Niewolnik pod żaglami
„Niewolnik pod żaglami”
- spotkanie autorskie z Alfredem Paruszewskim
W sobotę 8 września w ramach organizowanych w Twierdzy Modlin Europejskich Dni Dziedzictwa odbyło się spotkanie autorskie z p. Alfredem Paruszewskim, autorem książki „Niewolnik pod żaglami”. Autora oraz Marzennę Bracką-Kondracką - przedstawicielkę wydawnictwa Uran, którego nakładem ukazała się książka powitał Dyrektor Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin p. Władysław Wyruch.
Przed II Wojną Światową pan Alfred mieszkał w Nowym Dworze. Wojenne losy popchnęły go do Elbląga, gdzie mieszka do dziś. Lata dzieciństwa spędzone w Nowym Dworze oraz swoje wojenne dzieje spisał w książce „Niewolnik pod żaglami”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Uran z Elbląga w 2011 roku. Podczas spotkania autorskiego mimo swych 88 lat z ogromna żywiołowością i w niezwykle interesujący sposób opowiedział fragmenty książki i swoich osobistych przeżyć.
Jak czytamy w przedmowie napisanej przez Jana Brywczyńskiego „Wspomnienia Alfreda Paruszewskiego to książka tak niezwykła jak niezwykłe były losy jej Autora". Jak pisze pierwszym i najważniejszym atutem tych wspomnień jest szczerość i autentyzm Autora. Ponadto, wielobarwna i złożona, często niejednoznaczna w swej wymowie proza okupacyjnego życia, w której żadna ze stron nie ma monopolu ani na dobro ani na zło. Książka ma też charakter źródła historycznego. Wzbogaca nasza wiedzę nt. miast, w których w czasie wojny przebywał Alfred Paruszewski, jak o Nowym Dworze Mazowieckim – rodzinnym mieście Autora.
„Niewolnik pod żaglami” to także książka po części marynistyczna. Wiele miejsca poświęcono w niej tematyce związanej z wodą, pracy na wodzie, drogami wodnymi przed i w czasie wojny.
„Obok tych wspomnień nie da się przejść obojętnie, a ich lektura prowokuje do zadumy nad najnowsza historią, do rozważań i przemyśleń. I do zadawania pytań, na które odpowiedź zna tylko autor…” kończy przedmowę Lech Brywczyński.
Na spotkanie licznie przybyła młodzież i mieszkańcy miasta. Jeszcze długo po jego zakończeniu pan Alfred rozdawał przy stoliku autografy i rozmawiał z uczestnikami.
- autor: Aneta Pielach - Pierscieniak