Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

W czasie suszy narada o zagrożeniu powodziowym

Już czwarty miesiąc obserwujemy na terenie kraju, w tym w Nowym Dworze Mazowieckim, znikomą ilość opadów atmosferycznych, a w zasadzie prawie ich zanik. Przed totalną suszą ratuje nas jedynie pora jesienna charakteryzująca się krótkim okresem operowania promieni słonecznych. Ta dość długa przerwa w opadach była na pewno przez wielu mieszkańców bardzo pożądana, ponieważ wielu z nich po ponad dwuletnim okresie nadmiaru opadów atmosferycznych była już wyczerpana psychicznie i fizycznie, w sytuacji ciągłej „walki” z zalewającymi domy i posesje wodami gruntowymi i opadowymi. W ciągu tego okresu poziom wód gruntowych znacznie się obniżył i przed zimą można było wysuszyć piwnice, w których przez wiele miesięcy utrzymywała się woda i uporządkować tereny wielokrotnie zalewane.
Występujący obecnie również niski pozom wody w rzekach (około 300 cm na wodowskazie w Modlinie w stosunku do najwyższego poziomu w ubiegłym roku wynoszącego 891 cm) jest sprzyjającym momentem na dokonanie oceny naszego bezpieczeństwa i wyciągnięcia wniosków na przyszłość by w przypadku powrotu okresu intensywnych opadów zmniejszyć uciążliwości z nimi  związane.
Z inicjatywy Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz Starostów Nowodworskiego i Legionowskiego 14 grudnia 2011r. w Nowodworskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowym Dworze Mazowieckim odbyła się narada na temat „oceny stanu zagrożenia powodziowego na terenie powiatu nowodworskiego i legionowskiego w okresie najbliższej zimy i wiosny”. W naradzie udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, a także przedstawiciele wojska, straży i policji.

W pierwszej części narady kierownicy komórek organizacyjnych ds. Zarządzania Kryzysowego starostw powiatowych omówili główne problemy wpływające na stan bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu nowodworskiego i legionowskiego.
W drugiej części zabrali głos przedstawiciele jednostek organizacyjnych administracji rządowej i samorządu wojewódzkiego realizujących zadania z zakresu ochrony przeciwpowodziowej i tak:
- stan międzywala Wisły i jego wpływ na bezpieczeństwo powodziowe oraz prace projektowe na lata 2012-2014 zmierzające do poprawy aktualnej sytuacji w zakresie udrożnienia koryta rzeki i zmniejszenia zagrożenia powstawania zatorów lodowych przedstawił - kierownik Nadzoru Wodnego Żerań – pan Mirosław Lisowski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW);
- o zasadach pracy zapory w  Dębe w stanach zagrożenia powodziowego informacje przedstawił dyrektor ds. zarządu zlewni Narew – pan Zenon Chęć;
- na temat  programu bieżącego utrzymania i modernizacji wałów i urządzeń ochrony przeciwpowodziowej rzek Wisły, Narwi i Wkry wypowiedział się pan Marek Pokorski – dyrektor Oddziału w Warszawie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (WZMiUW) zaś pan Tadeusz Kiliś – kierownik inspektoratu WZMiUW w Nowym Dworze Mazowieckim – na temat zrealizowanych inwestycji w 2011r. oraz planowanego przedsięwzięcia w gminie Czosnów polegającego na modernizacji wału przeciwpowodziowego na długości 4630m, którego łączny koszt wyniesie ok. 24 mln. zł, z czego 85% to środki unijne, a 15% to środki skarbu państwa;
- kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – pan Roman Jaworski przedstawił prognozę w zakresie zimowych zagrożeń hydrologicznych na Wiśle od zapory we Włocławku do Warszawy.

Podczas ogólnej dyskusji głos zabrała m. innymi także przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – pani Aneta Adamska, która wypowiedziała się na temat ochrony środowiska oraz przepisów i procedur obowiązujących w tym zakresie w kontekście realizowanych zadań związanych z utrzymaniem we właściwym stanie terenów położonych w tzw. międzywalu, bardzo często istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska. Pan Radosław Rybicki – dyrektor departamentu rolnictwa i modernizacji terenów wiejskich – omówił procedurę prawną dotyczącą tworzenia spółek wodnych i wpływ ich działalności na poprawę warunków na terenach podtapianych wodami gruntowymi.
Kończąc naradę przedstawiciele samorządów uznali za konieczne wspólne wystąpienie do władz państwowych, wojewódzkich i parlamentu z wnioskiem o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu dalsze doskonalenie przepisów prawa, które aktualnie utrudniają, a w niektórych przypadkach uniemożliwiają podejmowanie prac inwestycyjnych i konserwacyjnych związanych z ochroną przeciwpowodziową.  

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Wydział Organizacji Urzędu - Sekretariat oraz Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego pracują w czwartki w godz. 8.00-20.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów:

  • poniedziałek: 8:00-16:00
  • wtorek: dzień wewnętrzny
  • środa: 8:00-16:00
  • czwartek: 8:00-20:00
  • piątek: 8:00-16:00

W poniedziałki, środy i piątki ostatni interesant przyjmowany jest o godzinie 15:45.

W czwartki ostatni interesant przyjmowany jest o godzinie 19:45.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie