Piernikowe szaleństwo w PP3
Święta bez pieczenia pierniczków to Święta stracone. Przesłanie to, co roku towarzyszy dzieciom z Publicznego Przedszkola nr 3. Otóż w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, każda grupa przedszkolna piecze pierniczki ze swoimi Paniami.
Dzieciaki wykrawały pierniki różnych kształtów: choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, przy pomocy foremek. A ileż to było przy tym zabawy. Następnie, pyszne słodkości piekły się w przedszkolnej kuchni. Po przedszkolu unosił się wspaniały aromat pieczonych pierniczków, który wprowadzał wszystkich w świąteczny nastrój.
Radość była ogromna, a zniecierpliwione dzieciaki nie mogły doczekać się dnia, w którym to owe ciasteczka miały być dekorowane. Wszystkie grupy z naszego przedszkola wraz ze swoimi Paniami, dekorowały pierniki różnymi posypkami. Dzieciom trudno było powstrzymać się przed spróbowaniem choćby drobinki kolorowych słodkości.
Pięknie udekorowane ciasteczka dzieci zabrały do domów, by ozdobiły świąteczne stoły w ich domach. A kolejne porcje piernikowego szaleństwa w PP3 już za rok.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Mikołajki w PP3
Dzień 8 grudnia przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 3 zapamiętają na długo. Otóż tego dnia od samego rana na wszystkie dzieci z PP3 czekała miła niespodzianka. Dzieciaki powitał uśmiechnięty ulubieniec milusińskich - Święty Mikołaj oraz jego pomocnicy Elfy i Śnieżynki.
Ileż to było zachwytu oraz tej beztroskiej radości, gdy nagle z komina wyłonił się mikołaj. Miny dzieci bezcenne. Każdy by musiał zobaczyć to na własne oczy, jak warto dla takiego widoku poświęcić swoje kilka chwil.
Dzieci z ogromną radością powitały Świętego Mikołaja, śpiewając mu piosenki. Każda grupa przedszkolna złożyła uroczystą obietnicę, iż kolejny rok dzieciaki będą grzeczne i posłuszne.
Mikołaj przygotował dla każdego dziecka wspaniały prezent, który miał ukryty w wielkim worze. Na koniec spotkania, każde dziecko zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem, obiecując, że czekać na niego będzie grzecznie cały rok.
Dziękujmy bardzo Rodzicom z grupy "Teatr Rodzica" za zaangażowanie w tę uroczystość oraz Nauczycielkom.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Biały Orlik w okresie świątecznym
Szczegółowy harmonogram korzystania z lodowiska „Biały Orlik” w okresie świątecznym.
29-30 grudnia 2014r. 09.00-14.30; 15.30-17.30; 18.00-21.00
31 grudnia 2014r. 10.00-14.00
1 stycznia 2015r. nieczynne
2-5 stycznia 2015r. 12.00-14.30; 15.30-17.30; 18.00-20.00
6 stycznia 2015r. nieczynne
Od 7 stycznia 2015r. lodowisko czynne według harmonogramu sprzed świąt.
- autor: Teresa Czyżewska
Foczki i Morsy Nowodworskie
Foczki i Morsy Nowodworskie to grupa otwarta, do której może przystąpić każdy, kto chciałby spróbować czegoś co wymaga odrobinę poświęcenia, ale też służy zdrowiu i kondycji fizycznej.
Niezależnie od pogody spotykamy się od października do kwietnia w soboty, o godzinie 12:00, na plaży w Nowym Dworze Mazowieckim. Niektórzy z nas kąpią się częściej, dwa lub nawet trzy razy w tygodniu. Są wśród nas ludzie bardzo młodzi - nastolatki, ale także i osoby starsze, króre przekroczyły 50 lat. Nieważne kim jesteśmy z zawodu, co robimy w życiu, morsowanie sprawia nam dużo radości, powoduje, że świetnie się czujemy i nie chorujemy.
Jak się przygotować do morsowania?
Otóż przed wejściem do wody konieczna jest rozgrzewka, która powinna dotlenić organizm. Zatem, biegamy, robimy pajacyki, pompki i inne ulubione ćwiczenia. Następnie na sygnał, gdy wszyscy już się rozgrzali, rozbieramy się do kąpielówek i wchodzimy do wody, spokojnym, zdecydowanym krokiem. Jest przy tym dużo radości. Do krwi wyrzucane są endorfiny (popularnie nazywane hormonami szczęścia) i morsy odczuwają zwiększoną witalność, a na twarzy każdego morsa pojawia się szeroki uśmiech. Zanurzamy się po szyję. Po kilku chwilach w wodzie, w temperaturze np. +2 °C organizm zaczyna się przyzwyczajać. Robi się ciepło. Skóra nabiera koloru czerwonego. Kąpiel trwa około kilku minut. Jednym wystarczą 2 minuty, inni potrzebują trochę więcej. Wchodzimy zazwyczaj dwa razy, a pomiędzy wejściami do wody, biegamy w kąpielówkach po plaży. Potem szybkie suszenie się, ubieranie i czasami ognisko z kiełbaskami.
Serdecznie zachęcamy wszystkich, którzy mają dość chorób, chcieliby oderwać się od rutyny i zrobić coś pożytecznego dla ducha i ciała. Na początek można przyjść na plażę i popatrzeć jak wyglądają takie kąpiele, przy morsowaniu są z nami ratownicy Ochotniczej Straży Pożarnej - Ratownictwo Wodne więc czujemy się bezpiecznie. Możecie nas także znaleźć na facebook’u: Foczki i Morsy Nowodworskie. Zapraszamy, dołączajcie do nas!
- autor: Robert Wysocki
Cykl spotkań historycznych
Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek
Mazowieckie Koła Historyczno-Krajoznawcze
Związku Polskich Spadochroniarzy
Modlińskie Koło Związku Oficerów Rezerwy RP
im. marszałka Józefa Piłsudskiego
zapraszają
11 stycznia 2015 r. godz. 10.00
na
cykl spotkań historycznych
FORTYFIKACJE PAŃSTW ZABORCZYCH
NA ZIEMIACH POLSKICH W OKRESIE I WOJNY ŚWIATOWEJ
Życzenia świąteczne
VII Nowodworskie Spotkanie Wigilijne
W niedzielne popołudnie 21 grudnia w hali NOSiR odbyło się VII Nowodworskie Spotkanie Wigilijne. Mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, duchowieństwo i władze samorządowe, zasiedli wspólnie przy wigilijnym stole.
Spotkanie rozpoczął koncert Chóru „Danielskie Głosy” z Parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Starym, pod batutą pana Daniela Taraszkiewicza. Kolędy wykonane przez chórzystów wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a nieco śmielsi mieszańcy naszego miasta włączali się w ich śpiew.
Po koncercie modlińskiego chóru rozstrzygnięto Plebiscyt Inicjatywa Pozarządowa 2014, czyli konkursu, którego celem było wybranie najlepszych i najciekawszych przedsięwzięć zorganizowanych przez nowodworskie organizacje pozarządowe. Zgłoszone inicjatywy to: Ogólnopolski konkurs historyczny: „Powstanie Warszawskie w świadomości młodego pokolenia Polaków” – Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, „Z nami bezpieczniej” – Ochotnicza Straż Pożarna-Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim, „ Taneczne Kino Plenerowe” – Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim „Rodzice z Klasą”, Zwiedzanie Twierdzy Modlin 2014 – po raz pierwszy z możliwością obejrzenia cytadeli w środku – Stowarzyszenie Rozwoju Twierdzy Modlin, Zajęcia w szkołach pn. „Jak pomagać osobie niewidomej” – Polski Związek Niewidomych Okręg Mazowiecki, Koło Terenowe w Nowym Dworze Mazowieckim, Zajęcia aktywizacyjne „Samodzielnym być” - Polski Związek Niewidomych Okręg Mazowiecki, Koło Terenowe w Nowym Dworze Mazowieckim, Wyjazd turystyczno-integracyjny do Iwonicza Zdrój i okolic – Polski Związek Niewidomych Okręg Mazowiecki, Koło Terenowe w Nowym Dworze Mazowieckim, 95 lecie Harcerstwa na Ziemiach Nowodworskich – Hufiec ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim im. Korpusu Kadetów nr 2.
Wręczono dwie nagrody: Wyróżnienie Burmistrza Miasta oraz Wyróżnienie Dziennikarzy. Wyróżnienie Burmistrza zostało przyznane Polskiemu Związkowi Niewidomych Okręg Mazowiecki, Koło Terenowe w Nowym Dworze Mazowieckim za zorganizowanie zajęć pn. „Jak pomagać osobie niewidomej”. Dziennikarze swoją nagrodę postanowili przyznać Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu Szkół Nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim „Rodzice z Klasą” za zorganizowanie „Tanecznego Kina Plenerowego”. Oba wyróżnienia wręczał Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki – Jacek Kowalski. Pozostałe organizacje otrzymały z rąk Burmistrza podziękowania za udział w Plebiscycie.
Po wręczeniu wyróżnień i podziękowań przyszła pora na życzenia. Burmistrz życzył mieszkańcom zdrowia, wszelkiej pomyślności, a także aby nadchodzące święta spędzone były w ciepłym, rodzinnym gronie. Następnie proboszczowie nowodworskich parafii – ks. kan. Andrzej Kwiatkowski z Parafii św. Michała Archanioła oraz ks. kan. Andrzej Redmer z parafii św. Maksymiliana Kolbego pobłogosławili opłatek, odczytali fragment Ewangelii i przypomnieli o idei Świąt Bożego Narodzenia, składając jednocześnie wszystkim serdeczne życzenia. Później nadszedł moment na symboliczne dzielenie się opłatkiem. Po wielu miłych i ciepłych słowach wszyscy mogli skosztować wigilijnych potraw: czerwonego barszczu, pierogów z kapustą i grzybami, a także wigilijnej kapusty. Na zakończenie wigilijnego spotkania na scenie, w świątecznym koncercie wystąpiła Urszula Wieczorek z zespołem w składzie: Bartosz Kłosowski, Kacper Pacek i Przemysław Ziółkowski.
- autor: Mariusz Ziółkowski; Foto: Sebastian Bańbura
Jarmark świąteczny w Galerii Łącznik
Historia pierwszych jarmarków bożonarodzeniowych sięga końca XIV wieku. Pomimo, iż takie spotkania często odbywają się na świeżym powietrzu postanowiliśmy dla wygody wystawców zorganizować je pod dachem Nowodworskiego Ośrodka Kultury.
6 grudnia 2014 r. Galeria Łącznik przemieniła się w wielokolorową przestrzeń pachnącą świerkiem oraz piernikami. Na stoiskach lokalnych twórców każdy mógł znaleźć coś dla siebie, oczy cieszyły się na widok pięknych stroików świątecznych, bombek zdobionych cekinami oraz wstążkami, ręcznie dzierganych aniołków. Między stoiskami biegały dzieci przytulające piękne misie robione na drutach. Wielki podziw wzbudzało stoisko Ryszarda Kucharskiego nowodworskiego rzeźbiarza, który podczas trwania jarmarku tworzył kolejne miniaturki stajenki betlejemskiej czy Świętego Mikołaja. Ręcznie robione kartki świąteczne, biżuteria, wyroby ceramiczne, ręczniki oraz czapki z haftem komputerowym, ręcznie malowane kubki ceramiczne oraz wiele innych pięknych drobiazgów wykonanych z precyzją można było podziwiać podczas pierwszego Jarmarku świątecznego, który mamy nadzieję na stałe zagości w naszym kalendarzu.
6 grudnia to tzw. Mikołajki dlatego tego dnia postanowiliśmy zatroszczyć się o najmłodszych. Warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wraz z rodzicami wykonali ozdoby w postaci bombek, dzwonków, łańcuchów i kart świątecznych, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z pełnym zaangażowaniem całe rodziny włączyły się w pracę twórczą, tworząc przepiękne ozdoby świąteczne, które można było zabrać do domu. Po zakończeniu warsztatów całe rodziny udały się do sali widowiskowej gdzie odbyła się projekcja bajek o przygodach księżniczki Zosi.
Zapraszamy na kolejne wydarzenia.
Profile niektórych wystawców:
* kartki świąteczne,
* haft komputerowy,
* Misie Humanki,
* Pracownia Ceramiczna,
* Fundacja Pomocy Dotkniętym Autyzmem OTWORZYĆ AUTYZM,
* Renata Gałązka Filc,
* Haft Komputerowy,
* Joanna Oterman ceramika ręcznie malowana.
- autor: NOK
Reduta zdobyła Zakroczym
W minioną sobotę odbył się w Zakroczymiu świąteczny festyn sportowy w kilku konkurencjach. Honorowym patronatem objął to sportowe wydarzenie, nowo wybrany burmistrz gminy Zakroczym Artur Ciecierski, który poprzednio był nauczycielem wychowania fizycznego, a więc sport i jego owoce jest mu znany i bliski. UKS „Reduta” został zaproszony do udziału w dwóch konkurencjach: tenisie stołowym i siatkówce. Turniej tenisa stołowego rozgrywano w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i open.
A oto wyniki tej rywalizacji:
Szkoła podstawowa
Dziewczęta
I miejsce – Julita Piotrowska
II miejsce – Julia Mazurek
Chłopcy
I miejsce – Mateusz Szyndler
II miejsce – Łukasz Górski
III miejsce – Michał Budnicki
Gimnazjum
I miejsce – Maciej Kruszyński
II miejsce – Michał Gromadka
II miejsce – Kacper Kruszyński
Kategoria open była najliczniej obsadzona. Wystartowało 12 zawodników w tym 6 reprezentowało UKS „Reduta” i to właśnie ten zespół zdominował rywalizację.
Wyniki:
I miejsce – Krzysztof Grela – UKS „Reduta”
II miejsce – Marek Malita – UKS „Reduta”
III miejsce – Jarosław Wronka – UKS „Reduta”
Kolejną rozegraną konkurencją z udziałem UKS „Reduta” była siatkówka. Zespół Reduty przyjechał mocno zmotywowany i to on właśnie dyktował warunki na boisku. Wygrał mecz 3:0, w setach do 13, 14, 14.
Na zakończenie zawodów przybył burmistrz gminy Zakroczym Artur Ciecierski, który wręczył zwycięzcom medale i puchary oraz pogratulował wspaniałej walki i jeszcze lepszej zabawy. Zapewnił, że takich imprez w Zakroczmiu będzie więcej przy jego osobistej akceptacji.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Muniek Staszczyk w NOK-u
Zapraszamy wszystkich miłośników Muńka Staszczyka i grupy T.Love na spotkanie z wokalistą, które odbędzie się w Nowodworskim Ośrodku Kultury, ul. I. Paderewskiego 1A, 17.01.2015 r. o godz. 17:00. Muniek Staszczyk po raz pierwszy pojawi się na scenie Nowodworskiego Ośrodka Kultury. Gwiazda polskiego rocka zagra dla nas mini koncert akustyczny razem ze swoimi przyjaciółmi, gitarzystami Jankiem Pęczakiem i Pawłem Nazinkiem.
Będzie kilka przebojów T.Love i kilka kawałków z solowej kariery wokalisty. Po koncercie zapraszamy na spotkanie z muzykiem. Będzie możliwość uzyskania autografu i zrobienia sobie zdjęcia pamiątkowego z artystą.
Karty wstępu na imprezę w cenie 15 zł, do nabycia w kasie ośrodka kultury od 7.01.2015 r.
- autor: NOK
Czerwony Kapturek
Poranek z teatrem.
Zapraszamy na spektakl pt. „Czerwony Kapturek”.
Kto nie zna opowieści o małej dziewczynce, która wędrując przez las do chorej babci, spotyka na swojej drodze groźnego wilka...
Klasyczna bajka w całkowicie nowej wersji, opowiedziana lekko, barwnie i z humorem.
Jak Czerwony Kapturek poradzi sobie z wilkiem?
Czy straszny wilk musi być zły?
Na te pytania znajdziecie odpowiedź w najnowszym spektaklu Teatru Bajlandia.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
3 styczeń 2015 r. godz.10.00
Karty wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
Zwycięstwo 15 letniego Kacpra w OTK Juniorów!
Gdy większość z nas zajęta jest przedświątecznym szałem zakupów, nasz tenista próbuje swoich sił w turniejach ogólnopolskich.
Na jeden z takich turniejów, wybrał się nasz zawodnik – Kacper Żuk. Kacper wracając po ciężkiej kontuzji do gry, czuł się na tyle mocny, że wraz z ojcem-trenerem postanowili spróbować sił w silnie obsadzonym turnieju juniorskim (U-18), więc o kategorię wiekową wyżej niż Kacper obecnie reprezentuje. Turniej odbył się w dniach 13-15.12. w podpoznańskiej Sobocie na nawierzchni twardej (Rebound Ace). Nasz zawodnik nie uczestniczył w rozgrywkach niemal rok, więc ranking nie pozwolił mu na rozstawienie i musiał rozpoczynać grę od pierwszej rundy. Kacper z rundy na rundę czuł się w Sobocie coraz pewniej i przypomniał o sobie w świecie tenisowym pewnie wygrywając cały turniej, w finale pokonując 6-go Juniora w Polsce stosunkiem 6/4, 6/2!
Kacper może uczestniczyć w turniejach dzięki logistycznemu wsparciu Hotelu Best Western Airport Modlin. W sprzęt wyposaża go firma Babolat.
Wyniki Kacpra na OTK w Sobocie:
gra pojedyńcza:
I runda – Kacper Żuk vs. Autuch Maciej (SKT Sopot) – 6/0, 6/0;
II runda – Kacper Żuk vs. Giejsztor Jan (Stow.Klub Sportowy Match Point Ślęza) – 6/3, 6/2;
ćwierćfinał – Kacper Żuk vs. Szymankiewicz Maciej (AZS Poznań) – 6/2, 6/4;
półfinał – Kacper Żuk vs. Mieszko Kwaśniewski (AT Angie Puszczykowo) – 6/0, 6/2;
finał – Kacper Żuk vs. Przemek Michoski (AT Angie Puszczykowo) – 6/4, 6/2.
- autor: AŻ
Dobre kino i wybitni goście w NOK-u
W ramach cyklu „Więcej niż Kino”, w krótkim okresie czasu, gościliśmy w Nowodworskim Ośrodku Kultury znakomitych twórców polskiego kina, scenograf i dekoratorkę wnętrz, wielokrotnie nagradzaną za swoją pracę Magdalenę Dipont współtwórczynię takich filmów jak m.in.: Rewers, Wałęsa człowiek z nadziei, Tatarak, Katyń, Jutro idziemy do kina, Mój Nikifor, Haker, Zemsta, Cud Putymowy, Dług, Gry uliczne i popularnych seriali telewizyjnych m.in.: Bulionerzy, Z biegiem lat z biegiem dni, Stacyjka, Marszałek Piłsudski i wybitnego aktora Roberta Więckiewicza. Odbyły się projekcje dwóch filmów „Wałęsa - człowiek z nadziei” (6.12.2014r.) i „Pod Mocnym Aniołem” (13.12.2014r.). Oba pokazy wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców, o czym świadczyła wysoka frekwencja. Ponad godzinę w rozmowie z red. Stanisławem Zawiślińskim, Magdalena Dipont opowiadała o meandrach pracy scenografa i dekoratora, o zmianach jakie zaistniały w warunkach pracy przy produkcjach filmowych w ciągu ostatnich 20 lat. Ponad 50 widzów z wielkim zainteresowaniem uczestniczyło w spotkaniu. Na pokaz filmu „Pod mocnym Aniołem” i na spotkanie z odtwórcą głównej roli, aktorem Robertem Więckiewiczem, przyszło ponad 100 osób. Blisko 2 godziny aktor opowiadał o swojej drodze do aktorstwa, wspominał pierwsze kroki w zawodzie oraz pierwsze spotkania z tuzami polskiego kina na planie filmowym, o stosunku do zawodu aktora, a także o budowaniu postaci i współpracy z reżyserami podczas zdjęć na planie filmowym. Tym razem red. Zawiślińskiego wspomagał trzeci z zaproszonych gości krytyk filmowy Konrad Zarębski. Spotkanie zakończyło się owacjami na stojąca, licznymi autografami i wspólnymi zdjęciami pamiątkowymi. Cieszy nas, że mogliśmy pokazać w ośrodku tak ważne filmy dla polskiej kinematografii. Oba bowiem pioniersko zmierzają się z biografiami wciąż żyjących ikon o międzynarodowej sławie, Lecha Wałęsy i Jerzego Pilcha. Niewielu jest reżyserów takich jak A. Wajda i W. Smarzowski, którzy mają odwagę podjąć się tak trudnego zadania. Tym bardziej oba obrazy jakie zobaczyliśmy pobudziły zebranych do refleksji o czym świadczyły licznie i śmiało zadawane pytania od widzów zgromadzonych na widowni.
Program "Więcej niż kino" współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
- autor: NOK
Wigilia seniorska w NOK-u
Tradycją w Nowodworskim Ośrodku Kultury stało się już, że w okresie bożonarodzeniowym gościmy przy wspólnym, wigilijnym stole grupę seniorów skupionych w naszym Klubie Seniora i Zespole Śpiewaczym Seniorów MARZYCIELE.
9.12.2014r. na wigilię do ośrodka przyszło ponad 40 osób, a spośród zaproszonych gości zaszczycili nas swoją obecnością: prałat ks. Krzysztof Czyżyk, proboszcz parafii pw. św Michała Archanioła ks. Andrzej Kwiatkowski, z-ca przewodniczącego Rady Miejskiej Grażyna Nadrzycka i przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystki Rady Miejskiej Grażyna Brzozowska oraz sekretarz miasta Jacek Gereluk. Spotkaliśmy się w tym gronie, żeby podzielić się opłatkiem, porozmawiać, pośpiewać kolędy i skosztować pysznych potraw, które przygotowała dla nas kawiarnia Nowa. W świąteczny nastrój wprowadziła zebranych kolęda "Wśród nocnej ciszy" w wykonaniu Marka Tomczaka - piano i Antosi Wiśniewskiej - skrzypce. Proboszcz ks. Andrzej Kwiatkowski pobłogosławił świąteczny stół, po czym wszyscy nawzajem podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Pozostały czas upłynął na rozmowach, wspólnym śpiewaniu kolęd i spożywaniu wigilijnych potraw w podniosłej, niezwykle uroczystej, ale także ciepłej i rodzinnej atmosferze.
- autor: NOK
Nowy średni samochód gaśniczy dla PSP NDM
W piątek (12.12.) do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Dworze Mazowieckim, przyjechał nowy średni samochód gaśniczy. O jego pozyskanie strażacy starali się od dawna. Dzięki wsparciu samorządów w tym miasta Nowy Dwór Mazowiecki, środkom Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i własnym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim, udało się zebrać 658.800 złotych, za które zakupiono nowy samochód.
Średni samochód ma numery operacyjne 531M22 i będzie to tzw. „pierwszy wyjazdowy”, czyli będzie wyjeżdżać do każdego zdarzenia z 4 strażakami na pokładzie – mówi st. kpt. Mariusz Wyszyński, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim. Jest to samochód uterenowiony, dzięki czemu wjedzie również w trudno dostępne miejsca. Jego główne przeznaczenie to gaszenie pożarów, ale na wyposażeniu ma również zestaw hydrauliczny potrzebny przy wypadkach.
W podziale bojowym pozostaje jeszcze 5 innych samochód o różnym przeznaczeniu:
- samochód gaśniczy i techniczny,
- ciężki samochód gaśniczy z 5 tonami wody,
- cysterna z 18 tonami wody,
- samochód lekki ratownictwa wodnego,
- podnośnik hydrauliczny.
Samochód Iveco na początku 2015 roku będzie przekazany do OSP Nowy Dwór Mazowiecki, a JRG Nowy Dwór Mazowiecki pozyska od OSP samochód Peugot.
- autor: Marek Karpowicz - Nowodworski24
Mistrzowska koszykówka PG1
Już po raz trzeci reprezentacja chłopców Publicznego Gimnazjum nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim obroniła tytuł MISTRZA GMINY, a po raz drugi MISTRZA POWIATU w piłce koszykowej. Zawody odbyły się 17 i 24 listopada 2014 r. w NOSiR-ze. Drużyna PG1 pokonała reprezentację szkoły z ZS nr 1, ZS nr 3, ZS z Modlina Twierdzy. Mistrzostwo Powiatu przyniosły szkole zwycięskie mecze z reprezentacją gimnazjum z Pomiechówka, Nasielska i Małocic. Uczniowie PG1 awansowali do rozgrywek międzypowiatowych, które odbyły się 6.12.2014 r. w Piasecznie. Po dwóch wygranych meczach z reprezentacją gimnazjum z Legionowa i Wołomina i porażce z Piasecznem drużyna nasza zajęła III miejsce. Jesteśmy brązowym medalistą Mistrzostw Międzypowiatowych w piłce koszykowej.
Skład drużyny:
1. Januszewski Michał
2. Sompolski Kacper
3. Lewandowski Mateusz
4. Jasiński Filip
5. Rachoń Dominik
6. Michalik Bartosz
7. Borzęcki Damian
8. Misztela Mikołaj
9. Zając Jakub
Opiekunem drużyny jest pani mgr Agata Karuk.
- autor: Hanna Twardowska
Klimakterium 2 czyli menopauzy szał
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza do Teatru Capitol na sztukę Elżbiety Jodłowskiej KLIMAKTERIUM 2 czyli Menopauzy Szał.
Elżbieta Jodłowska powraca z nowym hitem! „Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał” powstało na wyraźną prośbę publiczności, która chciała poznać dalsze losy bohaterek – już nie młodych, ale jakże młodych. Wciąż walcząca z nadwagą, ale już nie bezrobotna Pamela i Zosia, zaradna pani domu, starym zwyczajem przybywają świętować kolejne urodziny Maliny. Tym razem spotykają się w jej, dopiero co otwartym, pubie. Brakuje tylko Krychy, która też miała przybyć, ale... tego nie zdradzimy! Za to pojawia się, obdarzona liryczną duszą, Angela, która wraz z Maliną prowadzi interes. Gdzie zaś zbierają się tak różne kobiety, które tyle czasu się nie widziały i mają sobie wiele do powiedzenia, tam jest głośno, śmiesznie i zaczyna się zabawa! Zupełnie nowe piosenki we wspaniałych aranżacjach i z zabawnymi tekstami, których nie można przestać nucić, złożone choreograficzne układy i ta niepowtarzalna energia, którą występujące na scenie aktorki dzielą się z publicznością. Częścią z nich spotkaliśmy się w „Klimakterium...i już!”, ale do tego zacnego grona dołączyły też nowe artystki, jedna lepsza od drugiej i wszystkie zupełnie znakomite. I każda z nich wnosi do spektaklu coś zupełnie niepowtarzalnego.
Bo „Menopauzy szał” ogarnia wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy się tego zupełnie nie spodziewają.
Wyjazd 21.02.2015r. (sobota) godz. 17:00.
KOSZT (bilet+transport) - 118 zł.
Zapisy i wpłaty przyjmujemy w ośrodku kultury do dnia 09.01.2015r. – ilość miejsc ograniczona.
- autor: NOK
ZOR RP na spotkaniu organizacji proobronych w MON
11 grudnia 2014 r. płk rez. Alfred Kabata – prezes Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczył w Ministerstwie Obrony Narodowej w spotkaniu organizacji proobronnych.
Spotkanie prowadził gen. dyw. rez. Bogusław Pacek – pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do społecznych inicjatyw proobronnych. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu: „Chcemy zagospodarować duży potencjał obronny, który objawił się w państwie za sprawą wielu organizacji proobronnych. Chcemy przywrócić rangę zadaniom proobronnym, które są dla nas zadaniami priorytetowymi".
Założeniem MON jest, aby organizacje młodzieżowe działające na rzecz obronności współpracowały z organizacjami kombatantów, weteranów i rezerwistów. Chodzi o to, aby – jak to ujął gen. Pacek – przybliżyć „ojców do synów”, a „synów do ojców”.
W organizacjach, zwłaszcza rezerwistów, jest wielu fachowo przygotowanych ludzi, którzy mogliby być instruktorami szkolącymi młodzież skupioną w organizacjach o charakterze proobronnym.
Do połowy lutego 2015 r. Ministerstwo będzie zbierać informacje od organizacji pozarządowych w zakresie ich potencjału i możliwości działania, a także wnioski do wypracowania wspólnych celów i zadań. Zostaną one przedstawione organizacjom pozarządowym podczas planowanego na luty forum tych organizacji.
Organizacje chcące współpracować z MON musza przestrzegać następujących zasad: apolityczności, apartyjności, przestrzegania prawa i transparentności (przejrzystości) działań.
Współpraca z MON obejmowałaby następujące obszary: w czasie pokoju: działalność na rzecz zwiększenia potencjału obronnego państwa; kształtowania proobronnych postaw; współdziałanie z jednostkami i instytucjami Sił Zbrojnych; w czasie kryzysu (o charakterze militarnym) i wojny: stanowienie zasobów osobowych dla pododdziałów Obrony Terytorialnej oraz Narodowych Sił Rezerwowych; wsparcie na rzecz zapewnienia swobody operacyjnej w Strefie Działań Bezpośrednich (SDB); udzielanie informacji służących do prowadzenia oceny sytuacji cywilnej w rejonie operacyjnego rozwinięcia wojsk operacyjnych; wsparcie informacyjno-rozpoznawcze (w tym pełnienie funkcji przewodników dla jednostek operacyjnych); rozbudowę inżynieryjną terenu SDB; inne zadania w ramach powszechnego obowiązku obrony (np. organizacja samoobrony ludności i ochrona obiektów).
Współpraca MON z pozarządowymi organizacjami proobronnymi to jeden z elementów wzmacniania bezpieczeństwa państwa.
- autor: (k)
W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia
Tradycja Świąt Bożego Narodzenia, to czas radości, miłości i rodzinnych spotkań.
W PP3 dzieci z grupy Tygryski zaprosiły swoich bliskich na zajęcia otwarte, które pozwoliły na wspólne przygotowywania do tych szczególnych świąt. Dzieci wykazały się wiedzą i umiejętnością rozwiązywania zadań. Rodzice aktywnie uczestniczyli w zabawach tanecznych oraz wspomagali swoje pociechy umiejętnością czytania w odgadywaniu zagadek o tematyce świątecznej. Mogli również wrócić do cudownych chwil z dzieciństwa wspominając swoje ulubione bajki. Najczęściej wymieniali „Bolka i Lolka”, „Reksia”, „Zaczarowany ołówek”, a nawet bajkę „Jacek i Agatka”.
Niespodzianką dla rodziców było zadanie, w którym mogli się wykazać swoją kreatywnością i zdolnościami plastycznymi. Dzieci wylosowały zadania do wykonania, wśród których znalazły się: kartki świąteczne, łańcuch na choinkę, dekoracja na Jasełka oraz ubieranie choinki w sali zabaw dla dzieci. W trakcie tworzenia panowała radosna atmosfera, która zintegrowała rodziców, a efekty pracy były szczególnie imponujące. Na zakończenie zajęć przy wesołej choince wszyscy zaśpiewali piosenkę o Mikołaju.
Serdeczne podziękowania dla rodziców, babć i dziadków, którzy zechcieli zaangażować się w dekorację świąteczną przedszkola, składają wychowawczynie.
- autor: Elżbieta Obuchowska
Warsztaty z Deutsch-Wagen-Tour
9 grudnia 2014 r. w Publicznym Gimnazjum nr 1 odbyły się warsztaty przygotowane przez panią Katarzyną Żurawską z Deutsch-Wagen-Tour, w których uczestniczyło 45 uczniów z klas pierwszych i drugich. Na rozpoczęcie warsztatów dwoje uczniów: Partyk z kl. II d oraz Wiktoria z kl. I d przygotowali fantastyczne prezentacje dotyczące świąt, czyli Weihnachten oraz adwentu, czyli Advent. Przybliżyli nam niemieckie tradycje bożonarodzeniowe. Następnie każda z grup uczestniczyła w zajęciach - były śpiewy, tańce, zabawa z balonami, zabawa w randkę w ciemno oraz quiz adwentowo-bożonarodzeniowy, śpiewaliśmy piosenkę o nadchodzącym Mikołaju oraz poznaliśmy nazwy mniej i bardziej foremnych przedmiotów w grze Fühlkino. Było bardzo radośnie i świątecznie!
Ważnym elementem było także rozstrzygnięcie konkursu na list w języku niemieckim do św. Mikołaja - Ein Brief an den Weihnachtsmann. Kreatywność uczniów była naprawdę niesamowita. Ważna była zarówno forma jak i treść. Przyniesione przez uczniów prace przerosły jednoznacznie oczekiwania jury. Szczególne wrażenie na oceniających, jak też na naszej lektorce wywarły listy: w formie puzzli, oraz domku z kominem, w którym to utkwił list, a także „pudełka niespodzianki”.
Serdeczne gratulacje dla wykonawców!
- autor: Hanna Twardowska
Tajemnicze przypadki Świętego Mikołaja
Mikołajkowy poranek 6 grudnia 2014 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury przywitał wszystkich barwną atmosferą świątecznego jarmarku rękodzieła artystycznego. W oczekiwaniu na spektakl nasi najmłodsi widzowie wspólnie z rodzicami z dużym zainteresowaniem przechadzali się między stoiskami obłożonymi pięknymi bombkami, smakowitymi piernikami lub urokliwymi stroikami świątecznymi. Wpisując się w świąteczny nastrój punktualnie o godzinie 10.00 warszawscy aktorzy Anna Mika i Paweł Ptaszkiewicz zaprezentowali spektakl muzyczny pt. „Tajemnicze przypadki Świętego Mikołaja” opowiadający o przygodach Mikołaja na Dzikim Zachodzie, podczas spotkania z piratami i o podróży w kosmos. To właśnie te przypadki nauczyły Świętego, że najlepiej jest obdarowywać innych prezentami i tym właśnie zajmuje się Mikołaj.
Duża atrakcją przedstawienia były urokliwe piosenki zachęcające do klaskania i bujania się w rytm muzyki. Na zakończenie z okazji Mikołajek wszystkie dzieci zgodnie z tradycją naszego ośrodka obdarowane zostały czekoladowymi słodkościami.
- autor: NOK
Przerywamy głosowanie Internautów na Inicjatywę Pozarządową
W poniedziałek 8 grudnia 2014 roku rozpoczęło się głosowanie w ramach sondy internetowej, dotyczące wyboru Inicjatywy Pozarządowej 2014 i przyznania wyróżnienia internautów. Do dnia dzisiejszego (16 grudnia 2014 roku) w sondzie oddano ponad 11 000 głosów.
Po przeanalizowaniu liczby oddanych głosów, numerów IP a także informacji od przedstawicieli organizacji pozarządowych biorących udział w plebiscycie stwierdzono, że głosowanie Internautów w Plebiscycie na Inicjatywę Pozarządową 2014 może być sprzeczne z zasadami fair-play, w związku z czym z dniem 16 grudnia 2014 roku głosowanie w ramach internetowej sondy zostaje unieważnione, tym samym wyróżnienie Internautów nie zostanie przyznane.
W kolejnych edycjach Plebiscytu zmienimy formę oddawania głosów.
Jednocześnie przypominamy, że nadal możliwe do zdobycia pozostają dwa pozostałe wyróżnienia – wyróżnienie Dziennikarzy oraz wyróżnienie Burmistrza Miasta.
Do zobaczenia podczas VII Nowodworskiego Spotkania Wigilijnego, które odbędzie się 21 grudnia 2014 roku o godz. 15.00 w hali NOSiR.
Pismo Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki ws. unieważnienia wyróżnienia Internautów
Przedświąteczne spotkanie ZOR RP
Podczas przedświątecznego spotkania zorganizowanego w Czosnowie przez Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i wójta Gminy Czosnów podsumowano działalność Związku w 2014 r.
W spotkaniu uczestniczył Jacek Kowalski – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, a jednocześnie członek honorowy ZOR RP.
Spotkanie rozpoczęło się hymnem państwowym. Zaproszonych gości powitali Antoni Kręźlewicz – wójt Gminy Czosnów i płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego ZOR RP. Płk rez. Alfred Kabata omówił również najważniejsze przedsięwzięcia zrealizowane w 2014 r., do których zaliczył m. in. ogólnopolski konkurs historyczny „Powstanie Warszawskie w świadomości młodego pokolenia Polaków” i odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Dworze Mazowieckim. Członkowie Związku zebrali na ten cel 1500 zł.
Bardzo gorąco powitano najstarszego członka Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, weterana II wojny światowej, 100-letniego kpt. w st. spocz. Andrzeja Raka.
Podczas spotkania w poczet członków zwyczajnych Związku przyjęto por. w st. spocz. Janusza Zajączkowskiego, sierż. pchor. Stanisława Chrapka i st. kpr. pchor. rez. Piotra Pniewskiego.
Decyzją Zarządu Głównego członkostwo honorowe Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej nadano wójtowi Gminy Czosnów – Antoniemu Kręźlewiczowi i płk. Waldemarowi Zakrzewskiemu - doradcy szefa Zarządu Szkolenia Sztabu Generalnego WP, b. dowódcy 2. Mazowieckiej Brygady Saperów w Kazuniu.
Wręczono również odznaczenia. Brązowym Medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” uhonorowany został Paweł Kabata. W gronie odznaczonych Srebrnym Medalem „Za Zasługi Dla Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej” znalazła się minister Bożena Żelazowska – zastępca szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ponadto medale te otrzymali: Karolina Gwarek, Dariusz Parzyszek, Dariusz Śladowski, Dariusz Kwiatkowski, ppłk rez. Anna Ćwiek, mjr Stanisław Majoch, sierż. Hilary Jechowicz, Barbara Nieroda.
Po zakończeniu części oficjalnej ks. kan. Andrzej Redmer – proboszcz Parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Modlinie Starym, a jednocześnie dziekan zakroczymski, odczytał fragment pisma św. i pobłogosławił opłatki wigilijne, którymi łamiąc się uczestnicy spotkania składali sobie życzenia świąteczne.
Wśród gości biorących udział w spotkaniu byli m. in.: Magdalena Biernacka – starosta Powiatu Nowodworskiego, Katarzyna Kręźlewicz – przewodniczącą Rady Powiatu Nowodworskiego, Zbigniew Czaplicki - pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. kombatantów i osób represjonowanych, Ewa Malasiewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim, Halina Drachal – prezes Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, Marek Krystyniak – wiceprezes Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, Urszula Przymus – przewodnicząca Rady Pamięci Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej, Jolanta Liszkiewicz
i Barbara Nieroda – wiceprzewodniczące Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat”, Katarzyna Gliwka-Grabska z Urzędu Gminy Czosnów, Kazimierz Szczerbatko – z Urzędu Gminy Zakroczym, Adam Janas – b. starosta Powiatu Nowodworskiego, Henryk Ruszczyk – członek honorowy ZOR RP (b. długoletni burmistrz Gminy Zakroczym), Zbigniew Witaszek, przedsiębiorca, b. poseł na Sejm RP, ks. prof. Józef Mandziuk.
- autor: Andrzej Krajewski; foto: Marcin Łada
PP3 świętuje Dzień Pluszowego Misia
Dzień 25 listopada w grupie II w Przedszkolu Nr 3, minął pod upływem wielkiej zabawy. Otóż tego dnia grupa "Misie" obchodziła Święto Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły z domów swoje misie, by cieszyć się nimi z rówieśnikami. Przedszkolaki gimnastykowały się ze swoimi pluszakami, poznały historię powstania tego święta, uczyły się piosenek o misiach, prezentowały bajkowe postacie misiów oraz uczyły tańca swoje pluszaki.
Podsumowaniem tego wielkiego święta było spróbowanie przez dzieci miodu, zjedzenie misiowych żelków oraz wyklejanie sylwety misia-kulkami z bibuły.
Dzień ten dla dzieci z grupy II na pewno pozostanie w pamięci bardzo długo, gdyż tego dnia to nie tylko Pluszaki miały święto, ale i dzieci z grupy II - "Misie".
- autor: Małgorzata Zawadzka
Noworoczny koncert
Nowodworski Ośrodek Kultury i Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na Koncert Noworoczny Szlagiery Wszechczasów.
Najpiękniejsze arie, pieśni i piosenki z popularnych oper, operetek, wodewilów, kabaretów i filmów zaśpiewają dla nas znakomici: Milena Siembida - sopran, Dariusz Stachura - tenor, Adam Szerszeń - baryton, którym towarzyszyć będzie na estradzie Orkiestra Kameralna pod kierownictwem Marka Stefankiewicza, etiudy taneczne wykonają Ewa Budny-Orłowska i Bartłomiej Marszałek. Całość poprowadzi Andrzej Zborowski.
Hala NOSiR
ul. Sportowa 66
30 grudnia 2014 r. godz. 18.00
Karty wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
ŻYCZYMY MIŁYCH WRAŻEŃ
Najpiękniejszy wiersz o adwencie
W drugą niedzielę adwentu tj. 7.12.2014r. w Kościele Parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Dworze Maz., na zakończenie Mszy św. dziecięcej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Najpiękniejszy wiersz o adwencie” adresowanego do uczniów klas II i III Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim. Organizatorami konkursu byli katecheci: p. Kasia Dobruk i ks. Marek Filipczuk i. W komisji jury znalazła się pani katechetka Alina Kosińska oraz nauczycielka pani Wanda Kępska.
Mimo tak młodego wieku wychowankowie napisali piękne wiersze, w których wykazali, jak ważny jest dla nich ten szczególny czas oczekiwania na Zbawiciela. Uczniowie wyrazili to w szczerych, dziecięcych słowach. I miejsce zajął uczeń klasy IIIa - Łukasz B. ; II miejsce - ex aequo: Zuzia T. z IIb i Ania R. z II d. Trzecie miejsce przyznano również ex aequo z Amelii Z. z kl. IIb oraz Franciszkowi M. z kl. IIb. Ponadto wyróżniono trzy bardzo ciekawe wiersze.
Dziękujemy bardzo wszystkim dzieciom za udział w konkursie, trud i zaangażowanie. Cieszymy się niezmiernie, że nasi uczniowie mają otarte serca na głębsze, nieprzemijające wartości.
Czekam bardzo niecierpliwie
aż Zbawiciel do mnie przyjdzie
Czas się dłuży niesłychanie
skończyło się długie spanie
To roraty się zaczęły
blask lampionów rozpoczęły
Każdy czyste ma sumienie
z nadzieją czeka na objawienie
Autor: Łukasz B. klasa IIIa
- autor: Katarzyna Dobruk
Andrzejki w PP3
„Czary mary, czary mary, aby wróżby się spełniały złóżmy dary".
Tym zaklęciem dzieci z grupy II „Misie" w piątek 27 listopada zaczęły zabawę andrzejkową. Każde dziecko wrzucało do miski z wodą grosik, by zapewnić sobie pomyślne wróżby i dobrą zabawę. Tego dnia przedszkolaki otrzymały tajemniczy list od Czarownicy z Łysej Góry. Odczytywanie i wykonywanie zadań wprowadziło dzieci w atmosferę tajemniczości. Odlew woskowej figury pobudził fantazje i wyobraźnie dzieci a serduszka z imionami wywołały wśród kolegów i koleżanek gromki śmiech i rumieńce na twarzach.
Przedszkolaki poznały tradycję wróżb andrzejkowych oraz najbardziej popularne wróżby: lanie wosku, losowanie imion, losowanie symboli różnych zawodów, wróżby z butami, wrzucanie grosika do wody.
Magia tych czarów i wróżb pozostała w sercach dzieci na długo...
- autor: Małgorzata Zawadzka
Fraszkowa uczta na bis
W sobotę 29 listopada 2014 r. po raz drugi Kawiarnia NOVA w Nowodworskim Ośrodku Kultury gościła sympatyków fraszek Mirosławy Białkowskiej: nowodworzanki, nauczycielki, poetki i osoby bardzo utalentowanej. Sama napisała scenariusz, wymyśliła zabawną koncepcję „FRASZKOWEJ UCZTY”, bo taki tytuł otrzymał prezentowany program. W kawiarnianej atmosferze przy kawie i słodkościach nasi goście zamawiali „pokarm duchowy”. Pod zachęcającymi i apetycznymi daniami kryły się zabawne fraszki, które w swoich rewirach czytały przemiłe kelnerki: Kunegunda Wrzątek (prywatnie terapeutka ANNA DUDAR), Pelagia Obryzek (nauczycielka języka polskiego ELŻBIETA PŁONKOWSKA), Leokadia Kluska (pedagog ELŻBIETA STORY) pod czujnym okiem energicznej bufetowej Eugenii Fartuch (lekarza pediatry ALICJI NOJSZEWSKIEJ-RYDLIŃSKIEJ). A oto fragment menu:
Coś dla przejedzonych:
Ewa
Pan Bóg ją z boku wyjął Adama.
Dzisiaj mu bokiem wychodzi sama.
Coś na szybko.
Metoda
Zrobiła karierę.
Zbędny był talent, rozum i ręce.
Potrzebny był biust i... coś więcej.
Drób i dziczyzna - Z domowej kuchni
Miała baba koguta
Dziś koguta baba miała,
bo mu viagry dosypała.
Nasi goście - konsumenci, co chwila wybuchali śmiechem, bo jak tu się nie śmiać z tych „życiowych” prawd. Atmosfera zabawy i pozytywnej energii wypełniała całą kawiarnię i czas tej uczty minął jak przysłowiowa chwila, a goście wcale nie kwapili się do wyjścia tylko mile gawędzili z tym wyjątkowym personelem. Ogromne brawa i kwiaty otrzymała autorka i wykonawczynie. Wielki szacunek dla tak twórczych Pań: za uśmiech, poczucie humoru, dystans do siebie i za to, że w tym szalonym świecie znalazły czas na bezinteresowne zrobienie czegoś dla innych.
- autor: NOK
Halowa piłka nożna w Modlinie Twierdzy
W każdym roku szkolnym w Zespole Szkół w Modlinie Twierdzy są rozgrywane zawody rangi mistrzowskiej. Także w tym roku rozpoczęto zmagania turniejem halowej piłki nożnej. Honorowym patronatem zawody objął dyrektor Zespołu Szkół Zdzisław Szmytkowski. Do rywalizacji zgłosiło się pięć zespołów, które w ciągu czterech tygodni walczyły o najwyższe trofea. Mimo różnej skali umiejętności, na parkiecie była sportowa walka i chęć osiągnięcia jak najwyższego miejsca w zawodach.
Wyniki:
II PG – I PG 4:1
III A PG – II LO 1:2
II PG – III LO 4:8
I PG – III A PG 0:8
II LO – III LO 3:1
II PG – III A PG 0:4
I PG – II LO 0:3
III A PG – III LO 6:6
II PG – II LO 3:9
I PG – III LO 0:3
Klasyfikacja końcowa:
II LO - 12 pkt.
III A PG - 7 pkt.
III LO - 7 pkt.
II PG - 3 pkt.
I PG - 0 pkt.
Mistrzowska drużyna II LO wystąpiła w składzie: Marcin Bocheński, Piotr Stańczak, Mateusz Koc, Wiktor Przycki, Mateusz Rapińczuk, Kacper Wojciechowski, Dominik Kucharczyk, Jakub Kojtych. Królem strzelców turnieju został Emil Zdański z drużyny III A PG, zdobywca 9 bramek.
Na zakończenie zawodów wręczono najlepszym nagrody, które ufundował UKS „Reduta”.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Tęczowe rymowanki
Jesienne popołudnie 19 listopada 2014 r., było zapewne jednym z najważniejszych w bieżącym roku, dla szerokiej rzeszy przedszkolaków i ich najbliższych, albowiem wtedy właśnie w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbył się finał I Konkursu Recytatorskiego Przedszkolaków pt. „Tęczowe rymowanki”. Nowodworski Ośrodek Kultury i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprosiły nowodworskie przedszkolaki do zaprezentowania swoich recytatorskich umiejętności. Wspólnie z maluchami przybyły: Panie przedszkolanki, rodzice, rodziny, ale również sąsiedzi. Sala widowiskowa została wypełniona po brzegi, a publiczność z wypiekami na twarzy czekała na występ swojego pupila. Jury w składzie: Ewa Borkowska, Lidia Godlewska i Teresa Nowak-Chęcińska życzliwie przywitało występujących i objaśniło zasady konkursu. Na scenę zaczęły wkraczać księżniczki, żaby, biedronki, kotki i inni bohaterowie prezentując utwory: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Doroty Gellner, Danuty Wawiłow, a nawet Aleksandra Fredry, wiersze bardzo znane i te mniej popularne. Dzieci z uśmiechem, z zawstydzeniem, tremą lub na pełnym luzie recytowały utwory i nie ważne jak im poszło, bo wszystkie nagradzane były jednakowo mocnymi i ciepłymi brawami. Po przesłuchaniu 44 wykonawców jury udało się na obrady. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, ale po kilkunastu minutach ogłoszono wyniki. W kategorii 3-4 latków przyznano: I miejsce - Zuzannie Wysokińskiej z Przedszkola nr 5, II miejsce Annie Śmielińskiej z Przedszkola Nutka, III miejsce - Liwii Turek z Przedszkola nr 4. W kategorii 5-6 latków przyznano: I miejsce – Zuzannie Okrasie z Przedszkola nr 4, II miejsce – Przemkowi Lisowi z Przedszkola Nutka, III miejsce - Marysi Gromadce z Przedszkola nr 1. Laureaci otrzymali wspaniałe książki i edukacyjne gry planszowe ufundowane przez organizatorów. Nie zapomniano też o pozostałych adeptach sztuki mówienia, których również uhonorowano książeczkami i dyplomami. Mamy nadzieję, że nasze działanie w celu popularyzacji literatury dziecięcej i edukacji artystycznej dzieci przyniosą efekty, a nasi najmłodsi z równą energią i zapałem przystąpią do przyszłorocznego konkursu.
- autor: NOK
Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych
Pod Mocnym Aniołem
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na filmowe spotkanie z cyklu "Więcej niż kino".
"Więcej niż kino" - to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu": producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami.
Podczas wieczoru obejrzymy dramat Wojciecha Smarzowskiego
POD MOCNYM ANIOŁEM
Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna pić... Wkrótce trafia na odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę (Andrzej Grabowski), personel (m.in. Iza Kuna, Robert Wabich) i innych pacjentów (Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), którzy tworzą niezwykle barwną galerię postaci. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, ksiądz, policjant, kierowca TIR-a, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni. Wszyscy piją, bo picie to nasz sport narodowy.
(źródło: filmweb)
Po projekcji rozmowę z gośćmi wieczoru: wybitnym aktorem Robertem Więckiewiczem i krytykiem filmowym Konradem Zarębskim poprowadzi red. Stanisław Zawiśliński.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
13.12.2014 r. godz. 18.00
WSTĘP WOLNY
ZAPRASZAMY
Radosna Niepodległa w Zespole Szkół nr 2
Od kilku lat Narodowe Święto Niepodległości w naszym kraju jest nie tylko dniem refleksji i hołdu dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę, ale przede wszystkim czasem radości i dumy.
Również w ZS2 po raz kolejny obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości w niecodzienny sposób. Uczniowie i nauczyciele uczcili to święto, ubierając się w kolory barw narodowych, przypinając biało-czerwone rozetki, malując polską flagę na twarzach.
Tradycją naszej szkoły jest okolicznościowa akademia upamiętniająca datę 11 listopada 1918 roku. Program artystyczny, przygotowany przez p. R.Jastrzębską, ukazał drogę Polski do niepodległości, której symbolicznymi ramami były dwie polskie pieśni narodowe. Fragment słynnego „Koncertu nad koncertami" z „Pana Tadeusza" przypomniał trudne momenty w życiu naszego narodu, ale też ogrom nadziei, jakie niosła ze sobą „Konstytucja 3 Maja". Niestety, idee tej pierwszej w Europie konstytucji nie weszły w życie - przerwały je dwa kolejne rozbiory. Polska zniknęła z map na 123 lata, ale nie zniknęła z serc Polaków. Jedni chwytali za broń i podejmowali walkę powstańczą, inni pisali o ojczyźnie, słowem kreśląc drogę do wolności, jeszcze inni realizowali hasła pracy organicznej, by ślad Polaków pozostał na ziemi ojców, wreszcie byli i tacy, którzy opuścili kraj, emigrowali, ale wciąż ze słowem „Polska" na ustach. Piękny wiersz Norwida „Moja piosnka II" przypomniał, czym dla Polaków – emigrantów była ojczyzna, jaki bezmiar tęsknoty ich ogarniał. Z kolei obrazy Grottgera, np. słynne „Pożegnanie Powstańca", ukazały spojrzenie kobiet na sytuację w zniewolonym kraju. Czarne suknie noszone na znak żałoby, „gdy do grobu Polska zstąpiła", były wymowną manifestacją patriotyzmu w czasach niewoli. Jednakże nie wszystko było stracone. Polski dom i polska rodzina przez dziesięciolecia stały na straży tożsamości narodowej. Kultywując szeroko rozumianą kulturę, kształtowały wzorce osobowe. W takiej tradycji wyrósł Józef Piłsudski, twórca wolnej Polski. W 1918 Polska odzyskała niepodległość, a słynna legionowa pieśń „My, Pierwsza Brygada" najpełniej wyrażała wolnościowe nastroje. Program artystyczny z udziałem Adama, Sylwii, Rafała, Magdy, Wojtka, Dominika, Michała i p. R.Jastrzębskiej uzupełniła multimedialna prezentacja przygotowana przez uczennice klasy IVT - Karolinę i Magdę, a także gazetka szkolna dotycząca odzyskania przez Polskę niepodległości, autorstwa Dagmary i Martyny z IIIaT. Na zakończenie uroczystości z dumą odśpiewaliśmy hymn i w ten sposób „Mazurek Dąbrowskiego" zwieńczył program artystyczny.
Dzień biało-czerwony wpisał się już w tradycję historyczną ZS2. Dlatego też z radością zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przed szkołą, wypuszczając w niebo biało-czerwone baloniki. Z kolei na szkolnym Facebooku został ogłoszony konkurs „Biało-czerwona klasa". Najwięcej „lajków” zdobyli uczniowie klasy IaT i w nagrodę otrzymali pyszny biało-czerwony tort.
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego, architekta wolnej Polski. Dzięki staraniom władz miasta, miłośników lokalnej historii oraz prywatnych darczyńców pomnik autorstwa Tadeusza Tchórzewskiego mógł wreszcie zająć poczesne miejsce na nowodworskiej ziemi – usytuowano go na skwerze u zbiegu ulic Zakroczymskiej i Warszawskiej, przed wojną noszącym imię Marszałka. Płk rez. A.Kabata przypomniał związki J.Piłsudskiego z Nowym Dworem i Twierdzą Modlin. Postać Marszałka, będąc wzorem patriotyzmu czasów niewoli, może dziś uczyć patriotyzmu czasów pokoju.
- autor: ZS2, foto: TT
Spotkanie wigilijne mieszkańców Nowodworzanki
Kolejne dofinansowanie w tym roku dla naszego Miasta!!!
Miło nam poinformować, że wniosek pod nazwą „Opracowanie i wdrażanie Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Nowy Dwór Mazowiecki” złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w grudniu 2013 roku został zakwalifikowany do dofinansowania z działania 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – plany gospodarki niskoemisyjnej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
W ramach realizacji projektu wykonany zostanie plan gospodarki niskoemisyjnej wraz z bazą danych, przeprowadzone zostaną szkolenia dla pracowników a także działania informacyjno - promocyjne dotyczące udziału dofinansowania POIŚ w stworzeniu planów gospodarki niskoemisyjnej wraz z upublicznianiem informacji o opracowaniu planów.
Tym bardziej cieszy fakt otrzymania środków na realizację powyższych działań ze względu na to, że Plan gospodarki niskoemisyjnej będzie niezbędny przy ubieganiu się o dofinansowanie ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020.
Koszt całkowity projektu to 380 000,00 złotych w tym wnioskowana kwota dotacji 323 000,00 złotych stanowiąca 85 % wydatków kwalifikowanych.
- autor: Hanna Owocka
Lotnisko Modlin: 65% wzrost liczby pasażerów w listopadzie
To drugi najlepszy miesiąc w historii Lotniska Warszawa/Modlin (po wrześniu 2012, kiedy port przyjął 183,5 tys. pasażerów). W listopadzie br. lotnisko obsłużyło 177 570 pasażerów oraz 1 182 operacji lotniczych w ruchu regularnym. Oznacza to 7,4% wzrost liczby podróżnych w porównaniu z październikiem br., oraz aż 65% wzrost w porównaniu z listopadem 2013 r. To rekordowy wzrost w historii tego lotniska. W tym miesiącu średnio obsługiwanych było 5 919 podróżnych dziennie.
Od początku 2014 r. Port Lotniczy Warszawa/Modlin przyjął już ponad 1,5 mln pasażerów i obsłużył ponad 10 tys. operacji lotniczych. W tym roku lotnisko planuje przyjąć ok. 1,7 mln pasażerów w ruchu regularnym.
Listopad
Ruch krajowy (Wrocław, Gdańsk): 29 966 pax
Ruch zagraniczny: 147 604 pax
Ruch ogółem: 177 570 pasażerów oraz 1 182 operacje lotnicze
2014 r.
Styczeń 101 110 pax i 768 operacji lotniczych,
Luty 99 909 pax i 686 operacji lotniczych,
Marzec 108 190 pax i 761 operacji lotniczych,
Kwiecień 143 tys. pax i 952 operacje lotnicze,
Maj 153 255 pax i 970 operacji lotniczych,
Czerwiec 148 596 pax i 934 operacje lotnicze,
Lipiec 151 336 pax i 908 operacji lotniczych,
Sierpień 147 519 pax i 884 operacje lotnicze,
Wrzesień 148 359 pax i 948 operacji lotniczych,
Październik 165 366 pax i 1 040 operacji lotniczych,
Listopad 177 570 pax i 1 182 operacje lotnicze.
Siatka połączeń
W sezonie zimowym z Lotniska Warszawa/Modlin można polecieć do 25 miast:
Glasgow Prestwick, Bruksela-Charleroi, Paryż-Beauvais, Eindhoven, Mediolan Bergamo, Liverpool, Sztokholm Skavsta, Oslo Rygge, Londyn Stansted, Rzym Ciampino, Bolonia, Bristol, Manchester, East Midlands, Dublin, Barcelona, Shannon, Madryt, Wyspy Kanaryjskie (Gran Canaria, Teneryfa, Fuerteventura), Wrocław i Gdańsk. Od października br. lotnisko w Modlinie jest bazą dla dwóch samolotów Ryanaira.
- autor: Magdalena Bojarska
Spotkanie wigilijne mieszkańców Modlina Twierdzy
Mecz II ligi piłki siatkowej kobiet
Serdecznie zapraszamy na kolejny i ostatni w tym roku mecz II ligi piłki siatkowej kobiet. Tym razem nasze dziewczyny zagrają z Łaskiem. Będzie to bardzo ważny mecz dla naszej drużyny! Dlatego też liczymy na waszą obecność i wsparcie!
Sobota (13.12.) hala NOSiR godz. 19.00
WSTĘP WOLNY!
UWAGA!
Nasz zespół NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki przyłączył się do akcji zbierania prezentów dla dzieci z domu dziecka w Chotomowie.
Podczas meczu nasze młodsze siatkarki będą prowadziły zbiórkę podarunków (mile widziane maskotki, przybory szkolne itp. itd.).
Liczymy, że przyłączycie się do tej akcji. Dzięki Wam dzieci mogą otrzymać piękne prezenty na gwiazdkę!
- autor: NOSiR
Bal Mikołajkowy 2. Pułku Saperów
Już tradycją jest, że co roku w pierwszą niedzielę grudnia Klub Wojskowy organizuje dla dzieci naszych żołnierzy Wielki Bal Mikołajkowy. Tegoroczna zabawa odbyła się w przepięknym Hotelu Royal usytuowanym w zabytkowej Twierdzy Modlin i jak każdego roku na wszystkie dzieci czekała moc niespodzianek i atrakcji.
Po uroczystym otwarciu balu przez Dowódcę Pułku płk Adama Przygodę przyszedł czas na mikołajkowe tańce w rytm szybkiej i skocznej muzyce. Nasi specjalni gości, którymi byli Elf i Śnieżynka przeprowadzili liczne konkursy i zagadki, a każda prawidłowa odpowiedź była nagrodzona świątecznym upominkiem.
Jedną z największych przygotowanych atrakcji był występ iluzjonisty Macieja PĘDY, dwukrotnego Mistrza Polski w iluzji scenicznej, który swą charyzmą i magicznymi sztuczkami wywoływał uśmiech nie tylko na twarzy dziecka ale również każdego dorosłego.
Punktem kulminacyjnym tegorocznej zabawy mikołajkowej była oczywiście wizyta Świętego Mikołaja oraz wręczanie słodkich upominków przygotowanych specjalnie na tę niedzielną okazję. Tym razem Święty Mikołaj do kazuńskich saperów przybył w asyście nowego żołnierzy, który od tego momentu zasilił szeregi 2. Mazowieckiego Pułku Saperów! Szeregowy Pies "Saperek" to nowa maskotka naszej formacji, która została radośnie przywitania przez najmłodszych uczestników zabawy.
Każde dziecko i każdy rodzic chciało posiadać w swym domowym albumie zdjęcie z "Saperkiem" więc ten dzielny żołnierzy z uśmiechem na mordce pozował do wszystkich wykonywanych fotografii.
To była magiczna zabawa mikołajkowa pełna atrakcji i miło spędzonych chwil. Już z niecierpliwością nie możemy doczekać się kolejnych podobnych wydarzeń.
A Szeregowego Psa "Saperka" witamy w 2. Mazowieckim Pułku Saperów.
- autor: Michał Dudek; foto: sierż. Marcin Lewandowski
Inicjatywa Pozarządowa 2014 – głosujemy!
W piątek 5 grudnia minął termin zgłoszeń do plebiscytu Inicjatywa Pozarządowa 2014. Zgłosiło się 6 organizacji z 8 przedsięwzięciami. Uruchamiamy głosowanie, w postaci internetowej sondy. Głosowanie potrwa do 18 grudnia 2014 roku do godz. 16.00. Organizacja, której przedsięwzięcie zdobędzie największą liczbę głosów otrzyma Wyróżnienie Internautów. Oprócz tego na wigilii miejskiej – 21 grudnia 2014 roku, przyznane zostanie także Wyróżnienie Burmistrza Miasta oraz Wyróżnienie Dziennikarzy.
Zgłoszone inicjatywy to:
- Ogólnopolski konkurs historyczny: „Powstanie Warszawskie w świadomości młodego pokolenia Polaków” – Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej
- „Z nami bezpieczniej” – Ochotnicza Straż Pożarna-Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim
-„ Taneczne Kino Plenerowe” – Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim „Rodzice z Klasą”
- Zwiedzanie Twierdzy Modlin 2014 – po raz pierwszy z możliwością obejrzenia cytadeli w środku – Stowarzyszenie Rozwoju Twierdzy Modlin
- Zajęcia w szkołach pn. „Jak pomagać osobie niewidomej” – Polski Związek Niewidomych Okręg Mazowiecki, Koło Terenowe w Nowym Dworze Mazowieckim
- Zajęcia aktywizacyjne „Samodzielnym być” – Polski Związek Niewidomych Okręg Mazowiecki, Koło Terenowe w Nowym Dworze Mazowieckim
- Wyjazd turystyczno-integracyjny do Iwonicza Zdrój i okolic – Polski Związek Niewidomych Okręg Mazowiecki, Koło Terenowe w Nowym Dworze Mazowieckim
- 95 lecie Harcerstwa na Ziemiach Nowodworskich – Hufiec ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim im. Korpusu Kadetów nr 2.
SONDA PO PRAWEJ STRONIE, POD ZAKŁADKĄ "WSPÓŁPRACA ZAGRANICZNA"
DOSTĘPNA Z POZIOMU STRONY GŁÓWNEJ, NOWYDWORMAZ.PL/NGO
I NOWYDWORMAZ.PL/INICJATYWA
Wigilia Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku
zaprasza
w środę 10 grudnia 2014 r. o godz. 17.00
w Zespole Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy
(biblioteka szkolna na parterze)
na
Wigilię Bożonarodzeniową
Zapewniamy, że zgodnie z tradycją, znajdzie się miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa.
- autor: Ryszard Nowak
Teoś i Boże Narodzenie
PORANEK Z TEATREM
Zapraszamy na spektakl
pt. „Teoś i Boże Narodzenie”.
Po rozdaniu prezentów ciocia Kasia i wujek Zbych znajdują starą dekorację do przedstawienia, które kiedyś grali im rodzice. Teraz oni wystawią je dla swoich dzieci. Będzie mówić o zwariowanym wróbelku Teosiu, odkrywającym razem z innymi zwierzętami historię Bożego Narodzenia. Dzięki temu dzieci zobaczą szopkę i będą wiedzieć dlaczego musiał się w niej urodzić Ktoś tak wyjątkowy. Poczują też wspaniały nastrój i głębię tych cudownych Świąt.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
20 grudnia 2014 r. godz. 10.00
Karty wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
Ilość miejsc ograniczona.
Z A P R A S Z A M Y
- autor: NOK
Nowodworskie Spotkanie Wigilijne
Hip-hopowy koncert w NOK-u
W ramach cyklu „Przestrzeń młodych”, Nowodworski Ośrodek Kultury zorganizował koncert hip-hopowy, na którym wystąpił kolektyw HIP HOP NDM, współtworzony przez nowodworskie zespoły Bradaflo i Mic’alord. Jako suport wystąpił Adol WKZ i Gruby, gościnnie pojawili się Groszek i Kajtek. W piątek 28.11.2014r. do ośrodka przyszło ponad 100 osób. Atmosfera była gorąca, nic tak bowiem nie rozgrzewa muzyków i nie podnosi energii na scenie jak dobra publiczność. Mało kto siedział, większość osób przeszła pod scenę, gdzie specjalnie zniesiono pierwsze rzędy, skakali, śpiewali, podnosili ręce i każdy kawałek nagradzali potężnym aplauzem. Dawało to wsparcie tym wykonawcom, dla których był to debiut sceniczny i pierwsze starcie z tak liczną widownią. Na początek wszedł rewelacyjny Adol WKZ z przebojem „To jeszcze nie koniec”, ukazując charyzmę i nieprzeciętne możliwości jako tekściarz. W kulminacyjnych momentach za mikrofony łapali wszyscy hiphopowy bawiąc się rytmem, chwilą i improwizując tekstem. Spotkanie zakończył przebój „Patriota” w wykonaniu Mroczo, Burego i Sztuki. Cieszymy się, mogliśmy dać szansę wschodzącym talentom nowodworskiej sceny hip-hopowej. Stworzyć przestrzeń dla młodych ludzi, którzy chcą tworzyć, wyrażać siebie, swoje emocje, opowiadać o tym co dla nich ważne w życiu, o codzienności, miłości, przyjaźni, frustracjach i podnietach. Mamy nadzieję, że był to dla nich zastrzyk do dalszego tworzenia.
- autor: NOK
Konkurs plastyczny "Jesień" rozstrzygnięty
2 grudnia 2014 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Jesień”. Konkurs adresowany był do uczniów nowodworskich szkół podstawowych i gimnazjów. Cieszył się on ogromną popularnością, wpłynęły bowiem aż 264 prace.
Jury w składzie: Małgorzata Omelańczuk-Pawluk (artysta plastyk, koordynatorka konkursu i instruktorka plastyki), Agnieszka Klimowicz (instruktorka NOK), Agata Brzozowska (instruktorka NOK), długo obradowało, by ocenić i wybrać najlepsze i najciekawsze prace. Przy ocenie, jury brało pod uwagę samodzielność wykonania pracy, zgodność z tematem, staranność wykonania, oryginalne podejście do tematu oraz ogólne wrażenie artystyczne. Twórców prac oceniano w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, kl. I-III; szkoły podstawowe, kl. IV-VI i gimnazja.
Szkoły podstawowe, kl. I-III
I miejsce – Nikola Żeleźnicka, Szkoła Podstawowa nr 4
II miejsce – Angelika Owczarczyk, Szkoła Podstawowa nr 5
III miejsce – Marcel Król, Szkoła Podstawowa nr 7
Wyróżnienia – Oliwia Ciecierska, Szkoła Podstawowa nr 5
Olga Krzepicka, Szkołą Podstawowa nr 5
Szkoły podstawowe, kl. IV-VI
I miejsce – Alicja Dudek, Szkoła Podstawowa nr 7
II miejsce – Agatka Dąbrowiecka, Szkoła Podstawowa nr 4
III miejsce – Maja Górska, Szkoła Podstawowa nr 7
Wyróżnienia – Milena Fajdek, Szkoła Podstawowa nr 4
Klaudia Kornatowska, Szkoła Podstawowa nr 7
Gimnazja
I miejsce (ex aequo) – Weronika Sidor, Publiczne Gimnazjum nr 4
Patrycja Mizerska, Publiczne Gimnazjum nr 4
III miejsce – Sylwia Łojewska, Publiczne Gimnazjum nr 2
Wyróżnienie – Magdalena Wacko, Publiczne Gimnazjum nr 4
Sandra Kobuszewska, Publiczne Gimnazjum nr 1
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w naszym konkursie, a nauczycielom za pomoc w przygotowaniu prac. Zachęcamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej w naszej Galerii Łącznik oraz czerpania radości z ciepłej atmosfery złotej jesieni, którą tworzą, gdy za oknem doskwiera, zimowy już, wiatr.
- autor: NOK
Rodzinne Zawody Pływackie
Pierwsza sesja nowowybranej Rady Miejskiej
1 grudnia odbyła się pierwsza sesja Rady Miejskiej kadencji 2014-2018, wybranej w listopadowych wyborach samorządowych. Podczas posiedzenia wybrano przewodniczącego i prezydium Rady oraz ustalono składy komisji.
Obrady, do momentu wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej poprowadziły radne Krystyna Nasiadka i Agnieszka Kubiak Falęcka.
Na początku, wszyscy radni odebrali z rąk p. Hanny Sobczyńskiej, przewodniczącej Miejskiej Komisji Wyborczej, zaświadczenia o wyborze na radnego, po czym złożyli ślubowanie. Następnie zaświadczenie wyborze na burmistrza odebrał Jacek Kowalski. P. Sobczyńska złożyła burmistrzowi gratulacje i życzyła owocnej pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców by, jak mówiła, żyło się nam coraz lepiej.
Do zaproponowanego przez p. Nasiadkę porządku obrad, zmiany zgłosił Krzysztof Bisialski. Dotyczyły one m.in. ustalenia liczby wiceprzewodniczących, ich wybór, ustalenie składu ilościowego stałych komisji Rady oraz składu osobowego komisji.
Następnie odbyły się głosowania tajne. Na przewodniczącego Rady wybrano Krzysztofa Bisialskiego. Skład prezydium Rady uzupełniony został o trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi wybrani: Grażyna Nadrzycka, Roman Biliński i Jerzy Plackowski.
Podczas sesji ustalono, że radni będą pracować w sześciu komisjach stałych:
- Rewizyjnej,
- Finansów i Rozwoju Gospodarczego,
- Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Ochrony Środowiska,
- Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki,
- Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego,
- Zdrowia i Spraw Społecznych.
Do pracy w poszczególnych komisjach wybrani zostali:
Komisja Rewizyjna - Ryszard Brzeziński (przewodniczący), Tomasz Płaneta, Wioletta Dylewska, Włodzimierz Laur, Andrzej Świder, Tomasz Reginis, Grażyna Nadrzycka;
Komisja Finansów i Rozwoju – Marek Ciesielski (przewodniczący), Jacek Borkowski, Ryszard Brzeziński, Agnieszka Kubiak – Falęcka, Agnieszka Kowalska, Jerzy Plackowski;
Komisja Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Ochrony Środowiska – Tadeusz Sosiński (przewodniczący), Piotr Miszczak, Tomasz Płaneta, Wioletta Dylewska, Tadeusz Ziomek, Krystyna Nasiadka;
Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – Grażyna Brzozowska (przewodnicząca), Tomasz Reginis, Ahmed Jadou, Agnieszka Kubiak – Falęcka, Agnieszka Kowalska, Grażyna Nadrzycka;
Komisja Zdrowia i Spraw Społecznych – Ahmed Jadou (przewodniczący), Jacek Borkowski, Tadeusz Sosiński, Tadeusz Ziomek, Bogdan Jeziorski, Marek Ciesielski
Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego – Andrzej Świder (przewodniczący), Krystyna Nasiadka, Roman Biliński, Bogdan Jeziorski.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak
Pływanie przy muzyce francuskiej
Zapraszamy na lodowisko!
Lodowisko Biały Orlik na Osiedlu Młodych już działa i zaprasza wszystkich chętnych! Od poniedziałku do piątku lodowisko dostępne od 15.30 (wcześniej zajęcia dla uczniów), w soboty i niedziele od południa. Szczegółowy harmonogram niżej.
SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM KORZYSTANIA Z LODOWISKA ,,Biały Orlik’’
Poniedziałek-Piątek
9.00-14.30- zajęcia planowane dla uczniów
14.30-15.30-przerwa techniczna
15.30-17.30-lodowisko dostępne dla chętnych
17.30-18.00-przerwa techniczna
18.00-21.00- lodowisko dostępne dla chętnych
Sobota
12.00-14.30- lodowisko dostępne dla chętnych
14.30-15.30- przerwa techniczna
15.30-17.30- lodowisko dostępne dla chętnych
17.30-18.00- przerwa techniczna
18.00-20.00- lodowisko dostępne dla chętnych
Niedziela
12.00-14.30- lodowisko dostępne dla chętnych
14.30-15.30- przerwa techniczna
15.30-17.30- lodowisko dostępne dla chętnych
17.30-18.00- przerwa techniczna
18.00-20.00- lodowisko dostępne dla chętnych
24 i 31 GRUDNIA
Lodowisko dostępne będzie w następujących godzinach:
10.00-12.00-lodowisko dostępne dla chętnych
12.00-12.30-przerwa techniczna
12.30-14.00-lodowisko dostępne dla chętnych
UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki vs. ULKS VIS Wiskitki
Świąteczna Zbiórka Żywności 2014
Świąteczna Zbiórka Żywności 2014 w nowodworskich marketach dobiegła końca. Przez 3 dni zebraliśmy ponad 3,6 tony żywności, o 1,8 tony więcej niż w ubiegłym roku. W akcji udział wzięło 8 sklepów, około 100 wolontariuszy i kilkudziesięciu opiekunów. Dziękujemy uczniom i nauczycielom Zespołu Szkół Nr 1, Zespołu Szkół Nr 2, Zespołu Szkół Nr 3, Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy, Liceum Ogólnokształcącego im. Wojska Polskiego, Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II, a także rodzicom. W przedsięwzięcie zaangażowali się strażacy z OSP-RW, GRH Rota Strzelcza Prywatnego Zaciągu imić Franciszka, Stowarzyszenie Sarmackie Dziedzictwo, Hufiec ZHP Nowy Dwór Mazowiecki, LOT Trzech Rzek i WolontariatNDM. Serdeczne podziękowania składamy firmie Reckitt Benckiser za przekazanie chemii gospodarczej i kartonów. Bardzo pomogli nam kierownicy sklepów, pracownicy NOSiR-u, OPS-u i MZO. Dziękujemy!
Z zebranej żywności wolontariusze skompletowali ponad 450 paczek, które w okresie przedświątecznym trafią do potrzebujących rodzin, wytypowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej.
Organizatorem Świątecznej Zbiórki Żywności w naszym mieście było Miasto Nowy Dwór Mazowiecki, we współpracy z Bankiem Żywności SOS w Warszawie.
- autor: Mariusz Ziółkowski
Scena Zaułek - Trzeci Oddech Kaczuchy
Satyrycznie pożegnamy się w bieżącym roku z bardzo kulturalnymi wieczorami ze Sceną ZAUŁEK w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Obok założyciela i dobrego ducha Sceny Wojtka Gęsickiego na scenie naszego ośrodka gościć będziemy kabaret piosenki TRZECI ODDECH KACZUCHY. Sympatycy dobrej rozrywki na pewno nie będą zawiedzeni.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
12.12.2014 r. godz. 19.00
Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
Ilość miejsc ograniczona.
Z A P R A S Z A M Y
- autor: NOK
Uczciliśmy Święto Niepodległości
Mszą Świętą polową na cmentarzu fortecznym rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości. 11 listopada przypadała 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tuż przed mszą harcerze i przedstawiciele organizacji pozarządowych zapalili na grobach poległych białe i czerwone znicze. Następnie o godz. 9:00 rozpoczęła się msza św., którą koncelebrowali ks. Janusz Nawrocki, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Modlinie Twierdzy, oraz ks. Andrzej Redmer, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Modlinie Starym. Na nabożeństwie obecne były władze miasta i powiatu w tym burmistrz Jacek Kowalski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, środowisk kombatanckich, organizacji pozarządowych i liczne grono mieszkańców. Poczty sztandarowe wystawiły służby mundurowe oraz szkoły, a wojskową oprawę ceremonii zabezpieczył 2. Mazowiecki Pułk Saperów.
Po mszy odbył się Apel Poległych po czym żołnierze wystrzelili salwę honorową. Na koniec wszystkie środowiska złożyły kwiaty pod pomnikiem na cmentarzy.
Druga część obchodów miała miejsce o godz. 11:00 w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Tam dokonano otwarcia nowej, zewnętrznej ekspozycji, którą na mocy porozumienia opiekować się będzie Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Wstęgę w obecności burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej przecięła p. Irena Wyruch wdowa po Władysławie Wyruchu założycielu i wieloletnim dyrektorze Muzeum p. Irena Wyruch.
Na placu zgromadzono m.in. armaty i haubice, transporter PTS, samolot Iskra i kuter KH-200 z przyczepą. W najbliższym czasie podejmiemy działania aby do naszych zbiorów dołączył czołg. Sprzyjająca tego dnia aura sprawiła, że na uroczystość licznie przybyli mieszkańcy i turyści, dużą grupę stanowiła młodzież. Wszyscy po raz pierwszy mieli okazję obejrzeć zgromadzone eksponaty.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: Jacek Kosiorek
Inicjatywa Pozarządowa – 5 grudnia mija termin zgłoszeń
Serdecznie zapraszamy do udziału w plebiscycie Inicjatywa Pozarządowa 2014. Wystarczy wypełnić kartę zgłoszeniową i dostarczyć ją do Urzędu Miejskiego do 5 grudnia br. lub wysłać ją na adres mariusz.ziolkowski@nowydwormaz.pl. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 21 grudnia 2014 r. podczas Spotkania Wigilijnego w hali Nowodworskiego Ośrodka Sporu i Rekreacji. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i wzięcia udziału w plebiscycie. Szczegóły na www.nowydwormaz.pl/ngo
Szkolnictwo wojskowe
Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie
W piątkowy wieczór 21 listopada 2014 r. na wycieczkę po przedwojennej Warszawie zabrała nowodworzan Warszawska Spółdzielnia Muzyczna. Oprowadzając publiczność po warszawskich teatrzykach rewiowych, kawiarniach, kabaretach, ulicach i szemranych zakamarkach, artyści opowiadali ich historię oraz prawdziwe, bądź prawie prawdziwe, a niekiedy zupełnie nieprawdzie, ale żyjące swoim życiem w piosenkach, gawędach, opowiadaniach ciekawostki z życia mieszkańców stolicy w okresie międzywojennym.
Instrumentarium zespołu, aranżacje muzyczne, specyficzna barwa głosu solisty, uzupełnione pokazem fotografii z tamtych lat, stworzyły specyficzny klimat koncertu, któremu publiczność poddała się bez reszty, w wielkim skupieniu wsłuchując się w warszawskie opowieści, aby za chwilę, z pełnym entuzjazmem i zaangażowaniem, razem z zespołem śpiewać refreny i większe fragmenty muzycznych przebojów sprzed lat. Sentymentalna, muzyczna podróż po Warszawie bardzo przypadła do gustu naszym mieszkańcom. Gromkie brawa, roześmiane twarze i głośne, przychylne komentarze po koncercie były tego faktu namacalnym świadectwem.
- autor: NOK
Nowodworskie Spotkania Jazzowe - Lucas Pino Quintet
Nowodworski Ośrodek Kultury ma przyjemność zaprosić Państwa na Nowodworskie Spotkania Jazzowe. Podczas grudniowego spotkania będziemy mieli okazję usłyszeć zespół LUCAS PINO QUINTET.
LUCAS PINO QUINTET - informacje o członkach zespołu.
Lucas Pino - Pochodzący z Phoenix w stanie Arizona (USA) saksofonista i kompozytor Lucas Pino jest nazywany objawieniem młodej nowojorskiej sceny jazzowej. Ceniony za wirtuozerię oraz bogactwo harmoniczne i melodyczne, często wymieniany jest jako jeden z najbardziej oryginalnych instrumentalistów swojego pokolenia.
Już jako nastolatek występował z gwiazdami lokalnej sceny jazzowej w rodzinnym Phoenix w stanie Arizona. W 2005 roku został wybrany jako jeden z pięciu instrumentalistów, aby studiować w prestiżowym Brubeck Institute w Kalifornii. W 2007 roku otrzymał stypendium, aby kontynuować swoją edukację w Nowym Jorku, gdzie ukończył wydziały jazzu w The New School University oraz w słynnej Juilliard School of Music, gdzie miał okazję studiować u boku takich mistrzów jak Ron Blake, czy Chris Cheek. W 2008 roku Lucas wydał ze swoim kwintetem pierwszy album zatytułowany "Yellow Flower with Snail". Płyta otrzymała wiele entuzjastycznych recenzji w amerykańskiej prasie.
W 2009 roku Lucas założył dziewięcioosobowy zespół instrumentalny Lucas Pino No-Net Nonet, w którego skład wchodzą czołowi muzycy młodej nowojorskiej sceny jazzowej. Zespół występuje regularnie w legendarnym klubie na Manhattanie. Nowa płyta zespołu ukaże się na początku 2015 roku.
Lucas działa również aktywnie jako sideman. Od 2011 roku jest członkiem tria Finger Songwriter, którego liderem jest wirtuoz fortepianu Jeremy Siskind. Występuje również regularnie z Richard Boukas Quarteto Moderno oraz Nick Finzer Group. Od 2008 roku jest członkiem sekstetu Rafała Sarneckiego, z którym występował zarówno w USA jak i Europie oraz nagrał dwie płyty.
Mimo bogatego harmonogramu koncertowego Lucas znajduje również czas na działalność pedagogiczną. Jest wykładowcą w Larchmont Music Academy. Jest również zapraszany jako wykładowca na warsztatach instrumentalnych w Arizona State University, University of Melbourne, Snow College oraz Brubeck Summer Jazz Collony.
Rafał Sarnecki - Gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, urodzony w 1982 roku w Warszawie. Już w 2002 roku został zauważony na "Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych Guitar City 2002", gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. Od 2005 roku mieszka w Nowym Jorku, gdzie po otrzymaniu stypendium naukowego rozpoczął studia na prestiżowym wydziale jazzu w New School University. Studia te ukończył z wyróżnieniem. Kontynuując naukę w Nowym Jorku w maju 2010 roku ukończył również studia magisterskie na wydziale jazzu w Queens College CUNY. Jako lider własnych projektów muzycznych koncertował w Chinach, w Izraelu, na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA oraz w wielu krajach Europy. Miał zaszczyt wystąpić na scenie obok takich gwiazd polskiej i światowej sceny jazzowej jak: Gary Thomas, Michael Stewart, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, Aga Zaryan czy Adam Pierończyk.
Na początku 2008r. Rafał nagrał z własnym kwartetem swoją pierwszą autorską płytę zatytułowaną: "Songs From A New Place". Płyta zawiera kompozycje Rafała i ukazała się w sklepach w październiku 2008r. W 2009 roku była nominowana do nagrody FRYDERYK 2009 w kategorii "Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku". W lutym 2011 ukazała się druga płyta zatytułowana "The Madman Rambles Again". Płyta została wydana przez prestiżową hiszpańską wytwórnię Fresh Sound New Talent i jest aktualnie w dystrybucji w wielu krajach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej. Wśród artystów, którzy nagrywali dla tej wytwórni, są takie gwiazdy muzyki jazzowej jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Esperanza Spalding. Nowy album zdobył już wiele pozytywnych recenzji w prasie zarówno polskiej jak i zagranicznej. Amerykański portal internetowy All About Jazz wymienił The Madman Rambles Again wśród najciekawszych albumów jazzowych 2011 roku. Czasopismo Hi-Fi i Muzyka przyznało płycie Wyróżnienie Roku 2011.
Glenn Zaleski - Pianista Glenn Zaleski pochodzi z Boylston w stanie Massachusetts. Obecnie mieszka w Nowym Jorku regularnie występując w zespołach takich muzyków jak Ravi Coltrane, Ari Hoenig, Lage Lund, Ben Van Gelder czy Melissa Aldana. W 2011 roku był finalistą prestiżowego konkursu Thelonious Monk International Piano Jazz Competition. W tym samym roku został również zakwalifikowany do finału słynnego konkursu 2011 APA Cole Porter Fellowship in Jazz. Po ukończeniu studiów w New School University kontynuował edukację na wydziale jazzu w New York University, gdzie jednocześnie pracował jako wykładowca.
Rick Rosato - Pochodzący z Montrealu basista Rick Rosato w 2007 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, aby doskonalić swój warsztat u takich mistrzów jak Larry Grenadier czy Matt Brewer. Jest uznawany ze jednego z największych wirtuozów kontrabasu młodego pokolenia w Nowym Jorku. Występował z takimi muzykami jak Ari Hoenig, Jeff Ballard, Aaron Parks, Aaron Goldberg czy Gilad Hekselman.
Colin Stranahan - Urodzony w Denver w stanie Colorado, Colin Stranahan mimo młodego wieku jest obecnie jednym z czołowych perkusistów jazzowych na nowojorskiej scenie muzycznej. Współpracował jako sideman z takimi muzykami jak Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kurt Rosenwinkel, Terence Blanchard, Johnathan Kreisberg. W 2012 roku otrzymał trzecią nagrodę w słynnym Thelonious Monk Competition uznawanym za najbardziej prestiżowy konkurs muzyków jazzowych na świecie. Oprócz licznych płyt, które nagrał jako sideman, ma na swoim koncie również trzy płyty autorskie oraz dwie płyty z zespołem Stranahan/Zaleski/Rosato, którego jest współliderem.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Padetewskiego1A
10.12.2014 r. godz.19.00
WSTĘP WOLNY
Treningi podnoszenia ciężarów
- autor: Marcin Ciesielski
Boże Narodzenie w Indiach
Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku
zaprasza na kolejne spotkanie
w środę 3 grudnia 2014 r. o godz. 17.00
w Zespole Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy
(biblioteka szkolna na parterze)
z siostrą misjonarką Bogusławą.
Temat spotkania:
Boże Narodzenie w Indiach.
Mile widziane nowe osoby, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę z różnych dziedzin, spotkać się przy kawie lub herbacie w miłym towarzystwie pań i panów.
- autor: Ryszard Nowak
Muzeum KWiTM wzbogaciło się o nowy eksponat
W sobotę 15 listopada 2014 r. nowodworscy strażacy z OSP-RW Modlin przekazali wydobyte z dna rzeki zabytkowe koło armatnie prawdopodobnie z 1914-1920 roku. Przy wydobyciu przedmiotu brali udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Legionowa, którzy posiadają specjalistyczny sonar do poszukiwań, OSP Kałuszyn, specjalista wojskowy od militariów mjr mgr Tomasz Ogrodniczuk oraz przedstawiciele Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Całej operacji przypatrywała się ekipa telewizji Polsat. Wydobyte koło przewieziono do suchego pomieszczenia, gdzie pod okiem specjalistów zostało należycie zabezpieczone przez strażaków z OSP-RW. Teraz koło znajduje się w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Zapraszamy do obejrzenia nowego eksponatu w Muzeum KWiTM.
- autor: Marcin Śmigas
Daliśmy się ponieść Czwartej Fali
W sobotni wieczór 22 listopada 2014r. na scenie Nowodworskiego Ośrodka Kultury wystąpił, pochodzący z Kielc, kabaret Czwarta Fala. Blisko półtorej godziny młodzi artyści zabawiali nowodworzan satyrycznymi skeczami obnażającymi nasze "przywary narodowe" oraz absurdy towarzyszące nam w życiu codziennym. Zabawa była przednia, na widowni rozbrzmiewały raz po raz salwy śmiechu i brawa. Publiczność nie chciała wypuścić zespołu ze sceny. Ustąpiła dopiero po numerze na bis i w dobrych humorach na weekend opuszczała mury naszego ośrodka.
- autor: NOK
Siatkówka dziewcząt
Jarmark Świąteczny
Zapraszamy wszystkich na Jarmark Świąteczny do Galerii Łącznik w Nowodworskim Ośrodku Kultury!
Nie masz pomysłu na prezent? Przyjdź i wybierz.
Malowana ceramika, ozdoby świąteczne, kartki świąteczne, broszki z materiału, obrazy, pierniczki świąteczne, drobne upominki to tylko niektóre przedmioty jakie będzie można zabrać ze sobą do domu, wszystko ręcznie robione przez mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego i okolic.
Oprócz stoisk z rękodziełem lokalnych twórców i artystów zapraszamy najmłodszych na warsztaty plastyczne, podczas których wraz z pomocą rodziców będzie można wykonać ozdoby świąteczne. Po warsztatach zapraszany na bajkę dla dzieci o tematyce zimowej.
Tytuł bajki znajdziecie na: www.facebook.com/events/741497185939000/
11:00-16:00 Jarmark
11:30-12:30 warsztaty plastyczne
13:00-14:50 bajka dla dzieci
WSTĘP WOLNY
Zapraszamy całe rodziny do odwiedzenia Jarmarku Świątecznego.
- autor: NOK
Więcej niż kino - Wałęsa. Człowiek z nadziei
Więcej niż kino - to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu": producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami.
Podczas najbliższego spotkania obejrzymy film Andrzeja Wajdy
"WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI".
O tajnikach scenografii filmowej, w rozmowie z red. Stanisławem Zawiślińskim opowie nam MAGDALENA DIPONT.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
06.12.2014 r. godz.18.00
WSTĘP WOLNY
Z A P R A S Z A M Y
- autor: NOK
Świąteczna Zbiórka Żywności w NDM!
W najbliższy weekend, 29-30 listopada, miasto Nowy Dwór Mazowiecki we współpracy z Bankiem Żywności SOS w Warszawie organizuje Świąteczną Zbiórkę Żywności 2014.
W nowodworskich marketach zostaną ustawione specjalne kosze, w których będzie można umieszczać żywność o wydłużonym terminie przydatności: słodycze, makaron, mąkę, ryż, olej, konserwy, cukier itp.
Zebrana żywność w okresie przedświątecznym trafi do najuboższych mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego, wytypowanych przez OPS.
W zbiórce żywności udział biorą:
- Carrefour ul. Spacerowa,
- Kaufland ul. Morawicza,
- POLOmarket ul. Berlinga,
- TopMarket ul. Warszawska,
- Biedronka ul. Harcerska,
- Biedronka ul. Mazowiecka,
- MarcPol ul. Wojska Polskiego,
- Lidl ul. Inżynierska.
Wolontariuszami podczas akcji będą uczniowie nowodworskich szkół i organizacji pozarządowych. Darczyńcą chemii gospodarczej, kartonów i partnerem akcji jest firma Reckitt Benckiser.
Puchar Polski „OYAMA TOP”
22.11.2014 r. w Jeleniej Górze odbył się XV Puchar Polski Juniorów i Seniorów w Oyama Karate „OYAMA TOP”, w którym udział wzięło 360 zawodników i zawodniczek z 43 klubów Oyama karate, w tym przedstawiciele karate Kyokushin Tezuka Group i Karate Kanreikai oraz zawodnicy z Kanady i Estonii. Zawody odbyły się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Miasta Jeleniej Góry oraz Prezesa OYAMA Polskiej Federacji Karate. Zmagania rozpoczęły się o godzinie 9.00 od walk juniorów w wieku 10-14 lat. Następnie na matę weszli zawodnicy w wieku 14-18 lat. Walki eliminacyjne, które trwały kilka godzin wyłoniły najlepszych zawodników i zawodniczki, którzy zmierzyli się w walkach finałowych. Najlepsi zawodnicy uhonorowani zostali pamiątkowymi pucharami, nagrodami rzeczowymi, dyplomami, a także nagrodami finansowymi. Na deser pozostał efektowny pokaz łamania desek, który wzbudził naprawdę spore zainteresowanie widzów.
Klub UKS Mazowieckie Centrum Karate reprezentowali: Maciej Ziemak (Nowy Dwór Mazowiecki), Bilal Jadou (Nowy Dwór Mazowiecki), Ibrahim Jadou (Nowy Dwór Mazowiecki), Szymon Mielczarek (Nowy Dwór Mazowiecki), Mikołaj Olender (Legionowo).
Nowodworzanie wywalczyli w tych prestiżowych zawodach dwa srebrne medale: Maciej Ziemak w kategorii Junior 14-16 lat i Bilal Jadou w kategorii lekki kontakt 10-12 lat.
Puchar Polski „OYAMA TOP” kończy tegoroczny sezon startów, w których to nasz utytułowany zawodnik Maciej Ziemak zdobył: I miejsce w Mistrzostwach Mazowsza, II miejsce w Pucharze Mazowsza, I miejsce w Mistrzostwach Polski, II miejsce w Pucharze Polski. Jest to także wielki sukces naszego debiutanta Bilala Jadou, który stoczył trzy zwycięskie walki. Walkę finałową stoczył z przeciwnikiem cięższym o ponad 10 kg. Był to bardzo udany rok dla naszych zawodników.
Kolejne zawody, do których już trenują Nasi zawodnicy to Otwarty Puchar Europy - Wieliczka 23.05.2015r.
Życzymy kolejnych sukcesów Naszym zawodnikom. OSU !!!
- autor: Dariusz Kowlaski
Artystyczny wieczór z Elżbietą Wojnowską
Elżbieta Wojnowska była gościem listopadowego bardzo kulturalnego wieczoru ze Sceną Zaułek w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Podczas, niezwykle emocjonalnego koncertu, artystka wykonała utwory do tekstów wybitnych poetów m.in.: Bolesława Leśmiana "Módlmy się", Bertolta Brechta "Jak sobie pościelesz", "Ballada o guziku", Jonasza Kofty "Trzeba marzyć", Agnieszki Osieckiej "Sztuczny miód", Jacka Kaczmarskiego "Źródło" i in., do których muzykę skomponowali: Henryk Alber, Jacek Zieliński, Janusz Strobel, Jacek Kaczmarski, Janusz Tylman, Krzysztof Paszek, Kurt Weill, Derwid i sama Elżbieta Wojnowska.
Każde wykonanie poprzedzone było komentarzem dotyczącym genezy powstania utworu, bądź uzasadniające jego wybór do repertuaru. Bardzo osobisty stosunek artystki do zaproponowanych tekstów determinował ogromne emocje jakie towarzyszyły ich prezentacji.
Elżbieta Wojnowska należy do pokolenia, które obdarzone autentycznym talentem, popartym ciężką pracą, wciąż utrzymują znakomitą formę artystyczną - piękny dźwięczny głos, znakomite interpretacje, budowanie dramaturgii, nastroju - nowodworska publiczność nagrodziła owacją na stojąco, a 40-lecie pracy artystycznej uczczono wręczeniem jubilatce bukietu kwiatów i gromkim Sto Lat.
Na scenie wspomagał Elżbietę Wojnowską muzycznie Jakub Lubowicz.
Podczas wieczoru kilka swoich utworów, z towarzyszeniem wirtuoza akordeonu Rafała Grząki, zaśpiewał dla nowodworzan założyciel Sceny Zaułek i gospodarz bardzo kulturalnych wieczorów, bard, poeta i kompozytor Wojtek Gęsicki. Wśród nich, trzy nowe: "Burza", "Jesień, Jesień" i "O jeZUS-ie" w lekkiej formie traktujące o kwestiach "egzystencjalnych", które bardzo ciepło przyjęte zostały przez publiczność. Sympatycy twórczości Wojtka liczą, że są one zalążkiem materiału na nową płytę!
- autor: NOK
Scrabblowe emocje do ostatniej rundy
W dniach 15-16 listopada 2014 r., w Nowodworskim Ośrodku Kultury 54 scrabblistów rywalizowało w XVII Otwartych Mistrzostw Nowego Dworu Mazowieckiego w Scrabble. Większość przyjechała z Warszawy i okolic, ale przybyli także gracze z Gdyni, Sopotu, Białegostoku, Włocławka i Sandomierza. „Liczy się pasja, a nie odległość” jak powiedział jeden z młodych uczestników imprezy. Dlatego też, od lat na nasz turniej przyjeżdża kilkunastu najlepszych polskich scrabblistów. W tym roku gościliśmy m.in.: M. Skrobosza (3 miejsce na liście rankingowej), M. Alabrudzińskiego (4 miejsce), S. Rydzika (10 miejsce), M. Reda (11 miejsce), T. Zwolińskiego (12 miejsce). Większość z tych Panów jest posiadaczem tytułu Mistrza Polski. Jednakże każdego roku, na naszym turnieju, pojawiają się nowe twarze młodych pasjonatów, co dobrze wróży tej mądrej grze. Wracając do rozgrywek, to już "na starcie" wyłonił się lider Mirosław Uglik z Warszawy (21 na liście rankingowej, były Mistrz Polski), który wygrywał 6 partii z rzędu, ale w 7 spotkał się z Markiem Redą, z którym, małą ilością punktów, ale przegrał, pozostające jednak liderem turnieju na koniec pierwszego dnia zawodów. W niedzielę rozgrywki rozpoczęły się o godzinie 10.00. Do rozegrania pozostało 5 rund i wiele zmian w kwalifikacji punktowej mogło jeszcze nastąpić, jak ocenił sędzia turnieju Andrzej Lonżyński. I tak też się stało, emocje trwały do ostatniej rundy, aż siedmiu uczestników miało szanse na zwycięstwo. Jednakże prowadzący z przewagą jednego punktu Marek Reda nie dał go sobie odebrać i został nowym Mistrzem Nowego Dworu Mazowieckiego. Drugie miejsce zajął Michał Alabrudziński, a trzecie Miłosz Wrzałek. Kolejne miejsca zajęli Mirosław Uglik i Mariusz Wrześniewski. Najlepszą scrabblistką na naszym turnieju okazała się Joanna Jewduch z Warszawy. Na zakończenie najlepsi otrzymali wspaniałe puchary i nagrody ufundowane przez Nowodworski Ośrodek Kultury, Zakład Energetyki Cieplnej w Nowym Dworze Mazowieckim, Firmę „REMI” Barbara Torzewska oraz Witolda Rogowskiego dystrybutora eleganckich parasoli marki Fulton, ulubionej przez Królową Elżbietę II. Impreza zakończyła się tradycyjną wspólną fotografią.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w turnieju, sędziemu Andrzejowi Lonżyńskiemu za wieleloletnią opiekę nad przebiegiem zawodów, sponsorom za ufundowanie nagród.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok na "osiemnastkę".
- autor: NOK
Wygrany następny mecz w tenisie stołowym
19 listopada 2014 roku drużyna UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki podejmowała u siebie SLKS OLIMPIJCZYK Jeżewo w ramach rozgrywek o mistrzostwo 5 ligi mężczyzn w grupie A w tenisie stołowym prowadzonych przez Mazowiecki Związek Tenisa Stołowego. Mecz wygrał UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki stosunkiem punktów 8:5.
Drużynę gości SLKS OLIMPIJCZYK Jeżewo reprezentowali: Daniel Cendrowski, Krystian Igielski, Adrian Tyburski i Arkadiusz Joachimowicz.
Drużynę gospodarzy UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki reprezentowali: Krzysztof Grela, Marek Malita, Andrzej Jędróźwiak, Jarosław Wronka, Zdzisław Faber (rez.), Marcin Błachnik, (rez.), Dariusz Brzeziński (rez.).
Już niedługo następne spotkanie pomiędzy UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki a ULKS VIS Wiskitki, które zostanie rozegrane 7 grudnia 2014 r. o godzinie 11.00 w hali sportowej Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim - Modlinie Twierdzy przy ul. Gen. Bema 312.
Puchar Polski Juniorów w Boksie
Przez cztery dni (20-23.11.2014r.) w hali widowiskowo-sportowej NOSiR odbywały się walki bokserskie w ramach Pucharu Polski Juniorów. Głównymi organizatorami byli: Polski Związek Bokserski wraz z Nowodworskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.
Do Nowego Dworu Mazowieckiego zawitało 54 zawodników z całej Polski (reprezentanci 12 okręgów bokserskich: kujawsko-pomorski, wielkopolski, mazowiecki, lubelski, świętokrzyski, zachodniopomorski, pomorski, podlaski, śląski, łódzki, dolnośląski, warmińsko-mazurski). Puchar Polski odbył się w dziewięciu kategoriach wagowych: 49 kg, 56 kg, 60 kg, 64 kg, 69 kg, 75 kg, 81 kg, 91 kg, 91+ kg. Do walk przystąpili również reprezentanci NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, byli to: Wiśniewski Michał (kat. 75 kg), Wojciechowski Kacper (kat. 60 kg), Tobiasz Mariusz (60 kg), Borzęcki Norbert (kat. 56 kg). Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęli nowodworscy bokserzy: Borzęcki Norbert oraz Tobiasz Mariusz, trzecie miejsce zajął Wojciechowski Kacper, miejsce 9-11 Wiśniewski Michał. W klasyfikacji klubowej NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki zajął 2 miejsce.
- autor: NOSiR
Zawody pływackie o puchar prezesa STS Maraton
W niedzielę 23 listopada 2014 roku młodzi adepci pływania rywalizowali w nowodworskiej pływalni o puchar prezesa Stowarzyszenia Turystyczno Sportowego Maraton. Sędzią głównym zawodów był Pan Tomasz Wichowski, sędzią starterem Pan Bartosz Ners. Wśród uczestników panowała wyjątkowa atmosfera, frekwencja na zawodach była bardzo duża zarówno jeśli chodzi o zawodników jak i trybuny były zapełnione do ostatniego miejsca, dzieci rywalizowały ze sobą i jednocześnie świetnie się bawiły. Chcemy krzewić zdrowy tryb życia i popularyzować pływanie w naszym mieście. Impreza wypadła świetnie i już myślimy o następnej - powiedział Tomasz Wichowski główny organizator zawodów, który prowadzi również na pływalni NOSiR-u szkołę pływania Sport-Plus, z której zawodnicy zajęli czołowe miejsca. Organizatorzy zawodów to wspomniana wcześniej szkoła pływania Sport-Plus, STS Maraton ,UKS Lotnisko Modlin i NOSiR. Impreza nie odbylaby się bez pomocy sponsorów Banku spółdzielczego w Nowym Dworze Mazowieckim, restauracji i pizzeri HIT, piekarni i cukierni KOŁACZ, przychodni weterynaryjnej BAGIENNA z Chotomowa, STS Maraton, szkoła pływania SPORT-PLUS. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale a najlepsi w swoich kategoriach wiekowych puchary i bardzo fajne upominki sportowe.Po zakończeniu rywalizacji sportowej na uczestników czekał gorący poczęstunek ufundowany przez pizzerie HIT i cukierni Kołacz.
Wyniki zawodów
Rocznik 2008 i MŁODSI
Dziewczyny
I miejsce - Traczyk Anna
II miejsce - Hanna Urban
III miejsce - Natalia Świeboda
Chłopcy
I miejsce - Mateusz Nowak
II miejsce - Szymon Małecki
III miejsce - Jan Michałowski
Rocznik 2007
Dziewczyny
I miejsce - Amelia Mizerska
II miejsce - Kalina Białowąs
III miejsce - Agata Brańska
Chłopcy
I miejsce - Julian Maliński
II miejsce - Jakub Szymański
III miejsce - Igor Butkin
Rocznik 2006
Dziewczyny
I miejsce - Alicja Końsko
II miejsce - Maja Trzaskoma
III miejsce - Gabryela Jaroszczyk
Chłopcy
I miejsce - Łukasz Chrustowski
II miejsce - Piotr Witkowski
III miejsce - Franciszek Kunicki
Rocznik 2005-2004
Dziewczyny
I miejsce - Michalina Grzegorzewska
II miejsce - Wiktoria Osińska
III miejsce - Weronika Grotowska
Chłopcy
I miejsce - Antoni Mosiński
II miejsce - Marcin Baran
III miejsce - Mikołaj Brocławik
Rocznik 2003-2002
Dziewczyny
I miejsce - Majka Macińska
II miejsce - Maja Kołacz
III miejsce - Weronika Gromadka
Chłopcy
I miejsce - Antoni Wojcieszek
II miejsce - Oskar Bziuk
III miejsce - Maksym Bardoni
- autor: Organizatorzy
Usuwanie azbestu z naszego miasta
Dnia 12.08.2014 r. uchwałą NR 1408/14 Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, zgodnie z umową nr 0747/14/OZ/D z dnia 30.10.2014r. Miasto Nowy Dwór Mazowiecki otrzymało dotację w wysokości 7.307,00 zł. na realizację projektu pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Nowy Dwór Mazowiecki”.
Wysokość dofinansowania zadania udzielonego w ramach Programu usuwania i unieszkodliwiania azbestu na terenie województwa mazowieckiego wyniósł do 84,91 % kosztu kwalifikowanego netto w tym do 42,455 % kosztów kwalifikowanych zostało udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Całkowity koszt kwalifikowany zadania brutto wynosił 8 605,26 zł. Ponad 15% wartości kosztów zadania pokryło Miasto Nowy Dwór Mazowiecki.
Obecny projekt był kontynuacją działań rozpoczętych w 2011r. W latach 2013r.- 2014r. chęć udziału w projekcie realizowanym w roku 2014r. zadeklarowało trzynastu właścicieli budynków z terenu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki pokrytych wyrobami azbestowymi. Osoby te nie poniosły żadnych kosztów związanych z demontażem wyrobów azbestowych gdyż pokryte one zostały ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz z budżetu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki .
Zgodnie z umową zawartą z firmą Zakładem Gospodarki Komunalnej GRONEKO z siedzibą Mikorzyn 19, 87-732 Lubanie w dniach od 01 lipca do 29 sierpnia 2014r. zdemontowano i zutylizowano 271 m2 wyrobów azbestowych oraz odebrano i zutylizowano 1049,31 m2 wyrobów azbestowych. Łącznie na składowisko odpadów niebezpiecznych trafiło 1320,31 m2 azbestu
Jednocześnie informuję, ze nadal trawa zbieranie wniosków osób deklarujących pozbycie się wyrobów azbestowych z terenu własnych nieruchomości w przyszłym 2015 roku.
Jacek i Placek
Z cyklu „Poranek z teatrem” w sobotę 22 listopada 2014r. na scenie naszego ośrodka zaprezentował się Teatr MER z Łodzi ze spektaklem pt. „Jacek i Placek”, opartym na znanej książce K. Makuszyńskiego pt. „O dwóch takich co ukradli księżyc”. Opowieść o bliźniakach ze wsi Zapiecek w wykonaniu łódzkich aktorów to wspaniały przykład bajki z morałem. Dwóch urwisów, którzy uciekają w świat od codziennych obowiązków w poszukiwaniu beztroskiej krainy przeżywa wiele niemiłych przygód. Nabyte doświadczenie uświadamia Jackowi i Plackowi jak dobrze było w domu i wywołuje tęsknotę za matką. Postanawiają wrócić do domu, a spotkanie z: pelikanem, bobrem, samotną kobietą i zbójami uczy ich pokory, szacunku do pracy i miłości do bliskich, bo „nie wszystko złoto co się świeci” i niektórzy muszą uczyć się na własnych błędach. Integralną częścią przedstawienia były urocze, mądre piosenki, które bardzo ożywiały i uatrakcyjniły prezentowaną historię, nagrodzoną dużymi brawami i pochwałami od publiczności.
- autor: NOK
Pierwszy występ sekcji podnoszenia ciężarów NOSiR w Mistrzostwach Polski!
Po wielu latach nieobecności - sekcja podnoszenia ciężarów wraca na arenę krajową. Młodzi zawodnicy trenujący po okiem trenera Marcina Ciesielskiego wzięli udział w Mistrzostwach Młodziczek i Młodzików do 15 lat. Zawody Odbyły się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Biłgoraju w dniach 16-19.10.2014 r. Nowy Dwór Mazowiecki reprezentowało czterech zawodników w kategoriach: 58 kg, 56 kg, 69 kg, +85 kg. Wszyscy startujący poprawili swoje rekordy życiowe w dwuboju. W klasyfikacji klubowej NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki zajął 27 miejsce na 70 startujących.
Wyniki naszych reprezentantów:
kat. 58 kg
Boruc Anita - 36 + 46= 82 kg ( IX miejsce)
kat. 56 kg
Dominiak Kacper - 44 + 62 =106 kg (XIX miejsce)
kat. 69 kg
Borzęcki Daniel 64+80 =144 kg (XII miejsce)
kat. +85 kg
Apel Jan 87 + 105 = 192 kg (VII miejsce)
Młodzi zawodnicy bardzo dobrze zaprezentowali się na tegorocznych Mistrzostwach Polski. Za rok zamierzają powalczyć o medale.
Życzymy wytrwałości i sukcesów!
- autor: NOSiR
Przesłuchania do zespołu wokalnego
Lubisz śpiewać? Kochasz muzykę? Czekamy na Ciebie!
Zapraszamy dzieci od III do VI klasy szkoły podstawowej
na przesłuchania do zespołu wokalnego.
Konieczny zapał i słuch muzyczny.
Może śpiewanie stanie się Twoją pasją!
Przesłuchania odbędą się we wtorek 2 grudnia o godz. 16:00
w Nowodworskim Ośrodku Kultury.
Zespół poprowadzi Antonina Wiśniewska-Wenda.
Do zobaczenia.
- autor: NOK
Spotkanie organizacyjne – Świąteczna Zbiórka Żywności
Zapraszamy na spotkanie dotyczące Świątecznej Zbiórki Żywności 2014, które odbędzie się w najbliższą środę 26 listopada o godz. 17.00 w sali 312 Urzędu Miejskiego (III piętro). Zapraszamy przedstawicieli poszczególnych szkół i organizacji zaangażowanych w akcję, a także wszystkich tych, którzy chcą pomóc w realizowaniu przedsięwzięcia. Bieżące informacje dostępne są na fanpage Mały Sektor Dużych Rzeczy https://www.facebook.com/malysektorduzychrzeczy
Tajemnicze przypadki św. Mikołaja
Zapraszamy na spektakl
pt. „TAJEMNICZE PRZYPADKI ŚW. MIKOŁAJA”
W odległej mikołajowej krainie, panuje przedświąteczny harmider. Jednak elfy, mimo, że bardzo zajęte, znajdują czas na opowiedzenie dzieciom kilku historii z życia dobrego dziadunia. O tym jak Mikołaj był na dzikim zachodzie, czego nauczył piratów, którzy go porwali, w czym pomógł ufoludkom. Sam Mikołaj zdradzi dzieciom swój największy sekret… Jaki? O tym widzowie dowiedzą się dopiero na końcu opowieści...
Spektakl w żywym planie, bajka bogato ilustrowana muzycznie.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
6 grudzień 2014 r. godz.10.00
Karty wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
Z A P R A S Z A M Y
Przestrzeń Młodych - HIP HOP NDM
Bezpieczne pożyczki, lokaty i ubezpieczenia
Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku
zaprasza na kolejne spotkanie
w środę 26 listopada 2014 r. o godz. 17.00
w Zespole Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy
(biblioteka szkolna na parterze)
z doradcą finansowym Kamilem Nowakiem
Temat spotkania:
Bezpieczne pożyczki, lokaty i ubezpieczenia
Mile widziane nowe osoby, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę z różnych dziedzin, spotkać się przy kawie lub herbacie w miłym towarzystwie pań i panów.
- autor: Ryszard Nowak
Policjant też Honorowym Dawcą Krwi
8 listopada w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z okazji Nowodworskich Dni Honorowego Krwiodawstwa 2014.
Chwilę po godzinie 11.00 w auli Nowodworskiego Ośrodka Kultury Wiceprezes Nowodworskiego Zarządu PCK Pani Wioletta Popławska rozpoczęła uroczyste spotkanie z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa. W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaki i wyróżnienia działaczom i sympatykom PCK oraz Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi. Dwaj mieszkańcy gminy Nasielsk panowie Jan i Zygmunt Romańscy zostali uhonorowani odznaką Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu Obaj oddali razem ponad 100 litrów krwi.
Wśród wyróżnionych Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża II stopnia odznaczona została pani Dorota Kalinowska – prezes Klubu HDK „Kropelka” w Nasielsku Odznaką III stopnia - jako wyraz podziękowania za wieloletnie, szczególne zasługi w rozwoju Honorowego Dawstwa Krwi:
- Komendant Nowodworskiej Policji nadkom. Marek Ujazda,
- Pan Janusz Wapniewski, krwiodawca z Nasielska
oraz pan Marek Lisiak – Komendant Placówki Straży Granicznej na lotnisku w Modlinie.
Odznaką Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi II stopnia został wyróżniony podinsp. Arkadiusz Władziński, Ekspert Wydziału Kontroli KSP.
Wręczono też 10 odznak ZHDK stopnia za oddanie honorowo co najmniej 18 litrów krwi pełnej, IIstopnia po oddaniu 12 litrów krwi – 15 krwiodawcom, zaś 25 odznak ZHDK III stopnia dla krwiodawców, którzy oddali co najmniej 6 litrów krwi Krajowa Rada Honorowego Krwiodawstwa PCK wystosowała podziękowania do 20 honorowych dawców krwi z powiatu nowowdworskiego.
W trakcie uroczystości przedstawiciele władz samorządowych pan Krzysztof Kapusta – Starosta Nowodworski oraz pan Jacek Kowalski – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego wypowiedzieli ku honorowym krwiodawcom wiele ciepłych, serdecznych słów podziekowań za wieloletnie bezinteresowne dzielenie się własną krwią z osobami będącymi w stanie zagrożenia życia. 25 krwiodawców w tym 15 kobiet otrzymało podziękowania od Starosty nowodworskiego wraz z drobnymi upominkami. Specjalnymi statuetkami dziękczynnymi od Starosty nowodworskiego uhonorowani zostali prezesi wszystkich Klubów HDK z terenu powiatu. Burmistrz Nowego Dworu pan Jacek Kowalski przekazał na ręce prezesa Mariana Wasierzyńskiego pamiątkową plakietkę 64o-lecia nadania praw miejskich Nowego Dworu Mazowieckiego, a pani Prezes V. Popławska otrzymała piękny bukiet kwiatów. Również w imieniu swoim oraz władz samorządowych zaprosił na słodki poczęstunek ufundowany dla uczestników uroczystości.
Spotkanie zakończyło się występem uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Goławicach.
W imieniu Zarządu Rejonowego PCK krwiodawców i swoim własnym składam gorące podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i tak miłego przeprowadzenia uroczystości: władzom samorządowym Powiatu – Staroście p. Krzytofowi Kapuscie, Burmistrzowi Nowego Dworu Mazowieckiego – p. Jackowi Kowalskiemu, pracownikom samorządu powiatowego z Zespołu promocji i spraw społecznych – paniom Hannie Górskiej i Magdalenie Czechowicz oraz panu Zenonowi Klimczewskiemu z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim. Dziękujemy sponsorom, a zwłaszcza panu Ireneuszowi Jankowskiemu z firmy „Kołacz” i Markowi Szarowowi z cukierni „Szarowa” za wspieranie słodkościami i ciastami spotkań i uroczystości PCK.
Marian Wasierzyński
Prezes ZOR PCK
Puchar Polski Juniorów w Boksie
Do niedzieli w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Sportowej 66 odbywają się walki bokserskie w ramach Pucharu Polski Juniorów.
Piątek - od 12.00 walki ćwierćfinałowe I, od 17.00 walki ćwierćfinałowe II.
Sobota - od 13.00 walki półfinałowe I, od 17.00 walki półfinałowe II.
Niedziela - od 11.00 WALKI FINAŁOWE.
- autor: NOSiR
Pierwsza wygrana we własnej hali!
W minioną sobotę (15.11.) siatkarki NOSiR-u pokonały drużynę ŁKS II SMS MG 13 Łódź. Pierwszy set nie należał do najlepszych, gdy na tablicy widniał wynik 19:24 dla Łodzi wydawałoby się, że pierwsza partia zakończy się na korzyść gości. Jednak nasze dziewczyny tak łatwo się nie poddały doprowadzając do remisu, a ostatecznie wygrywając I seta 32:30. W drugim i trzecim secie NOSiR nie pozwolił tak łatwo oddać punktów wygrywając do 22 i 21. Był to bardzo emocjonujący mecz, który z pewnością dostarczył emocji obecnym na trybunach. Wygrywając 3:0 dziewczyny „Odczarowały” halę przy Sportowej 66. Zyskując 3 punkty NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki awansował na 3 miejsce w tabeli.
Miejsce | Drużyna | Mecze | Punkty | Sety | Małe pkt. |
1. | Wisła Warszawa | 5 | 14 | 15:3 | 434:329 |
2. | KS AZS AWF UKSW Warszawa | 5 | 12 | 14:6 | 459:387 |
3. | NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki | 5 | 10 | 11:6 | 377:367 |
4. | Bluesoft Mazovia Warszawa | 6 | 9 | 10:10 | 443:410 |
5. | ŁMLKS Łaskovia Łask | 5 | 5 | 8:12 | 425:453 |
6. | ŁKS II SMS MG13 Łódź | 5 | 3 | 5:14 | 343:445 |
7. | GLKS Nadarzyn | 5 | 1 | 3:15 | 334:424 |
Kolejny mecz nasz zespół rozegra z liderem tabeli, Wisłą Warszawa w hali przeciwniczek w dn. 23.11. (niedziela) o godz. 16.00 (w Hali Sportowej OSiR w Warszawie - Bemowo przy ul. Obrońców Tobruku 40).
- autor: NOSiR
Warsztaty fotograficzne
Zapraszamy na nową formułę zajęć fotograficznych.
Co nowego?
Częstotliwość: raz w tygodniu (czwartki).
Czas zajęć: 2h.
Zajęcie będą odbywały się w blokach 12 godzinnych.
27 listopada 2014 r. rozpoczynamy drugi blok programowy.
PODSTAWY PORTRETOWANIA LUDZI
Omówione zostaną następujące punkty:
1. odmienność fotografowania mężczyzn, kobiet i dzieci;
2. portret psychologiczny - oświetlenie, wyraz artystyczny, miejsce, klimat;
3. portret reporterski - chwila, emocje, nastroje, miejsce;
4. portret studyjny - lampy błyskowe, różne typy światła, rekwizyty;
5. obiektywy, filtry, nasadki efektowe wspomagające efekty portretowania;
6. poprawki komputerowe.
Zapraszamy na pierwsze spotkanie 27 listopada o godz. 17:00.
Zapisy pod nr telefonu: (22) 732 08 76.
Koszt: 30 zł/blok.
- autor: NOK
Udany występ biegaczy Joggera
W niedzielę 16 listopada w Parku Leśnym na Młocinach rozegrana została II runda ogólnopolskich biegów CITY TRAIL GRAND PRIX WARSZAWY. Na 5 kilometrową trasę wystartowała rekordowa liczba 437 uczestników, o 111 więcej niż w biegu październikowym. Sprzyjająca pogoda pozwalała na uzyskiwanie rekordowych rezultatów przez większość uczestników, przez co poziom zawodów był niezwykle wysoki. Zespół JOGGERA odniósł trzy zwycięstwa. Najmłodsze kategorie K-16 i M-16 wygrali Anna Nikitin z rekordem życiowym 24.09 i Tomasz Ołdak 18.04. Dobrze wypadli w tych kategoriach Maciej Jajszczak 19.24 i Piotr Wodyński 20.17 oraz powracająca do biegania Monika Choinka 27.36. Miłą niespodziankę sprawił najmłodszy debiutant 11 letni Michał Wodyński, który po pasjonującym finiszu wyprzedził kilkunastu starszych biegaczy osiągając bardzo dobry czas jak na jego wiek i brak doświadczenia 27.03. Ze starszych zawodników w czołówce dobiegli Piotr Ochman 18.24 i Marek Dobrowolski 21.03, co dało im wysokie miejsca w ich kategoriach wiekowych. Słowa uznania należą się trenerowi zespołu Marianowi Kościelniakowi, który startując w niższej kategorii M-60 pokonał swoich dwunastu rywali, młodszych średnio o ponad 10 lat z czasem 24.24, lepszym od czasu z poprzedniej rundy o minutę i 5 sekund. Warto jeszcze dodać, że w biegu młodzieżowym, który odbył się przed biegiem głównym reprezentant Harcownika Małocice, trenowany przez Marka Dobrowolskiego Krystian Bocian w kat. D-4 (roczniki 1999-2000) zajął III miejsce. Gratulujemy wszystkim osiągniętych rezultatów i życzymy powodzenia w III rundzie tego cyklu, który odbędzie się 14 grudnia również na Młocinach.
- autor: emka
XXX Zimowa Wystawa Psów Rasowych
Nowodworska Karta Familijna
Szanowni Państwo,
Przypominamy, że większość Nowodworskich Kart Familijnych traci swoją ważność z dniem 31 grudnia 2014 roku. Datę ważności karty można sprawdzić na białym pasku, znajdującym się na każdej z kart. Wnioski o przedłużenie swoich NKF można składać w p. 101 Urzędu Miejskiego. Wniosek do pobrania na www.nowydwormaz.pl/nkf.
Jednocześnie informujemy, że Rada Miejska uchwaliła zmiany w programie Nowodworska Karta Familijna. Karty wydawane będą dzieciom rodzin wielodzietnych do 18 roku życia lub 24 (w przypadku okazania zaświadczenia o kontynuowaniu nauki). Rodzice/opiekunowie prawni rodzin wielodzietnych, spełniający w chwili składania wniosku kryteria programu, będą otrzymywać karty dożywotnio. Do tej pory każda z Nowodworskich Kart Familijnych traciła ważność z końcem roku kalendarzowego, w którym została wydana.
Czwarta Fala w NOK-u
Nowodworski Ośrodek Kultury ma przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z kabaretem Czwarta Fala.
Kabaret Czwarta Fala - kielecka formacja młodego pokolenia, której twórczość opiera się na odnajdywaniu odrealnionych aspektów pozornie normalnych sytuacji. Kabaret ma na koncie 3 autorskie programy, każdy doskonale przyjmowany przez publiczność.
Czwarta Fala powstała we wrześniu 2009 roku w Kielcach i może pochwalić się aż 50 nagrodami na ogólnopolskich festiwalach kabaretowych, z czego większość stanowią nagrody publiczności.
Najbardziej znanym skeczem Kabaretu Czwarta Fala jest Pośredniak, czyli historia dwóch dresiarzy - Kloca i Wentyla, którzy w poszukiwaniu pracy trafiają do redakcji Bravo Girl.
Młodość, pomysłowość i energia sceniczna - tak najkrócej można opisać twórczość Kabaretu.
Każdy ich występ jest inny, każdy niesie w sobie potężną dawkę pozytywnych emocji i zaskakujących zwrotów akcji.
Zawsze gotowi do działania, zawsze pełni zapału, zawsze otwarci na Twoje sugestie.
Odkryj w sobie pokłady humoru, o których do tej pory nie miałeś pojęcia, pozwól zaprosić się do świata absurdu, w którym nigdy niczego nie możesz być pewien, pozwól porwać się Czwartej Fali!
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Ignacego Paderewskiego 1A
22 listopada 2014 r. godz. 17.00
WSTĘP WOLNY
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA
- autor: NOK
Świąteczna paczka dla schroniskowego psiaczka
- autor: Patrycja Dobrowolska
Pomnik marszałka Piłsudskiego w Nowym Dworze Mazowieckim
10 listopada 2014 r., podczas miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w Nowym Dworze Mazowieckim u zbiegu ulic Warszawskiej i Zakroczymskiej odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Autorem popiersia marszałka Piłsudskiego jest znany rzeźbiarz Tadeusz Tchórzewski.
Odsłonięcie pomnika było efektem działalności nowodworskich społeczników i pasjonatów historii, którzy 28 grudnia 2012 r., z inicjatywy Sebastiana Sosińskiego, płk. rez. Alfreda Kabaty i Tadeusza Sosińskiego utworzyli Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Działania Komitetu finansowo i organizacyjne wsparły władze miasta. Fundusze na budowę pomnika pozyskano także od instytucji, firm, organizacji społecznych i ze sprzedaży cegiełek zakupionych przez mieszkańców miasta.
W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli m.in.: Andrzej Halicki – minister administracji i cyfryzacji, Bożena Żelazowska – zastępca kierownika Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ludwik Jerzy Rakowski – przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Jacek Kowalski – burmistrz miasta, Krzysztof Bisialski – przewodniczący Rady Miejskiej, Krzysztof Kapusta – Starosta Nowodworski. Licznie przybyli mieszkańcy miasta, delegacje szkół i przedstawiciele organizacji społecznych.
Uroczystość rozpoczęła się od inscenizacji ukazującej postać marszałka Józefa Piłsudskiego, którą zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2. Po jej zakończeniu głos zabrał Tadeusz Sosiński - przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który podziękował władzom miasta i ofiarodawcom, dzięki którym możliwe było wzniesienie pomnika. Dodał, że popiersie marszałka Piłsudskiego przypominać będzie mieszkańcom Nowego Dworu Mazowieckiego o takich wartościach jak: Bóg, honor, ojczyzna, patriotyzm.
Rys historyczny, uzasadniający budowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Dworze Mazowieckim, przedstawił płk rez. Alfred Kabata – prezes Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie wiceprzewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podkreślił, że w okresie międzywojennym osoba marszałka Piłsudskiego była otaczana w Nowym Dworze Mazowieckim wielkim szacunkiem.
W 1928 r. odsłonięto pomnik Marszałka w Modlinie, a w 1935 r. w Nowym Dworze Mazowieckim. Zaznaczył, że Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej był w gronie inicjatorów budowy pomnika i aktywnie włączył się w działalność Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w zbiórkę funduszy na jego budowę poprzez sprzedaż cegiełek.
Wszystkich uczestników uroczystości i zaproszonych gości powitał burmistrz Jacek Kowalski, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Głos zabrał również minister Andrzej Halicki, który mówił o znaczeniu odsłonięcia pomnika twórcy niepodległej Polski dla mieszkańców miasta.
Odsłonięcia pomnika dokonali burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, członkowie Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zaproszeni goście. Po ceremonii odsłonięcia, pomnik poświęcił ks. Andrzej Kwiatkowski – proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła.
Uroczystość zakończyło składanie wiązanek pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
- autor: Andrzej Krajewski; foto: Marcin Łada
Zapraszamy na kawę do nowego barku połączonego ze sklepem!
Port Lotniczy Warszawa/Modlin zmienia się dla swoich pasażerów. Wraz ze wzrostem liczby obsługiwanych podróżnych rozszerza się też oferta gastronomiczna, handlowa i usługowa. Wszystko to z myślą o komforcie pasażerów.
Teraz lotnisko wzbogaciło się o sklepo-kawiarnię, czyli miejsce w którym przyjemność zakupów łączy się z aromatem znakomitej kawy i atmosferą relaksu.
„VIP&FLY zaprasza wszystkich podróżnych do swojego nowo otwartego lokalu. Nastrojowe, nowoczesne wnętrze umożliwi relaks i odpoczynek przy kawie najwyższej jakości, której ziarna pochodzą z górzystych rejonów Afryki Wschodniej. Zachęcamy do skosztowania wiedeńskiej kawy Julius Meinl – 100% arabica, naturalnej herbaty organicznej w wielu odsłonach smakowych świeżo wyciskanych soków, drinków oraz innych napoi. Można tu również nabyć wyroby polskich producentów: galanterię skórzaną, odzież termo aktywną, torby z filcu, a nawet biżuterię. Specjalnie dla naszych gości zmieniamy i dostosowujemy całą ofertę” – tak do odwiedzenia nowego miejsca na mapie lotniska w Modlinie zachęcają właściciele VIP&FLY.
„Bardzo zależy nam na tym, żeby pasażerowie dobrze czuli się na naszym lotnisku, dlatego staramy się maksymalnie wykorzystać każdą wolną przestrzeń w terminalu dla wzbogacenia oferty komercyjnej. Nowa kafejka, to tylko jedna z propozycji. W najbliższym czasie uruchomiony zostanie sklep spożywczy z wyrobami regionalnymi oraz punkt apteczny. Każda nowa przestrzeń nas cieszy i mamy nadzieję, że cieszy też naszych pasażerów” – mówi Prezes Portu Piotr Okienczyc.
VIP&FLY znajduje się na antresoli w części ogólnodostępnej terminala pasażerskiego nieopodal lotniskowej kaplicy. Ceny asortymentu zaczynają się już od 30 zł za kolczyki, do 220 zł za walizki podróżne.
- autor: Magdalena Bojarska
Honorowe Obywatelstwo dla płk. rez. Alfreda Kabaty
9 listopada 2014 r. Rada Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej przy parafii Niepokalanego Serca NMP Opiekunki Niepodległości w Wierszach nadała prezesowi Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej godność Honorowego Obywatela Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej.
Jak napisano w uzasadnieniu tytuł ten nadano: Za szczególne uznanie zasług w utrwalaniu pamięci historycznej; znaczenia partyzanckiej walki o niepodległość, prowadzonej przez „Grupę Kampinos” AK; docenianie patriotycznej postawy powstańców-żołnierzy AK i mieszkańców, dzięki którym w sierpniu i wrześniu 1944 r. tereny tych miejscowości pod dowództwem partyzanckiej władzy AK wolne były od niemieckiego okupanta, tworząc Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską.
Ten sam tytuł nadano również płk w st. spocz. Józefowi Koleśnickiemu przewodniczącemu Mazowieckiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Aktu nadania dokonała Urszula Przymus prezes Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej podczas uroczystości upamiętniających 96. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Obaj wyróżnieni podziękowali za tak zaszczytne wyróżnienie i zapewnili o współpracy z Radą Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej.
Uroczystości rozpoczęła Jasnogórska Droga Krzyżowa w intencji Niepodległości Ojczyzny „Aleją Pamięci Grupy Kampinos” AK. Następnie odprawiona została koncelebrowana msza św., której przewodniczył ks. Ksawery Kujawa ze Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa. Wszystkich przybyłych na uroczystości powitał proboszcz parafii w Wierszach ks. kan. Krzysztof Kłosiewicz.
Wśród zaproszonych gości byli m. in.: Antoni Kręźlewicz – wójt Gminy Czosnów, ppłk Dariusz Cichal – dowódca 32. Wieliszewskiego dywizjonu rakietowego, st. kpt. Mariusz Wyszyński – zastępca komendanta PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, Jolanta Liszkiewicz – wiceprzewodnicząca Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat”.
Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki pod pomnikiem Męczeństwa Narodu Polskiego.
- autor: Andrzej Krajewski; foto: Kamil Malinowski
Wybory samorządowe 2014
Miejska Komisja Wyborcza podaje pierwsze, nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach samorządowych 2014.
W wyborach na burmistrza zwyciężył Jacek Kowalski, uzyskując ponad 59% poparcia. Tym samym nie będzie II tury głosowania.
Szczegółowe wyniki głosowania w wyborach na burmistrza:
Jacek Kowalski – 5977 głosów – 59,25%
Marcin Ozdarski- 2810 głosów – 27,85 %
Ryszard Guminski – 847 głosów – 8,40 %
Waldemar Głowacki – 454 głosy – 4,50 %
Do Rady Miejskiej wybieranych było 21 radnych. Mandat uzyskali:
Tomasz Reginis – WND
Jerzy Plackowski – WND
Włodzimierz Laur – Stawiamy na Rozwój
Grażyna Brzozowska – WND
Bogdan Jeziorski – Mazowiecka Wspólnota Samorzadowa
Piotr Miszczak – WND
Krystyna Nasiadka – WND
Agnieszka Kubiak – Falęcka – Stawiamy na Rozwój
Tadeusz Sosiński – WND
Ryszard Brzeziński – WND
Roman Biliński – WND
Tadeusz Ziomek – PiS
Ahmed Jadou - WND
Wioletta Dylewska – WND
Grażyna Nadrzycka – WND
Andrzej Świder – WND
Jacek Borkowski – WND
Agnieszka Kowalska – KWW Forum
Tomasz Płaneta – KWW Twierdza Modlin
Marek Ciesielski – WND
Krzysztof Bisialski - WND
Mecz tenisa stołowego
Otwarcie z pompą
Filia Publicznego Przedszkola nr 3 przy ul. Długiej została oficjalnie otwarta. Uroczystość połączono z pasowaniem na przedszkolaka.
Filia PP3 działa od września. Swój drugi dom znalazły tu dzieci 3 i 4 – letnie, które podzielono na dwie grupy. 3-latki to „Żabki”, jest ich 18. Starszych „Słoneczek” jest trochę więcej. Przystosowanie pomieszczeń zajmowanych dotąd przez Zespół Szkół trwało kilka miesięcy. Inwestycja została zakończona tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Na dzieci czekały przepiękne, kolorowe sale, bogato wyposażone w najróżniejsze zabawki, gry i przybory plastyczne. W dekorowaniu korytarza, który pełni również rolę szatni pomagali rodzice. W pobliżu budynku przedszkola przygotowano plac zabaw – ulubione miejsce wszystkich przedszkolaków.
Uroczyste otwarcie placówki odbyło się pod koniec października w towarzystwie zaproszonych gości. Nie zabrakło przedstawicieli władz miasta i powiatu w osobach Jacka Kowalskiego- burmistrza, Krzysztofa Kapusty – starosty i radnych miejskich Grazyny Brzozowskiej i Ryszarda Brzezińskiego oraz rodziców dzieci.
Dyrektor przedszkola, Elżbieta Kołodziejska odebrała symboliczny klucz do niego z rąk burmistrza Jacka Kowalskiego. Po krótkim przedstawieniu drogi do powstania filii, na scenę w końcu wtargnęły przedszkolaki. To one były najważniejsze tego dnia. Oklaskiwane głównie przez rodziców, przebrane za żabki i słońca, brawurowo wykonały szereg piosenek, tańczyły i recytowały wiersze. Wszystko to sprawiło, że pani dyrektor mogła dokonać pasowania ich na prawdziwych przedszkolaków.
Dzieci tego dnia odebrały mnóstwo prezentów i pamiątkowe dyplomy. Po zakończeniu części oficjalnej w salach czekał na nie i rodziców słodki poczęstunek. Ale to nie był koniec niespodzianek. Zwieńczeniem tego dnia okazał się pokaz robienia figurek z balonów. Zarówno przedszkolaki, jak i rodzice bawili się doskonale.
- autor: PP3
I nowodworskie Grand Prix w tenisie stołowym
Pasowanie na przedszkolaka w PP1
„Bo przedszkole uczy bawi nas, bo w przedszkolu miło płynie czas” – kto z nas nie zna tej popularnej, przedszkolnej piosenki. To już minęły dwa miesiące, gdy dzieci z grupy „Biedronki” Publicznego Przedszkola nr 1 przekroczyły jego progi. Pierwsze dni jak zawsze były nieco smutne i zapłakane. Ale dziś już o tym nikt nie pamięta, zbyt wiele ciekawych zajęć i przedsięwzięć czeka w „Wesołej Jedyneczce” na każdego przedszkolaka. 24 października 2014r. w placówce odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Na uroczystość Pasowania przybyli rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Burmistrza naszego miasta reprezentowały Panie Anna Palczowska – Skarbnik Miasta i Agnieszka Sejda - Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych. Przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami, paniami Joanną Sochą i Aliną Kaszyńską przygotowały program artystyczny, w czasie którego śpiewały i tańczyły dla przybyłych gości. Dzieci z najstarszej grupy, zgodnie z tradycją przedszkola, powitały swych młodszych kolegów i koleżanki specjalnie przygotowanym na tą uroczystość programem artystycznym. Następnie Pani Dyrektor Krystyna Kocan pasowała na przedszkolaka dzieci z grupy „Biedronki”. Każde dziecko otrzymało maskotkę oraz pamiątkowe zdjęcie. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek. Samych radosnych dni, ciekawych zajęć i wielu sukcesów w przedszkolnej edukacji wszystkim dzieciom życzy grono pedagogiczne „Wesołej Jedyneczki”.
- autor: Alina Kaszyńska
Ubawili nas do łez - VI Nowodworskie Manewry Kabaretowe
W sobotni wieczór (08.11) w hali widowiskowej Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się VI Nowodworskie Manewry Kabaretowe. Prawie 1000 osób przez trzy godziny bawiło się przy skeczach najpopularniejszych polskich kabaretów. Po każdym wybuchały salwy śmiechu, a niejeden widz ocierał z tego powodu łzy.
Na scenie wystąpili: Kabaret Jurki, Kabaret Skeczów Meczących i Paranienormalni. Całość poprowadzili Barbara Tomkowiak i Adam Małczyk z Formacji Chatelet.
Organizatorem imprezy było Miasto Nowy Dwór Mazowiecki. Patronat medialny nad imprezą objęli: Nowdworski24.pl, Wirtualny Nowy Dwór, e-nowydwor.pl; Mazowiecki Goniec Lokalny, Tygodnik Nowodworski oraz Legio24.pl.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak
Biedronki na cmentarzu
3 listopada 2014 roku dzieci z grupy „Biedronki" odwiedziły cmentarz w Nowym Dworze Mazowieckim. Słoneczna pogoda sprzyjała wyprawie, więc podróż minęła bardzo szybko. Dzieci już z daleka rozpoznały docelowe miejsce i zaczęły je charakteryzować. Wiedzą, że uroczystość Wszystkich Świętych to czas ciszy i zadumy, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i odpowiedniego zachowania się w takim miejscu. Przedszkolaki wiedzą też o święcie, które przypada 11 listopada, dlatego wraz ze swoimi Paniami zapaliły przyniesione znicze by oddać hołd poległym żołnierzom. W drodze powrotnej „Biedronki" podziwiały piękno barw jesiennych drzew oraz architekturę miasta.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Uczniowie PG4 w II powiatowym konkursie „Landeskunde – kein Problem”
W środę, tj. 29.10.2014r., odbyła się druga edycja konkursu powiatowego zorganizowanego przez Publiczne Gimnazjum nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim. W konkursie wzięło udział 6 szkół z powiatu nowodworskiego. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie każda z drużyn wybrała swojego lidera (naszą liderką jednogłośnie została Kinga Szmytkowska), który odpowiadał na pytania po naradzie ze swoją drużyną. Pierwszy etap zakończył się dogrywką, którą nasza drużyna wygrała i tym samym awansowała do finału. W finale spotkały się 3 najlepsze drużyny – PG 1, PG 2 i PG 4. Drugi etap składał się z 10 pytań dla każdej z drużyny, jednak o wartości każdego pytania decydowało szczęcie – rzut do tarczy. Ostatecznie zajęliśmy drugie miejsce.
Naszą szkołę reprezentowali:
Kinga Szmytkowska 3c,
Daniel Cichal 3a,
Julia Kurzydło 1b,
Gabriela Paszkiewicz 1b,
Karol Gutkowski 1b.
Uczniowie otrzymali drobne upominki oraz pamiątkowy dyplom, a także oceny celujące z języka niemieckiego.
Gratuluję i dziękuję za włożony trud w naukę.
- autor: Emilia Napiórkowska
Biedronki w Banku Spółdzielczym
31 października 2014roku, dzieci z PP3 z grupy "Biedronki", wybrały się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Nowym Dworze Mazowieckim, po uprzednim zaproszeniu przez jednego z rodziców.
Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia wielu pomieszczeń, przeliczały pieniążki na maszynie, mogły wykonywać różnego rodzaju prace biurowe, m.in. dziurkowanie papieru, wkładanie dokumentów do segregatora itp.
Ważnym przeżyciem dla dzieci było również to, że mogły usiąść na fotelu prezesa i przez chwilę poczuć się, jak najważniejsza osoba w banku.
Dzieci zostały bardzo miło i serdecznie przywitane przez cały personel, dostały również bardzo dużo upominków, a one same na pamiątkę przygotowały album ze swoimi rysunkami.
Jeszcze raz pragną bardzo podziękować Panu Andrzejowi Grzybowskiemu oraz wszystkim pracownikom Banku Spółdzielczego, którzy przyjęli nas w tak ciepły sposób.
- autor: Justyna Pulkowska
Miłość trzeba rwać jak świeże wiśnie
Warszawska Spółdzielnia Muzyczna
„MIŁOŚĆ TRZEBA RWAĆ JAK ŚWIEŻE WIŚNIE"
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na najpiękniejsze piosenki okresu międzywojennego.
Artyści o swoim programie:
„...Program, który będziemy mieli przyjemność przed Państwem wykonać, jest owocem naszej fascynacji tamtym okresem. Przede wszystkim muzyką, ale też filmem, modą, architekturą i niezapomnianym humorem epoki międzywojnia. Zapraszamy na spacer po dawnej Warszawie. Szlakiem prowadzącym przez dancingi, teatrzyki rewiowe, wytworne salony i szemrane rewiry. I w jednych i w drugich królowało Tango. Na eleganckich parkietach i na ulicznych potańcówkach liczył się fason i styl. Każda z piosenek opowiada wciągającą historię. Czasami smutną innym razem wesołą, zawsze jednak świetnie skrojoną, bo teksty szlagierów pisali – często pod pseudonimami - wybitni autorzy, a muzykę komponowali wybitni kompozytorzy.
Ktoś kiedyś słusznie zauważył, że lubi się te piosenki, które się zna. A te akurat piosenki znają i lubią wszyscy! Czy można wyobrazić sobie lepszy pretekst do wspólnej zabawy?..."
Program nosi tytuł „Miłość trzeba rwać jak świeże wiśnie..." - jest to cytat z jednej z piosenek Tadeusza Faliszewskiego, znanego przedwojennego piosenkarza, którego twórczość chcielibyśmy Państwu przypomnieć. Oprócz tego zaprezentujemy utwory wykonywane przez Mieczysława Fogga, Adama Astona, Eugeniusza Bodo oraz niezapomnianego Stanisława Grzesiuka, króla szemranej ballady z Czerniakowa. Gwarantujemy zabawę na najwyższym poziomie, pełną wzruszeń, romantycznej zadumy, ale też śmiechu i radości, bo takie emocje budzą nieśmiertelne piosenki z tamtych lat...
Warszawska Spółdzielnia Muzyczna wystąpi w skladzie:
Wojciech Szewko - banjo, wokal;
Krzysztof Żurawski - gitara,
Iwo Jedynecki - akordeon,
Paweł Zwierzyński - kontrabas.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Ignacego Paderewskiego 1A
21 listopada 2014 r. godz. 19.00
Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury od dnia 12.11.2014 r.
Co nam zostało z tych lat?
Z A P A R S Z A M Y
- autor: NOK
Nowy Dwór Mazowiecki w czołówce po Schetynówkę!
W czwartek - 30 października br. została zatwierdzona wstępna lista rankingowa wniosków o dofinansowanie zadań jednostek samorządu terytorialnego w ramach programu wieloletniego pod nazwą "Narodowy program przebudowy dróg lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój" na rok 2015 tzw. „Schetynówka”.
Miasto Nowy Dwór Mazowiecki złożyło wniosek pn. Budowa i przebudowa sieci dróg gminnych: Leśnej i Przemysłowej w Nowym Dworze Mazowieckim powiązanych z drogami wojewódzkimi nr 630 i 631, który został zakwalifikowany do dofinansowania.
W ramach naboru, gminy złożyły łącznie 106 wniosków, z czego 35 zostało wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania.
Nasz wniosek został bardzo wysoko oceniony i umieszczony na 8 miejscu. Otrzymaliśmy 33 pkt. (tak jak trzy inne gminy), a najwyżej oceniony wniosek dostał 33,6 pkt., dlatego mamy powód do dumy i oczekiwań, że otrzymamy dofinansowanie.
W ramach realizacji tego zadania dokończymy przebudowę ul. Leśnej i budowę ostatniego odcinka ul. Przemysłowej. Łącznie zostanie zbudowane 902,1 mb nowej nawierzchni drogowej wraz z oświetleniem, chodnikami oraz ścieżką rowerową wzdłuż ul. Przemysłowej. Łączny koszt tej inwestycji to ponad 5 mln zł., a pozyskana dotacja to 2,5 ml złotych.
Do 30.11.2014 r. zostanie ogłoszona przez Wojewodę ostateczna lista rankingowa wniosków i przedłożona do zatwierdzenia przez Ministra Administracji i Cyfryzacji. Mamy nadzieję że pod koniec roku, będziemy mogli poinformować o terminie podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć realizację inwestycji.
- autor: Aneta Pielach-Pierścieniak
Spotkanie z okazji Święta Niepodległości
Słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Modlinie Twierdzy
zapraszają na spotkanie z okazji
Święta Niepodległości
w dniu 12 listopada 2014 roku o godzinie 16.00
w Muzeum „Nowowilejka” w Zakroczymiu
W programie:
- pogadanka na temat odzyskania przez Polskę niepodległości,
- okolicznościowe wiersze,
- koncert pieśni patriotycznych przy ognisku.
Serdecznie wszystkich zapraszamy.
- autor: Ryszard Nowak
Saperzy i broń pancerna
Podwójne zwycięstwo w biegach sztafetowych
6 października 2014 r. w Nowym Dworze Maz. odbyły się sztafetowe biegi przełajowe, do których zakwalifikowały się dwie drużyny z naszej szkoły: drużyna z SP chłopców oraz drużyna PG również chłopców.
Skład drużyny SP: DAWID REDMAN, KAMIL PUDELSKI, JAKUB STANKIEWICZ, JAKUB GOZDOŁEK, MARCEL CIEDŚLAK, JAN BUCHAL, OSKAR DOMAŃSKI, DARIUSZ TRZCIŃSKI, MICHAŁ BUDYŚ, KONSTANTY TURCZYŃSKI oraz OLIWIER ODOLECKI, DAWID BORYSIAK - na szczeblu rejonowym.
Skład reprezentacji PG: MATEUSZ LIZUT, ERNEST CIEŚLAK, MARCIN KACPROWICZ, DAWID RASZYŃSKI, PIOTR MŁYNARCZYK, MATEUSZ RYDZ, ADRIAN BORKOWSKI, DAWID STRUMIDŁO, KUBA KALEJA, PAWEŁ BOCHEŃSKI, JAKUB DĄBROWSKI.
Wszyscy chłopcy pobiegli bardzo dobrze przekazując pałeczkę sztafetową przez kolejne ogniwa drużyny na dystansach młodsi 800 m, starsi 1000 m, deklasując rywali z Pomiechówka i Nasielska, kwalifikując się do biegów na poziomie rejonowym.
Biegi sztafetowe rejonowe odbyły się w Pomiechówku w dniu 10 października 2014 r. Tu poziom zawodników był znacznie wyższy. W efekcie nasi zawodnicy zarówno starsi jak i młodsi uplasowali się na ósmej pozycji.
Gratulujemy osiągnięć sportowych oraz postawy pełnej zaangażowania w godne reprezentowanie naszej szkoły.
Opiekunowie drużyn
mgr A.Wójcik, mgr B. Siwek
Inscenizacje historyczne okiem fotografów i operatorów kamer
Zapraszamy serdecznie do galerii ŁĄCZNIK w Nowodworskim Ośrodku Kultury na wystawę zdjęć i prezentację filmów, ze szlaku bojowego Roty Strzelczej Prywatnego Zaciągu Imć Franciszka i Przyjaciół z przebytego w roku 2014, autorów różnych.
Podróż od Szczypiorna nad Wkrą do Otwocka Wielkiego drogą nie najkrótszą bo przez Węgry.
Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 18 listopada 2014 r. o godzinie 18.00.
Prezentacja wystawy potrwa do 2 grudnia 2014 r.
- autor: NOK
Modlin - prawie 1,4 mln pasażerów w rok!
30 października br. minął równo rok od wznowienia operacji lotniczych w Porcie Lotniczym Warszawa/Modlin. W październiku ub. r. współpracę z portem wznowiły linie lotnicze Ryanair.
W październiku br. lotnisko obsłużyło 165 366 pasażerów oraz 1040 operacji lotniczych w ruchu regularnym. Oznacza to 11,5% wzrost liczby podróżnych w porównaniu z wrześniem br., oraz 26,37% wzrost w porównaniu z październikiem 2013 r. W tym miesiącu średnio obsługiwanych było powyżej 5 tysięcy pasażerów dziennie z tendencją wzrostową.
„Obecnie na naszym lotnisku operuje jeden przewoźnik - Ryanair. Jeden, ale za to największy przewoźnik w Polsce i jedne z największych w Europie, który generuje u nas tak duży ruch lotniczy, że w przyszłym roku zbliżymy się do poziomu 2,5 mln pasażerów. Dlatego już teraz planujemy rozbudowę terminala, dzięki której będziemy mogli za około 3 lat obsługiwać o 2-2,5 mln pasażerów więcej w skali roku. Z miesiąca na miesiąc wzrasta nie tylko ruch pasażerski i ilość obsługiwanych kierunków, ale również oferta handlowa, gastronomiczna i usługowa dla pasażerów w terminalu. Przedwczoraj uruchomiony został nowy sklep z kawiarnią i jeszcze w tym miesiącu otworzymy minimarket, a w przyszłym aptekę” – komentuje Piotr Okienczyc, Prezes Spółki zarządzającej lotniskiem.
Od początku 2014 r. Port Lotniczy Warszawa/Modlin przyjął już prawie 1,4 mln pasażerów i obsłużył prawie 9 tys. operacji lotniczych.
Październik
Ruch krajowy (Wrocław, Gdańsk): 17 463 pax
Ruch zagraniczny: 147 903 pax
Ruch ogółem: 165 366 pax i 1 040 operacji lotniczych
Cały rok 2014
Ruch krajowy: (Wrocław, Gdańsk): 99 064 pax
Ruch zagraniczny: 1 267 368 pax
WizzAir: 301 pax
Ruch ogółem: 1 366 733 pax
Prognoza na 2014 r.
W 2014 r. na Lotnisko Warszawa/Modlin planuje przyjąć ok. 1,6 mln pasażerów w ruchu regularnym.
2014 r.
Styczeń 101 110 pax i 768 operacji lotniczych,
Luty 99 909 pax i 686 operacji lotniczych,
Marzec 108 190 pax i 761 operacji lotniczych,
Kwiecień 143 tys. pax i 952 operacje lotnicze,
Maj 153 255 pax i 970 operacji lotniczych,
Czerwiec 148 596 pax i 934 operacje lotnicze,
Lipiec 151 336 pax i 908 operacji lotniczych,
Sierpień 147 519 pax i 884 operacje lotnicze,
Wrzesień 148 359 pax i 948 operacji lotniczych,
Październik 165 366 pax i 1 040 operacji lotniczych.
Siatka połączeń
W sezonie zimowym z Lotniska Warszawa/Modlin można polecieć do 25 miast europejskich:
Glasgow Prestwick, Bruksela-Charleroi, Paryż-Beauvais, Eindhoven, Mediolan Bergamo, Liverpool, Sztokholm Skavsta, Oslo Rygge, Londyn Stansted, Rzym Ciampino, Bolonia, Bristol, Manchester, East Midlands, Dublin, Barcelona, Shannon, Madryt, Wyspy Kanaryjskie (Gran Canaria, Teneryfa, Fuerteventura), Wrocław i Gdańsk. Od października br. lotnisko w Modlinie jest bazą dla dwóch samolotów Ryanaira.
Zima 2014 r.
1. 2 stacjonujące samoloty w bazie,
2. 5 nowych kierunków na zimę: Fuerteventura, Gran Canaria, Teneryfa, Madryt, Shannon,
3. trasy krajowe do WRO i GDN 2 x dziennie (rano i wieczorem),
4. wzrost liczby lotów z 174 do 276 tygodniowo,
5. ok. 2 mln pasażerów rocznie (estymacja na podstawie rozkładu lotów na zimę 2014/15).
Częstotliwość nowych połączeń od końca października 2014 r.:
1. Fuerteventura - 1 x tygodniowo.
2. Gdańsk - 2 x dziennie.
3. Gran Canaria - 1 x tygodniowo.
4. Madryt - 4 x tygodniowo.
5. Shannon - 2 x tygodniowo.
6. Teneryfa - 2 x tygodniowo.
7. Wrocław - 2 x dziennie.
- autor: Magdalena Bojarska
Jesteśmy już uczniami SP3
24.10.2014 r. uczniowie klas Ia i Ib złożyli przysięgę na sztandar szkoły.
„Ślubuję uroczyście!
nauczycieli szanować
do lekcji się przygotować
działać na rzecz swojej szkoły
być uprzejmym i wesołym”.
Świadkami tego uroczystego wydarzenia byli p. dyrektor Mariola Zielińska, zaproszeni goście i koledzy z klas II i III.
Nasi 6-7 latkowie zaprezentowali się wspaniale. W programie artystycznym NASZA SZKOŁA JEST THE BEST wykazali się zdolnościami recytatorskimi, wokalno-muzycznymi, tanecznymi. Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwały wychowawczynie klas p. M. Rączka i p. M. Lewandowska, które przygotowały uroczystość PASOWANIA NA UCZNIA.
Po pasowaniu uczniowie otrzymali słodkości od zaproszonych gości wraz z życzeniami na dalsze lata i samych sukcesów, radości w zdobywaniu wiedzy i nabywaniu umiejętności.
Po części oficjalnej dzieci mogły się odprężyć, rozładować emocje podczas poczęstunku, który zorganizowały Rady rodziców kl. Ia i Ib we współpracy z innymi rodzicami.
Wychowawczynie klas Ia i Ib dziękują rodzicom, koleżankom za współpracę, pomoc w czasie przygotowań do uroczystości.
- autor: M. Rączka i M. Lewandowska
Otwarty dzień strażaka w Modlinie Twierdzy
25.10.2014r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy odbył się otwarty dzień strażaka. Naczelnik OSP-RW Modlin Twierdza Piotr Napiórkowski i jego zespół przygotowali pokaz sprzętu i pokaz działań poszczególnych grup ratowniczych.
Zaproszono również grupy pożarnicze z Zakroczymia i Czosnowa, które zademonstrowały swoje działanie w terenie. Na to nietypowe wydarzenie w Twierdzy przybyli: Burmistrz Miasta Jacek Kowalski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski i dyrektor Zespołu Szkół Zdzisław Szmytkowski. Krótkie wprowadzenie wygłosił prezes OSP-RW Mariusz Torbus. A na sali mogliśmy obserwować:
- działanie grupy poszukiwawczo-ratowniczej z psami;
- działanie grupy ratownictwa wodnego;
- działanie zespołu medycznego;
- pokaz sprzętu gaśniczego;
Zespół poszukiwawczo-ratowniczy zademonstrował działanie grupy i stan przygotowania zwierząt do działania. Pokazano widzom sposób poszukiwania „zaginionej” osoby. Mieliśmy okazję poznać sponsora grupy pożarniczej z Twierdzy Roberta Kanigowskiego, który ufundował zespołowi poszukiwawczemu kaski ochronne. Na terenach obok sali gimnastycznej zespoły ratownicze z Zakroczymia i Czosnowa zademonstrowały pokaz działania w terenie. Była więc okazja przejazdu qadem, a dzieci mogły spróbować jak działa sprzęt gaśniczy. Na zakończenie imprezy organizatorzy zaprosili uczestników na tradycyjną grochówkę.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
96. rocznica Odzyskania Niepodległości
Kolejnych 6 dzików wywiezionych z miasta
Kolejnych sześć dzików zostało wywiezionych z miasta do lasu. Do odłowni ustawionej w okolicy Osiedla Młodych zwierzęta weszły dziś (06.11) w nocy. Rano, zostały przewiezione w zamkniętej klatce do Powiatowego Lekarza Weterynarii, który je zbadał. Następnie, dziki przetransportowano do lasu i tam wypuszczono na wolność. Do tej pory z Nowego Dworu Mazowieckiego wywiezionych zostało 10 dzików.
- autor: Aneta Pielach-Pierścieniak; foto: Urząd Miejski
Nowy Dwór Mazowiecki laureatem konkursu Eco-Miasto!
Nowy Dwór Mazowiecki został doceniony za inwestycje pro-ekologiczne. W II edycji konkursu ECO-MIASTO otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „efektywność energetyczna budynków”.
Jury konkursu doceniło nowoczesne, proekologiczne technologie jakie zastosowało miasto przy realizacji dwóch projektów. Chodzi o „Ekologiczny Nowy Dwór Mazowiecki – kolektory słoneczne dla mieszkańców” oraz o budowę hali sportowej na Osiedlu Młodych.
„Nowy Dwór Mazowiecki otrzymał wyróżnienie za zaangażowanie w budowę nowoczesnej hali sportowej oraz prowadzoną współpracę i działania na rzecz wsparcia prywatnych właścicieli domów” - czytamy w komunikacie przesłanym przez organizatora konkursu. „Cieszy nas bardzo ta nagroda. To potwierdzenie, że miasto Nowy Dwór Mazowiecki jest otwarte na nowoczesne technologie i fakt ten doceniany jest na arenie krajowej i międzynarodowej. To kierunek, w którym chcemy podążać w realizacji kolejnych inwestycji a jednym z przykładów jest tu właśnie budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7” powiedział burmistrz Jacek Kowalski komentując przyznaną nagrodę.
Poza statuetką i publicznym uznaniem dla prowadzonych działań, miasto otrzymało nagrodę ufundowaną przez firmę Saint-Gobain. Będzie to dwudniowa wizyta w Centrum Innowacji Saint-Gobain DomoLab w Paryżu. Taką nagrodę otrzymał także drugi laureat w tej kategorii – Gdańsk.
Nowy Dwór Mazowiecki jest jednym z dwóch miast na Mazowszu oprócz Wołomina, które zostały docenione przez jury konkursu. Wołomin zwyciężył w kategorii „gospodarka odpadami”.
Wszystkie projekty, które samorządy zgłosiły do tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO prowadzą do modernizacji otoczenia i poprawy warunków życia mieszkańców miast, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Gratulujemy zwycięzcom i liczymy na to, że staną się oni wzorem do naśladowania dla innych polskich miast. Z pewnością bowiem na to zasługują – stwierdził Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.
Organizatorem projektu ECO-MIASTO była Ambasada Francji w Polsce, we współpracy
z Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.
- autor: Aneta Pielach-Pierścieniak; foto: Materiały prasowe
Propagowanie kultury i jej dziedzictwa w Parku Trzech Kultur w Twierdzy Modlin
Nie opadły jeszcze emocje po tym, jak Mazowiecka Jednostka Wdrażania Unijnych ogłosiła listę rankingową, z której możemy wyczytać, iż Miasto Nowy Dwór Mazowiecki otrzymało dofinansowanie na realizację projektu „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez utworzenie „Parku Trzech Kultur” w Twierdzy Modlin” a tu kolejna dobra wiadomość. Park w Twierdzy Modlin uzyskał kolejne wsparcie finansowe – na jego terenie realizowany będzie kolejny projekt pn.: „Poprawa oferty kulturalnej poprzez wykorzystanie walorów „Parku Trzech Kultur” oraz ekspozycji plenerowej”. W ramach tego zadania zostanie zmodernizowana i odnowiona część parku w okolicach pomnika Obrońców Modlina oraz aleje parkowe prowadzące do pomnika. Ponadto zakupiona zostanie mała architektura (ławki, kosze na śmieci), zmodernizowane zostanie oświetlenie. Dodatkową atrakcją będzie stworzenie ekspozycji plenerowej historycznego sprzętu militarnego – w ramach projektu przewidziano jego transport oraz posadowienie.
Projekt zostanie zrealizowany do 30 czerwca 2015 roku.
Całość nakładów finansowych na projekt wynosi 557 230,00, z czego w ramach dofinansowania z RPOWM 2007 - 2013 Nowy Dwór Mazowiecki otrzyma 85% tj.: 473 645,50.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że dzięki uzyskaniu dofinansowania na oba projekty, łączna kwota całkowita przeznaczona na modernizację parku wynosi 1 305 845,00 zł, z czego środki zewnętrznego dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowią 1 035 106,75 zł.
Inicjatywa Pozarządowa 2014
Serdecznie zapraszamy do udziału w plebiscycie Inicjatywa Pozarządowa 2014. Wystarczy wypełnić kartę zgłoszeniową i dostarczyć ją do Urzędu Miejskiego do 5 grudnia br. lub wysłać ją na adres mariusz.ziolkowski@nowydwormaz.pl. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 21 grudnia 2014 r. podczas Spotkania Wigilijnego w hali Nowodworskiego Ośrodka Sporu i Rekreacji. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i wzięcia udziału w plebiscycie.
Organizacje pozarządowe do dzieła!
II kolejka rozgrywek 5 ligi w tenisie stołowym
26 października 2014 roku drużyna UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki podejmowała u siebie UKS II Sanniki w ramach rozgrywek o mistrzostwo 5 ligi mężczyzn w grupie A w tenisie stołowym prowadzonych przez Mazowiecki Związek Tenisa Stołowego. Po zaciętym pojedynku mecz wygrał UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki stosunkiem punktów 9:1.
Drużynę gości UKS II Sanniki reprezentowali:
Dawid Białecki, Krystian Białecki, Bartłomiej Król, Hubert Bąbrych.
Drużynę gospodarzy UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki reprezentowali:
Jarosław Wronka, Marcin Błachnik, Krzysztof Grela, Andrzej Jędróźwiak, Marcin Gajewski (rez.), Dariusz Brzeziński (rez.), Marek Malita (rez.), Zdzisław Faber (rez.).
Już niedługo następne spotkanie, tym razem wyjazdowe, w Rzekuniu pomiędzy tamtejszym LUKS RZEKUNIANKA Rzekuń a UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki, które zostanie rozegrane 9 listopada 2014 r. o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej ul. Nowa 7 w Rzekuniu.
Koleżeńskie spotkanie
Przez dziesięciolecia na terenie Pomiechówka stacjonowała 2. Rejonowa Składnica Techniczna, spadkobierczyni chlubnych tradycji jednostek technicznych wojska polskiego.
W wyniku zmian jakie zaszły w Siłach Zbrojnych, 2RST została rozformowana, a na jej miejsce powołano funkcjonujący do dnia dzisiejszego Skład Materiałowy.
Po byłej jednostce pozostały wspomnienia i ludzie.
Od kilku lat z inicjatywy byłych żołnierzy 2RST organizowane są spotkania koleżeńskie poświęcone historii składnicy.
W tym roku postanowiono spotkać się na terenie Modlina Twierdzy w miesiącu upamiętniającym heroiczną walkę żołnierza polskiego z okupantem niemieckim, stoczoną 12 października 1943 roku pod Lenino.
Organizacją spotkania zajął się kol. ppłk Stanisław Pachnia, oprawą logistyczną kol. chor. Waldemar Janiuk.
Honory gospodarza pełnił kol. płk dr Zbigniew Fraszka, były Dowódca 2RST.
Ku ogromnemu zadowoleniu organizatorów na spotkanie stawiła się liczna grupa byłych żołnierzy składnicy oraz zaproszeni goście.
Po uroczystym otwarciu spotkania przez kol. ppłk. Stanisława Pachnie, zebrani uczcili minutą ciszy tych kolegów, którzy w ostatnim okresie czasu odeszli na wieczną wartę.
Następnie kol. ppłk Tadeusz Romaniak wygłosił referat okolicznościowy poświęcony historii jednostek stacjonujących na terenie Pomiechówka.
W dalszej części pełniący rolę gospodarza płk dr Zbigniew Fraszka w krótkich żołnierskich słowach scharakteryzował każdego uczestnika spotkania.
Przedstawione charakterystyki zostały przez obecnych przyjęte z pełnym zrozumieniem, ponieważ wygłosił je były dowódca.
Po części oficjalnej uczestników spotkania obdarował upominkami, od władz samorządowych miasta Nowy Dwór Mazowiecki, radny Rady Miejskiej – ppłk rez. Włodzimierz Oleksiak, były żołnierz 2RST.
Spotkanie zakończyło się podjęciem apelu o kultywowanie historii 2RST i pozostania wiernym chlubnym tradycjom żołnierza polskiego.
- autor: Włodzimierz Oleksiak
Pierwszy sukces młodych zawodników NOSiR Świt NDM
Pod koniec wakacji najmłodsi zawodnicy Świtu (2006r.) prowadzeni przez trenera Tomasza Reginisa, rozpoczęli swoje pierwsze mecze o punkty w przygodzie z piłką nożną (mamy nadzieję, że ta przygoda będzie dłuuuuga i owocna). Świcik został przydzielony do Grupy I Żak U-9, rywalizował z Deltą Warszawa, FDA Wieliszew, Sokół OSiR Serock, Wicher Kobyłka. Trenujący od ponad 2 lat młodzi zawodnicy spisali się znakomicie zdobywając 1 miejsce i awansując do wyższej ligi. Drużyna NOSiR ŚWIT Nowy Dwór Mazowiecki wygrała 6 meczy, zremisowała 1 i tylko 1 przegrała łącznie zdobyła19 pkt., strzeliła 60 bramek, tracąc 41. Na pochwałę zasługują wszyscy zawodnicy za zaangażowanie i sumienne podchodzenie do treningów. Duże podziękowania należą się sporej grupie rodziców, którzy cały czas wspierają swoje pociechy. Budujący jest fakt, że piłka nożna dla najmłodszych adeptów jest wspaniałą zabawą i może wygrać z licznymi pokusami takimi jak komputer, playstation. Po każdym treningu zawodnicy mają również dodatkową lekcję muzyki :) - wspólne odśpiewanie hymnu drużyny "Świcik to jest potęga". Wszystkich chętnych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o drużynie Świciku, a także zobaczyć jak chłopcy śpiewają hymn drużyny, zapraszamy na oficjalną stronę drużyny: www.swicik.pl oraz na www.facebook.com/mks.swicik (będzie nam miło jak nas polubicie).
Trener:
Tomasz Reginis,
Asystent trenera,
Maciej Chrustowski.
Skład:
Kifonidis Szymon, Chrustowski Łukasz, Socha Piotr, Żuryński Jakub, Kotarski Kamil, Riabow Bartek, Stańczak Oskar, Kunisz Jan, Głogulski Kamil, Janczarek Mateusz, Kaźmierczak Adrian, Kraszkiewicz Bartek, Kalinowski Kamil, Witkowski Piotr, Mordawski Maciek, Zych Piotr, Mitręga Filip, Iwaniuk Staś, Kowalski Krystian
Warto zapamiętać te nazwiska, mamy nadzieję, że już w niedługiej przyszłości będą to zawodnicy I drużyny MKS ŚWIT.
Miasto w czołówce po "Schetynówkę"
W piątek, 30 października br. została zatwierdzona wstępna lista rankingowa wniosków o dofinansowanie zadań jednostek samorządu terytorialnego w ramach programu wieloletniego pod nazwą "Narodowy program przebudowy dróg lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój" na rok 2015 tzw. Schetynówka.
Miasto Nowy Dwór Mazowiecki złożyło wniosek pn. Budowa i przebudowa sieci dróg gminnych: Leśnej i Przemysłowej w Nowym Dworze Mazowieckim powiązanych z drogami wojewódzkimi nr 630 i 631, który został zakwalifikowany do dofinansowania.
W ramach naboru, gminy złożyły łącznie 106 wniosków, z czego tylko 35 zostało wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania.
Nasz wniosek został bardzo wysoko oceniony i umieszczony na wysokiej 8 pozycji. Dlatego mamy powód do dumy i oczekiwań, że otrzymamy dofinansowanie.
W ramach realizacji tego zadania dokończymy przebudowę ul. Leśnej i budowę ostatniego odcinka ul. Przmysłowej. Łącznie zostanie zbudowane 902,1 mb nowej nawierzchni drogowej wraz z oświetleniem, chodnikami oraz ścieżką rowerową wzdłuż ul. Przemysłowej. Łączny koszt tej inwestycji to ponad 5 mln zł., a pozyskana dotacja to 2,5 ml złotych. Jest więc o co walczyć.
Do 30.11.2014 r. zostanie ogłoszona przez Wojewodę ostateczna lista rankingowa wniosków i przedłożona do zatwierdzenia przez Ministra Administracji i Cyfryzacji. Mamy nadzieję że pod koniec roku, będziemy mogli poinformować o terminie podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć realizację inwestycji.
- autor: Hanna Owocka
Jaki ojciec, taki syn?
Paweł Łoziński był naszym gościem podczas październikowego spotkania z cyklu Więcej niż Kino. Podczas wieczornego spotkania obejrzeliśmy film „Werka ” oraz „Ojciec i syn”.
„Werka" to film dokumentalny opowiadający o życiu Edyty, pracującej w fabryce zapałek w Czechowicach-Dziedzicach. Jak mówił sam reżyser film powstał przypadkowo, gdyż na początku chciał zrobić materiał o prywatyzacji fabryki. Wydawało się dla niego, że będzie bardzo interesujące zobaczyć, jak z postsocjalizmu robi się kapitalizm. Okazało się jednak, że nie wszystko można pokazać. Właściciel nie wpuszczał ekipy filmowej z kamerą, tam gdzie działy się ciekawe rzeczy. Ludzie byli zastraszeni, nie chcieli zdradzać szczegółów dotyczących ciężkiej pracy w zakładzie, gdyż bali się straty pracy. Fabryka zatrudniała głównie kobiety więc wśród tych kobiet postanowił znaleźć historię. Tak trafił na Edytę główną bohaterkę. Edyta mimo ciężkiej pracy w fabryce, skromnego życia, bierze pod opiekę ciężko upośledzoną dziewczynkę, której oddaje każdą wolną, poza pracą, chwilę. Mimo, że nie ma praktycznie żadnego kontaktu z podopieczną, czuje, że każda spędzona z nią chwila daje dziewczynce, ale także jej samej ogrom radości, i spełnienia. Zdjęcia do filmu trwały półtora roku, czyli dość długo biorąc pod uwagę ograniczony budżet jaki mają obecnie filmy dokumentalne na polskim rynku.
Kolejną produkcją jaką zobaczyliśmy był film „Ojciec i syn”. Opowieść o wzajemnych, niezwykle skomplikowanych relacjach między ojcem i synem. 80 minutowy materiał jest próbą rozliczenia się syna z przeszłością. Dojrzali Panowie postanawiają wyruszyć w podróż z Warszawy do Paryża starym, campingowym busem. Jest to podróż sentymentalna do miejsca w którym urodził się ojciec - Marcel Łoziński ( znakomity dokumentalista) i z którym czuje się niesamowicie związany. Ojciec i syn – obaj filmowcy, mają swoje kamery, mogą pytać się nawzajem o wszystko. Mogłoby się wydawać, że dwutygodniowa podróż oczyszcza wzajemne stosunki ojca z synem. Ze spotkania z reżyserem dokumentu dowiadujemy się, że jest jednak inaczej. Różnica zdań przy montowaniu filmu doprowadziła do kolejnego konfliktu między artystami, z czego powstały dwa materiały filmowe z podroży.
Po obejrzeniu filmów rozgorzała bardzo ciekawa, wielokierunkowa, poprowadzona przez red. Stanisława Zawiślińskiego, dyskusja, dotycząca zarówno aspektów czysto technicznych - produkcji filmów dokumentalnych w Polsce jak i społecznych, psychologicznych- dotyczących, niekiedy zaskakujących, postaw ludzkich. Rozmowa widzów z artystą trwała do późnych godzin wieczornych.
Zapraszamy na kolejne filmowe spotkanie w cyklu Więcej niż Kino już w listopadzie.
- autor: NOK
Obrazy osobne i kraj-obrazy Jacka Schmidta
W sobotnie popołudnie 18 września 2014 r. odbył się wernisaż prac artysty Jacka Schmidta pt.: „Obrazy osobne i kraj-obrazy”. Jak sam artysta pisze, "z upodobaniem obserwuje pejzaż mazowiecki oddając jego nastrój, kolorystykę pory roku i emocjonalne napięcie towarzyszące owym obserwacjom". "Obrazy osobne" powstały natomiast "w zależności od zainteresowania, sytuacji życiowej autora, jego fascynacji danym problemem społecznym czy plastycznym". Każdy z nich jest osobną opowieścią.
Oprócz prezentowanych obrazów autor uświetnił wieczór projekcją krótkich filmów ze swoich wystaw: „Praga del Arte” i „Znaki miasta”. Na wernisażu pojawiło się grono sympatyków sztuki oraz dzieci i młodzież ze świetlicy socjoterapeutycznej „Mały Książę” z warszawskiej Pragi wraz z opiekunką Anną Schmidt. Artysta wykazał się wielkim kunsztem i warsztatem malarskim oraz wszechstronnością zainteresowań. Przyjemnie było spędzić ten wieczór z tak twórczym artystą.
Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia wystawy, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a kolekcjonerów dobrej sztuki zachęcamy do nabycia prezentowanych zbiorów.
Zapraszamy do galerii ŁĄCZNIK w Nowodworskim Ośrodku Kultury ul.I.Paderewskiego 1A do dnia 12 listopada 2014 r.
Bezpłatne badania
4 miasta województwa mazowieckiego w konkursie Eco-Miasto
Do drugiej edycji konkursu ECO-MIASTO zgłosiły się 24* miasta, z czego 4 z województwa mazowieckiego: Nowy Dwór Mazowiecki, Piastów, Płońsk i Wołomin. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w trzech kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków i gospodarka odpadami. Piastów, Płońsk i Wołomin mają szansę na zwycięstwo w kategorii gospodarka odpadami, Piastów dodatkowo startuje w kategorii mobilność zrównoważona, natomiast Nowy Dwór Mazowiecki będzie rywalizował w kategorii efektywność energetyczna budynków. Laureatów konkursu ECO-MIASTO 2014 poznamy już 4 listopada podczas uroczystej gali w Ambasadzie Francji.
Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.
Cieszy, że podobnie jak w pierwszej edycji, także w tym roku do konkursu ECO-MIASTO zgłosiło się tak wiele polskich miast. Wszystkie nadesłane formularze świadczą o świadomej i odpowiedzialnej postawie samorządów w kwestiach zrównoważonego rozwoju i pokazują troskę o stan środowiska oraz jakość życia mieszkańców – mówi Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.
Najwięcej miast pretenduje do zwycięstwa w kategorii gospodarka odpadami – oprócz Piastowa, Płońska i Wołomina jest ich aż 13. W kategorii efektywność energetyczna budynków zgłosiło się łącznie z Nowym Dworem Mazowieckim 8 miast, natomiast w kategorii mobilność zrównoważona, oprócz Piastowa o nagrodę główną rywalizuje jeszcze 6 miast. Płońsk już po raz drugi startuje w konkursie, w pierwszej edycji ECO-MIASTO 2013 także przesłał swoje zgłoszenie.
W systemie ciepłowniczym miasta zastosowano kocioł na biomasę i turbogenerator, co ograniczyło emisję szkodliwych substancji do powietrza. Wybudowano nowoczesną sortownię odpadów komunalnych, instalację biogazową osadów ściekowych i nowoczesną stację uzdatniania wody – powiedział Andrzej Pietrasik, Burmistrz Miasta Płońsk.
Akcje edukacyjne i imprezy ekologiczne uświadamiają mieszkańców o randze selektywnej zbiórki i przetwarzania odpadów. Program „Czysty Wołomin” aktywizuje dzieci, młodzież i dorosłych w działaniach na rzecz ekologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju – mówi Ewa Zawadzka, Kierownik Działu Gospodarki Odpadami Miejskiego Zakładu Dróg i Zieleni w Wołominie.
Jesteśmy żywo zainteresowani rozwijaniem i propagowaniem idei ECO-MIASTO, tak pod względem społecznym jak i ekonomicznym. Mamy już pewne osiągnięcia w krzewieniu tej idei i chcemy je rozwijać nadal, ale również chcemy tą problematyką zainteresować wszystkich naszych mieszkańców – powiedział Marek Kubicki, Burmistrz Miasta Piastowa.
Do konkursu ECO-MIASTO 2014 samorządy zgłaszały projekty w 3 kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków oraz gospodarka odpadami. Startujące miasta są podzielone dodatkowo na dwie kategorie, uwzględniające ich wielkość – poniżej 100 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców. Jury w swojej ocenie bierze pod uwagę realne osiągnięcia samorządów, plany na najbliższe lata, zaangażowanie w proekologiczne konsultacje społeczne, a także innowacyjność wprowadzanych w życie projektów. Projekty oceni grono ekspertów, w którego skład wchodzą specjaliści w każdej z kategorii konkursowych. Będą to m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki, jak również naukowcy i dziennikarze.
Laureatami konkursu będzie 6 miast, po 2 w każdej kategorii, w zależności od wielkości. Zwycięzcy w dwóch kategoriach, poza prestiżowymi statuetkami i publicznym uznaniem dla prowadzonych działań, otrzymają: samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca (kategoria mobilność zrównoważona) oraz dwudniową wizytę w Centrum Innowacji Saint-Gobain DomoLab w Paryżu dla 2 przedstawicieli nagrodzonych miast (kategoria efektywność energetyczna budynków). Ponadto firma Schneider Electric ufundowała nagrodę dla miasta z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys., które zwycięży w kategorii efektywność energetyczna budynków. Dla szkoły wybranej przez laureata firma przygotuje projekt systemu sterowania oświetleniem i ogrzewaniem oraz wyposaży obiekt w urządzenia tego systemu. Dodatkowo po modernizacji budynku i wykonaniu instalacji tego systemu przez szkołę, Schneider Electric zapewni wsparcie inżynierskie potrzebne do prawidłowego jego uruchomienia.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 4 listopada na uroczystej gali w Ambasadzie Francji.
* Miasta biorące udział w edycji ECO-MIASTO 2014 (w kolejności alfabetycznej): Będzin, Bydgoszcz, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Ełk, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Jelenia Góra, Kraków, Legnica, Lublin, Malbork, Nowy Dwór Mazowiecki, Piastów, Płońsk, Poznań, Puławy, Rzeszów, Słupsk, Toruń, Wąbrzeźno, Wołomin, Zabrze.
- autor: CONSTANS PR
Jesienny wieczór z Veną
Jesienny sobotni wieczór 25 października 2014 r. zgromadził w naszym ośrodku sympatyków poezji i grupy literackiej VENA. Już po raz trzeci nasi poeci Mirosława Białkowska, Barbara Malewska, Tomasz Witkowski i Grzegorz Sorbian (dołączył do grupy we wrześniu tego roku) zaprezentowali program poetycko-muzyczny „W ciszy serc w potoku lśnień” o podtytule ONA. Temat to rozległy i nie łatwy do opisania, dlatego też ONA wierszem została przedstawiona w życiu, w przyrodzie, w sercu, w pamięci i na wesoło. Nasi twórcy przedstawili szeroką gamę wrażeń i emocji. Było lirycznie, podnośnie i żartobliwie. Jednak najlepiej poezja współgra z piosenką, a do tego zaprosiliśmy dwie młode, bardzo utalentowane wokalistki Joannę Berdyn i Janinę Klimiuk. Ich głosy, wrażliwość muzyczna i sposób interpretacji zachwycił i zauroczył wszystkich zebranych. Tłem do prezentacji poetycko-muzycznej była teatralna scenografia Grzegorz Sorbiana złożona m.in. z ekspozycji jego obrazów o tematyce kobiecej, która wyjątkowo pasowała do sobotniego wieczoru. Szczególne podziękowanie dla Mirosławy Białkowskiej autorce scenariusza, opracowania muzycznego, oraz autorki tekstów do niektórych piosenek, która swoją energią zaraża nas do działania. Nasi poeci mają nadzieję, że czas spędzony z nimi uznacie Państwo za udany.
- autor: NOK
Spotkanie Zarządu Osiedla nr 3
Zarząd Osiedla nr 3 serdecznie zaprasza Mieszkańców na zebranie sprawozdawcze z rozstrzygnięciem konkursu „Pięknieje nasze miasto”, które przy kawie i herbacie odbędzie się 4 listopada 2014 roku, o godzinie 17.00 w siedzibie PZW przy ulicy Sukiennej 23a.
UKS „Reduta” ma tenis stołowy
26 października w hali sportowej Zespołu Szkół odbył się mecz tenisa stołowego o mistrzostwo 5 ligi mężczyzn gr. A. W spotkaniu zmierzyły się UKS „ Reduta” i UKS II Sanniki. A oto wyniki spotkań:
Wronka Jarosław – Białecki Dawid 3:1
Błachnik Marcin – Białecki Krystian 3:0
Grela Krzysztof – Król Bartek 3:2
Jędróźwiak Andrzej – Bąbrych Hubert 3:0
Faber Robert – Białecki Krzysztof 3:0
Błachnik Marcin – Bąbrych Hubert 3:0
Jędróźwiak Andrzej – Białecki Dawid 3:0
Malita Marek – Król Bartek 3:0
Wronka Jarosław – Białecki Krystian 3:1
Malita Marek – Białecki Dawid 3:1
Brzeziński Dariusz - Król Bartek 0:3
Faber Robert – Bąbrych Hubert 3:0
Końcowy wynik meczu 9:1 dla UKS „ Reduta”. Zespół Reduty wystąpił w składzie: Wronka Jarosław, Błachnik Marcin, Grela Krzysztof, Jędróźwiak Andrzej, Faber Robert, Malita Marek, Brzeziński Dariusz, Gajewski Marcin.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Manewry Kabaretowe tańsze dla rodzin 3+
Już 8 listopada 2014 roku o godz. 18.00 w hali NOSiR przy ul. Sportowej 66 odbędą się VI Manewry Kabaretowe.
Miło nam poinformować, że rodziny wielodzietne (z trójką i większą liczbą dzieci), posiadające Nowodworską Kartę Familijną, mogą nabyć bilety z 50% zniżką.
Bilety do kupienia w Nowodworskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, a także w Nowodworskim Ośrodku Kultury.
Owacje w nowodworskim zaułku
Owacją na stojąco zakończył się koncert Grzegorza Tomczaka podczas Bardzo Kulturalnego Wieczoru ze Sceną ZAUŁEK, który odbył się 24 października 2014 r w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Założyciel Sceny, znany i ceniony poeta, kompozytor i nieutrudzony propagator piosenki literackiej Wojtek Gęsicki, po raz kolejny sprawił ucztę duchową nowodworskiej publiczności zapraszając do ZAUŁKA tak znakomitego poetę, kompozytora i wykonawcę. Nowodworzanie bardzo szybko dali się uwieść talentowi Grzegorza Tomczaka i z zapartym tchem wsłuchiwali się w jego poezję i piosenki, poddając się specyficznemu nastrojowi kameralnej sali Nowodworskiego Ośrodka Kultury i osobowości artysty. Niezwykła skromność, piękny język polski złożony w bardzo mądre, pełne emocji treści, ubarwiony ciekawymi kompozycjami i specyficzną barwą głosu Grzegorza sprawiają, że każda minuta obcowania z nim i z jego twórczością stanowi niezwykłe doświadczenie intelektualne i estetyczne. Podczas koncertu na estradzie wspierał Grzegorza Tomczaka świetny pianista młodego pokolenia Dawid Troczewski, wirtuozerskie umiejętności gry na akordeonie zaprezentował Rafał Grząka, który wspierał także brzmieniowo samego Wojtka Gęsickiego, który jako gospodarz sceny wprowadził publiczność w atmosferę wieczoru, wykonując kilka swoich znakomitych utworów.
- autor: NOK
Scrabblowe rozgrywki
Tradycyjnie jesienią zapraszamy do naszego ośrodka sympatyków SCRABBLI.
W dniach 15-16 listopada odbędą się XVII OTWARTE MISTRZOSTWA NOWEGO DWORU MAZ. W SCRABBLE. W tych dniach zawitają do nas gracze z całej Polski, ale pragniemy też zachęcić wszystkich nowodworzan do zainteresowania się tą wyjątkową grą.
SCRABBLE przypomina wielką krzyżówkę, którą należy ułożyć na planszy. Grać mogą maksymalnie cztery osoby, a każdy układa jedno słowo z siedmiu wylosowanych płytek (na każdej płytce jest litera i jej wartość punktowa), które się uzupełnia do siedmiu po wyłożeniu słowa na planszę. Największym sukcesem jest ułożenie tzw. SCRABBLA (premia w wysokości 50 dodatkowych punktów) czyli słowa złożonego z siedmiu liter tak, aby pasował do już ułożonych słów na planszy. Za każde ułożenie liczą się punkty, wygrywa gracz z największą ich ilością. Scrabble mają dużą wartość edukacyjną, uczą ortografii i gramatyki. Poprzez zabawę utrwalają zasady polskiej pisowni, ćwiczą pamięć i skupienie. Są ponad pokoleniowe, cała rodzina dorośli i dzieci mogą wspólnie bawić się i edukować podczas domowych rozgrywek.
Turniej ma charakter otwarty co oznacza, że może w nim wziąć udział każdy, kto zarejestruje się u sędziego zawodów do godz 10:30. Mistrzostwa rozpoczynają się w sobotę 15 listopada o godzinie 11:00. Zapraszamy do udziału w rozgrywkach i wygrywaniu cennych nagród ufundowanych przez Nowodworski Ośrodek Kultury, Zakład Energetyki Cieplnej w Nowym Dworze Maz., Firmę „REMI” Barbara Torzewska, Drogerię Alicja Sempławska, Kwiaciarnie – Jolanta Okońska i firmę FULTON dystrybutora markowych parasoli.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego ośrodka podczas tegorocznych rozgrywek.
SCRABBLE NAJPOPULARNIEJSZĄ GRĄ SŁOWNĄ NA ŚWIECIE
- autor: NOK
Plastuś i jego pierwszy dzień w szkole
W sobotę 25.10.2014 r. odwiedził Nowodworski Ośrodek Kultury Plastuś, bohater znany tym wszystkim, którzy ukończyli szkołę podstawową z książki Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”. Teatr Wariacja z Warszawy znakomicie zaadaptował książkowe przygody Tosi i jej przyjaciół dla potrzeb najmłodszej widowni. Sceniczna opowieść o pierwszym dniu w szkole, o nauce pisania i zmierzeniu się ze szkolnymi zasadami była nasycona humorem, wspólnymi zabawami i dziecięcymi piosenkami. Aktorzy Lidia Sycz w roli Tosi i Michał Głowacki w roli niegrzecznego Witka, zachwycili umiejętnościami aktorskim i naturalną vis comicą trafiającą do każdego z widzów. Przeplatanie teatru żywego planu z teatrem lalkowym wzbogaciło całość i poniosło siłę wyrazu przedstawienia. Moc braw na zakończenie potwierdziło jak bardzo podobała się ta inscenizacja. Uśmiech na twarzach najmłodszych świadczył, że dla nich pierwszy dzień w szkole nie będzie taki straszny, być może dzięki temu spektaklowi.
- autor: NOK
Piotr Schmidt Electric Group w Nowym Dworze Mazowieckim
Nowodworskie Spotkania Jazzowe przyciągają publiczność do Nowodworskiego Ośrodka Kultury od 3 lat. Raz w miesiącu w wybraną środę miesiąca, kameralna sala widowiskowa z miejscami na 100 osób staje się jedynym miejscem w Nowym Dworze Mazowieckim gdzie mieszkańcy mają okazję posłuchać sław polskiego jazzu jak i wschodzących gwiazdy młodego pokolenia. Na scenie zaprezentowali się m.in. Jarosław Śmietana, Zbigniew Namysłowski, Krzysztof Ścierański, Piotr Baron, Wojciech Karolak, Maciej Fortuna, Marek Napiórkowski, Bernard Maseli, Maciej Kociński, Jan i Mateusz Smoczyńscy i inni.
15 października br. nowodworska publiczność miała okazję wysłuchać koncertu zespołu Piotr Schmidt Electric Group. Zespół został założony w kwietniu w 2011 roku, na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród. Kompozycje jakie wysłuchaliśmy podczas środowego koncertu pochodziły w większości z płyty „Silver Protect”. Kompozycje zaprezentowane podczas koncertu brzmiały wspaniale. Lider zespołu Piotr Schmidt grający na stłumionej trąbce przetworzonej elektronicznie, Tomasz Bura – pianista jak i sekcja rytmiczna zrobiła ogromne wrażenie na przybyłej publiczności. Po koncercie w Galerii Łącznik był czas na rozmowę z muzykami, zakup płyt oraz zdobycie autografów.
Na kolejne Nowodworskie Spotkania Jazzowe zapraszamy 10 grudnia 2014 r.
- autor: NOK
Świąteczna Zbiórka Żywności 2014
Serdecznie zapraszamy wszystkich wolontariuszy chcących się zaangażować w Świąteczną Zbiórkę Żywności 2014, organizowaną przez miasto Nowy Dwór Mazowiecki, we współpracy z Bankiem Żywności SOS w Warszawie. Spotkanie odbędzie się 30 października (czwartek) o godz. 17:00 w sali 410 Urzędu Miejskiego, ul. Zakroczymska 30.
Otwarty dzień strażaka w Twierdzy
W minioną sobotę w hali sportowej Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy odbył się otwarty dzień strażaka. Naczelnik OSP Modlin Twierdza Piotr Napiórkowski i jego zespół przygotowali pokaz sprzętu i pokaz działań poszczególnych grup ratowniczych. Zaproszono również grupy pożarnicze z Zakroczymia i Czosnowa, które zademonstrowały swoje działanie w terenie. Na to nietypowe wydarzenie w Twierdzy przybyli: Burmistrz Miasta Jacek Kowalski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski i dyrektor Zespołu Szkół Zdzisław Szmytkowski. Krótkie wprowadzenie wygłosił prezes OSP Mariusz Torbus. A na sali mogliśmy obserwować:
- działanie grupy poszukiwawczo-ratowniczej z psami;
- działanie grupy ratownictwa wodnego;
- działanie zespołu medycznego;
- pokaz sprzętu gaśniczego.
Zespół poszukiwawczo-ratowniczy zademonstrował działanie grupy i stan przygotowania zwierząt do działania. Pokazano widzom sposób poszukiwania „zaginionej” osoby. Mieliśmy okazję poznać sponsora grupy pożarniczej z Twierdzy Roberta Kanigowskiego, który ufundował zespołowi poszukiwawczemu kaski ochronne. Na terenach obok sali gimnastycznej zespoły ratownicze z Zakroczymia i Czosnowa zademonstrowały pokaz działania w terenie. Była więc okazja przejazdu qadem, a dzieci mogły spróbować jak działa sprzęt gaśniczy. Na zakończenie imprezy organizatorzy zaprosili uczestników na tradycyjną grochówkę.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Lotnictwo polskie
Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku
zaprasza na kolejne spotkanie
w środę 29 października 2014 r. o godz. 17.00
w Zespole Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy
(biblioteka szkolna na parterze)
z pilotem instruktorem Czesławem Łaszukiem
Temat spotkania: LOTNICTWO POLSKIE.
Mile widziane nowe osoby, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę z różnych dziedzin, spotkać się przy kawie lub herbacie w miłym towarzystwie pań i panów.
- autor: Ryszard Nowak
Wystartowała baza operacyjna na Lotnisku Warszawa/Modlin!
23 października 2014r. o godz. 12:00 wylądował samolot z Bolonii, inaugurujący uruchomienie bazy operacyjnej na Lotnisku Warszawa/Modlin. Pierwsi pasażerowie otrzymali vouchery na darmowy lot do wybranego miasta w Europie. Pozostali podróżni dostali upominki od lotniska i słodycze od naszych partnerów. Wszyscy pasażerowie zostali przywitani na płycie lotniska przez hostessy ubrane w stroje ludowe i otrzymali okolicznościowe przypinki. Był specjalnie przygotowany tort, degustacja wina i Beatbox’erzy aranżujący muzyczny klimat imprezy. Pasażerowie mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia z sokołem. Terminal lotniska w Modlinie wypełniony jest od wczoraj nie tylko pasażerami i pracownikami, ale również załogami dwóch bazujących samolotów Ryanaira.
„Nie spodziewałam się tylu nagród […] najbardziej na świecie chciałam polecieć do Madrytu i właśnie do Madrytu wygrałam bilet!” – Powiedziała Barbara Wierczyńska, laureatka konkursu fotograficznego zorganizowanego z okazji otwarcia bazy. „Polecam to lotnisko, ma szeroką ofertę lotów i szybki dojazd. Teraz jeszcze ofertę lotów krajowych do Wrocławia i Gdańska 2 x dziennie” – dodaje.
Baza operacyjna w porcie lotniczym oznacza, że w Modlinie na stałe będą stacjonować (nocować) 2 samoloty Ryanaira. Uruchomienie bazy wiąże się z wydłużeniem czasu operacyjnego lotniska, oraz czasu pracy terminala. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji więcej połączeń (ponieważ samoloty będą wcześniej startować i później wracać na lotnisko), co dla portu oznacza większą liczbę startów i lądowań dziennie, także na 7 nowych kierunkach, w tym np. 2 razy dziennie do Wrocławia i Gdańska, a zatem lepsze wykorzystanie infrastruktury. Wszystkie sklepy, punkty gastronomiczne i usługi, będą rozpoczynały swoją pracę wcześniej (już od wczesnych godzin porannych, ok. 4:00) i później - po ostatnim przylocie - ją kończyły. Dodatkowo to właśnie dzięki powstaniu bazy przewoźnik mógł wprowadzić 2 nowe trasy: do Aten oraz do Lizbony.
Baza operacyjna Ryanair:
- 2 stacjonujące samoloty,
- nowe połączenia od zimy 2014 r.: Fuerteventura, Glasgow, Gran Canaria, Madryt, Teneryfa i dodatkowo od lata 2015: Ateny i Lizbona;
- 32 połączenia z Warszawy/Modlin,
- loty krajowe 2 x dziennie z Warszawy/Modlin do Gdańska i Wrocławia,
- 153 loty tygodniowo (wzrost o 28%).
„Uruchomienie przez Ryanaira bazy operacyjnej na naszym lotnisku to potwierdzenie potencjału portu oraz dowód na silną i stabilną współpracę z przewoźnikiem. To także oznacza możliwość powstania nowych miejsc pracy zarówno na lotnisku jak i w jego okolicach” – mówi Piotr Okienczyc, Prezes portu.
„Fakt, że przewoźnik zdecydował się na otwarcie w Modlinie swojej bazy to bardzo dobra wiadomość, a także nowe perspektywy na przyszłość. Przede wszystkim daje to możliwość zwiększenia ruchu lotniczego z Lotniska Warszawa/Modlin. To również pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy. Lotnisko ma szansę stać się portem strategicznym, zwłaszcza jeśli chodzi o ruch niskokosztowy. Mamy dalsze ambitne plany rozwoju tego lotniska” – podsumował niedawno Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.
„Jest mi niezwykle miło uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu – uruchomieniu naszej bazy operacyjnej w Warszawie/Modlin, w której Ryanair zainwestuje 185 mln $. Z okazji otwarcia nowej bazy Ryanair ogłasił wyprzedaż biletów na trasach krajowych z Warszawy do Gdańska i Wrocławia (loty 2 x dziennie) w cenach rozpoczynających się już od 19 zł, na podróż w listopadzie i grudniu 2014 r." – podsumowuje Klaudia Kałążna, Menedżer ds. Sprzedaży i Marketingu Ryanaira w naszym regionie.
- autor: Magdalena Bojarska
Spotkanie z Mieszkańcami
Zarząd Osiedla Nr 2
zaprasza
28 listopada 2014r. o godz. 18:00
do Publicznego Gimnazjum Nr 2 - Osiedle Młodych
na
SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI
W programie:
1) sprawozdanie z działalności rocznej Zarządu Osiedla Nr 2 za rok 2014,
2) rozstrzygnięcie konkursu „Osiedle w kwiatach” oraz wręczenie nagród,
3) debata dotycząca Osiedli z udziałem: Burmistrza Miasta, Przewodniczącego Rady Miejskiej, Radnych, Straży Miejskiej, Policji.
Przewodnicząca Konkursu |
Przewodnicząca Zarządu Osiedla Nr 2 Mirosława Boroń |
Turystycznie w Parku Trzech Kultur w Twierdzy Modlin
Idea utworzenia w zabytkowej Twierdzy Modlin Parku Trzech Kultur właśnie się spełnia. Po ciężkich staraniach Miastu udało się pozyskać dofinansowanie na rewitalizację parku w Twierdzy Modlin i utworzenie w nim tzw.: Parku Trzech Kultur.
Wniosek o dofinansowanie złożony w czerwcu br. do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych uzyskał pozytywną opinię zarówno formalną jak i merytoryczną (90% możliwych do uzyskania punktów) i tym samym znalazł się na liście rankingowej projektów skierowanych do dofinansowania. Z 62 podmiotów ubiegających się o dofinansowanie, Miasto znalazło się wśród szczęśliwej 14 gmin i powiatów, które otrzymają wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013. Dzięki pozyskanym środkom uda się zrealizować zadanie w zakresie: odtworzenia historycznego układu alei i remontu ich nawierzchni, modernizacji oświetlenia, zakupu małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery), odnowienia szlaku turystycznego biegnącego przez park. Poza tym w ramach projektu przewidziano utworzenie systemu oznaczeń i tablic informacyjnych oraz opracowanie i publikację mapy i przewodnika po Parku Trzech Kultur. Ciekawostką będzie utworzenie przestrzeni do odpoczynku dla turystów oraz miejsca do pielęgnacji małych dzieci, które stanowić będą duże udogodnienie dla rodzin poruszających się po Twierdzy Modlin. Park Trzech Kultur będzie monitorowany przez mobilne kamery bezprzewodowe. Czasu na realizację jest niewiele, ponieważ ukończenie projektu zaplanowano na 30 czerwca 2015 r. Tak więc przyszłym roku, w upalne letnie dni mieszkańcy Twierdzy Modlin będą mogli odpoczywać w Parku Trzech Kultur.
Całość nakładów finansowych na projekt wynosi 748 615,00 zł, z czego w ramach dofinansowania z RPOWM 2007 - 2013 Nowy Dwór Mazowiecki otrzyma 75% tj.: 561 461,25 zł.
- autor: Katarzyna Krysiewicz
Kolejny tytuł Gmina Fair Play dla Miasta!
Nowy Dwór Mazowiecki otrzymał tytuł Gmina Fair Play. To kolejne wyróżnienie dla miasta w tym prestiżowym konkursie. Certyfikat „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji 2014 odebrał osobiście burmistrz Jacek Kowalski.
Jak czytamy na stronie www.gmina.fairplay.pl „głównym celem konkursu „Gmina Fair Play” jest wyłonienie i nagrodzenie samorządów przyjaznych dla inwestorów, tworzących właściwe warunki obsługi inwestycji. Inicjatywa ta ma ugruntowaną pozycję, cieszy się zaufaniem samorządów, a laureaci konkursu zyskują wysokie oceny dotyczące obsługi inwestycji od inwestorów realizujących swoje przedsięwzięcia na terenach należących do naszych laureatów. W tym roku 24 gminy spełniły wymagania konkursowe i tym samym zostały im przyznane równorzędne certyfikaty „Gmina Fair Play 2014”. Wśród laureatów są gminy, które uczestniczą w konkursie po raz pierwszy ale są też takie, które uczestniczą w nim od wielu lat, im wręczone zostały Złote i Diamentowe Statuetki”.
Uroczysta gala wręczenia nagród laureatom tegorocznej edycji odbyła się 17 października br. w Warszawie w Hotelu Bristol. Gościem specjalnym wydarzenia był wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Z jego rąk wszyscy laureaci otrzymali nagrody i certyfikaty. Wicepremier pogratulował też laureatom uzyskanych wyników „nie tylko w ramach konkursów, w których brali udział ale także w codziennej pracy, jaką wykonują na rzecz lokalnych społeczności i biznesu, a która przekłada się na sukcesy Polski”.
Komentujac otrzymanie tytułu burmistrz Jacek Kowalski powiedział: „Gmina Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji” to prestiżowy konkurs, dlatego uczestnictwo w nim co roku traktujemy priorytetowo. Ten tytuł jest ogromnym wyróżnieniem dla każdego samorządu, dla nas także. Otrzymanie go po raz siódmy potwierdza słuszność działań podejmowanych przez nowodworski samorząd w zakresie tworzenia sprzyjających warunków do inwestowania i prowadzenia tu działalności gospodarczej. Zdobycie tytułu „Gmina Fair Play” to także dowód na to, że władze miasta współpracują z przedsiębiorcami, są otwarte na nowe inwestycje i gwarantują profesjonalną obsługę inwestycyjną”.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: Organizatorzy
Łaskovia Łask – NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki 0:3
18 października nowodworskie siatkarki rozegrały drugi mecz w II lidze. Tym razem mecz rozegrały na wyjeździe w Łasku. Po porażce u siebie z AZS AWF Warszawa dziewczyny były mocno zmobilizowane, aby nie popełnić tego samego błędu przegrywając 3:2. Na boisko wyszły bardzo skupione wygrywając pierwszego seta do 23, kolejne do 22 i 20. Spotkanie uznano za bardzo zacięte. Jednak ostatecznie to NOSiR był mocniejszy od Łaskovi.
Łaskovia Łask – NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki 0:3
Aktualnie zespół NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki ma 4 pkt. Zajmując drugą pozycję w tabeli.
Komentarz trenera Bartosza Kujawskiego:
"Przede wszystkim jestem zadowolony, że mamy prawdziwą drużynę. Na każdej pozycji mamy kilka równych zawodniczek o wysokich umiejętnościach, które wnoszą zawsze do gry coś nowego. Tak właśnie było w Łasku. Zmienniczki zaprezentowały się bardzo dobrze i upewniły mnie w przekonaniu, że mamy bardzo silny i wyrównany skład. Łask stawiany był przed sezonem w roli faworytów do wygrania naszej grupy i rzeczywiście dziewczyny z Łasku pokazały świetne umiejętności, ale nasze siatkarki jako cały kolektyw były tego dnia znacznie silniejsze. Po dwóch zaciętych setach w trzecim nie popełniliśmy już błędów z inauguracji i wygraliśmy go najpewniej ze wszystkich. Gratulacje dla dziewczyn, bo robią świetną robotę na treningach co powoli zaczyna przekładać się na mecze".
Kolejny mecz już w sobotę (25.10) o godz. 17:00. NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki – Mazovia Warszawa.
Zapraszamy!
- autor: NOSiR
Nowy rok szkolny w Klubie Małego Strażaka rozpoczęty!
Już na początek nowego cyklu spotkań pan Piotr Napiórkowski (opiekun) przygotował atrakcję w postaci zaznajomienia najmłodszych strażaków z Grupą Poszukiwawczą z czworonogami. Dzieci mogły dowiedzieć się, do czego w straży wykorzystywane są psy, jak ratownik spędza czas ze swoim pupilem, ile wymaga to pracy i zaangażowania. Grupa Poszukiwawcza z psami to niedawno utworzona trzecia już sekcja, po wodnej i gaśniczej, w Ochotniczej Straży Pożarnej w Modlinie. W przyszłości ratownicy z psami wykorzystywani będą przede wszystkim do poszukiwania ludzi zaginionych, ale nie tylko. Pani Olga Kownacka, jedna z ratowników OSP w Modlinie, pokazała, jak szybko pies potrafi odnaleźć osobę, która dla potrzeb pierwszych w tym roku zajęć została ukryta. Mali ratownicy na koniec spotkania mogli pogłaskać i pobawić się z ośmiomiesięcznym Brantem i dwuletnią Bajką.
Zajęcia pozalekcyjne w Klubie Małego Strażaka rozpoczęły się 13 października. Spotkania odbywają się 2 razy w miesiącu, trwają od 1 do 2 godzin dla klas 1-3. Niestety, w związku z przejściem uczennicy Pauliny Łuszczyńskiej i ucznia Maćka Pilacińskiego do klasy 4, musieliśmy rozstać się z tak świetnie rokującymi ratownikami. Jak mówi, opiekun, pan Napiórkowski prowadzimy również Młodzieżową Grupę Ochotników (od 14 roku życia), także miejmy nadzieję, że za jakiś czas edukacja z zakresu szeroko pojętego ratownictwa na nowo odżyje w świadomości większych już strażaków. Na ich miejsce przyszli nowi ochotnicy, którzy będą mogli czerpać wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Miłym gestem ze strony rodziców małych klubowiczów był prezent dla pana Piotra z okazji Dnia Nauczyciela.
- autor: Koło Dziennikarskie
Zawodowy boks na nowodworskim ringu
Krzysztof Głowacki pokonał Thierrego Karla w walce wieczoru podczas Gali Boksu Zawodowego – Wojak Boxing Night, jaka odbyła się w Nowym Dworze Mazowieckim. Jej organizatorem była grupa Babilon Promotion.
Wielki boks wrócił do Nowego Dworu Mazowieckiego po dwóch latach przerwy. 18 października swoje rękawice skrzyżowało tu kilkunastu pięściarzy. Kibice mieli okazję zobaczyć 7 walk. Transmisję na żywo zapewnił Polsat Sport. Na widowni zasiadły też znane postacie świata sportu m.in. Przemysław Saleta. Nie zabrakło władz miasta, burmistrza Jacka Kowalskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Bisialskiego.
W najważniejszej walce wieczoru, niepokonany na zawodowych ringach Krzysztof Głowacki przystąpił do obrony pasa WBO Inter-Continental wagi junior ciężkiej. Jego przeciwnikiem był dysponujący świetnymi warunkami fizycznymi Francuz Thierry Karl.
Walka od samego początku była bardzo zacięta. Karl był 2 razy liczony, a po kolejnych ostrzeżeniach od sędziego za nieprawidłowe uderzenie (ciosy poniżej pasa red.) Głowacki przystąpił do ostatecznego natarcia.
Walka zakończyła się nokautem Francuza i tym samym Krzysztof Głowacki obronił tytuł mistrza WBO Inter-Continental wagi junior ciężkiej. Jest już o krok od sięgnięcia po tytuł i pas federacji WBO w tej samej kategorii wagowej.
Mistrzowski pas wręczył mu osobiście burmistrz Jacek Kowalski.
Wyniki pozostałych walk:
1. Eryk Ciesłowski (2-1, 0 KO) vs Artur Sankowski (1-4, 0 KO) - waga cruiser. Zwyciężył E. Ciesłowski.
2. Ewa Piątkowska (5-0, 4 KO) vs Zsofia Bedo (Węgry) (12-31-1, 2 KO) - waga junior półśrednia. Wygrała E. Piątkowska przez nokaut w trzeciej rundzie.
3. Maciej Miszkin (15-3, 4 KO) vs Aliaksandr Sushchyts (Białoruś) (18-3-1, 10 KO) - waga super średnia. Zwyciężył A. Sushchyts.
4. Kamil Szeremeta (8-0, 1 KO) vs Howard Cospolite (Francja) (10-4-1, 4 KO) - waga średnia. Wygrał K. Szeremeta.
Na nowodworskim ringu z powodzeniem walczył też wychowanek klubu CHAMPION NOSiR – Marcin Gołębiewski.
Tekst i Foto Aneta Pielach – Pierścieniak, e-nowydwor.pl
Szlakiem parlamentaryzmu
7 października 2014 r. młodzież klasy 3 liceum i 3abc gimnazjum Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy uczestniczyła w żywej lekcji wiedzy o społeczeństwie. Była to wycieczka pt. „Szlakiem parlamentaryzmu”.
Pierwszym miejscem, które odwiedzili uczniowie był warszawski Kamionek w części Praga-Południe. Tu na zewnętrznych ścianach kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej, znajduje się tablica upamiętniająca Kamionek jako miejsce elekcji (wyboru) dwóch polskich królów – pierwszego Henryka Walezego w 1573 r. i Augusta III Sasa w 1733 roku.
Drugim miejscem, które odwiedziliśmy było pole elekcyjne na Woli – obszar znajdujący się współcześnie w obrębie osiedla Koło, częściowo Młynowa i Powązek. Wydarzenia te upamiętnia nazwa ulicy Elekcyjnej oraz Kolumna Electio Viritim. Nazwa Koło też nie jest przypadkowa - ma ona upamiętniać Koło Rycerskie - czyli miejsce gdzie stawało zgromadzenie posłów ziemskich. Na polach Woli byli wybrani królowie elekcyjni: Anna Jagiellonka w 1575, Stefan Batory 1576, Zygmunt III Waza 1587, Władysław IV Waza 1632, Jan II Kazimierz Waza 1648, Michał Korybut Wiśniowiecki 1669, Jan III Sobieski 1674, August II Mocny 1697, Stanisław Leszczyński 1704, Stanisław Leszczyński 1733 i Stanisław August Poniatowski w 1764 roku. Prawo wyboru króla przysługiwało każdemu szlachcicowi, który przybył na wolną elekcję.
Następnym miejscem naszej wycieczki był Sejm RP przy ulicy Wiejskiej. Młodzież miała okazję złożyć hołd przed pomnikiem polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Zwiedziliśmy Sejm pod kierunkiem przewodniczki, która z galerii dla publiczności opowiedziała nam o pracy posłów i senatorów, obejrzeliśmy Salę Posiedzeń Sejmu, lożę Prezydenta RP. W holu głównym widzieliśmy tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej - ofiar wojny i okupacji 1939-1945, tablicę posłów senatorów poległych w katastrofie w Smoleńsku w 2010 roku, tablicę papieską z 1999r, makietę Sejmu i Senatu i Salę Kolumnową oficjalnie Salę im. Kazimierza Pużaka, w której odbywają się posiedzenia sejmowych komisji śledczych, wysłuchania publiczne, konferencje oraz posiedzenia największego klubu parlamentarnego.
Ostatnim punktem naszej wędrówki był Zamek Królewski, rezydencja królewska od XIV wieku i miejsce obrad sejmu, a obecnie wielu uroczystości państwowych. Oglądaliśmy niezwykłą Salę Rycerską, Tronową i Senatorską, przepiękne obrazy Marcella Bacciarellego i Jana Matejki przedstawiające najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski oraz dzieła Bernarda Bellotta (Canaletta) przedstawiające widoki starej Warszawy.
Młodzież uczestnicząca w wycieczce może potraktować tą wyprawę jako formę przygotowania do egzaminów: gimnazjalnego i maturalnego z przedmiotu wiedza o społeczeństwie.
Wrócili oni bogatsi w wiele wrażeń i z ogromną dawką wiadomości.
- autor: Artur Kielar
Szkolenie OSP-RW w Wietrznicy
W dniach 12-14.10.2014r. nasi druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej - Ratownictwo Wodne wraz z ratownikami Legionowskiego WOPR-u przebywali na torze kajakowym w Wietrznicy na kursie specjalistycznym z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych. Polecamy ten kurs, który uczy pokory i szacunku do wody... Każdy ratownik wodny i strażak powinien ukończyć ten kurs!
- autor: Wysocki Norbert
NOSiR Nowy Dwór Maz. vs. Mazovia Warszawa
Wielki Finał Merida Mazovia MTB Marathon
Ostatni tegoroczny maraton cyklu odbył się w Nowym Dworze Mazowieckim. Tym samym zakończył się letni oraz jubileuszowy 10 sezon Merida Mazovia MTB Marathon. Na starcie stanęło 1000 zawodników, pogoda nie zawiodła, podobnie jak nastroje startujących. Trasa maratonu była sucha i szybka. Wyjątkowo zaciekła walka widoczna była od samego startu. Wielu walczyło o punkty w klasyfikacji generalnej. A było o co rywalizować, gdyż suma nagród wyniosła aż 300 000 zł.
Podczas imprezy strażacy walczyli o puchar Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Rywalizacja odbyła się na dystansie 52 km. Zmagania zakończyły się uroczystą dekoracją klasyfikacji generalnej całego Pucharu Polski Strażaków. Swoją klasyfikację mieli również mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego, którzy rywalizowali w kategorii Open na dystansach Hobby, Fit, Mega i Giga z podziałem na płeć.
Podczas gdy zawodnicy ścigali się na trasie w miasteczku obył się pokaz pierwszej pomocy zorganizowany przez Straż Pożarną, w której uczestniczyła spora grupa dzieci. Dodatkowo stowarzyszenie Prolog Jabłonna zorganizowało zbiórkę żywności dla najbardziej potrzebujących rodzin z terenu Gminy Jabłonna. Przez cały dzień odbywały się promocje i wyprzedaże partnerów cyklu.
CRS Clinic (dawne Centrum Rehabilitacji Sportowej) stworzyło strefę opieki fizjoterapeutycznej i trenerskiej. Fizjoterapeuci udzielali porad i konsultacji, a także przeprowadzali dla chętnych wstępne badanie fizjoterapeutyczne.
Dla rodzin z dziećmi organizator przygotował specjalną strefę. Na najmłodszych czekały atrakcje zorganizowane przez platformę nc+ w specjalnym kąciku dziecięcym. Każdy mały uczestnik wydarzenia mógł zrobić sobie zdjęcie z Rybką MiniMini, które otrzymał na miejscu w prezencie oraz wziąć udział w zabawach plastycznych i kole fortuny. Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki. Impreza została objęta patronatem przez telewizyjne kanały dziecięce MiniMini+ i teleTOON+.
Po zawodach w hali sportowej odbyły się liczne dekoracje w tym klasyfikacji generalnych. Brał w nich udział Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski oraz Cezary Zamana. Był tort na 10-lecie, wiele emocji związanych z nagrodami i na koniec wspólne zdjęcie wszystkich uczestników. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.
Zawodnicy i organizatorzy zasługują teraz na krótki odpoczynek, który zakończy się dla wielu już w styczniu, kiedy to rusza zimowa edycja maratonów Cezarego Zamany.
Na dystansie Mega zwyciężył Grzegorz Maleszka (BDC Retro MTB Team), który tym samym zajął pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej w kat, M3. Drugi ze sporą stratą przyjechał Paweł Baranek (AIRBIKE.PL Rocky Mountain) lider klasyfikacji generalnej M2. Trzeci dojechał Bartek Borowicz (APS POLSKA COZMOBIKE).
Wśród Pań na dystansie Mega triumfowała Anna Ostrowska (KROSS Centrum Rowerowe Olsztyn). Za nią uplasowały się w kolejności Agnieszka Tkaczyk (SpecBike RACING TEAM) i Izabela Macutkiewicz (SK BANK TEAM).
Dystans Giga ukończyło 62 zawodników. Pierwszy, ze sporą przewagą dojechał Artur Korc (KROSS Centrum Rowerowe Olsztyn). Został on również liderem swojej kategorii M4 w klasyfikacji generalnej cyklu. Drugie miejsce zajął Michał Przybytek (Renault Eco2 team), trzeci był Kacper Cacko (APS POLSKA COZMOBIKE).
Zacięta walka trwała do ostatnich metrów między drużynami. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła minimalną przewagą punktową BDC Retro MTB Team. Druga pozycja przypadła drużynie KROSS Centrum Rowerowe Olsztyn. Na trzeciej pozycji uplasowała się grupa RENAULT ECO2 TEAM.
Warto również wspomnieć o superklasyfikacji, w której liczy się łączna suma przejechanych kilometrów. I tak zwycięzcą został Mariusz Korajczyk (Wieliszew Heron Team), który przejechał łącznie 2113 km.
- autor: Katarzyna Krakowiak
UKS Reduta Nowy Dwór Maz. vs. UKS II Sanniki
W ciszy serc, w potoku lśnień
Grupa literacka „VENA” zmotywowana pozytywnymi opiniami postanowiła zaprezentować nowodworskiej publiczności program muzyczno-poetycki pt. „W ciszy serc, potoku lśnień” część III. Na program złożyły się wiersze: Mirosławy Białkowskiej, Barbary Malewskiej, Grzegorza Sorbiana i Tomasza Witkowskiego, które w scenariuszu zebrała Mirosława Białkowska i nadała mu podtytuł „ONA”, bo ona to: kobieta, żona, anielica, córka, nadzieja, samotność, wolność, rzeka, wiosna ... długo by wymieniać. Jaka ona jest: w życiu, w przyrodzie, w sercu, w pamięci. O niej w piosence zaśpiewają dwie utalentowane młode wokalistki Joanna Berdyn i Janina Klimiuk. Dlatego też serdecznie zapraszamy na ten wyjątkowy wieczór, który może w części ustami wykonawców odpowie na pytanie „jaka jesteś?”.
Nowodworski Ośrodek Kultury
25 października 2014 r. godz. 18.00
ul. I. Paderewskiego 1A
WSTĘP WOLNY
- autor: NOK
Przychodnia w Modlinie Starym jak nowa!
Już w listopadzie mieszkańcy Modlina Starego będą leczyć się w godnych warunkach. Generalny remont przechodzi Przychodnia przy ul. Mieszka I.
Dotychczasowe warunki panujące w modlińskiej przychodni pozostawiały wiele do życzenia. Budynek był w złym stanie technicznym, w ścianach i podłogach straszyły dziury, wyposażenie gabinetów pamiętało zamierzchłe czasy a dojście do budynku było niebezpieczne.
W tym roku ten stan ulegnie diametralnej zmianie. A to za sprawą samorządów które przekazały ze swoich budżetów pieniądze na przeprowadzenie generalnego remontu. Miasto Nowy Dwór Mazowiecki wyasygnowało 100 tys. zł a starostwo Powiatowe kolejne 114 tys. zł. 9 października w obecności dyrektora NCM Zbigniewa Kończaka i jego zastępcy Ahmeda Jadou postęp prac oceniali burmistrz Jacek Kowalski, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski oraz starosta Krzysztof Kapusta.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mimo iż zostało jeszcze trochę do wykonania, można stwierdzić, że już dziś ośrodek zdrowia wygląda jak nowy. Za pozyskane od samorządów pieniądze wyremontowano pomieszczenia, odnowiono ściany, podłogi i łazienki, zamontowano nową ceramikę, wymieniono okna, zamontowano nowe drzwi, wyremontowano instalacje elektryczne i zainstalowano nowe oświetlenie. Bez problemu do budynku dostaną się teraz osoby niepełnosprawne lub rodzice z wózkami. Wykonano bowiem podjazd dla niepełnosprawnych z dodatkowym wejściem. Wymienione zostanie też stare wyposażenie – do przychodni zakupione zostaną nowe meble i sprzęty.
Remont przeszło nie tylko wnętrze przychodni. Jak zapewniał dyrektor Nowodworskiego Centrum Medycznego Zbigniew Kończak, odnowiona zostanie też elewacja budynku, położone zostaną nowe chodniki, wyburzone zostaną stare budynki położone z tyłu posesji. Lifting przejdzie także ogrodzenie budynku a dzięki wycince drzew wygospodarowane zostaną nowe miejsca parkingowe.
Prace na zewnątrz zostaną sfinansowane przez Nowodworskie Centrum Medyczne.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak
Seniorzy rozpoczęli studia
Kolejny sezon będzie działał Nowodworski Uniwersytet III Wieku. W środę, 8 października w Publicznym Gimnazjum nr 1 oficjalnie zainaugurowano rok akademicki.
Nowodworski Uniwersytet to filia działającego od kilku lat z powodzeniem, Legionowskiego Uniwersytetu. Na spotkania zaprasza seniorów.
Obecny na uroczystości inaugurującej nowy rok akademicki burmistrz Jacek Kowalski powiedział, że bardzo się cieszy z tak licznej grupy uczestniczącej w zajęciach. Wyraził też nadzieję, że inne osoby, zachęcone przez tą grupę, przyłączą się i będą brały udział w zajęciach Uniwersytetu.
Nowym kierownikiem Uniwersytetu została Wanda Uszok, była wieloletnia dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Dworze Mazowieckim.
Wykłady i zajęcia fakultatywne w ramach Uniwersytetu odbywają się kilka razy w miesiącu i cały czas są otwarte na nowych uczestników. Tematy poruszane podczas zajęć dotyczą m.in. medycyny, literatury, finansów, zwyczajów innych kultur, prowadzone będą zajęcia gimnastyczne, rehabilitacja, treningi pamięci, nauka języka angielskiego etc. Program przewiduje też wycieczki i spotkania integracyjne. Skorzystanie z oferty Uniwersytetu jest możliwe po uiszczeniu opłaty, która wynosi 50 zł za semestr a w przypadku zajęć fakultatywnych 200 zł. za rok.
Obecnie z oferty tej korzysta ok. 40 osób.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: Tygodnik Nowodworski
Dzień Papieski w PG1
12 października 2014 roku obchodziliśmy w całej Polsce XIV Dzień Papieski pod hasłem "Świętymi bądźcie". O godz. 10:00 uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Dworze Mazowieckim zgromadzili się na papieskiej Mszy Świętej. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy, uczniowie gimnazjum wraz z s. Zofią przygotowali oprawę muzyczną i liturgiczną. Tego dnia od wczesnych godzin rannych gimnazjaliści po raz kolejny włączyli się w zbiórkę pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia". Uczniowie kwestowali przez cały dzień, który zakończył się wspólną modlitwą różańcową w kościele parafialnym. Młodzież gimnazjalna zebrała 1130 zł.
- autor: Hanna Twardowska
NOSiR Nowy Dwór Maz. vs. AZS AWF UKSW Warszawa
W niedzielę (12.10.) na parkiet hali sportowej NOSiR powróciły siatkarki II ligi. Pierwszy mecz w nowym sezonie 2014/2015 zespół NOSiR rozegrał z AZS AWF UKSW Warszawa. Dwa początkowe sety należały do NOSiR-u, była to bardzo zacięta walka - I set 29:27, II set 25:21. Wydawałoby się, że trzeci set to już tylko formalność. Niestety drużyna z Warszawy wykazała dużą wolę walki doprowadzając do tie-breaku. Ostatecznie mecz zakończył się z wynikiem 3:2 dla AZS AWF UKSW Warszawa.
A tak skomentował mecz I trener NOSiR-u – Bartosz Kujawski:
"Ogólnie z poziomu gry jestem zadowolony, ponieważ dwa pierwsze sety pokazały, że potrafimy grać na wysokim poziomie i jest potencjał w tej drużynie. Wielkie słowa pochwały dla zmienniczek w pierwszym secie, gdzie dziewczyny weszły z ławki i dołożyły po jednym asie serwisowym. Nie zadowolony jestem natomiast z wyniku, gdyż liczyłem na 3 punkty na inaugurację. Po 2 wygranych setach dziewczyny chyba już czuły się wygrane i przestały grać swoją siatkówkę i po części przestały realizować założenia. Moim zdaniem kluczowy dla losów spotkania był początek 3 seta, gdzie naprawdę dobrze go zaczęliśmy, ale już na początku nie wykorzystaliśmy kilku kontr, z których w normalnych okolicznościach zdobywamy punkty bez problemu i zamiast prowadzić 3-4 pktami był remis. Utracona została skuteczność ataku i dużo błędów w przyjęciu, które normalnie na treningach się nie przytrafiały przy niezbyt trudnej zagrywce AWF.
Mamy tak zbudowaną drużynę, że jesteśmy kolektywem i po takich meczach ciężko jest kogoś chwalić, a inne ganić. Wygrywa i przegrywa zawsze cała drużyna, nie pierwsza 6, nawet nie 12, a cała kadra, która na dzień dzisiejszy liczy 16 dziewczyn, każda z nich ma bardzo duży wpływ na wynik i naszą grę".
NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki – AZS AWF UKSW Warszawa 2:3 (29:27, 25:21, 15:25, 17:25, 7:15)
Skład NOSiR-u: Doktorska Marika, Dyc Paulina, Kokoszka Żaneta, Gach Julia, Wawrzyńska Małgorzata, Kwiecień Małgorzata, Chudy Mariola, Balcerowicz Aleksandra (k), Balcerowicz Dominika, Karasiewicz Joanna , Konar Joanna, Zmitrowicz Iga.
Trenerzy: Bartosz Kujawski, Cezary Tulin.
- autor: NOSiR
Scena Zaułek z Grzegorzem Tomczakiem
Zapraszamy na kolejny Bardzo Kulturalny Wieczór ze Sceną ZAUŁEK. Gościem wieczoru będzie GRZEGORZ TOMCZAK.
Grzegorz Tomczak - poeta, bard - zdobył główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w roku 1979. Od połowy lat osiemdziesiątych współpracował z wielkimi postaciami polskiej estrady - jego piosenki śpiewali m.in. Maryla Rodowicz, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski, Mr Zoob, Pod Budą. Pisał teksty do muzyki Zb. Górnego, J. Grzywacza, W. Nahornego, J. Strobla. Występuje z Zenonem Laskowikiem.
Przybądźcie na ten koncert. To będzie mądry koncert. Przejmujący. Uśmiechnięty. Będzie o czymś. Na Scenie Zaułek nigdy słowa nie są puszczane na wiatr. Każde słowo zawsze u nas wiele znaczy. Pan Grzegorz bardzo szanuje i ceni słowa. Przez to szanuje tez Ludzi, Widza, Słuchacza. To dopiero będzie Wolność. Wszyscy poczujemy się Godnie.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
24 października 2014 r. godz. 19.00
Karty wstępu w cenie 10 zł można nabyć w kasie ośrodka kultury.
Ilość miejsc ograniczona.
- autor: NOK
Kolejne zwycięstwo naszego zawodnika Macieja Ziemaka!
W sobotę 4 października w Słupsku odbyły się po raz pierwszy Otwarte Mistrzostwa Polski Północnej Młodzików, Juniorów i Seniorów w Oyama Karate w konkurencji kumite. Organizatorem zawodów był Pomorski Klub Oyama Karate z Shihan Waldemarem Leończykiem 5 Dan na czele. Zawody zostały objęte patronatem Prezydenta i Starosty Miasta Słupska.
Na zawody przyjechało około 60 karateków reprezentujących 10 klubów. Zawody te stanowiły kolejny etap przygotowań do Pucharu Polski "OYAMA TOP", który pod koniec listopada odbędzie się w Jeleniej Górze.
Nowodworzanin Maciej Ziemak zdobył tytuł Mistrza Polski juniorów w konkurencji Semi-knockdown w wadze do 70 kg (14-16 lat). Maciek jest zawodnikiem UKS Mazowieckie Centrum Karate i stypendystą Burmistrza Miasta Nowego Dworu Mazowieckiego. Na co dzień uczy się w Publicznym Gimnazjum nr 1 i trenuje Karate w Nowym Dworze Mazowieckim.
Maciek jest młodym zawodnikiem, który ciągle się rozwija i na kolejnych zawodach reprezentuje coraz wyższy poziom wyszkolenia.
Gratulujemy Maćkowi i życzymy kolejnych zwycięstw OSU !!!
Rodzinne Zawody Pływackie
Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji
zaprasza
25.10.2014r. o godz. 12:05
na
III RODZINNE ZAWODY PŁYWACKIE
o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki
- autor: NOSiR
W weekendy więcej nocnych patroli
Od 1 października Straż Miejska wprowadziła nocne patrole w weekendy.
Strażnicy miejscy po zakończeniu wrześniowej akcji "Bezpieczna droga do szkoły" od początku października rozpoczęli patrole weekendowe. Odbywają się one w nocy z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę. Miasto patroluje jedna załoga zmotoryzowana, która jest jednocześnie wsparciem dla Komendy Powiatowej Policji.
Wszelkie interwencje można zgłaszać pod nasz numer telefonu 986.
W Krainie Króla Ołówkosa
134 dzieci zostało pasowanych na ucznia w Szkole Podstawowej nr 7. Uroczystość odbyła się 14 października br. Biorący udział w uroczystości burmistrz Jacek Kowalski zapowiedział budowę, wyczekiwanej przez cały Zespół Szkół na Osiedlu Młodych, hali sportowej.
Ponad 130-cioro dzieci, rodzice, rodziny, nauczyciele oraz goście uczestniczyło w uroczystości ślubowania i pasowania na ucznia w Szkole Podstawowej nr 7 na Osiedlu Młodych.
Dzieci zaprezentowały umiejętności jakie w ciągu kilku tygodniu nauki zdobyły w szkole. Za ich sprawą, zebrani znaleźli się w Krainie groźnego Króla Ołówkosa, który poprzez gwardzistów wydawał pierwszakom polecenia sprawdzając, czy są gotowe na wejście do jego krainy. I tak dzieci tańczyły, recytowały, odpowiadały na zagadki, śpiewały po polsku i po angielsku. Egzamin zdały „śpiewająco” czego zwieńczeniem było pasowanie na ucznia. Ceremonii dokonała dyrektor Zespołu Szkół p. Agnieszka Pindel. Na koniec wręczono dzieciom pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne po czym wykonano pamiątkowe zdjęcia.
Pod wrażeniem występu pierwszoklasistów byli wszyscy zebrani na sali. Na twarzach rodziców widać było emocje i dumę ze swoich pociech. Słowa uznania i życzenia przekazali też dzieciom zaproszeni goście wśród których byli: Jacek Kowalski – burmistrz, Janusz Mikuszewski – Wiceburmistrz Nowy, Agnieszka Sejda – Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, Jerzy Plackowski – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Grażyna Brzozowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Elżbieta Kołodziejska – Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 3 oraz Joanna Kańduła – Przewodnicząca Rady Rodziców.
Szczególny prezent przyniósł uczniom burmistrz – podczas uroczystości podpisana została umowa z firmą Arkadiusz Nagięć PRO-INVEST z Dąbrowy Górniczej na budowę hali sportowej. „Za dwa lata taka uroczystość odbędzie się już w nowym obiekcie” zapowiedział Jacek Kowalski.
Jerzy Plackowski pogratulował dzieciom występu. Dodał też „zaprezentowałyście się na szóstkę, i takich szóstek życzę wam jak najwięcej w zeszytach”. Od władz miasta uczniowie dostali też słodkie batoniki.
- autor: Aneta Pielach – Pierscieniak
(Nie)Legendy nowodworskie – niezwykła historia miasta
Maria Możdżyńska - rodowita nowodworzanka, wieloletni pedagog ze znaczącym dorobkiem naukowym. Spod jej pióra wyszły niezwykle cenne dla naszego miasta pozycje w tym ostatnia, wydana przez Miasto „(NIE)LEGENDY NOWODWORSKIE”.
W piątek 10 października w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbył się wieczorek autorski promujący książkę.
W piątek, na wieczorek autorski przybyło kilkadziesiąt osób. Program poprowadziła para aktorów, którzy w sposób niekonwencjonalny, humorystyczny, okraszony fragmentami z książki przybliżyli zebranym „(Nie)Legendy nowodworskie”. Całość dopełniła krótka biografia autorki oraz rozmowa z nią na temat kulisów powstawania książki, materiałów w niej zawartych oraz tego co się w niej nie znalazło.
Na koniec burmistrz Jacek Kowalski podziękował autorce za książkę oraz za wkład jaki wnosi na co dzień w promowanie historii miasta, jej odkrywanie i przybliżanie młodym pokoleniom. Wyraził też nadzieję, że to nie ostatnia pozycja książkowa jaka wyszła spod pióra pani Marii. Na ręce wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Plackowskiego złożył wniosek o nadanie p. Marii Możdżyńskiej tytułu „Zasłużony dla Miasta”.
"(Nie)Legendy nowodworskie" to książka traktująca o historii miasta. Jak sama autorka pisze we wstępie, jest ona „w 90% oparta o dokumenty pisane i w 10% o relacje wiarygodnych świadków. Nie zawiera legend, baśni i innych tym podobnych utworów, nawet wówczas, gdy nawiązuje do nich stylem”.
Inspiracją do wydania książki były teksty ukazujące się od 2009 roku na łamach Tygodnika Nowodworskiego. Na zebranie ich w jedną całość namówili autorkę pracownicy Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego. Ostatecznie książka została wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy. Każdy kto przyszedł na wieczorek otrzymał ją za darmo i miał okazję do wzięcia autografu.
Część nakładu książki została przekazana do bibliotek miejskich gdzie można ją wypożyczyć. Część będzie przeznaczona na nagrody w konkursach organizowanych przez miasto.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak
Turniej Służb Mundurowych Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta
30.09.2014r. w godz. 9:00-14:00 na boisku NOSiR w Nowym Dworze Mazowieckim odbył się po raz 14 tradycyjny Turniej Służb Mundurowych o Puchar Burmistrza Miasta. W turnieju wzięło udział 8 zespołów podzielonych na dwie rozlosowane grupy:
Gr. A - Straż Miejska Nowy Dwór Maz., I.P.A. Nowy Dwór Maz, Lotnisko Modlin (Straż Graniczna i Parking), Komenda Powiatowa Policji.
Gr. B - KP PSP (Straż Pozarna), JW. 4226 Pomiechówek, Radar Dębina, 2 Mazowiecki Pułk Saperów
Wyniki w poszczególnych grupach:
Gr. A
Straż Miejska - I.P.A. 2 : 0, Lotnisko - Policja 1 : 0,
Straż Miejska - Lotnisko 1 : 1, I.P.A. - Policja 4 ; 1,
Straż Miejska - Policja 4 : 2, I.P.A. - Lotnisko 0 : 2.
Gr. B
Straż Pożarna - JW 4226 2 : 2, Radar - 2 Pułk Sap. 0 : 1,
Straż Pożarna - Radar 1 : 0, JW 4226 – 2 Pułk Sap.1 : 1,
Straż Pożarna - 2 Pułk Sap. 0 : 2, JW. 4226 – Radar 2 : 0.
Tabele gier grupowych:
Gr.A
1.Straż Miejska 7 pkt 7 – 3
2. Lotnisko 7 pkt 4 – 1
3. I. P. A. 3 pkt 4 – 5
4. Policja 0 pkt 3 – 9
Gr.B
1. 2Pułk Sap. 7 pkt 4 – 1
2. JW. 4226 5 pkt 5 – 3
3. Straż Poż. 4 pkt 3 – 4
4. Radar 0 pkt 0 – 4
Dalsze gry o wyłonienie kolejności w Turnieju.
Półfinały:
o m-sca 5 – 8 Policja - Straż Poż. 0 : 1, I.P.A. – Radar 2 : 1,
o m-sca 1 – 4 Lotnisko – 2 Pułk Sap 2 – 1, Straż M – JW. 4226 0 : 0 w rzutach karnych 4 :3 dla Straży Miejskiej.
Finały:
o m-sca 7-8 Policja – Radar 1 : 0,
o m-sca 5-6 Straż Pożarna – I. P. A. 4 : 0,
o m-sca 3-4 JW. 4226 – 2 Pułk Saperów 2 : 3,
o m-sca 1-2 Lotnisko - Straż Miejska 0 : 0 w rzutach karnych 5 : 3 dla Lotniska.
Końcowa tabela Turnieju:
- Lotnisko Modlin
- Straż Miejska Nowy Dwór Maz.
- 2 Mazowiecki Pułk Saperów
- JW. 4226 Pomiechówek
- KP Państwowej Straży Pożarnej Nowy Dwór Maz.
- I. P. A. Nowy Dwór Maz.
- Komenda Powiatowa Policji Nowy Dwor Maz.
- Radar Dębina
Dyplomy, puchary i medale wręczył Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki - Jacek Kowalski.
- autor: NOSiR
Żywa lekcja historii
5 września 2014 roku uczniowie klas 5a i 5b z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim - Modlinie Twierdzy mieli przyjemność brać udział w obchodach 70-tej rocznicy powstania 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym.
Z tej okazji wraz z opiekunami p. M. Gereluk, p. J. Wilde i p. M. Lech udali się do muzeum poświęconego działalności saperów. Na niewielkiej przestrzeni zgromadzono bardzo ciekawe eksponaty. Były tam różnorodne miny, granaty wykopane przez saperów. Oglądając zdjęcia dzieci mogły zapoznać się z pracą żołnierzy. Wielkim zainteresowaniem cieszył się strój płetwonurka z dawnych lat. Wisiały też mundury, w których służyli żołnierze na przestrzeni 70-ciu lat istnienia pułku. O trudnej i niebezpiecznej służbie saperów opowiadał pan Ciura, który oprowadzał nas po muzeum. Na pamiątkę pobytu w muzeum dokonano wpisu w pamiątkowej księdze i zrobiono wspólne zdjęcie. Dalsza część obchodów przebiegała w parku miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim. Uczniowie uczestniczyli tam w uroczystym apelu. Zasłużonym żołnierzom wręczono ordery. Po apelu dzieci mogły podziwiać defiladę wojskową. Był to ostatni punkt obchodów. Z nowymi niezapomnianymi wrażeniami dzieci wróciły do domów.
- autor: M.L.
Grody mazowieckie - lekcja historii w terenie
2 października 2014 r. uczniowie klas drugich gimnazjum w Modlinie Twierdzy udali się na niecodzienną lekcję historii pod opieką nauczycielek: M. Pajek, J. Stępińskiej i E.Kutry. Była to całodniowa wycieczka pt. "Grody mazowieckie".
Autokar powiózł nas w przepiękną jesień, która niezwykłymi kolorami, okrasiła nam oglądane miejsca. Pierwszym był Sochaczew, tam widzieliśmy pomnik upamiętniający śmierć Bolesława Krzywoustego i ruiny Zamku Książąt Mazowieckich, które fachowo omówił specjalista od archeologii - przewodnik Adrian.
Drugim punktem naszej wycieczki była Stadnina w Łącku, gdzie uczniowie mieli okazję obejrzeć i pogłaskać dorosłe konie, kucyki i poprzytulać się do stadka maleńkich kotków. Młodzież zwiedzała również krytą ujeżdżalnię koni, hipodrom i skromne muzeum powozów.
Następnym celem naszej wędrówki był Płock, gród założony na nadwiślańskiej skarpie, który był siedzibą biskupów, mazowieckich książąt i polskich władców. To historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy spacerem po nowoczesnym molo, oglądaliśmy znany z kabaretonów amfiteatr i podziwialiśmy ze Wzgórza Tumskiego przepiękną panoramę Wisły. Później zwiedzaliśmy XII wieczną bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP, która wielokrotnie przebudowywana, dziś jest reliktem czterech okresów: romantyzmu, gotyku, renesansu i klasycyzmu. Pod północną wieżą bazyliki w nawie bocznej znajduje się Kaplica Królewska, pod którą spoczywają prochy władców Polski - Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego, za panowania których, Płock był faktyczną stolicą Polski. W podziemiach katedry spoczynek znaleźli również inni książęta mazowieccy: Bolesław II, Bolesław III, Henryk, Janusz II, Kazimierz Warszawski, Kazimierz II, Konrad Mazowiecki, Siemowit III, Siemowit IV, Siemowit VI, Wacław Płocki i Władysław I. W katedrze obejrzeliśmy również kopię słynnych XII wiecznych Drzwi Płockich.
Z katedry ulicami miasta udaliśmy się na Stary Rynek, przed ratusz, na którego wieży, po odegraniu hejnału o godz. 12:00 miejsce ma, scena pasowania Bolesława III Krzywoustego na rycerza przez ojca – Władysława I Hermana.
Ostatnim punktem wycieczki było XII wieczne opactwo w Czerwińsku nad Wisłą. Klasztor ten pełnił ważne funkcje obronne, często bywali tu dostojnicy kościelni i książęta mazowieccy. W 1361 r. przebywał tu Kazimierz Wielki. W lipcu 1410 r. Władysław Jagiełło po przeprawie przez Wisłę modlił się tu o powodzenie swej wyprawy przeciwko Krzyżakom, a po bitwie pod Grunwaldem ponoć ofiarował klasztorowi w podzięce swój hełm, który nosił w bitwie. Po świątyni oprowadzał nas Salezjanin - ojciec Bogdan ukazując nam niezwykłości tego miejsca tj.: Obraz Matki Bożej Czerwińskiej - Matki Pocieszenia, przy ołtarzu gwiaździsto-sieciowe sklepienie, w przedsionku portal romański z około 1140 roku, a w nawie południowej częściowo odsłonięte romańskie kolumny i freski z XV wieku.
Podziwialiśmy z zewnątrz dwuwieżowy kościół wzniesiony z kamienia w I połowie XII wieku, który mimo wielu przeróbek w okresie gotyku, renesansu i baroku zachował romański charakter. Na koniec obejrzeliśmy muzeum misyjne, w którym znajdują się ciekawe pamiątki z podróży misyjnych ojców Salezjanów.
Zakończyliśmy naszą historyczną wędrówkę po grodach mazowieckich, bogatsi o wiedzę i niezwykłe doznania.
- autor: M.Pajek
Rozgrywki ligowe w tenisie stołowym rozpoczęte
W niedzielę 5 października 2014 roku drużyna UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki udała się do Serocka, gdzie stoczyła mecz z tamtejszym KS SOKÓŁ II Serock o mistrzostwo 5 ligi mężczyzn w grupie A w tenisie stołowym w ramach rozgrywek prowadzonych przez Mazowiecki Związek Tenisa Stołowego. Po zaciętym boju mecz wygrał UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki stosunkiem punktów 8:2. Już niedługo następne spotkanie pomiędzy UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki a UKS II SANNIKI, które odbędzie się 26 października br. o godzinie 11.00 w hali sportowej Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim - Modlinie Twierdzy przy ulicy Gen. Bema 312.
UKS REDUTA Nowy Dwór Mazowiecki reprezentowali:
Jarosław Wronka, Marcin Błachnik, Andrzej Jędróźwiak, Marek Malita, Krzysztof Grela (rezerwowy) i Dariusz Brzeziński (rezerwowy).
Drużynę gospodarzy KS SOKÓŁ II Serock reprezentowali:
Kamil Zalewski, Jakub Gawlik, Piotr Trzopek, Mieczysław Jarońko, Sebastian Warowny (rezerwowy).
Moove Week
W ramach ogólnoeuropejskiej kampanii promującej ruch i zdrowy styl życia w dniach 29.09.2014 - 5.10.2014 w naszej szkole młodzież uczestniczyła w różnych formach aktywnego spędzania przerw międzylekcyjnych. Uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali rozgrywki w piłkę nożną na boisku szkolnym (długa przerwa) i tenisa stołowego. Podczas przerw można było tańczyć w rytmach muzyki płynącej ze szkolnego radiowęzła oraz doskonalić grę na gitarze.
- autor: Hanna Twardowska
Obrazy osobne i Kraj-obrazy
Zapraszamy na wernisaż i wystawę malarstwa Jacka Schmidta "Obrazy osobne i Kraj-obrazy".
JACEK SCHMIDT ur. w 1957 r. w Nowym Targu, studia na WSP Kraków (wychowanie plastyczne 1981-85), członek ZPAP Okręg Warszawski, tworzy na starej Pradze w Warszawie od 2007 r. w Otwartej Pracowni PRAGA del ARTE, autor ponad 30 wystaw indywidualnych i udział w szeregu zbiorowych.
Ostatnie ważne wydarzenia artystyczne:
2010 - stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z plastyki;
2011 - projekt ZNAKI MIASTA, wystawa w galerii Domu Artysty Plastyka ZPAP, ul. Mazowiecka w Warszawie;
2011-12 - współtwórca międzynarodowej grupy twórczej ARTEEMOCJE i organizator szeregu wystaw tej grupy;
2012-14 - współtwórca (wraz z córką Anną) projektu HOPE-4-STREET i organizator szeregu koncertów hip-hopowych oraz wystaw i warsztatów arteterapii.
OBRAZY OSOBNE I KRAJ-OBRAZY - tytuł nawiązuje do charakteru prac obecnych na wystawie. Część z nich to typowe prace krajobrazowe, akwarelowe i w ulubionych przez artystę technikach mieszanych. Jacek Schmidt z upodobaniem obserwuje pejzaż głównie mazowiecki starając się oddać jego nastrój, kolorystykę pory roku i emocjonalne napięcie towarzyszące owym obserwacjom. Jednak obok tych prac prezentuje w Nowodworskim Ośrodku Kultury "Obrazy osobne", jak je sam nazywa. Są to prace bardzo różniące się charakterem, techniką malarską, sposobem obrazowania plastycznego, indywidualnym podejściem. Prace te powstają w zależności od zainteresowania, sytuacji życiowej autora, jego fascynacji danym problemem społecznym czy plastycznym. Każda z tych prac to odrębna opowieść.
WERNISAŻ
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
18 października 2014 r. godz. 18:00
- autor: NOK
Rozbudowa Przedszkola w Twierdzy Modlin rozpoczęta!
Rozpoczęła się rozbudowa przedszkola w Twierdzy Modlin. 19 września miasto podpisało umowę na realizację tego zadania. Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na lipiec przyszłego roku.
19 września br. miasto podpisało umowę z Konsorcjum firm: AMAT Sp. z o.o. i AMAT-Zbigniew Hordyj, obie z Warszawy, na realizację zadania pn. „Rozbudowa budynku Publicznego Przedszkola nr 4 przy ul. 29 Listopada 109 w Nowym Dworze Mazowieckim wchodzącego w skład Zespołu Szkół Modlin Twierdza”. W ramach umowy wykonawca wykona budynek parterowy, niepodpiwniczony, kryty dachem płaskim. Obiekt będzie połączony z już istniejącym budynkiem specjalnym, przeszklonym łącznikiem.
W części dobudowanej znajdować się będą:
- 4 sale dla dzieci z sanitariatami i pomieszczeniami gospodarczymi przy salach,
- szatnia dla personelu,
- pomieszczenie socjalne – pokój nauczycieli,
- pomieszczenie administracyjne,
- pomieszczenie sanitarne dla personelu,
- wc dla osób niepełnosprawnych,
- pomieszczenie techniczne,
- przeszklony łącznik i komunikacja w budynku;
Sale dla dzieci zaprojektowano po dwie obok siebie z możliwością połączenia w jedną przestrzeń po rozsunięciu przesuwnych, systemowych ścianek dźwiękoszczelnych, które dzielą oba pomieszczenia.
Rozwiązanie to zaproponowano z myślą o bardziej elastycznym wykorzystaniu sal. Dzięki niemu po rozsunięciu drzwi placówka zyska przestrzeń na imprezy kulturalne, spotkania z rodzicami, występy, bale dla dzieci etc.
W bezpośrednim sąsiedztwie sali przewidziano też pomieszczenia magazynowe służące do przechowywania pomocy dydaktycznych, czy leżaków dla dzieci, które potrzebują drzemki w ciągu dnia. Bezpośrednio do sal będą przylegały sanitariaty wyposażone w 2 ustępy, kabinę natryskową, 3 umywalki zainstalowane na wysokości dostosowanej do potrzeb dzieci oraz półki i wieszczki na ręczniczki.
Dla pracowników przewidziano pomieszczenie socjalne wyposażone w umywalkę, zlewozmywak 2-komorowy, stół z krzesłami, chłodziarkę i zestaw szafek kuchennych. Toaletę dla pracowników wyposażono w umywalkę i ustęp. Oddzielnym pomieszczeniem będzie szatnia dla 15 pracowników a jedno z pomieszczeń przeznaczono na funkcję administracyjną. Pozostałe pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania obiektu będą znajdowały się w istniejącej już części budynku.
Łączna powierzchnia użytkowa nowej części budynku to 472,80 m2.
Wartość inwestycji oszacowano na 2 089 999,00 złotych.
26 września podczas pikniku kończącego lato w PP4 władze miasta, burmistrz Jacek Kowalski oraz Krzysztof Bisialski, przewodniczący Rady Miejskiej wbili szpadle pod rozbudowę. Prace powinny zakończyć się do 31 lipca 2015 roku.
Tekst red., Wydział Projektów Infrastrukturalnych Foto ZS TM
Nowy Dwór Maz. sportowym liderem
Kolejny raz docenione zostały starania władz samorządowych Nowego Dworu Mazowieckiego o rozwój sportu na swoim terenie. 9 października Burmistrz Miasta, Jacek Kowalski odebrał z rąk zarządu Klubu Sportowa Polska wyróżnienie „Sportowa Gmina 2014” oraz „Lider Sportowej Polski”.
Wyróżnienie „Sportowa Gmina” przyznawane jest samorządom, które umiejętnie łączą budowę nowoczesnych obiektów sportowych z programem rozwoju sportu i rekreacji, przez co stają się centrum sportowo-rekreacyjnym w regionie. Kapituła konkursu bierze pod uwagę zarówno Inwestycje, jak i zapewnienie szerokiej oferty dla mieszkańców, rodzaj i liczbę organizowanych wydarzeń sportowych. Nowy Dwór Mazowiecki otrzymał to wyróżnienie piąty raz z rzędu. Doceniając konsekwencję władz w budowaniu sportowego oblicza Miasta, Klub nagrodził je tytułem Lidera Sportowej Polski. Finałowa gala konkursu odbyła się 9 października w Warszawie. Wśród prowadzących był m.in. Andrzej Supron.
Miasto Nowy Dwór Mazowiecki w ciągu ostatnich lat wzbogaciło się m. in. o basen, nowoczesne boiska przy każdej szkole, Orliki, Biały Orlik, halę sportową. Niedawno zakończyła się termomodernizacja NOSiR’u. Wkrótce rozpoczną się prace na stadionie miejskim, powstanie hala sportowa przy szkole na Osiedlu Młodych. Miasto jest gospodarzem licznych imprez. Wspiera młode talenty przez stypendia i nagrody sportowe. Rozwijają się sekcje sportowe. Nowodworscy sportowcy staja się rozpoznawalni na arenie międzynarodowej.
Więcej na www.sportowapolska.eu.
Rozbudowa monitoringu miejskiego
Miasto ogłosiło przetarg na rozbudowę monitoringu. To pierwszy etap tego zadania. Miejska sieć kamer jeszcze w tym roku powiększy się o 9 punktów.
Pierwszy etap planowanej rozbudowy monitoringu miejskiego obejmuje montaż 9 kamer na terenie całego miasta.
25 września Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie tego zadania. Termin składania ofert wyznaczono na 10 października. Na wykonanie zamówienia wykonawca będzie miał 2 miesiące od podpisania umowy.
Zakres prac obejmuje m.in. modernizację serwerowni i centrum monitoringu, opracowanie dokumentacji projektowej na wykonanie 9 punktów kamerowych, zgłoszenie budowy do odpowiednich organów, montaż kamer, szkolenia pracowników obsługi oraz opracowanie dokumentacji powykonawczej.
Nowe kamery będą znajdowały się w następujących miejscach:
- w okolicy PG2 - przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Młodzieżowej,
- przy PP3,
- na skrzyżowaniu ulic Paderewskiego i Partyzantów,
- w okolicy boiska osedlowego przy ul. Sempołowskiej,
- na ul. Maturzystów,
- na skrzyżowaniu ulic Akacjowej i Długiej,
- w Twierdzy Modlin w dwóch punktach: na skrzyżowaniu ulic 29 Listopada i Moniuszki oraz na skrzyżowaniu ulic Malewicza i Bema,
- w Modlinie Starym u zbiegu ulic Szkolnej i Źródlanej.
Wszystkie lokalizacje zostały uzgodnione z Zarządami Osiedli.
Ogłoszone postępowanie, to jak wspominaliśmy, pierwszy etap całego zadania. Podzielone ono zostało na dwie części. W pierwszej będzie doposażone Centrum Monitoringu oraz wybudowanych zostanie dziewięć punktów kamerowych w miejscach gdzie właścicielem obiektu lub terenu jest miasto.
Drugi etap obejmuje pozostałe dwadzieścia punktów, których wybudowanie zależne jest od uzyskania zgód właścicieli obiektów bądź Zakładu Energetycznego. W drugim etapie przewidziany jest też montaż kamer w okolicach stacji kolejowej. Jak dowiedzieliśmy się od Piotra Kirpszy - naczelnika Wydziału Informatyki Urzędu Miejskiego, PKP PLK zadeklarowało współpracę w tym zakresie. W trakcie spotkania z przedstawicielami pionu technicznego PKP PLK uzgodniono też lokalizację kamer. Co ważne, znajdą się one w miejscach obejmujących swoim zasięgiem szlaki piesze oraz wejścia do wind. PKP PLK poinformowało także, że zamierza zamontować monitoring na stacji kolejowej, ale najwcześniej w przyszłym roku.
Oprac. Red.
W trosce o czyste parki!
Od poniedziałku (13.10) miasto rozpoczyna walkę z ptasimi odchodami w parkach miejskich. W tym celu zatrudniony został sokolnik.
Miasto podpisało umowę z firmą Odstraszanie Ptaków Sokół Usługi Sokolnicze Paweł Dobrzański. Zakres usług obejmuje płoszenie i odstraszanie ptaków za pomocą ptaków drapieżnych takich jak krogulec, jastrząb, sokół lub orzeł.
Płoszenie i odstraszanie będzie dotyczyło tych terenów, w których ptasie odchody stały się naprawdę poważnym problemem a są to Park im. Józefa Wybickiego oraz skwer przy ul. Zakroczymskiej, a będzie się odbywało metodą sokolniczą. Polega ona na odstraszaniu ptaków przy pomocy odpowiednio ułożonych ptaków drapieżnych. Stosując ją, wykorzystuje się instynktowną obawę ptactwa przed skrzydlatymi drapieżnikami. Ptaki przebywające w zabezpieczanym metodami sokolniczymi miejscu traktują go jak teren łowiecki drapieżnika i by uniknąć z nim konfrontacji – odlatują nie powracając. 30 września br. miasto otrzymało zezwolenie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie na płoszenie ptaków.
Częstotliwość działań sokolnika określono na 4 razy w tygodniu. Każda sesja będzie trwała cztery godziny. Płoszenie będzie się kończyło po godz. 19:00.
Na razie działania sokolnika będą trwały do 7 listopada. Za ten okres miasto zapłaci firmie 4920 brutto.
- autor: red.
Drugie polsko-izraelskie spotkanie młodzieży
16 września w hali sportowej Publicznego Gimnazjum nr 1 odbyło się drugie polsko-izraelskie spotkanie młodzieży (poprzednie - w 2012 roku). Tym razem gościliśmy uczniów, dyrektor szkoły oraz nauczycieli ze szkoły średniej Ilan i Asaf Ramon w Gederze .
W tej niecodziennej lekcji tolerancji i dialogu wzięła również udział młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Nowym Dworze (PG1, PG2, PG3, ZS w Modlinie Twierdzy, ZSZ nr 1, LO im. Wojska Polskiego, ZS nr 2) oraz nauczyciele języka angielskiego. Pobyt Izraelczyków w naszym mieście był jednym z punktów programu wizyty w Polsce. Młodzież przyjechała poznać wielokulturową historię Nowego Dworu, ale również zobaczyć jego współczesne oblicze.
W imieniu młodzieży ze szkół nowodworskich gości z Gedery powitali uczniowie z Zespołu Szkół nr 2, wyrażając nadzieję, że spotkanie dobrze posłuży nawiązaniu kontaktów z rówieśnikami. Pierwsza z prezentacji multimedialnych przybliżyła współczesne oblicze Nowego Dworu jako nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się miejscowości na Mazowszu. Druga ukazała wielokulturowe oblicze Nowego Dworu, przede wszystkim żydowską historię miasta. Z kolei Izraelczycy przedstawili film o swoim kraju, a także prezentację Gedery i szkoły oraz spojrzenie na sytuację społeczno-polityczną w Izraelu w ostatnich miesiącach. Następnie dyrektor szkoły po krótkim wystąpieniu przekazała młodzieży z Nowego Dworu pamiątkowe zdjęcie delegacji izraelskiej.
W mniej już oficjalnej części spotkania uczniowie ZS2 przygotowali dla gości niespodziankę: wspólne zatańczenie poloneza. W tym celu wszyscy obejrzeli słynny „koncert nad koncertami” w wykonaniu Jankiela (fragment „Pana Tadeusza”, filmu Andrzeja Wajdy) oraz polonez studniówkowy uczniów ZS2. Teraz już wszyscy chętni byli dobrze przygotowani, by ruszyć w tan niespiesznym krokiem. Ku miłemu zaskoczeniu wszystkich uczniowie z Izraela znakomicie poradzili sobie z metrum naszego narodowego tańca; z pewnością bez problemu zatańczyliby poloneza na tradycyjnej polskiej studniówce czy balu gimnazjalnym.
Niewątpliwie najbardziej oczekiwanym momentem spotkania młodzieży (podobnie jak dwa lata temu) były swobodne rozmowy przy ciasteczkach. Uczniowie niezwykle szybko nawiązali, ciekawe zapewne, kontakty, a porozumiewanie się po angielsku stanowiło tylko dodatkową atrakcję. Z pewnością młodzież będzie je kontynuowała przez Internet.
Zespół muzyczny SomeDay, wykonując znane piosenki, znakomicie tworzył miłą atmosferę spotkania w PG1, które zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.
Druga część polsko-izraelskiego spotkania młodzieży miała inny charakter. Na miejscowym kirkucie odbyła się uroczystość w języku polskim i hebrajskim, poświęcona pamięci nowodworskich Żydów. Przypomniano historię cmentarza. Uczniowie przeczytali fragment książki Pniny Frymer-Greenspan, z domu Papier, ukazujący opis Wisły i Narwi („Nasze dni były nocami”). Młodzież z ZS2 wykonała znaną piosenkę „Alleluja”, a uczniowie z Gedery – utwór „Eviator and my”. P.Tsvika Placinski w wystąpieniu ukazał historię swojej rodziny żyjącej w Nowym Dworze. Jego ojciec urodził się w naszym mieście. Krewni p.Tsviki, którzy zmarli przed 1941, są pochowani na nowodworskim cmentarzu żydowskim. Po wspomnieniach p.Placinskiego rabin Joel Chaim Nowicki odmówił kadisz. Burmistrz Nowego Dworu p.Jacek Kowalski podkreślił, jak ważne są spotkania młodzieży izraelskiej z uczniami szkół nowodworskich, nawiązywanie kontaktów w duchu tolerancji i dialogu, pamięć o wspólnej historii. Przekazał również gościom z Gedery, p.dyrektor szkoły i p.Tsvi Placinskiemu, pamiątki z Nowego Dworu.
Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnów Izraela i Polski, a następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym nowodworskich Żydów.
Inicjatorem drugiego już pobytu Izraelczyków w naszym mieście jest p.Tsvika Placinski. Po raz kolejny spełniło się jego marzenie, by spotkanie młodzieży w Nowym Dworze było swoistym połączeniem Przeszłości, Teraźniejszości i Przyszłości. Organizatorem pobytu młodzieży z Izraela w Nowym Dworze był Zespół Szkół nr 2, przy współpracy Urzędu Miejskiego.
- autor: Zespół Szkół nr 2; foto: MM,TT
Muzyka w filmie i musicalu
6 października nasza młodzież brała udział w koncercie „Muzyka w filmie i musicalu” zaprezentowanym przez kwartet MUSICAL SHOW BAND w składzie:
Agnieszka Pędziwiatr-Płuciennik – śpiew
Bogdan Grad – gitary, śpiew
Marek Kubisiak – saksofon, EWI, flet
Piotr Pietrzak – perkusja, instrumenty perkusyjne.
Program prezentował bogactwo i różnorodność muzyki filmowej i musicalowej. Kwartet przedstawił bardzo różne rodzaje muzyki: jazz tradycyjny, muzykę swingową, muzykę latynoską, klasyczny rok. W koncercie połączone zostało brzmienie akustycznych instrumentów muzycznych z brzmieniem najnowszych instrumentów cyfrowych. Młodzież wysłuchała:
Uwertury – „Blues Brothers”;
Creole Jazz – „Śpiewak Jazzbandu” – pierwszy film dźwiękowy;
Zimny Drań – „Pieśniarz Warszawy”
Mack the Knife – „Opera za 3 grosze”
Temat z serialu – „Peter Gunn”
Melodia z filmu – „Nuovo Cinema Paradise”
„Mamma Mia” – Abba
„Yellow Submarine” – The Beatles
Bop to the Top – „High School Musical”
Tie Your Mother Down – „We Will Rock You” – Queen
We Are the Champions - „We Will Rock You” – Queen
Chętni uczniowie brali udział w zabawach, konkursach i prezentacjach instrumentów muzycznych. Udany występ Musical Show Band pozostanie na długo w naszej pamięci.
- autor: Hanna Twardowska
4 sezon Zsceny Zaułek rozpoczęty
W Nowodworskim Ośrodku Kultury rozpoczął się kolejny, 4 już sezon, Bardzo Kulturalnych Wieczorów ze Sceną Zaułek. Na inaugurację muzycznych spotkań, gospodarz sceny Wojtek Gęsicki zaprosił przedstawicieli nurtu piosenki literackiej: Jerzego Mamcarza, Marcina Skrzypczaka, Sergiusza Stańczuka i Pawła Wójcika oraz wybitnych instrumentalistów Rafała Grząkę i Tomka Sarniaka.
