Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Szczęśliwy, bogaty Nowy Dwór!

Tygodnik samorządowy Wspólnota opublikował ranking zamożności samorządów „Najbogatsi 2011”. Trzecie miejsce wśród miast powiatowych zajął w nim Nowy Dwór Mazowiecki i tym samym został okrzyknięty „czarnym koniem rankingu”.

Po raz pierwszy w historii Nowy Dwór Mazowiecki zajął miejsce na podium w kategorii najzamożniejszych miast powiatowych. Sukces cieszy tym bardziej, że daleko za nami są  pobliskie Grodzisk Mazowiecki (m-ce 18) Legionowo (m-ce 23) i Pruszków (m-ce 31). Wg. obliczeń Wspólnoty na jednego mieszkańca przypada u nas 3.538,21 zł dochodu. W wymienionych powyżej miastach jest on na poziomie (wg. kolejności miejsc) 2.742,31, 2666,11 i 2552,44 zł.

Na przestrzeni ostatnich lat, Nowy Dwór Mazowiecki systematycznie wspinał się po szczeblach drabiny rankingu zajmując w roku 2005 miejsce 80, a w kolejnych odpowiednio: 46,6,4,25 i 5. W2011 roku  wskoczył na trzecie miejsce.

Według Wspólnoty Nowy Dwór Mazowiecki jest doskonałym miejscem do życia. Ma świetną lokalizację (34 km. na północ od Warszawy), stale poprawiającą się infrastrukturę drogową, władze systematycznie inwestują w oświatę, nie szczędzą nakładów na kulturę i sport, troszczą się o bezpieczeństwo mieszkańców. W związku z otwarciem portu lotniczego w Modlinie, rozwija się tu także turystyka biznesowa, powstają nowe, duże hotele. W dzielnicy przemysłowej inwestują firmy o krajowym i zagranicznym kapitale a pobliskie lotnisko sprzyja pozyskiwaniu kolejnych branż i aktywizuje mieszkańców do podejmowania działalności gospodarczej.

Metodyka rankingu

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu była identyczna jak w latach poprzednich. Do jego określenia ujęto dochody własne gminy i otrzymywane subwencje a pominięto wpływy z dotacji celowych. Nie ujęto też otrzymywanych środków unijnych, gdyż zdaniem Wspólnoty, maja one charakter chwilowy, i nie oddają w pełni zamożności danego samorządu. W skali kraju najbardziej (zresztą tak jak i w latach poprzednich) wzrosły dochody z tytułu podatku od nieruchomości. Rosną też wpływy z udziału w podatku PIT i CIT.

Dochody budżetowe skorygowano na dwa sposoby: odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencja równoważącą tzw. janosikowe, a następnie dodano skutki zmniejszania stawek, ulg i zwolnień w podatkach. Skorygowane dane podzielono przez liczbę mieszkańców. 

  • autor: Aneta Pielach-Pierścieniak
wyświetl galerię w Cooliris
  • -

« wstecz

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach:
poniedziałek:
od godz. 9.00 do 17.00
wtorek, środa, czwartek, piątek:
od godz. 8.00 do 16.00

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie

Newsletter