Licealiści z Twierdzy na konferencji w Sejmie
Grupa licealistów z Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy została zaproszona przez Panią Poseł Jadwigę Zakrzewską na międzynarodową konferencję, zorganizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Konferencja pt. „ Wyzwania i zagrożenia współczesności” odbyła się 26 września w Sali Kolumnowej Sejmu RP. W towarzystwie radnych T. Sempławskiego i W. Oleksiaka, uczniowie uczestniczyli w cyklu sesji poświęconych współczesnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa państw Europy oraz współpracy obronnej NATO z Unią Europejską.
Wśród znakomitych gości wiceprzewodniczącej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Jadwigi Zakrzewskej byli m.in.: przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO dr Karl A. Lamers, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Jacek Najder z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, asystent sekretarza generalnego NATO Gábor Iklódy, prof. dr hab. Tadeusz Gadacz, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski oraz płk dr hab. med. Ewelina Zawadzka-Bartczak.
Konferencję otworzył dr Karl A. Lamers wykładem na temat nowego charakteru współczesnych zagrożeń. Jego zdaniem atak terrorystyczny na WTC dramatycznie zmienił bezpieczeństwo międzynarodowe. W dobie globalizacji i postępu technicznego granice straciły znaczenie. Zagrożenia, zlokalizowane nawet tysiące kilometrów od granic państw europejskich, mogą dziś istotnie osłabić bezpieczeństwo tych państw i całego kontynentu. Z tego względu NATO musi być elastyczne i reagować na pojawiające się nowe wyzwania, takie jak ataki cybernetyczne, piractwo czy zorganizowana przestępczość. W podobnym duchu wypowiadał się minister Siemoniak mówiąc o konieczności lepszej współpracy NATO z UE wobec zagrożeń w sferze obronnej. Zaznaczył również, że „nie ma bezpieczeństwa bez wolności, ale jedno i drugie kosztuje”, o czym warto pamiętać.
Jacek Najder skupił uwagę słuchaczy na trudnym do zwalczania zjawisku, jakim jest cyberterroryzm. Opowiadał o ostatnich atakach cybernetycznych wobec Estonii, Gruzji, Iraku oraz o milionach cyberataków dziennie na Pentagon. Zwrócił uwagę na możliwe katastrofalne skutki takich działań, jak paraliż struktur państwowych, banków, czy infrastruktury energetycznej. W jego opinii cyberbezpieczeństwo stało się jednym z podstawowych zadań dla struktur obronnych. Minister mówił również o zagrożeniu terroryzmem motywowanym względami religijnymi oraz niebezpieczeństwach wynikających z proliferacji (przemytu) broni masowego rażenia. Za istotną uznał również kwestię tzw. arabskiej wiosny. Zauważył, że dokonujące się obecnie przemiany niosą za sobą obietnice demokracji i postępu, ale mogą też stworzyć nowe zagrożenia w tym regionie.
Gábor Iklódy mówił o wartości solidarności politycznej i wojskowej sojuszu. Podkreślał, że NATO musi działać wspólnie, gdyż zagrożenia mają wymiar globalny i żadne państwo czy organizacja nie będzie w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie. Iklódy mówił też o tzw. „państwach upadłych”, które nie są zdolne do zapewnienia bezpieczeństwa na własnych obszarach terytorialnych. Zawłaszczający te tereny terroryści i mafie narkotykowe stają się problemem na światową skalę i wymagają pilnej reakcji.
Sposoby współdziałania w obliczu nowych zagrożeń analizowała wiceprzewodnicząca ZP NATO Jadwiga Zakrzewska. Według niej tragiczne wypadki na wyspie Utoya w Norwegii pokazały konieczność poświęcenia uwagi samej Europie. W dzisiejszym świecie, większym zagrożeniem niż stojące naprzeciwko siebie armie stał się „człowiek z plecakiem”. Poseł Zakrzewska zauważyła również, że w obliczu nowych zagrożeń znowu przywoływana jest solidarność. A solidarność to przede wszystkim odpowiedzialność.
Do kwestii odpowiedzialności nawiązał także profesor Gadacz. Podkreślał on wartość odpowiedniego wychowania i postawienia nacisku na kształcenie zamiast karania. Jego zdaniem cywilizacja techniczna oraz informatyzacja wiele ułatwia, ale również niesie ze sobą złudzenie pewności informacji zawartych w Internecie.
Za istotne zagrożenie współczesnego świata uznano także wszelkie choroby cywilizacyjne. O chorobach nowotworowych, alergiach oraz stresie prowadzącym do coraz powszechniejszych chorób psychicznych, zaburzeń osobowości i depresji mówiła dr E. Zawadzka-Bartczak.
W ramach konferencji odbyły się również debaty, w czasie których uczestnicy zastanawiali się m.in. nad tym, czy współczesne organizacje międzynarodowe zdają egzamin z zapewnienia bezpieczeństwa. Na zakończenie konferencji przewodnicząca delegacji Sejmu i Senatu do ZP NATO Jadwiga Zakrzewska wyraziła zadowolenie z faktu, że po raz pierwszy w polskim parlamencie, w czasie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, zostało zorganizowane spotkanie o tak znaczącym temacie.
Metryka
- Autor M.Pajek