Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Lotnisko Modlin – droga do sukcesu!

Rozpoczęta 8 października 2010r. budowa lotniska w Modlinie jest już na półmetku. Postępy w budowie oraz korzyści dla regionu płynące z uruchomienia Portu Lotniczego w Modlinie zostały zaprezentowane 23 września br. podczas Konferencji Samorządowej zorganizowanej na płycie lotniska.

Organizatorem konferencji był Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski. Wśród setki przybyłych gości obecni byli: 
Wiceminister Obrony Narodowej Marcin Idzik, Prezes AMW Krzysztof Michalski, Wicedyrektor PPL Andrzej Ilków, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Marcin Kierwiński, Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marek Papuga i Katarzyna Piekarska, Radni Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim na czele z Przewodniczącym Krzysztofem Bisialskim, Posłowie na Sejm RP: Jadwiga Zakrzewska, Andrzej Halicki i Janusz Piechociński. 

Kamienie Milowe…
Otwierając konferencję Burmistrz Jacek Kowalski przedstawił w formie prezentacji drogę do sukcesu jaką jest dla całego regionu Północnego Mazowsza realizacja budowy lotniska w Modlinie. Przybliżył zebranym historię inwestycji i terenu, na którym jest ona realizowana. W prezentacji przypomniał najważniejsze daty - kamienie milowe przedsięwzięcia. Podkreślił ogromną rolę jaką dla powodzenia inwestycji miało zaproszenie samorządu województwa mazowieckiego do spółki. Dzięki temu lotnisko zostało wpisane do strategii rozwoju województwa mazowieckiego oraz na listę zadań kluczowych RPO. Konsekwencją tych kroków było dofinansowanie inwestycji w kwocie prawie 80 mln. zł. w ramach programu.
Na liście Burmistrza nie mogła nie znaleźć się data przyznania Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy EURO 2112. Dzięki temu w 2008 roku lotnisko w Modlinie zostało wpisane przez Ministerstwo Infrastruktury na listę kluczowych inwestycji na EURO. To dało możliwość natychmiastowej wykonalności wszelkich od tej pory podejmowanych decyzji w sprawie lotniska.
I tak w marcu 2009 roku Burmistrz Nowego Dworu Jacek Kowalski wydał decyzję środowiskową dla Modlina, którą później organy odwoławcze uznały za procedurę przeprowadzoną wzorcowo. W ślad za tym 12 listopada Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski wydał pozwolenie na budowę co ostatecznie przypieczętowało rozpoczęcie prac budowlanych w Modlinie.

Prace zgodnie z harmonogramem
Prezes Spółki Piotr Okieńczyc zapewnił, że „prace na lotnisku postępują zgodnie z harmonogramem”.
Obecnie na terenie lotniska równocześnie prowadzonych jest kilka inwestycji. Oprócz budowy terminalu i drogi startowej, realizowana jest budowa dróg dojazdowych i parkingów, a także remonty istniejących budynków zaadaptowanych na potrzeby biurowe. Zakończyła się budowa magazynu środków chemicznych, trwa remont hangarów oraz rozbiórka starych, zrujnowanych obiektów. Przy bramie nr 1. powstaje Główny Punkt Kontroli Wjazdowej. Gotowy jest już „mały terminal”, czyli kontenerowy obiekt do obsługi pasażerów Genaral Aviation. Spółka kupuje też urządzenia i maszyny niezbędne do właściwej eksploatacji lotniska.
W kolejce czekają kolejne inwestycje tj. budowa nowej strażnicy dla Lotniskowej Straży Pożarnej, zakup ILS oraz radaru do kontroli ptaków. „Planujemy do tego budowę stacji paliw lotniskowych oraz hotelu przy lotnisku. Jesteśmy na etapie szukania inwestora dla tych projektów. Zależy nam na tym, żeby powstał tu hotel należący do sieci znanej marki hotelarskiej” – powiedział prezes.

Modlin to priorytet
Istotną rolę jaką będzie odgrywało lotnisko w Modlinie dla całego regionu mazowieckiego, a w przyszłości także i  kraju zgodnie podkreślali kolejno występujący Marszałek Kierwiński, Posłowie Piechociński i Halicki. 
„To jedna z priorytetowych inwestycji w Województwie Mazowieckim i najważniejsza jeśli chodzi o rozwój transportu w regionie. Ten teren ma gigantyczny potencjał rozwojowy” mówił marszałek Kierwiński.
Dodał też, że Modlin jako jedyna taka inwestycja otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej z ogromnymi widokami na przyszłość. „Spółka złożyła już kolejny wniosek” – poinformował.
Podkreślił odwagę jaka wykazały się władze Nowego Dworu Mazowieckiego i Wojewoda Mazowiecki przy wydawaniu decyzji w sprawie lotniska. „Było wiele nacisków aby jeszcze zaczekać” mówił.
„Bycie tutaj to prawdziwy zaszczyt. Osobiście mogę się przekonać jak ta inwestycja rośnie w oczach – stwierdził z kolei Marcin Idzik – wiceminister Infrastruktury. „Takie inwestycje jak Modlin pokazują, że to był krok w dobrym kierunku” – zaznaczył przypominając zmianę przepisów z 2009 roku, na podstawie których strona rządowa przekazała samorządom 4,5 tys. ha obszarów powojskowych.
„Sami sobie nie wyobrażamy co my tutaj uruchamiamy” powiedział z kolei w swoim wystąpieniu Andrzej Halicki Poseł na Sejm RP. „To lotnisko ma nieprawdopodobny kapitał. To będzie serce wielkiego gospodarczego organizmu. To inwestycja porównywalna z budową Gdyni przed wojną” – kontynuował poseł.
Po przemówieniach krótkie miały miejsce krótkie wystąpienia gości po czym organizatorzy zaprosili wszystkich do obejrzenia placu budowy. Lotnisko w Modlinie, będzie pełnić rolę portu regionalnego i komplementarnego wobec Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Będzie ono obsługiwało przewozy międzynarodowe (na liniach krótkiego i średniego zasięgu) oraz przewozy krajowe pomiędzy portami regionalnymi. Oferta Portu Lotniczego Modlin będzie skierowana przede wszystkim do przewoźników niskosztowych i czarterowych. „Nie zamykamy się jednak na przewoźników liniowych” twierdzą władze spółki.
Regularne loty z Modlina planowane są na jesieni 2012 roku. Wcześniej, będą tu przyjmowane czartery z kibicami na Euro.

 

KAMIENIE MILOWE

2001
Strategia Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.

MISJA MIASTA: Nowy Dwór Mazowiecki to miasto nowoczesne, bezpieczne, atrakcyjne dla mieszkańców, inwestorów i turystów, miasto rozwijającej się gospodarki wykorzystującej doskonałe powiązania komunikacyjne, w tym lotnisko wraz z otaczającymi
je terenami…

2001
Opinia Zarządu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki dotycząca Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego.(…) celowe byłoby wskazanie lotniska w Modlinie jako obiektu o znaczeniu strategicznym dla rozwoju transportu lotniczego ze względu na jego bliskość do Warszawy, a także ogromne możliwości rozbudowy z uwagi na rozległość wolnych terenów wokół lotniska.

6 MAJA 2003
Posiedzenie Sejmowej Komisji Infrastruktury
- prezentacja Strategii Rozwoju Lotnictwa Cywilnego do 2010 troku - pierwsza wzmianka o Modlinie jako o lotnisku cywilnym.

LIPIEC 2003
Powołanie Międzyresortowego Zespołu w sprawie wyboru lokalizacji centralnego lotniska dla Polski.

24 LISTOPADA 2003 POŚWIĘTNE k/ PŁOŃSKA podpisany został list intencyjny w sprawie powołania lotniska w Modlinie.

12 GRUDNIA 2003
Nieformalne spotkanie z Marszałkiem Województwa, Wojewodą Mazowieckim, władzami PPL i AMW w sprawie uruchomienia lotniska dla tanich linii lotniczych na bazie Modlina.

29 GRUDNIA 2003
Uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu Miasta.

11 GRUDNIA 2004
Podpisanie Porozumienia Pomiędzy Agencją Mienia Wojskowego a Polskimi Portami Lotniczymi w sprawie inwestycji na terenie Modlina.

22 KWIETNIA 2005
Przekształcenie Spółki Ppl „Air Service” w Port Lotniczy „Modlin” Sp. z o.o.

24 PAŹDZIERNIKA 2005
Uchwała Sejmiku Województwa Mazowieckiego o przystąpieniu do Spółki Port Lotniczy „Modlin”.

8 LISTOPADA 2006
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania spółki z udziałem samorządów.

28 GRUDNIA 2006
Podpisanie umowy wspólników i umowy spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

16 KWIETNIA 2007
Polska i Ukraina gospodarzami Euro 2012.
2008  Wpisanie lotniska w Modlinie na listę kluczowych inwestycji Euro 2012.

12 MARCA 2009
Decyzja środowiskowa.

12 Listopada 2009
Pozwolenie na budowę.

  • autor: Aneta Pielach – Pierścieniak, MPL Warszawa - Modlin
wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie