Jak to z projektami bywało
Początek roku sprzyja z jednej strony podsumowaniom, a z drugiej wyznaczaniu kierunków działania w nadchodzącym okresie. Nie inaczej jest w przypadku projektów, które są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Szczególnie projekty związane z budową lub remontem tzw. obiektów infrastrukturalnych, potocznie zwane projektami twardymi, wymagają przeznaczenia większej ilość czasu na przygotowanie dokumentacji budowlanej, opracowanie ekspertyz czy tez uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych. Niestety praktyka wskazuje, iż przygotowanie procesu inwestycyjnego pochłania około 2 do 3 razy więcej czasu niż sama rzeczowa realizacja przedsięwzięcia. O ile budowę można obserwować, i widzieć kolejne jej etapy, o tyle proces przygotowania inwestycji niestety ale dla mieszkańców jest raczej mało atrakcyjny, a mówiąc wprost nie widać efektów tej pracy.
Wśród projektów inwestycyjnych realizowanych obecnie przez Miasto chyba najbardziej widoczny jest projekt związany z rewitalizacją położonego w centrum Miasta Parku im. Józefa Wybickiego. Mieszkańcy już mogą się cieszyć wyremontowanymi ciągami pieszymi, pierwszymi nasadzeniami zieleni oraz poprawą stanu tzw. małej architektury. Jak widać szczególnie dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych mieszkańców naszego Miasta cieszą się dwa place zabaw, dostosowane stopniem trudności i jakością przyjętych rozwiązań do wieku potencjalnych użytkowników. W chwili obecnej trwają jeszcze konsultacje z generalnym wykonawcą zadania oraz biurem projektowym, dotyczące możliwości rozbudowania placu zabaw o kolejne elementy i uatrakcyjnienia go, z punktu widzenia najmłodszych odbiorców. W tzw. historycznej części parku, usytuowanej pomiędzy ulicami Warszawską i Al. Lotników, pozostały do wykonania jeszcze prace związane z dosadzeniem pozostałej części roślin, wykonaniem miejsc parkingowych i chodników oraz wysiewem mieszanek nasion traw w miejscach docelowo przeznaczonych na trawniki. Zakończenie tych robót przewidujemy na połowę kwietnia, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne. W tzw. nowoczesnej części parku trwają prace związane z wykonaniem sceny i amfiteatralnej widowni. To dość skomplikowane roboty budowlane, które są zarówno czasochłonne, jak i kapitałochłonne. Oprócz fontanny posiadającej iluminację, w części tej znajdzie się także ścieżka dydaktyczna z prezentacją roślin mało znanych w Polsce, a zupełnie dobrze radzących sobie w naszym klimacie.
Otrzymaliśmy już zwrot części poniesionych przez nas wydatków – blisko 3 mln złotych. Musimy pamiętać, rewitalizacja Parku to nie tylko jego przebudowa i nadanie mu nowych funkcji, to także próba budowy tzw. społeczeństwa informacyjnego, czyli takiego, którego rozwój oparty jest na wykorzystaniu wiedzy i umiejętności poszukiwania informacji. Służyć ma temu udostępnienie mieszkańcom możliwości korzystania z bezpłatnego dostępu do Internetu na obszarze Parku w formie tzw. hotspotu oraz umiejscowienie w nim dwóch info kiosków. Jest to tak naprawdę pierwszy i pilotażowy etap większego projektu, którego celem będzie objęcie całego Miasta siecią bezprzewodowego Internetu wraz z wykorzystaniem pozostałych, najnowszych rozwiązań w dziedzinie technologii informatycznych. Niestety ale kończąca się zima i topniejący śnieg ujawnił także smutną prawdę o dotychczasowych funkcjach parku. Część roślin została uszkodzona przede wszystkim przez naszych czworonożnych pupili. Z uwagi na charakter parku, jego reprezentacyjne funkcje oraz chęć stworzenia z niego wizytówki naszego Miasta zwracamy się z gorącym apelem do naszych mieszkańców aby psy wyprowadzane były na smyczy, a właściciele sprzątali po swoich pupilach.
Planujemy także do końca pierwszego kwartału br. rozliczyć, czyli uzyskać zwrot poniesionych wydatków związanych z budową ulicy Jana Pawła II i tzw. dróg towarzyszących. Jest to projekt złożony przez nas z końcem 2008 roku. Zgodnie z podpisaną w listopadzie ubiegłego roku umową, zwrot powinien objąć blisko 85% kosztów tej inwestycji, co przełoży się na przekazanie do budżetu Miasta blisko 2 mln 700 tysięcy złotych.
Trwają także prace nad projektem związanym z połączeniem ulic Granicznej i Przemysłowej w tzw. dzielnicy przemysłowej. Z uwagi na specyfikę tego projektu oraz możliwość sfinansowania z środków UE także prac projektowych i studialnych, złożyliśmy projekt na przygotowanie dokumentacji budowlanej oraz załączników niezbędnych w procesie ubiegania się o dofinansowanie na rzeczową realizację zadania, czyli mówiąc najprościej na budowę dróg. Całą dokumentację wraz z załącznikami przygotujemy do końca pierwszego półrocza br. Spodziewamy się, iż po wakacjach będzie powtórny nabór na działanie związane z przygotowaniem terenów pod działalność inwestycyjną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM) i wtedy przygotowana dokumentacja posłuży nam jako załącznik do kolejnego wniosku aplikacyjnego. Z przygotowanego kosztorysu wynika, iż budowa tych ulic w zaprojektowanej formie pociągnie za sobą wydatek ok. 6 mln złotych.
Niestety powoli kończą się środki finansowe UE w ramach największego ich źródła na Mazowszu – czyli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W roku ubiegłym złożyliśmy wnioski dotyczące termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej oraz zakupu wraz z montażem kolektorów słonecznych dla mieszkańców Miasta. Są to dość duże i trudne projekty z uwagi chociażby na skalę inwestycji czy też ilość osób zaangażowanych w ich realizację. Kolektory słoneczne dla mieszkańców to projekt opiewający na 3 mln złotych, w którym chęć uczestnictwa wyraziło ponad 180 gospodarstw domowych. Termomodernizacja to projekt o wartości przekraczającej 9 mln, dotyczący 9 budynków w którym oprócz wykonania docieplenia ścian zewnętrznych, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz regulacji systemu ogrzewania obiektów, pokuszono się także o wprowadzenie w dwóch placówkach wykorzystania odnawialnych źródeł energii do ich ogrzewania. Pamiętajmy, iż projektem tym objęto wszystkie przedszkola i szkoły w Mieście, halę NOSiRu oraz budynek urzędu miejskiego. Na początku marca otrzymaliśmy informację, iż oba projekty przeszły pozytywnie pierwszy etap oceny, czyli tzw. ocenę formalną.
Co do planów na pierwsze półrocze br. to dotyczą one realizacji rozpoczętych już projektów, oraz złożenia dwóch wniosków, odpowiednio do Działania 4.2 oraz 2.1 RPO WM. Pierwszy z projektów, którego złożenie rozważamy w kwietniu dotyczy likwidacji tzw. dzikich wysypisk w Mieście. Drugi to przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu, związane z budową sieci radiowego przesyłu danych i udostępnienia jej mieszkańcom. W przypadku tego projektu prace przygotowawcze są już dość zaawansowane, a termin złożenia wniosku powinien zostać ustalony na koniec czerwca br.
Projekty współfinansowane przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013