19 września 2014 r. do ośrodka przyszła stała publiczność dobrze zaznajomiona z klimatem Zaułka, a właściwie tworząca go razem z Wojtkiem. Jest to publiczność zaangażowana, zgrana, zgodnie reagująca na kolejne propozycje wieczoru i pełna entuzjazmu. Przypadkowego gościa może zdziwić taka współpraca na sali, kiedy wszyscy w jednym tempie witają kolejnych wykonawców i tak gremialnie ich żegnają krzycząc: Dziękujemy Panie Marcinie, witamy panie Rafale. Na koniec wszyscy razem z Wojtkiem zaśpiewali stare szlagiery: Królu Mój i Kotki Dwa …ale zacznijmy od początku. W pierwszej części koncertu wysłuchaliśmy muzyki kompozytora, gitarzysty i pieśniarza Marcina Skrzypczaka. Repertuar jaki dla nas przygotował był bardzo osobisty, momentami dość sentymentalny i oniryczny, z nutą nostalgii w tle. Piosenki przeplatał krótkimi anegdotkami związanymi ze swoją pracą nauczyciela polskiego w szkole, serdecznie rozbawił tym publiczność. Po nim, na scenie pojawił się Sergiusz Stańczuk, z zawodu filozof, z zamiłowania pieśniarz, gitarzysta i kompozytor. Jego występ był dość szybki, bez przerywników i dowcipów. Zaśpiewał trzy ballady i jedną na bis. Odniosłam wrażenie jakby się nas trochę bał chociaż tak entuzjastycznie był oklaskiwany. Trzeci bard, Paweł Wójcik, zdecydowanie szerzej rozwinął skrzydła sięgając do różnych źródeł i stylów piosenki literackiej. Zaczął od rozbawienia całej sali piosenką „Miałem wolny dzień”, która stała się zdecydowanym hitem tego spotkania. Skończył na mocną nutę „Piosenką ze szkłem”. Na koniec pozostał najbardziej doświadczony bard, członek Związku Artystów Scen Polskich, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”, Jerzy Mamcarz. Tak jak inni przygotował dla nas autorskie piosenki dzieląc się również z publicznością dowcipami własnej twórczości. Podsumowując było przy czym się pośmiać, przy czym pomarzyć i za czym powzdychać. Dziękujemy wszystkim za sympatyczny wieczór.
- autor: NOK
Zebranie Zarządu Osiedla Nr 1
Zarząd Osiedla Nr 1 (Centrum Miasta) zaprasza mieszkańców do udziału w zebraniu, które odbędzie się dniu 23 października (czwartek) 2014r. o godz. 17:00 w siedzibie Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II przy ul. Słowackiego 2.
Porządek zebrania:
- Otwarcie zebrania.
- Sprawozdanie Zarządu Osiedla z rocznej działalności.
- Podsumowanie konkursu „Miasto w kwiatach” - wręczenie nagród.
- Wystąpienia zaproszonych gości.
- Dyskusja i zgłaszanie wniosków.
- Zamknięcie zebrania.
W zebraniu udział wezmą:
Przewodniczący Rady Miejskiej, Burmistrz Miasta, Radni Rady Miejskiej, Prezes Spółki „Zarząd Budynków Komunalnych”, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Dążność”, Dzielnicowy, Komendant Straży Miejskiej, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego, Dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 1, Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej.
Finał Wojewódzki V Turnieju Orlika w Piłce Nożnej dziewcząt i chłopców o Puchar Premiera RP
SZKOLNY ZWIĄZEK WARSZAWY I WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
informuje, iż
Finał Wojewódzki V Turnieju Orlika
w Piłce Nożnej dziewcząt i chłopców
O PUCHAR PREMIERA RP
odbędzie się 11 października 2014 roku
na Stadionie Miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim
Prawie 150 tys. pasażerów we wrześniu
W wrześniu br. Lotnisko Warszawa/Modlin obsłużyło 148 359 pasażerów oraz 948 operacji lotniczych w ruchu regularnym. Oznacza to 0,54% wzrost liczby podróżnych w porównaniu z sierpniem, mimo krótszego o 1 dzień miesiąca. Średnio obsługiwanych było prawie 5 tys. pasażerów dziennie. Najwięcej podróżnych skorzystało z lotniska 17 września br.: 5 429 pax.
Od początku 2014 r. Port Lotniczy Warszawa/Modlin przyjął już ponad 1,2 mln pasażerów i obsłużył prawie 8 tys. operacji lotniczych.
Wrzesień
Ruch krajowy (Wrocław, Gdańsk): 11 676
Ruch zagraniczny: 136 684
Ruch ogółem: 148 359 pax i 948 operacji lotniczych
Cały rok 2014
Ruch krajowy: (Wrocław, Gdańsk): 81 601 pax
Ruch zagraniczny: 1 119 465 pax
WizzAir: 301 pax
Ruch ogółem: 1 201 367 pax
Prognoza na 2014 r.
W 2014 r. na Lotnisko Warszawa/Modlin planuje przyjąć ok. 1,6 mln pasażerów w ruchu regularnym.
2014 r.
Styczeń 101 110 pax i 768 operacji lotniczych,
Luty 99 909 pax i 686 operacji lotniczych,
Marzec 108 190 pax i 761 operacji lotniczych,
Kwiecień 143 tys. pax i 952 operacje lotnicze,
Maj 153 255 pax i 970 operacji lotniczych.
Czerwiec 148 596 pax i 934 operacje lotnicze,
Lipiec 151 336 pax i 908 operacji lotniczych,
Sierpień 147 519 pax i 884 operacje lotnicze.
Wrzesień 148 359 pax i 948 operacji lotniczych
Siatka połączeń
W sezonie letnim z Lotniska Warszawa/Modlin można polecieć do 26 miast europejskich:
Glasgow Prestwick, Bruksela-Charleroi, Paryż-Beauvais, Eindhoven, Mediolan Bergamo, Liverpool, Sztokholm Skavsta, Oslo Rygge, Londyn Stansted, Rzym Ciampino, Bolonia, Bristol, Manchester, East Midlands, Dublin, Barcelona, Chania, Trapani, Piza, Palma, Shannon, Alicante, Saloniki, Marsylia, Wrocław, Gdańsk.
Zima 2014 r.
1. 2 stacjonujące samoloty w bazie,
2. 5 nowych kierunków na zimę: Fuerteventura, Gran Canaria, Teneryfa, Madryt, Shannon,
3. Trasy krajowe do WRO i GDN 2 x dziennie (rano i wieczorem),
4. wzrost liczby lotów z 174 do 276 tygodniowo,
5. ok. 2 mln pasażerów rocznie (estymacja na podstawie rozkładu lotów na zimę 2014/15).
Częstotliwość nowych połączeń od końca października 2014 r.:
1. Fuerteventura - 1 x tygodniowo.
2. Gdańsk - 2 x dziennie.
3. Gran Canaria - 1 x tygodniowo.
4. Madryt - 4 x tygodniowo.
5. Shannon - 2 x tygodniowo.
6. Teneryfa - 2 x tygodniowo.
7. Wrocław - 2 x dziennie.
- autor: Magdalena Bojarska
Spotkanie historyczne
Treningi piłki siatkowej
Więcej niż kino z Pawłem Łozińskim
Więcej niż kino - to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu": producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, konsultantami, dziennikarzami.
Spotkanie z, wielokrotnie nagradzanym za swoje filmy, dokumentalistą PAWŁEM ŁOZIŃSKIM i jego znakomitymi filmami będzie miało miejsce w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul. I. Paderewskiego 1A, 17 października 2014 r. o godzinie 18.30.
Spotkanie z artystą poprzedzone zostanie projekcją filmów: "WERKA" (nagroda na im. M. Szumowskiego na FFK w Krakowie, 2014 r.) oraz "OJCIEC I SYN" (nagrody na festiwalach w Krakowie, Moskwie, Mińsku,Teheranie).
Wieczór poprowadzi red. Stanisław Zawiśliński.
"Ojciec i syn" - „To jeden z tych filmów, bywają też takie książki, po obejrzeniu którego człowiek bardzo żałuje, że to już koniec. Dlaczego? Co w nim takiego ujmującego i fascynującego? Zamysł był prosty. Ojciec, wybitny dokumentalista Marcel Łoziński, i syn, Paweł Łoziński, wyruszają w podróż do Paryża, miejsca urodzenia Marcela. Będą filmować podróż, siebie i przede wszystkim swoje rozmowy. Z materiału powstały dwa niezależne filmy, jeden Marcela "Ojciec i syn w podróży", drugi Pawła "Ojciec i syn". I właśnie ten trafił obejrzymy.
Zaczyna się dość drętwo, jakby obaj bohaterowie byli skrępowani sztucznością sytuacji. Wszak mają kręcić film nie tyle o drodze, ile o sobie, swoich relacjach. Padają pierwsze, niby banalne, pytania skierowane do ojca. O najważniejszy dzień w życiu, o to, kim jest (Polakiem, Żydem czy Francuzem?), o kobiety, o związki. Ale z tych banalnych pytań i odpowiedzi na nie powstaje niezwykły portret Marcela Łozińskiego, jego powikłanej historii rodzinnej, jego stosunku do życia, do kobiet. I opowieść o relacji ojca i syna. Wybitnego dokumentalisty, artysty i jego syna dorastającego w cieniu sławnego ojca. Relacja to niełatwa, z czego Marcel nie bardzo zdawał sobie sprawę. I chociaż pretensje zostają wyłożone jasno, nikt tu nie rozdziera szat, nie zieje nienawiścią. Mimo, że bywało trudno i nieprosto, z filmu bije radość i optymizm. Ich źródłem są bohaterowie, Marcel i Paweł Łozińscy. Świadomi swoich wad, błędów, jakie popełnili, ale pogodzeni z życiem, z upływającym czasem i z sobą. Mimo wszystko dobrze im razem. Zwyczajna-niezwyczajna podróż, zwyczajne-niezwyczajne rozmowy.
Film skłania do namysłu, zadaje ważne pytania. O model życia, o rodzicielstwo, o manipulację drugim człowiekiem. Na ile wolno nam żyć tak, jak chcemy? Gdzie jest granica kompromisu? Czy realizując siebie, żyjąc zgodnie z własnymi zachciankami i przekonaniami, możemy nie ranić najbliższych? Te refleksje nie dotyczą tylko Marcela, odnoszą się także do jego rodziców. Można też zapytać, czy kręcenie filmu o sobie, o sprawach dość jednak intymnych, to nie nadmierny ekshibicjonizm? Odpowiedzi są co najmniej dwie. Po pierwsze akt twórczy zazwyczaj w jakiś sposób, bardziej lub mniej dosłowny, obnaża artystę (nie oni pierwsi nakręcili film o sobie). Po drugie w czym są lepsi albo gorsi od bohaterów swoich filmów?
„Werka“ - „Kamera obserwuje młodą, zażywną kobietę, która krząta się przy zdezelowanych maszynach jak po własnym domu. Coś włącza, przenosi, zbiera. Taśmą jadą zapałczane drzazgi. Te sceny przypominają dawne polskie dokumenty o ciężkiej pracy kobiet. Obrazy stert zapałek spadających z taśmy kojarzą się z czymś daremnym - jakby życie szło na przemiał. Ale film jest nie o tym.(…) Przemyślnie skomponowany dokument powoli odsłania swój prawdziwy temat. Miał być filmem o fabryce - nie jest. Miał być filmem o wychowaniu niepełnosprawnego dziecka, o samotności matki - mówi jednak o czymś jeszcze innym..."
Nowodworscy pielgrzymi poszli na Jasną Górę!
20 osób, mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego wzięło udział w 303-ej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.
Nowodworzanie wymaszerowali 6 sierpnia z Warszawy wraz z najliczniejszą grupą pątników uczestniczących w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej. Do Częstochowy grupa dotarła 14 sierpnia a dzień później, 15 sierpnia, wzięła udział w uroczystej mszy świętej w klasztorze na Jasnej Górze.
Organizatorem nowodworskiej pielgrzymki, jak co roku, był Jerzy Plackowski. W jego imieniu składamy serdeczne podziękowania p. Krystynie Konwerskiej oraz p. Stanisławowi Sitkowi za ogromną pomoc okazaną przy organizacji pielgrzymki. Wsparcia udzieliło też miasto Nowy Dwór Mazowiecki, przekazując m.in. koszulki miejskie, dzięki którym nasi pielgrzymi wyróżniali się na tle innych grup.
- autor: red.
Rusz się z Trójką!
W minionym tygodniu Zespół Szkół nr 3 był organizatorem akcji AKTYWNE PRZERWY, prowadzonej w ramach TYGODNIA RUCHU (MOVE Week), której celem jest promocja szeroko rozumianej aktywności fizycznej. W tym roku odbywa się już trzecia edycja, a Polska włączyła się do akcji po raz drugi. Na Mazowszu zgłoszono 4 wydarzenia, w tym AKTYWNE PRZERWY koordynowane przez panią Agnieszkę Ostrowską z Zespołu Szkół nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosiliśmy wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja z Nowego Dworu Mazowieckiego. Na nasze zaproszenie odpowiedziały: Publiczne Gimnazjum nr 1, Publiczne Gimnazjum nr 2, Zespół Szkół nr 4.
Poniżej prezentujemy skrócone relacje z przebiegu akcji, nadesłane nam przez ww. szkoły.
W ramach ogólnoeuropejskiej kampanii promującej ruch i zdrowy styl życia w Publicznym Gimnazjum nr 1 młodzież uczestniczyła w różnych formach aktywnego spędzania przerw międzylekcyjnych. Uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali rozgrywki w piłkę nożną na boisku szkolnym (długa przerwa) i tenisa stołowego. Podczas przerw można było tańczyć w rytmach muzyki płynącej ze szkolnego radiowęzła oraz doskonalić grę na gitarze.
Od wtorku, 30 września 2014r. do piątku 3 października nasza szkołę ogarnęło WIELKIE PORUSZENIE!!! W związku z Tygodniem Ruchu (MOVE Week), Publiczne Gimnazjum nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim przyłączyło się do wydarzenia RUSZ SIĘ Z TRÓJKĄ, które prowadzone jest w ramach europejskiej kampanii Now WeMove. Kadra naszej szkoły przygotowała 4 dni wspólnego PORUSZENIA.
W ramach AKTYWNYCH PRZERW od wtorku do piątku (30.09.-3.10.2014r.) po trzeciej i czwartej lekcji zaprosiliśmy uczniów do wspólnego ćwiczenia. W tych dniach sala gimnastyczna i korytarze szkolne czekały na młodzież, gdzie aktywnie mogła spędzać czas miedzy lekcjami. Były zajęcia taneczno-ruchowe z Panią Joanną Parol, gry i zabawy skoczne i rzutne z Panią Dorotą Pęksą i Anną Odrzywolską i gry i zabawy piłkarskie z Panem Rafałem Kleniewskim.
W ramach Tygodnia Ruchu (MOVE Week) nasza szkoła przyłączyła się do akcji RUSZ SIĘ Z TRÓJKĄ. Zaproponowaliśmy uczniom aktywne spędzanie przerw w formie ćwiczeń muzyczno-ruchowych dla młodzieży z klas IV-VI oraz klas gimnazjalnych. Włączyliśmy do akcji młodsze dzieci z klas I-III SP. Młodzież aktywnie zaangażowała się, przychodząc na zajęcia odbywające się w naszej hali sportowej. Godziny ćwiczeń dostosowano do planu lekcyjnego, dając możliwość uczestnictwa w zabawie wszystkim zainteresowanym. W imieniu całej społeczności szkolnej dziękujemy za zaproszenie. Świetnie się bawimy. Ze sportowym pozdrowieniem: nauczyciele w-f ZS w Modlinie Twierdzy.
W „TRÓJCE” przygotowano dla uczniów różnorodne formy aktywnego spędzania przerw między lekcjami. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach tanecznych, prowadzonych przez panią Agnieszkę Ostrowską, koordynatora akcji na terenie naszego miasta. Odbywały się mini treningi siatkarskie, prowadzone przez pana Tomasza Wichowskiego. Najmłodsi uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności na specjalnym torze do koordynacji ruchowej oraz w przygotowanej dla nich oddzielnej sali, w której aż roiło się od niespodzianek.
Wszystkie zajęcia prowadzone pod fachowym i czujnym okiem specjalistów, czyli pani Agnieszki Ostrowskiej i pana Tomasza Wichowskiego, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów.
Podczas AKTYWNYCH PRZERW korytarze w naszej szkole były puste, bo prawie wszyscy uczniowie świetnie się bawili w dwóch salach gimnastycznych, gdzie zaproponowano im atrakcyjne zajęcia.
Zorganizowaną przez nas akcję uważamy za bardzo udaną i niezwykle potrzebną. Podsumowaniem niech będą słowa zaczerpnięte z relacji nadesłanej do nas przez Publiczne Gimnazjum nr 2:
"Nie ważne czy jesteś najlepszy, średni czy najgorszy w sporcie. Nie ważne jest w jakim tempie biegasz, czy jesteś najlepszy na boisku... tu liczyło się, że chciałeś podnieść swoje tętno, poruszyć swoje serce, przyśpieszyć oddech. Nie jest ważne w jaki sposób, ważne że spędziłeś czas AKTYWNIE, Twoje ciało się zmęczyło ale mózg się dotlenił i odpoczął".
"Celem jest Twoje zdrowie, Twój nawyk AKTYWNEGO życie".
Dziękujemy Wam drogie Koleżanki i drodzy Koledzy z PG-1, PG-2, ZS-3, ZS-4, że włączyliście się do naszej akcji, że zorganizowaliście w swoich szkołach WIELKIE PORUSZENIE, że CHCIAŁO WAM się CHCIEĆ!, że wykazaliście się wielkim zaangażowaniem i pomysłowością, aby rozruszać naszą brać uczniowską. DZIĘKUJEMY.
W imieniu organizatorów
Koordynator Akcji
Agnieszka Ostrowska
- autor: Hanna Kramarska
Pierwszy Mazowiecki Przegląd Piosenki oraz Pieśni Powstańczej
27 września 2014 r. na scenie Nowodworskiego Ośrodka Kultury przy ul. Paderewskiego 1A odbył się Pierwszy Mazowiecki Przegląd Piosenki oraz Pieśni Powstańczej, zorganizowany we współpracy Creative Stars Foundation i Nowodworskiego Ośrodka Kultury.
Przegląd był imprezą skierowaną do klubów seniora i związków emeryckich w ramach projektu Fundacji mającego na celu aktywizację i integrację osób starszych.
Uczestnicy oceniani byli w dwóch kategoriach, tj. w kategorii zespołów i w kategorii solistów.
W przeglądzie wzięło udział 9 zespołów, w tym:
- Zespół Wokalny „BELCNTO” działający przy Legionowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku,
- Zespół Ludowy „CZOSNOWIANIE” z Czosnowa,
- Lesznowski Chór „BALLADA” z Leszna,
- Zespół Kabaretowy „MODERATO” działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie,
- Stowarzyszenie „WIECZNIE MŁODZI” Gminy Płońsk,
- Zespół Śpiewaczy „ERIN” Działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie,
- Zespół Śpiewaczy „SZAFIRKI” działający przy Klubie „SZAFIR” w Warszawie,
- Doborowa Estrada Satyryczna „DESA” działająca przy gminnym Ośrodku Kultury w Pomiechówku,
- Zespół Śpiewaczy „MARZYCIELE” z Nowodworskiego Ośrodka Kultury.
W kategorii solistów udział wzięło10 wykonawców:
- Maria Garbowska – Legionowo,
- Jerzy Wieczorek – Legionowo,
- Barbara Perz – Legionowo,
- Wanda Głowacka – Legionowo,
- Elżbieta Kureczko – Warszawa,
- Maria Mika - Warszawa,
- Maciej Nowicki – Pomiechówek,
- Ryszard Pałasz z Kapelą Perkusyjną Domu Opieki Społecznej „Pod Brzozami” - Warszawa,
- Stanisław Odrakiewicz – Leoncin,
- Anna Stępniewska – Nowy Dwór Maz.
Łącznie w Pierwszym Mazowieckim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Powstańczej wzięło udział blisko 200 wykonawców.
Jury w składzie:
- Barbara Biernat-Karp - Przewodnicząca,
- Lidia Godlewska - Członek,
- Alicja Kabacińska - Członek
oceniając walory głosowe, czystość wykonania i ogólne wrażenie artystyczne wszystkich uczestników Przeglądu przyznało po trzy wyróżnienia w każdej kategorii.
W kategorii „zespół” wyróżnienie otrzymali:
- Zespół Wokalny „BELCANTO” z Legionowa,
- Lesznowski Chór „BALLADA” z Leszna,
- Zespół Kabaretowy „MODERATO” z Jabłonny.
W kategorii „solista” wyróżnienie otrzymali:
- Elżbieta Kureczko z Warszawy,
- Jerzy Wieczorek z Legionowa,
- Maciej Nowicki z Pomiechówka.
Wyróżnionym uczestnikom Pierwszego Mazowieckiego Przeglądu Piosenki oraz Pieśni Powstańczej dyplomy i nagrody wręczali:
Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki Pan Jacek Kowalski,
Przewodnicząca „Creative Stars Foundation” Pani Barbara Biernat-Karp,
Dyrektor Nowodworskiego Ośrodka Kultury Pan Krzysztof Borowski.
Fundatorami nagród oraz patronami Przeglądu byli:
- Instytut Pamięci Narodowej,
- Muzeum Powstania Warszawskiego,
- Filharmonia Narodowa,
- Starostwo Powiatu Nowodworskiego,
- Mazowiecki Bank Społdzielczy z Czosnowa,
- Firma Zdrovit z Warszawy,
- Hotel u Witaszka z Czosnowa.
- autor: Barbara Biernat-Karp
Przełaje w Twierdzy
W przeciągu ubiegłego tygodnia rozegrano w Twierdzy gminne i powiatowe zawody w biegach przełajowych. Obu spotkaniom towarzyszyła wspaniała pogoda, a i uczestnicy dopisali. Trasa biegów była wyznaczona wśród historycznych terenów i obiektów Twierdzy co jeszcze bardziej uatrakcyjniło zawody. Organizatorami biegowych zmagań byli: Zespół Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim - Modlinie Twierdzy oraz Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W poniedziałek rozegrano zawody gminne. A oto wyniki w poszczególnych kategoriach:
Szkoła Podstawowa
Kl. V dziewczęta
I miejsce - Jakubiak Dominika - SP 4
II miejsce - Zielińska Oliwia - SP 7
III miejsce - Jaroszczyk Zuzanna - SP 7
Kl. VI dziewczęta
I miejsce - Magier Ada - SP 7
II miejsce - Elkosh Sara - SP 5
III miejsce - Zmitrowicz Emilia - SP 5
Szkoła Podstawowa
Kl. V chłopcy
I miejsce - Buchal Jan - SP 4
II miejsce - Wodzyński Michał - SP 3
III miejsce - Czapla Wiktor - SP 5
Kl. VI chłopcy
I miejsce - Redman Dawid - SP 4
II miejsce - Samul Jakub - SP 7
III miejsce - Sulima Bartosz - SP 7
Gimnazjum
Kl. I chłopcy
I miejsce - Nadulski Kacper - PG 1
II miejsce - Rydz Mateusz - PG 4
III miejsce - Trojnacki Bartosz - PG 2
Kl. II chłopcy
I miejsce - Michalik Bartosz - PG 1
II miejsce - Borkowski Krystian - PG 3
III miejsce - Zakrzewski Bartosz - PG 4
Kl. III chłopcy
I miejsce - Michalik Hubert - PG 1
II miejsce - Kasprowicz Marcin - PG 4
III miejsce - Borkowski Adrian - PG 4
Kl. I dziewczęta
I miejsce - Klonowska Justyna - PG 4
II miejsce - Krzemińska Natalia - PG 2
III miejsce - Rogowska Ida - PG 2
Kl. II dziewczęta
I miejsce - Borkowska Milena - PG 4
II miejsce - Mikulska Katarzyna - PG 3
III miejsce - Mołdawska Julia - PG 2
Kl. III dziewczęta
I miejsce - Kornatowska Karolina - PG 4
II miejsce - Gunia Klaudia - PG 1
III miejsce - Walus Angelika - PG 1
W piątek odbyły się zawody powiatowe. Do zawodów kwalifikowało się 12 zawodników z każdego biegu gminnego. Przybyły gminy: Nasielsk, Zakroczym, Pomiechówek i gospodarz Nowy Dwór Mazowiecki.
Wyniki:
Kl. V dziewczęta
I miejsce - Jakubiak Dominika - SP 4 Modlin Twierdza
II miejsce - Ujazda Izabela - SP Budy Nasielsk
III miejsce - Zielińska Oliwia - SP 7 Nowy Dwór Maz.
Kl. VI dziewczęta
I miejsce - Kuczyńska Wiktoria - SP 5 nowy Dwór Maz.
II miejsce - Zmitrowicz Emilia - SP 5 nowy Dwór Maz.
III miejsce - Wasilko Zuzanna - SP 5 nowy Dwór Maz.
Kl. V chłopcy
I miejce - Czapla Witor - SP 5 Nowy Dwór Maz.
II miejsce - Wodyński Michał - SP 3 Nowy Dwór Maz.
III miejsce - Sokołowski Sebastian - SP Nasielsk
Kl. VI chłopcy
I miejsce - Redman Dawid - SP 4 Nowy Dwór Maz.
II miejsce - Zych Karol - SP Pieścirogi Nasielsk
III miejsce - Wójcik Daniel - SP Pomiechówek
Gimnazjum
Kl. I chłopcy
I miejsce - Kordulewski Patryk - PG Pieścirogi Nasielsk
II miejsce - Kraśniewicz Kacper - PG Pomiechówek
III miejsce - Trojnacki Bartosz - PG 2 Nowy Dwór Maz.
Kl. II chłopcy
I miejsce - Michalik Bartosz - PG 1 Nowy Dwór Maz.
II miejsce - Buszko Wojciech - PG Nasielsk
III miejsce - Borkowski Krystian - PG 3 nowy Dwór Maz.
Kl. III chłopcy
I miejsce - Michalik Hubert - PG 1 Nowy Dwór Maz.
II miejsce - Chmurski Alan - PG Cieksyn Nasielsk
III miejsce - Skubisz Patryk - PG Pomiechówek
Gimnazjum
Kl. III dziewczęta
I miejsce - Tybuchowska Katarzyna - PG Nasielsk
II miejsce - Ujazda Aleksandra - PG Nasielsk
III miejsce - Nerć Karolina - PG Nasielsk
Kl. II dziewczęta
I miejsce - Borkowska Milena - PG 4 Nowy Dwór Maz.
II miejsce - Ujazda Paulina - PG Nasielsk
III miejsce - Mikulska Katarzyna - PG 3 Nowy Dwór Maz.
Kl. I dziewczęta
I miejsce - Krzemińska Natalia - PG 2 Nowy Dwór Maz.
II miejsce - Klonowska Justyna - PG 4 Nowy Dwór Maz.
III miejsce - Sitkiewicz Patrycja - PG Pomiechówek
Na zakończenie zawodów przedstawiciel NOSiR Jarosław Wróblewski wręczył zwycięzcom dyplomy i medale i pogratulował sukcesu a wszystkim wspaniałej zabawy. Do zobaczenia za rok!
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Piotr Szchmidt Electric Group
Sympatyków dobrej muzyki na żywo zapraszamy na kolejne Nowodworskie Spotkanie Jazzowe. Wystąpi PIOTR SZCHMIDT ELECTRIC GROUP.
Piotr Schmidt Electric Group jest to elektryczno-groove’owy zespół, który od początku swego powstania budzi fascynacje osobliwym połączeniem fusion i przestrzennego jazzu, z soulem, funkiem, R&B oraz muzyką filmową.
Członkowie zespołu to wielokrotnie nagradzani na festiwalach i konkursach muzycznych wybitni młodzi artyści. Od momentu powstania (kwiecień 2011) grupa regularnie koncertuje i występuje na największych polskich festiwalach jazzowych. Zespół współpracuje m.in. z wybitnym wokalistą jazzowym młodego pokolenia – Wojciechem Myrczkiem – laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i festiwali, a ostatnio także wykładowcą klasy wokalu na Akademii Muzycznej w Katowicach na studiach zaocznych i dziennych.
Piotr Schmidt Electric Group:
- Piotr Schmidt – trąbka, efekty,
- Wojciech Myrczek – wokal, vocoder, syntezatory,
- Tomasz Bura (UK) – fortepian, syntezatory,
- Michał Kapczuk – gitara basowa, efekty,
- Sebastian Kuchczyński – perkusja.
Pierwsza płyta zespołu pt. "Silver Protect" ukazała się na początku września 2012! Krążek był dodatkiem dla prenumeratorów we wrześniowym Jazz Forum, a jego dystrybucją w sklepach zajmuje się Fonografika. Płyta jest do kupienia w salonach sieci Empik, MediaMarkt/Saturn i w innych dobrych sklepach muzycznych, także na iTunes oraz Amazon.com. Patronatem płyty jest m.in. TVP KULTURA!!!
Zapraszamy na stronę zespołu – electricgroup.schmidtjazz.com
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
15 października 2014 r. godz.19.00
WSTĘP WOLNY
- autor: NOK
Uczcili powstanie Solidarności!
8 września br. władze samorządowe miasta uczciły rocznicę powstania NSZZ Solidarność.
Najpierw odbyła się msza święta w kościele pw. Św. Michała Archanioła w centrum miasta. Następnie zgromadzeni przemaszerowali ulicami Nowego Dworu na Skwer Solidarności. Tam w asyście pocztu sztandarowego, wystawionego przez działaczy Związku, oraz Straży Miejskiej, złożono kwiaty pod obeliskiem i oddano hołd działaczom Solidarności.
Wśród obecnych na obchodach był burmistrz Jacek Kowalski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski, zastępca burmistrza Janusz Mikuszewski, starosta nowodworski Krzysztof Kapusta oraz działacze NSZZ Solidarność.
Przypomnijmy, że w 2010 roku rada Miejska w Nowym Dworze Mazowieckim podjęła uchwałę, o nadaniu miejscu u zbiegu ulic Mazowieckiej i Zakroczymskiej nazwy „Skwer Solidarności”. Stanął tu także pamiątkowy obelisk, pod którym corocznie odbywają się uroczystości upamiętniające powstanie NSZZ Solidarność.
Tekst red. Foto Urząd Miejski
Manewry Kabaretowe już 8.11. o 18.00!
8 listopada o 18.00 odbędą się VI Nowodworskie Manewry Kabaretowe. Publiczność będą w tym roku bawić trzy kabarety: Paranienormalni, Jurki i Kabaret Skeczów Meczących.
Widowisko poprowadzą znani z telewizyjnych ekranów Barbara Tomkowiak i Adam Małczyk z Formacji Chatelet.
Impreza odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jej organizatorem jest miasto.
Bilety w cenie 50 zł. będą do nabycia w kasach NOSiR-u i NOK-u od 15 października.
Serdeczne zapraszamy!
Od dnia dzisiejszego (7.11.2014r.) po bilety na VI Manewry Kabaretowe zapraszamy do kas NOSiR-u przy ul.Sportowej 66.
Oprac. red.
Wycieczka Sztangielka do Łazienek
"Sztangielek" wkroczył w nowy rok szkolny z ciekawą inicjatywą – spacer po Łazienkach. 20 września dzieci wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę. Prawdziwy upał na dworze i prawdziwy żar w serduchach. Z takimi wrażeniami wyjeżdżaliśmy z Osiedla Młodych w sobotę... Atmosfera iście wakacyjna, bo pogoda, bo swoboda. Dla niektórych uczestników wycieczki było to pierwsze spotkanie z przepięknym parkiem królewskim. Już na wejściu pojawiły się zachwyty - Pałac na Wodzie i… wdzięczne w ruchach, mięciutkie, przyjazne wiewiórki. Co chwila słyszałyśmy głośne łaaał... Tym razem olbrzymie ryby i kaczki przyciągnęły uwagę naszych spacerowiczów. Mimo narastającego tłumu w parku wszyscy spokojnym krokiem przemierzaliśmy alejki, podziwiając napotkane obiekty, obeliski, rośliny. Wszystkim wyjątkowo smakowało, drugie śniadanie spożywane w miejscu z widokiem na kolorowe gondole. Zabawa na placu była niestety elementem kończącym naszą wyprawę. Trochę było wszystkim smutno, że trzeba wracać, ale pocieszyliśmy się zebranymi kasztanami, kolorowymi liśćmi i kolejnym podziwianiem wszędobylskich "rudzielców". Wrzucony pieniążek za siebie to chyba dobry znak?! My tam wrócimy…
Wychowawczynie
D. Przygoda
B. Dargiewicz- Ruchała
Jestem przedszkolakiem
Bardzo ważne jest, by pierwsze doświadczenia dziecka z przedszkolem przebiegały w atmosferze bezpieczeństwa, spokoju i łagodności. Często zdarza się, że osoby dorosłe bardziej przeżywają pójście dziecka do przedszkola niż ono samo. Aby pomóc maluchom i ich rodzicom przezwyciężyć te trudności, w piątek 19.09.2014r. w Filii Przedszkola Nr 3 ''Słoneczna Kraina'' na ulicy Długiej 10 w Nowym Dworze Mazowieckim, nauczycielka Pani Beata Bieżońska w grupie ''Żabki'' zorganizowała spotkanie dzieci i ich rodziców. Nauczycielka przeprowadziła zabawy integracyjne z dziećmi, rodzicami i pracownikami przedszkola. Wykorzystała różnego rodzaju zabawy muzyczne i chustę animacyjną. Ponadto dzieci uczyły rodziców śpiewać piosenki przedszkolne. By wynagrodzić ten trud i poświęcenie, rodzice przygotowali dla Wszystkich słodki poczęstunek.
Wszyscy bardzo dobrze spędzili ten czas w przedszkolu, pożytkując go na wspaniałą zabawę oraz bliższe poznanie się. Po takim miłym spotkaniu nie ma wątpliwości, iż przedszkole będzie kojarzyło się wszystkim tylko z wspaniałą zabawą.
- autor: Beata Bieżońska
Bezpłatne badania postawy
Odnowiono mogiłę wojenną na cmentarzu!
Zakończył się remont mogiły wojennej na nowodworskim cmentarzu.
W ramach zadania zdemontowano i zutylizowano stary cokół, płyty nagrobne, zdemontowano stare krzyże betonowe oraz krzyż drewniany. W to miejsce wykonano nowy cokół granitowy, zamontowano 8 płyt nakryciowych granitowych i 8 krzyży betonowych oraz wykonano i zamocowano nowy krzyż drewniany. Zrobiona też została tablica pamiatkowa na której wykuto nazwiska żołnierzy Wojska Polskiego poległych podczas II wojny światowej a pochowanych w mogile. Dodatkowo wykonano tabliczkę granitową z napisem: GRÓB WOJENNY WYREMONTOWANY ZE ŚRODKÓW WOJEWODY MAZOWIECKIEGO.
Zadanie zrealizowała firma Konart A. Gołebiewski z Legnicy. Koszty remontu wyniosły 69.900 zł. z czego po 20 tys. przekazały takie instytucje jak Urząd Wojewódzki i Rada Pamięci przy Wojewodzie. Pozostałe środki pochodziły z budżetu miasta.
Oprac. Red. Foto Urząd Miejski
NOSiR Nowy Dwór Maz. vs. AZS AWF UKSW Warszawa
Treningi koszykówki
Maraton Muzyczny
Paźdzernikowy plan imprez w NOSiR-ze
Seniorzy rozpoczynają rok akademicki
Pływanie przy muzyce I Love Rock'N'Roll
Pokonujemy bariery komunikacyjne osób niesłyszących
Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim wychodzi naprzeciw osobom niedosłyszącym lub całkowicie niesłyszącym. Od października mogą załatwiać swoje sprawy w urzędzie bez pomocy osób trzecich.
Od 1 października 2014 r. została uruchomiona usługa, dzięki której osoby z tymi dysfunkcjami będą mogły bez problemu załatwić swoje sprawy w tut. Urzędzie, bez udziału osób trzecich. Dotychczas, załatwianie spraw wymagało obecności osoby, która pomagała osobie niesłyszącej lub słabo słyszącej w komunikowaniu się z Urzędnikiem.
Teraz każda osoba z dysfunkcjami słuchu może to zrobić samodzielnie. Ułatwienia polegają na tłumaczeniu online języka migowego dla niesłyszących klientów.
Rozmowa pomiędzy urzędnikiem a klientem - osobą niesłyszącą (lub słabo słyszącą) będzie tłumaczona na żywo – za pośrednictwem certyfikowanych tłumaczy języka migowego (Polski Język Migowy oraz System Językowo-Migowy). Usługę dla Urzędu będzie świadczyć firma firmą RKPK z Warszawy, z którą zawarta została stosowna umowa. Miesięczne koszty z tego tytułu to 123 zł.
Oprac. Red.
Wyjazd na film "Miasto 44"
Nowodworski Ośrodek Kultury organizuje wyjazd na film "Miasto 44".
Wyjazd 19.10.2014r. (niedziela) godz. 15:30.
Koszt (bilet + transport) - 34zł.
Zapisy i wpłaty przyjmujemy w Nowodworskim Ośrodku Kultury do dnia 15.10.2014 r.
Ilość miejsc ograniczona.
Z A P R A S Z A M Y
- autor: NOK
Przebudowa ulicy Żwirowej zakończona!
Zakończyła się przebudowa ulicy Żwirowej. Realizacja zadania kosztowała ponad 300 tys. złotych.
W dniu 25 września br. komisja zwołana Zarządzeniem Burmistrza Miasta dokonała odbioru zadania inwestycyjnego pn. „Budowa i przebudowa dróg gminnych – przebudowa ulicy Żwirowej”.
Wykonawcą robót była firma „PARTNER” Krzysztof Czarnecki, Maciej Korolec Spółka Jawna z Chotomowa. Prace inwestycyjne trwały w okresie od 16 czerwca do 15 września 2014 roku. W tym czasie wykonano budowę drogi o nawierzchni z kostki brukowej betonowej i zjazdy do poszczególnych posesji. Ponadto zostało wykonane nowe oświetlenie uliczne a pobocza wysypano tłuczniem.
Łączna wartość robót to 341 321,31 złotych brutto.
- autor: Wydział Projektów Infrastrukturalnych
Konkurs platyczny "Jesień"
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w konkursie plastycznym pn. "Jesień" (w cyklu konkursów "Cztery pory roku").
- autor: NOK