Bożonarodzeniowe warsztaty w PP3
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Zapach piernika, świeżo ścięta i przystrojona choinka – te elementy budują magiczny, świąteczny klimat. Właśnie po to, żeby i w naszym przedszkolu zagościła świąteczna atmosfera zorganizowałyśmy dla dzieci oraz rodziców warsztaty świąteczne, które odbyły się 4 grudnia 2015 roku w grupie "Kranale".
Nasze przedszkole zamieniło się na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Zabawy integracyjne wprowdziły wszystkich w radosny nastrój i uświadomiły rodzicom jak ważna rolę pełnią wspólne zabawy z dzieckiem. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na grupy, po czym przystąpili do wykonywania przydzielonych zadań. Rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów.
Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem, tworząc łańcuch na choinkę, gwiazdy betlejemskie, bombki oraz choinkę z szyszek. Rodzice aktywnie włączyli się w strojenie choinki w sali zabaw ruchowych oraz dekorację świąteczną w przedszkolnej szatni.
Efekty wspólnej zabawy cieszą oko każdego, kto przekracza próg naszego przedszkola.
Dziękujemy wszystkim obecnym na warsztatach. Bardzo cieszymy się, że mamy tak uzdolnionych i chętnych do współpracy rodziców.
- autor: Elżbieta Obuchowska
Harmonogram Białego Orlika
Oświadczenie Zarządu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
Sinevia Cup
VIII Nowodworskie Spotkanie Wigilijne
W niedzielę 20 grudnia na hali NOSiR odbyło się ósme Nowodworskie Spotkanie Wigilijne. Było okazją nie tylko do złożenia świątecznych życzeń i podzielenia się opłatkiem, ale także wyróżnienia nowodworskich organizacji pozarządowych w plebiscycie Inicjatywa Pozarządowa 2015 r. Laur Internautów zdobył NKSW Bastion za kurs samoobrony "Bezpieczna Kobieta". Dziennikarze wyróżnili Rodzice z Klasą za "Akademię Młodego Człowieka". Burmistrz zaś akcję "Bezpiecznie na rowerze" Stowarzyszenie Przyjaciół Piątki. Podziękowano także osobom, które zaangażowały się w Świąteczną Zbiórkę Żywności. O oprawę duchową wydarzenia zadbali księża Andrzej Kwiatkowski i Andrzej Redmer. Zebranym czas umilił chór Soli Deo, zapraszając do wspólnego kolędowania. Dziękujemy Wszystkim, którzy zechcieli być z nami w tym szczególnym dniu.
Jasełka uliczne
W piątkowe popołudnie 18 grudnia br. w amfiteatrze w Parku Miejskim im. J. Wybickiego pojawiły się olbrzymie, 5-metrowe lalki inscenizujące biblijną historię narodzenia Jezusa. Na zaproszenie Nowodworskiego Ośrodka Kultury do naszego miasta przybył Teatr Prawdziwy z Bielawy oraz Kompania Teatru Ulicznego „Prawdziwy - Kot”.
W światłach reflektorów postacie Maryi, Św. Józefa, Trzech Króli i Anioła sprawiały niesamowite wrażenie, a dzięki aktorom ożywiającym biblijne postaci publiczność mogła przemieszczać się po całym amfiteatrze. Zaskoczeniem dla najmłodszych pociech było pojawienie się Czarta i Śmiertki oraz ich ekspresyjna walka.
Dzieci bardzo chętnie oglądały szopkę bożonarodzeniową umiejscowioną przy schodach sceny, znajdował się w niej żłóbek z dzieciątkiem oraz aniołki. Widzowie otrzymali od aktorów świece, które po zapaleniu stworzyły bożonarodzeniowy klimat, a wspólnie zaśpiewane przy akompaniamencie skrzypiec kolędy wprowadziły wszystkich w magiczny nastrój. Widowisko zakończyła kolęda pt. „Znak pokoju”.
Oryginalnie przedstawiona opowieść biblijna skupiła wielu mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Pogoda wspaniale dopisała, a każdy widz mógł delektować się spektaklem w świetle otaczających lampek i świec oraz poczuć zbliżające się święta.
Serdecznie dziękujemy za wspólne kolędowanie i zapraszamy do korzystania z oferty Nowodworskiego Ośrodka Kultury.
- autor: NOK
Życzenia świąteczne
Życzenia świąteczne od ZO2
Disco Polo w NOK-u
W piątkowy wieczór, 11.12.2015r., w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbył się pokaz filmu Disco Polo – filmu, który trudno przyporządkować do konkretnego gatunku filmowego. Było to spotkanie ze snem i fantazjami Polaków w latach dziewięćdziesiątych, które w dużej mierze aktualne są do dziś. Odniesienia do amerykańskich (i nie tylko) filmów połączone z kiczowatym światem muzyków disco polo przedstawione w bardzo oryginalny sposób, wprowadziły widownię w radosny nastrój. Po obejrzeniu filmu przy stoliku zasiadł nasz gość, reżyser Disco Polo: Maciej Bochniak oraz redaktor Stanisław Zawiśliński, który poprowadził rozmowę z reżyserem. Rozmowa dotyczyła nie tylko kulisów powstawania filmu, pracy z aktorami i podejściem do realizacji zdjęć, ale była też o różnicach kulturowych, o życiu w Chinach, o muzyce i o Etiopii. Spotkanie było bardzo ciekawe. Maciej Bochniak pokazał się nowodworskim miłośnikom kina jako interesująca osobowość, i jak zauważyła sama publiczność, bardzo pracowity człowiek. Taki wieczór jak ten znów pokazał nam jak bardzo ciekawa jest sztuka filmowa i jak bardzo ciekawe może być życie.
- autor: NOK
Czy to Mikołaj?
Na ostatni w tym roku "Poranek z teatrem" zaprosiliśmy dzieci do Nowodworskiego Ośrodka Kultury w sobotę 19 grudnia 2015 roku. Pomimo nieświątecznej pogody z powodu braku śniegu, na naszej scenie było nastrojowo i urokliwie. Teatr „VASKA” z Torunia zaprezentował spektakl pt. „Czy to Mikołaj?”, pod tym zagadkowym tytułem ukryła się opowieść o magii świąt i o narodzinach Jezuska. Wiele emocji wzbudziło pojawienie się niegrzecznej Czarownicy, która pod wpływem świątecznego czaru postanawia się poprawić. Moc wspólnie śpiewanych kolęd roznosiła się po całym ośrodku, a na twarzach całej widowni malował się świąteczny nastrój. Mikołaj obiecał dzieciom powrócić do ich domów w Wigilię 24 grudnia i przynieść wymarzone prezenty. My też w świątecznym klimacie życzymy spełnienia marzeń i rodzinnej atmosfery, oraz na kolejne "Poranki z teatrem" zapraszamy do Nowodworskiego Ośrodka Kultury w Nowym 2016 Roku.
- autor: NOK
Zwyciężył Kurs Samoobrony dla Kobiet
O północy zakończyło się głosowanie w plebiscycie na Inicjatywę Pozarządową 2015.
W głosowaniu udział wzięło 629 osób. Zwyciężył "Kurs Samoobrony dla Kobiet - Bezpieczna Kobieta", który zdobył 276 głosów.
Wręczenie statuetek odbędzie się w niedzielę 20 grudnia podczas Wigilii Miejskiej.
Gratulujemy!
Lodowisko "Biały Orlik" już czynne
Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim informuje, że dziś otwarte zostanie lodowisko przy Publicznym Gimnazjum nr 2 (Osiedle Młodych).
Przedstawiamy harmonogram korzystania z lodowiska „Biały Orlik” przy Publicznym Gimnazjum nr 2:
poniedziałek-piątek
godz. 09:00-14:30 - zajęcia planowane dla uczniów
godz. 14:30-15:30 - przerwa techniczna
godz. 15:30-17:30 - lodowisko dostępne dla chętnych
godz. 17:30-18:00 - przerwa techniczna
godz. 18:00-21:00 - lodowisko dostępne dla chętnych
sobota-niedziela
godz. 11:00-13:30 - lodowisko dostępne dla chętnych
godz. 13:30-14:00 - przerwa techniczna
godz. 14:00-16:30 - lodowisko dostępne dla chętnych
godz. 16:30-17:30 - przerwa techniczna
godz. 17:30-20:00 - lodowisko dostępne dla chętnych
Uwaga:
- w dniach 24 i 31 grudnia 2015r. otwarte w godz. 10:00-14:00
- w dniach 25, 26 grudnia 2015r. i 1,6 stycznia 2016r. lodowisko będzie nieczynne.
Regulamin lodowiska „BIAŁY ORLIK” przy Zespole Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim
- autor: Teresa Czyżewska
Spotkanie świąteczne
Wigilia u rezerwistów. Anna Maria Anders Członkiem Honorowym ZOR RP
12 grudnia 2015 r. w Czosnowie podczas spotkania wigilijnego, podsumowującego roczną działalność Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, Annie Marii Anders nadano członkostwo honorowe tej organizacji.
Aktu nadania Członkostwa Honorowego Związku Oficerów Rezerwy RP dokonał płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego poprzez pasowanie szablą, wręczenie odznak związkowych, legitymacji i dyplomu. Członkostwo Honorowe nadano Annie Marii Anders – matce chrzestnej sztandaru Związku - w uznaniu zasług w działalności na rzecz współpracy ze Związkiem Oficerów Rezerwy RP, udzielanego wsparcia jego działalności statutowej oraz prowadzenia edukacji historycznej młodzieży, krzewienie patriotyzmu, kultywowanie pamięci o gen. Władysławie Andersie, wspieraniu kombatantów i działanie na rzecz umacniania obronności Polski.
Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru ZOR RP i odegrania hymnu państwowego. Wszystkich przybyłych, wśród których byli m.in. Jacek Kowalski - burmistrz miasta i Krzysztof Bisialski – przewodniczący Rady Miejskiej, powitał płk rez. Alfred Kabata. On też przedstawił prezentację multimedialną, ukazującą najważniejsze przedsięwzięcia Związku zrealizowane w 2015 r.
Podczas spotkania przyjęto w poczet Związku Oficerów Rezerwy RP pięcioro nowych członków. Akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe otrzymali: por. Piotr Szczepaniak i st. sierż. rez. Tomasz Dyzma. Akty mianowania wręczył gen. bryg. Wojciech Kucharski – reprezentujący Szefa Sztabu Generalnego WP.
Wręczono również medale Za Zasługi Dla Obronności Kraju, Za Zasługi Dla Związku Oficerów Rezerwy RP oraz okolicznościowe ryngrafy. Wśród wyróżnionych ryngrafem był Krzysztof Bisialski – przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim.
Po zakończeniu części oficjalnej i po poświęceniu opłatków przez ks. kan. Andrzej Redmera – proboszcza Parafii w Modlinie Starym, uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczne. Życzenia świąteczno-noworoczne członkom Związku złożył burmistrz Jacek Kowalski, a na ręce płk. rez. Alfreda Kabaty przekazał świąteczny stroik.
- autor: (k); foto: Kamil Malinowski
Wigilia Zarządu Osiedla nr 4
9 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne mieszkańców osiedla Pólko, zorganizowane przez Zarząd Osiedla nr 4.
Kilkadziesiąt osób zebrało się w stołówce Szkoły Podstawowej nr 5 na wigilijnej wieczerzy. Parafię św. Michała Archanioła reprezentował ks. Mariusz Danielczyk. Na zaproszenie Zarządu odpowiedzieli też burmistrz Jacek Kowalski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grażyna Nadrzycka i Roman Biliński oraz strażnicy miejscy.
Wszystkich serdecznie powitała przewodnicząca Zarządu, jednocześnie radna Rady Miejskiej Krystyna Nasiadka. Złożyła wszystkim serdeczne życzenia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Życzenia złożył też zebranym ksiądz Mariusz. Następnie wszyscy tradycyjnie przełamali się opłatkiem.
Na odświętnie przystrojonych stołach nie zabrakło typowych potraw wigilijnych: kapusty z grzybami, pierogów, ryby po grecku, śledzika, sałatek, owoców i ciast.
Po wieczerzy wspólnie śpiewano kolędy.
- autor: red.; foto: Mazowiecki Goniec Lokalny
Atom String Quartet w NOK-u
W środowy wieczór 9 grudnia 2015 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury rozbrzmiewały dźwięki instrumentów smyczkowych. Już po raz kolejny, w ramach Nowodworskich Spotkań Jazzowych, na naszej scenie gościliśmy wytrawnych muzyków. Tym razem był to pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie kwartet smyczkowy grający jazz – ATOM STRING QUARTET. Zespół tworzą: Daniel Lubowicz (skrzypce), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Michał Zaborski (altówka) i Krzysztof Lenczowski (wiolonczela). Muzycy występują z najlepszymi artystami polskimi i zagranicznymi, współpracowali z takimi gwiazdami, jak: Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak, Natalia Kukulska, Bobby McFerrin i wieloma innymi. Na co dzień prowadzą także własne zespoły.
Są zdobywcami wielu nagród i wyróżnień – m.in. Fryderyka w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku za płytę „Fade in” z 2011 r.
Na repertuar ATOM STRING QUARTET składają się w większości własne kompozycje, dzięki czemu są to nowoczesne i oryginalne wykonania: „Happy”, „Ballada o śmierci Janosika”, „Nie ma spania!”, „Dialogi Fletu i Flażoletu”, „Manhatan Island” itd. Ciekawa interpretacja „Dwóch etiud Lutosławskiego” wzbudziła wśród licznie przybyłej na koncert widowni zachwyt i owacje.
Publiczność nie żałowała artystom braw i radosnych okrzyków. Po występie chętnie rozmawiano z muzykami, a kolejka po autografy świadczyła o dużym uznaniu dla zaproszonych do Nowodworskiego Ośrodka Kultury wykonawców.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom Nowodworskich Spotkań Jazzowych za udział w koncercie, a muzykom ATOM JAZZ QUARTET życzymy dalszych sukcesów!
- autor: NOK
Biblioteka zaprasza do udziału w konsultacjach
Szanowni Państwo!
W związku z możliwością złożenia wniosku o pozyskanie środków zewnętrznych na remont i rozbudowę Biblioteki przy ul. Paderewskiego z projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” przeprowadzamy konsultacje społeczne o celowości takiej inicjatywy.
Konsultacje będą trwały do 10.01.2016 r., w wersji elektronicznej na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim i Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim oraz w wersji papierowej w placówkach Biblioteki.
Prosimy o wypełnienie ankiety.
Ankieta dostępna TU.
VIII Nowodworskie Spotkanie Wigilijne
Jest mieszkanie dla Filipka Ulańskiego!
Zgodnie z zapewnieniami miasto pozyskało mieszkanie dla Filipka Ulańskiego. Dziecko zamieszka w nim po remoncie, który powinien zakończyć się w ciągu kilku tygodni.
Historię niepełnosprawnego chłopca zapewne zna każdy z was. Pisalismy o niej także na łamach Faktów Nowodworskich. Wiele osób i instytucji zaangażowało się w pomoc rodzinie chłopca. Najważniejszym jednak problemem był fakt, że mieszkali na pierwszym piętrze, w mieszkaniu opalanym węglem, co było znacznym utrudnieniem dla babci opiekującej się chłopcem.
Miasto obiecało rozwiązać ten problem i udało się.
10 grudnia odbyło się przekazanie mieszkania, w którym już niedługo zamieszka Filipek z babcią i bratem. Dwupokojowy lokal znajduje się na parterze, ma centralne ogrzewanie. Niestety, po poprzednich lokatorach mieszkanie wymaga kapitalnego remontu. Potrwa on kilka tygodni, ponieważ w lokalu trzeba wymienić dosłownie wszystko.
10 grudnia przypadały także urodziny Filipka. W związku z tym burmistrz Jacek Kowalski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski udali się do chłopca z dobrą nowiną. Jak czytamy na profilu Filipka na facebooku:
„Witajcie moi kochani! Wiecie dzisiaj właśnie obchodzę urodziny, kończę cztery latka. Dostałem mnóstwo życzeń, za które bardzo, bardzo dziękuję. Ale to nie wszystko. Dzisiaj miałem szczególnych gości, którzy przynieśli mi prezenty, dla babci były oczywiście kwiaty. Przynieśli mi radosną nowinę. Za niecały miesiąc przeprowadzę się z babcią i moim braciszkiem do nowego mieszkania, które jest na parterze i moja kochana babcia nie będzie musiała już wnosić mnie i tego ciężkiego wózka na pierwsze piętro i będziemy mieć prawdziwą łazienkę z bieżącą wodą i wanną i kaloryfery i wiele jeszcze innych superowych rzeczy. W tej chwili dzięki pomocy dobrych ludzi mieszkanie będzie remontowane, a ja będę wam podsyłał zdjęcia z remontu ok? Burmistrz miasta i przewodniczący Rady Miejskiej jako przedstawiciele Komitetu Społecznego przyszli osobiście mi przekazać tę dobrą nowinę. A ja ich za to poczęstowałem tortem i obdarzyłem cudnym uśmiechem”.
Jednocześnie dziękujemy p. Robertowi Kanigowskiemu oraz strażakom z OSP-RW za pomoc w opróżnieniu mieszkania oraz deklaracje wsparcia w remoncie. Jeśli ktoś z Państwa również chciałby pomóc przy remoncie mieszkania dla rodziny Filipka prosimy o kontakt ze strażą miejską.
- autor: Foto Aneta Pielach – Pierścieniak, Pomóż Filipkowi
Wigilijnie u Emerytów
10 grudnia członkowie nowodworskiego oddziału Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów zorganizowali spotkanie wigilijne.
Spotkanie tradycyjnie odbyło się w lokalu Relaks. Licznie zgromadzone grono członków Związku oraz zaproszonych gości powitała przewodnicząca Krystyna Kocan. Na sali obecni byli burmistrz Jacek Kowalski, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski, wiceprzewodnicząca RM Grażyna Nadrzycka, władze starostwa powiatowego, przedstawiciele organizacji pozarządowych, sponsorzy wpierający organizację.
"Okres świąteczny skłania nas do refleksji nad własnym życiem. Jest także znakomitą okazją by pojednać się z bliźnimi i cieszyć się miłością innych.
W tym czasie szczególnie powinniśmy doceniać obecność drugiego człowieka. Każdy powinien być obdarowany ciepłym i dobrym słowem. Takie jest najważniejsze przesłanie Świąt Bożego Narodzenia" – mówiła Krystyna Kocan.
Podziękowała wszystkim obecnym na sali za aktywną działalność na rzecz organizacji, a sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe jakiego udzielają. Jak podkreśliła "to wsparcie pozwala zrealizować działalność statutową Związku dzięki czemu członkowie mogą korzystać ze spotkań okolicznościowych, imprez, wycieczek czy turnusów rehabilitacyjno-wypoczynkowych”.
Szczególnie wyróżniła też kilku członków, którzy poświęcają swój czas na pracę społeczną. Podziękowała: Marii Grzelak, Hannie Marjańskiej, Alicji Szumańskiej, Barbarze Drewnowskiej, Karolinie Dudkiewicz, Alinie Kurolek, Krystynie Abramowicz, Eugenii Podwiązka, Henrykowi Kacprowiczowi, Genowefie Hetman i Kazimierzowi Hagemajer.
Na koniec złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne. „Niech Gwiazda Betlejemska prowadzi was do tych, którzy pragną serdeczności, by z nadzieją i optymizmem mogli dzięki wam patrzeć w przyszłość” zakończyła.
Goście również zrewanżowali się życzeniami świątecznymi, a na koniec wszyscy przełamali się opłatkiem.
Spotkanie uświetnił występ młodzieży, która pięknie wykonanymi kolędami wprowadziła wszystkich w podniosły, świąteczny nastrój.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: Sebastian Bańbura
Koncert Noworoczny - "Opowieść o miłości"
Nowodworski Ośrodek Kultury oraz Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają mieszkańców na Koncert Noworoczny.
W programie OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI usłyszymy najpiękniejsze arie i pieśni o miłości w wykonaniu znakomitych artystów:
Mileny Lange – sopran,
Pawła Skałby – tenor,
Tomasza Raka – baryton,
Wiktorii Szubelak – gitara,
Marka Stefankiewicza – fortepian,
Orkiestry Kameralnej „Impressione” pod dyrekcją – Piotra Wijatkowskiego,
par tanecznych.
Koncert poprowadzi Andrzej Krusiewicz
Hala sportowa NOSiR
ul. Sportowa 66
29 grudnia 2015 r. godz. 18.00
Karty wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie Nowodworskiego Ośrodka Kultury.
Koncert Gigantów Polskiej Estrady w NOK-u
W piątkowy wieczór 4 grudnia br. do Nowodworskiego Ośrodka Kultury zawitali wybitni artyści polskiej sceny muzycznej: Bohdan Łazuka i Andrzej Rosiewicz. Cały koncert poprowadził znakomity aktor i konferansjer Filip Borowski.
W wykonaniu mistrzów estrady usłyszeliśmy mnóstwo zabawnych anegdot i dowcipów, na które nasi tłumnie przybyli widzowie reagowali śmiechem i gromkimi brawami. Publiczność towarzyszyła Bohdanowi Łazuce przy znanych i niezapomnianych utworach: „Życzenia dla Pań” i „Miłość złe humory ma”, natomiast razem z Andrzejem Rosiewiczem zaśpiewała kultowe piosenki „Najwięcej witaminy” oraz „Chłopcy radarowcy”.
Program estradowy przeplatany satyrą Filipa Borowskiego był świetną okazją nie tylko do dobrej zabawy, ale również do wzruszeń. Nasi wspaniali goście zabrali nowodworską publiczność w czasy wielu absurdów, ale także i pięknych wspomnień, które do dziś wywołują wiele emocji.
Po zakończeniu koncertu wszyscy chętni mieli doskonałą okazję do bezpośredniej rozmowy z Andrzejem Rosiewiczem, który z dużym zaangażowaniem odpowiadał na zadawane pytania, jak też podpisywał autografy.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom naszego wydarzenia artystycznego, jakim był występ Gigantów Polskiej Estrady za tak liczne przybycie oraz za wspaniałą zabawę.
- autor: NOK
Czy to Mikołaj?
19 grudnia 2015r. o godz.10.00 i godz. 12.00 Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na "Poranek z teatrem", podczas którego dzieci obejrzą spektakl pt. "Czy to Mikołaj?".
Zabawna bajka świąteczna z wieloma wątkami. Wszyscy czekają na przyjście Świętego Mikołaja. Pojawia się, owszem postać bardzo do niego podobna, lecz prędko okazuje się, że to jeszcze nie prawdziwy Mikołaj, ale jego pomocnik, który ma wszystko przygotować. Wtedy do akcji wkracza Baba Jaga gotowa popsuć całą zabawę. W zabawne perypetie pomocnika Świętego Mikołaja, rozgrywające się na żywym planie, wpleciony został wątek jasełkowy z pięknymi i znanymi kolędami. Aby obejrzeć zaskakujący finał zapraszamy na spektakl.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
Karty wstępu w cenie 7 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
Kiermasz świąteczny - "Nasze/Sztuki"
W sobotę 5 grudnia 2015 r. Nowodworski Ośrodek Kultury zamienił się w barwną, pełną gwaru halę wystawową. Za sprawą lokalnych twórców nowodworzanie oraz okoliczni mieszkańcy mieli okazję do rozpoczęcia bożonarodzeniowych przygotowań. Siedemnastu wystawców przygotowało swoje stoiska z artykułami świątecznymi: RĘKODZIEŁO POD LASEM Paulina Żulińska, ZIEMIA W OGNIU Marta Kruczyńska Styrkosz, Z – ECO Hanna Wróblewska, LUSI Lucyna Kańkowska, Grzegorz Papaj, ZESPÓŁ SZKÓŁ PUBLICZNYCH w Kazuniu, Agnieszka, Katarzyna i Małgorzata Składanek, WSTĄŻECZKA – SZPILECZKA Magdalena Niedbalska, Katarzyna Krzyżanowska, Żaneta Błaszczak, Jolanta Liszkiewicz, Dawid Dziaduś, MAZOWIECKA JEDNOSTKA WOJEWÓDZKA TOWARSZYSTWA POMOCY GŁUCHONIEWIDOMYM, TĘCZOWY ŚWIAT Monika Jedlińska oraz Piotr Romaniuk.
Na kiermaszu można było zakupić m.in. ręcznie wykonane choinki, bombki, świeczniki i inne ozdoby choinkowe, ceramikę, biżuterię z poroża, bursztynu, brązu i kości, drewniane łyżki i chochle, własnoręcznie wypiekane pierniczki, itp. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych - w sali widowiskowej Nowodworskiego Ośrodka Kultury dzieci obejrzały spektakl pt. „Zamieszanie ze świętami” oraz film animowany Walta Disneya. Podczas warsztatów plastycznych pięknie lśniły kartki świąteczne, bombki i zawieszki na choinkę posypane brokatem, które zostały zrobione zarówno przez maluchów, jak i starszaków.
Serdecznie dziękujemy wystawcom oraz wszystkim uczestnikom kiermaszu świątecznego NASZE/SZTUKI i zapraszamy do udziału w najbliższych przedsięwzięciach organizowanych przez Nowodworski Ośrodek Kultury.
- autor: NOK
Niezwykłe zajęcia w ZS nr 3
2 grudnia 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim wzięli udział w niezwykłych zajęciach pod hasłem: CHCESZ ŻYĆ? ZWOLNIJ! Warsztaty zorganizował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Uczniowie, pod kierunkiem niezwykle kompetentnych ratowników, uczyli się jak skutecznie i bezpiecznie udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Ćwiczenia na fantomie cieszyły się dużym zainteresowaniem, gdyż każdy chciał nauczyć się prawidłowego masażu serca, aby w razie potrzeby udzielić pomocy potrzebującym. Uczniowie przekonali się, że jest to niełatwe i bardzo odpowiedzialne zadanie.
Ratownicy inicjowali różne sytuacje, które mogą przydarzyć się każdemu z nas. Dzieci dowiedziały się co zrobić, gdy ktoś straci przytomność, jak zatamować krew, założyć opatrunek na rękę, nogę czy głowę.
Po założeniu specjalnych okularów, uczniowie na własnej skórze przekonali się, jak się czuje i zachowuje człowiek pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Było to dla nich niezwykle szokujące przeżycie. Podobnie jak udzielanie pomocy ofiarom wypadków drogowych, gdy zachodzi potrzeba uwolnienia kogoś z samochodu, który uległ wypadkowi. Wszystkie ćwiczenia wykonywali na sobie i kolegach, a nawet z udziałem nauczycieli, którzy bardzo chętnie włączyli się do zajęć praktycznych.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia na symulatorach – siedząc za kierownicą samochodu uczniowie doświadczyli, jak zachowuje się pasażer i kierujący w chwili zderzenia z innym pojazdem lub dowolną przeszkodą.
Zajęcia trwały trzy godziny, ale ani przez chwilę nie było czasu na nudę. Po zakończeniu warsztatów wszyscy czuli niedosyt i zgodnie stwierdzili, że bardzo chętnie będą uczestniczyli w kolejnych.
- autor: Hanna Kramarska
Sylwia Pakoca i Katarzyna Kwiatkowska stypendystkami Prezesa Rady Ministrów!
Sylwia Pakoca - uczennica Zespołu Szkół w Twierdzy Modlin oraz Katarzyna Kwiatkowska - uczennica Zespołu Szkół nr 2 za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymały stypendia Prezesa Rady Ministrów.
Dziś rano otrzymały gratulacje od burmistrza Jacka Kowalskiego. Uczennicom towarzyszyli dyrektor ZS 2 - p. Ewa Malasiewicz oraz wicedyrektor ZS w Twierdzy Modlin p. Czesław Stępiński.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce!
Wybory Andrzeja i Andrzejowej w ZS nr 3
W dniach 27.11.2015r. oraz 30.11.2015r. w Zespole Szkół nr 3 odbyły się wybory „Andrzeja” i „Andrzejowej” 2015 zorganizowane przez Młodzieżowe Ochotnicze Pogotowie Rówieśnicze (MOPR). Całą imprezę poprzedził konkurs sms oraz wybory na facebooku. Każdy głosujący mógł wybrać: „MOPRowe Tablety, Smartfony oraz cenną biżuterię”.
27.11.2015r. odbyły się prezentacje poszczególnych kandydatów na „Andrzeja” i „Andrzejową”. Uczestnicy konkursu zaprezentowali się w strojach wieczorowych, wiejskich i sportowych. W każdym ze stroju uczestnicy musieli wykonać poszczególne zadania, które, jak się okazało nie były łatwe. Każda konkurencja była punktowana, co pozwoliło wyłonić „Andrzeja” i „Andrzejową” 2015 w Zespole Szkół nr 3. „Andrzejem” została Kamila Bieżuńska, a „Andrzejową” Michał Cieśliński. Cała impreza i wręczenie nagród nastąpiło 30.11.2015 roku. Nagrodą główną była „korona i diadem”, „worek” pieniędzy oraz obiad w ekskluzywnej restauracji „U Lutki i Ewy”. Rozlosowane zostały nagrody za konkurs sms oraz facebook. Każdy został nagrodzony.
Ekskluzywny obiad odbył się w dniu 01.12.2015 roku. Zarówno „Andrzej” jak i „Andrzejowa” byli bardzo podekscytowani obiadem, jak i samą obsługą, z której ta restauracja słynie w całej okolicy Zespołu Szkół nr 3. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w imprezie oraz tym, którzy pomagali w przygotowaniach i prowadzeniu wyborów.
Głównymi prowadzącymi, organizatorami i sponsorami byli Agnieszka Ostrowska, Bartosz Ciecierski oraz Rada Rodziców.
- autor: Bartosz Ciecierski
Jasełka uliczne
W piątek 18 grudnia 2015r. o godzinie 16.30 Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza do amfiteatru w Parku Miejskim im. J.Wybickiego. Będzie można obejrzeć "Jasełka uliczne" - spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru Prawdziwego z Bielawy. Niezwykłe widowisko ogromnie atrakcyjne dla dzieci i dorosłych przedstawia historię narodzin Dzieciątka Jezus. Występują aktorzy na szczudłach i wielkie 5-metrowe kukły.
„…Biorące udział w przedstawieniu duże lalki animowane przez aktorów ożywają w swej misteryjnej opowieści wędrującej przez swój świat historii, jakże inaczej pokazana za pomocą dużych lalek, szczudlarzy, pięknych kolęd i pastorałek to wszystko daje niezapomniane przeżycia dla widza gdzie przestrzeń jest żywą opowieścią. Przedstawienie kończy kolęda pt. „Przekażmy sobie znak pokoju”, podczas której uczestnicy w geście przyjaźni przekazują sobie płomień (świece) dobroci i nadziei…”
- autor: NOK
Z wizytą w Urzędzie Miejskim
13 listopada uczniowie klasy integracyjnej Id Szkoły Podstawowej nr 5 wraz z p. Pauliną Włodarczyk i p. Agnieszką Ciulak wybrali się na wycieczkę do Urzędu Miejskiego.
Dzieci przywitał przedstawiciel Straży Miejskiej i zaprosił je do zwiedzania placówki. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wydziałami i stanowiskami funkcjonującymi w ramach Urzędu oraz planem miasta Nowy Dwór Mazowiecki, mogli zobaczyć salę posiedzeń Rady Miejskiej, a także gabinet Burmistrza p. Jacka Kowalskiego. Największe emocje u pierwszoklasistów wzbudził monitoring miejski, który jest obecnie najskuteczniejszym sposobem dbania o bezpieczeństwo mieszkańców. Po wizycie w Urzędzie uczniowie zwracają większą uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas przemieszczania się drogami miasta i są świadomi zagrożeń, które mogą ich spotkać, jeśli nie będą przestrzegać zasad ruchu drogowego.
Wizyta ta była realizacją części planu wychowawczego. Zaowocowała również dalekosiężnymi planami części pierwszaków. Niektórzy z nich na koniec wycieczki wyznali, że w przyszłości chcieliby wykonywać zawód urzędnika miejskiego i dbać o dobro naszego miasta Nowego Dworu Mazowieckiego :-)
- autor: Paulina Włodarczyk, Agnieszka Ciulak
Spotkanie wigilijne na Nowodworzance
Zarząd Osiedla nr 5 oraz Zespół Szkół nr 2
zapraszają
17 grudnia 2015r. o godz. 17:00
do Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Długiej 10
na
S P O T K A N I E W I G I L I J N E
W programie:
- jasełka w wykonaniu młodzieży z ZS2,
- spotkanie ze św. Mikołajem (wręczanie prezentów),
- życzenia świąteczno-noworoczne.
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
W najbliższy czwartek (10 grudnia) o godz. 17.00 w sali 410 Urzędu Miejskiego odbędzie się spotkanie nt. możliwości pozyskiwania środków z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Zapraszamy zainteresowanych.
Organizacja, która chciałaby otrzymać dotację nie może być zarejestrowana w KRS dłużej niż 18 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku. Dotację może otrzymać także grupa nieformalna, która nie musi spełniać tego wymogu. Więcej o FIO można przeczytać tu http://mazowszelokalnie.pl/o-programie/ Regulamin programu dostępny tu http://mazowszelokalnie.pl/do-pobrania/
Body/Ciało z A. Woronowiczem w NOK-u
Podczas ostatniego spotkania w ramach cyklu "Więcej niż kino", w dniu 28.11.2015r., licznie zgromadzeni nowodworscy kinomani obejrzeli w Nowodworskim Ośrodku Kultury najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej Body/Ciało. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z bardzo popularnym aktorem Adamem Woronowiczem odtwórcą, w prezentowanym filmie, roli Ordynatora. Podczas długiej, blisko półtoragodzinnej, rozmowy z red. Stanisławem Zawiślińskim oraz publicznością, aktor bardzo ciekawie i z wielką swadą opowiadał o swojej, niełatwej, drodze do zawodowego aktorstwa, o metodach przygotowywania się do powierzanych mu ról, o licznych przygodach związanych z pracą na planach filmowych i w teatrze, wspominał o swoich nauczycielach z akademii teatralnej oraz o ich stosunku do pracy aktora – swoistej misji tego zawodu. Opowiedział też co nieco o najnowszym filmie ze swoim udziałem, który właśnie wszedł na ekrany kin pt. "Czerwony Pająk". Bardzo ciekawe spotkanie trwałoby zapewne jeszcze długo, bowiem ani nasz gość ani publiczność nie odczuwała ubiegającego czasu, a w trakcie spotkania pojawiały się coraz to nowe wątki rozmowy, jednakże to właśnie upływający czas i późna pora spowodowały, że jednak trzeba było się rozstać.
- autor: NOK
Disco Polo
"Więcej niż kino" to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu”: producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami.
DISCO POLO według scenariusza Maćka Bochniaka i Mateusza Kościukiewicza obejrzą sympatycy kina polskiego podczas najbliższego spotkania z cyklu "Więcej niż kino".
...„Disco Polo" to najbardziej brawurowy polski debiut ostatnich lat. Film opowiada o fenomenie gatunku muzycznego,który w latach 90., traktowany z pogardą i lekceważeniem przez prasę muzyczną i resztę branży, zdobył serca milionów słuchaczy. Maciej Bochniak nie zabiera nas jednak na etnograficzną wyprawę do Polski B., o świecie disco polo w ogóle nie opowiada w realistycznym kluczu, jak Robert Gliński w "Kochaj i rób co chcesz". Do tematu zabiera się od strony fantazji. Jego film jest nie tylko zanurzony w fantazjach, jakie sprzedaje ten gatunek muzyki, ale też we wszystkich snach, jakie Polska śniła na początku lat dziewięćdziesiątych. I śni do dziś. O bogactwie, sławie, sukcesie, glamourze, miłości, luksusie. W disco polo sny te przybrały najbardziej swojską, przaśną, przez długi czas obciachową, formę. Dziś disco polo i to co najbardziej obciachowe w latach dziewięćdziesiątych, zmienia się w hipsterski gadżet, w estetykę, którą można grać. Bochniak mistrzowsko prowadzi tę grę np. w Disco polo utkane są z filmowej materii. Polski sen o wolności i bogactwie zbudowany jest z klisz kina amerykańskiego. Prolog wygląda jak amerykański western (a przy tym odsyła do "Aż poeje sie krew"). Grany jest po angielsku, dialogi czyta lektor. Gdy Tomasz Knapik wymawia słowo "koniec", pojawiają się napisy początkowe i zaczyna "właściwy" film. Ciągle jednak nie opuszczamy fantazji, wyrosłej na diecie z VHSów z osiedlowej wypożyczalni z roku mniej więcej 1998. Każda kolejna scena to nowe odniesienie: do westernów, "Pojedynku na szosie", "Titanika", ale także europejskiego art-house'u ("Funny Games"). Z klisz utkana jest też fabuła: dwóch ubogich grajków na progu sławy, kariera od pucybuta do milionera, piękna dziewczyna, o której serce walczą młody i ambitny ze starszym i potężniejszym. Z tych figur i schematów utkana jest większość filmów. I piosenek, nie tylko disco polo. Czy w tej erudycyjnej grze nie ginie człowiek, emocje? Czy tworzą one ciekawe filmowe widowisko? Reżyseria Bochniak jednocześnie dystansuje i angażuje widza, uwodzą świetne kreacje Dawida Ogrodnika i Piotra Głowackiego (początkujący muzycy), Aleksandry Hamkało (ich techniczka dźwięku), czy Tomasza Kota (szef wszystkich szefów w branży disco polo, Daniel Polak) Obok "Polskiego Gówna" żaden film od dawna tak mnie nie ubawił w kinie. Podobnie jak projekt Tymona, "Disco Polo" jest świetnym przykładem dzieła dwukodowego, bawić się na nim będą zarówno wytrawne kinofilki, jak i fani (pojawiającego się w filmie) Tomasza Niecika. Nie jest to jedyne zabawne cameo w debiucie Bochniaka, w pewnym momencie, na ekranie pojawia się sam Jerzy Urban, po którego komiczny talent kino już dawno powinno sięgnąć. Coś dla siebie znajdą zarówno fanki zespołu Boys, jak i bywalcy galerii sztuki współczesnej, którzy w prologu rozpoznają odniesienie do "Summer Love", "polskiego westernu" Piotra Uklańskiego, a w dmuchanej żyrafie dekorującej podwórze jednej z postaci, i w ogóle w tym, jak film pracuje ze "złym gustem", do prac Jeffa Koonsa. "Disco Polo" pokazuje, że zawsze śnimy, zawsze jesteśmy w środku jakiejś fantazji, jedyne co możemy zrobić, to nauczyć się ją rozpoznawać. Bo jak pisał klasyk: "My także jesteśmy tym, z czego rodzą się sny; a niewielkie/To nasze życie sen spowija wokół". Kodując nam w głowie te słowa, przy okazji daje sporo frajdy. Czegóż więcej chcieć od kina?...(Jakub Majmurek Filmweb).
Gościem wieczoru będzie reżyser filmu MACIEK BOCHNIAK. Spotkanie poprowadzi red. Stanisław Zawiśliński.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1a
11 grudnia 2015r. godz. 18.30
WSTĘP WOLNY
Mikołajkowy bączek
Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Mazowieckim, wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 1, zorganizowano Dzień Świętego Mikołaja połączony z X Korespondencyjnymi Mistrzostwami Polski w Kręceniu Bączkiem Matematycznym PIRUET – Mistrzostwami SP7. 4 grudnia uczniowie klas 0-III pojawili się w przebraniach. Po korytarzach przemykały: Renifery, Mikołaje, Śnieżynki. Wszyscy spotkali się w mikołajkowym korowodzie, podczas którego przybył Święty Mikołaj. Orszak mu towarzyszący niósł prezenty dla klas.
Przywitała brodatego gościa klasa I f piosenką ze specjalną dedykacją. III c zaś zaprezentowała wspaniałe przedstawienie. Wesoły, rozbawiony korowód przemierzał salę forum i dolny korytarz.
W międzyczasie rozgrywano zawody. Dzieci kręciły bączkiem matematycznym i nakładały na niego pierścienie papierowe w obecności zawodników swojej kategorii, sędziów: Małgorzaty Dopierały, Beaty Filipiak, Anety Lodzik, Agnieszki Michalak, Grażyny Nurczyńskiej, Wandy Tomaszewskiej, Anny Traczyk, Anny Warchoł oraz Koordynatora Mistrzostw. Uroku zawodom dodawały mikołajkowe przebrania organizatorów i zawodników oraz odświętny wystrój sali.
Celem przeprowadzonych rozgrywek było: uatrakcyjnienie mikołajek, doskonalenie u dzieci sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej, propagowanie zabawowych form nauczania – uczenia się, umożliwienie dzieciom porównania swoich umiejętności z rówieśnikami z całej Polski. Dzieci mogły startować indywidualnie lub z dorosłym członkiem rodziny, który kręcił bączkiem. W zawodach wzięły udział dzieci 5 i 6-letnie. Ze względu na liczny udział dzieci najmłodszych w kategorii R, komisja sędziowska wyodrębniła 2 podkategorie, biorąc pod uwagę wiek zawodników.
Mistrzowie poszczególnych kategorii:
C - 0 Antoni Śrut oddział przedszkolny PP5
C – I Mateusz Waliszkiewicz I a
D – I Marta Zalewska I h
C – II Szymon Małecki II a
D – II Emilia Woźniakowska II e
C – III Oskar Żak III e
D – III Zuzanna Kowalska III a
Open kl. IV – VI – Eliza Flis VI a
R kl. II – VI + rodzic Weronika i Józef Hajduga
R kl. 0 – I + rodzic Nadia i Iwona Nowakowskie
Najwięcej krążków, startując indywidualnie, wrzucili uczniowie klas III: Oskar Żak 35 i Zuzanna Kowalska 34; w kategorii R wyrównała rekord szkoły i rekord Polski Weronika Hajduga ilością 39 krążków.
Podczas gali laureatów Mistrzostw SP7 nagrodzonych zostanie po 6 zawodników z każdej z kategorii. W zawodach ogólnopolskich za miejsca od I do XII przyznawane będą dyplomy oraz znaczki, które Organizator przesyła pocztą. Na wyniki Mistrzostw Polski musimy poczekać do 13 grudnia 2015 r.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie upominków i słodyczy.
Koordynator Mistrzostw
Małgorzata Kulesza
Podsumowanie projektu "Jem zdrowo i kolorowo"
"Jem zdrowo, kolorowo..." to projekt edukacyjny, którego adresatami byli wszyscy uczniowie Piątki. Zaplanowane działania miały na celu promocję zdrowego stylu życia, wdrażanie nawyków zdrowego odżywiania, zwrócenie uwagi rodziców na kwestie żywieniowe, inspirowanie uczniów do różnorodnych działań na rzecz promocji zdrowia, czyli po prostu przekonanie dzieci, że codzienne jedzenie owoców i warzyw jest ważne i zdrowe.
Praca przy projekcie rozpoczęła się już na początku października, kiedy to uczniowie na swoich poziomach klas przygotowywali hasła, transparenty, plakaty, książki kucharskie, prace plastyczne na temat zdrowego żywienia, a także udekorowali stragany z owocami i warzywami. Przygotowane prace plastyczne zapełniły cały łącznik szkoły, powstała wielka wystawa plastyczno-literackiej twórczości owocowo-warzywnej. Wszystkie swoje prace uczniowie realizowali pod opieką wychowawców.
Podsumowaniem wszystkich działań był Kolorowy Tydzień, który rozpoczął się w poniedziałek 26 października.
W Dniu Czerwonym wszystkie klasy z literką A i klasa IG, pod przewodnictwem 6a, w strojach czerwonych przemaszerowały korytarzami szkoły, wznosząc okrzyki zachęcające do jedzenia pomidorów, czerwonej papryki, czerwonych jabłek, rzodkiewki. W Dniu Zielonym dzieci z klas z literką B i H zachęcały do codziennego konsumowania m.in. ogórków, zielonej papryki, cukini, sałaty czy kiwi. Środa była dniem owoców i warzyw w kolorze białym. W białych bluzkach i koszulach uczniowie z klas z literką C udowadniali, że jedzenie białych winogron, rzepy i kalarepy dodaje urody i krzepy. Równie smaczny był Dzień Żółto-Pomarańczowy, który przygotowały klasy z literką D. Na plakatach królowały ananasy, brzoskwinie, gruszki i marchewki, które - jak wszyscy wiemy - są bogate w wiele potrzebnych dla organizmu witamin. Ostatniego dnia w barwach fioletowo-granatowych zaprezentowały się klasy z literką E. Przekonywały, że śliwki, winogrona, aronia czy oliwki są bogactwem wielu niezbędnych witamin.
Każdego dnia po uroczystych i głośnych przemarszach po szkole, uczniowie mogli obejrzeć przedstawienie, które na tę okazję przygotowali uczniowie klasy 5b. Szczególnym punktem programu była degustacja najróżniejszych owoców i warzyw przyniesionych przez uczniów i zakupionych przez szkołę.
Było kolorowo, smacznie i zdrowo. Uczniowie z Piątki wiedzą, że codzienne zjadanie świeżych owoców i warzyw to samo zdrowie. A oto nasza kronika fotograficzna...
- autor: E. Lewandowska
Spotkanie wigilijne w Modlinie Twierdzy
Jesień piórkiem i ołówkiem
23 listopada 2015 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Jesień piórkiem i ołówkiem”, zorganizowanego dla uczniów nowodworskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Łącznie wpłynęło aż 255 prac. Liczba przysłanych prac była tym bardziej imponująca, że konkurs nie należał do najłatwiejszych. Dozwolonymi technikami były: ołówek, węgiel oraz piórko. Dzieci i młodzież wykazali się graficznymi umiejętnościami i wspaniale poradzili sobie z tematem, czego dowodzi wystawa pokonkursowa. Jesień, choć w palecie szarości i grafitu, w pracach konkursowych zachwyca.
Jury w składzie: Małgorzata Omelańczuk-Pawluk (artysta - malarz, koordynator konkursu), Barbara Swatek i Robert Sztuka (architekt) długo debatowała nad wyborem najlepszych i najciekawszych prac. W ocenie brano pod uwagę kilka kryteriów, m.in.: zgodność z tematem, kompozycję oraz ogólne wrażenie artystyczne. W trzech kategoriach wiekowych nagrodzono:
- w kategorii szkół podstawowych klas I-III:
I miejsce Nikola Żeleźnicka SP nr 4,
II miejsce Julia Mitak SP nr 5,
III miejsce Maria Stalczewska SP nr 4.
Wyróżnienia: Anna Muszyńska SP nr 7, Weronika Waniek SP nr 3.
- W kategorii szkół podstawowych klas IV-VI:
I miejsce Ewelina Borkowska SP nr 4,
II miejsce Gabriela Duda SP nr 5,
III miejsce Maja Kotas SP nr 4.
Wyróżnienia: Amelia Nurczyńska SP nr 7, Paulina Trzcińska SP nr 4.
- W kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce Patrycja Mizerska PG nr 4,
II miejsce Kamila Gryciuk PG nr 1,
III miejsce Weronika Sidor PG nr 4.
Wyróżnienie: Zuzanna Grzybowska PG nr 2.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i zaangażowanie w przygotowaniu tych pięknych prac, a nauczycielom i opiekunom za okazane podopiecznym wsparcie. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac w naszej Galerii Łącznik do 11 grudnia 2015 r. Wystawione prace pokazują jak wielki potencjał twórczy drzemie w uczniach oraz jak wiele możliwości artystycznego wyrazu niosą ze sobą tak wydawałoby się proste narzędzia jak ołówek, węgiel czy piórko.
Mamy prawo do swych praw
20 listopada obchodziliśmy w Piątce 26. rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka - najważniejszego dokumentu mówiącego o prawach dzieci na całym świecie. Z tej okazji szkoła aktywnie włączyła się do obchodów tego święta, które obchodziliśmy pod hasłem „Mamy prawo do swych praw”.
Wszyscy – od przedszkolaka do szóstoklasisty starali przygotować się do tego święta jak najlepiej, bo był to ich dzień – Dzień Praw Dziecka. Każda klasa, każdy uczeń ze szczególną starannością wykonał swoje zadanie, aby w tym dniu jak najlepiej zaprezentować swoją pracę. Maluchy, te w przedszkolu i klasie pierwszej, wykonały piękne rysunki, wydzieranki i wyklejanki przedstawiające zabawy szczęśliwych dzieci. Drugo i trzecioklasiści na podstawie znanych bajek rozmawiali o łamaniu praw dziecka, obejrzeli filmy na ten temat. Swoją wiedzę również pokazali w formie plastycznej. Klasy czwarte, pracując w grupach, przygotowały plakaty wykonane różnymi technikami i pokazały przykłady łamania praw dziecka. W klasach piątych uczniowie wybierali sobie jeden z artykułów Konwencji i pisemnie przekonywali, dlaczego jest on dla nich ważny. Swój wybór wraz z uzasadnieniem dołączali do otrzymanych kolorowych latawców. Najstarsi, czyli szóstoklasiści, wylosowali po dwa artykuły Konwencji i na ich podstawie przygotowali prezentacje w wybranej przez siebie formie: piosenki czy elementów dramy. Wszyscy uczniowie mogli też wziąć udział w konkursie o prawach dziecka.
Całość twórczości plastycznej została zaprezentowana na głównym miejscu wystawowym szkoły, czyli tzw. łączniku. Na tablicach każdy teraz może obejrzeć swoją pracę i pracę innych. Szczególnie ciekawie prezentują się zawieszone przy suficie kolorowe latawce, które symbolizują rozesłanie praw dziecka na cały świat. Kulminacyjnym punktem obchodów był uroczysty apel, podczas którego zaprezentowały się klasy szóste. Wtedy też wręczono nagrody najlepszym znawcom konwencji, a pan Dyrektor odczytał uczniom list Rzecznika Praw Dziecka. Na zakończenie apelu klasa 6b pokazała swój znakomity talent teatralny w przedstawieniu „Mamy prawo do swych praw”. To był wyjątkowo radosny, kolorowy i ciepły dzień, chociaż listopadowy.
- autor: E. Lewandowska
Pan Listopad gra na basie
W sobotnie przedpołudnie 21.11.2015 r. sala widowiskowa Nowodworskiego Ośrodka Kultury zamieniła się w wielki pokój muzyczny, w którym najmłodsze pociechy poznawały utwory muzyki klasycznej poprzez zabawę i obcowanie z wybranymi instrumentami. Ciocia Ada oraz towarzyszący jej muzycy, przenieśli naszą widownię we wspaniały klimat pieśni i tańca. Dzieci oraz rodzice wspólnie śpiewali piosenki, jak też wyklaskiwali i wytupywali poszczególne rytmy. Bawiąc się i ucząc, maluchy rozpoznawały instrumenty, a za pomocą gestów odzwierciedlały grę muzyków. Najmłodsi uczestnicy Smykofonii z dużym temperamentem zaśpiewały „My jesteśmy krasnoludki”, również chętnie podskakiwały w rytmie poleczki. Z kolei, gdy zabrzmiały dźwięki utworu ze suity „Karnawał zwierząt”, z zaciekawieniem reagowały na odgłosy słonia w wykonaniu trąbki i kontrabasu.
Koncert pt. „Pan Listopad gra na basie” to świetnie przygotowana oferta dla dzieci od 1-5 roku życia, w której zarówno rodzice, jak i mali podopieczni, mają okazję do wspólnych działań artystycznych.
Dziękujemy za wspaniałą zabawę i zapraszamy do Nowodworskiego Ośrodka Kultury na kolejne edycje Smykofonii.
- autor: NOK
Kocham ten kraj
Uroczystość z okazji Święta Niepodległości w SP5
Przedstawienie "Kocham ten kraj"
Historia Polski jest skomplikowana, tragiczna i bardzo zawiła. Tym bardziej warto ją przybliżać młodym ludziom, choćby przy okazji takich świąt jak rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Taką niecodzienną lekcją historii była dla uczniów SP5 uroczysta akademia, zorganizowana z okazji 11 listopada i zatytułowana "Kocham ten kraj".
W nastrojowej scenerii jesiennego parku, wśród drzew obsypanych prawdziwymi, różnobarwnymi liśćmi - które w ostatnich tygodniach pracowicie znosili do szkoły uczniowie - pojawiały się kolejne postacie z przeszłości: rodzice wychowujący dzieci w duchu polskości, ksiądz, żołnierz, który przed wyruszeniem do walki żegnał swoją dziewczynę, nauczycielka języka polskiego. Aktorzy i recytatorzy spacerowali wśród szeleszczących liści, siadali na ławeczce pod drzewem, wypowiadali swoje kwestie, a wszystkiemu towarzyszyła piękna muzyka i patriotyczne piosenki w wykonaniu uczniów Piątki.
Kulminacyjnym punktem całego przedstawienia był moment, kiedy na scenę wkroczył... Marszałek Piłsudski, wprawiając w osłupienie widownię. W rolę Piłsudskiego wcielił się pan Maciej Kostrzewski – wielki miłośnik historii, założyciel „Garnizonu Nowowilejka” w Zakroczymiu, popularyzator wojska i jego historii. Pan Maciej w mundurze Marszałka wyglądał bardzo imponująco i gdy zasalutował, a następnie przeczytał donośnym głosem jedną z odezw Piłsudskiego, wywarł na obecnych ogromne wrażenie.
Mimo iż tematyka przedstawienia nie była łatwa, a wiersze recytowane przez uczniów to klasyka polskiej poezji patriotycznej, widownia w skupieniu i z dużym zainteresowaniem śledziła spektakl.
Na zakończenie aktorzy rozdali widzom specjalne okolicznościowe wydanie gazetki szkolnej „Szuwarek”, w formie biuletynu informacyjnego pod hasłem „Polska wolna!”. Zachwyt wszystkich wzbudził natomiast ogromny, wycięty z papieru biały orzeł, centralny element dekoracji.
„Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci…” – te słowa pochodzące z przestawienia uświadamiają, że znajomość własnej historii i tradycji buduje naszą tożsamość i to, kim jesteśmy dzisiaj.
Tango szemrane - piosenki warszawskiej ulicy
Będzie więcej komputerów w szkołach i bibliotece - dodatkowy milion zł z UE na walkę z wykluczeniem cyfrowym
Ubiegaliśmy się o dodatkowe środki z działania 8.3. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion i udało się! Za niespełna milion zł zakupimy prawie 270 komputerów (stacjonarnych i laptopów) i 5 drukarek wielofunkcyjnych (druk, skaner, kopiowanie). Będzie to kontynuacja dotychczas podejmowanych przez nas działań w ramach projektu "Równe szanse osób niepełnosprawnych oraz w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej - eInclusion".
Sprzęt trafi do: Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy, ZS NR 1,2 i 3, PG 1, SP 5 oraz Biblioteki.
Zainteresowanych w dalszym ciągu zapraszamy także do Nowodworskiego Centrum Przeciwdziałania Wykluczeniu Cyfrowemu, w którym obecnie trwa cykl bezpłatnych szkoleń z obsługi komputera i Internetu dla mieszkańców naszego miasta. Kontakt: tel. 22 512 20 20, ul. Partyzantów 7 (w godz. 12:00-17:30).
Modlin Twierdza pod okiem kamer
Do 16 grudnia br. na placu zabaw w okolicy Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy stanie punkt kamerowy składający się z dwóch kamer oraz urządzenie alarmowe, dzięki któremu będzie można połączyć się bezpośrednio ze Strażą Miejską i zgłosić niebezpieczne zdarzenie.
Koszt tego zadania to ponad 26 tys zł. Zrealizowanie go jest możliwe dzięki dofinansowaniu z programu "Razem bezpieczniej", które uzyskało Miasto Nowy Dwór Mazowiecki dla projektu "Bezpieczny Nowy Dwór Mazowiecki".
Zadanie wykona firma TOMTECH.
Mikołajkowe spotkanie w schronisku
Bezpieczniej w Modlinie Twierdzy - będą 2 aktywne przejścia dla pieszych
W przyszłym tygodniu w Modlinie Twierdzy rozpocznie się montaż dwóch aktywnych przejść dla pieszych. Będą zlokalizowane jak na załączonej mapie.
Aktywny system przejścia dla pieszych wykorzystywać będzie technologię solarną i diody LED. Podstawowym jego zadaniem będzie ochrona pieszego w czasie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Przejścia nie będą działać w sposób ciągły, lecz w momentach, gdy będą potrzebne, tj. gdy "zobaczą" pieszego. System działa w czasie rzeczywistym, jest widoczny z odległości nawet 1 km.
Badania dowodzą, że przy takich przejściach kierowcy zwalniają średnio o 13-20 km/h.
Koszt wykonania przejść to ponad 56 tys zł. Wykona je LUNARO s.c.
Utworzenie przejść jest możliwe dzięki dofinansowaniu w ramach programu "Razem Bezpieczniej".
Inicjatywa Pozarządowa 2015
Serdecznie zapraszamy do udziału w plebiscycie Inicjatywa Pozarządowa 2015. Wystarczy wypełnić kartę zgłoszeniową i dostarczyć ją do Urzędu Miejskiego do 9 grudnia br. lub wysłać ją na adres mariusz.ziolkowski@nowydwormaz.pl. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się najprawdopodobniej 20 grudnia 2015 r. podczas Nowodworskiego Spotkania Wigilijnego. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i wzięcia udziału w plebiscycie.
W tym roku przyznane zostaną trzy wyróżnienia: Burmistrza, Dziennikarzy oraz Mieszkańców. Wyróżnienie Mieszkańców zostanie przyznane na podstawie wyników głosowania internetowego, które będzie dostępne na stronie www.inicjatywa.nowydwormaz.pl.
Organizacje pozarządowe do dzieła!
Regulamin plebiscytu Inicjatywa Pozarządowa 2015 (pdf)
Karta zgłoszenia (doc)
Opis głosowania internetowego (pdf)
Na poprawę humoru fraszka w NOK-u
W niedzielny wieczór 22 listopada 2015 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury zagościły wróżki, cyganki, czarownice. Wszystko to za sprawą naszej nowodworskiej poetki Mirosławy Białkowskiej, która przygotowała wieczór pt. „Fraszkowe wróżby” złożony z zabawnych, refleksyjnych i mądrych fraszek własnego autorstwa stanowiący wyjątkowy i osobisty komentarz współczesnego świata. Przyciemnione światła, pająki, lekka mgła unosząca się w kawiarni Nowa nad stolikami widzów stworzyła magiczną atmosferę do słuchania wylosowanych wróżb - fraszek. Wróżka Sylwia Piasecka ze szklaną kulą czytała intrygujące zapowiedzi. Natomiast cyganka, a w tej aktorskiej kreacji nasza przesympatyczna lekarz - pediatra Alicja Rydlińska dodawała cygański komentarz jako przedsmak fraszkowej wróżby, a już sama autorka czytała wylosowaną fraszkę. Muszę przyznać, że wiele osób było zadziwionych trafnością wróżby - fraszki. Jednak najczęściej reakcją publiczności był żywy, nie ukrywany wybuch śmiechu w odpowiedzi na przeczytany tekst, bo naprawdę było zabawnie. Uzupełnieniem tekstów mówionych były piosenki w wykonaniu utalentowanej Joanny Berdyn dodające czaru i uroku całemu programowi. Jako potwierdzenie dobrej zabawy cytujemy fragment programu: „Myszy tańcują, gdy kota nie czują – cóż może oznaczać ta wróżba? Cyganka snuje perspektywę mile spędzonego wieczoru: No, no, no! Jakiś brunet wieczorową porą. A co na to fraszka? „Aniele Boży Stróżu Mój! Strzeż mnie codziennie, bądź mi ku pomocy, lecz gdy Franek przychodzi… to masz wolne w nocy”. Więc po takiej dozie humoru i relaksu nie dziwi, że na twarzach całej publiczności malował się uśmiech i odprężenie za co pięknymi różami podziękowaliśmy autorce i wykonawczyniom.
Kiermasz świąteczny - "Nasze/Sztuki"
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza w najbliższą sobotę 5 grudnia 2015 r. na kiermasz świąteczny, podczas którego można będzie nabyć artykuły bożonarodzeniowe wykonane przez lokalnych twórców. Wystawcy, specjalnie na nasz kiermasz, przygotują rękodzieło artystyczne, m.in.: stroiki świąteczne, bombki, ozdoby z filcu i z cekinów, drewniane szkatułki, kartki świąteczne, ceramikę, biżuterię wykonaną z czarnego dębu, bursztynu i poroża, ręcznie strugane łyżki, chochle i warząchwie, choinki i świeczniki z palet, maskotki, ubranka, akcesoria dla dzieci i rodziców, pierniczki oraz wiele innych upominków.
Ponadto zapewniamy wiele ciekawych atrakcji: w ramach "Poranka z teatrem" zapraszamy dzieci o godz. 10.00 i 12.00 na spektakl pt. „Zamieszanie ze Świętami” (wstęp 7 zł), jak również o 13.30 na świąteczne warsztaty plastyczne dla dzieci, podczas których wykonywane będą kartki i ozdoby świąteczne (wstęp wolny), a o 14.30 na projekcję filmu animowanego (wstęp wolny).
Gorąco zachęcamy do udziału w sobotnim kiermaszu świątecznym "Nasze/Sztuki", który odbędzie się w hallu Nowodworskiego Ośrodka Kultury, ul. Paderewskiego 1A w Nowym Dworze Mazowieckim, w godzinach 10.00-16.00.
Wszelkie informacje pod numerem tel. 22/732 08 76.
- autor: NOK
Modlińska otwarta!
27 listopada otwarty dla ruchu został ostatni odcinek inwestycji pn. „Przebudowa ul. Warszawskiej oraz budowa i przebudowa ul. Modlińskiej w Nowym Dworze Mazowieckim od skrzyżowania z drogą krajową 85 do skrzyżowania z ul. Paderewskiego”. Zdjęcie barierek poprzedziła oficjalna prezentacja projektu, która odbyła się w Publicznym Gimnazjum nr 1. Tamtejsza młodzież miała też okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze oraz pierwszej pomocy.
Pierwsza część uroczystości dedykowana była uczniom gimnazjum. Młodzież, mogła przekonać się jak zachowuje się człowiek w stanie upojenia alkoholowego, w czym pomagały zajęcia z użyciem alkogogli. Dzięki symulatorowi jazdy mogli uczyć się zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Nie zabrakło też zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej i symulatora zderzeń. Zajęcia dla młodzieży były realizowane przy wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Następnie uczniowie zostali zaproszeni na prezentację całego projektu drogowego, w której wzięli też udział przedstawiciele instytucji, bez których inwestycja nie mogłaby być zrealizowana. Władze Województwa reprezentował Wiesław Raboszuk, członek zarządu Województwa Mazowieckiego oraz Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego. Władze Nowego Dworu Mazowieckiego reprezentowali przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski, radni Rady Miejskiej oraz burmistrz Jacek Kowalski. Nie zabrakło też przedstawicieli wykonawcy i starostwa powiatowego.
Burmistrz Jacek Kowalski przedstawił prezentację dot. projektu oraz podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w proces realizacji inwestycji, od momentu projektu, poprzez pozyskanie funduszy aż po realizację.
Zaproszeni goście złożyli na ręce burmistrza listy gratulacyjne, a w wystąpieniach podkreślali ogrom pracy przy przebudowie ww. dróg oraz znaczna poprawę jakości podróżowania oraz bezpieczeństwa w mieście.
Druga część otwarcia miał miejsce na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej z nową Modlińską. Tam poświęcenia drogi dokonał ks. Andrzej z parafii pw. Św. Michała Archanioła.
Następnie, poprzez przesunięcie barierek blokujących wjazd symbolicznie otworzono ostatni odcinek inwestycji. W tej części licznie uczestniczyli mieszkańcy, którzy podobnie jak pierwsi kierowcy przemierzający drogę otrzymali pamiątkowe upominki.
O projekcie
Historia inwestycji sięga 2013 roku kiedy to 16 grudnia Miasto złożyło wniosek do propozycji na listę Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych RPO WM 2007-2013. 18 marca następnego roku projekt został wpisany na listę rezerwową IWIPK RPO WM 2007-2013. 24 marca 2015 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego przyjął Uchwałę w sprawie zatwierdzenia listy projektów kluczowych do umieszczenia w indykatywnym planie inwestycyjnym dla RPO WM 2007-2013, w której projekt pn. „Przebudowa ul. Warszawskiej oraz budowa i przebudowa ul. Modlińskiej w Nowym Dworze Mazowieckim od skrzyżowania z drogą krajową 85 do skrzyżowania z ul. Paderewskiego” został umieszczony na liście podstawowej.
Umowa o dofinansowanie została podpisana 15 września 2015 r. Całkowita wartość projektu: 23,7 mln. zł. Kwota dofinansowania: 20,1 mln. zł. Poziom dofinansowania 85 % kosztów kwalifikowanych.
Inwestycja zrealizowana została w terminie: 25.05 - 10.11.2015 r. zaś cały projekt obejmuje ramy czasowe od 27.11.2009 r. (prace nad dokumentacją projektu drogowego) do 30.11.2015 r. (zakończenie działań inwestycyjnych i finansowych).
Głównym celem projektu była poprawa bezpieczeństwa oraz płynności ruchu w centrum Nowego Dworu Mazowieckiego poprzez przejęcie części ruchu z odcinka DW 631 (ul. Warszawska), który przebiega przez ścisłe centrum miasta.
Wykonawcą inwestycji, była firma Bilfinger Infrastructure S.A. obecnie PORR Polska Infrastrukture S.A.
Inwestycja zakładała poprawę stanu technicznego i użytkowego istniejącej drogi poprzez wykonanie nowych warstw nawierzchni oraz poszerzeń drogi. Wykonany został również całkowicie nowy korpus drogowy – przedłużenie ul. Modlińskiej do ronda przy targowisku miejskim. Projekt przewidywał również budowę nowych i odnowę istniejących odcinków chodników dla pieszych wzdłuż jezdni, budowę dwukierunkowej ścieżki rowerowej, zjazdów na posesje oraz poprawę geometrii wlotów dróg poprzecznych.
LICZBY:
W wyniku realizacji projektu wybudowanych zostało:
- 0,60 km dróg wojewódzkich,
- 1,8 km ścieżek rowerowych,
- 0,76 km chodników,
- 12 przejść dla pieszych,
- 3 skrzyżowania.
W wyniku realizacji projektu przebudowanych zostało:
- 0,93 km dróg wojewódzkich,
- 0,13 km dróg powiatowych,
- 0,36 km dróg gminnych.
W wyniku realizacji projektu zmodernizowanych zostało:
- 2,1 km chodników,
- 15 przejść dla pieszych,
- 8 skrzyżowań.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: Urząd Miejski, Aneta Pielach – Pierścieniak, Martyna Kordulewska
Akademia Przedsiębiorcy już 2 grudnia!
Akademia Przedsiębiorcy pomoże w pozyskaniu dotacji unijnych
Zmiany w nowej perspektywie unijnej, proces przygotowania firmy do konkursów unijnych, a także przykłady firm, które rozwinęły się dzięki dotacjom to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone podczas bezpłatnych warsztatów Akademii Przedsiębiorcy. Uczestnicy otrzymają praktyczną wiedzę, która pomoże w przejściu przez unijne procedury i pozyskaniu dodatkowego finansowania. Warsztaty w Nowym Dworze Mazowieckim odbędą się już 2 grudnia, a poprowadzą je renomowane firmy doradcze.
Nowa perspektywa finansowa UE 2014-2020 daje wiele możliwości przedsiębiorcom. Jednak różni się w wielu elementach od poprzedniego rozdania. Zmienia się nie tylko ilość pieniędzy przeznaczanych na konkretne sektory, ale i sposób ich wydatkowania. Jesienią poznamy więcej szczegółów dotyczących zasad dystrybucji dotacji w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Ruszyły już pierwsze konkursy, więc podczas spotkań uczestnicy Akademii Przedsiębiorcy otrzymają wiele konkretnych wskazówek, jak pozyskiwać, wdrażać i rozliczać dotacje.
Podczas spotkań uczestnicy dowiedzą się, które branże mogą liczyć na wsparcie, jakie zmiany zaszły w zasadach przyznawania finansowania w nowej perspektywie 2014-2020 oraz jak się do nich przygotować. Usłyszą, gdzie zwrócić się o pomoc w przygotowaniu wniosku oraz co zrobić, by został on dobrze oceniony. Będą też mogli zainspirować się przykładami projektów firm, które już wykorzystały środki z Unii Europejskiej. Dowiedzą się też, które branże zostały włączone w tzw. inteligentne specjalizacje i jakie szanse na pozyskanie kapitału mają firmy działające w innych obszarach.
- W nowej perspektywie unijnej na rozwój przedsiębiorczości przeznaczono 17 mld euro. To duża szansa dla sektora MŚP. Przez Akademię Przedsiębiorcy chcemy wesprzeć firmy w pozyskiwaniu tych środków. Planujemy dotrzeć zwłaszcza do tych przedsiębiorców, którzy nie korzystali z dotacji unijnych w poprzedniej perspektywie, np. z powodu skomplikowanych procedur aplikacyjnych, i przedstawić im tematykę unijną w przystępnej formie – mówi Dawid Galus, Menedżer ds. Integracji Europejskiej w Banku Zachodnim WBK S.A.
Celem warsztatów jest zainspirowanie przedsiębiorców dobrymi praktykami i przykładami wykorzystania funduszy europejskich oraz wyjaśnienie niezrozumiałych przepisów. Podczas spotkań uczestnicy otrzymają też wskazówki, w jaki sposób uniknąć najczęściej popełnianych błędów przy wypełnianiu wniosków o dotacje unijne.
Warsztaty poprowadzą eksperci z firm doradczych wyspecjalizowanych w pozyskiwaniu funduszy europejskich i doradztwie w tym zakresie. Spotkanie poprowadzą specjaliści z firmy PNO Consultans. Akademia Przedsiębiorcy odbędzie się 2 grudnia w Hotelu Royal.
Akademię Przedsiębiorcy objął patronatem Burmistrz Miasta.
Akademia Przedsiębiorcy to ogólnopolski program 50. bezpłatnych warsztatów dla przedsiębiorców. W tym roku odbywa się po raz siódmy, pod hasłem „Jak wyprzedzić konkurencję w wyścigu po dotacje unijne”. Warsztaty są w całości poświęcone dotacjom unijnym dla przedsiębiorców, dostępnym w latach 2014-2020. Organizatorami Akademii Przedsiębiorcy są Bank Zachodni WBK S.A. oraz Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND S.A. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swój udział na stronie www.akademia-przedsiebiorcy.pl. Tam znajdują wszystkie szczegóły dotyczące poszczególnych konferencji.
Wspaniałe wieści z Meksyku! Deblowy Tytuł ITF U-18 XIX Jucatan Cup dla Kacpra i Piotrka!
Trzy tygodnie temu Kacper Żuk był najlepszy w rywalizacji singlowej i deblowej podczas turnieju ITF Matan Gafniel Raanana Open (Grade 2) w Izraelu. Teraz odniósł jeszcze większy sukces w grze deblowej w Meksyku. Razem z Piotrem Matuszewskim wygrał 29. Yucatan Cup. To był turniej najwyższej rangi, a więc Grade 1. W finale polska para pokonała debel węgiersko-niemiecki Mate Valkusz i Louis Wessels 4:6, 6:2, 10:7. Wielkie brawa! W grze pojedynczej nasz reprezentant odpadł w III rundzie.
Już od poniedziałku kolejne wyzwanie. Kacper będzie rywalizował o juniorskie punkty ITF w USA na turnieju Eddie Herr International Tennis Championship, w słynnej akademii Nicka Bolletieriego na Florydzie. Będzie to turniej tej samej rangi co ten na półwyspie Jucatan, a więc Grade 1. Nie będziemy mieli nic przeciwko temu, aby z USA dotarły do nas podobnie dobre wieści jak z Meksyku.
Kacper jest stypendystą Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. W sprzęt wyposaża go firma Babolat. Jest członkiem zawodowej grupy tenisowej Warsaw Tennis Team Promotion.
- autor: AŻ
Mistrzyni świata z SP 4 w Modlinie Twierdzy - kolejny sukces Amelii Borkowskiej
Mistrzostwa Świata federacji WADF w Libercu były owocne dla naszej uczennicy z klasy 6a Amelii Borkowskiej. Amelka w swoim ulubionym stylu tanecznym Urban Pop Dance zdobyła wicemistrzostwo świata w kategorii solo dzieci. Pokonała między innymi uczestniczki z Francji, Czech, Węgier, Niemiec, Ukrainy i Polski. To nie jedyny sukces naszej uczennicy na tych mistrzostwach. W kategorii duety dzieci Amelce oraz jej tanecznej partnerce Amelii Zakrzewskiej udało się wywalczyć trzecie miejsce. Wraz z koleżankami z zespołu Born 2 Dance z Legionowa wytańczyły także drugie miejsce w kategorii małe grupy taneczne. Dla Amelii mistrzostwa świata zakończyły się pasmem sukcesów, ale jak sama mówi nie spocznie na laurach i będzie ciężko trenować pod bacznym okiem swojej trenerki pani Małgorzaty Szulc, by nadal utrzymać mistrzowską formę i zdobywać najwyższe szczyty taneczne.
Życzymy jej wytrwałości w dążeniu do wytyczonych celów. Brawo Amelka!
- autor: M. Lech
Tęczowe recytowanie
Jak zawsze konkurs recytatorski „Tęczowe rymowanki” ściąga do Nowodworskiego Ośrodka Kultury tłumy, by obejrzeć „swojego” przedszkolaka na scenie, przychodzą: rodzice, dziadkowie, ciocie i wujkowie. W środowe popołudnie, 25 listopada 2015 r., nie było inaczej. Sala wypełniona po brzegi i punktualnie o godzinie 17.30 rozpoczęliśmy drugi konkurs recytatorski zorganizowany przez Nowodworski Ośrodek Kultury oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczna w Nowym Dworze Mazowieckim. Przed komisją konkursową w składzie: Mirosława Białkowska, Ewa Borkowska i Lidia Godlewska zaprezentowało się 34 małych recytatorów w wieku od 3 do 6 lat. W repertuarze dominowały znane i lubiane wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima. Każde dziecko z pasją oraz mniejszą i większą tremą prezentowało swój wiersz. Wybór dla komisji był bardzo trudny, więc trwało to trochę. Nasi milusińscy w tym czasie bawili się oglądając program iluzjonistyczny Konrada Modzelewskiego, że była to zabawa wyśmienita świadczyły salwy śmiechu podczas programu i brawa jakimi został nagrodzony ten młody iluzjonista. Po występie ogłoszono wyniki. W kategorii 3-4 lata: I miejsce zajęła Ewa Palejko z Przedszkola NUTKA, II miejsce Lena Kałamaga z Przedszkola Nr 4, III miejsce Zuzanna Bieżuńska z Przedszkola NUTKA. W kategorii 5-6 lat: I miejsce zajęła Julia Woźniak z Przedszkola Nr 3, II miejsce Marcin Kostrzewski z Przedszkola Nr 1, III miejsce Emilia Chodzińska z Przedszkola BAJKOWY DOM. Zwycięzcy zostali obdarowani książkami i grami planszowymi ufundowanymi przez organizatorów, a pozostali wykonawcy otrzymali dyplomy i tęczowe lizaki jak przystało na tęczowy konkurs.
- autor: NOK
Zimowa Wystawa Psów Rasowych
Zebranie ZO1
Zarząd Osiedla Nr 1 (Centrum Miasta) zaprasza mieszkańców do udziału w zebraniu, które odbędzie się dniu 14 grudnia (poniedziałek) 2015r. o godz. 17:00 w siedzibie Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II przy ul. Słowackiego 2.
Porządek zebrania:
- otwarcie zebrania,
- sprawozdanie Zarządu Osiedla z rocznej działalności,
- podsumowanie konkursu „Miasto w kwiatach” - wręczenie nagród,
- wystąpienia zaproszonych gości,
- dyskusja i zgłaszanie wniosków,
- zamknięcie zebrania.
W zebraniu udział wezmą: Przewodniczący Rady Miejskiej, Burmistrz Miasta, Radni Rady Miejskiej, Prezes Spółki „Zarząd Budynków Komunalnych”, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Dążność”, Dzielnicowy, Komendant Straży Miejskiej, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego, Dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 1, Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej.
Spotkanie wigilijne ZO4
Zarząd Osiedla Nr 4
ma zaszczyt zaprosić mieszkańców
9.12.2015r. (środa) o godz. 17:00
do Szkoły Podstawowej Nr 5
(ul. Chemików 1A)
na
SPOTKANIE WIGILIJNE
Spotkanie - Świąteczna Zbiórka Żywności 2015
Szanowni Państwo, zapraszamy przedstawicieli instytucji i organizacji zaangażowanych, bądź chcących się zaangażować w akcję Świąteczna Zbiórka Żywności 2015.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 1 grudnia 2015 roku o godz. 17.30 w sali 410 Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.
Otwarcie inwestycji drogowej
Przedszkolaki w hali sportowej NOSiR
Nowe doświadczenia społeczne są bardzo ważne w edukacji naszych dzieci, ponieważ dziecko także jest uczestnikiem życia społecznego. Dlatego też Przedszkole nr 3 ciągle nawiązuje współpracę ze społecznością lokalną Nowego Dworu Mazowieckiego, instytucjami i ważnymi osobami.
6.11.2015r. "Słoneczka" i "Żabki" z filii PP3 wybrały się na wycieczkę do hali sportowej NOSiR. Przedszkolaki zwiedziły halę widowiskowo-sportową i obiekty do niej przylegające, oglądały również nowo wybudowany budynek Miejskiego Klubu Sportowego "Świt". Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jakie dyscypliny sportowe mogą uprawiać na hali i dlaczego należy uprawiać sport.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Nie daj się oszukać!
Szlachetna Paczka zagra w Nowym Dworze
Trzecie polsko-izraelskie spotkanie młodzieży
13 listopada w hali NOSiR-u odbyło się trzecie polsko-izraelskie spotkanie młodzieży. Tym razem do Nowego Dworu przybyła grupa około 100 uczniów i nauczycieli z Liceum Darca Menachem Begin w Gederze w Izraelu; to druga delegacja z tej szkoły (pierwsza - w 2012 roku). Młodzi Izraelczycy przyjechali odwiedzić ojczyznę swoich przodków, a także poznać współczesną Polskę. Pobyt w Nowym Dworze był jednym z punktów programu wizyty w naszym kraju. W tej niecodziennej lekcji międzykulturowego dialogu wzięli również udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Nowego Dworu (PG1, PG2, PG3, PG4, ZSZ nr 1, LO im. Wojska Polskiego, ZS nr 2), nauczyciele języka angielskiego oraz zaproszeni goście. Po raz pierwszy w polsko-izraelskim spotkaniu młodzieży uczestniczyła delegacja z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku z p. dyrektor B. Leszczyńską. Miłą niespodzianką dla młodych Izraelczyków było niespodziewane pojawienie się w hali NOSiR-u pań dyrektorek z Liceum w Gederze, które przyleciały specjalnie na to spotkanie. Inicjatorem trzeciej już wizyty młodzieży z Izraela był p. Tsvika Placiński, którego przodkowie mieszkali w Nowym Dworze od II połowy XVIII wieku; tu urodził się jego ojciec; tu - na miejscowym kirkucie - spoczywa wielu jego krewnych.
W imieniu młodzieży ze szkół nowodworskich gości z Gedery powitał Adam Balcerzak, absolwent Zespołu Szkół nr 2, który w 2014 roku miał przyjemność prowadzić drugie spotkanie młodzieży. Nieocenioną pomocą w tłumaczeniu wystąpień, po raz kolejny, służyła p. Karolina Petrykowska, anglistka z Zespołu Szkół nr 2. Adam przypomniał, że pierwsze spotkanie młodzieży odbyło się w listopadzie 2012 roku (właśnie w hali NOSiR-u), kolejne we wrześniu 2014 (w PG nr 1). W ocenie uczestników: władz Nowego Dworu, organizatorów, a przede wszystkim uczniów i nauczycieli były to niezwykłe ważne i potrzebne spotkania, znakomicie służące nawiązywaniu międzykulturowego dialogu. Adam wyraził nadzieję, że teraz też tak się stanie, po czym zaprosił wszystkich do obejrzenia krótkich relacji filmowo-fotograficznych, przywołujących niesamowitą atmosferę tamtych chwil. Izraelczycy reagowali spontanicznie, nie kryli radości, widząc na ekranie swoich kolegów z Gedery, z których większość odbywa służbę w armii. Uczniowie z Gedery zaprezentowali krótki film o Izraelu, a także przedstawili swoje miasto i szkołę. P. Tsvika Placiński, opowiedział o związkach rodzinnych z naszym miastem, a także przeczytał fragment książki Pniny Grynszpan, "Nasze dni były nocami". Wspomnienia tej żydowskiej działaczki ruchu oporu w getcie warszawskim, ur. 1923 w Nowym Dworze, również przywołały przedwojenne oblicze naszego miasta, szczególnie piękny opis rzek: Wisły i Narwi.
Po oficjalnej części w sali konferencyjnej NOSiR-u uczniowie spotkali się w hali głównej. Na początku uczniowie z Izraela zaprezentowali swoje wokalno-muzyczne talenty, wykonując kilka utworów. Następnie reprezentacje Gedery i Nowego Dworu (ZS2) rozegrały krótki mecz siatkówki, przy gorącym dopingu widowni. Z kolei żywiołowe rytmy izraelskiej muzyki niemal każdego poderwały do tańca. Dopiero znana wszystkim refleksyjna ballada Cohena "Hallelujah", w wykonaniu zespołu muzycznego z ZS2, wyciszyła trochę emocje. Uczniowie i nauczyciele, kołysząc się w rytm muzyki, wspólnie zaśpiewali pieśń po polsku i angielsku. Oczywiście nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia. Tradycyjnie szefowa delegacji izraelskiej, p. Shosh, po krótkim wystąpieniu przekazała organizatorom spotkania pamiątkowe zdjęcie uczniów i nauczycieli z Gedery. Z kolei p. Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, po angielsku skierował słowa do młodzieży z obu miast, szczególnie zaś do Izraelczyków, radosnych młodych ludzi, którzy odwiedzili nasze miasto. Niewątpliwie bardzo oczekiwanym momentem polsko-izraelskich spotkań młodzieży są rozmowy przy herbacie i ciasteczkach. Tak stało się i tym razem. Uczniowie niezwykle szybko nawiązali, ciekawe zapewne, kontakty, a porozumiewanie się po angielsku stanowiło tylko dodatkową atrakcję. Niestety, niezwykle miłe spotkanie nie trwało tak długo, jak by pewnie wszyscy chcieli.
O godz. 13.30 na nowodworskim cmentarzu żydowskim rozpoczęła się tradycyjna uroczystość, upamiętniająca nowodworskich Żydów, w której uczestniczyli m.in. p. Roman Kaczorowski – honorowy obywatel Nowego Dworu Mazowieckiego – oraz przedstawiciele ZOR RP: płk rez. A. Kabata i płk rez. D. Zielonka. Pan Placiński zapoznał zebranych z historią swojej rodziny. Ze wzruszeniem wskazał na jedną z ocalałych macew, upamiętniającą krewnego. Młodzież z Gedery i Nowego Dworu Mazowieckiego wykonała kilka refleksyjnych piosenek. Tradycyjnie odmówiono modlitwę za zmarłych, a następnie odśpiewano hymny narodowe. Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed obeliskiem poświęconym nowodworskim Żydom.
Trzeci już pobyt Izraelczyków w Nowym Dworze Mazowieckim po raz kolejny stał się wspaniałą okazją do nawiązania międzykulturowego dialogu.
- autor: ZS2
Dzień Niepodległości w ZS2
„Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci” - te słowa Normana Daviesa, brytyjskiego historyka, stały się mottem akademii z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Prowadzący uroczystość: Iza, Weronika, Wojtek i Michał przypomnieli złożoną przeszłość naszego kraju, kiedy to radość często mieszała się ze smutkiem, cierpieniem. Uczniowie prześledzili 123 lata niełatwych dziejów Polski: od 1795 do 1918 roku; od katastrofy rozbiorów i utraty państwowości, poprzez wytrwałe dążenia narodowowyzwoleńcze Polaków do odrodzenia wolnej Ojczyzny. Przypomnieliśmy sobie, jak przez kolejne lata zaborcy próbowali narzucić naszym przodkom swoje kulturowe wartości, takie jak: język, tradycję, sztukę. Wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych, w których jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu: Mazurka Dąbrowskiego, Roty; nie mogło zabraknąć najsłynniejszej pieśni odrodzonego państwa - My, Pierwsza Brygada.
Od kilku lat Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole składa się z dwóch części: pierwszej - oficjalnej - patriotyczno-historycznej oraz drugiej, w której uczniowie i nauczyciele wybierają najładniejszą biało-czerwoną klasę. W tym roku tort w barwach narodowych otrzymała klasa 2a. Jak podkreśliła dyrektor Ewa Malasiewicz, uczniowie tej klasy nie tylko strojem uczcili rocznicę odzyskania polskiej państwowości, ale również godną postawą.
Na zakończenie uroczystości, przygotowanej pod kierunkiem p. A. Jęczarek i p. E. Balcerowicz, wszyscy zostali poczęstowani ciasteczkami w barwach narodowych. Słodkie nagrody ufundowała Rada Rodziców ZS2.
Akademia stała się okazją do refleksji nad przeszłością i współczesnością naszej ojczyzny. Uroczystość - po raz kolejny - pozwoliła zadać sobie pytanie, jak dziś, w wolnej Polsce, możemy manifestować patriotyzm. Z całą pewnością szanując narodową tradycję. Dziś duma z kulturowej tożsamości to między innymi właściwe rozumienie obywatelskiej postawy.
11 listopada delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w miejskich uroczystościach upamiętniających 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
- autor: A.Jęczarek; foto: M.Możdżyńska, K.Zalewski
Sportowcy ze Świtu w PP3
Ruch dla dziecka w okresie przedszkolnym jest naturalną potrzebą fizjologiczną. Dbałość o zdrowie, sprawność i zaradność ruchowa oraz wyrabianie nawyków higieniczno-zdrowotnych to szczególne zadanie wychowania zdrowotnego w przedszkolu. Dlatego też Publiczne Przedszkole nr 3 "Słoneczna Kraina", promując zdrowy styl życia, wybrało "rozwijanie aktywności ruchowej dzieci przez organizowanie różnych form zajęć ruchowych oraz propagowanie wiedzy o sporcie" jako jedno z zadań dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2015/2016. Tak też, by wzbudzić u dzieci zainteresowanie sportem, zaprosiliśmy przedstawicieli Klubu Sportowego Świt: trenera Adriana Zarębę oraz piłkarzy: Dominika Miszczaka i Kacpra Ziółkowskiego.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że bycie sportowcem wymaga dużego poświęcenia i ciężkiej pracy na treningach. Trener Adrian zawarł z przedszkolakami umowę, że nie będą jeść chipsów oraz ograniczą spożywanie słodyczy. Po krótkiej rozmowie z trenerem oraz zawodnikami, nadszedł czas na zadawanie pytań przez dzieci. Przedszkolaki pytały: ile musi ćwiczyć ktoś, kto chce zostać mistrzem, jak wcześnie trzeba zacząć treningi, ile osób liczy drużyna i wiele innych pytań. Zawodnik Dominik opowiedział dzieciom o pierwszych zmaganiach z piłką. Natomiast Kacper przedstawił swój tygodniowy rozkład zajęć i uświadomił dzieciom, że gra w piłkę nożną wymaga wielu treningów.
Zawodnicy pokazali swoje umiejętności, które niezbędne są podczas gry w piłkę nożną, np.: krycie napastnika, obrona strzałów na bramce. Następnie przedszkolaki zamieniły się w piłkarzy i strzelały gole do bramki.
Dziękujemy trenerowi Adrianowi Zarębie oraz jego zawodnikom za przybycie do naszego przedszkola i kreowanie życia sportowego wśród przedszkolaków.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Bardzo Kulturalny Wieczór ze Sceną Zaułek
W piątek 13 listopada br. w Nowodworskim Ośrodku Kultury po raz kolejny rozbrzmiewały dźwięki piosenki literackiej. Tym razem gospodarz Sceny Zaułek – Wojtek Gęsicki, zaprosił do udziału w koncercie znakomitą postać polskiego świata muzycznego, panią Lidię Stanisławską.
Występ artystki poprzedził recital Wojtka w towarzystwie mistrza akordeonu, Rafała Grząki. Publiczność bardzo żywo reagowała na prezentowane kompozycje, wiele piosenek śpiewała razem z wykonawcami, nagradzając każdą z nich gromkimi brawami. Tradycyjnie, pomiędzy utworami, artysta ciepło rozmawiał z widownią opowiadając krótkie historie, czy też zadając pytania, na które bardzo chętnie udzielano odpowiedzi.
Po solowym, wirtuozowskim wykonaniu na akordeonie utworu Jana Sebastiana Bacha z filmu „Był sobie człowiek”, na scenie pojawiła się pani Lidia Stanisławska. Nietuzinkowe poczucie humoru oraz ciekawa interpretacja światowych szlagierów porwały nowodworską widownię. Na szczególną uwagę zasługuje oryginalny głos artystki, dzięki któremu zdobyła wiele nagród na festiwalach w Polsce i za granicą. Pani Lidia jest osobą, która czynnie działa w show biznesie, występuje w serialach telewizyjnych, pisze felietony i książki.
Anegdoty opowiadane przez panią Lidię wzbudzały wiele uśmiechów na twarzach naszych gości, szczególnie te dotyczące życia codziennego, czy też relacji damsko-męskich.
Po znakomitym koncercie w sali widowiskowej Nowodworskiego Ośrodka Kultury i ogromnym aplauzie publiczności, przyszedł czas na autografy. W hallu Nowodworskiego Ośrodka Kultury piosenkarka podpisywała płyty oraz swoją najnowszą książkę pt. „Jak nie zrobić kariery”.
Ciepła i serdeczna atmosfera piątkowego koncertu na pewno na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy do udziału w kolejnych, naszych przedsięwzięciach.
- autor: NOK
Odbiór odpadów zielonych
Przypominany, że 28 listopada 2015 r. (sobota) nastąpi ostatni mobilny odbiór odpadów zielonych w tym roku. Worki z odpadami należy wystawić przed posesje do godz. 7:30
Informujemy, że w każdym dogodnym monecie możecie się Państwo pozbyć tego typu odpadów zawożąc je własnym transportem do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdującym się na terenie Miejskiego Zakładu Oczyszczania przy ul. Przytorowej 7.
Spotkanie przedszkolaków z funkcjonariuszem policji
6 listopada do Przedszkola nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim, przybył długo wyczekiwany przez dzieci gość - policjant z Komendy Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczne poruszanie się po drogach. Dzieci utrwaliły swoją wiedzę na temat sposobu przechodzenia przez jezdnię. Chętne przedszkolaki demonstrowały przechodzenie przez ulicę. Jednak największą atrakcją dla dzieci była zabawa "Zaczarowany worek", w której dzieci losowały i nazywały rzeczy potrzebne policjantowi w pracy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się czapka, która wędrowała z głowy na głowę wielu chętnych do jej przymierzenia przedszkolaków oraz mało znane wszystkim kajdanki. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, nasi podopieczni wręczyli policjantowi upominki wykonane przez dzieci. Od momentu spotkania z funkcjonariuszem policji, żaden przedszkolak nie będzie obawiał się kontaktu z nim. Policjant będzie kojarzył się, jako osoba, do której można zwrócić się o pomoc.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Body/Ciało
"Więcej niż kino" - to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu": producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami.
W ramach cyklu "Więcej niż kino" zapraszamy do wspólnego obejrzenia filmu Małgorzaty SZUMOWSKIEJ, laureata nagród Złotych Lwów i Srebrnego Niedźwiedzia BODY/CIAŁO.
Gościem wieczoru będzie aktor Adam WORONOWICZ.
Spotkanie poprowadzi red. Stanisław Zawiśliński.
Nowodorski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1a
28 listopada 2015 r. godz. 17.30
WSTĘP WOLNY
- autor: NOK
NOSiR NDM vs. Łaskovia Łask
- autor: NOSiR
Joggerowcy na I Biegu Niepodległości
W niedzielę 8 listopada po raz pierwszy w naszym regionie zorganizowany został BIEG NIEPODLEGŁOŚCI. Organizatorem był UKS DAREX z Janówka, a współorganizatorami Szkoła Podstawowa z Janówka, OSP z Janówka, Stowarzyszenie BARTŁOMIEJ, Gmina Wieliszew oraz Sołectwa wsi Janówek i Góra. Sponsorami Dariusz Wardal z PPH "DAREX", Rafał Głowacki i firma MIW Design. Sprawy techniczne, w tym wyznaczenie tras, elektroniczny pomiar czasu i ustalenie kolejności na mecie biegów organizowała firma Projekt Igrzyska. Wszyscy spisali się doskonale zgodnie z opinią uczestników i obserwatorów. Ponadto dla wszystkich zorganizowano konkurs historyczny z wieloma nagrodami książkowymi oraz rekonstrukcję działań wojennych przez grupę młodzieży w mundurach z bronią. Dla wszystkich zorganizowany był obficie zaopatrzony bufet, a w szczególności wspaniały bigos i pierogi. Jako pierwszy odbył się bieg na dystansie 1918 metrów dla rodziców z dzieckiem rocznika 2009 lub młodszego oraz dla dzieci w wieku 7-9, 10-12 i 13-15 lat. Doskonale spisała się młodzież nowodworskiego JOGGERA, dobiegając do mety na czele stawki uczestniczących w tym biegu i wygrywając cztery klasyfikacje: 10-12 - Agnieszka Kuczyńska i Michał Wodyński oraz 13-15 - Wiktoria Kuczyńska i Robert Kuczyński. Ponadto bracia Rynkunowie w grupie 13-15 zajęli 3 i 4 miejsce. W biegu głównym na dystansie ponad 5 kilometrów zawodnicy JOGGERA zdobyli dwa miejsca na podium. Wśród mężczyzn Stefan Piotrowski zajął 2 miejsce, a Anna Nikitin 3 miejsce, z czasami 20:02 i 24:11 sekund. Uzyskane czasy mogły być lepsze, gdyby nie huraganowy, porywisty wiatr towarzyszący uczestnikom przez prawie połowę dystansu. Pozostali zawodnicy zespołu uzyskali następujące wyniki: Piotr Wodyński - 22:04, Marek Dobrowolski - 23:25, Ludomir Rynkun - 25:09, Andrzej Piekut - 26:08, Paweł Piekut - 26:54, Sandra Ordońska - 29:51 i Dorota Rynkun, której towarzyszyła w biegu pupilka rodziny 2,5 letnia suczka rasy sznaucer olbrzym - 33:05 sekundy. Bieg ukończyli również pracownicy Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Elżbieta Graczykowska i Marek Pietrzak, których namawia do uczestnictwa w zawodach kolega z pracy Andrzej Piekut - z jednakowym czasem 29:57. Warto jeszcze podkreślić fakt rodzinnego biegania czy też obecności rodziców zawodników JOGGERA podczas trwania zawodów, można tu wyróżnić rodziny Kuczyńskich, Rynkunów, Wodyńskich czy też Piekutów. Wszyscy zawodnicy na mecie otrzymywali piękne stylizowane drewniane medale z orłem i podobizną marszałka Piłsudzkiego. Bieg ukończył również strażak z Legionowa na wózku inwalidzkim Mariusz Wnorowski, dla którego na nowy wózek zbierano wśród uczestników zawodów i osób towarzyszących.
- autor: emka
Szkolne obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
„POLSKO, NIE JESTEŚ TY JUŻ NIEWOLNICĄ …”
Udekorowani kotylionami w barwach narodowych, uczestniczyliśmy w wyjątkowej lekcji historii. Apel z okazji Święta Niepodległości to przypomnienie chlubnej przeszłości naszego Narodu, który po 123 latach zaborów odzyskał wolność. Aktorzy uosabiający trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię odebrali Rzeczpospolitej (w tej roli biało-czerwona Zuzia Górecka) symboliczną koronę i zakuli na 5 pokoleń w kajdany. Polacy nigdy nie pogodzili się z niewolą. Krwawe zrywy niepodległościowe, rozwój polskiej kultury na emigracji, to tylko niektóre przejawy patriotyzmu, który zawsze płonął w sercach naszych przodków. W tych uroczystych rozważaniach nie mogło zabraknąć Marszałka Józefa Piłsudskiego – budowniczego odzyskanej Wolności. W tej roli wystąpił Maksymilian Kornatowski w mundurze Związku Piłsudczyków.
Uroczystość zyskała wyjątkową oprawę dzięki wokalno-instrumentalnym popisom naszych uczniów i nauczycieli. Przy akompaniamencie gitar, keyboardu, skrzypiec i werbli śpiewaliśmy patriotyczne pieśni wraz ze Stasiem Sotiriou, Nadią Ciuchtą i Martyną Konsalik. Drżącym ze wzruszenia głosem, wykonaliśmy najważniejsze utwory z kanonu śpiewnika narodowego: „Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Białe róże”, „Rota” i inne. I w końcu wywalczona została Wolność, która, jak pokazały lata późniejsze, nigdy nie jest dana raz na zawsze. Zobowiązanie strzeżenia suwerenności naszego Narodu, jak najcenniejszego daru, przekazywane jest kolejnemu już pokoleniu. My, jesteśmy generacją, która nie musi walczyć o Wolność. Mamy jednak patriotyczny obowiązek dbania o przyszłość Polski i zachowania w pamięci Jej pięknej, choć bolesnej historii. Akademia została również zaprezentowana mieszkańcom Modlina 11 listopada w kościele parafialnym.
„O Tej, co nie zginęła” opowiedzieli nam: uczniowie klas VIa, VIb, Ia gimnazjum, p. Edyta Grusiewicz, p. Dariusz Kłosowski, p. Iwona Krowicka, p. Teresa Wiśniewska, p. Małgorzata Widz, ks. Marcin Niesłuchowski.
- autor: M. Zakrzewska-Walczak; foto: Dorota Tendera
Czerwony dzień u Słoneczek i Żabek
Głównym celem pracy Publicznego Przedszkola nr 3 w roku 2015/2016 jest promowanie zdrowego stylu życia. Dlatego też w ramach założeń rocznego planu pracy, nauczycielki i dzieci z Filii Publicznego Przedszkola nr 3, postanowiły zorganizować „Dni kolorów”, które kojarzą się z porami rok oraz barwami zdrowej i smacznej żywności.
Jako pierwsze swoje święto w Filii PP3 obchodził kolor czerwony w dniu 12.11.2015r. Tego dnia dzieci przyszły na czerwono ubrane z czerwonymi przedmiotami, owocami, zabawkami.
Nauczycielki przeprowadziły „Czerwone zajęcia”, podczas których odbyła się pogadanka na temat „Koloru czerwonego w warzywach i owocach” oraz „Co zawsze ma kolor czerwony”. Dzieciaki opowiadały o swoich zabawkach przyniesionych z domu. Uczestniczyły w zabawach rytmiczno-tanecznych z balonami i czerwonymi wstążeczkami. Czerwonymi kuleczkami z krepiny wykleiły kontur jabłka, jako symbol witamin. Podsumowaniem tego pięknego dnia było przygotowanie pysznie czerwonej truskawkowej galaretki i oczywiście jej skosztowanie.
Uśmiechy na twarzach dzieci utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że przedszkolaki ciekawie i wesoło spędziły czas w przedszkolu. Nauczycielki mają nadzieję, że ten szczególny dzień zapadnie w pamięci dzieci na długo oraz, że od dnia 12.11.2015 roku dzieci zastąpią słodkie lizaki i napoje, naturalnymi, zdrowymi warzywami i owocami.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Historia Polski z dr. Piotrem Oleńczakiem
Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku
w Modlinie Twierdzy
zaprasza
w środę 18 listopada 2015 r. o godz. 17.00
do
Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy
(sala nr 5)
na spotkanie
z dr. Piotrem Oleńczakiem
Temat spotkania: „Historia Polski”.
Mile widziane osoby, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę z różnych dziedzin, spotkać się przy kawie lub herbacie w miłym towarzystwie pań i panów.
- autor: Ryszard Nowak
Czarownica Fafa w Nowodworskim Ośrodku Kultury
W sobotę 7 grudnia 2015 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury najmłodsza widownia obejrzała spektakl o rymowanym tytule „Gafy czarownicy Fafy", który przygotowali aktorzy Agencji Artystycznej BAJLANDIA. Spektakl na co dzień grany jest w teatrze „CAPITOL” w Warszawie. Bohaterami przestawienia oprócz czarownicy Fafy są chłopcy o imieniu Kubuś i Ancymon. Jest to opowieść o przyjaźni i wspólnym pokonywaniu trudności. Pomysły inscenizacyjne, kolorowa dekoracja i wyjątkowa warstwa muzyczna to atuty przedstawienia, dzięki którym każdy widz poddał się urokowi scenicznej narracji. Rytmiczne i śmieszne piosenki zachęcały do klaskania i tańczenia. Na zakończenie wspólne zdjęcie z bohaterami spektaklu, a nawet pociągnięcie czarownicy Fafy za nos. Mamy nadzieję, że spektakl podobał się, bo na korytarzu rozśpiewane dzieci dość długo nuciły usłyszane piosenki.
- autor: NOK
Tygryski z PP3 pamiętają o zmarłych
3 listopada 2015 roku dzieci z grupy "Tygryski" wraz z wychowawczynią wybrały się na cmentarz, by uczcić pamięć osób, które już odeszły. Dzieci znały powagę sytuacji i potrafiły się zachować na cmentarzu. Każde dziecko zapaliło znicz z pomocą nauczycielki. Dla "Tygrysków" pobyt na cmentarzu był wielkim przeżyciem.
- autor: Justyna Fabijańska
Amazonki i Gladiatorzy w Twierdzy
Uczniowski Klub Sportowy „Reduta” działający przy Zespole Szkół w Modlinie Twierdzy zorganizował zawody wielobojowe dla dziewcząt i chłopców nazwane bojem Amazonek i Gladiatorów. W obu potyczkach wystąpiła duża grupa uczestników (dziewcząt – 18, chłopców - 15). Wszyscy startowali w pięciu wielobojowych konkurencjach gdzie ważna była szybkość, siła i dokładność wykonania zadania. Walka o punkty trwała do ostatniej konkurencji. W zmaganiach dziewcząt dopiero ostatnia konkurencja zdecydowała o miejscach na podium.
Wyniki
Dziewczęta:
I miejsce - Justyna Klonowska,
II miejsce - Maja Ręklewska,
III miejsce - Milena Kruszewska,
IV miejsce - Patrycja Mizerska,
V miejsce - Monika Wolsztyniak,
VI miejsce - Aleksandra Jaskólska.
Chłopcy:
I miejsce – Paweł Jankowski,
II miejsce – Piotr Sagatyński,
III miejsce – Bartosz Zakrzewski,
IV miejsce – Jakub Brzeziński
V miejsce – Mateusz Biniek,
VI miejsce – Daniel Nosarzewski.
Na zakończenie zawodów wręczono nagrody ufundowane przez UKS „Reduta” oraz poczęstowano wszystkich uczestników owocami podarowanymi przez dyrektora Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy Zdzisława Szmytkowskiego.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Jesienny występ dzieci z Filii PP3
22.10.2015r. grupa "Słoneczek" z Filii Publicznego Przedszkola nr 3, zaprezentowała swoim młodszym kolegom "Żabkom" inscenizację wiersza Jana Brzechwy "Na straganie". Następnie wszyscy pełni radości i uśmiechu, ruszyli do tańców i zabaw. Przedszkolaki zatańczyły do piosenki "Burak i cebula" oraz "Na marchewki urodziny". Przedstawiły inscenizację piosenki "Wietrzyk psotnik" oraz "Chodźmy do parku", a następnie wszystkie dzieci razem oddały się zabawom rytmiczno-ruchowym.
Radości nie było końca...
- autor: Małgorzata Zawadzka
Dzień Nauczyciela w SP7
15 października w Szkole Podstawowej nr 7 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Uroczystość tę obchodzimy w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, która w okresie Oświecenia zajęła się m.in. przygotowaniem programów nauczania i podręczników. Było to swego rodzaju pierwsze ministerstwo edukacji w Polsce. Zasług działalności KEN nie sposób przecenić, dlatego do dziś świętujemy jej utworzenie.
Z tej okazji uroczystość w naszej szkole przygotowały dzieci z klas III d I IV d pod kierunkiem nauczycieli p. D. Przygody i p. A. Kłosowskiej.
Mali aktorzy w imieniu wszystkich uczniów dziękowali dyrekcji, nauczycielom i pracownikom administracji za trud i codzienną pracę oraz wkład włożony w edukację i wychowanie. Przedstawili program słowno-muzyczny na temat pracy nauczycieli. Były wiersze, piosenki i podziękowania. Oprawę muzyczną uświetnił chór pod kierunkiem p. A. Kłosowskiej.
- autor: Dorota Przygoda
Treningi koszykówki chłopców
97. rocznica odzyskania niepodległości!
W 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na terenie miasta odbyły uroczystości.
Rozpoczęła je msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła. Następnie wszyscy zgromadzeni w kościele, w towarzystwie pocztów sztandarowych przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia oraz złożone kwiaty.
Wiązanki kwiatów zostały złożone także pod pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny w centrum miasta.
Następnie obchody przeniosły się do Twierdzy Modlin. Kilkadziesiąt osób wysłuchało koncertu patriotycznego, który został zorganizowany w Klubie Garnizonowym. Sponsorem koncertu był p. Robert Kanigowski. Po występie wszyscy zostali zaproszeni na ciepłe napoje oraz okolicznościowy tort.
Wieczorem, na cmentarzu fortecznym odbyła się msza święta polowa, z ceremoniałem wojskowym. Na koniec złożono kwiaty pod pomnikiem poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.
Organizatorem obchodów były władze samorządowe miasta przy współpracy 2. Mazowieckiego Pułku Saperów. Patronat medialny nad uroczystościami objęli: Tygodnik Nowodworski, Gazeta Nowodworska, wirtualnynowydwor.pl, e-nowydwor.pl.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, organizacjom społecznym i szkołom za pomoc w organizacji obchodów.
- autor: Aneta Pielach - Pierścieniak; foto: Sebastian Bańbura
Polska moja Ojczyzna
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w Szkole Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim uroczysta patriotyczna akademia przygotowana przez uczniów klasy III e, pod kierunkiem pani Katarzyny Tomaszewskiej i Małgorzaty Kamińskiej.
Zebrani na sali forum uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły z zainteresowaniem obejrzeli symboliczne sceny, przedstawiające trudne momenty z historii naszego kraju.
Aktorzy grali z wielkim zaangażowaniem. Odegrali scenę trzech rozbiorów Polski, mówili o bohaterach tamtych dni: Tadeuszu Kościuszce, Henryku Dąbrowskim, Józefie Wybickim oraz Józefie Piłsudskim. Zaśpiewali wiele pieśni patriotycznych, takich jak: „Rota”, Warszawianka”, „Marsz I Brygady”, „Jestem Polakiem”. Odzyskaniu przez Ojczyznę niepodległości towarzyszył radosny taniec dziewczynek w biało-czerwonych strojach z biało-czerwonymi chustami.
Wszystko to działo się na tle pięknej, oddającej nastrój dekoracji.
Tego samego dnia o godzinie 18.30 uczniowie klasy III e wystąpili jeszcze raz – tym razem dla swoich rodzin. Rodzice i dziadkowie nie kryli wzruszenia. Lekcja historii bardzo im się podobała. Szczególnie uroczysty był moment wspólnego odśpiewania przez wszystkich hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”.
Była to wspaniała lekcja patriotyzmu dla małych i dużych.
- autor: Katarzyna Tomaszewska; foto: Małgorzata Kulesza
Wizyta policjanta w Filii PP3
Niezwykłym wydarzeniem dla przedszkolaków z Filii Publicznego Przedszkola nr 3 była wizyta policjanta - Pana Szymona - z Komendy Powiatowej Policji z Nowego Dworu Mazowieckiego. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się czym w ogóle zajmuje się policjant, na czym polega jego praca. Dzieci dowiedziały się, że policjanci łapią piratów drogowych, uczestniczą w poszukiwaniach dzieci, które się zgubiły. Pan Szymon ostrzegł również dzieci przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Jak zwykle wielkim zainteresowaniem wśród przedszkolaków cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego. Dzieciaki próbowały zakładać kajdanki, przymierzały czapkę i wcielały się w role policjanta. Uwieńczeniem tego spotkania było wręczenie Panu Szymonowi herbu Nowego Dworu Mazowieckiego - wykonanego przez grupę „Słoneczek” oraz „Lizaka” wykonanego przez dzieci z grupy „Żabki”.
Przedszkolaki dziękują Panu policjantowi, że znalazł czas na spotkanie z nimi.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Fraszkowe wróżby
Autorski wieczór „Fraszkowe wróżby” Mirosławy Białkowskiej.
Nie będzie: kart tarota, szklanych kul, czarnego kota.
Będzie: magiczna atmosfera, czarna kawa i dobra zabawa, bo będą fraszki, dużo fraszek. Stare w nowej odsłonie i fraszki całkiem nowe.
Mirosława Białkowska napisała fraszki, scenariusz i sobie tylko wiadomym sposobem wciągnęła do współpracy Alicję Nojszewską-Rydlińską i Sylwię Piasecką, które użyją swej magicznej mocy by gości rozbawić, a ze sceny piosenką czarować będą: Joanna Berdyn i Janina Klimiuk.
22 listopada godz. 17.00 kawiarnia Nowa (w siedzibie NOK-u. ul. Paderewskiego 1a).
Niedzielne, listopadowe popołudnie, dobry czas na spotkanie przy kawie i dobrą zabawę.
Tak o „Fraszkowych wróżbach” napisała sama autorka Mirosława Białkowska, a my ze swojej strony jak najbardziej potwierdzamy i serdecznie zapraszamy bo naprawdę warto!
Bezpłatne zaproszenia do odebrania w kasie NOK-u. Ilość miejsc ograniczona.
- autor: NOK
Pomagamy naszym braciom mniejszym
Pomagamy naszym braciom mniejszym - kolejna edycja zbiórki darów dla bezdomnych zwierząt.
Tradycją naszej szkoły jest jesienna akcja charytatywna na rzecz psów ze schroniska w Nowym Dworze Mazowieckim. W tym roku również stanęliśmy na wysokości zadania. Zebraliśmy znaczne ilości karmy, makaronu, koców i plastikowych nakrętek.
Podsumowanie akcji miało miejsce podczas dyskoteki szkolnej. Zabawa taneczna przeplatana była konkursami zręcznościowymi i poczęstunkiem.
Tym razem, naszą zbiórkę, wspomogły przedszkolaki z pobliskiego przedszkola i ich rodzice.
Finałem był wspólny wyjazd do schroniska i obdarowanie zwierzaków prezentami. Z uwagą zwiedziliśmy, piękniejące i ciągle rozwijające się, przytulisko dla bezdomnych psów.
Dla części uczniów, wycieczka była okazją do osobistego spotkania z Biszkoptem. Takie słodkie imię nosi wirtualny podopieczny klasy VI a.
Kilka miesięcy temu kilkoro uczniów z tej klasy podjęło się finansowej opieki nad psiakiem. Dzięki ich zaangażowaniu, udało się zoperować oko Biszkopta. Zabraliśmy Biszkopta na krótki spacer; 40 par rąk ustawiło się w kolejce do głaskania i … chyba te pieszczoty spodobały się naszemu pupilowi.
Wizytę w schronisku zakończyliśmy zapewnieniem, że powrócimy tam za rok.
Organizatorzy akcji: p. Iwona Krowicka, p. Monika Zakrzewska-Walczak, p. Teresa Wiśniewska (opieka nad uczestnikami dyskoteki).
- autor: M. Zakrzewska-Walczak
NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki vs. TUR Bielsk Podlaski
- autor: NOSiR
Wielki sukces Kacpra Żuka w Izraelu!
Ciężki okres przygotowawczy przed sezonem zimowym dobiegł wreszcie końca. Kacper przez cały październik szlifował formę i ciężko pracował nad przygotowaniem fizycznym. Najpierw w Zakopanym na treningach wysokogórskich, później w mekce czeskiego tenisa – Prostejovie, klubie gdzie na co dzień trenują Tomas Berdych i Petra Kvitova.
Wreszcie nadszedł czas na rozpoczęcie sezonu zimowego, sezonu na który Kacper czekał z utęsknieniem, gdyż większość turniejów rozgrywanych jest na jego ulubionych kortach twardych. Swój pierwszy występ zaplanowali z Tatą - trenerem w Izraelu, gdzie w dniach 01-08.11.2015r. w mieście Raanana, koło Tel-Avivu, na ulubionych twardych kortach odbył się prestiżowy, Juniorski turniej ITF Grade 2 „Matan Gafniel Raanana Open U-18”.
Kacper był jedynym reprezentantem naszego kraju podczas tego turnieju, ale mimo to, godnie zaprezentował Polskę, wygrywając cały turniej zarówno w grze pojedynczej jak i podwójnej.
Najdramatyczniejszy przebieg miało spotkanie finałowe gry pojedynczej gdzie nasz tenisista zmierzył się z partnerem deblowym Ewanem Moorem z Wielkiej Brytanii.
Emocji nie brakowało od pierwszej do ostatniej piłki. Spotkanie trwało niemal trzy godziny.
Niesamowity był pierwszy set. Kacper przegrywał w nim już 1:4, ale ambitnie walczył do końca. Wygrał cztery gemy z rzędu, ale ostatecznie o wyniku partii zadecydował tie-break. Ten od początku był po kontrolą Kacpra, który zwyciężył 7:4. W drugiej odsłonie brytyjczyk raz przełamał serwis polaka i wygrał 6:3.
Decydujący set to był już jednak popis tylko jednego zawodnika. Kacper dwa razy odebrał rywalowi serwis i bardzo pewnie wygrał 6:2. Dla naszego tenisisty to największy juniorski sukces w turniejach ITF.
Dzięki tym dwóm zwycięstwom w znaczny sposób Kacper powiększył swój dorobek punktowy. Od poniedziałku awansował ze 103 pozycji rankingu światowego ITF U-18 na pozycję 62. Ta pozycja zapewnia mu start w głównej drabince, pierwszego w przyszłym roku turnieju wielkoszlemowego, Junior Australian Open 2016. Był to cel, który postawił sobie Kacper na ten rok i osiągnął go dużo, dużo wcześniej niż planował. Zaznaczmy, że nasz reprezentant dokonał tego jako 16to latek i wiek juniorski U-18 osiągnie dopiero od przyszłego sezonu.
To jednak nie koniec występów w tym roku. Po krótkim pobycie w domu, w połowie listopada Kacper wylatuje na 3 prestiżowe turnieje na kontynencie amerykańskim. Pierwszy turniej zagra w Meksyku i dwa kolejne w Stanach Zjednoczonych. Gratulujemy Kacprowi wielkiego sukcesu w Izraelu i życzymy powiększenia dorobku punktowego na kontynencie amerykańskim.
Kacper jest stypendystą Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. W sprzęt wyposaża go firma Babolat. Jest członkiem zawodowej grupy tenisowej Warsaw Tennis Team Promotion.
Wyniki Kacpra w Matan Gafniel Raanana Open:
Gra pojedyncza:
I runda – bye
II runda – Kacper Żuk (POL) [4] vs Clement Tabur (FRA) 6/1, 6/3;
III runda - Kacper Żuk (POL) [4] vs Tadeas Paroulek (CZE) 6/2, 6/1;
Ćwierćfinał - Kacper Żuk (POL) [4] vs Alexis Canter (GBR) [5] 6/1, 6/2;
Półfinał - Kacper Żuk (POL) [4] vs Constant De La Bassieterre (FRA) [13] 7/6(5), 2/6, 6/4;
Finał - Kacper Żuk (POL) [4] vs Ewan Moore (GBR) [3] 7/6(4), 3/6, 6/2!!!!
Gra podwójna:
I runda – bye
II runda - Żuk/Moore (POL/GBR) [1] – Tabur/Paroulek (FRA/CZE) 6/4, 6/0;
ćwierćfinał - Żuk/Moore (POL/GBR) [1] vs Olieil/Butulija (ISR/SRB) [6] 6/4, 3/6, 10/7;
półfinał - Żuk/Moore (POL/GBR) [1] vs Antoupoulos/papounidis (GRE) 6/4, 6/3;
finał - Żuk/Moore (POL/GBR) [1] vs De La Bassieterre/Martineau (FRA) 6/3, 6/3.
- autor: AŻ; foto: Jolanta Rusin-Krzepota
Pan Listopad gra na basie
"Pan Listopad gra na basie" - czyli rodzinne spotkanie z instrumentami.
Podobnie jak ludzie, instrumenty należą do różnych grup zwanych rodzinami. Stąd wynika ich odmienna budowa, różnorodny sposób wydobycia dźwięku i brzmienie. Ciocia Ada zaprasza na rodzinne spotkanie, podczas którego najmłodsi słuchacze poznają brzmienie instrumentów z różnych rodzin. Podczas koncertu Smykofonii nie zabraknie oczywiście rodzinnych zabaw przy muzyce.
Wykonawcy: Maciej Młóciński - bas, Łukasz Rafiński - trąbka, Grzegorz Sikorski - instr. perkusyjne, Adriana Wdziękońska - piano & ciocia Ada.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1a
21 listopada 2015r. godz. 10.00 i 12.00
Karty wstępu w cenie 7 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury od 10.11.2015r.
- autor: NOK
Poczwórne Złote Gody!
Cztery pary świętowały w piątek, 6 listopada jubileusz Złotych Godów.
Uroczystość wręczenia odznaczeń i dyplomów za długoletnie pożycie małżeńskie odbyła się w nowodworskim Urzędzie Stanu Cywilnego.
"Dziś spotykamy się na uroczystości Waszych Złotych Godów. To wspaniała rocznica, i wyjątkowa okazja do spojrzenia na minione lata, dokonania podsumowań i wzbudzenia refleksji nad zmieniającym się na przestrzeni lat uczuciem dwojga ludzi (...) Jesteście ambasadorami miłości, wzorem zgody i miłości małżeńskiej dla wszystkich, którzy dziś decydują się iść przez życie razem" - zwrócił się do Jubilatów burmistrz. "Jesteście żywym świadectwem tego, że mimo różnych przeciwności losu można dotrzymać danego sobie przyrzeczenia.
Patrzymy na Was z podziwem i szacunkiem, dziękujemy za miłość i przykład życia jaki dajecie" - dodał. Złożył też wszystkim parom życzenia kolejnych tak wspaniałych rocznic, przeżytych w zdrowiu i miłości, w otoczeniu rodziny i najbliższych i nieustającej pogody ducha.
Zgodność pożycia małżeńskiego, trud pracy i wyrzeczeń doceniony został przez władze państwowe bowiem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Jubilatom specjalne odznaczenia "Za długoletnie pożycie małżeńskie". W imieniu prezydenta wręczył je burmistrz Jacek Kowalski. Wyróżnione pary to: Teresa i Czesław Bieńskowscy, Urszula i Jan Dobiesz, Elżbieta i Bogdan Raurowicz oraz Marianna i Zygmunt Zakrzewscy.
Po części oficjalnej przyszedł czas na prezenty, życzenia i uściski z najbliższymi, a na koniec wszyscy wznieśli toast "za zdrowie i pomyślność" tradycyjną lampką szampana.
- autor: Aneta Pielach – Pierscieniak
Cztery kolejne dziki odłowione
W piątek 6 bm. Koordynator ds. dzikich zwierząt odłowił cztery kolejne dziki. Zostały one wywiezione poza teren naszego miasta.
Holy Wins, czyli w tanecznym korowodzie ku czci Świętych
Niebo na szkolnym korytarzu, nauczyciele z anielską cierpliwością, zabawa na każdej przerwie… niemożliwe? A jednak … Tak świętowaliśmy w naszej szkole Holy Wins, czyli wigilię uroczystości Wszystkich Świętych.
Korytarz spowity chmurami z 250 balonów stanowił tło radosnej zabawy. Ubrani w najbardziej anielski kolor – biel, bawiliśmy się przy wtórze popularnych hitów tanecznych.
Oczywiście, nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania. Przy akompaniamencie gitary, wyśpiewaliśmy najbardziej niebiańskie piosenki. Naszym anielskim DJ-em był ks. Marcin Niesłuchowski.
„Wszyscy Święci balują w niebie…”, zanim przyłączymy się do Nich, …bawmy się tu i teraz.
„Niebo” urządzili dla nas: p. Dorota Tendera, p. Małgorzata Widz, p. Małgorzata Krupka, p. Monika Zakrzewska-Walczak, ks. Marcin Niesłuchowski.
- autor: M. Zakrzewska-Walczak; foto: Dorota Tendera
Ballady i romanse w wykonaniu Julii Vikman
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert BALLADY I ROMANSE w wykonaniu JULII VIKMAN. W programie koncertu usłyszymy utwory z repertuaru Bułata Okudżawy, Żanny Biczewskiej, Anny German, Czesława Niemena, Władimira Wysockiego i inne znane i lubiane rosyjskie ballady i romanse.
Koncert odbędzie się 21 listopada 2015r. o godz. 17:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul. I. Paderewskiego 1A.
Karty wstępu w cenie 20 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury od dnia 09.11.2015r.
Julia Vikman, ze strony babci pochodzi z Polski, a ze strony dziadka – ze Szwecji. Jeszcze przed rewolucją, za czasów carskiej Rosji, jej dziadkowie zostali zesłani na Syberię, gdzie się spotkali i założyli rodzinę. Ojciec Julii – zasłużony artysta Paweł Vikman, był dyrektorem Teatru Opery i Baletu w Kiszyniowie, znał Bułata Okudżawę osobiście, wyznaczał Bułatowi trasy koncertowe w Rosji i Mołdawii. Sama Julia Vikman jest absolwentką Akademii Muzycznej w klasie fortepianu.
Po przeprowadzeniu się do ojczyzny swojej babci, Julia rozpoczęła karierę solową w Gdańsku i założyła swój zespół JVB. Koncertuje w Polsce, Niemczech i we Francji. Występuje na jednej scenie z Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Budką Suflera, Moscow City Ballet i Chórem Aleksandrowa. Jako gość specjalny występuje na międzynarodowych festiwalach im. Bułata Okudżawy, m.in. w Polsce na festiwalu w Hajnówce (pod patronatem Olgi Okudżawy) oraz na VI i VII Festiwalach Ballad Bułata Okudżawy w Garncarskiej Wiosce niedaleko Nidzicy.
W roku 2008 Julia Vikman wydała nagraną w Radiu Gdańsk płytę pt. „Podmoskiewskie wieczory” ze znanymi rosyjskimi utworami z lat 60. i 70. oraz popularnymi w Polsce balladami i romansami. W nagraniu płyty wzięli udział znani muzycy polskiej sceny jazzowej, m.in. Emil Kowalski i Janusz Mackiewicz.
W maju 2012 pojawił się drugi album Julii – „Bielyje rozy” nagrany w Selekta Studio z udziałem znanych polskich, rosyjskich i ukraińskich muzyków. Na płycie znalazły się takie kompozycje, jak „Kalinka” czy „Oczy czarne” wykonane w nowoczesnym stylu, obok utworów w tradycyjnym stylu – jak piosenka „Milenkij ty mój”, wykonana pod gitarę klasyczną oraz cygańskie utwory i tango, w których usłyszymy dźwięk XVI-wiecznych skrzypiec. Ciekawostką jest fakt, że popularny utwór „To ostatnia niedziela” prawdopodobnie po raz pierwszy został wykonany w dwóch językach właśnie na albumie artystki – po polsku, przez Józefa Masternaka i rosyjsku w wykonaniu Julii.
Dużą popularnością cieszę się płyta z utworami Bułata Okudżawy i repertuarem legendarnej Anny German, która po premierze 13 lipca 2013 pojawiła się sklepach i w sprzedaży cyfrowej na całym Świecie (iTunes, Amazon, Spotify) razem z cyfrowymi wydaniami albumów „Bielye Rozy” i „Podmoskiewskie Wieczory”.
W sierpniu 2014 w EMPiK’ach pojawiła się pierwsza płyta z autorskim materiałem Julii Vikman „The Autumn Dreams”, album zawiera 6 utworów, którymi Julia prezentuje swój niebywały talent kompozytorski, wokalny i producencki. To unikatowy projekt, styl którego artystka sama określa jako „Fantasy”. Tu można usłyszeć elementy Folk, Jazz i Progressive-Rock, a ciekawa i nietypowa harmonia w przeplataniu z unikatowymi pomysłami muzycznymi pozwala stwierdzić, że czegoś takiego na rynku muzycznym jeszcze nie było…
Bogowie greccy w SP3
Na północy Grecji wznosi się potężna góra Olimp. Starożytni Grecy wierzyli, że na najwyższym szczycie Olimpu stoją wspaniałe pałace, które są siedzibą dwanaściorga najważniejszych bogów i bogiń. Mieli oni ludzką postać i żyli jak ludzie. Plotkowali, toczyli wojny, żenili się, rodziły im się dzieci. Od ludzi różniły ich dwie główne cechy, byli nieśmiertelni i wiecznie młodzi.
W środę 21 października uczniowie klasy Va na lekcji historii przybrali postaci olimpijskich bogów i herosów. Każdy uczeń przygotował strój wybranego boga, jego atrybut oraz wygłosił obszerną informację o pochodzeniu, charakterze, władzy jaką posiadał dany bóg grecki. Następnie orszak bogów odwiedził młodszych kolegów, którym zaprezentował swoje atrybuty i opowiedział o genealogii bogów greckich. Prezentacja była preludium do konkursu mitologicznego, który niebawem odbędzie się w naszej szkole.
W prezentacji wystąpili: M. Brocławik jako Zeus, J. Cieślińska jako Hera, J. Ciszewski - Hades, M. Łazewska - Kora/Persefona, A. Daca - Demeter, P. Gaca - Posejdon, K. Kłos - Atena, S. Jabłońska - Amfitryta, K. Kupiński - Dionizos, B. Górecki - Ares, M. Godlewski - Hefajstos, W. Krawczyk - Afrodyta, N. Łabęda - Hebe, A. Oporski - Herakles, K. Garbuliński - Hermes, K. Siwik - Helios, P. Nowakowska - Nike, M. Zaremba - Artemida, P. Rama - Apollo, O. Sosnowska - Klio, M. Sędrowski - Tanatos.
- autor: Edyta Grusiewicz
Jesienny koncert poetycko-muzyczny
- autor: NOK
Dzień Papieski
„Czas ucieka, wieczność czeka” – obchody 37. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową
16 października, w ramach obchodu Dnia Papieskiego, nasza szkoła złożyła hołd Wielkiemu Polakowi.
Wraz z nauczycielami uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w kościele parafialnym. Następnie obejrzeliśmy spektakl opowiadający dzieje trudnego, choć pięknego życia Karola Wojtyły. Była to historia o Człowieku, którego życiem kierowała miłość; który kochał świat i był przez ten świat kochany. Młodzi aktorzy, w formie pantomimy, „opowiedzieli” o trudnym dzieciństwie Lolka: Jego pasjach, przyjaźniach, tragicznych momentach utraty bliskich, szczególnej pobożności maryjnej. A później o czasach okupacji i drodze do kapłaństwa. I oczywiście zobaczyliśmy Jego pontyfikat, w czasie którego pokonał mur dzielący Europę i dotarł do Polski. A tam spotykał się z młodymi ludźmi, którzy nawet wieczorami śpiewem i oklaskami „wymuszali” na Nim, aby pojawiał się w słynnym już „oknie na Franciszkańskiej”.
W przedstawieniu nie mogło zabraknąć tematu Światowych Dni Młodzieży, które zainicjował i pozostawił nam jako zobowiązanie do ciągłej kontynuacji.
Przejmującymi momentami spektaklu były sceny: zamachu, a później choroby, śmierci i żałoby. Pantomima kończy się radosnym, chrześcijańskim przesłaniem - tam, gdzie kończy się życie doczesne, tam zaczyna się życie wieczne. Przedstawienie, jak klamra, spina nawiązanie do napisu z wadowickiego zegara: „czas ucieka, wieczność czeka”. To też jest memento dla nas - czy pamiętamy, że nasze życie tu na ziemi to tylko wstęp do tej rzeczywistości, która jest już udziałem świętego Jana Pawła II?
W rolę Lolka wcielił się uroczy Karol Garbuliński z klasy Va, który przejmująco zagrał trudne sceny śmierci mamy i brata. Dorosłego Karola Wojtyłę - studenta, a później kapłana i papieża, zachwycająco odtworzył Miłosz Burzyński z klasy II A gimnazjum. Młody aktor, z zaskakującymi szczegółami, uchwycił charakterystyczne gesty dojrzałego, a potem zniedołężniałego Jana Pawła II.
Spektakl został wzbogacony prezentacją multimedialną, fragmentami dokumentalnymi wystąpień papieża, efektami dźwiękowymi, muzyką, tańcem, scenami zbiorowymi, a nawet … „wystrzałem” z pistoletu.
Przedstawienie zostało przychylnie przyjęte przez widzów. W ten sposób nasza szkoła wpisała się w narodowy obowiązek przekazywania spuścizny Jana Pawła II młodemu pokoleniu.
Szeroka widownia miała okazję zobaczyć ten spektakl 2 dni później, także w parafialnym kościele, po Mszy wieczorowej.
Przedstawienie przygotowali uczniowie naszej szkoły pod opieką: P. Katarzyny Ludwikowskiej, Ks. Marcina Niesłuchowskiego, P. Moniki Zakrzewskiej-Walczak.
97. rocznica Odzyskania Niepodległości
Władze samorządowe miasta zapraszają 11.11.2015r. na uroczystości upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W programie:
godz. 10:00-11:00 - msza św. w kościele pw.św. Michała Archanioła
godz. 11:15-12:00 - przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego - złożenie kwiatów pod pomnikiem
godz. 13:00-14:00 - koncert patriotyczny w wykonaniu Wojciecha Bardowskiego (baryton) - GKO Modlin Twierdza (sponsorem koncertu jest p. Robert Kanigowski)
godz. 15:00-16:00 - palenie zniczy na cmentarzu fortecznym w Modlinie Twierdzy
godz. 16:00 - msza św. polowa i apel poległych na cmentarzu fortecznym
Posterunek przy pomniku Piłsudskiego oraz wartę honorową na cmentarzu fortecznym wystawi 2. Mazowiecki Pułk Saperów.
XVIII Mistrzostwa Nowego Dworu Mazowieckiego w Scrabble
Tegoroczne XVIII Mistrzostwa Nowego Dworu Mazowieckiego w Scrabble odbyły się w Nowodworskim Ośrodku Kultury w dniach 24-25 października. Do naszego miasta przyjechało 54 scrabblistów z całej Polski, w tym pierwszych dziesięciu najlepszych według listy rankingowej i sześciu byłych Scrabblowych Mistrzów Polski. Nasz turniej jak przystało na osiemnastolatka stał się pełnoletni, a rocznicę tą uczciliśmy wspaniałym tortem. To była miła i bardzo smaczna niespodzianka ufundowana przez organizatorów. Natomiast rozgrywki odbyły się spokojnie, bez niespodzianek i zawirowań. Na pozycji lidera usadowił się Tomek Zwoliński i oprócz rundy 11, pozostał zwycięzcą turnieju. Jest to jego czwarty tytuł Mistrza Nowego Dworu. Poprzednie zwycięstwa odnosił w latach 1998, 1999 i 2013 roku. Cieszy nas to bardzo, bo Pan Tomasz jest mieszkańcem Skierd, miejscowości sąsiadującej z naszym miastem. Wicemistrzem został Mirosław Uglik, a trzecie miejsce zajął Andrzej Kwiatkowski. Dodać trzeba, że obaj: Tomasz Zwoliński i Andrzej Kwiatkowski każdego roku od osiemnastu lat przyjeżdżają na nasze mistrzostwa, a więc może jest to jakaś szczęśliwa premia za wierność. Specjalną nagrodę za zajęcie 18 miejsca otrzymała Irena Sołdan, a najlepsza uczestniczka turnieju, Marta Bajorek, została uhonorowana piękną kompozycją kwiatową. Nagrodę otrzymała też najmłodsza uczestniczka turnieju, Joanna Kulawiak. Wspaniałe nagrody i puchary ufundowali: Nowodworski Ośrodek Kultury, Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Nowym Dworze Maz., Firma „REMI” Barbara Torzewska i Kwiaciarnia Jolanta Okońska.
Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie dziękujemy za przybycie do naszego miasta, zwycięzcom gratulujemy sukcesów, a fundatorom nagród dziekujemy za efektywne wsparcie naszej imprezy.
Do zobaczenia za rok.
- autor: NOK
Walka z dzikami przynosi efekty
W środę 28 bm. Koordynator ds. dzikich zwierząt odłowił trzy kolejne dziki. Zostały one wywiezione poza teren naszego miasta.
Komunikat w sprawie prac na DK 85
Szanowni Państwo,
Mamy nadzieję, że podoba się Wam nowy wjazd do centrum miasta.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami musimy jednak poinformować za Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad o pracach wykonywanych przez nich na DK 85. We wtorek planowane jest rozpoczęcie kontynuacji wymiany nawierzchni (mogli Państwo tego doświadczyć w okolicy ronda przy moście narwianym) oraz prace brukarskie (naprawa chodników). Roboty polegać będą na sfrezowaniu starej nawierzchni i ułożeniu nowej. Na drodze powstaną dwie warstwy - warstwa wiążąca i warstwa ścieralna. Lokalnie zostanie również zastosowana siatka stalowa w celu wzmocnienia istniejącej konstrukcji. Prace będą wykonywane odcinkowo pomiędzy Modlinem a Kazuniem (od km 0+260 do km 2+180). Dla zachowania bezpieczeństwa użytkowników wykonawca będzie prowadził roboty wahadłowo, przy ręcznym sterowaniu ruchem.
Zakończenie robót zaplanowano do 16 listopada, lecz ostateczny termin będzie uzależniony m. in. od warunków pogodowych.
GDDKiA zaplanowała rozpoczęcie w/w prac od ul. Chłodnia w kierunku ronda. Następnie od ronda do torów kolejowych, a następnie do DW 630 (ul. Wojska Polskiego), gdzie już część prac została wykonana. Na odcinkach, gdzie układana będzie nawierzchnia ruch będzie prowadzony wahadłowo.
W imieniu GDDKiA prosimy zatem jeszcze o kilka dni cierpliwości. W tym czasie powinien także zostać oddany do ruchu ostatni element naszej inwestycji – tj. fragment nowej Modlińskiej wzdłuż ogródków działkowych.
Powyższe informacje przekazujemy na podstawie komunikatu otrzymanego na naszą prośbę od GDDKiA.
Walka z szatanem
"Więcej niż kino" - to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu": producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami.
Zapraszamy na kolejne filmowe spotkanie w cyklu "Więcej niż kino", obejrzymy wspólnie bardzo ciekawy i poruszający film Konrada Szołajskiego "Walka z szatanem".
Film pokazuje historie trzech bohaterek, które zmagają się z życiowymi trudnościami, a pomocy szukają u egzorcystów. Kobiety wierzą, że są opętane, a w walce z tym wspierają je najbliżsi i księża. Reżyser Konrad Szołajski (poprzednio dla HBO Europe nakręcił głośny dokument "I Bóg stworzył seks"), przez kilka lat cierpliwie towarzyszył osobom, które wierzą, że są opętane i poddają się egzorcyzmom. Nowy film Szołajskiego to nie tylko opowieść o trzech kobietach i ich walce z demonami, ale też studium duchowości we współczesnym świecie. "Kiedy zaczynałem badać ten temat, egzorcyzmy wydawały mi się archaicznym rytuałem sprzed wieków…, ale gdy poznałem to zjawisko bliżej, zrozumiałem, że nie jest to takie proste i jednowymiarowe" – mówi reżyser Konrad Szołajski.
W dokumencie pojawiają się rozmaite punkty widzenia – wypowiadają się katolicki ksiądz, psychiatra, psycholog i historyk religii. Szołajski nie ocenia i nie straszy, ale spokojnie, z sympatią i zrozumieniem dla bohaterów pokazuje ich zmagania ze złem. Film otrzymał prestiżowy grant założonego przez Roberta De Niro Tribeca Film Institute.
Film zostanie wyświetlony dzięki uprzejmości HBO Europe.
Po projekcji spotkanie z reżyserem Konradem Szołajskim poprowadzi red. Stanisław Zawiśliński.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
7 listopada 2015 r. godz. 17.30
WSTĘP WOLNY
Konrad Szolajski - urodzony 1956. 05. 25 Reżyser i scenarzysta. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1979). Jako stypendysta British Council studiował w National Film School w Beaconsfield, współpracował z BBC, dla której zrealizował w 1987 film krótkometrażowy "Welcome to Britain". Wrócił do Polski w 1989. W latach 1993-94 prowadził zajęcia z reżyserii filmowej w Katedrze Kultury Polskiej UW. W latach 1998-2002 członek Rady Programowej TVP S.A. W 1999 wybrany został na przewodniczącego Zarządu nowo powołanego Stowarzyszenia Autorów Filmowych (SAF).
Syn lektora radiowego i telewizyjnego Lucjana Szołajskiego.
Dorobek artystyczny:
- 2015 WALKA Z SZATANEM Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria, Operator kamery, Producent
- 2012 GŁOSY Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria, Producent
- 2011 I BÓG STWORZYŁ SEKS...Film dokumentalny Producent (ZK Studio), Scenariusz, Reżyseria
- 2011 KOP GŁĘBIEJ Film fabularny Producent (nie występuje w napisach), Scenariusz, Reżyseria
- 2010 NIEJEDZENIE Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria
- 2010 PODRYW PO POLSKU Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria, Producent
- 2010 UWODZICIELE Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria, Producent
- 2009 GOOD MORNING, LENIN! Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria, Producent
- 2006 GRUBA DO ŁÓŻKA, CHUDA NA BAL...Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria
- 2006 PARAFIA KSIĘDZA KUSTOSZA Film dokumentalny Reżyseria (w napisach określenie funkcji: Realizacja), Scenariusz
- 2006 WKRĘCACZE Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria, Producent
- 2004 ALWERNIA Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria
- 2004 POGRZEBY TO NASZE ŻYCIE Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria
- 2003 OPROWADZĘ WAS PO MOIM ŚWIECIE Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria
- 2002 ZAWÓD: POSŁANKA Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria, Producent
- 2001 SZTUKA KOCHANIA WEDŁUG WISŁOCKIEJ Film dokumentalny Reżyseria (w napisach określenie funkcji: Realizacja), Scenariusz
- 2000 O CZYM SZUMIĄ KIERPCE Serial fabularny Reżyseria
- TAJEMNICE STAREGO DOMU (2)
- 1999 OPERACJA "KOZA" Film fabularny Scenariusz, Reżyseria, Producent
- 1998 PANI OD SEKSU Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria, Producent
- 1997 DZIENNIKARZE Spektakl telewizyjny Reżyseria
- 1997 MUSISZ ŻYĆ Film fabularny Scenariusz, Reżyseria, Dialogi
- 1997 SCENY Z ŻYCIA KICK-BOKSERKI Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria
- 1996 NOWA OPOWIEŚĆ O PRAWDZIWYM CZŁOWIEKU Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria
- 1995 BONDOLOGIA STOSOWANA Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria
- 1995 CAŁY POGRZEB NA NIC! Film dokumentalny Reżyseria (w napisach określenie funkcji: Realizacja), Scenariusz
- 1995 ZDZICZENIE OBYCZAJÓW POŚMIERTNYCH Film dokumentalny Reżyseria (w napisach określenie funkcji: Realizacja), Scenariusz
- 1994 KOMIKSIARZE Film dokumentalny Scenariusz, Reżyseria
- 1994 O WAWELSKIM SMOKU Spektakl telewizyjny Reżyseria
- 1993 CZŁOWIEK Z... Film fabularny Scenariusz, Reżyseria
- 1989 PAN INSPEKTOR PRZYSZEDŁ Spektakl telewizyjn Reżyseria
- 1987 WELCOME TO BRITAIN Etiuda szkolna Scenariusz, Reżyseria
- 1984 JAJO Film fabularny – telewizyjny Scenariusz, Reżyseria, Dialogi
- 1982 DZIENNIKARZE '82 Etiuda szkolna Scenariusz (w napisach określenie funkcji: Realizacja), Reżyseria (w napisach określenie funkcji: Realizacja)
Nagrody indywidualne:
- 2011 I BÓG STWORZYŁ SEKS...
Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu") Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego
- 2002 ZAWÓD: POSŁANKA
Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu") Nagroda Studia AVA FILM
Inne nagrody dla ważniejszych filmów:
- 2001 OPERACJA "KOZA"
Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nominacja w kategorii: najlepsza scenografia; za rok 2000, nagrodę otrzymał/a Andrzej Przedworski.
- autor: NOK
Mobilna zbiórka odpadów
Mobilna zbiórka odpadów wielkogabarytowych i kompletnego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
Prosimy mieszkańców o wystawienie rzeczy przed posesję w dniu odbioru tzn.:
07.11.2015 r. - Modlin Stary i Modlin Twierdza, od godz. 7:30 do 14:00,
14.11.2015 r. - pozostała część miasta, od godz. 7:30 do 14:00.
W I E L K O G A B A R Y T Y
CO ZBIERAMY
Wszelkiego rodzaju odpady z wyposażenia mieszkań, domów:
- meble, fotele, stoły, krzesła,
- łóżka i materace,
- dywany, lampy,
- walizki,
- wózki,
- piece,
- rowery, kosiarki.
CZEGO NIE ZBIERAMY
- części samochodowych, opon,
- odpadów z remontów i budów,
- odpadów przemysłowych,
- odpadów opakowaniowych,
- eternitu,
- papy.
E L E K T R O O D P A D Y
CO ZBIERAMY
Kompletne odpady zużytego sprzętu tj.:
- pralki, lodówki, zmywarki, telewizory,
- kuchenki mikrofalowe, piekarniki, odkurzacze, roboty kuchenne,
- stare telefony komórkowe, ładowarki,
- monitory, komputery, laptopy, drukarki,
- płyty, zasilacze i inne części komputerowe,
- kserokopiarki, faxy, niszczarki, rzutniki, kamery,
- radia, telewizory, odtwarzacze kasetowe, odtwarzacze CD i DVD, anteny satelitarne
- narzędzia elektryczne,
- przełączniki, gniazda i przewody elektryczne,
- wszelkiego rodzaju elektroniczny sprzęt biurowy,
- drobny sprzęt gospodarstwa domowego itp.
CZEGO NIE ZBIERAMY
- baterii i akumulatorów,
- żarówek, świetlówek, lamp szklanych,
- kineskopów.
Spotkanie z mieszkańcami
Konsultacje programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2016
Serdecznie zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych na na spotkanie, które odbędzie się w czwartek 5 listopada 2015 roku o godz. 17.00 w sali 410 Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Zakroczymska 30. Podczas spotkania odbędą się konsultacje Programu Współpracy Miasta Nowy Dwór Mazowiecki z Organizacjami Pozarządowymi oraz innymi podmiotami na rok 2016.
Uwagi do projektu można zgłaszać również drogą pocztową na adres Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Zakroczymska 30, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki, osobiście w pokoju 101 Urzędu Miejskiego, elektronicznie na adres mariusz.ziolkowski@nowydwormaz.pl, do dnia 6 listopada 2015 roku do godz. 15.00.
Planowane otwarcie wjazdu do centrum ul. Warszawską
Jutro wieczorem planowane jest otwarcie wjazdu do centrum ul. Warszawską - od skrzyżowania DK 85 i DW 631 (nowe rondo) do skrzyżowania Warszawskiej z Zakroczymską i Mazowiecką. To już przedostatni etap inwestycji. Jednocześnie istnieje prawdopodobieństwo wymiany nakładki na moście narwianym (kontynuacja prac) przez GDDKiA. Czekamy na oficjalny komunikat w tej sprawie, który - po otrzymaniu - niezwłocznie opublikujemy.
O nowodworskiej Wiśle w Holandii
Przedstawiciele naszego miasta z Burmistrzem, Jackiem Kowalskim na czele uczestniczą w wizycie studyjnej w Holandii w ramach rządowego programu PIB – Partners for International Business (“Vistula River Płock-Warsaw” dla Mazowsza).
Program zawiera wiele ciekawych warsztatów oraz spotkań nawiązujących do zagadnienia rozwoju rzeki Wisły oraz obszarów i miast regionu Mazowsza położonych nad Wisłą. Organizatorzy wizyty - Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, Holenderska Agencji Przedsiębiorczości oraz Partners for International Business Poland skupią się na najważniejszych problemach i potrzebach tych obszarów, a także zaprezentują najlepsze holenderskie praktyki w zakresie rozwoju i wykorzystania terenów nadrzecznych.
Nasze miasto określane jest w projekcie jako "doorstep to Warsaw". Wyjazd odbywa się pod kątem połączenia aktualnych problemów i potrzeb miasta z projektami i przypadkami holenderskimi: rozwoju nabrzeży oraz terenów nadrzecznych; rewitalizacji miasta; militarnego dziedzictwa kulturowego; obszarów wypoczynkowych i turystycznych.
To kolejny krok na drodze naszej długofalowej współpracy z europejskimi partnerami projektu oraz Urzędu Marszałkowskiego i Agencji Rozwoju Mazowsza. Choć na efekty tej współpracy trzeba będzie jeszcze poczekać, cieszymy się, że możemy uczyć się w tej materii od najlepszych.
Zdrowy przedszkolak z Publicznego Przedszkola nr 3
Mówiąc „zdrowy przedszkolak” wyobrażamy sobie dziecko radosne, uśmiechnięte, sprawne ruchowo, żywe, ciekawe świata. I właśnie takie dzieciaki uczęszczają do Publicznego Przedszkola nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim. Jest to miejsce, w którym wszystkim zależy na tym by przedszkolaki były zdrowe i uśmiechnięte. Tak też jednym z zadań dydaktyczno-wychowawczym w roku szkolnym 2015/ 2016 jest temat dotyczący propagowania zdrowego odżywiania wśród dzieci. Realizując cele dotyczące tego tematu, nauczyciele organizują przedszkolakom mnóstwo ciekawych zajęć i spotkań by wzbudzić w nich potrzebę spożywania owoców i warzyw. Tak też miesiąc październik upłynął w Przedszkolu nr 3 bardzo smacznie i zdrowo. Dzieciaki poznały owoce i warzywa, ich cechy charakterystyczne oraz wartości witaminowe jakie posiadają. Najmłodsza grupa „Krasnale” przygotowywała szaszłyki owocowe. Grupa starszych dzieci „Wróbelki” wybrała się na pobliski Manhattan by zrobić zakupy na sałatkę oraz sok owocowo-warzywny. Na straganie dzieci utrwaliły nazwy owoców i warzyw oraz nauczyły się jak należy zachować się na zakupach i w miejscu publicznym. Ponadto w każdy czwartek, wszystkie dzieci w przedszkolu samodzielnie przygotowują sobie smaczne, zdrowe kanapki. Dzięki takim zajęciom, dziecko kształci w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe. Przekonuje się do spożywania owoców i warzyw oraz różnych przetworów z nich wykonanych. Wszyscy jesteśmy przekonani, że po takiej dawce witamin, wszystkie przedszkolaki z PP3 będą zdrowe i wiecznie uśmiechnięte. Bo przecież nasza placówka nosi nazwę „Słonecznej Krainy”, czyli miejsca, w którym uśmiech dzieci oraz ciepło nauczycielek nigdy nie znika.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Żona do adopcji
W piątek, 23.10.2015r. na scenie Nowodworskiego Ośrodka Kultury wystąpił zespół aktorów Teatru OLD TIMERS GARAGE: Patrycja Szczepanowska, Marek Pituch, Jakub Wons w sztuce „Żona do adopcji”. Mistrzowsko odegrana komedia pomyłek wprawiła w dobry humor nowodworską publiczność. Zabawne dialogi, wyśmiane sytuacje rodzinne, w których każdy mógł zobaczyć swoje problemy w krzywym zwierciadle, zaskakująca akcja, zapewniły widzom zabawę na wysokim poziomie. Mimo, że nie brakowało też erotycznych dwuznaczności, całość spektaklu wybrzmiała w gustownym tonie. Sala widowiskowa NOK-u po raz kolejny zabrała nowodworską publiczność w świat teatru fundując świetną zabawę i oczyszczające działanie sztuki.
- autor: NOK
Zdrowe odżywianie tygrysków z PP3
W grupie V "Tygryski" prowadzony jest obecnie cykl zajęć "odżywiamy się zdrowo - jesienne owoce i warzywa". Dzieci znają dużo owoców i warzyw, potrafią je nazwać, opisać i podać ich cechy charakterystyczne. 21 października "Tygryski" pod opieką pani Justynki, wybrały się na zakupy na pobliskie targowisko, gdyż dzieci wiedzą, jak należy zachować się w takim miejscu. Kulturalnie prosiły o warzywa i owoce oraz podziękowały za zakupy, dzięki którym stworzyli własny stragan w sali przedszkolnej.
Natomiast 22 października dzieci wraz z panią robiły sok owocowo-warzywny, który bardzo im smakował. "Tygryski" wiedzą, że trzeba jeść owoce i warzywa, ponieważ są bardzo zdrowe i mają dużo witamin.
- autor: Justyna Fabijańska
Stanowisko Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim w sprawie inicjatywy referendum lokalnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta
Rada Miejska w Nowym Dworze Mazowieckim, jako organ uchwałodawczy Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, działający wspólnie z Burmistrzem w celu rozwoju Miasta i dla dobra jego mieszkańców, wyraża stanowczy sprzeciw wobec inicjatywy referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta.
Niecały rok temu odbyły się wybory samorządowe. Podczas kampanii wyborczej, zgodnie z zasadami demokracji, pretendenci do funkcji związanych z zarządzaniem naszym miastem przekonywali naszych mieszkańców do swoich koncepcji rozwoju i programów wyborczych. Jak co cztery lata, mieszkańcy wyrazili swoje zdanie w akcie wyborczym, jak co cztery lata spodziewając się pełnej kadencji poświęconej pracy dla ich dobra. Ten dobry, służący miastu porządek funkcjonuje od ćwierć wieku, przynosząc naszej społeczności rozwój, którym można się pochwalić nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Niewiele jest bowiem tak niewielkich samorządów, które w tak krótkim czasie zyskałyby tak wiele. Do tego roku wystrzegaliśmy się, jako społeczność, walki w czasie pokoju, rozróby politycznej w trakcie spokojnej pracy, dążąc do stabilizacji, znając przykłady innych społeczności samorządowych, które poniosły smutne konsekwencje takich działań, zatrzymując się w rozwoju.
Niewielka grupa ludzi, identyfikowanych jako politycy, którzy ponieśli w minionych wyborach samorządowych klęskę, postanowiła podważyć od wielu lat funkcjonujący w naszym mieście porządek. Nie mając nic do zaproponowania postanowili zacząć burzyć, to co z takim mozołem wszyscy budowaliśmy. Ponieważ nie udało im się spełnić własnych ambicji w cyklu demokratycznym, chcą pójść na skróty i nie czekając na uczciwą konfrontację wyborczą, osiągnąć cele, których się można tyko domyślać. Demagogiczny przekaz z anonimowych ulotek i oskarżenia wysuwane bez dania racji nie dają żadnej wiedzy o ich motywacji.
Apelujemy do naszych mieszkańców, do społeczności lokalnej, aby zadać sobie pytanie: w związku z czym ta cała awantura o odwołanie Burmistrza Jacka Kowalskiego?
Czy w związku z tym, że wszystkie kontrole realizowane przez instytucje zewnętrzne w urzędzie kończą się opiniami pozytywnymi?
Czy w związku z tym, że jako jedyne, niewielkie przecież, miasteczko zdołaliśmy pod jego kierunkiem, wspólnym wysiłkiem doprowadzić do inwestycji międzynarodowego portu lotniczego, rozwijającego się najszybciej w Europie?
Czy w związku z tym, że Rada Miejska, wybierana w demokratycznych wyborach bezpośrednio przez mieszkańców wyraża co roku prawie jednogłośne uznanie dla pracy Burmistrza w absolutorium? Tak jest od wielu lat, mimo różnych składów osobowych Rady Miejskiej.
Czy w związku z tym, że nasze dzieci mogą korzystać ze szkół i przedszkoli zorganizowanych i wyposażonych na poziomie europejskim?
Czy w związku z tym, iż Miasto bardzo dobrze i w olbrzymim zakresie korzysta z funduszy zewnętrznych w porównaniu z innymi samorządami województwa mazowieckiego?
Czy może w związku z tym, że nasze dzieci i my sami możemy korzystać z nowoczesnych miejsc wypoczynku, rekreacji i zajęć sportowych: parków, placów zabaw, hal sportowych, basenu, ośrodków kultury?
Czy w związku z tym, że dzięki takiemu pokierowaniu rozwojem miasta buduje się wiele mieszkań i powstają ciągle nowe miejsca pracy?
Zarzuty stawiane publicznie i nie podpisane przez nikogo odnoszą się do spraw, które są celowo stawiane w negatywnym świetle.
