jeszcze abstrakcją. Jednak poprzez działanie, małymi krokami rozbudzamy zainteresowanie dzieci naszym krajem. Panie wychowawczynie w grupach organizowały ciekawe zajęcia. Dzieci słuchały wierszy, piosenek, opowiadań, legend o kraju. Zapoznawały się z mapą Polski, poznawały symbole narodowe tj. flagę, godło i hymn. Na spacerach odwiedzały ważniejsze miejsca miasta, na żołnierskie groby zanosiły znicze. Miały też możliwość oglądania eksponatów zgromadzonych w kąciku patriotycznym, zorganizowanym przez panią Alę Kaszyńską w grupie „Smerfy”.
10.11.2011r. w grupie V „Wesoła gromada” odbyła się uroczystość z okazji tego radosnego dla Polaków święta. Do występów dzieci przygotowywały się bardzo sumiennie. Z chęcią pomagały też przy wykonywaniu dekoracji. Gośćmi byli wychowawcy i dzieci wszystkich grup naszego przedszkola. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym śpiewaniem hymnu Polski. W inscenizacji dzieci pokazały krótki zarys historyczny: Polskę w okresie zaborów, walkę o wolność, postać marszałka Piłsudskiego i odzyskanie niepodległości. W dalszej części recytowaliśmy wiersze i śpiewaliśmy piosenki o Polsce. Wysiłki przedszkolaków zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Po części artystycznej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Polska to mój dom”, zorganizowanego przez panią Irminę Wiśniewską. W konkursie wzięły udział wszystkie dzieci. Przedstawiciele grup z wielką odwagą i radością zaprezentowali prace wykonane wspólnie ze swoimi paniami. Prace były tak piękne, że komisja przyznała wszystkim uczestnikom pierwsze miejsca. Za pomysłowość i wysiłek pani Irmina wręczyła pamiątkowe dyplomy. Wszystkie prace można podziwiać na wystawie w szatni przedszkolnej.
Takie działanie to prawdziwa lekcja patriotyzmu dla najmłodszych. Mam nadzieję, że tak obchodzony Dzień Niepodległości na długo zostanie w pamięci naszych wychowanków.
- autor: Joanna Socha
Dzień surówek i sałatek w ZS 2
Powiedz mi, co jesz, a ja ci powiem, kim jesteś
Anthelme Brillat-Savarin
„Fizjologia smaku”
W Zespole Szkół nr 2 W Nowym Dworze Mazowieckim podejmowane są różnorodne akcje promujące zdrowy styl życia. Uwzględniają one systematyczną aktywność fizyczną, umiejętność ograniczenia skutków dystresu (przedłużającego się stresu), właściwe odżywianie i eliminowanie uzależnień.
W ramach 21. rocznicy Światowego Dnia Rzucania Palenia - obchodzonego w Polsce od 1991r. w każdy trzeci czwartek listopada - w ZS nr 2 został zorganizowany „Dzień surówek i sałatek”. Uczennice kl. II b liceum o profilu socjalnym w ramach zajęć z przedmiotu „Człowiek w środowisku” przygotowały - pod nadzorem p. T. Rzepieli i p. M. Trębacz - różnorodne, kolorowe specjały z różnych stron świata. Młodzież na przerwach śródlekcyjnych mogła skosztować wybranych potraw, delektować się bogactwem smaków i barw, poznawać różne warzywa, owoce, pestki i nasiona. Każda przerwa była wyprawą po zdrowie, odkrywaniem tajemnic natury i jednocześnie kulinarną podróżą dookoła świata. Zmysły wzroku, smaku i węchu przenikały się i wzmacniały doznania, zachęcały do poznawania kuchni innych narodów, wykorzystania pomysłów w domu i komponowania własnych wspaniałych surówek, sałatek.
Uczniowie tłumnie oblegali na każdej przerwie stoisko z potrawami, kosztowali smaczne surówki i sałatki, dopytywali o sposób ich wykonania. W trakcie zaspokajania ciekawości smakowych i dostarczania komórkom dużej dawki witamin, soli mineralnych i innych składników pokarmowych, głębiej zapadały uczniom w pamięć przestrogi i prośby płynące z plakatów związanych ze Światowym Dniem Rzucania Nałogu Palenia.
Pożywienie ludzi w różnych regionach kuli ziemskiej zależy od warunków przyrodniczych, ekonomicznych, stopnia rozwoju gospodarczego kraju oraz tradycji. Upodobania żywieniowe są zatem efektem nawyków oraz rodzinnych czy regionalnych zwyczajów. „Dzień surówek i sałatek” czy niedawno zorganizowany w ZS2 „Światowy Dzień Chleba” miały na celu kształtowanie aktywnej i odpowiedzialnej postawy młodzieży wobec zdrowia. Akcje podkreślały znaczenie produktów zbożowych, warzyw i owoców stanowiących podstawę piramidy zdrowego żywienia opracowanej w 1992 r. w USA. Poszerzały wiedzę o znaczeniu głównych składników pokarmowych i zawierających je produktach żywnościowych. Uświadamiały także, że niechęć do pewnych potraw może być instynktowna, ale może też wynikać z nietolerancji przez organizm pewnych substancji. Wspomniane akcje wskazały, że przy odżywianiu można kierować się przede wszystkim potrzebami własnego organizmu. Połączenie Światowego Dnia Rzucania Palenia z bogatą ofertą sałatek i surówek z pewnością pogłębiło samoświadomość uczniów w zakresie preferowanego stylu życia oraz wskazało drogi łatwego rozstania się z nałogiem palenia.
mgr Mirosława Trębacz
nauczyciel biologii i chemii
Scena Zaułek
Pora na Seniora
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza 6.12.2011r. o godz. 12:30 do swojej siedziby na program pt. "Historia Nowego Dworu w obrazach i starych fotografiach" podczas, którego usłyszmy gawędę o historii Nowego Dworu Mazowieckiego okraszoną prezentacją multimedialną, oraz przedstawienie "Zakochana dwójka czyli jak to w Nowym Dworze bywało". Imprezę w ramach programu Pora na Seniora przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25.11.2011 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Panie Grażynka Rostkowska i Agnieszka Szczubeł zajmujące się organizacją tego święta już na kilka dni przed zadbały o to, żeby w całym przedszkolu było kolorowo i wesoło. Już przy wejściu, w szatni pluszaki przypominały dzieciom o swoim zbliżającym się święcie. W ciągu całego tygodnia dzieci mogły przynosić do przedszkola także swoje ulubione maskotki. Było naprawdę „misiowo”.
W grupach przedszkolaki poznawały historię powstania pluszowego misia, słuchały utworów literackich i piosenek. Oglądały również bajki o Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku i Coralgolu. Panie wychowawczynie dostarczały wielu informacji i ciekawostek o życiu i zwyczajach niedźwiedzi. Wspólnie z dziećmi wykonywały też wiele prac plastycznych, które wykorzystały podczas wspólnej zabawy. Misie towarzyszyły przedszkolakom w różnych zabawach, ale też w zajęciach dodatkowych. Mogły wspólnie uczyć się języka angielskiego i podziwiać ich akrobatyczne umiejętności. Po całym pełnym wrażeń dniu były ukojeniem na zmęczenie. W ramionach misia wiele dzieci miało bajkowe i słodziutkie sny.
W piątek 25 listopada odbyło się spotkanie wszystkich grup. Pani Grażynka przywitała uczestników bardzo serdecznie. Uroczystość rozpoczęła się rozstrzygnięciem przedszkolnego, konkursu plastycznego i prezentacją prac. Potem dzieci wzięły udział w wesołym mini quizie na temat: „Czy znasz tego misia?”. Jednak to nie były wszystkie niespodzianki, jakie czekały na nasze przedszkolaki. Pani Grażynka zaprosiła do sali niezwykłego gościa. Tym gościem okazał się niedźwiedź polarny. Zaskoczenie i radość dzieci była tak wielka, że żadne nie pomyślało, iż pod białym futrem kryje się nasza pani Agnieszka. Wszyscy cieszyli się i wyciągali rączki aby się z nim przywitać. Główny gość zaprosił wszystkich do zabawy tanecznej. Na koniec pani dyrektor podziękowała za wspólną zabawę, a ponieważ wie, że wszystkie dzieci tak jak misie lubią podjadać słodkie „co nieco” obdarowała je misiowymi żelkami.
Miś odprowadził dzieci do sal i odważnie pozował do pamiątkowych zdjęć. W tych dniach zorganizowany był także konkurs dla dzieci i ich rodziców. Rodziny wspólnie wykonywały misie z różnych materiałów plastycznych. Wszystkie prace można podziwiać na wystawie w szatni przedszkolnej. Dziękujemy rodzicom za wspólną zabawę i zaangażowanie w działania przedszkola.
- autor: Joanna Socha
Gala Mistrzów PZM
W ostatnią sobotę w Kazimierzu nad Wisłą odbyła się Gala Mistrzów Sportu Motocyklowego PZM. Zawodnik nowodworskiego klubu TNT Motocross, Adrian Piłat odebrał biało-czerwoną szarfę V-ce Mistrza Polski. Miejmy nadzieję, iż w przyszłym roku Adrian zostanie nominowany do Reprezentacji Polski. Trzymamy kciuki i gratulujemy!
Miś Napoleonek znalazł właściciela
W piątek, Światowy Dzień Pluszowego Misia przeprowadziliśmy na www.nowydwormaz.pl mały konkurs. Pytaliśmy o to, jak nazywa się, związana z Miastem, biała niedźwiedzica, która wraz z wojskiem przybyła do Twierdzy i zasłynęła z salutowania przed samym Piłsudskim. Była to oczywiście Baśka Murmańska.
Najszybciej prawidłową odpowiedź (już 2 minuty po ogłoszeniu konkursu!) nadesłała Pani Agnieszka Pietrzak! Gratulujemy i dziękujemy za udział! Wczoraj Pani Agnieszka wraz z córką Agatą odebrała z Urzędu Miejskiego nagrodę - misia Napoleonka.
Przy tej okazji zachęcamy wszystkich do zapisania się do naszego newsletter'a. Wkrótce kolejne konkursy z równie miłymi nagrodami. Informacje o nich rozsyłane będą właśnie przez newsletter.
Mecz bokserski
Sekcja bokserska Champion NOSiR
oraz
Miasto Nowy Dwór Mazowiecki
zapraszją
4 grudnia 2011r. o godz. 16:00
do hali Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
na
M E C Z B O K S E R S K I
Podczas niedzielnego spotkania rękawice skrzyżują ze sobą zawodnicy:
Championa Nowy Dwór Mazowiecki,
Boksu Poznań,
Fenixa Warszawa,
Sport Klubu Lublin,
Broni Radom,
Pirsu Olsztyn,
Championa Wołomin,
Gwardii Szczytno,
Uolki Ostrów Mazowiecki,
Knockautu Warszawa.
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
W dniach 14-20 listopada 2011 roku, po raz czwarty w Polsce, zorganizowany został Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w ponad 100 krajach. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Celem jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
Przewodniczącym Komitetu Honorowego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce jest Pan Waldemar Pawlak, Wicepremier RP i Minister Gospodarki. Zaproszenie do udziału w pracach Komitetu Honorowego przyjęli także znani politycy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji propagujących wiedzę ekonomiczną, redaktorzy naczelni mediów.
Realizacja projektu to szansa na pełniejsze niż w warunkach szkolnych przygotowanie ucznia do podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych. Cele te są istotne na każdym etapie edukacyjnym i zgodne z założeniami podstawy programowej. Szkoła, realizując projekt, stwarza uczniom okazję do uczestniczenia w ogólnoświatowych działaniach wspierających i promujących przedsiębiorcze postawy.
Zespół Szkół nr 2 brał udział w projekcie, w module „Otwarta firma - Biznes przy tablicy” już po raz trzeci. Do szkoły zostali zaproszeni lokalni przedsiębiorcy pani Jolanta Wacławek, która jest właścicielką zakładu fotograficznego, oraz pan Michał Dudek, redaktor naczelny Nowodworskiej TV. Młodzi ludzie chętnie uczą się od praktyków. W spotkaniach z nimi brała udział większość uczniów szkoły. Pani Jolanta Wacławek w sposób niezwykle interesujący opowiedziała o historii fotografii, niesamowitym postępie technicznym, jaki się dokonał w ostatnich latach w tej branży, oraz prowadzeniu swojego zakładu. Pan Michał Dudek opowiedział, jak założył lokalną telewizję internetową, jak przygotowuje programy i skąd czerpie pomysły. Nawiązał z młodzieżą świetny dialog i nagrał kilka scenek z udziałem uczniów. Odpowiedział na wiele pytań, m.in. na te związane z publikacją wizerunku. Goście zostali uhonorowani okolicznościowymi dyplomami.
Udział młodzieży Zespołu Szkół nr 2 w powyższych projektach jest elementem szerszego programu Certyfikat Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości". Zespół Szkół nr 2 od trzech lat bierze w nim udział. W uznaniu działań w obszarze kształcenia kultury przedsiębiorczości i edukacji ekonomicznej Zespół Szkół nr 2 uhonorowany został w 2011 roku Certyfikatem Jakości. Certyfikat przyznawany jest na 3 lata i zaświadcza, że szkoła dba o jakość nauczania i wychowania w obszarze edukacji ekonomicznej i finansowej, współpracuje z gospodarczo-społecznym otoczeniem szkoły, przygotowuje do rynku pracy.
Kurs pierwszej pomocy w ZS2
Dnia 19 października 2011 roku w Zespole Szkół nr 2 przy ulicy Długiej 10 w Nowym Dworze Mazowieckim odbył się 8-godzinny kurs z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej z elementami programu pediatrycznego. Zajęcia prowadziła czteroosobowa grupa doświadczonych ratowników medycznych z organizacji MEDU w Warszawie.
Kurs spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Blisko trzydziestu uczniów zostało podzielonych na trzy grupy, z którymi ratownicy dzielili się wiedzą teoretyczną i szerokim doświadczeniem zawodowym. Szkolenie obejmowało bezpieczeństwo ratownika oraz wezwanie pomocy dla poszkodowanego, czyli dwa bardzo ważne elementy każdej akcji ratunkowej. Uczniowie dowiedzieli się, jak właściwie zadbać o swoje bezpieczeństwo, by nie ulec wypadkowi podczas udzielania pomocy. Uczyli się także, jak prawidłowo wezwać profesjonalną pomoc i ocenić stan przytomności pacjenta, co zrobić, gdy osoba poszkodowana nie reaguje na bodźce zewnętrzne.
Dzięki ćwiczeniom praktycznym na fantomach uczniowie zobaczyli, jak wyglądają podstawowe czynności ratujące życie zarówno małym dzieciom, jak i dorosłym.
Niektórzy uczestnicy szkolenia mieli możliwość "posłużyć" osobom z grupy jako żywe fantomy. Oprócz tego liczne, kilkunastominutowe scenki pokazały uczniom, jak prawidłowo zaopatrywać zranienia i jak postępować w przypadku urazów i złamań. Uczestnicy kursu dowiedzieli się także, jak pomóc w najczęściej występujących u ludzi zatruciach, np. jadem kiełbasianym, grzybami, tlenkiem węgla, lekami bądź substancjami żrącymi. Przedmiotem szkolenia było również zagadnienie pomocy w sytuacji, gdy w bliskim otoczeniu zdarzy się omdlenie, atak padaczki czy zaburzenie świadomości.
Ratownicy udzielili cennych wskazówek, dotyczących tego, jak radzić sobie z tłumem gapiów podczas wypadku oraz w jaki sposób zapewnić osobie poszkodowanej, mającej świadomość zdarzenia, maksymalny komfort psychiczny.
Szkolenie z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej okazało się niezwykle cenne.
Uczniowie naszej szkoły - wzbogaceni o wiedzę teoretyczną, ćwiczenia i własne obserwacje - zostali prawidłowo przygotowani do niesienia pomocy w nagłych wypadkach, czego potwierdzeniem były imienne zaświadczenia o ukończonym kursie. Jeżeli zaistnieje sytuacja, w której konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy, uczestnicy szkolenia z pewnością profesjonalnie wykażą się zdobytymi umiejętnościami.
Uczestniczka kursu
Ewa Zbikowska, kl. III T
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
Dziś, 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nowy Dwór Mazowiecki też świętuje, w końcu mamy naszego misia Napoleonka, ale nie jest to jedyny niedźwiedź związany z naszym Miastem. Znana jest historia białej niedźwiedzicy, która z wojskiem przybyła do Twierdzy i zasłynęła salutowaniem przed samym Piłsudskim. Jeśli wiesz jak nazywała się ta niedźwiedzica - napisz jak najszybciej e-mail z prawidłową odpowiedzią na adres: martyna.kordulewska@nowydwormaz.pl. Miś Napoleonek czeka na Ciebie w Urzędzie Miejskim! Zwycięzcę powiadomimy e-mailem. Czas start!
PS 2 minuty po ogłoszeniu mamy zwycięzcę!!! Oficjalne wyniki w poniedziałek.
Fifa 2012
3 grudnia br. organizujemy wielki turniej Fifa 12 na konsolach PlayStation trzeciej generacji. Startujemy o godz. 11.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 4 w Modlinie Twierdzy. By wziąć udział, należy zapisać się, wysyłając do 30 listopada maila pod wybrany adres: tomasz.planeta@srtm.pl lub piotr.krzeczkowski@srtm.pl. W treści maila należy podać: imię i nazwisko, wiek oraz nazwę drużyny/reprezentacji, którą będziecie rozgrywać turniej. Liczba miejsc ograniczona! Więcej szczegółów i regulamin gry znajdziecie na www.srtm.pl.
Organizatorzy
25-lecie PP5
Srebrny Jubileusz Bajkowego Świata
25-lecie powstania Publicznego Przedszkola nr 5 na Osiedlu Młodych
27 października w przedszkolu na Osiedlu Młodych miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Obchodzono 25 – lecie powstania placówki. Na urodzinowy tort przybyło kilkudziesięciu gości.
Przedszkole na Osiedlu powstało w 1986 roku tj. 25 lat temu. Na uroczystości urodzinowe przybyli przedstawiciele władz miasta, pierwsze dyrektorki przedszkola p. Maria Trząska i p. Barbara Sulborska, obecni i byli wychowawcy dzieci, a także rodzice. W miłej atmosferze spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych.
Najpierw, zebrani obejrzeli prezentację multimedialną nt. historii przedszkola, wspaniale okraszoną humorem lektorek, w które wcieliły się p. dyrektor Agnieszka Pindel i wychowawczyni „Nutek” p. Agnieszka Janicka. Doskonałe tło do tekstów i prezentowanych zdjęć stanowiła muzyka z filmu Alternatywy 4.
Wręczono dyplomy, kwiaty i podziękowania byłym pracownikom przedszkola i tym którzy wspierali placówkę na co dzień. Słowa uznania i gratulacje popłynęły w kierunku trzech pań, które pracują w przedszkolu od początku jego powstania.
Potem wspaniały program artystyczny zaprezentowali byli i obecni przedszkolacy, uczęszczający do placówki na Osiedlu Młodych. Dzieci zaprezentowały piękne układy taneczne, fragment spektaklu „Morskie Opowieści” i na koniec doskonale zatańczonego poloneza.
Na zakończenie na salę wjechał wspaniały tort, na którym wspólnie świeczki zdmuchnęli wszystkie panie dyrektorki i burmistrz miasta.
Zanim tort pokrojono goście wręczyli p. dyrektor przyniesione urodzinowe prezenty oraz złożyli najlepsze życzenia szczęścia, pomyślności i satysfakcji z pracy.
Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani tradycyjnymi, polskimi potrawami, które przygotowali pracownicy przedszkola. Na stole królował żurek i smalec z ogórkami, a we wszystkim pomogli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pomiechówku.
Dofinansowanie Programu edukacyjnego EKO-STRAŻNIK
Dnia 20 września 2011 r. uchwałą Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Miasto Nowy Dwór Mazowiecki otrzymało dotację w wysokości 35 934,40 zł. na realizację zadania pn. „PROGRAM EDUKACYJNY EKO-STRAŻNIK – POMYŚL, POSEGREGUJ, POSPRZĄTAJ (2011)”.O smoku i królu leniuchu
Nowodworski Ośrodek Kultury i firma MODEL Opakowania Sp. z o.o.
zapraszają dzieci
3.12.2011r. o godz. 10:00
(siedziba NOK-u, ul. Paderewskiego 1A)
na spektakl pt.
„O smoku i królu leniuchu”
Przedstawienie "O smoku i królu leniuchu " to historia króla Histeriusza, któremu nic nie chcę się robić. Na zamku pojawia się tajemniczy gość, przed którym cała królewska świta umyka ... Jest to wspaniała zabawa i lekcja szlachetnych zasad, w której bogactwo walorów plastycznych i muzycznych sprawia, że bajka zapada na długo w pamięci dziecka.
Scenografia i reżyseria: Katarzyna Słomska.
Muzyka: Tomasz Frączek.
Teksty piosenek: Agnieszka Stróż.
Karty Wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie Nowodworskiego Ośrodka Kultury.
Świąteczna Zbiórka Żywności
Drodzy Mieszkańcy,
Zbliża się okres świąt Bożego Narodzenia. Czas, kiedy w gronie najbliższych nam osób zasiadamy do wigilijnego stołu. Niestety, nie dla wszystkich to czas radości. Są wśród nas ludzie ubodzy, potrzebujący pomocy i wsparcia. Dlatego już po raz IV Władze Samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego widząc ogromną potrzebę przystąpienia do ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności dla najuboższych, organizowanej we współpracy z Bankiem Żywności SOS w Warszawie, udzieliły patronatu Świątecznej Zbiórce Żywności, która odbędzie się w dniach od 2 do 4 grudnia br. w wybranych sklepach osiedlowych na terenie naszego miasta.
Organizatorem akcji w tym roku będzie Hufiec w Nowym Dworze Mazowieckim Chorągwi Stołecznej ZHP. Dary zostaną wykorzystane na rzecz mieszkańców ośrodka dla bezdomnych prowadzonego przez Stowarzyszenie Antidotum w Janowie (gm. Zakroczym), wśród których jest wielu byłych mieszkańców naszego miasta, dla których los nie był łaskawy.
Poprzednie lata pokazały, że nowodworzanie mają ogromną potrzebę niesienia pomocy innym. Wierzę , że w tym roku będzie podobnie. Zachęcam Państwa do przyłączenia się do tej szczytnej akcji.
Więcej informacji o zbiórce można uzyskać na stronie internetowej www.bzsos.pl
Zastępca Burmistrza
Jacek Gereluk
Zabawa Mikołajkowa
Konferencja PZW
Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego
oraz
Wydział Ochrony Środowiska i Rybactwa
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
zapraszają
26 listopada 2011r. o godz. 14:00
do siedziby PZW Koło nr 15 w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Sukienna 24 A
na konferencję pt.
GATUNKI INWAZYJNE NA OBSZARZE WÓD
UŻYTKOWANYCH PRZEZ OKRĘG MAZOWIECKI
POLSKIEGO ZWIĄZKU WĘDKARSKIEGO
W programie:
"Rodzime i chronione gatunki ryb z rodziny babkowatych" - prof. dr hab. Andrzej Martyniak;
"Ichtiologiczni najeźdźcy naszych wód na przełomie XX i XXI wieku" - dr hab. Piotr Hliwa;
"Pasożyty ryb obcych w ichtiofaunie Zbiornika Włocławskiego i ich rola w procesie ekspansji żywicieli" - dr Katarzyna Mierzejewska, "Kormoran a ryby" - dr Bogdan Wziątek.
- autor: OM PZW w Warszawie
Wizyta saperów w przedszkolu
18.11.2011r. nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele 2. Pułku Saperów z Kazunia. W spotkaniu uczestniczyli kapitan Agnieszka Królak, chorąży Krzysztof Zagurski i plutonowy Grzegorz Zagozdon. W sposób interesujący przekazali dzieciom informacje o wyglądzie mundurów wojskowych i niebezpiecznej pracy sapera. Dzieci poznały także znaczenie barw flagi saperskiej: czerwony – od koloru krwi, a czarny kolor dymu. Aktywnie przy pomocy żołnierzy uczyły się elementów musztry wojskowej, oddawania honorów i maszerowania krokiem defiladowym. Oglądały i przymierzały też elementy ubioru wojskowego np. hełmy, maski przeciwgazowe i kamizelkę ochronną.
Duże wrażenie i niesamowitą radość wzbudził w przedszkolakach jeszcze jeden gość. Był to wyszkolony pies Darko. Z wielkim zaciekawieniem wszyscy słuchali o roli jaką pełni w wojsku, podczas misji wyjazdowych. Dzieci uczyły się prawidłowych zachowań wobec psa i w razie zagrożenia, gdy pies atakuje - ćwiczyły pozycję „żółwika”. Z podziwem przedszkolaki patrzyły na umiejętności psa, które zaprezentował u boku swojego przewodnika. Mieliśmy też możliwość obejrzenia kamizelki ochronnej i specjalnych butów dla psa, które zakłada mu się np. gdy szuka ładunków wybuchowych.
Wszyscy uczestniczyli też w pokazie multimedialnym, oglądając ciekawe zdjęcia z pracy żołnierzy. Po tylu wrażeniach na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka – mogły podejść i pogłaskać Darko. To było ogromne przeżycie dla każdego.
Na zakończenie dziękując gościom za spotkanie, w imieniu całego przedszkola, dzieci z grupy V „Wesoła gromada” z panią Irminą wręczyły laurkę z kwiatami w barwach narodowych.
Myślę, że po takim spotkaniu niejeden chłopiec i niejedna dziewczynka marzy, aby zostać żołnierzem. W imieniu pracowników i dzieci z przedszkola jeszcze raz dziękuję za bardzo interesujące i pełne wrażeń spotkanie.
- autor: Joanna Socha
Tadeusz Chudecki w bibliotece
We wtorek 15 listopada 2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Tadeuszem Chudeckim – autorem książek podróżniczych „Dalej w drogę” i „Wspaniałe podróże na każdą kieszeń”. Pan Tadeusz Chudecki to również wspaniały aktor teatralny i filmowy. Szerokiej publiczności znany z roli Henia w serialu „M jak miłość”.
Spotkanie przyciągnęło wielu mieszkańców Nowego Dworu. Gość wieczoru w bardzo fascynujący sposób opowiadał o swoich niezliczonych podróżach. Na każdym kroku podkreślał, że podróże to nie tylko hobby dla bogatych. Sam posiadł umiejętność taniego podróżowania i swoimi doświadczeniami podzielił się z naszymi czytelnikami.
Mamy nadzieję, że wielu uczestników spotkania zaraziło się pasją Pana Tadeusza.
Biblioteka posiada w swoich zbiorach obydwa tytuły. Zapraszamy do czytania.
Biblioteka planuje w następnym roku kolejne spotkania ze znanymi autorami ciekawych książek. Będziemy o tym informować Państwa na łamach prasy. Czekamy również na Państwa sugestie dotyczące zapraszanych gości.
- autor: MBP
Brąz dla zapaśnika
W dniach 11-13 listopada 2011 roku w Brzegu Dolnym odbył się „2. Puchar Polski Kadetów” w zapasach w stylu wolnym. W zawodach startowało 146 zawodników reprezentujących 39 klubów z całej Polski. Nasze miasto reprezentowała skromna ekipa sekcji zapaśniczej UKS „JEDYNKA” wraz z trenerem sekcji Panem Jerzym Ochońko. Cenny sukces odniósł nasz reprezentant Salekh Masaev zdobywając w kategorii wagowej do 85 kg. trzecie miejsce i brązowy medal Pucharu Polski. W całym turnieju poniósł tylko jedną porażkę po zaciętej walce z reprezentantem ZKS Slavia Ruda Śląska, aktualnym Mistrzem Polski i piątym zawodnikiem tegorocznych Mistrzostw Europy kadetów. Pozostałe walki rozstrzygnął na swoją korzyść przed czasem kładąc przeciwników na łopatki. Natomiast drugi z naszych zawodników startujący w kategorii do 76 kg. Piotr Lodzik uplasował się na siódmym punktowanym miejscu. Na zdjęciach poniżej jeden z pojedynków brązowego medalisty występującego w niebieskim kostiumie.
Piosenki kilku Francuzów
Jacek Bończyk (ur. 31 maja 1967 w Wałbrzychu – polski aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, autor tekstów piosenek, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych. Wokalista i gitarzysta formacji rockowej Bończyk/Krzywański.Jest absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Chętnie sięga po utwory autorów francuskich. Często użycza głosu w dubbingu.
Zdobywca Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lublinie (1999 r.) oraz Grand Prix Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2000 r.). W recitalu "Piosenki kilku Francuzów” usłyszymy utwory francuskich twórców: Claude’a Nougaro, Georga Brassensa, Charles'a Aznavoura, Gilberta Becaud oraz Jacques'a Brela w przekładach Jerzego Bielunasa, Andrzeja Bianusza, Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego, a także w oryginale. Utwory te, obecnie znajdują się na płycie "Następny". Na albumie znajduje się też piosenka Wojciecha Młynarskiego "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę".
Artyście towarzyszyć będzie zespół "Kameleon" w składzie:
Hadrian Tabęcki - fortepian,
Sebastian Wypych – kontrabas,
Bartek Krauz – akordeon,
Radek Labakhua – trąbka.
Pasowanie na Świetlika
25 i 27 października 2011 roku w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość przyjęcia do Grona Świetlików najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Uczniowie klas pierwszych aby dostać się do „Grona Świetlików” musieli wykazać się niezwykłą sprawnością i wiedzą. Przyszłe Świetliki zostały poddane kilku próbom. Były to próby: mądrości, porządku, wiedzy, sprawności i uśmiechu. Oczywiście poprawnie wykonane zadania nagradzane były gorącymi brawami.
Próba mądrości uczniowie musieli rozwiązać krzyżówkę z hasłem: Świetlica.
Próba porządku dzieci musieli na czas ułożyć plecaki.
Próba wiedzy uczniowie odgadywali zagadki.
Próba sprawności dzieci segregowali klocki.
Póba uśmiechu uczniowie mieli wypić z łyżeczki sok z cytryny i się nie skrzywić.
Na zakończenie pani Tereska pasowała pierwszaki przez namalowanie czerwonej kropeczki na nosku. Na pamiątkę każdy uczeń otrzymał od pani Ani dyplom. Dla wszystkich uczniów był również słodki poczęstunek.
Uroczystość pasowania na Świetlika poprowadziły: p. Anna Maj i p. Teresa Chęć.
- autor: Anna Maj
Lekcje edukacyjne
W dniu 13 października 2011 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim mieli okazję wziąć udział w projekcie Deutsch – Wagen – Tour, którego inicjatorem jest Goethe – Instytut. Głównym celem akcji jest dotarcie do polskich uczniów, ich rodziców, dyrektorów szkół oraz nauczycieli i zainteresowanych ich językiem niemieckim. W ramach Deutsch – Wagen – Tour pięć samochodów z logo projektu odwiedza w całej Polsce szkoły, przedszkola, centra edukacyjne i uczelnie.
Na zaproszenie nauczycieli języka niemieckiego Publicznego Gimnazjum nr 1 – p. Aleksandry Umińskiej i p. Agnieszki Czyż-Ciemieniewskiej jeden z takich samochodów zawitał do naszej placówki. Profesjonalnie przygotowani lektorzy przeprowadzili zajęcia lekcyjne dla klas pierwszych, a także spotkanie dla wszystkich uczniów, podczas którego rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Deutschland – unser Nachbar”. Nie zabrakło także części artystycznej, w której uczniowie zaprezentowali minisztukę teatralną w języku niemieckim pt. „Rotkäppchen”. Podczas lekcji dla klas pierwszych lektorzy zachęcali naszych uczniów do poznawania języka niemieckiego i kultury naszego zachodniego sąsiada. Poprzez gry, zabawy i konkursy aktywni uczestnicy akcji mieli dodatkową możliwość praktycznego zastosowania języka niemieckiego. Mamy nadzieję, że wizyta samochodu Deutsch - Wagen – Tour przyczyni się do wzrostu motywacji wśród uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 i stanie się okazją do intensywnej nauki języka niemieckiego.
W Publicznym Gimnazjum nr 1 20.10.2011 r. odbyły się zajęcia w ramach projektu prowadzonego pod patronatem Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN o nazwie „ORLEN Sckool Projekt” obejmujący przeprowadzenie pokazowej lekcji chemii.
Tematem lekcji była „Ropa naftowa”. Uczniowie mieli okazję, w sposób bardzo atrakcyjny z pomocą animacji komputerowych, dowiedzieć się czym jest ropa naftowa, jak się ją wydobywa i na czym polega proces jej przetwarzania. Prowadzący przybliżyli uczniom proces rozdziału substancji chemicznych za pomocą destylacji frakcyjnej, przeprowadzając taką destylację i wskazując jakie ma ona ogromne zastosowanie w technologiach przemysłowych przerobu ropy naftowej.
Młodzież uzmysłowiła sobie jak wiele rzeczy codziennego użytku zostało wyprodukowane bezpośrednio lub pośrednio z ropy naftowej. Uczniowie aktywni biorący udział w lekcji zostali nagrodzeni filmami: „Skąd się wzięła ropa naftowa” czyli opowieść o władzy, bogactwie, sławie oraz o innych ludzkich słabościach.
- autor: Beata Nalewajko
Teatr Nowy w NOK-u
W ramach programu Instytutu Teatralnego „Teatr Polska”, zagościł w Nowym Dworze Mazowieckim Teatr Nowy z Krakowa.
Spektakl "Griga" wystawiony przez Teatr Nowy z Krakowa na scenie Nowodworskiego Ośrodka Kultury, 5 listopada 2011 r., to historia jednego wieczoru spędzonego przez trójkę przyjaciół z okazji imienin jednego z nich, tytułowego Grigi. Zabawa była przednia, zwłaszcza dla widzów, którzy już na początku spektaklu zaproszeni zostali do wspólnego świętowania, w sensie dosłownym, a będąc zaproszonymi gośćmi z bliska mogli śledzić rozwój akcji przy imieninowym stole. A działo się naprawdę wiele: były wspomnienia, kłótnie, zatargi, romanse, radosna euforia, momenty melancholii i „głębokiej” refleksji nad marnościami tego świata, a wszystko w rytmie i porządku dyktowanym tempem i ilością wypitego alkoholu. Cała sytuacja prowadziła wprost do niechybnej tragedii ..., ale w efekcie doprowadziła do ostrego kaca i powrotu do rzeczywistości.
Spędziliśmy zatem wspólnie bardzo wesoły i udany wieczór imieninowy. Czuliśmy się na nim jakoś bardzo swojsko. Czy na pewno zatem wyjeżdżaliśmy na głęboka rosyjską wieś?
- autor: NOK
Moje spotkania z biblioteką
8 listopada 2011 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się pierwsza z cyklu wizyt pt. „Moje spotkania z biblioteką”. Z tej okazji odwiedziły nas dzieci za Szkoły Podstawowej nr 7 z klasy Ib z wychowawczynią panią Grażyną Nurczyńską oraz paniami z trójki klasowej (p. Beata Spalik, p. Iwona Jerzak).
Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z pracą bibliotekarza. Następnie w „Bajkowym kąciku” wysłuchały bajki pt. „Jesień w Stumilowym Lesie”. Wykonały również pracę plastyczną „Kolory jesieni”, którą można obejrzeć w bibliotece na Osiedlu Młodych.
Poza tym wzięły udział w konkursie literackim - odpowiadały na pytania dotyczące postaci z bajek i filmów. Każde dziecko otrzymało słodką nagrodę.
Panie bibliotekarki na pamiątkę pierwszego spotkania wręczyły wychowawczyni klasy książkę z dedykacją od biblioteki. Dzieci otrzymały również misia, którym obiecały opiekować się w jesienne słoty.
Kolejne spotkanie odbędzie się 2 grudnia 2011 r. podczas, którego będziemy robić ozdoby choinkowe i ubierać bożonarodzeniowe drzewko.
Legendy Wisły
5 listopada 2011 roku do Nowodworskiego Ośrodka Kultury zawitali aktorzy Teatru Lalka: Roman Holc i Michał Burbo ze spektaklem pt. „Legendy Wisły”. Twórca tego spektaklu R. Holc jest od lat propagatorem bardziej i mniej znanych legend polskich. Sobotnia opowieść związana była z główną rzeką Polski Wisłą. Przewodnikami po krainie legend byli chłopiec Wojtuś i góral z Tatr, którzy opowiedzieli najmłodszej widowni o Królu Beskidzie i jego córkach Wisełkach Białej i Czarnej. Potem przenieśliśmy się do grodu, gdzie w grocie mieszkał zły smok.Trzeba było się go pozbyć. Tu poznaliśmy zamorskich rycerzy przezabawnie granych przez aktorów, co wywoływało salwy śmiechu wśród publiczności. Jednak najdzielniejszym i bardzo pomysłowym okazał się młody Krak, który podstępem zniszczył smoka, a na jego część gród nazwano Krakowem. Była też historia o hejnale z wieży Mariackiej. Całość zakończyła piękna i mądra piosenka o naszym kraju i jego symbolach. Spotkanie z aktorami, jak zwykle, skończyło się spojrzeniem za kulisy teatrzyku i poznawaniem kulisów teatralnych przedstawień, co zawsze sprawia dużo radości i dzieciom i ich rodzicom.
- autor: NOK
Kolejny sukces TNT
Zawodniczka nowodworskiego klubu TNT Motocross Monika Kaniewska zajęła II miejsce w klasyfikacji generalnej Otwartych Mistrzostw Lubelszczyzny 2011 w Klasie Kobiet. Zawody obejmowały 8 rund i 16 wyścigów w sezonie. Dziękujemy sponsorowi naszego klubu - firmie Inter Motors z Czosnowa za ogromne wsparcie zawodniczki w sezonie, a Magazynowi X-Cross za patronat medialny. Nadmienimy, iż Monika zajęła 5 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Kobiet 2011.
Młoda Liga
19 listopada br. (sobota) o godz. 18.30 zapraszamy do hali NOSiR na rozgrywki Młodej Ligi w piłce siatkowej mężczyzn, podczas której zostanie rozegrany mecz pomiędzy AZS Politechniką Warszawska vs LOTOS Trefl Gdańsk. Wstęp wolny.
Twierdza mistrzem
W Twierdzy rozegrano ostatnią kolejkę amatorskiej ligi piłkarskiej. Należy powiedzieć, że końcówka rozgrywek była niezwykle emocjonująca, gdyż dopiero ostatnie mecze decydowały o końcowej tabeli. Do tytułu swoje ambicje zgłaszały Twierdza i Fc Internazionale, o trzecie miejsce walczyła Reduta. Jeszcze raz Twierdza pokazała swoją klasę, chociaż do ostatnich minut meczu wynik był nierozstrzygnięty. Jednak końcowe fragmenty spotkania to przewaga Twierdzy i gol dający tytuł.
Wyniki:
Fc Internazionale – Twierdza 2:3
Bramki zdobyli:
dla zespołu Twierdza: Stryjek M. - 3;
dla zespołu Fc Internazionale: Barciński D. - 1, Dąbrosz P. -1.
SRTM – Reduta 3:9
Bramki zdobyli:
dla zespołu Reduta: Kaleja K. - 4, Bujnarowski P.- 3, Olejniczak K. - 1, Szatkowski K. - 1;
dla zespołu SRTM: Krzeczkowski P. - 2, Mizgier E. - 1.
Jockersi – Cid-Lines 6:4
Bramki zdobyli:
dla zespołu Jockersi: Wojciechowski M. - 3, Głogowski D. - 1, Flakowski P. - 1, Hetmanowski M. - 1;
dla zespołu Cid – Lines: Sawicki M. - 1, Sawicki M. - 1, Chumicki D. - 1, Szczurowski G. -1.
Końcowa tabela
Miejsce | Drużyna | Mecze | Punkty | Bramki |
I | TWIERDZA | 7 | 18 | 27:10 |
II | FC INTERNAZIONALE | 7 | 16 | 28:11 |
III | REDUTA | 7 | 13 | 36:20 |
IV | THC | 7 | 11 | 26:19 |
V | CID-LINES | 7 | 8 | 21:22 |
VI | JOCKERSI | 7 | 6 | 18:32 |
VII | DĘBINKI | 7 | 4 | 15:34 |
VIII | SRTM | 7 | 4 | 18:43 |
Strzelcy:
Kaleja K. - 14,
Stryjek M. - 13,
Stańczak K. - 12,
Dąbski M. - 9,
Krzeczkowski P. - 9,
Barciński D. - 7,
Bujnarowski P. - 7.
Tytuł króla strzelców zdobył Kamil Kaleja z zespołu Reduta, który zdobył 14 bramek.
Na uroczyste zakończenie zawodów przybył prezes UKS ”Reduta”, a jednocześnie dyrektor Zespołu Szkół Zdzisław Szmytkowski. Wręczając nagrody najlepszym pogratulował im sukcesu i zapewnił, że już w niedługim czasie Twierdza będzie tętniła sportem i rywalizacją w wielu dyscyplinach.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Dbam o piękno mego domu – Ziemi 2011
Wychowankowie Środowiskowego Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Modlinie Starym pod opieką wych. p. Stanisławy Niesiobędzkiej po raz kolejny wzięli udział w XVII Mazowieckim Konkursie Ekologicznym „Dbam o piękno mego domu – Ziemi 2011”.
Tym razem zajęli II miejsce w województwie. Grupową inicjatywą na rzecz środowiska pt. „Pomoc dla środowiska i ochrony przyrody – nowe wyzwanie ” jest stała troska wychowanków o estetyczny wygląd „Tarasu Widokowego”, który jest miejscem spotkań i obserwacji doliny Narwi, różnych gatunków ptaków, a szczególnie królewskich łabędzi.
Natomiast szczególne wyróżnienie za indywidualną pracę plastyczno-ekologiczną pt. „Las w opałach” otrzymała kolejny raz Klaudia Jarosławska pracująca pod kierunkiem wych. Renaty Nowakowskiej.
- autor: TPD
XI Dzień Papieski
22 października 2011 roku w kościele św. Piotra i Pawła w Nowym Dworze Mazowieckim, a następnie 25 października 2011 na Sali forum Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Mazowieckim po raz kolejny odbył się koncert poświęcony Błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Z okazji XI Dnia Papieskiego uczniowie SP7 oraz dzieci ze świetlicy środowiskowej Fundacji Trzciany wzięły udział w koncercie zorganizowanym w formie przedstawienia zawierającego, bliskie dzieciom, problemy nastoletniego Karola Wojtyły: narodziny, przygotowanie do pierwszej komunii św., grę w piłkę na boisku, śmierć matki, śmierć brata, grę w teatrze amatorskim i spływy kajakowe. Aktorami byli uczniowie klasy VI a, którzy zagrali rodziców, brata, kolegów oraz samego przyszłego papieża. Na scenie czuli się jak przysłowiowe "ryby w wodzie" - byli fantastyczni. Przygotowywali się w wolnym czasie, popołudniami i wieczorami, a efekty ich pracy były imponujące. Dobrych rad i uwag nieoszczędziły młodym aktorom panie: Beata Śliwińska, Alina Kosińska i Joanna Parol oraz ks. Jacek Kołak.
Chórek prowadzony przez panią Joannę Cywińską i pana Jarosława Chodorskiego zrobił cudowną oprawę muzyczną oddającą atmosferę sytuacji oraz wprowadzając w sytuacje w jakich znajdował się Karol Wojtyła.
Całość dopełniały slajdy zawierające miejsca, w których przebywał papież, stanowiące tło i jednocześnie element dekoracji.
Na medal spisali się rodzice dzieci pani Aneta Śniada i Agnieszka Boniecka, które pomagały w przygotowaniach i czuwały nad właściwym przebiegiem koncertu.
Najmłodsza publiczność przygotowała w szkole transparenty i plakaty ze słowami Jana Pawła II oraz uczestniczyła w konkursie wiedzy o Papieżu.
Pomysłodawcami i autorkami scenariusza, kolejnej już wspólnej imprezy były p. Joanna Cywińska z Fundacji Trzciany oraz p. Joanna Parol ze Szkoły Podstawowej nr 7.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za przygotowanie strojów i dekoracji, a dzieciom za cierpliwość i ogrom pracy włożony w przygotowanie tej uroczystości.
Zaduszki Jazzowe w NOK
Specjalnie z Krakowa przyjechał na Zaduszki Jazzowe, 2 listopada 2011 r., do Nowego Dworu Mazowieckiego mistrz saksofonu, ikona polskiego i światowego jazzu Janusz Muniak. Wraz ze znanymi i znakomitymi muzykami Arkiem Skolikiem – perkusja, i Maciejem Adamczakiem – kontrabas, sprawili prawdziwą ucztę nowodworskim melomanom.
Obchodzącego w tym roku 70-lecie urodzin Janusza Muniaka, czas jakby się nie ima. Z wielkim podziwem i zdumieniem publiczność wsłuchiwała się pięknie brzmiący saksofon Mistrza zastanawiając się przy tym skąd czerpie on powietrze do tak długich fraz. Uzupełniany pomrukiwaniem kontrabasu Adamczaka i pohukiwaniem perkusji Skolika - sprawił miłośnikom jazzu prawdziwe święto. Program koncertu dedykowany był muzykom, którzy już od nas odeszli. Utrzymany w brzmieniach fantastycznych lat sześćdziesiątych sprawił słuchaczom wiele przyjemności, za którą ci podziękowali muzykom burzliwymi oklaskami zmuszając ich do bisów.
Z każdym koncertem do sali ośrodka kultury przybywa coraz więcej słuchaczy. Nowodworskie Spotkania Jazzowe stwarzają niepowtarzalna okazję do obcowania z twórczością najwybitniejszych muzyków jazzowych uznanych w kraju jak i za granicą. Na scenie Nowodworskiego Ośrodka Kultury gościliśmy już zespoły Bogdana Hołowni, Kazimierza Skolika, Janusza Muniaka, a w grudniu zagra dla nowodworskiej, wspaniałej,jak podkreślają sami muzycy, publiczności, Wojciech Karolak Quartet.
- autor: NOK, foto. Sławek Malisyewski
Kajakarze z psami
W połowie października młodzi kajakarze z sekcji kajakowej NOSiR, w nietypowy sposób zakończyli sezon startowy.
Ostatnią okazją do sportowej rywalizacji były Wyścigi Psich Zaprzęgów organizowane w Warszawie przez Fundację Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA.
Nowodworzanie pobiegli w specjalnie dla nich zorganizowanej konkurencji na dystansie 2,3 km. Sam bieg nie był by tak emocjonujący gdyby nie to, że zawodnikom towarzyszyły psy ras zaprzęgowych Syberian Husky i Alaskan Malamute.
Zanim jednak młodzi kajakarze wystartowali mieli okazję obejrzeć wyścigi innych kategorii takich jak: rowerzysta z psem, zaprzęg z 2 i 3 psów, oraz bieg z psem w wykonaniu miedzy innymi swojej instruktor Renaty Klekotko i Artura Biela, partnera z wyprawy kajakowej „Kajakiem po Serce”.
Opiekun sekcji zdobyła w swojej kategorii brąz, a Artur Biel jako zwycięzca biegu mężczyzn oprócz medalu wygrał 20 kg karmy dla HAPPY, swej psiej partnerki.
Grupa z Nowego Dworu miała komfortową sytuację ponieważ każdy ze startujących wybierał swojego pupila z pośród trzydziestu dozwolonych psów. Wszystkie były piękne i silne.
Wybór był ciężki i jak się okazało nie bez znaczenia. W rywalizacji wygrała Justyna Boniecka z psem „I”AMOS z Indiańskiej Wioski, drugi był Wojciech Mańka, a trzecia Natalia Wnukowska. Co najważniejsze wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i uścisk ręki organizatora Pani Marii Czerwińskiej.
Mamy nadzieję, że za kilka lat Justyna i Wojtek pobiegną dla swoich psich przyjaciół po worek karmy.
Więcej informacji o sekcji kajakowej NOSiR i Wyścigach Psich Zaprzęgów znajdą Państwo na http://www.facebook.com/Sekcja.Kajakowa.NOSiR.NDM
http://www.czeneka.org
- autor: Renata Klekotko
Wyjazdy edukacyjne
18.10.2011 r. grupa młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim brała udział w Lekcji w kinie, której tematem był język filmu: plany, światło, kolor i kompozycja.
Celem lekcji było nabywanie umiejętności świadomego i krytycznego odbioru przekazu filmowego oraz poznanie środków wyrazu i określenie ich funkcji w dziele filmowym.
Lekcja odbyła się w Kinotece Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Podczas lekcji uczniowie poznali podstawowe pojęcia języka filmu: kadr filmowy, plan filmowy, światło i kolor w filmie oraz kompozycje kadru. Dowiedzieli się, jak twórcy filmowi sterują naszymi emocjami, przekonali się, jaką siłą w grze z widzem stanowi sprytne użycie koloru. Poznali plany filmowe i ich najważniejsze funkcje. Po lekcji odbył się seans filmowy „6 w 1”, na który składało się sześć filmów krótkometrażowych: Kinematograf, Katedra, Wielka ucieczka, Anonimowa historia Polski, Schody i Arka. Wybrane filmy to doceniane i nagradzane w kraju i za granicą animacje polskich twórców, arcydzieła krótkiego metrażu, które trudno spotkać w bieżącym repertuarze kin. Organizatorem wyjazdu była Hanna Twardowska – nauczyciel bibliotekarz.
Klasa 2 c Publicznego Gimnazjum nr 1 z wychowawcą p. Bogusławą Słomą i nauczycielem muzyki p. Dariuszem Kłosowskim 18.10.2011 r. wzięła udział w dwóch lekcjach muzealnych w Muzeum Techniki w Warszawie. Obserwując wystawy zabytkowych eksponatów uczniowie zauważali i wskazywali związki techniki z rozwojem kultury i różnych dyscyplin wiedzy technicznej. Zapoznali się z projektami i konstrukcją jednych z wielu wynalazków XIX wieku – telefonu i wałka dźwiękowego. Uzupełnili wiedzę na temat ochrony praw autorskich i ochrony patentowej.
Pierwsza z lekcji przybliżyła historię rozwoju telefonii, począwszy od aparatu pana Bella, a skończywszy na współczesnych aparatach komórkowych.
Druga lekcja – „Od wałka do karty pamięci”, rzecz o dźwięku opowiadała historię techniki przenoszenia dźwięków poprzez wałki, szafy grające, pozytywki, mechaniczne pianina, patefony, adaptery z płytami analogowymi. Uczniowie mieli okazję nagrać swoje krótkie wystąpienie na kawałek kartki ze ściennego kalendarza.
Udział w lekcjach wśród ekspozycji muzealnych w szczególny sposób otwiera uczniów na odbiór historii i inspiruje do samodzielnego poszukiwania informacji nie tylko w tak dostępnych źródłach jak przewodniki, encyklopedie czy Internet, ale też i w salach muzealnych.
25. 10. 2011 r. uczniowie klasy 1 c z wychowawczynią p. Beatą Nalewajko brali udział w lekcji muzealnej pt.: „Motywy antyczne we wnętrzach Zamku Królewskiego”. Głównym tematem było wykorzystanie antyku, zwłaszcza mitologii Greków i Rzymian w kulturze dawnej Rzeczypospolitej oraz wpływów sztuki antycznej na rozwój stylu klasycystycznego.
Lekcja historii, nawiązanie do literatury i współczesnych czasów to kształtowanie umiejętności kluczowych w życiu praktycznym, kulturalne zachowanie się w muzeum, wskazywanie antycznych źródeł w naszej kulturze i ponadczasowy wymiar niektórych mitów.
- autor: Hanna Twardowska
Straż Miejska u Jagódek
10 października 2011 roku Publiczne Przedszkole nr 5 na Osiedlu Młodych odwiedziła Pani Małgorzata Wójcik – strażniczka miejska w Nowym Dworze Mazowieckim.
Dzieci 4-5 - letnie z gr. IV „Jagódki” miały okazję spotkania się ze strażniczką, która przeprowadziła z nimi ciekawą rozmowę na temat „Bezpieczeństwa w domu”. Dodatkowo dzieci mogły zobaczyć mundur strażnika oraz przymierzyć czapkę. Oprócz ważnych informacji, które przekazała strażniczka, dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawach i ćwiczeniach praktycznych przybliżających sytuacje niebezpieczne oraz sposoby ich unikania.
Wszyscy uczestnicy spotkania zostali obdarowani odblaskami świecącymi w nocy dzięki czemu przedszkolaki będą widoczne na drodze w ciemności oraz książeczkami – kolorowankami na temat „Bezpieczeństwa w domu”.
Spotkanie to sprawiło przedszkolakom ogromną radość i zadowolenie. Dzieci słuchały z zaciekawieniem i chętnie brały udział w zabawach prowadzonych przez naszego gościa. Z pewnością będą przestrzegały zasad bezpiecznego zachowania się w domu, z którymi zostały zapoznane.
Tak miłe spotkanie na pewno na długo zostanie w pamięci dzieci.
Wychowawcy oraz dzieci z gr. IV „Jagódki” serdecznie dziękują Pani Małgorzacie Wójcik za pogłębienie wiedzy dzieci w miłej i serdecznej atmosferze.
Wychowawcy z gr. IV „ Jagódki”
Konkurs fotograficzny wciąż trwa!
Pory roku się zmieniają, a my przypominamy, że konkurs fotograficzny "Szczęśliwego Nowego Dworu przez cały rok!" wciąż trwa! Zachęcamy do udziału. Wszystkie informacje o konkursie można znaleźć na:
Konkurs "Polski Internet" dobiegł końca
Konkurs "Polski Internet" na najlepszą stronę internetową dobiegł końca. Ostatnie głosy można było oddać 28 października. W sumie (w II etapie) było ich ponad 2 miliony! Nasze miejskie WWW ubiegało się o miano najlepszej strony w kategorii Portal Miasta i Gminy. Oficjalne wyniki poznamy w styczniu 2012 roku. Będziemy o nich informować. Wszystkim, którzy zechcieli oddać na nas swój głos - już teraz dziękujemy!
Tymczasem znane są wyniki losowania nagród dla Internautów. Wszystkich zainteresowanych, którzy brali udział w głosowaniu odsyłamy na stronę Organizatora konkursu:
http://www.polskiinternet.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=219&Itemid=141
Marta Andrzejczyk i Stanisław Klawe w ZAUŁKU
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny bardzo kulturalny wieczór ze Sceną ZAUŁEK gośćmi gospodarza sceny Wojtka Gęsickiego i naszymi zarazem będą: Marta Andrzejczyk i Stanisław Klawe.
Marta Andrzejczyk olsztynianka, pieśniarka, aktorka Białego Teatru w Olsztynie. Współzałożycielka grupy literacko-muzycznej SCENA BABEL (1999), Kabaretu Piosenki Smutnej (2008) oraz Teatralnego Spichlerza (2009). W latach 2007-2011 aktorka Teatru Kreatury z Gorzowa Wlkp. W latach 2002-2004 w Teatrze Pantomimy Olsztyńskiej, adeptka Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego, nagradzana w dziedzinie piosenki i aktorstwa, stypendystka Prezydenta Miasta Olsztyn, Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. W 2007 ukazała się jej pierwsza płyta "Cicho", na której gości głos Mirosława Czyżykiewicza. W 2010 roku wydała drugi album"Cienie". We wrześniu 2010 roku odbyła się premiera jej trzeciego recitalu "Kobieta Czasownik". 11 czerwca 2011 roku w Bartągu odbył się pokaz kolejnego projektu z pogranicza muzyki i teatru oparty na wierszach S. Plath oraz muzyce i tekstach P. Misiorowskiego "Spadanie też jest formą lotu". W Zaułku Marta Andrzejczyk gościła już kilkakrotnie i zawsze przyjmowana była ciepło przez publiczność. Jej refleksyjne i mądre piosenki zmuszają do myślenia i skupienia, ale też przenoszą w świat, za którym się potem tęskni. Jej aktorskie interpretacje - zachwycają. Przybywajcie więc oglądać Martę, bo warto..."Czy Pani Marta jest grzechu warta?" - trzeba się przekonać samemu...
Stanisława Klawe znawcom piosenki poetyckiej nie trzeba go chyba przedstawiać. Dodać można jedynie, że od lat związany jest z kabaretem Pod Egidą Jana Pietrzaka. Z powodzeniem śpiewa swoje piosenki, ale również komponuje muzykę do wierszy Czesława Miłosza, czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jest nastrojowy, ale również kabaretowy i satyryczny, więc w sam raz pasuje do naszego zaułkowego sposobu myślenia i budowania programu. Zapraszamy!!!.
NOWODWORSKI OŚRODEK KULTURY
ul.PADEREWSKIEGO 1A
18 listopada 2011 r., godz: 19.00
Karty Wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka.
Kopciuszek
KOPCIUSZEK
Nowodworski Ośrodek Kultury i firma MODEL Opakowania sp. z o.o. zapraszają dzieci na kolejne przedstawienie w cyklu PORANEK z TEATREM.
W wykonaniu aktorów teatru „Wariacja” z Warszawy obejrzymy bajkę pt: „Kopciuszek” oparty na operze G. Rossiniego o tym samym tytule. Smutna, samotna dziewczynka przemienia się w piękną , szczęśliwą dziewczynę. Która z dziewczynek nie marzy o tym by zamienić się w księżniczkę? W bajce występować będą lalki i aktorzy, ale najważniejszym bohaterem będzie muzyk.
NOWODWORSKI OŚRODEK KULTURY
ul.PADEREWSKIEGO 1A
19 listopada 2011 r., godz: 10.00
Karty Wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie ośrodka.
Puchar Polski w piłce ręcznej
Już 9 listopada br. (środa) o godz. 19.00 w hali NOSiR odbędzie się 1/8 Pucharu Polski w piłce ręcznej mężczyzn. Zmierzą się ZEPTER AZS UW WARSZAWA i SPR STAL MIELEC. Wstęp wolny! Zapraszamy!
Naucz się jeździć na motorze w NDM!
Klub TNT MOTOCROSS nie zwalnia tempa. Działalność szkółki motocrossowej w naszym mieście została już zauważona przez media. Tylko w zeszłym roku w Polsce zarejstrowano ok. 90 000 skuterów i motorowerów. Większością z nich poruszają się nastolatkowie. O tym, jakie zagrożenia się z tym wiążą nie trzeba nikogo przekonywać, tymczasem w Polsce działają jedynie 4 szkółki motocyklowe dla dzieci i młodzieży, z czego jedna w Nowym Dworze Mazowieckim! Właśnie u nas można nauczyć się, jak bezpiecznie poruszać się na skuterze i motocyklu, także po drogach publicznych.
Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z TVP Polonia (od 6.55), a poniżej kilka zdjęć z realizacji tego materiału w Nowym Dworze Mazowieckim.
93. rocznica Odzyskania Niepodległości
Władze Samorządowe Miasta
Nowy Dwór Mazowiecki
zapraszają
11 listopada 2011r.
na uroczyste obchody
93. rocznicy Odzyskania Niepodległości
W programie:
godz. 10:00 - Msza Św. w kościele pw. św. Michałą Archanioła
- przemarsz ze sztandarem ul. Warszawską pod pomnik przy skwerze “Solidarności”
- złożenie kwiatów pod pomnikiem
godz. 16:00 - Msza Św. Polowa na cmentarzu wojennym w Modlinie Twierdzy
- apel poległych
- salwa honorowa
- składanie kwiatów
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W dniu 30 września 2011 roku odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim. Wybory odbyły się w dwóch budynkach. Uczniowie z klas IV – VI wybierali przewodniczącego i zastępców Dużego Samorządu Uczniowskiego.
Wybory zostały przeprowadzone w bibliotece szkolnej – budynek Gimnazjum nr 2 według harmonogramu. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja wyborcza w składzie: mgr Ewa Ładniak, Patrycja Mosakowska, Aleksandra Mazurek, Julia Gumińska. Wybrani delegaci zapraszali uczniów poszczególnych klas na głosowanie w wyznaczonym czasie. Wszyscy wyborcy zostali zapoznani z przysługującymi im prawami i zasadami obowiązującymi podczas wyborów.
Uprawnionych do głosowania było 259 uczniów z czego głosowało 231 uczniów. 28 uczniów było nieobecnych. Oddano 13 głosów nieważnych.
Po podliczeniu wszystkich głosów komisja wyborcza ustaliła, iż:
przewodniczącą Dużego Samorządu Uczniowskiego została:
Karolina Prasał z kl. V A
zastępcami przewodniczącego Dużego Samorządu Uczniowskiego zostali:
Michał Morawski z kl. V D
Krystian Folman z kl. V C
Policjanci w PP1
Bezpieczeństwo w poruszaniu się dzieci po drogach to zajęcia jakie często prowadzone są przez nauczycieli wszystkich placówek oświatowych, szczególnie w pierwszym miesiącach po rozpoczęciu roku szkolnego. Nauczyciele i rodzice wiedzą, że panowie ze znakiem stop, którzy na najbardziej uczęszczanych przez dzieci przejściach dla pieszych w naszym mieście, pomagają bezpiecznie przekroczyć ulicę, nie rozwiążą problemów związanych z bezpieczeństwem dziecka na drodze. Istotnym jest to by już najmłodsze dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Cennym uzupełnieniem zajęć programowych prowadzonych w tym zakresie z dziećmi są spotkania z funkcjonariuszami Policji.
Już po raz drugi funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji spotkali się z dziećmi Publicznego Przedszkola Nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim. Celem spotkania było przekazanie dzieciom podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, przechodzenia przez przejścia dla pieszych, a także bezpieczeństwa podczas przewożenia dzieci w samochodach. Wiele uwagi poświęcili funkcjonariusze policji bezpieczeństwu dzieci jeżdżących na rowerkach, wrotkach i deskorolkach. Nauczyciele są pełni uznania dla funkcjonariuszy, którzy prowadzili zajęcia, za ich umiejętności dydaktyczne i przygotowanie do prowadzenia zajęć z małymi dziećmi. Policjanci w pełni sprostali stojącemu przed nimi zadaniu i w bardzo ciekawy i przystępny dla przedszkolaków sposób przekazali im wiedzę. Na podkreślenie zasługuje forma w jakiej przekazano dzieciom informacje. Połączenie pogadanki wraz z praktycznym ćwiczeniem i prezentacją multimedialną to forma przekazu wiedzy najbardziej trafiająca do najmłodszych. Możliwość wzięcia do rąk akcesoriów jakie znajdują się na wyposażeniu policjanta ruchu drogowego, wejście do radiowozu i uruchomienie sygnałów ostrzegawczych, a także poczucie się kierowcą prawdziwego policyjnego motocykla to przeżycia, które na długo pozostaną w pamięci dzieci. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało od Policjantów prezent były to „misie przewodniki”, odblaskowe przywieszki, a każda grupa przedszkolna otrzymała po dwie odblaskowe kamizelki by dzieci były bardziej widoczna w czasie spacerów.
Rodzice często nie zdają sobie sprawy jak dobrymi obserwatorami są ich dzieci. W czasie spotkania dzieci wielokrotnie wskazywały na niewłaściwe zachowanie się ich rodziców na drodze – moja mama rozmawia przez komórkę i przechodzi przez ulicę, tata jak idzie z naszym psem to przechodzi po pasach na czerwonym świetle, popsuły się zapięcia przy moim foteliku w samochodzie i tata przywiązuje mnie paskami i wiele innych tego typu negatywnych spostrzeżeń. Nie wiem czy kolejnego spotkania nie powinno się zorganizować także dla rodziców.
Pomoc policjantów w edukacji naszych dzieci z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach jest bezcenna i na pewno będzie w przyszłości procentować bezpieczeństwem wychowanków naszej placówki i ich rozwagą w poruszaniu się po drogach. Otwartością, serdecznością i umiejętnością dotarcia do małych dzieci funkcjonariusze prowadzący spotkanie osiągnęli o wiele więcej niż sobie założyliśmy i oczekiwaliśmy po tym spotkaniu. Dzieci nabrały przekonania, że policjant to osoba, którą mogą zawsze poprosić o pomoc, gdy znajdą się w trudnej sytuacji.
Przedszkolaki podziękowały za przeprowadzenie ciekawych zajęć funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i przekazały własnoręcznie wykonane laurki.
- autor: Alina Kaszyńska
Misja Eko-Strażnika
Pewnego lekko deszczowego i chłodnego dnia, a mimo to bardzo ciekawego i ekscytującego, nasza ekipa – pomocników ekologii ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim rozpoczęła swoja misję Eko-Strażnika. Straż Miejska zabrała nas na wyprawę do fortu „Robson” gdzie dostaliśmy wielkie zadanie zapisane w testamencie hrabiego von Legendorf.
Podzieleni na zespoły mieliśmy za zadanie znaleźć trzy klucze do tajemniczej skrzynki, która zostawił upiorny hrabia, który wiedział że nie zazna spokoju po śmierci póki nie znajdą się śmiałkowie, którzy pomyślnie przejdą przez czarcie próby – CZTERY ŻYWIOŁY
Ja byłam w zespole „Hakuna Matata”. Aby wygrać musieliśmy pokonać własne lęki i słabości. Nie było to łatwe. Przejście po bardzo wysoko położonym fragmencie parku linowego było nie lada wyczynem. Mimo strachu, nikt z drużyny nie mógł się wycofać. Po każdym zadaniu zdobywaliśmy kawałek mapy prowadzącej do jednego z trzech kluczy. Ale to nie wszystko. Były także zadania związane z pracą zespołową, gdzie ważne było zaufanie do kolegów z zespołu. Staraliśmy się dać z siebie wszystko i „nie dać plamy”. „Atka” np. polegała na prowadzeniu jednej z osób za pomocą sznurków na złączonych szczudłach. Wszyscy wzięli w niej udział i została zaliczona. Była również „wieża ze skrzynek” oraz „linka”, którą również pokonaliśmy. Wszystkie zadania wymagały ostrożności i skupienia oraz zaangażowania całego zespołu. Gdy wykonaliśmy wszystkie, zadania udało nam się złożyć mapę. Dzięki temu mogliśmy rozpocząć poszukiwanie zaginionego klucza.
Okazało się że zespół „Hakuna Matata” odnalazł go jako pierwszy. Po długich i ciekawych przygodach otworzyliśmy „tajemniczą skrzynkę”. Zwyciężyliśmy! Ale to co w niej było, pozostanie tajemnicą Eko-Strażników.
P.S. Bądzcie z nami Eko-Strażnikami!
Eko-Strażniczka
Klaudia Kuczera, Va
Złoty Krzyż Zasługi dla Prezesa Okręgu Mazowieckiego ZOR
29 października 2011 r. podczas gali obchodów 90 – lecia Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaczony został Prezes Okręgu Mazowieckiego ZOR RP płk rez. Alfred Kabata.
Złoty Krzyż Zasługi nadany został przez Prezydenta RP na wniosek Wojewody Mazowieckiego za zasługi w działalności na rzecz popularyzowania tradycji narodowych. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP wręczył Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.
Należy podkreślić, że płk rez. Alfred Kabata jest również Wiceprezesem Zarządu Głównego i Prezesem Koła ZOR RP w Nowym Dworze Mazowieckim. Od prawie 20 lat w jego działalności społecznej najważniejsze miejsce zajmuje upamiętnianie historii batalionu elektrotechnicznego, w tym jego oficerów zamordowanych w Katyniu i Charkowie. Dzięki jego inicjatywie w Nowym Dworze Mazowieckim odbywają się co roku uroczystości Katyńskie organizowane wspólnie z władzami miasta oraz spotkania z rodzinami zamordowanych oficerów.
Jako historyk, swoje długoletnie badania zwieńczył napisaniem książki zatytułowanej „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie”. Wydawcą książki w 2010 r. był Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim. Płk rez. Alfred Kabata jest także autorem zeszytu historycznego zatytułowanego „Batalion Elektrotechniczny” oraz kilkudziesięciu artykułów o tej jednostce i jego oficerach zamordowanych w Katyniu i Charkowie, które opublikowane zostały w „Wojskowym Przeglądzie Historycznym”, „Polsce Zbrojnej” i „Tygodniku Nowodworskim”. Obecnie opracowuje monografię dotyczącą Batalionu Elektrotechnicznego.
Na łamach periodyków wojskowo-historycznych (m.in. „Wojskowego Przeglądu Historycznego”) opublikował również artykuły biograficzne dotyczące generałów: Jana Skrzyneckiego, Leona Berbeckiego, Jerzego Przemysława Morawicza.
Dzięki zaangażowaniu płk rez. Alfreda Kabaty Okręg Mazowiecki ZOR RP zorganizował lub współorganizował wiele uroczystości patriotyczno-religijnych, konkursów historycznych dla młodzieży szkolnej, zawodów strzeleckich, prelekcji i sympozjów popularno-naukowych, spotkań z kombatantami i Rodzinami Katyńskimi.
Warte podkreślenia jest również to, że płk rez. Alfred Kabata jest nie tylko tytularnym Prezesem Okręgu Mazowieckiego ZOR RP, ale również prawdziwym „Ojcem Chrzestnym” mazowieckich kół tej organizacji. Dzięki niemu koła powstawały i rozwijały swoją działalność. Na jego pomoc członkowie ZOR RP zawsze mogą liczyć organizując różnorodne przedsięwzięcia patriotyczne. Powszechnie cenione są również opinie płk. rez. Alfreda Kabaty w kwestiach naukowych. Członkowie organizacji często zasięgają jego porady pisząc artykuły i różnorodne opracowania o tematyce historycznej.
Przyznanie płk rez. Alfredowi Kabacie Złotego Krzyża Zasługi jest wyróżnieniem dla całego Okręgu Mazowieckiego ZOR RP. Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia i cieszymy się, że praca mazowieckich kół ZOR RP została zauważona w wysokich gremiach państwowych.
Prezesowi Okręgu Mazowieckiego ZOR RP płk. rez. Alfredowi Kabacie składamy serdeczne gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji z pracy dla Ojczyzny.
Marcin Łada
Prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach
Redaktor Naczelny „Gazety Babickiej”
www.zorrp.org
Kazimierz Jonkisz Energy
Tuzy polskiego jazzu odwiedzają Nowodworski Ośrodek Kultury. Kilka tygodni temu gościliśmy Bogdana Hołownię. W środowy wieczór 26 października 2001 roku, gościem Nowodworskich Spotkań Jazzowych była formacja Kazimierz Jonkisza - Kazimierz Jonkisz Energy. W zespole towarzyszą Kazimierzowi muzycy młodszego pokolenia, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Borys Janczarski – sax tenor i Grzegorz Tomaszewski – sax tenor. Podczas koncertu wysłuchaliśmy kompozycji Wojtka Pulcyna oraz standardów klasyki jazzowej. Płynące po bębnach pałeczki Jonkisza, motylki na strunach kontrabasu Pulcyna i wspaniałe brzmienie saksofonów Janczarskiego i Tomaszewskiego wzbudzały ogromny entuzjazm na widowni. Dobór repertuaru i jego mistrzowski przekaz sprawił ogromną przyjemność zgromadzonej publiczności, dostarczając jej szeregu estetycznych przeżyć i pozytywnych emocji. Muzycy wypuszczeni zostali z estrady dopiero po wykonaniu blues’a na dobranoc.
Wspomnienia Seniora
14.10.11 o godz. 18.00 w sali Nowodworskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Seniorów „Marzyciele”, działającego w naszym ośrodku pod kierunkiem Marka Tomczaka. Był to już czwarty program przygotowany przez zespół. Koncert nosił tytuł „Wspomnienia Seniora”. Pomimo późnej pory, początku jesieni oraz świadomości upływu lat na sali unosiła się radość i pogoda ducha, która emanowała od wykonawców i udzielała się całej publiczności. Trudno nie uśmiechnąć się przy piosence pt. „Recepta na miłość”, gdzie słowa brzmią „Tę piosenkę, tę jedyną śpiewa senior z senioriną. Śmiechu w życiu nam potrzeba, jak na co dzień trzeba chleba”, a wspólne śpiewanie z publicznością „jestem sobie warszawianka mam fartuszek po kolanka” w pełni rozbawiło wszystkich. Potem były „Słodkie fijołki”, „Serduszka dwa”, „Już taki jestem zimny drań”, „Cała sala śpiewa z nami” i to naprawę śpiewała cała sala. Właśnie taki, wspomnieniowo-żartobliwy, o pozytywnej wymowie był cały koncert, abyśmy pamiętali że wiek 50+ i starszy może być początkiem nowego życia. Prezentem od młodszego pokolenia było wykonanie przez „wnuczka” 10-cio letniego Michała Trojanowskiego piosenki Elvisa Presleya „Love me tender”. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali ulubioną piosenkę Jana Pawła II pt. „Barka”. Było urokliwie i wzruszająco, a my młodsi możemy tylko pozazdrościć energii naszym seniorom oraz życzyć wszystkim osobom starszym zdrowia i dużo sił na dalsze lata. Do spotkania na kolejnych koncertach.
- autor: NOK
Obchody 90-lecia Związku Oficerów Rezerwy RP
29 października 2011 r. w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbyła się pod patronatem Prezydenta RP uroczysta gala z okazji jubileuszu 90-lecia Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W jubileuszowych uroczystościach Okręg Mazowiecki ZOR RP reprezentowali m.in.: płk rez. Alfred Kabata - prezes Okręgu, por. rez. Sławomir Łazor - wiceprezes oraz płk rez. Dariusz Zielonka, ppłk rez. Zbigniew Kotarski, ppłk rez. Marek Olszewski, ppłk w st. spocz. Ryszard Pawłowski, mjr rez. Józef Szatkowski, mjr rez. Andrzej Rusinowski, Marcin Łada, Artur Błoński. Obecni byli też reprezentujący Społeczny Komitet Wspierania Samorządności „Nasza Gmina-Nasz Powiat” – Jolanta Liszkiewicz oraz Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Modlinie – płk w st. spocz. Eugeniusz Politowski.
Wszystkich uczestników uroczystości powitał prezes ZG Związku płk w st. spocz. Stanisław Tomaszkiewicz, a okolicznościowe wystąpienie wygłosił prof. dr hab. Karol Olejnik – rektor Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.
Jubileuszowe obchody były okazją do uhonorowania Związku, jego członków i osób z nim współpracujących. Związek Oficerów Rezerwy RP za zasługi w prowadzonej działalności statutowej otrzymał kilka odznaczeń, którymi udekorowano sztandar ZOR RP. Dekoracji sztandaru Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej dokonali – przedstawiciel Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Wojciech Puzyński wraz z przedstawicielem wnioskodawcy – Jolantą Liszkiewicz - wiceprzewodnicząca SKWS „Nasza Gmina – Nasz Powiat”. Medalem Pro Memoria sztandar udekorowali – przedstawiciel Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – płk Roman Stefański wraz z wnioskodawcą - Krzysztofem Turkiem wójtem Gminy Stare Babice. Związek otrzymał także kilka innych odznaczeń, w tym m.in. Medal „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”.
Wśród odznaczonych członków Związku nie zabrakło oficerów Okręgu Mazowieckiego. Najwyższym odznaczeniem wręczonym podczas gali 90 – lecia uhonorowano prezesa Okręgu Mazowieckiego ZOR RP płk. rez. Alfreda Kabatę. Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak w imieniu Prezydenta RP odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi, za zasługi w działalności na rzecz popularyzowania tradycji narodowych. Odznaczenie zostało nadane na wniosek wojewody mazowieckiego. Złotymi Medalami Za Zasługi Dla Obronności Kraju Minister Obrony Narodowej odznaczył mjr. rez. Andrzeja Rusinowskiego i kpt. rez. Jerzego Białoskórskiego. Srebrne Medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej otrzymali ppłk rez. Zbigniew Kotarski i płk Mirosław Bodnar (zastępca dowódcy 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej), a Medal Pamiątkowy Związku Polskich Spadochroniarzy w RFN por. rez. Sławomir Łazor.
Prezes Koła w Starych Babicach Marcin Łada i st. sierż. pchor. Jerzy Bogdan Raczek przekazali prezesowi ZG płk. w st. spocz. Stanisławowi Tomaszkiewiczowi książkę „Boernerowo pamięta”. Książka ta autorstwa Jerzego Bogdana Raczka wydana została kilka tygodni temu m.in. dla uczczenia 90. rocznicy ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (1921-2011) oraz 20. rocznicy reaktywowania Związku (1991-2011).
W gronie licznych gości, którzy przybyli na uroczystość byli m.in.: Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, senator Jadwiga Rotnicka, wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, ks. płk prał. Józef Srogosz – przedstawiciel Biskupa Polowego WP, zastępca dowódcy 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej płk Mirosław Bodnar, były dowódca 2. Mazowieckiej Brygady Saperów i jednocześnie członek honorowy ZOR RP płk Waldemar Zakrzewski.
Listy gratulacyjne z okazji jubileuszu skierowali do prezesa ZG m.in. poseł Jadwiga Zakrzewska i burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski, który napisał m.in. „Z okazji jubileuszu 90-lecia istnienia Związku, w imieniu władz i mieszkańców miasta Nowy Dwór Mazowiecki pragnę serdecznie podziękować za trud i codzienną pracę na rzecz organizacji i Ojczyzny. Pragnę w tym dniu wyrazić szacunek, jakim darzę Waszą działalność, często nieznaną i mało docenianą przez resztę społeczeństwa. Życzę też, abyście nadal w tak dobry sposób wypełniali swoją misję, podejmowali kolejne wyzwania i odnosili jeszcze więcej sukcesów w pracy społecznej i organizacyjnej”.
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy uroczystości mogli podziwiać program artystyczny w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego.
Z Teatru Wielkiego członkowie Związku i zaproszeni goście udali się do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, gdzie mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Broni Pancernej. Tutaj też odbyło się spotkanie integracyjne kombatantów, rezerwistów, żołnierzy, młodzieży oraz gości, które zakończyła tradycyjna wojskowa grochówka.
- autor: Andrzej Krajewski, foto:Marcin Łada
Dyskoteka „Nakręcona” przez akcję KoreK
Stowarzyszenie Piątki działające przy Szkole Podstawowej nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim w czwartkowy wieczór zorganizowało dla uczniów klas IV – VI dyskotekę. Biletem wstępu było przyniesienie 20 plastikowych nakrętek. Szkoła od początku współpracuje z portalem Nowodworski24.pl oraz Strażą Miejska w akcji KoreK. Co tydzień ze szkoły odbierane są worki z nakrętkami. Uczniowie znają akcję, dlatego tym chętniej przybyli na dyskotekę, bo wiedzieli, że swoim przyjściem wspierają cenną akcję. Na koniec wspaniałej zabawy, którą prowadził DJ Zielin przewodnicząca Stowarzyszenia Piątki p. Katarzyna Bednarek przekazała zebrane nakrętki na ręce Małgorzaty Wójcik ze Straży Miejskiej i Marka Karpowicz z portalu Nowodworski24.pl. Pełny worek został przywieziony do Urzędu Miasta i zostanie w najbliższych dniach wraz z innymi już zebranymi workami przekazany ponownie panu Tomaszowi Kulesza, który jest bratem p. Macieja, dla którego chcemy zakupić wózek. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję. Zebrane nakrętki można oddawać min w redakcji portalu Nowodworski24, Tygodniku Nowodworskim oraz Gońcu Lokalnym. Zbiórkę prowadzą wszystkie szkoły na terenie miasta a także kawiarnia Cafe Nowa, Pizzeria Da Grasso oraz Perfetto. Restauracje Brama Ostrołęcka i Pieprz i Sól. Oraz Top Hotel. Od niedawna nakrętki zbierane są również w sklepie spożywczym na ul. Mieszka I 58 w Modlinie Starym. Zapraszamy do nakręcenia się z nami. Informacje o przebiegu akcji można śledzić na bieżąco na stronie www.nowodworski24.pl.
- autor: Marek Karpowicz
Zwycięstwo Znajomych Sędziego
W sobotę, 22.10.br. rozegrana została 1 kolejka Powiatowej Ligi Koszykówki Amatorów. Faworyci nie zawiedli, choć rywale pokazali charakter. W meczu kolejki wicemistrzowie z poprzedniego sezonu zwyciężyli z Nowel Team 64:42.
Mecz na szczycie pod względem sportowym na pewno nie zawiódł kibiców, którzy licznie tego dnia postanowili odwiedzić halę sportową w Pomiechówku. Notowania Znajomych Sędziego, którzy w przerwie między sezonami stracili swojego najlepszego strzelca, Adama Śmietańskiego (w poprzednim sezonie miał on ponad 23 pkt na mecz – przyp. red.) nie były już tak wysokie jak wcześniej. Wzmocnieni przeciwnicy mieli ochotę na rewanż i zwycięstwo na starcie. Spotkanie było wyrównane przez trzy kwarty. W czwartej po serii niecelnych rzutów zawodników Nowel Team wicemistrzowie uruchomili swój szybki atak, w którym brylował Daniel Ochońko, który jak się później okazało został najskuteczniejszym zawodnikiem swojego zespołu zdobywając 22 punkty. Przewaga zainkasowana na początku ostatniej kwarty wystarczyła, aby już do końcowego gwiazdka kontrolować przebieg spotkania i ostatecznie wygrać 64:42. Na wyróżnienie w zespole przegranych zasługują debiutant Marek Kalitowicz (14 pkt) oraz Tomasz Nowakowski (13 zbiórek).
W kolejnym meczu na parkiet wybiegli zawodnicy Łomianki SuperSonics oraz zespół składający się głównie z zawodników z Pomiechówka - Space Dżem. Mecz od początku był bardzo wyrównany. Co chwilę na tablicy wyników widniał remis, a w miarę upływu czasu żadnej z ekip nie udało się wypracować takiej przewagi, która pozwalałby kontrolować mecz. Rozstrzygnięcie nastąpiło w końcówce. Na 20 sekund przed końcem przy 3 punktowym prowadzeniu zawodników Space Dżem szansę na wyrównanie otrzymał Patryk Dąbrowski. Niestety mimo tego, że był niekryty przez rywali spudłował. Piłkę zebrał Daniel Ciesielski, który po chwili został sfaulowany. Sędzia odgwizdał rzuty osobiste. Daniel ku uciesze kolegów trafił jeden rzut, dzięki czemu przewaga jego zespołu wzrosła do 4 oczek. Goście z Łomianek mieli niecałe 6 sekund na przeprowadzenie swojej akcji. Po wzięciu czasu wyprowadzali piłkę z boku. Niestety po raz kolejny brak koncentracji spowodował, iż przeciwnicy przechwycili piłkę i pierwsza porażka w PLKA zespołu SuperSonics stała się faktem. Ostatecznie Space Dżem zwyciężył 52:48. Najskuteczniejszym zawodnikiem wygranych był Tomasz Klusiewicz (14 punktów, 7 z 14 rzutów z gry). Wśród przegranych wyróżnił się Robert Smith zdobywca 19 punktów i 9 zbiórek.
Kolejne spotkanie nie przyniosło już tyle emocji. Drużyna EKG Top Hotel rozgromiła ekipę Młodych Orłów 109:12 i potwierdziła swoje mistrzostwie aspiracje. Najlepiej wśród zwycięzców zaprezentowali się: Michał Miklewicz, zdobywca 17 punktów oraz Maciej Chrustowski – 12 asyst. Wśród przegranych 5 punktów zanotował Jakub Mućka.
W ostatnim meczu zmierzyły się zespoły Bad Boys oraz Mało Brakowało. Od pierwszego gwizdka widać było ogromną determinację i chęć walki w szeregach obu ekip. O losach spotkania zadecydowała wspaniała postawa Przemka Salamuchy z ekipy Mało Brakowało, którego większość rzutów kończyło się w koszu przeciwników. Zgromadził on 24 punkty na swoim koncie trafiając cztery „trójki” w tym meczu. Ostatecznie spotkanie zakończyło się zwycięstwem jego zespołu 48:40. Wśród przegranych najlepiej zaprezentował się Łukasz Pogorzalski, który zdobył 9 punktów i miał 14 zbiórek.
Kolejne emocje na hali w Pomiechówku już 5 listopada. Zapraszamy wszystkich na mecze oraz odsyłamy na stronę www.plka.nowodworum.pl gdzie znaleźć można wszystko o lidze, zawodnikach i statystyki.
- autor: Paweł Czajka
Konkurs na 25-lecie PP5
26 września 2011 Publiczne Przedszkole nr 5 ogłosiło konkurs pt. „25 lat ma Nasz Bajkowy Świat”. Konkurs związany był z obchodami 25-lecia Przedszkola.
Warunkiem przystąpienia do konkursu było wykonanie pracy plastycznej, której wielkość, technika oraz materiały do wykonania były dowolne. Prace można było przynosić do 14 października 2011r. do wychowawców poszczególnych grup. Po upływie tego terminu wszystkie prace zostały wyeksponowane w wejściu głównym przedszkola, gdzie każdy mógł podziwiać talent plastyczny oraz techniczny przedszkolaków. Następnie dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych głosowały na te prace, które im się najbardziej podobały. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas uroczystego balu z okazji 25. urodzin przedszkola. W konkursie poszczególne miejsca zajęli:
I miejsce – Alan Krysztofiak – grupa I „Pszczółki”,
II miejsce – Szymon Kifonidis z grupy „Nutki” oraz Maciej Mordawski z grupy „Słoneczka”,
III miejsce – Fabian Michałowski z grupy II „Motylki”.
Ogółem w konkursie wzięło udział 37 przedszkolaków. Prace konkursowe wykonano różnymi technikami plastycznymi, a wszystkie były ciekawe, kolorowe, oryginalne i pomysłowe. Dzięki nim dowiedzieliśmy się jak wygląda nasze przedszkole w oczach dzieci i rodziców. Na wszystkich uczestników czekały nagrody: dyplomy, puzzle, maskotki oraz słodycze.
Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz rodzicom za udział w konkursie i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych organizowanych przez nasze przedszkole.
Kolejna "schetynówka" w naszym mieście
Miło nam poinformować Państwa, że wniosek złożony przez nasze Miasto w dniu 5 października br., w ramach naboru do Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność - Rozwój znalazł się na wstępnej liście rankingowej projektów skierowanych do dofinansowania w roku 2012. W tegorocznym naborze wpłynęło ogółem 151 wniosków, których łączna kwota wnioskowanych dotacji z budżetu państwa wyniosła ponad 82 mln zł. 27 z nich nie spełniło wymogów formalnych i ostatecznie na wstępnej liście rankingowej znalazły się 124 projekty (35 powiatowych i 89 gminnych). Te, które otrzymały najwięcej punktów, mają szansę na dofinansowanie. Nasz projekt znalazł się w gronie 26 (14 powiatowych i 12 gminnych) wniosków, które zostaną objęte dofinansowaniem. Zajęliśmy 9 miejsce wśród 89 wniosków złożonych przez mazowieckie gminy, które pomyślnie przeszły przez pierwszy etap oceny - tzw. ocenę formalną. Kwota dofinansowania wynosić będzie 1 000 000 zł (najwyższe możliwe dofinansowanie w tegorocznej edycji). W ramach Programu przebudowana zostanie ul. Generała Berlinga na Osiedlu Młodych. Więcej szczegółów już niebawem.
Ostatni dzwonek na oddanie głosu
Dziś kończy się głosowanie w II etapie konkursu "Polski Internet" na najlepszą stronę internetową. Nasza strona walczy o to miano w kategorii Portal Miasta i Gminy. Jeśli jeszcze nie głosowałeś - masz ostatnią szansę. Organizator przewidział atrakcyjne nagrody dla Internautów. Wszystko o konkursie znajdziesz na: http://www.polskiinternet.org.pl/
Pierwsze sukcesy kajakarzy z UKS „Lotnisko Modlin”
Pod koniec września, zawodnicy sekcji kajakowej „UKS „Lotnisko Modlin” uczestniczyli w maratonie kajakowym na Kaszubach „Złote Liście”. Zawody zaliczane są do punktacji Grand Prix Polskiego Związku Kajakowego.
Maraton organizowany jest na dwóch trasach:
Trasa I
I dzień - zespół jezior „Kółka Raduńskiego”(Ostrzyckie, Patulskie, Dąbrowskie, Lubowsko) - 11km.
II dzień –Raduńskie Górne i Dolne - 16 km (w tym odcinek szybkościowy).
III dzień – Kołodno, Małe i Wielki Brodno, Ostrzyckie - 10 km.
Trasa II
Rzeką Radunią i jej górskim przełomem w rezerwacie w okolicy Babiego Dołu.
I dzień – rz. Radunia do Wyczechowa - 16 km
II dzień – z Wyczechowa do Babiego Dołu - 7 km
III dzień – z Babiego Dołu do Żukowa - 8 km
W tym roku w maratonie uczestniczyło około 300 kajakarzy, w tym ( Polacy, Czesi, Niemcy).
Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (silny wiatr, fale), zawodnicy sekcji kajakowej z Modlina świetnie sobie poradzili.
Trasa I, którą wybraliśmy okazała się dosyć trudna ze względu na silny wiatr oraz przenoski kajaków między jeziorami (najdłuższa około 2 km między J. Ostrzyckim a J.Patulskim). Mimo ogromnego wysiłku, jaki trzeba było ponieść, wyniki końcowe były fantastyczne.
Nasze największe osiągnięcia i miejsca medalowe to: najmłodszy zawodnik maratonu (11 lat) - Krystian Borkowski – III msc. w kategorii T-2 oraz Dorota Borowska - II msc. w kategorii T-1.
- autor: Brygida Małkiewicz
Griga
Gdzieś daleko w Rosji, w podupadłej chacie, przyjaciele z młodości - Griga, Sonia i Pietka, spotykają się po latach. Skomplikowane układy osobiste, różne drogi zawodowych karier, odmienne spojrzenie na świat oraz zwykły przypadek, sprawił iż od ostatniego spotkania tej pociesznej trójki minęło wiele lat ... zbyt wiele. Powód dla spotkania - wydawałoby się - jest banalny: Griga obchodzi imieniny i zaprasza swych dawnych kompanów. Czy urodziny dawnego, wiele lat nie widzianego przyjaciela, są wystarczającym powodem dla porzucenia codziennych czynności i obowiązków? Bez wątpienia tak ... tym bardziej że każdy z bohaterów znalazł się w sytuacji w której potrzebuje wsparcia. A tego nie udzieli lepiej nikt, od dawnych, sprawdzonych przyjaciół z prowincji ... Spektakl rozpoczyna się od poetyckiego obrazu: przy stole siedzą Sonia, Pietka i Griga. Oświetla ich tylko ogień zapałki, słychać muzykę ... Czyż można znaleźć piękniejsze wyznanie przyjaźni? Jednak przyjaźń Sonii, Pietki i Grigi, nie jest w spektaklu idealizowana. Wręcz przeciwnie - głównie w sposób żartobliwy, chwilami groteskowy, absurdalny, ale także podniosły, ukazane są skomplikowane relacje międzyludzkie. Wszystko dzieje się dynamicznie, od pierwszej zapałki odpalony zostaje lont wydarzeń, które w tym 70-minutowym spektaklu, wybuchać będą zgodnie z Czechowowską koncepcją teatru ... a jeśli o tej mowa, to nie zabraknie oczywiście i nieśmiertelnego pistoletu- który zgodnie z założeniem rosyjskiego pisarza, pojawiwszy się na scenie, musi wystrzelić. I wystrzeli ... tylko jak?
Występują: Aneta Wirzinkiewicz, Marta Marianna Gortych, Katarzyna Chlebnik, Dominik Nowak, Konrad Kosecki, Piotr Sieklucki, Maciej Skuratowicz.
Quiz papieski w SP7
Październik to szczególny czas pamięci o bł. Janie Pawle II. Niezwykle ważny dla nas Polaków jest Dzień Papieski, który stanowi narodowy hołd dla tego Wielkiego Polaka.
W Szkole Podstawowej nr 7 na początku października 2011 odbył się quiz papieski przygotowany przez nauczycieli katechetów: Katarzynę Dobruk i Alinę Kosińską, a także nauczyciela biblioteki: Wandę Kępską. Quiz adresowany był do uczniów klas III i IV. Nauczyciele dostosowali pytania do odpowiedniej grupy wiekowej dzieci.
Dwuosobowe drużyny z każdej z klas III i IV z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do rozwiązywania quizu w formie pisemnej. Nad poprawnym przebiegiem konkursu obok pań katechetek czuwali nauczyciele: Wanda Kępska i Ewa Ładniak. Zarówno dzieci młodsze jak i starsze wykazały się ogromną widzą o Papieżu Polaku. To dowód na to, że młodemu pokoleniu potrzeba pozytywnych przykładów osobowych i autorytetów. Cieszymy się bardzo, że dla naszych uczniów Papież Jan Paweł II jest wielkim wzorem do naśladowania.
- autor: Katarzyna Dobruk
Legendy Wisły
Krzysztof Daukszewicz w NOK-u
Wypełniona po brzegi sala Nowodworskiego Ośrodka Kultury, w sobotni wieczór 22 października 2011 r., praktycznie przez dwie godziny trzęsła się w posadach od salw śmiechu i chóralnego śpiewu uczestników spotkania z gościem Sceny Zaułek Krzysztofem Daukszewiczem. Artysta przez dwie godziny znakomicie bawił publiczność, relacjonując aktualne wydarzenia polityczne i różne zachowania polityków. Nie zabrakło także żartów obyczajowych i znakomitych piosenek z morałem, jako się rzekło na wstępie, ze wspólnym, z widownią wykonem, do którego artysta nie musiał specjalnie namawiać nowodworskiej publiczności, albowiem ta, w swojej sali, czuje się już bardzo swobodnie i chętnie uczestniczy we wspólnej zabawie. W końcu już cały jeden sezon "oswajana" jest przez gospodarza Sceny Zaułek Wojtka Gęsickiego, mistrza w budowaniu dobrej atmosfery na widowni, a przy tym również znakomitego poety, kompozytora i barda.
Mój różaniec
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Maz. odznacza się nowatorskimi metodami nauczania, ciekawymi konkursami i akcjami. Jest to miejsce, w którym uczniowie mogą zdobywać rzetelną wiedzę, ale także rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia. Szkoła kształtuje również postawy moralne i system wartości młodych ludzi.
W duchu wierności tradycjom chrześcijańskim, w miesiącu październiku został zorganizowany w szkole konkurs plastyczny: "Mój różaniec", adresowany do uczniów klas I i V. Organizatorami konkursu byli nauczyciele: katecheta - Katarzyna Dobruk oraz wychowawca świetlicy szkolnej - Izabella Pieluchowska.
Na konkurs wpłynęło wiele prac, zwłaszcza od pierwszoklasistów. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością i inwencją twórczą. Oprócz materiałów przyrodniczych (kasztanów, żołędzi, szyszek) najmłodsi wykonali różańce z masy solnej, modeliny, plasteliny, fasoli, oraz artykułów spożywczych. Uczeń klasy Ia - Adam T. wykonał różaniec z plastikowych nakrętek.
Komisja jury, w skład której weszli zarówno nauczyciele: (p. Kasia, p. Iza, p. Wandzia), jak też przedstawiciel uczniów – Natalia Kowalik z kl. IIId, miała niełatwe zadanie. Po burzliwej dyskusji wyłoniono laureatów, a także przyznano wyróżnienia.
Podczas szkolnych obchodów Dnia Papieskiego – 25.10.20111. laureaci konkursu otrzymali dyplomy i niespodzianki.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i rodzicom za pomoc przy wykonywaniu prac.
Dziękujemy Natalce Kowalik za zaangażowanie podczas obrad jury.
Prace uczniowskie można podziwiać na specjalnej szkolnej wystawie.
- autor: Katarzyna Dobruk
Mniejsze zło
Po wakacyjnej przerwie wracamy do spotkań filmowych w cyklu "Więcej niż kino". "Więcej niż kino" to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu”: producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami.
Jesienne spotkania rozpoczniemy od spotkania z Andrzejem Halińskim scenografem, absolwentem Architektury Politechniki Warszawskiej. Nasz gość opracował scenografię do ponad 50 filmów fabularnych, seriali, filmów TV, spektakli TeatruTV m.in. do "Sanatorium pod klepsydrą", "Ziemi Obiecanej", "Rodziny Połanieckich", "Kariery Nikodema Dyzmy", "Starej Baśni", "C.K. Dezerterów". Dwukrotnie nagradzany na FFF w Gdyni za filmy "Cudowne dziecko" oraz "Ogniem i Mieczem". Ostatnie dzieło to scenografia do "Bitwy Warszawskiej".
Tematem spotkania będzie rozmowa o „oszustwach” filmowych, czyli roli scenografii na planie filmowym.
Spotkanie z Andrzejem Halińskim poprowadzi, jak zwykle, red. Stanisław Zawiśliński.
Podczas wieczoru obejrzymy także film Janusza Morgensterna „Mniejsze zło” (produkcja z 2009 roku, czas projekcji 110 min).
Występują: Lesław Żurek, Borys Szyc, Wojciech Pszoniak, Anna Romanowska, Magdalena Cielecka, Janusz Gajos, Tamara Arciuch.
Film na podstawie powieści Janusza Andermana "Cały czas". Głównym bohaterem jest pisarz, karierowicz-oportunista, tłem historii - polskie dzieje najnowsze, od PRL-u do dnia dzisiejszego. Jest rok 1980 i od młodych, wykształconych ludzi oczekuje się zajęcia jasnego stanowiska: albo jesteś z nami, albo… przeciw nam. Ale Kamil jakoś nie potrafi się określić. Za pierwszym wydrukowanym wierszem, który okazał się wielkim sukcesem, nie poszły następne. Uniwersytet nie chce tolerować dłużej kolejnych niezdanych egzaminów, z dziewczynami przestaje się układać… Tu partia wyciąga rękę po młodego i zaangażowanego, tu koledzy z opozycji domagają się wsparcia, a jeszcze straszy swoją wizją wojsko.
Świadek Nadziei
Dla uczczenia 33. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, w Nowodworskim Ośrodku Kultury zrealizowano dwa przedstawienia przygotowane przez młodych artystów z agencji Premiera ARS, poświęcone Janowi Pawłowi II - człowiekowi, papieżowi, przyjacielowi. Na pierwszy zaproszeni zostali uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1, które nosi imię największego z Polaków. Drugi był ogólnie dostępny.
"Świadek Nadziei" to montaż muzyczno-poetycki, w którym wykorzystano fragmenty wypowiedzi, utworów oraz fabularyzowane epizody z życia księdza Karola Wojtyły i później papieża Jana Pawła II. Spektakl ten to refleksyjny, pełen zadumy rysunek ukazujący postać wielkiego Polaka. Obraz rzeczywistości, z którą przyszło mu się zmagać w trudnych czasach młodości oraz kapłaństwa w Polsce. Obraz rzeczywistości, który chciał nam wszystkim przekazać jako duchowy opiekun chrześcijaństwa. Wszystko spojone pełnymi zadumy tekstami i utworami muzycznymi. Spektakl był nie tylko opowieścią o wielkim człowieku, ale też o wielkiej idei, która pozostała w sercach milionów.
Przedstawienie wyreżyserowane przez Bogdana Czeremugę z oprawą muzyczną Janusza Barana trafiło do serc nowodworzan, wzbudzając w nich potężną falę wzruszeń. Publiczność w wielkim skupieniu śledziła losy Karola Wojtyły, biskupa Wojtyły, aż wreszcie papieża Jana Pawła II, aż do ostatnich jego chwil. Wraz z artystami nuciła pieśni, które tak lubił, słuchała wierszy, które napisał, uczestniczyła w wycieczkach, na które wodził swoich studentów. Wspominała niezwykłego Karola - Papieża, który pozostał człowiekiem.
- autor: NOK
Warsztaty teatralne
Aktorzy Teatru Nowego z Krakowa zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych i dorosłych na bezpłatne warsztaty teatralne, które odbędą się w Nowodworskim Ośrodku Kultury, w dniu 5 listopada 2011 r. w godzinach 14:00-17:00.
Spróbuj swoich możliwosci.
Zaduszki Jazzowe
Logo świetlicy
W październiku 2011r. ogłoszono konkurs plastyczny na logo świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 7. Celem konkursu było zaprojektować logo, które będzie znakiem identyfikacji graficznej świetlicy szkolnej. Organizatorzy chcieli również rozwijać kreatywność i zdolności plastyczne uczniów klas I – III. Wzmacniać uczniowskie więzi ze szkołą.
Na konkurs wpłynęło wiele prac. Powołana komisja miała trudne zadanie. Projekty były różnorodne. Jednogłośnie zdecydowano, że z dwóch projektów stworzone zostanie logo, który idealnie pasuje do naszej świetlicy.
Do stworzenia logo świetlicy wykorzystano elementy dwóch najciekawszych prac:
- grafikę Franciszka Świetlickiego z kl. IIIb,
- napis Aleksandry Galińskiej z kl. IIIe.
- autor: Anna Maj, Teresa Chęć
Spotkanie historyczne
Zapraszamy
6 listopada 2011r.
do Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin
na spotkanie historyczne
z okazji
Narodowego Święta Niepodległości
W programie:
godz. 10:00-11:00 „11 listopada – Dzień Niepodległości”
- otwarcie spotkania historycznego z okazji Narodowego Święta Niepodległości;
- okolicznościowe wystąpienie dyrektora muzeum;
- prezentacja wystawy okolicznościowej ”Drogi do niepodległości”;
- zwiedzanie muzeum.
godz. 11:00-11:20 „Ziemie polskie w okresie zaborów” – prezentacja multimedialna.
godz.11:20-11:40 „Powstania narodowe, a sprawa polska” – prezentacja multimedialna.
godz.11:40-11:55 „Polskie ugrupowania niepodległościowe” – prezentacja multimedialna.
godz. 12:00-12:20 „Pierwsza wojna światowa, a sprawa polska” – prezentacja multimedialna.
godz. 12:20-12:40 „Zaborcy wobec sprawy polskiej i jej poparcie przez państwa zachodnie” – prezentacja multimedialna.
godz. 12:40-12:50 „Polskie formacje wojskowe w latach 1914-1918” – prezentacja multimedialna.
godz. 13:00-13:20 „Odzyskanie niepodległości przez Polskę” – prezentacja multimedialna.
godz. 13:20-13:40 „Walki o utrwalenie granic niepodległego państwa polskiego” – prezentacja multimedialna.
godz. 13:40-14:00 „Modlin w okresie wojny polsko-bolszewickiej” – prezentacja multimedialna.
godz. 14:00-16:00 Zwiedzanie Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin (Dyrektor Muzeum).
Osoby zainteresowane spotkaniem historycznym mogą uczestniczyć w całym kilkugodzinnym przedsięwzięciu lub w wybranych przez siebie blokach tematycznych.
- autor: MKWiTM
Uroczyste otwarcie Parku Miejskiego za nami
W sobotę, 22 października nastąpiło uroczyste otwarcie Parku Miejskiego im. Józefa Wybickiego w Nowym Dworze Mazowieckim.
Już od godz. 14.00 najmłodsi mogli korzystać z przygotowanej specjalnie na ten dzień zjeżdżalni. Dwie godziny później na scenie nowego amfiteatru, będącego częścią Parku, pojawił się zespół Classic ze swoimi największymi przebojami. Zważywszy na jesienną aurę, kolejną dawkę zagrzewających do tańca, tym razem cygańskich, hitów zaserwował zespół Talizman. Tuż przed koncertem zwerbowane do niego zostały dwie nowodworzanki, które w pięknych, kolorowych sukniach świetnie prezentowały się na estradzie.
W tej radosnej atmosferze bardzo szybko wybiła godzina 18.00. Właśnie wtedy odsłonięta miała zostać niespodzianka - jedna z największych atrakcji Parku, podświetlana fontanna niczym z warszawskiego Podzamcza. Zanim to się stało ks. Bogdan Sankowski poświęcił obiekt, a potem wszyscy zgromadzeni, wspólnie z Burmistrzem, Jackiem Kowalskim, odliczali do uruchomienia fontanny. Chwilę potem fontanna, w akompaniamencie muzyki, zaczęła mienić się bogactwem barw. Niektórych zachwyciła do tego stopnia, że nie bali się zanurzyć w wodzie mimo temperatury adekwatnej do październikowego wieczora.
Projekt "Rewitalizacja Parku Miejskiego im. Józefa Wybickiego - nowy wymiar przestrzeni życia publicznego" współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013. Na każdego, kto chciał się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat czekał przy scenie "kącik projektowy". Na wszelkie pytania odpowiadali pracownicy Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych nowodworskiego magistratu. W kąciku można było zobaczyć m. in. zdjęcia Parku sprzed rewitalizacji. Tym, którzy nie skorzystali z tej możliwości w trakcie otwarcia Parku polecamy link.
Park Miejski jako nowy wymiar przestrzeni życia publicznego zachwycił wszystkich. Lider zespołu Talizman powiedział, że to idealne miejsce na oświadczyny i wyznawanie miłości. I tego wszystkim użytkownikom życzymy! Niech wszystkim nam dobrze służy.
- autor: foto: Urząd Miejski / Mazowiecki Goniec Lokalny
Drużyna Twierdzy - duży krok do tytułu
Siódma kolejka amatorskiej ligi w Twierdzy rozegrała kolejne mecze. Duży krok do zdobycia tytułu zrobiła drużna Twierdzy która pokonała 2:1 zawsze groźną drużynę Cid-Lines. Wyniki:
CID-LINES – Twierdza 1:2
Bramki zdobyli:
dla zespołu Twierdza: Ćwikliński Ł. - 2;
dla zespołu Cid-Lines: Chumicki D. - 1.
SRTM – THC 1:8
Bramki zdobyli:
dla zespołu THC: Pruchniewicz P. - 3, Dąbski M. - 2, Rusek M. - 2, Wasiak B. - 1;
dla zespołu SRTM: Mizgier E. -1.
Jockersi – Reduta 2:10
Bramki zdobyli:
dla zespołu Reduta: Kaleja K. – 6, Bujnarowski P. - 2, Czerniak P. - 1, samob. - 1;
dla zespołu Jockersi: Witkowski R. - 1, Flakowski P. - 1.
Miejsce | Drużyna | Mecze | Punkty | Bramki |
I | TWIERDZA | 5 | 15 | 24:5 |
II | FC INTERNAZIONALE | 5 | 13 | 18:7 |
III | REDUTA | 6 | 10 | 27:17 |
IV | THC | 6 | 8 | 23:19 |
V | CID-LINES | 5 | 5 | 11:12 |
VI | DĘBINKI | 5 | 4 | 17:24 |
VII | SRTM | 5 | 4 | 11:28 |
VIII | JOCKERSI | 5 | 0 | 7:26 |
Strzelcy:
Stańczak K. - 12,
Stryjek M. - 10,
Kaleja K. - 10,
Dąbski M. - 6,
Barciński D. - 5,
Rusek M. - 5.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Z naszego newsletter'a korzysta już ponad 100 osób!
Do naszego newsletter'a zapisało się już ponad 100 osób. Dziękujemy! Osoba, która jako setna dodała swój e-mail do naszej bazy (stało się to wczoraj o godzinie 09:42:58) powinna sprawdzić swoją skrzynkę. Przygotowaliśmy dla niej, mamy nadzieję, miłą niespodziankę. W trosce o ochronę danych osobowych zdradzimy tylko, że jest to kobieta, której nazwisko zaczyna się na literę C (tak przynajmniej wnioskujemy na podstawie adresu e-mail).
Jeśli i Ty chcesz dostawać od nas informacje - nie zwlekaj, zapisz się do newsletter’a. Możesz mieć pewność, że zawsze będziesz na bieżąco.
Przy tej okazji miło nam poinfromować, że naszą stronę odwiedzano w 61 krajach na świecie i już niewiele brakuje nam do 800 000 wejść. Grubo ponad 60% naszych Internautów to użytkownicy powracający. Średni czas spędzony na naszej witrynie to około 4 minuty. Jedne z najpopularniejszych działów na naszej stronie to: ogłoszenia, teleadresy, komunikacja i strefa Mieszkańca.
Jeśli podoba Ci się nasza strona – prosimy zagłosuj na www.nowydwormaz.pl w konkursie na najlepszą stronę internetową „Polski Internet”. Szczegóły na: www.polskiinternet.org.pl. Walczymy o miano najlepszej strony w kategorii Portal Miasta i Gminy.
Motocrossowy wicemistrz Polski
Adrian Piłat, zawodnik klubu TNT MOTOCROSS związanego z Miastem Nowy Dwór Mazowiecki, został Wicemistrzem Polski Cross Country 2011 roku w klasie Junior. Na odbywających się we wrześniu w Lidzbarku Warmińskim zawodach zajął pierwsze miejsce w XIII i XIV rundzie Mistrzost Polski. Mistrzowi składamy nieco spóźnione, lecz najszczersze gratulacje!
Wyróżnieni przez "Gazetę Nowodworską"
10 października minęło 5 lat odkąd zaczęła ukazywać się "Gazeta Nowodworska". Z okazji jubileuszu na łamach tygodnika ogłoszono konkurs „Piątki na pięciolecie”. Wśród tych, którzy odbierali pamiątkowe statuetki był Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski oraz Radny Andrzej Świder.
Dokładnie w piątą rocznicę ukazania się pierwszego numeru Gazety na skwerze Dobrogosta zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa gości przybyłych na wspólne świętowanie z dziennikarzami tygodnika. Jednym z punktów programu imprezy było rozdanie statuetek w ogłoszonym przez "Gazetę Nowodworską" konkursie „Piątki na pięciolecie”. Jego celem było nagrodzenie osób, które pracują dla dobra mieszkańców i docenienie efektów ich pracy.
Czytelnicy Gazety mogli wybierać polityka, społecznika, wydarzenie, inwestycję i sportowca na piątkę. Konkurencja wśród nominowanych była mocna. Plebiscyt rozstrzygnęli sami czytelnicy oddając głosy w poszczególnych kategoriach. Tym bardziej miło nam poinformować, że inwestycją na piątkę wybrany został nowodworski basen. W imieniu władz miasta nagrodę odebrał Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski. Na kolejnych pozycjach w tej kategorii uplasowały się Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa – Modlin i hala sportowa w Pomiechówku.
Radny Andrzej Świder odebrał statuetkę w kategorii wydarzenie roku. Został nagrodzony za pomysł na cyklicznie organizowaną w mieście imprezę „Manewry Kabaretowe”. Warto zaznaczyć, że to wydarzenie nie miało sobie równych w swojej kategorii – czytelnicy uznali, że to impreza lepsza nawet od rekonstrukcji historycznych.
Gratulujemy!
Wiersze nieznane, wiersze zapomniane
W sobotę 15 października 2011 r. w galerii "Łącznik" Nowodworskiego Ośrodka Kultury spotkali się sympatycy talentu Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk na wernisażu wystawy malarstwa artystki zatytułowanej "Wiersze nieznane, wiersze zapomniane". Tytuł wystawy nie jest przypadkowy, bowiem cykl wystawionych obrazów powstał pod wpływem wierszy Haliny Poświatowskiej zawartych w tomiku wierszy pod tym właśnie tytułem. Obrazy stanowią reakcję malarki na emocje doznane podczas zgłębiania treści wierszy poetki.
Dla tych, którzy chcieliby skonfrontować obraz bezpośrednio z wierszem, bez znajomości twórczości Poświatowskiej, byłoby to praktycznie niewykonalne, ale obecni na wernisażu goście mieli niepowtarzalną okazję aby to uczynić, albowiem autorka prac wraz z aktorem Maciejem Dużyńskim (który wspaniale recytował wybrane wiersze Haliny Poświatowskiej) zabrali obecnych w intymną podróż w intelektualny świat Haliny Poświatowskiej - poetki i Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk - malarki.
Małgorzata Omelańczuk-Pawluk pochodzi z Podlasia. Studia malarskie ukończyła na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Mieszkanką Nowego Dworu Mazowieckiego jest od czternastu lat. W Nowodworskim Ośrodku Kultury prezentuje swój dorobek twórczy po raz drugi, ale jakże obecne prace różnią się od tych sprzed 6-ciu lat. Na poprzedniej wystawie dominowały pejzaże, kwiaty, martwa natura, na obecnej, mamy do czynienia z malarstwem opartym na filozoficznych przemyśleniach przelanych na płótno i wyrażonych w kształcie, fakturze, barwie, w nienagannej technice.
Czy tak jest naprawdę możecie się przekonać jeszcze przez najbliższe trzy tygodnie, odwiedzając wystawę w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul. Paderewskiego 1A.
Spotkania środowiskowe
Wszystkich chętnych do zapoznania się z historią fortyfikacji
zapraszamy
na spotkania środowiskowe
w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin
(godz.18:00-19:00)
Podczas spotkań, które poprowadzi Włodzimierz Parfieniuk będą poruszane następujące tematy:
25.10.2011r. - "Fortyfikacje państw zaborczych na ziemiach polskich w XIX-XX wieku".
29.11.2011r. - "Twierdza Toruń i Grudziądz jako przykład niemieckiej fortyfikacji pancernej na przełomie XIX/XX wieku".
20.12.2012r. - "Twierdza Kraków i jej forty pancerne na przełomie XIX/XX wieku".
24.01.2012r. - "Rosyjskie fortyfikacje stałe na linii Narwi i Biebrzy w 1914r. na przykładzie Modlina, Różana, Łomży i Osowca".
28.02.2012r. - "Fortyfikacje polskie w okresie międzywojennym (Jastarnia, Nowogród, Osowiec, Węgierska Górka, Przyborów".
27.03.2012r. - "Obszar Warowny Śląsk jako przykład polskiego rejonu umocnienia w Polsce okresu międzywojennego".
24.04.2012r. - "Polski pancerz fortyfikacyjny w obiektach linii Mołotowa na ziemiach polskich".
29.05.2012r. - "Pancerz fortyfikacyjny w niemieckich fortyfikacjach stałych na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej".
26.06.2012r. - "Twierdza Modlin jako niemiecki garnizon w Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim w latach 1915-1918".
Goście w NDM
5 października 2011r. gościliśmy w naszym mieście chińską delegację z Szanghaju. Po mieście oprowadzał gości Burmistrz Jacek Kowalski. Inicjatorem spotkania była strona chińska.
W skład pięcioosobowej delegacji wchodzili członkowie zarządu dzielnicy Szanghaju – Zhabei, na czele z Lu Min`em - dyrektorem biura bezpieczeństwa publicznego Zhabei.
Goście interesowali się szczególnie kwestiami zarządzania bezpieczeństwem oraz strukturami samorządowymi, pod które podlegają różne służby odpowiedzialne za te kwestie.
Nowy Dwór Mazowiecki pokazał gościom Burmistrz Miasta Jacek Kowalski. Delegaci obejrzeli realizowane w mieście inwestycje. Na chwilę zatrzymali się w szkole w Twierdzy Modlin gdzie budowana jest obecnie hala sportowa. Przy tego typu spotkaniach nie można pominąć kluczowej dla rozwoju miasta inwestycji – burmistrz zaprezentował gościom postępy w budowie Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Oprócz tego delegaci odwiedzili część obiektów Twierdzy Modlin, siedzibę Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim oraz siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
Inicjatorem spotkania była firma DWT zajmującej się sprzedażą elektronarzędzi z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim. Jeden z oddziałów firmy ma siedzibę w Shanghaju i to właśnie stamtąd wyszła inicjatywa spotkania. Na ręce p. Piotra Hanyga – prezesa DWT w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynął list intencyjny od biura kontaktów z zagranicą zarządu dzielnicy Szanghaju, Zhabei, w konsekwencji którego doszło do spotkania.
Zwiedzanie Twierdzy Modlin
Smoki z Nowego Dworu
Smocze Łodzie to mało znana w Polsce dyscyplina sportu, w której wyścigi rozgrywane są na dystansach od 200 do 2000 m.
Smok to długa łódź z poprzecznymi dwuosobowymi ławkami dla zawodników.
Wyróżnia się dwunasto i dwudziestodwu osobowe łodzie, w których skład kolejno wchodzi dziesięciu i dwudziestu zawodników wiosłujących plus bębniarz na dziobie i sternik na rufie.
Niezwykłej urody łodziom dodaje głowa smoka, która groźnie spogląda na przeciwników.
Wioślarze wiosłujący w łodzi posługują się małymi wiosełkami wyglądającymi jak miniatura dużego wiosła do kanadyjki.
Historia tej niezwykłej dyscypliny ma swój początek w Azji gdzie jest to bardzo popularna forma współzawodnictwa sportowego.
W Polsce Smoki zdobywają coraz większą rzeszę sympatyków, tworzących kluby i stowarzyszenia, najbliższy Klub Sportowy to Smocze Łodzie Spójnia Warszawa.
Jedną z głównych zawodniczek Klubu jest Instruktor sekcji kajakowej NOSiR Renata Klekotko.
Pani Instruktor w ramach propagowania aktywnego spędzania wolego czasu zorganizowała wyjazd i udział w zawodach Smoczych Łodzi. VIII Parafiada na Smoczych Łodziach, w której brali udział nowodworzanie odbyła się 25 września na Kanale Żerańskim w Warszawie.
Wystawione do startu zostały dwie pełne dwunastoosobowe łodzie.
Do udziału w regatach zostali zaproszeni rodzice młodych kajakarzy i w ten sposób na jednej ławce zasiedli tatusiowie i mamy ze swoimi pociechami. Było to nowym doznaniem dla obu stron.
Pogoda i frekwencja dopisała, co sprawiło, że wyścigi na 200 m były czystą przyjemnością.
Instruktor sekcji przyglądała się z brzegu startującym zawodnikom, ponieważ sama nie mogła brać udziału w wyścigach amatorów.
Role się odwróciły, gdy w kategorii Sport w jednej z łodzi siedziała Renata Klekotko, a jej podopieczni krzycząc z brzegu „Pani Renia, Pani Renia” dopingowali swoją Instruktor i wszystkich pozostałych zawodników.
Ważne jest by sportowcy czuli radość ze sportu i był on dla nich zabawą, mimo że wiąże się z bólem i wyrzeczeniami. Mam nadzieję, że w ten sposób pokazałam moim zawodnikom i ich rodzicom jak wiele radości może przynieść „mieszanie wody”.
Więcej informacji na naszej stronie www.facebook.com/Sekcja.Kajakowa.NOSiR.NDM
- autor: Renata Klekotko
Otwarcie parku im. J.Wybickiego
Stokrotki w ZWIK-u
„Stokrotki” - 6-latki Publicznego Przedszkola nr 5 - rok szkolny 2011/2012 rozpoczęły bardzo intensywnie. Już 27 września dzieci wyruszyły na pierwszą pieszą wycieczkę … a wszystko zaczęło się od pytania zadanego przez jedno z ciekawskich przedszkolaków, które zainteresowało się, czy oczyszczona woda nadaje się do ponownego użycia. Zainspirowani tym pytaniem, całej prawdy o ściekach i procesie oczyszczania wody, postanowiliśmy dowiedzieć się u źródła tj. w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Dworze Mazowieckim. Dzięki uprzejmości Pana Wrońskiego, któremu serdecznie dziękujemy za spotkanie, przedszkolaki mogły poznać proces oczyszczania ścieków, które trafiają do oczyszczalni z całego osiedla. Krok po kroku dzieci z ogromnym zainteresowaniem obserwowały pracę kolejnych maszyn. Rozbudowana i zmodernizowana oczyszczalnia zrobiła na dzieciach duże wrażenie. Na koniec wycieczki padło wiele ciekawych pytań. Na to najważniejsze - czy oczyszczona woda znów płynie w naszych kranach - również otrzymaliśmy odpowiedź. My już wiemy. A Wy?
- autor: Marzena Zamęcka, Magdalena Zygmuntowicz
Nowodworskie Spotkania Jazzowe
Ślubowanie uczniów klas I w SP7
W Szkole Podstawowej nr 7, 14 października 2011r. punktualnie o godzinie 9.00 stawiły się na sali forum wszystkie klasy pierwsze. Właśnie w Dniu Komisji Edukacji Narodowej od kilku lat w Siódemeczce odbywa się Ślubowanie klas I.
Wychowawczyni klasy Ib - pani Grażyna Nurczyńska powitała zaproszonych gości, dyrekcję szkoły oraz licznie przybyłych na tę uroczystość rodziców. Rozpoczęła się część artystyczna. Pani Anna Warchoł zadbała o oprawę muzyczną imprezy, ruch sceniczny. Uczniowie zaprezentowali swe umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Wykazali się także znajomością języka angielskiego w dwóch wesołych piosenkach.
W czasie przedstawienia dzieci zostały obdarowane przez zwierzęta różnymi darami: mrówki dały im pracowitość, pszczółki sumienność i wytrwałość, lew - odwagę, pieski - zdolność do przyjaźni, sówki obdarowały pierwszaków mądrością. Wesołe koniki polne zaprosiły wszystkich do zabawy i ćwiczeń gimnastycznych. Pani Aneta Lodzik, wychowawczyni klasy Id, sprawdzała czy dzieci potrafią wykorzystać te dary w praktyce i wymyślała dla nich różne próby, zadania, sprawdziany.
Do tych prób z ochotą przystępowali zawodnicy ze wszystkich klas I. Wspólnie zbudowali wysoką wieżę, pomagali kolegom pakować tornister, śpiewali piosenkę o przyjaźni, bezpiecznie bawili się i ćwiczyli, wykazali się znajomością numerów telefonów alarmowych.
Na zakończenie części artystycznej pierwszoklasiści podziękowali zwierzętom za upominki z przekonaniem stwierdzili, że są bardzo przydatne w uczniowskim życiu i udowodnili, że potrafią z nich korzystać.
Oficjalną część uroczystości rozpoczęła przemówieniem pani dyrektor mgr Urszula Kamińska. Skierowała do uczniów słowa pełne otuchy, życzyła sukcesów i miłych chwil spędzonych w murach naszej szkoły, w gronie przyjaciół. Nawiązała do 25 letniej tradycji szkoły pasowania wszystkich uczniów czarodziejskim ołówkiem oraz do elementu dekoracji - ogromnej, niezapisanej księgi, którą od tej chwili każdy z pierwszaków zacznie zapełniać wspomnieniami. Do życzeń dołączył się Samorząd Uczniowski i dyrektor Publicznego Przedszkola nr 5 - pani Agnieszka Pindel.
Po przemówieniach wprowadzony został sztandar szkoły i odśpiewany hymn szkoły. Nastąpiło uroczyste ślubowanie. Wszyscy z przejęciem powtarzali po pani Bogusławie Dalgiewicz - wychowawczyni kl. Ic, słowa przysięgi. Zaraz potem, przy dźwiękach nastrojowej muzyki odbyło się pasowanie na ucznia, wręczenie Aktu Pasowania, legitymacji i tarczy szkolnej.
Po pasowaniu głos zabrał gość specjalny - Pan Jerzy Bziuk - Naczelnik Wydziału Oświaty, który wręczając klasom słodkie upominki pogratulował wychowawcom przygotowania tak ciekawej uroczystości i życzył wielu sukcesów najmłodszym uczniom Siódemeczki. Rodzice także byli dumni ze swych pociech. Na zakończenie imprezy każda z klas wykonała pamiątkowe, wspólne zdjęcie.
Z bagażem podarunków i życzeń Kropelki, Orliki, Delfiny i Iskierki wkraczają na długą, wspaniałą drogę wiodącą ku mądrości...
Powodzenia swym podopiecznym życzą wychowawczynie klas I:
Anna Warchoł, Grażyna Nurczyńska, Bogusława Dalgiewicz i Aneta Lodzik
- autor: Aneta Lodzik
Moja mała Ojczyzna
4 października w Szkole Podstawowej nr 7 im. Orła Białego odbyły się tradycyjne już spotkania uczniów trzecich i piątych klas szkół nowodworskich w ramach realizacji programu edukacji regionalnej "Moja mała Ojczyzna". Na zaproszenie Siódemeczki odpowiedziały wszystkie zaprzyjaźnione placówki.
Tegoroczne warsztaty pracy twórczej przebiegały w niecodziennej atmosferze i nietypowej scenerii. Organizatorzy przygotowali szereg niespodzianek dla utalentowanych plastycznie gości.
Zebranych przywitała na sali forum i wtajemniczyła w tematykę spotkania p. Małgorzata Kulesza. Przygotowane przez nią instrukcje pracy grup określały kolejność działań. Spośród wielu pięknych zdjęć z nowodworskiego kalendarza należało wylosować jedno i odnaleźć pasujący do niego tytuł oraz precyzyjny, dwuczęściowy opis opracowany przez polonistkę - p. Beatę Gmurzyńską. Fotografie przedstawiały zabytkowe obiekty oraz piękne krajobrazy Nowego Dworu i okolic. Grupy pracowały sprawnie i bez większych problemów udało się dopasować ilustrację, tytuł i opis.
Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Tą częścią kierowała p. Aneta Lodzik - plastyk i pasjonat dziecięcej twórczości. Jej pomysł wykonania obrazów na oknach sali forum spotkał się z ogromnym entuzjazmem młodych artystów i ich opiekunów.
Organizatorzy zadbali o oprawę artystyczną spotkania, zorganizowali całe zaplecze, malarski warsztat pracy, a nawet ochronne ubrania „"robocze" dla twórców obrazów na szkle. Przez prawie 2 godziny zespoły trzecio i piątoklasistów oddawały się pasji tworzenia, a efekty ich pracy były zaskakujące. Na uwagę zasługuje fakt autentycznej współpracy drużyn, ich wzajemna pomoc, dzielenie się farbami, pędzlami, wspólne porządkowanie stanowisk pracy, do którego włączyli się też, czuwający cały czas nad przebiegiem prac, opiekunowie zespołów.
Mieszkańcy Osiedla Młodych mogą teraz podziwiać na naszych oknach zabytkową aptekę, kościół pw Św. Michała Archanioła, mury obronne Modlina Twierdzy, klub garnizonowy i spichlerz na wodzie oraz piękne nadwiślańskie i nadnarwiańskie pejzaże.
Na zakończenie odbyła się prezentacja dzieł, podziękowania ze strony organizatorów i dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 7, wręczenie dyplomów oraz pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników warsztatu.
Organizatorzy Małgorzata Kulesza, Aneta Lodzik, Wanda Tomaszewska, Anna Warchoł i Beata Gmurzyńska serdecznie dziękują młodym artystom i ich opiekunom za zaangażowanie i pasję twórczą, której efektem są najpiękniejsze miejsca Naszej małej Ojczyzny malowane na szkle.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia „"Siódemeczki" i podziwiania tych pięknych malarskich widoków.
- autor: Aneta Lodzik
Liga w Twierdzy - prawie bez niespodzianek
Rozegrano szóstą kolejkę amatorskiej ligi piłkarskiej w Twierdzy. Można ją uznać w zasadzie za rundę bez niespodzianek. Jedyną niespodzianką tej soboty to wysoka porażka THC z zespołem Dębinki.
A oto wyniki spotkań:
Jockersi - Twierdza 1:8
Bramki zdobyli:
dla zespołu Twierdza: Stryjek M. - 4, Kołecki F. - 2, Ochal W. - 1, Komendowski P. - 1;
dla zespołu Jockersi: Liwski G. -1.
Fc Internazionale – Reduta 5:1
Bramki zdobyli:
Dla zespołu Fc Internazionale: Kube K. -2, Dąbrosz P. -1, Nagel T. - 1, Grycz D. - 1;
Dla zespołu Reduta: samobój: - 1.
THC – Dębinki 2:5
Bramki zdobyli:
dla zespołu Dębinki: Stańczak K. - 3, Kucharczyk E. - 1, Ołtarzewski S. -1;
dla zespołu THC: Pierścieniak Ł. -1, Rusek M. -1.
Miejsce | Drużyna | Mecze | Punkty | Bramki |
I | FC INTERNAZIONALE | 5 | 13 | 18:7 |
II | TWIERDZA | 4 | 12 | 22:4 |
III | REDUTA | 5 | 7 | 17:15 |
IV | CID-LINES | 4 | 5 | 10:10 |
V | THC | 5 | 5 | 15:18 |
VI | DĘBINKI | 5 | 4 | 17:24 |
VII | SRTM | 4 | 4 | 10:20 |
VIII | JOCKERSI | 4 | 0 | 5:16 |
Strzelcy:
Stańczak K. - 12,
Stryjek M. - 10,
Barciński D. - 5,
Dąbski M. - 4,
Kaleja K. - 4,
Michalak T. - 4,
Kube K. - 4,
Szatkowski K. - 3,
Krzeczkowski P. - 3,
Popiołek N. - 3,
Wójcik D. - 3,
Mizgier E. - 3,
Rusek M. - 3,
Ołtarzewski S. - 3,
Kołecki F. - 3.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Wspomnienia Seniora
Nauczyciel na medal
Nagroda Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla nauczycielki Piątki
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczycielom posiadającym wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przyznawane są nagrody Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
W tym roku jedno z tych prestiżowych wyróżnień trafiło w ręce pani Beaty Surwiło ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim.
Pani Surwiło to nauczyciel - bibliotekarz z dwudziestoośmioletnim stażem pracy, wykwalifikowany, doświadczony i kompetentny pedagog. Ale dla uczniów z Piątki to przede wszystkim pogodna, zawsze uśmiechnięta i serdeczna „pani z biblioteki”, która niemal każde dziecko w szkole zna z imienia (co przy ponad 700 uczniach jest nie lada wyczynem!). Pani, która nie tylko wypożyczy książkę, ale zawsze chętnie pomoże w odrabianiu lekcji, cierpliwie wytłumaczy, doradzi, wysłucha, porozmawia…
Pani Surwiło to nauczyciel o szczególnych osiągnięciach dydaktyczno-wychowawczych. Jest pomysłodawczynią i organizatorką wielu szkolnych konkursów i imprez. Od lat propaguje ona wśród uczniów kulturę czytania, zachęca do sięgania po książki poprzez organizowanie „Majowych spotkań z książką”, akcji „Książka jest dobra na wszystko” czy corocznych konkursów pięknego czytania.
To jedna z osób, które odpowiadały za realizację projektów wychowawczych „Grzeczność na co dzień”, „Mam prawo do…”, Owoce i warzywa są na 5”, „Wiosenna tęcza tolerancji”. Koordynowała ona pracę 12 zespołów, realizujących projekty w ramach akcji „Uczniowie z Klasą”, a także przeprowadzała projekty UNICEF: „Ratujemy życie dzieciom w Kongo”, „Dostrzec innych – pomoc humanitarna na świecie”. Od początku wspierała działania zmierzające do wstąpienia Piątki do Klubu Szkół UNICEF, ponieważ ważne jest dla niej to, by uczniowie przede wszystkim dostrzegali drugiego człowieka i jego potrzeby.
Pani Beata lubi wykorzystywać w swej pracy innowacyjne metody nauczania, czego przykładem jest choćby propagowanie wśród szkół naszego powiatu nowoczesnej metody zapamiętywania polskiej ortografii „Ortofrajda”.
To w dużej mierze na barkach tej – drobnej skądinąd – kobiety spoczywa odpowiedzialność za tworzenie prawa wewnątrzszkolnego i nieustanne dostosowywanie dokumentów szkoły do stale zmieniających się ministerialnych rozporządzeń. Pewnie dlatego nazywana jest żartobliwie przez koleżanki i kolegów z pracy „naszym Trybunałem Konstytucyjnym”. Nagroda cieszy tym bardziej, że to kolejne tego typu wyróżnienie, które w ostatnich latach trafiało w ręce nauczycieli Piątki. Nagrodę Kuratora otrzymywali bowiem wcześniej: pani Violetta Rzeszot i pan Jerzy Kowalik.
Nagroda kuratora jest potwierdzeniem, że liczne sukcesy dydaktyczno-wychowawcze pani Beaty odbiły się szerokim echem w środowisku lokalnym.
Dzień Edukacji Narodowej
Uroczyste spotkanie z Dyrektor MBP
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim miało miejsce uroczyste pożegnanie odchodzącej na emeryturę Pani Dyrektor Janiny Kiljan. Za wieloletnią pracę na rzecz nowodworskiego bibliotekarstwa podziękowali Pani Dyrektor włodarze naszego miasta Burmistrz Miasta Pan Jacek Kowalski i Przewodniczący Rady Miasta Pan Krzysztof Bisialski. Obecni byli również przedstawiciele nowodworskich instytucji związanych z kulturą, bibliotekarze z bibliotek powiatu nowodworskiego oraz obecni i emerytowani pracownicy naszej biblioteki.
Pani Janina Kiljan całe swoje życie zawodowe związała z nowodworską biblioteką, przez 25 lat jako bibliotekarz, a ostatnie 16 lat jako jej dyrektor. To ona tchnęła ducha nowoczesności między książki. Biblioteka udostępniła dla czytelników komputery z szerokopasmowym Internetem. Na ukończeniu jest automatyzacja wszystkich procesów bibliotecznych.
Pani Dyrektor zawsze zabiegała o dostarczenie czytelnikom jak najlepszej oferty nowości wydawniczych, dbała by świadczone przez bibliotekę usługi były na jak najwyższym poziomie. Nasza biblioteka jest wiodącą w powiecie pod względem liczby czytelników i wypożyczeń w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Również w województwie mazowieckim plasujemy się wśród najlepszych bibliotek w rankingu.
Pani Dyrektor dziękujemy za te wszystkie lata i życzymy wszelkiej pomyślności i realizacji wszystkich swoich planów i marzeń oraz by w pełni korzystała Pani z uroków bycia emerytem.
Pomagamy zwierzętom
„My przedszkolaki przyjaciółmi zwierząt się ogłaszamy
bo bardzo chętnie im pomagamy”
W Publicznym Przedszkolu nr 1 podejmowanych jest wiele działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Według pedagogów i psychologów pierwsze 6 lat życia dziecka jest najlepszym okresem na przekazywanie wartości i kształtowanie nawyków. Wtedy bowiem psychika dziecka jest bardzo plastyczna, a wszelkie zmiany w zachowaniu będą fundamentem przyszłych zachowań.
W swych działaniach dążymy więc do tego aby rozwinąć pozytywną postawę do zwierząt, poczucie odpowiedzialności za ich ochronę. W cyklu tygodniowych zajęć dzieci z grupy V „Wesoła gromada” wraz ze swoimi paniami obchodziły Europejski Dzień Ptaków, który przypadał 26 września i Światowy Dzień Ochrony zwierząt przypadający 4 października.
Europejski Dzień Ptaków
Dzieci zaznajamiały się z życiem ptaków. Słuchały opowiadań, wierszy, piosenek. Oglądały albumy, encyklopedie. Poznawały różne gatunki ptaków. Największą radość sprawiły im zajęcia w terenie, gdzie wraz ze swoją panią mogły obserwować ptaki w ich naturalnym środowisku, karmić je pokarmami, które same przyniosły. Na podsumowanie Święta Ptaków dzieci wykonały portret „Sowy Mądrej Głowy” - symbolu mądrości wśród ptaków.
Wystawę prac dziecięcych można było oglądać w szatni przedszkola. Celem działań podjętych przez wychowawcę była chęć rozbudzania zainteresowań dzieci światem przyrody i kształtowania właściwego, opiekuńczego stosunku do ptaków.
Światowy Dzień Ochrony Zwierząt
W toku tygodniowych zajęć dzieci zdobywały wiadomości na temat życia zwierząt i ich potrzeb. Uczestniczyły w zabawach ruchowo-naśladowczych, słuchały wierszy, piosenek odgłosów zwierząt, dzieliły się własnymi doświadczeniami itp.
Wspólnie wykonały prace z różnych materiałów plastycznych i album pt. ”Życie zwierząt” - umieszczając w nim informacje, ciekawostki i fotografie wyszukane z rodzicami.
Ponadto dużo rozmawialiśmy na temat konieczności ochrony i pomocy zwierzętom, ukazując pozytywne i negatywne zachowania człowieka. Poznawaliśmy zawód weterynarza i leśniczego. Podczas spacerów obserwowaliśmy ludzi opiekujących się swoimi pupilami podczas spaceru, zwracaliśmy uwagę na znaki mówiące gdzie nie można wyprowadzać psów.
Na zakończenie dwutygodniowego cyklu zajęć wspólnie z dziećmi opracowałyśmy Kodeks Przyjaciela Zwierząt.
Odbył się także mini quiz, gdzie dzieci prezentowały swoją wiedzę odnośnie ich ochrony. W nagrodę każdy otrzymał odznakę "Przyjaciel zwierząt".
W przedszkolu zorganizowana została także akcja „Pomagamy zwierzętom”, która zachęcała do zbiórki żywności dla zwierząt. Do akcji włączyli się pracownicy przedszkola, dzieci ze wszystkich grup i ich rodzice.
Bardzo dziękujemy wszystkim za tak duże zaangażowanie i wsparcie.
- autor: Joanna Socha, Alina Kaszyńska Zdjęcia: Joanna Socha
Scena Zaułek
PG 2 z wizytą w Toruniu
Tam gdzie anioły i pierniki, a także rycerze …
Publiczne Gimnazjum nr 2 z wizytą w Toruniu
W dniach 21- 23 września 2011 r. uczniowie z klas IIIa i IIId wybrali się na wycieczkę do Golubia – Dobrzynia oraz Torunia. Nad organizacją imprezy i troskliwą opieką swoich podopiecznych czuwały wychowawczynie tych klas – pani Ewa Kędzierska, pani Małgorzata Pawełas oraz pani Urszula Sorbian.
Golubski zamek w ostatnich promieniach letniego słońca zaprezentował się wycieczkowiczom imponująco. Stał się miejscem zamieszkania na całe trzy dni. Uczniowie nie tylko zwiedzili zamek, ale również doskonalili umiejętności rycerskie. Rzut oszczepem i toporem czy strzelanie z łuku dla wielu gimnazjalistów okazały się całkiem prostą sztuką.
Wieczorem czekała na uczniów niespodzianka – ognisko na dziedzińcu zamkowym. Aby było jeszcze ciekawiej, w późnych godzinach wieczornych wszyscy udali się do Torunia, aby podziwiać to miasto nocą.
Kolejny dzień upłynął nam na zwiedzaniu Torunia, tym razem przy świetle dziennym. Uczniowie zapoznali się z historią miasta, podziwiali jego architekturę, a przy okazji powtórzyli wiadomości do egzaminu gimnazjalnego. W końcu Toruń to „gotyk na dotyk”. Wszyscy świetnie bawili się przy wypiekaniu pierników, poznawali tajniki przygotowania ciasta i obiecali, że w tym roku na święta Bożego Narodzenia pieczenie pierników należy do nich.
Wieczorem czekały na uczniów zabawy integracyjne. Wszyscy musieli wykazać się refleksem, pomysłowością oraz odegrać dramy wraz ze swoimi wychowawcami. Humor dopisał wszystkim, więc zabawa udała się wyśmienicie.
Trzeciego dnia wycieczkowicze poznawali sekrety pracy z koniem. W ośrodku jeździeckim chętni czyścili konie, dosiadali ich oraz próbowali woltyżerki. Okazało się, że talenty jeździeckie są wśród nas. Nawet panie przełamały swój strach i spróbowały jazdy w siodle, bo wycieczka to taki czas, kiedy wszystko jest możliwe.
Podczas imprezy uczestnicy wielokrotnie byli chwaleni za zaangażowanie, wysoką kulturę osobistą i umiejętność współpracy w grupie. Ich panie były naprawdę dumne.
Szkoda, że wycieczka już się skończyła, ale z pewnością wszyscy są bogatsi o nowe doświadczenia i wspomnienia, których nigdy nikt nie odbierze.
- autor: Opiekunowie
Wizyta "krasnali" w Komendzie Policji
20 września dzieci 3-4 letnie "krasnale" udały się wraz z nauczycielkami do Komendy Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.
Dzieci dowiedziały się od pani policjantki, co należy robić by w przyszłości zostać policjantem. Następnie wspólnie rozwiązywały test: "Bezpieczna droga z radami Spongeboba". W nagrodę za bezbłędnie wykonanie zadania dzieci otrzymały odblaski i książeczkę do kolorowania. Po wyjściu z komendy na przedszkolaków czekała jeszcze jedna atrakcja - pies policyjny. Pan policjant opowiedział o zadaniach psa tropiącego. Dzieci zrobiły sobie również pamiątkowe zdjęcie z psem. Jednak największą frajdą - była możliwość siedzenia w radiowozie i wciskanie przycisków z sygnałami.
W podziękowaniu za wspaniałe atrakcje, spotkanie - przedszkolaki zaśpiewały piosenkę pt. "Krasnoludki".
- autor: E.Wyszko, foto K. Kuczkowska
Ratunku dzidziuś
DZIĘ-KU-JE-MY!!!
Niezmiernie miło nam poinformować, że zostaliśmy nominowani do II etapu konkursu na najlepszą stronę internetową "Polski Internet". I to zarówno decyzją Kapituły, jak i Internautów. Dostaliśmy aż 6855 głosów, co dało nam 3. miejsce po Kołobrzegu i Ostrówku. Serdecznie dziękujemy!!!
Z wynikami głosowania Internautów można zapoznać się pod adresem: http://www.polskiinternet.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=223&Itemid=137
Wyniki Kapituły można natomiast zobaczyć tu: http://www.polskiinternet.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=221&Itemid=137
Nie spoczywamy jednak na laurach i nadal prosimy o Wasze głosy. Gorąco zachęcamy do udziału w II etapie konkursu, który trwa od 8 do 28 października.
Zagłosować można tu: http://www.polskiinternet.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=224&Itemid=137
Przypominamy, że Organizator przewidział dla głosujących atrakcyjne nagrody!
www.nowydwormaz.pl walczy o miano najlepszej strony internetowej w kategorii Portal Miasta i Gminy.
Świadek nadziei
Już ponad trzy dekady minęły od dnia, kiedy we wszystkich kościołach zabrzmiały dzwony ogłaszające wybór Karola Wojtyły jako następcy świętego Piotra. Oto 16 października 1978 r. spełniła się zapowiedź Juliusza Słowackiego o słowiańskim papieżu.
Niezwykły pontyfikat Jana Pawła II sprawił, że cały świat patrzył w kierunku Watykanu bardziej niż kiedykolwiek. Coraz trudniej mówić o Janie Pawle II. Tak bardzo przerasta On naszą małość. "Był chlubą i nadzieją naszych czasów". "Świadek nadziei" to montaż muzyczno-poetycki, w którym wykorzystano fragmenty wypowiedzi, utworów oraz fabularyzowane epizody z życia księdza Karola Wojtyły i później papieża Jana Pawła II. Spektakl ten to refleksyjny, pełen zadumy rysunek ukazujący postać wielkiego Polaka. Obraz rzeczywistości, z którą przyszło mu się zmagać w trudnych czasach młodości oraz kapłaństwa w Polsce. Obraz rzeczywistości, który chciał nam wszystkim przekazać jako duchowy opiekun chrześcijaństwa. Wszystko spojone pełnymi zadumy tekstami i utworami muzycznymi.Spektakl ma być nie tylko opowieścią o wielkim człowieku, ale też o wielkiej idei, która pozostała w sercach milionów.
W Twierdzy zmiana lidera
8 października rozegrano w Twierdzy kolejną rundę amatorskiej ligi „szóstek” piłkarskich. Runda przyniosła zmianę lidera.
Wyniki:
THC – Reduta 3:4
Bramki zdobyli:
dla zespołu Reduta: Michalak T. -2, Kaleja K. -1, Wrzochol K. -1;
dla zespołu THC: Trojak M. -1, Rusek M. -1, Pruchniewicz P. -1.
CIT-LINES – Dębinki 4:3
Bramki zdobyli:
dla zespołu Cit Lines: Wójcik D. - 2, Popiołek N. -2;
dla zespołu Dębinki: Stańczak K. -3.
SRTM – Fc Internazionale 1:6
Bramki zdobyli:
dla zespołu Fc Internazionale: Barciński D. - 2, Kube K. - 1, Kube D. - 1, Dąbrosz P. - 1, Grycz D. - 1.
dla zespołu SRTM: Mizgier E. -1.
Miejsce | Drużyna | Mecze | Punkty | Bramki |
I | FC INTERNAZIONALE | 4 | 10 | 13:6 |
II | TWIERDZA | 3 | 9 | 14:3 |
III | REDUTA | 4 | 7 | 16:10 |
IV | THC | 4 | 5 | 13:13 |
V | CID-LINES | 4 | 5 | 10:10 |
VI | SRTM | 4 | 4 | 10:20 |
VII | DĘBINKI | 4 | 1 | 12:22 |
VIII | JOCKERSI | 3 | 0 | 4:8 |
Strzelcy:
Stańczak K. - 9,
Stryjek M. - 6,
Barciński D. - 5,
Dąbski M. - 4,
Kaleja K. - 4,
Michalak T. - 4,
Szatkowski K. - 3,
Krzeczkowski P. - 3,
Popiołek N. - 3,
Wójcik D. - 3,
Mizgier E. - 3.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
MMA i K1 w NDM
W sobotę, 8 października w hali NOSiR odbyła się Międzynarodowa Gala K1 & MMA „Battles of the Dragons 5”. Jej organizatorem była Bałtycka Federacja Sztuk Walki (BMAF).
Tego wieczoru miłośnicy mieszanych sztuk walki mogli obejrzeć sześć pojedynków – dwa w formule MMA i cztery w K1. Pierwsi na ringu zaprezentowali się: Stanisław Ślusakowicz z Palestry Warszawa i Łukasz Jankowski z Fight Clubu Nowy Dwór Mazowiecki. Walka w formule MMA szybko zakończyła się na niekorzyść naszego zawodnika. Następnie, już na zasadach K1, walkę stoczyli: Adrian Kołciuk z AZS PW Warszawa i Daniel Jędrzejewski (Hunter Gym Bydgoszcz). Po trzech rundach werdyktem sędziów wygrał Adrian Kołciuk. Trzeci pojedynek należał do Łukasza Bieńkowskiego z Legionowa, który w niezwykle widowiskowy sposób znokautował bydgoszczanina, Zbigniewa Stawickiego. W kolejnym pojedynku w formule MMA zmierzyli się: odnoszący duże sukcesy w zapasach, Islam Askhabov (także z nowodworskiego Fight Clubu) i Białorusin, Denis Reiko. Tym razem nasz miejscowy zawodnik pokazał klasę! Po serii ciosów, które otrzymał, Islamowi udało się sprowadzić przeciwnika do parteru i założyć zwycięskie duszenie. Piąta walka to okupiona wielkim wysiłkiem wygrana Białorusina, Artema Voskoboynikova z Marcinem Łepkowskim, debiutującym w K1. W walce wieczoru na ringu starli się: Łukasz Rambalski i Evgieniy Alekseev. Warto było czekać na ten pojedynek, bo trzymał w napięciu do samego końca. Po 5 (!) rundach decyzją sędziów wygrał Polak. Gala ściągnęła do NOSiR-u naprawdę wielu fanów sztuk walki. Wśród publiczności można było zobaczyć m. in. Iwonę Guzowską (pod honorowym patronatem której odbyła się gala i która dokonała dekoracji zwycięzcy walki wieczoru), Pawła Nastulę i Jędkera z zespołu Monopol. Emocji nie brakowało! Więcej o gali można przeczytać na stronie organizatora: http://www.bmaf.pl/. Puchary dla zawodników ufundowało Miasto Nowy Dwór Mazowiecki.
Motocykle są wszędzie
We wczorajszej "Kawie czy herbacie" na TVP1 uczestniczyli m. in. Anna Pabin i pięcioletni Alek Sztilianow związani z klubem TNT MOTOCROSS. Rozmowę z motocyklistami można zobaczyć pod adresem: http://www.tvp.pl/styl-zycia/magazyny-sniadaniowe/kawa-czy-herbata/wideo/motocykl-to-styl-zycia/5435410
Przypominamy, że Miasto Nowy Dwór Mazowiecki przekazało klubowi w użyczenie teren, na którym powstaje tor motocrossowy oraz szkółka dla dzieci i młodzieży.
Wykład dla seniorów
Wymiana językowa w Jessen
Grupa uczniów z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim - Modlinie Twierdzy, ucząca się na co dzień języka niemieckiego, przebywała w dniach od 18 IX do 24 IX 2011 roku w miejscowości Jessen, w środkowych Niemczech, w Saksonii Anhalt. Inicjatorką i organizatorką wyjazdu była nauczycielka języka niemieckiego p. Emilia Napiórkowska, której towarzyszyła i pomagała p. Bożena Nalewajk.
Celem polsko-niemieckiej wymiany było zastosowanie w praktyce umiejętności posługiwania się językiem obcym w sytuacjach naturalnych: w szkole, podczas podróży, w sklepie, w codziennych uczniowskich rozmowach, zabawach, a także bliższe poznanie kultury naszych zachodnich sąsiadów. Z pewnością służyły tym celom codzienne sytuacje, gdyż uczniowie nasi przez te kilka dni mieszkali w domach niemieckich rodzin swoich przyjaciół.
Spotykali się zawsze rano na zajęciach w miejscowej szkole. Każdy dzień przynosił nowe zadania, nowe doświadczenia, nowe znajomości i mnóstwo nowych słów należących do języka niemieckiego. Trzeba przyznać, że początkowo nie było łatwo. Niektórzy po przyjeździe byli nawet trochę załamani, ale każdego dnia następowała widoczna poprawa w obustronnej komunikacji. Obszary tematyczne programu zajęć skupiały się wokół szkoły, mediów, potraw kuchni niemieckiej i polskiej, życia towarzyskiego - tańców oraz zabytków kultury niemieckich miast. Każdego dnia do dyspozycji uczniów była sala komputerowa, gdzie powstawały polsko-niemieckie książki kucharskie oraz liczne tłumaczenia ciekawych przepisów obu kuchni. Dzień poświęcony na gotowanie, czyli czwartek, zakończył się degustacją, a potem grą w kręgle.
W czasie pobytu u niemieckich sąsiadów polscy uczniowie zwiedzili szkołę porcelany w Annaburgu, gdzie poznali kolejne etapy produkcji, podziwiali fantastyczne wyroby i uczestniczyli w procesie zdobienia talerzy według własnych pomysłów. Podczas kilkudniowego pobytu w Niemczech mieli możliwość zobaczyć Wittenbergę, miasto rozsławione w burzliwych czasach reformacji przez Marcina Lutra, które posiada wiele zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Jeden dzień podczas pobytu w Niemczech przeznaczony był na zwiedzanie Berlina, jego najciekawszych obiektów i charakterystycznych, atrakcyjnych miejsc, jak: Brama Brandemburska, Mur Berliński, Sony Center, Bahnhof, Posdamer Platz, Bundestag, czyli niemiecki parlament. Niezapomnianych przeżyć dostarczyła zwiedzającym jazda najszybszą windą w Europie. W przedostatnim dniu obie grupy uczestników wymiany językowej prezentowały swoje osiągnięcia związane z realizacją projektu. Uczniowie wymieniali się książkami kucharskimi, degustowali potrawy, które sami przygotowali, np. gulasz ze śmietaną, berlińskie pulpety, szarlotkę, bigos, faworki i placki ziemniaczane. W sobotę miało miejsce uroczyste pożegnanie, w czasie którego wymieniono prezenty, przekazano wzajemne podziękowania dla rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów. W tym dniu, w imieniu dyrektora Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim - Modlinie Twierdzy Zdzisława Szmytkowskiego, nauczycieli i uczniów zaproszono niemieckich kolegów i ich opiekunów do złożenia rewizyty w naszej szkole. Uczniowie z Niemiec, którzy 4 VI 2012 r. przyjadą do Polski, w Nowodworskim Ośrodku Kultury wystawią baśń o Czerwonym Kapturku w zmienionej konwencji, w języku polskim i niemieckim. Zaproszenie to z pewnością złagodziło łzy pożegnania.
- autor: Zespól Szkół w NDM-MT
Wiersze nieznane, wiersze zapomniane
Malarstwo to wielka pasja artystki średniego pokolenia. Od młodych lat jest związana z tą dziedziną sztuki. Podstawy rysunku i malarstwa wyniosła z Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1984 - 89 na wydziale, w pracowni prof. Tadeusza Dominika, pomogły rozwijać i kształtować własny styl.
Swoje obrazy maluje w zależności od wewnętrznego nastroju. Niektóre z nich są pełne ekspresji o żywym nasyceniu barw często zestawianych na zasadzie kontrastu, inne zaś bardziej delikatne, wyciszone, stonowane.
Najczęstszym tematem jej prac są martwe natury, kwiaty i pejzaże a głównie pejzaże z motywami leśnymi oraz ostatnio inspiracje poezją, a w szczególności utworami Haliny Poświatowskiej.
Wiele obrazów z jej dorobku twórczego znajduje się w prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą: Australia, Kanada, Wielka Brytania, Francja i USA.
Zajęcia i imprezy dla dzieci z Nowodworzanki
Już po raz drugi z inicjatywy radnych Nowodworzanki oraz dyrekcji Zespołu Szkół nr 2 zorganizowano zajęcia sportowo-rekreacyjne w ramach akcji „Lato w mieście”. Zajęcia zostały finansowane przez Urząd Miejski. Spotkania odbywały się dwa razy w tygodniu w lipcu - sierpniu i cieszyły się ogromną popularnością. Mali sportowcy aktywnie i chętnie zgłębiali tajniki kultury fizycznej pod okiem trenera p. Sławomira Zukowskiego. Po sportowych zmaganiach na boisku wielofunkcyjnym dzieci otrzymywały słodycze i napoje, o co - tradycyjnie już - zadbała radna p.Ewa Sokołowska.
Wakacyjne zajęcia dla dzieci są jednym z przykładów dobrej współpracy na rzecz lokalnej społeczności. Na stałe do kalendarza imprez na Nowodworzance wpisały się uroczystości organizowane przez radnych – p. R. Brzezińskiego i p. E. Sokołowską oraz Zespół Szkół nr 2: Wigilia, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka i Dzień Matki. Mieszkańcy Nowodworzanki również coraz chętniej korzystają z boiska i terenu wokół obiektu sportowego.
- autor: ZS2
Licealiści z Twierdzy na konferencji w Sejmie
Grupa licealistów z Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy została zaproszona przez Panią Poseł Jadwigę Zakrzewską na międzynarodową konferencję, zorganizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Konferencja pt. „ Wyzwania i zagrożenia współczesności” odbyła się 26 września w Sali Kolumnowej Sejmu RP. W towarzystwie radnych T. Sempławskiego i W. Oleksiaka, uczniowie uczestniczyli w cyklu sesji poświęconych współczesnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa państw Europy oraz współpracy obronnej NATO z Unią Europejską.
Wśród znakomitych gości wiceprzewodniczącej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Jadwigi Zakrzewskej byli m.in.: przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO dr Karl A. Lamers, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Jacek Najder z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, asystent sekretarza generalnego NATO Gábor Iklódy, prof. dr hab. Tadeusz Gadacz, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski oraz płk dr hab. med. Ewelina Zawadzka-Bartczak.
Konferencję otworzył dr Karl A. Lamers wykładem na temat nowego charakteru współczesnych zagrożeń. Jego zdaniem atak terrorystyczny na WTC dramatycznie zmienił bezpieczeństwo międzynarodowe. W dobie globalizacji i postępu technicznego granice straciły znaczenie. Zagrożenia, zlokalizowane nawet tysiące kilometrów od granic państw europejskich, mogą dziś istotnie osłabić bezpieczeństwo tych państw i całego kontynentu. Z tego względu NATO musi być elastyczne i reagować na pojawiające się nowe wyzwania, takie jak ataki cybernetyczne, piractwo czy zorganizowana przestępczość. W podobnym duchu wypowiadał się minister Siemoniak mówiąc o konieczności lepszej współpracy NATO z UE wobec zagrożeń w sferze obronnej. Zaznaczył również, że „nie ma bezpieczeństwa bez wolności, ale jedno i drugie kosztuje”, o czym warto pamiętać.
Jacek Najder skupił uwagę słuchaczy na trudnym do zwalczania zjawisku, jakim jest cyberterroryzm. Opowiadał o ostatnich atakach cybernetycznych wobec Estonii, Gruzji, Iraku oraz o milionach cyberataków dziennie na Pentagon. Zwrócił uwagę na możliwe katastrofalne skutki takich działań, jak paraliż struktur państwowych, banków, czy infrastruktury energetycznej. W jego opinii cyberbezpieczeństwo stało się jednym z podstawowych zadań dla struktur obronnych. Minister mówił również o zagrożeniu terroryzmem motywowanym względami religijnymi oraz niebezpieczeństwach wynikających z proliferacji (przemytu) broni masowego rażenia. Za istotną uznał również kwestię tzw. arabskiej wiosny. Zauważył, że dokonujące się obecnie przemiany niosą za sobą obietnice demokracji i postępu, ale mogą też stworzyć nowe zagrożenia w tym regionie.
Gábor Iklódy mówił o wartości solidarności politycznej i wojskowej sojuszu. Podkreślał, że NATO musi działać wspólnie, gdyż zagrożenia mają wymiar globalny i żadne państwo czy organizacja nie będzie w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie. Iklódy mówił też o tzw. „państwach upadłych”, które nie są zdolne do zapewnienia bezpieczeństwa na własnych obszarach terytorialnych. Zawłaszczający te tereny terroryści i mafie narkotykowe stają się problemem na światową skalę i wymagają pilnej reakcji.
Sposoby współdziałania w obliczu nowych zagrożeń analizowała wiceprzewodnicząca ZP NATO Jadwiga Zakrzewska. Według niej tragiczne wypadki na wyspie Utoya w Norwegii pokazały konieczność poświęcenia uwagi samej Europie. W dzisiejszym świecie, większym zagrożeniem niż stojące naprzeciwko siebie armie stał się „człowiek z plecakiem”. Poseł Zakrzewska zauważyła również, że w obliczu nowych zagrożeń znowu przywoływana jest solidarność. A solidarność to przede wszystkim odpowiedzialność.
Do kwestii odpowiedzialności nawiązał także profesor Gadacz. Podkreślał on wartość odpowiedniego wychowania i postawienia nacisku na kształcenie zamiast karania. Jego zdaniem cywilizacja techniczna oraz informatyzacja wiele ułatwia, ale również niesie ze sobą złudzenie pewności informacji zawartych w Internecie.
Za istotne zagrożenie współczesnego świata uznano także wszelkie choroby cywilizacyjne. O chorobach nowotworowych, alergiach oraz stresie prowadzącym do coraz powszechniejszych chorób psychicznych, zaburzeń osobowości i depresji mówiła dr E. Zawadzka-Bartczak.
W ramach konferencji odbyły się również debaty, w czasie których uczestnicy zastanawiali się m.in. nad tym, czy współczesne organizacje międzynarodowe zdają egzamin z zapewnienia bezpieczeństwa. Na zakończenie konferencji przewodnicząca delegacji Sejmu i Senatu do ZP NATO Jadwiga Zakrzewska wyraziła zadowolenie z faktu, że po raz pierwszy w polskim parlamencie, w czasie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, zostało zorganizowane spotkanie o tak znaczącym temacie.
- autor: M.Pajek
Obóz edukacyjno-wypoczynkowy w Młyniku
W dniach 9 – 19 sierpnia 2011 młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim pod opieką pani Renaty Jastrzębskiej wraz z grupą uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu brała udział w letnim obozie w Młyniku, koło Mrągowa. Obóz był zorganizowany w ramach projektu ”Edukacja kluczem do sukcesu” finansowanego z EFS. Zespół Szkół nr 2 rozpoczął realizację projektu w marcu 2011 (zakończenie projektu czerwiec 2013). W ramach projektu młodzież bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych z języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, matematyki, a także w warsztatach przygotowujących do aktywnego poszukiwania pracy oraz zakładania własnej działalności gospodarczej. Po intensywnej nauce w roku szkolnym najaktywniejsi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w obozie naukowo-wypoczynkowym, który przebiegał pod hasłem: „Aktywne wakacje”.
Program obozu zawierał bardzo wiele interesujących zajęć i warsztatów, a udział w nich przyniósł młodzieży wiele ciekawych doświadczeń oraz wiedzy na temat: sposobów radzenia sobie ze stresem, asertywności, technik poszukiwania pracy oraz umiejętnego przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki różnego rodzaju warsztatom uczestnicy obozu mogli się lepiej poznać, jak również dowiedzieć się wiele o sobie. Umiejętność współpracy była ćwiczona podczas zajęć z terenoznawstwa, orienteeringu czy wyprawy kajakowej po jeziorze Gielądzkim. Każdy mógł także sprawdzić swoje umiejętności fizyczne w parku linowym, a precyzję - podczas strzelania z łuków i wiatrówek. Dziesięciodniowy wyjazd obejmował również wycieczki, podczas których uczniowie zwiedzili np. jedną z kwater Hitlera, czyli Wilczy Szaniec w Gierłoży, mieli także okazję do wysłuchania koncertu organowego w Świętej Lipce, z kolei dla miłośników zoologii przeznaczona była wizyta na fermie jeleniowatych w Kosewie. Wycieczka do Wilna, stolicy Litwy, i zwiedzanie między innymi cmentarza na Rossie, katedry wileńskiej, Ostrej Bramy zakończyła obóz młodzieżowy.
Mimo tak intensywnego programu był również czas na wakacyjny odpoczynek: plażowanie, kajakowanie, dyskoteki. Miło i aktywnie, a zarazem bardzo szybko minęło 10 dni. Te wakacje na długo pozostaną w pamięci uczestników obozu naukowo-wypoczynkowego. A za rok następny wyjazd dla najaktywniejszych uczniów Zespołu Szkół nr 2.
Projekt „Edukacja kluczem do sukcesu” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Wakacje w górach
W dniach 27.06 – 08.07.2011 roku młodzież z Uczniowskiego Klubu Sportowego Lotnisko Modlin, działającego przy Zespole Szkół nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim wzięła udział w kolonii letniej zorganizowanej w Zakopanem. Program kolonii zakładał głównie aktywny wypoczynek podczas wędrówek na tatrzańskich szlakach. Pomimo nienajlepszej pogody udało nam się zrealizować program praktycznie w całości. Uczestnicy pod okiem przewodnika PTTK zawędrowali do Morskiego Oka (1395 m n.p.m.), a bardziej wytrwali podczas tej samej wycieczki podeszli do Czarnego stawu pod Rysami (1583 m n.p.m.). Kolejną wycieczką był spacer po Dolinie Kościeliskiej, gdzie zwiedziliśmy m.in. Jaskinię Mroźną. Trzecia wycieczka to wyprawa do Czarnego Stawu Gąsienicowego (1624 m n.p.m.). Podczas tej wycieczki można było podziwiać piękne szczyty tatrzańskie takiej jak Kasprowy Wierch, Świnica, czy Kościelec. Korzystając z pięknej pogody ostatniego dnia trwania kolonii podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza, starsza, bardziej wysportowana i ambitna zawędrowała od Doliny Strążyskiej na Giewont (1895 m n.p.m.), a druga weszła na Gubałówkę ( 1126 m n.p.m.).Warto dodać, że miłą atrakcją dla tej grupy był zjazd z Gubałówki kolejką linową. Całą kolonię wypełniały nam gry i zabawy na świeżym powietrzu i imprezy wieczorne. Nie zabrakło pożegnalnego, a zarazem integracyjnego ogniska z pieczeniem kiełbasek. Warto wspomnieć, że zwiedziliśmy również Zakopane. Byliśmy w Sanktuarium na Krzeptówkach i na Wielkiej Krokwi. Nie zabrakło częstych wypadów na Krupówki. Pragnę wspomnieć, że nasze organizmy po wyczerpujących wędrówkach górskich mogliśmy zregenerować zażywając kąpieli w Termach Bukowina, Termach Bania w Białce Tatrzańskiej i w Aquaparku w Zakopanem. Pomimo pogody, która nas nie rozpieszczała, wszyscy wróciliśmy zarówno wypoczęci jak i zadowoleni. Należy wspomnieć, że kolonia odbyła się głównie dzięki zaangażowaniu rodziców, jednak nie zabrakło również dotacji od władz Urzędu Miejskiego za co w imieniu pani prezes UKS Lotnisko Modlin - Marioli Zielińskiej, swoim własnym, ale przede wszystkim rodziców i ich dzieci, serdecznie dziękuję.
- autor: Artur Ciecierski
Witamy w przedszkolu
Pierwszy września to także dzień rozpoczęcia wychowania przedszkolnego dzieci. W Publicznym Przedszkolu nr 1 po raz pierwszy mury placówki przekroczyło wielu maluchów. Był to dla nich trudny czas – jednak większość zdała egzamin samodzielności na piątkę.
Już we wrześniu z uśmiechniętymi buziami dzieci powitały przedszkole, panie i zabawki. Dla wielu rodziców i dzieci szczególnie tych, które pierwszy raz przekroczyły mury przedszkola, były to dni bardzo stresujące. To ważne wydarzenie dla obu stron. Zapewne już po paru tygodniach rodzice zaczną obserwować postępy w rozwoju swoich pociech i dostrzegać pozytywne efekty działań edukacyjnych. Sprzyja temu przyjazna dziecku atmosfera i zaangażowanie pracowników przedszkola.
W trosce o rozwój dzieci przedszkole oferuje bogaty wachlarz zajęć dodatkowych np.: taniec współczesny, sekcja szachowa, język angielski, akrobatyka.
Dążymy do tego, aby nasi wychowankowie mogli kiedyś powiedzieć tak jak Robert Fulghum: " Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć i jak postępować, nauczyłem się w przedszkolu."
- autor: Joanna Socha, Alina Kaszyńka
Mistrzostwa NDM w Scrabble
W dniach 8-9 października 2011 r., w Nowodworskim Ośrodku Kultury gościć będziemy najlepszych scrabblistów z całej Polski na XIV Otwartych Mistrzostwach Nowego Dworu Mazowieckiego w Scrabble.
Po raz pierwszy turniej będzie rozgrywany przez dwa dni i spodziewamy się około 80 uczestników. Impreza ma formę otwartą, zapraszamy więc wszystkich chętnych umiejących grać w scrabble, a szczególnie mieszkańców naszego miasta. Rozgrywki w Nowodworskim Ośrodku Kultury ul. Paderewskiego 1A, rozpoczynamy 8 października 2011 r. o godzinie 11:00, zapisy do turnieju w dniu zawodów od godziny 10:00.
Więcej niż kino
7 października 2011 roku, o godzinie 18.30 gospodarz filmowych wieczorów w Nowodworskim Ośrodku Kultury, red. Stanisław Zawiśliński, przedstawi nam znakomitego gościa Andrzeja Barta.
Andrzej Bart urodził się w 1952 roku. Zadebiutował w 1983 r. powieścią "Człowiek, za którym nie szczekały psy", napisaną na podstawie własnego scenariusza filmowego. Był już wtedy autorem "Rien ne va plus" powieści pisanej przez blisko dziesięć lat, która nie mogła się ukazać. W 1991 r. zyskała przychylność krytyków i prestiżową Nagrodę Kościelskich (Wyd. Poprzeczna Oficyna 1990 i Wydawnictwo Literackie 2005). W 1999 r. opublikował powieść "Pociąg do podróży" (Wyd. Nor sur Blanc). Jako Paul Scarron Jr. stworzył metafizyczną powieść kryminalną "Piąty jeździec Apokalipsy" (2000 r. Wyd. Nor sur Blanc). W 2006 r. opublikował "Don Juana raz jeszcze" (Wyd. W.A.B.) brawurową reinterpretację historii legendarnego uwodziciela, nominowaną do nagrody literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Dwa lata później wydał "Fabrykę muchołapek" (Wyd. W.A.B.) powieść o fikcyjnym procesie kontrowersyjnego zarządcy łódzkiego getta, Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Zyskał za nią nominację do Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Angelusa, a także „Gwarancję Kultury”, nagrodę przyznawaną przez TVP Kultura dla najciekawszej osobowości artystycznej roku w dziedzinie literatury. Jest także autorem powieści Rewers i scenariusza do filmu, zrealizowanego przez Borysa Lankosza. Zrealizował następujące dokumenty filmowe: Marian Brandys, Cafe Mocca, Eva Rubinstein, Pałac, Andrzej Czeczot, Obok nas, Andrzej Braun, Hiob, Powinność, Maestro.
Tego samego wieczora obejrzymy film wg. scenariusza naszego gościa pt. "Rewers" w reżyserii Borysa Lankosza. W rolach wystąpią: Agata Buzek, Krystyna Janda, Anna Polony, Marcin Dorociński.
Akcja filmu, rozgrywa się w dwóch planach czasowych – we wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), "szara myszka", która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka (Krystyna Janda) wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, "jak spod ziemi", zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury.
Dla sympatyków kina polskiego WSTĘP WOLNY.
Poranek filmowy
Oficjalne otwarcie toru motocrossowego za nami
W sobotę, 1 października w Nowym Dworze Mazowieckim odbyło się oficjalne otwarcie toru motocrossowego, nad którym pieczę sprawuje klub TNT Motocross.
Na jazdy szkoleniowe przybyło 17 dzieci wraz z rodzicami, niektórzy nawet z Otwocka – relacjonuje Robert Sztilianow. Dzieci jeździły w grupach dwu- i trzyosobowych, oczywiście pod czujnym okiem wykwalifikowanych trenerów. Każde dziecko uczestniczące w szkoleniu otrzymało drobny upominek od firmy Honda MCS. W przerwach między treningami najmłodszych na torze prezentowali się zawodnicy. Co chwila na teren, na którym znajduje się tor przybywali widzowie.
Obiekt nie jest jeszcze ogólnie dostępny, gdyż tor musi się odpowiednio ułożyć, co potrwa do wiosny. Wstęp na tor możliwy jest po wcześniejszym uzgodnieniu z klubem. Obiektem zainteresował się też Polski Związek Motorowy. Władze klubu ubiegać się będą o oficjalny certyfikat dla toru.
W otwarciu, urozmaiconym integracyjnym ogniskiem, uczestniczyli m. in. przedstawiciele: Hondy Poland, Inter Cars /Inter Motors, portalu Motogen.pl i Redaktor Naczelny magazynu X-Cross .
Połowa rundy piłkarskiej w Twierdzy
Piłkarska liga w Twierdzy wkroczyła w decydującą fazę. 1 października rozegrano IV kolejkę ligi „szóstek”. Była to już połowa rundy. Wyniki:
FC INTERNAZIONALE – CID-LINES 1:0
Bramki zdobyli:
dla zespołu Fc Internazionale: Barciński D. -1.
REDUTA – TWIERDZA 1:3
Bramki zdobyli:
dla zespołu Twierdza: Stryjek M. - 3,
dla zespołu Reduta: Bujnarowsaki P. -1.
SRTM – DĘBINKI 6:6
Bramki zdobyli:
dla zespołu SRTM: Przerwa M. – 2, Mizgier E. -1, Dolak P. -1, Krzeczkowski P. -1, Łuszczyński Ł. -1;
dla zespołu Dębinki: Stańczak K. -4, Ołtarzewski S. – 2.
Miejsce | Drużyna | Mecze | Punkty | Bramki |
I | TWIERDZA | 3 | 9 | 14:3 |
II | FC INTERNAZIONALE | 3 | 7 | 7:5 |
III | THC | 2 | 5 | 10:9 |
IV | REDUTA | 3 | 4 | 12:7 |
V | SRTM | 3 | 4 | 9:14 |
VI | CID-LINES | 3 | 2 | 6:7 |
VII | DĘBINKI | 3 | 1 | 9:18 |
VIII | JOCKERSI | 3 | 0 | 4:8 |
Strzelcy:
Stryjek M. - 6,
Stańczak K. - 6,
Dąbski M. - 4,
Barciński D. - 3,
Kaleja K. - 3,
Szatkowski K. - 3,
Krzeczkowski P. - 3,
Sawicki R. - 2,
Lewkowicz K. - 2,
Michalak T. - 2,
Ćwikliński Ł. - 2,
Kalinowski P. - 2,
Mizgier E. - 2,
Bujnarowski P. - 2,
Ołtarzewski S. - 2,
Przerwa M. - 2.
- autor: Sławomir Krzeczkowski