Spotkanie w Muzeum
9 stycznia br. odbyło się kolejne spotkanie historyczno-turystyczne. Tym razem w nowej siedzibie Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin.
W spotkaniu udział wzięło ok.60 uczestników w tym, co szczególnie cieszy, spora liczba dzieci z rodzicami i młodzieży. Byli to mieszkańcy twierdzy Modlin, oraz miłośnicy historii i fortyfikacji z okolic Nowego Dworu Mazowieckiego, Zakroczymia, Legionowa, Zegrza, Warszawy.
Wszystkich serdecznie powitał Dyrektor Muzeum Pan Władysław Wyruch.
Na początek zebrani zostali zapoznani z historią Modlina na przestrzeni wieków. Omówiono też przebieg Kampanii Wrześniowej Wojny Obronnej 1939 roku i Obrony Modlina. Spotkanie uatrakcyjnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Kampinos”, którzy przedstawili umundurowanie żołnierzy okresu międzywojennego stacjonujących w Garnizonie Modlin. Szczególne zainteresowanie wzbudził żołnierz w mundurze marynarskim z początku formowania się Marynarki Wojennej w Modlinie.
Dyrektor Muzeum oprowadził też uczestników po salach wystawowych muzeum. Przedstawił eksponaty, mapy, fotografie i uzbrojenie żołnierzy biorących udział w obronie Modlina. Po zwiedzeniu muzeum uczestnicy spotkania zebrali się przy planie – makiecie terenu Twierdzy Modlin.
Kolejnym tematem spotkania była Historia Twierdzy Modlin w okresie Napoleońskim, którą przedstawił Pan Włodzimierz Parfieniuk. Omówił początki budowy Twierdzy Modlin, obwałowanie obwodu wewnętrznego i umiejscowienie obiektów z tego okresu na planach i zdjęciach.
Po tej prelekcji odbyła się wycieczka po wcześniej omawianych miejscach i
obiektach Twierdzy Modlin. Jej pierwszym etapem było zwiedzanie Bramy Księstwa Warszawskiego. Dalej trasa zwiedzania prowadziła wzdłuż najdłuższego budynku koszarowego w Europie liczącego 2250 m. Przez Bramę Kadetów uczestnicy weszli na teren koszar. Z tarasu punktu widokowego działobitni im. Płk Meciszewskiego mogli podziwiać ruiny monumentalnego spichlerza zbożowego u ujścia Narwi do Wisły. Następnie wzdłuż brzegu Narwi przeszli do osiedla ,,białych bloków” wybudowanych w okresie międzywojennym i doszli do Reduty Napoleona. Jej zwiedzanie było ostatnim punktem wycieczki i spotkania historyczno-turystycznego.