ZOR RP o patriotyzmie i proobronnych postawach młodzieży
29 maja 2015 r. w Centralnej Bibliotece Wojskowej Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej poświęcone roli Związku w kształtowaniu patriotycznych i proobronnych postaw młodzieży.
W imieniu dyrektora CBW uczestników obrad i zaproszonych gości powitała Beata Czekaj-Wiśniewska zastępca dyrektora do spraw gromadzenia i promocji zbiorów. Zabierając głos płk rez. Alfred Kabata podziękował za dotychczasową współpracę i umożliwienie przeprowadzenia posiedzenia Zarządu. Z kolei st. sierż. pchor. w st. spocz. Jerzy Bogdan Raczek i Kazimierz Szczerbatko CBW na ręce Beaty Czekaj-Wiśniewskiej do zbiorów CBW książki swojego autorstwa dotyczące radiostacji Babice i historii Zakroczymia.
W pierwszej części posiedzenia ZG omówiono sprawy związane z historią utworzenia i działalności ZOR RP w latach 1922-1939 oraz jego roli w Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Krótkie prelekcje połączone z prezentacją wygłosili płk rez. Alfred Kabata i dr Aneta Niewęgłowska - z-ca Dyrektora Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. O pewnych ciekawostkach związanych z funkcjonowaniem przedwojennego ZOR RP opowiedział także Marcin Łada - wiceprezes ZG.
W drugiej części omówiono działalność ZOR RP w zakresie kształtowania patriotycznych i proobronnych postaw młodzieży, akcentując jego ścisłą współpracę ze szkołami. Kwestie te przedstawili: płk rez. Alfred Kabata, Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego, Ewa Malasiewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim, Małgorzata Parzych – nauczyciel z Zespołu Szkół w Wykrocie.
Płk Marek Baranowski reprezentujący gen. dyw. w st. spocz. prof. Bogusława Packa – pełnomocnika MON ds. społecznych inicjatyw proobronnych - omówił rolę organizacji proobronnych w systemie obronnym RP. Możliwości ZOR RP w zakresie prowadzenia szkolenia proobronnego z organizacjami strzeleckimi przedstawił kpt. rez. Szczepan Dąbek.
List od Adama Struzika - marszałka Województwa Mazowieckiego - odczytał jego przedstawiciel Zbigniew Czaplicki. W liście Adam Struzik wyraził uznanie dla działań podejmowanych przez ZOR RP na terenie Mazowsza.
O znaczeniu współpracy z ZOR RP mówiła również Halina Drachal – prezes Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, która podziękowała płk Alfredowi Kabacie za patriotyczną postawę i zaangażowanie na rzecz upamiętniania ofiar zbrodni Katyńskiej.
Podczas obrad do ZOR RP przyjęto nowych członków, a byli nimi: kpt. w st. spocz. Marian Denkiewicz, por. w st. spocz. Jerzy Lipiński, Edward Nakonieczny, Elżbieta Nakonieczna, Czesława Albekier, Wiesława Karczmarczyk.
Na wniosek Okręgu Lubelskiego uhonorowano również Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Związku Oficerów Rezerwy RP Rafała Bociąga.
Metryka
- Autor (k); foto: Marcin Łada