Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży

Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży
w Zespole Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim
-Modlinie Twierdzy

Organizacja PNWM powstała dzięki wspólnej inicjatywie rządów Rzeczypospolitej Polskiej i Niemiec. Podstawę umowy polsko-niemieckiej współpracy młodzieży stanowi Traktat o dobrym sąsiedztwie z dnia 17 czerwca 1991 roku i Umowa o wymianie młodzieży z dnia 10 listopada 1989 roku. Organizacja przyczynia się do swobodnego rozwoju osobowości młodych ludzi oraz przejmowania przez nich odpowiedzialności w społeczeństwie i państwie.

W dniach od 04.04.2011 do 15.04.2011 grupa 24 uczniów ze szkoły w Hanowerze przebywała na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego, uczestnicząc w projekcie współpracy z młodzieżą polską z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim - Modlinie Twierdzy. Głównym celem wymiany była opieka nad grobami żołnierzy różnych narodowości pochowanych na Cmentarzu Wojennym w Modlinie Twierdzy. Realizację projektu wspierały aktywnie Władze Gminy i Dyrekcja Szkoły.
W dniu przyjazdu do Polski uczniowie hanowerskiej szkoły zostali zakwaterowani w klasztorze ojców kapucynów w Zakroczmiu. Polską grupą opiekowały się nauczycielki języka niemieckiego: mgr Emilia Napiórkowska oraz mgr Bożena Nalewajk. W ramach projektu organizowano spotkania, na których tłumaczono na oba języki zadania, cele i terminy przedsięwzięcia. Każdy dzień był dokładnie omówiony, przydzielano obowiązki zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Przekazano również instrukcje dotyczące bezpieczeństwa pracy z narzędziami. Przed rozpoczęciem realizacji zadań, dzięki wcześniejszym ustaleniom Dyrekcji Szkoły z Władzami Gminy, zgromadzono wszystkie potrzebne sprzęty i materiały (taczki, piasek, łopaty, kostkę i wodę). Dyrektor Szkoły zorganizował ciepłą herbatę i kawę oraz słodkie bułeczki, które umilały przerwę w czasie niełatwej pracy na cmentarzu.
Realizacja podstawowego zadania projektu trwała 5 dni i rozpoczęła się na drugi dzień po przyjeździe do naszego miasta. Były to prace polegające na czyszczeniu i układaniu kostki, przycinaniu drzew, porządkowaniu grobów poległych żołnierzy, myciu tablic nagrobkowych. Spotkania na cmentarzu przyniosły z pewnością każdemu nowe doświadczenia i znajomości.  Na zakończenie wspólnej trzyletniej współpracy szkoła zamówiła specjalne, pamiątkowe koszulki dla uczniów z Niemiec i Polski.
Od pierwszego dnia grupa polska ściśle współpracowała z uczniami z Hanoweru w zakresie komunikacji, choć na początku pojawiły się trudności. Przełomem okazał się wyjazd do Warszawy, podczas którego można było zauważyć pierwsze znajomości, a nawet przyjaźnie. Uczniowie oglądali z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki panoramiczny widok Warszawy, zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego, Stare Miasto, ogród w Wilanowie.
W następnych dniach wolnych od pracy uczestnicy wymiany poznawali historię Twierdzy Modlin i Nowego Dworu Mazowieckiego, obejrzeli zabytki i zwiedzili fort w Pomiechówku. W niedzielę, 10 kwietnia 2011 roku zorganizowano wyjazd do Treblinki, gdzie zwiedzali obóz pracy i spacerowali po rezerwacie ochrony przyrody. Podczas ostatniej wycieczki do Pułtuska młodzież oglądała najdłuższy rynek miejski w Europie, stare miasto i inne ciekawe budowle znajdujące się  historycznej miejscowości. Ten rodzaj doświadczeń zawierał swoisty słownik, ułatwiający uczniom z Hanoweru rozumienie pojęć i symboli żywo funkcjonujących w polskiej kulturze. Uczniowie poznawali nowe słownictwo z życia codziennego obu krajów, z dziedziny ogrodnictwa. Obie grupy  były zawsze punktualne, solidne i pracowite, dlatego też wszystkie zaplanowane działania zostały wykonane zgodnie z wcześniej ustalonym programem. Natomiast nauczyciele wymieniali się przepisami kulinarnymi oraz gazetami.
Szczególne zaangażowanie uczniów i ich opiekunów widoczne było podczas „Apelu ku czci poległych”, który odbył się 14.04.2011 roku. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele miasta: wiceburmistrz, pan Jacek Gereluk oraz pan Zenon Klimczewski, Zespół Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy reprezentowała wicedyrektor pani Marzena Gereluk. Nauczycielka Emilia Napiórkowska, w imieniu Dyrektora Szkoły- pana Zdzisława Szmytkowskiego, odczytała słowa skierowane do obu grup uczestniczących w wymianie polsko-niemieckiej. Na zakończenie uroczystości młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

Metryka

  • Autor Michał Wiloch
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
e-mail: sekretariat@nowydwormaz.pl

Adres do e-doręczeń: AE:PL-29820-74578-GUFRI-13

Urząd Miejski otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

  • Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje interesantów codziennie do godz. 15:00.
  • Wydział Organizacji Urzędu - Sekretariat oraz Wydział Spraw Obywatelskich pracują w czwartki do godz. 20.00.
  • Wtorek jest dniem wewnętrznym w Wydziale Spraw Obywatelskich – interesanci nie są wtedy obsługiwani.
[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie