Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Gimnazjaliści zapoznali się z historią Batalionu Elektrotechnicznego

28 listopada 2011 r. w Zespole Szkół w Wykrocie k. Myszyńca (powiat ostrołęcki) odbyło się spotkanie pułkownika Alfreda Kabaty z uczniami gimnazjum. Pan pułkownik jest prezesem Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a jednocześnie historykiem, autorem książki „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie”, zeszytu historycznego i wielu artykułów dotyczących tej specjalistycznej jednostki WP okresu międzywojennego.
Panu płk rez. A. Kabacie towarzyszyli ppłk rez. Zbigniew Kotarski i Artur Błoński. Przedstawiciele ZOR RP gościli w naszej szkole na zaproszenie pani dyrektor Mirosławy Grzegorczyk. Oficerowie rezerwy nie po raz pierwszy byli w naszej szkole, ponieważ od roku 2009 uczestniczymy w programie „Katyń – ocalić od zapomnienia”. W 2010 r., dzięki inicjatywie nauczyciela języka polskiego Małgorzaty Parzych, posadzony został „Dąb pamięci” poświęcony zamordowanemu w Charkowie kpt. Franciszkowi Sobiewskiemu - oficerowi Batalionu Elektrotechnicznego, urodzonemu w Ostrołęce. Pan płk A. Kabata przekazał szkole zgromadzone na temat kpt. F. Sobiewskiego materiały.
Podczas spotkania pan płk A. Kabata opowiedział uczniom o Batalionie Elektrotechnicznym, który stacjonował w Nowym Dworze Mazowieckim w latach 1921-1939. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji o organizacji batalionu, o oficerach i żołnierzach, a także o wyposażeniu jednostki. Te ostatnie informacje okazały się najbardziej interesujące, tym bardziej, że prowadzący doskonale znał wiele szczegółów technicznych na temat urządzeń wykorzystywanych w jednostce. Informacje uzupełniały zdjęcia pochodzące z okresu międzywojennego.
Szczególne uznanie uczniów wzbudziła ogromna wiedza merytoryczna pana Pułkownika, który z pamięci cytował wiele dokumentów, dat, nazwisk, faktów. Ponadto znał wiele interesujących szczegółów z życia oficerów batalionu, znał fascynujące historie życia rodzin oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r.
W dalszej części spotkania uczniowie poznali wojenne losy Batalionu Elektrotechnicznego i drogę jego oficerów do Katynia i Charkowa.
Interesującym punktem spotkania było omówienie przez prowadzącego kroju i wyglądu munduru wojskowego. Uczniowie nie mieli do tej pory możliwości przyjrzenia się z bliska współczesnemu mundurowi i wszystkim jego elementom. Każdy szczegół munduru ma swoje znaczenie i nie jest przypadkowy.
Na zakończenie Pan Pułkownik zaprezentował swoją książkę o Batalionie Elektrotechnicznym, wskazując na najbardziej interesujące jej fragmenty. Dla uczniów naszej szkoły były to informacje i zdjęcia z życia kapitana Franciszka Sobiewskiego. 
Spotkanie to było ważnym wydarzeniem w życiu społeczności naszej szkoły. W ten sposób kultywujemy pamięć o tych, o których oficjalnie pamięta się coraz mniej.

Krystyna Zyśk
nauczyciel historii w ZS w Wykrocie

Foto: Artur Błoński

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
e-mail: sekretariat@nowydwormaz.pl

Adres do e-doręczeń: AE:PL-29820-74578-GUFRI-13

Urząd Miejski otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

  • Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje interesantów codziennie do godz. 15:00.
  • Wydział Organizacji Urzędu - Sekretariat oraz Wydział Spraw Obywatelskich pracują w czwartki do godz. 20.00.
  • Wtorek jest dniem wewnętrznym w Wydziale Spraw Obywatelskich – interesanci nie są wtedy obsługiwani.
[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie