Rok Korczaka
Dorośli znali go z audycji radiowych gdzie jako Stary Doktor prowadził pogadanki, dzieci czytały jego książki „Król Maciuś Pierwszy”, „Kajtuś Czarodziej”, "Józki, Jaśki i Franki", "Koszałki opałki". Dziś Janusza Korczaka – bo o nim mowa, postrzegamy jako wybitnego pedagoga, człowieka bezgranicznie oddanego dzieciom.
Sejm na swym posiedzeniu 16 września 2011 r. ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi.
Z wnioskiem o ustanowienie roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka, wystąpił rzecznik praw dziecka Marek Michalak. W tym roku mija 70. rocznica tragicznej śmierci Janusza Korczaka w Treblince. W 2012 roku przypada także 100. rocznica utworzenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Korczak działał na rzecz ochrony praw dziecka, był też pedagogiem, lekarzem, autorem książek dla dzieci. W uzasadnieniu wniosku o ustanowienia Roku Janusza Korczaka napisano: „traktował dzieci nie tylko jako przedmiot troski ze strony dorosłych. Głosił i realizował w praktyce ideę respektowania praw i interesów dzieci, ich samostanowienia i emancypacji”.
W obchody Roku Janusza Korczaka włączyli się nauczyciele i dzieci Publicznego Przedszkola nr 1. W ramach szkoleń doskonalących nauczyciele pogłębiają wiedzę z zakresu pedagogiki Janusza Korczaka, a także poznają Korczaka jako lekarza, pedagoga, pisarza i działacza społecznego, a przede wszystkim wspaniałego wychowawcę. Dzieci wezmą udział w zajęciach, na których dowiedzą się jak bardzo Stary Doktor był oddany dzieciom i wezmą udział w konkursie rysunkowym „Mój Król Maciuś Pierwszy”. Rodzicom postać wielkiego pedagoga przybliżą gazetki okolicznościowe.
Możemy śmiało powiedzieć, że Janusz Korczak poprzez swą działalność na rzecz dzieci, walkę o ich prawa, kreowanie takich wartości jak: miłość do bliźnich, sprawiedliwość, godność i szacunek był pierwszym polskim rzecznikiem praw dziecka.
Metryka
- Autor Alina Kaszyńska