Kredyt jest zwykłym sposobem pozyskania środków finansowych na rozwój zarówno w przypadku jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa jak i gospodarstwa domowego. O zadłużeniu decyduje Rada Miejska, która uchwala jego wysokość i cały budżet Miasta. To są decyzje podejmowane odpowiedzialnie i bezpiecznie – przynajmniej kilkaset gmin w Polsce ma znacznie gorsze wskaźniki, a mimo to korzysta z tej formy dofinansowania. Nie pozyskamy bowiem darmowych źródeł dotacji unijnych, korzystając z danej nam tylko raz szansy, nie posiadając wkładu własnego do każdego przedsięwzięcia.
Grupa niespełnionych polityków, o których słychać wyłącznie w czasie wyborów lub przy nagłaśnianiu bezpodstawnych oskarżeń, przekonuje mieszkańców, iż pozostajemy w tyle za jakimiś „okolicznymi miejscowościami”. Nie wymieniają tych miejscowości, wiedząc, że wszelkie dostępne fakty i opracowania przeczą temu.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty Rada Miejska wyraża opinię, że inicjatywa organizacji referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta jest szkodliwa dla rozwoju naszego Miasta, a pieniądze wydane na ten cel nie będą jedyną i największą stratą dla naszej społeczności.
Scena Zaułek - Lidia Stanisławska
Sympatyków piosenki literackiej zapraszamy na kolejny Bardzo Kulturalny Wieczór ze Sceną ZAUŁEK.
Na najbliższe spotkanie wielki propagator piosenki literackiej, poeta, kompozytor, bard i jednocześnie założyciel i gospodarz zaułkowych wieczorów Wojtek Gęsicki, zaprosił do Nowodworskiego Ośrodka Kultury znakomitą piosenkarkę i nietuzinkową postać polskiego show biznesu LIDIĘ STANISŁAWSKĄ
Lidia Stanisławska (ur. 17 października 1954 r. w Szczecinie) – artystka wszechstronna, piosenkarka o charyzmatycznym głosie oraz utalentowania i błyskotliwa pisarka i felietonistka. Debiutowała w 1973 roku na festiwalu koszalińskiej Giełdy Piosenki, gdzie zajęła pierwsze miejsce. W 1974 roku wystąpiła na XII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, podczas którego zdobyła wyróżnienie, śpiewając na koncercie debiutantów „Mikrofon dla wszystkich”. Jesienią 1974 roku rozpoczęła edukację w szkółce piosenkarskiej ZAKAR, prowadzonej w warszawskiej kawiarni „Bristol”. Jednocześnie podjęła studia na wydziale piosenkarskim Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina. W kolejnych latach aktywnie współpracowała i występowała z kabaretem „Pod Egidą”.
Podczas koncertu „Debiuty” na XIV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1976 roku wokalistka otrzymała wyróżnienie za piosenkę „Czułość”. Utwór „Dzwon znad doliny” z muzyką Leszka Bogdanowicza dotarł nawet do finału konkursu Grand Prix de Paris organizowanego w Paryżu dla utalentowanych debiutantów z całej Europy. Kolejny występ piosenkarki na Festiwalu w Opolu miał miejsce podczas jego XVI edycji w 1978 roku, gdzie zdobyła II nagrodę za interpretacje utworu „Gram w kiepskiej sztuce”. W tym samym roku wystąpiła w konkursie Sopot Festival 1978, na którym dzięki piosence „Gwiazda nad Tobą” zajęła trzecie miejsce, tuż za takimi światowymi sławami muzyki, jak Václav Neckář czy Ałła Pugaczowa. Po sukcesie utworu „Gwiazda nad Tobą” Lidia Stanisławska wydała w 1979 roku swoją debiutancką płytę o takim samym tytule. W międzyczasie wokalistka nagrała wokalizy do filmów „Palace Hotel”, „Sowizdrzał świętokrzyski” oraz „Wesela nie będzie”.
Reprezentowała Polskę na festiwalach w Niemczech, Bułgarii, Czechosłowacji, koncertowała we Włoszech, USA i Kanadzie. Wylansowała też przeboje: „Na zawsze mój” i „Z moich przeczuć”. W 1990 roku rozpoczęła współpracę z grupą Bogdana Lewandowskiego, co zaowocowało płytą „Inna twarz”. Jest autorką prawie wszystkich tekstów na tym krążku. Przez wiele lat towarzyszyła też na scenie Hance Bielickiej.
Występuje również w serialach telewizyjnych („Plebania”) i spektaklach teatralnych („Klimakterium”, „Kobiety w sytuacji krytycznej”, „Babski Kabaret. Old Spice Girls”).
Uchodzi za jedną z najweselszych postaci polskiego show-biznesu. Od kilkunastu lat zamieszcza swoje felietony „Anegdoty o artystach” na łamach „Teletygodnia”.
Jest autorką czterech książek – dwóch zbiorów anegdot o artystach „Gwiazdy w anegdocie” i „Gwiazdy w anegdocie 2”, książki - wywiadu z Januszem Zakrzeńskim „Co mi zostało z tych lat” oraz książki „Jak nie zrobić kariery”.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego1A
13 listopada 2015 r. godz. 19.00
Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury od 2 listopada 2015 r.
Ilość miejsc ograniczona.
Prawie miłość...śpiewa Lidia Stanisławska
- autor: NOK
Straż Miejska z wizytą w Filii Przedszkola nr 3
12 października dzieci z Filii Przedszkola nr 3 na ulicy Długiej 10, gościły niezwykłą osobę. Otóż tego dnia do przedszkolaków zawitała strażniczka miejska - Pani Małgosia. Pani Małgosia przedstawiła dzieciom swoją pracę, dzieciaki dowiedziały się czym w ogóle zajmują się strażnicy miejscy, jak wygląda ich mundur oraz jakie akcesoria posiadają (czapka, lizak, kamizelka odblaskowa). Podczas spotkania przedszkolaki zdobyły wiedzę i utrwaliły dotychczasowe wiadomości o bezpiecznym korzystaniu z chodnika, przechodzeniu przez jezdnię, jeździe w foteliku w aucie, zapinaniu pasów, zakazie gry w piłkę na ulicy oraz o zakazie jazdy na wrotkach na ulicy.
Jednak wielki entuzjazm wśród przedszkolaków wzbudziły elementy uposażenia, które można było dotknąć i przymierzyć. Dzieci robiły sobie zdjęcia w czapce, kamizelce i z lizakiem w ręku. Na zakończenie pani Małgosia obdarowała dzieci z grupy „Żabki” i „Słoneczka”, prezentami w postaci słodyczy, odblaskowych opasek na rękę oraz kolorowanek o tematyce bezpiecznego korzystania z ulicy. Natomiast przedszkolaki w podzięce pani Małgosi za przybycie, wyrecytowały wierszyk „Przejście przez pasy” oraz wręczyły piękne serce ułożone z dłoni z imionami dzieci z grupy „Słoneczka”, a dzieci z grupy „Żabki” wręczyły papierowe kwiatki.
Przedszkolaki były bardzo zainteresowane spotkaniem i z niecierpliwością czekają na następne.
- autor: Małgorzata Zawadzka
NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki - AZS AWF UKSW Warszawa 1:3
Zapraszamy do obejrzenia meczu siatkówki o mistrzostwo II ligi kobiet NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki vs. AZS AWF UKSW Warszawa, który odbył się 24.10.2015r. w hali Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki - AZS AWF UKSW Warszawa 1:3 1. set a
NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki - AZS AWF UKSW Warszawa 1:3 1. set b
NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki - AZS AWF UKSW Warszawa 1:3 2. set a
NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki - AZS AWF UKSW Warszawa 1:3 2. set b
NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki - AZS AWF UKSW Warszawa 1:3 3. set
NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki - AZS AWF UKSW Warszawa 1:3 4. set a
NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki - AZS AWF UKSW Warszawa 1:3 4. set b
- autor: Paweł / XoNoX
Trening pamięci
Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku
w Modlinie Twierdzy
zaprasza
w środę 28 października 2015 r. o godz. 17.00
do Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy
(sala nr 5)
na spotkanie
z panią psycholog Wandą Uszok
Temat spotkania: „Trening pamięci”.
Mile widziane osoby, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę z różnych dziedzin, spotkać się przy kawie lub herbacie w miłym towarzystwie pań i panów.
- autor: Ryszard Nowak
Podróż w czasie po Twierdzy Modlin
Dzień Nauczyciela w ZS3
Jest taki szczególny dzień w roku, kiedy to nasi Nauczyciele obdarowywani są serdecznymi życzeniami, kwiatami i uśmiechami. To Dzień Nauczyciela.
Tym razem przygotowaliśmy dla naszych Pedagogów „Koncert życzeń”, który z wdziękiem poprowadzili: Julia Kęcińska i Filip Filipiak. Były rymowane życzenia i piosenki z dedykacjami.
W imieniu rodziców życzenia, gronu pedagogicznemu i innym pracownikom szkoły, złożyły Panie z Rady Rodziców: Marianna Dąbkowska i Izabela Kręźlewicz.
Nasz wzrok przykuwała wyjątkowa scenografia, którą tworzyły portrety Wychowawców. Uroda, wdzięk i uśmiech naszych Pań zostały utrwalone na obrazach przez samych uczniów, przy „niewielkiej” pomocy P. Małgorzaty Widz i P. Doroty Tendery.
Oczywiście nie mogło zabraknąć upominków. Nauczyciele zostali obdarowani, cieszącymi oko i podniebienie, ciasteczkami w kształcie serc lukrowanymi w „koronkowy” wzór. Te artystyczne wypieki to zasługa P. Doroty Tendery.
Reżyserem i współautorem scenariusza uroczystości była P. Małgorzata Krupka.
Zachęcamy do obejrzenia albumu fotograficznego. Zobaczycie tam wspomniane portrety i ciasteczka.
Kochani Nauczyciele - jeszcze raz, życzymy Wam wszystkiego najlepszego!
- autor: Elżbieta Szałkowska
Sen Damiana Boguszewskiego
W piątkowy wieczór 16 października 2015 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż młodego artysty z Legionowa, Damiana Boguszewskiego. Pan Damian jest z wykształcenia metaloplastykiem, zajmuje się również dekoratorstwem i grafiką. Przygodę z malarstwem rozpoczął w 2000 roku. Jak sam stwierdził, kolor był mu zawsze bliski; tak też powstały przepiękne prace malarskie, które pokazał w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Ekspozycja jest przekrojem jego twórczości od samych początków do chwili obecnej. Głównym tematem swoich prac uczynił kobiety – tajemnicze, eleganckie, demoniczne, anielskie, kuszące. Jak sam mówi, kobieta to matka natura, główna aktorka narodzin, inspiratorka wrażliwości. Dlatego też jest mu tak bliska. Oprócz przedstawień płci pięknej jego obrazy są inspirowane secesją oraz klasyką malarstwa europejskiego, a także, zwłaszcza najnowsze, bajkami i baśniami z dzieciństwa. Ten najnowszy cykl artysta nazwał „Sen”, tak samo jak tytuł wystawy w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Podczas wernisażu cykl ten zwrócił szczególną uwagę dzieci, które z ogromnym zainteresowaniem i bardzo wnikliwie oglądały każdy obraz, z radością dostrzegając w nich ulubione postaci. Bardzo nas cieszy, że wernisaż skupił liczną grupę odbiorców o tak różnym wieku – od dzieci do osób dorosłych, gdyż zdecydowanie warto zapoznać się bliżej z malarstwem Damiana Boguszewskiego. Do czego gorąco zapraszamy do naszej galerii „Łącznik” w Nowodworskim Ośrodku Kultury, ul. I. Paderewskiego 1A. Wystawa potrwa do 18 listopada 2015 r.
- autor: NOK
Ekologia dla najmłodszych
Ekologia to ważna dziedzina w naszym życiu i dlatego w sobotę, 17 października br. do Nowodworskiego Ośrodka Kultury zaprosiliśmy Teatr „Złoty Dukat” ze spektaklem pt. „Sprzątanie lasu”. Bohaterowie przedstawienia: Leśniczy, Zając, Strażak i Agatka uczyli prawidłowych zachowań ekologicznych i dbałości o środowisko. Wielkim zaskoczeniem była scena z kłębami dymu, w której dzieci musiały pomóc Strażakowi w ugaszeniu pożaru oraz nauczyć się numerów alarmowych. Barwne stroje i radosne piosenki to wielkie atuty tego przedstawienia wspomagające jego przekaz. Dzieci z przejęciem malującym się na twarzach śledziły perypetie bohaterów reagując żywo na wszystkie nieekologiczne zachowania. Wierzymy, że edukacyjne treści tego spektaklu pozostaną w ich pamięci i zachowaniu na zawsze, a nasz ośrodek będzie miał w tym swój mały udział.
- autor: NOK
NOSiR NDM vs. AZS AWF UKSW Warszawa
Twój nowy wizerunek - warsztaty z wizażu dla Ciebie
Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu Piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeżeli nie nosimy go w sobie.
NAUCZ SIĘ JAK BYĆ PIĘKNĄ
KAŻDEGO DNIA
ZAPISY ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:
Hotel BEST WESTERN Airport Modlin, ul. Paderewskiego 1c, Nowy Dwór Mazowiecki
Dział Marketingu: tel.22 785 7 100/400, e-mail:marketing@bwam.pl
- autor: Barbara Stawiarska
Z Osiedla Młodych odłowiono 5 dzików
Od kilku dni do Burmistrza Miasta i Straży Miejskiej napływa coraz więcej zgłoszeń o dzikach plądrujących tereny Oś. Młodych. Wczoraj wieczorem tuż przed godz. 19-tą do SM wpłynęło zgłoszenie od mieszkanki ul. Okulickiego, że w pobliżu bloków 1/3/5 przebywa stado dzików. Po potwierdzeniu tej informacji przez patrol SM przekazano tę informację Łowczemu. Późnym wieczorem Łowczemu udało się 5 dzików odłowić.
Zostały one wywiezione poza teren miasta. Kolejne próby odłowienia będą kontynuowane.
Kolejne laury dla nowodworskich wokalistów
Wspaniale reprezentuje nasze miasto Paweł Ziółkowski, po Brązowej Agnieszce wyśpiewanej podczas VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Inspiracji Twórczością Agnieszki Osieckiej "Taką nas ścieżką poprowadź" 10.10.2015r. 17 października br. podczas V Festiwalu Poezji Śpiewanej "Powrót do Krainy Łagodności" w Wieliszewie wyśpiewał wyróżnienie. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Naszych wokalistów przygotowuje do koncertów Pani Alicja Kabacińska, której również ślemy niskie pokłony.
Posłuchajmy zatem jak zaśpiewał Paweł.
Kolejny, trzeci w ciągu dwóch tygodni, sukces młodej nowodworskiej wokalistki. Basia Małecka na V Festiwalu Poezji Śpiewanej "Powrót do Krainy Łagodności" w Wieliszewie, w dniu 17.10.2015 r., w kategorii do 18 roku życia, wyśpiewała I nagrodę. Serdecznie gratulujemy Basi kolejnego sukcesu.
Tak zaśpiewała w koncercie laureatów.
- autor: NOK
Światowy Dzień Seniora w NDM
16 października nowodworscy seniorzy uroczyście obchodzili Światowy Dzień Seniora. Jak co roku impreza z udziałem członków Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, władz miasta oraz zaproszonych gości odbyła się w lokalu Relax.
Tradycją stały się już spotkania okolicznościowe z okazji Światowego Dnia Seniora, który obchodzony jest 1 października.
Organizatorem obchodów był nowodworski oddział Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Na sali lokalu Relax jak zawsze zebrali się członkowie Związku i zaproszeni goście, wśród których obecni byli burmistrz Jacek Kowalski, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski, wiceprzewodniczący Jerzy Plackowski, radna Krystyna Nasiadka, przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji wspierających związek oraz sponsorzy.
Najpierw zebrani mogli wysłuchać krótkiego koncertu trójki młodych ludzi, szlifującej wokal pod kierunkiem p. Alicji Kabacińskiej. Młodzież przepięknie zaśpiewała wspaniałe przeboje m.in. „Na całych jeziorach ty”, „Nie płacz Ewka” czy hit Kabaretu Starszych Panów „Portugalczyk Osculati”.
Po koncercie wszystkich obecnych na sali powitała Krystyna Kocan – szefowa oddziału nowodworskiego Związku. Przedstawiła krótki referat nt. historii ustanowienia obchodzonego święta oraz innych ważnych dla tej grupy społecznej dat. W swoim wystąpieniu podkreśliła godność ludzi starszych, ich wartość dla społeczeństwa ogromną rolę działań kulturalnych, edukacyjnych i wszelkich inicjatyw wpływających na integrację seniorów ze społeczeństwem.
Nie szczędziła podziękowań i pochwał pod adresem władz Nowego Dworu za, jak to ujęła, stałą obecność w życiu Związku i wspieranie jego działań na rzecz osób starszych. „Władze miasta są obecne na wszystkich naszych spotkaniach, co świadczy o ich trosce i opiece wobec seniorów” mówiła Krystyna Kocan.
W dalszej części swego wystąpienia zapoznała zebranych z nową inicjatywą na szczeblu centralnym tj. Obywatelskim Parlamentem Seniorów. Przedstawiła cele tej organizacji, oraz przybliżyła władze i osoby ją popierające. Wśród tych ostatnich znaleźli się m.in. Premier Ewa Kopacz, Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa Błońska i Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. We władzach Parlamentu są przedstawiciele ZERiI m.in. p. Janusz Czyż – dobrze znany nowodworskiej organizacji, częstokroć uczestniczący w nowodworskich obchodach Dnia Seniora i Dnia Inwalidy, przewodniczący zarządu okręgu ZERiI.
Przewodnicząca przedstawiła także sprawozdanie z działalności Związku w 2015 roku oraz plany na najbliższe miesiące.
Na koniec podziękowała wszystkim instytucjom za wsparcie jakie okazują organizacji, bez czego podobne jak to październikowe spotkania nie mogłyby się odbyć.
Burmistrz Jacek Kowalski w towarzystwie przewodniczącego Krzysztofa Bisialskiego złożyli na ręce p. Kocan kwiaty oraz życzenia. Burmistrz zachęcił też wszystkich zebranych na sali do dalszej aktywności w życiu społecznym, do pogłębiania wiedzy i zainteresowań m.in. poprzez uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z kolei przewodniczący Bisialski zapewnił o dalszym wsparciu Rady Miejskiej dla działań Związku. Na koniec życzyli wszystkim udanej zabawy.
- autor: Aneta Pielach – Pieścieniak
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa na rekord Guinnessa
W piątek 16.10.2015r. od godz. 12.00 do 12.30, około 100 uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim włączyło się do akcji bicia rekordu Guinnessa. Uczniowie oraz strażacy przez 30 minut prowadzili resuscytacje krążeniowo-oddechowe. W całej Polsce w akcji brało udział około 990 szkół, instytucji, jednostki OSP i PSP. Wszystko wskazuje na to, że rekord został pobity! - mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP. Zadeklarowana liczba uczestników wyniosła ponad 88 tysięcy osób! Akcję zorganizowała Ochotnicza Straż Pożarna - Ratownictwo Wodne, przy współpracy p. Małgorzaty Wójcik ze Straży Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim.
Strażacy dziękują za fantomy, które zostały użyczone od Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Maz. oraz przez firmę Reckitt Benckiser w Nowym Dworze Maz.
- autor: Norbert Wysocki
Uroczyste odsłonięcie pomnika Tajnej Organizacji Nauczycielskiej i obchody 110. rocznicy powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego.
„Żeby Polska (…) była Polską”
Jan Pietrzak
Społeczność szkół naszego powiatu, zarząd i członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego, włodarze miasta, reprezentacje władz państwowych i samorządowych powiatu nowodworskiego, a także mieszkańcy Modlina – my wszyscy, uczestniczyliśmy w niezwykłym, historycznym wydarzeniu.
8 października 2015 roku na terenie naszej szkoły został odsłonięty pomnik upamiętniający bohaterów Tajniej Organizacji Nauczycielskiej oraz uświetniający 110. rocznicę powstania ZNP.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w modlińskim kościele, którą celebrował Ks. Dziekan Andrzej Redmer. Eucharystię uświetniła obecność licznych pocztów sztandarowych okolicznych szkół i ZNP. Ks. Proboszcz w homilii podkreślił bohaterstwo nauczycieli TON-u, a szczególnie prekursorki szkolnictwa na naszym terenie - Pani Zofii Dobrowolskiej. Ta postać to legenda naszej szkoły; osoba, która poświęciła swoje życie krzewieniu oświaty. Po wojnie zainicjowała budowę modlińskiej szkoły i była jej pierwszym kierownikiem.
Podczas dalszej części uroczystości Pani Z. Dobrowolska została, na mocy uchwały Rady Miejskiej, pośmiertnie odznaczona tytułem Honorowego Obywatela Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
Po zakończeniu uroczystości w kościele, nastąpił przemarsz pod pomnik na ulicę Szkolną, gdzie odbyło się odsłonięcie, poświęcenie i złożenie wieńców.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się do budynku ZS nr 3, gdzie w imieniu Gospodarza – Pani Dyrektor Marioli Zielińskiej, spotkanie rozpoczął i poprowadził Pan Mariusz Ziółkowski – absolwent naszej szkoły.
Głos zabrała Prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Nowym Dworze Mazowieckim Pani Agata Busłajew, która przedstawiła rys historyczny Związku Nauczycielstwa Polskiego i zasługi tej organizacji w walce o upowszechnienie oświaty i zapewnienie nauczycielom odpowiedniego statusu.
Zgromadzeni, z wielkim zainteresowaniem, obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Nauczyciele Tajnego Nauczania powiatu nowodworskiego i ich losy”. Mogliśmy poznać interesujące biografie wybitnych nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej: Benigny Piotrowskiej-Kołodziejskiej, Czesława Korola, Wandy Marii Jankowskiej, Marii Budkiewicz, Stanisławy Gronek i wspomnianej już Zofii Dobrowolskiej.
Następnie głos zabrał Wiceprezes Zarządu Głównego ZNP Krzysztof Baszczyński, który mówił o historii, ale też o aktualnych problemach z jakimi boryka się polska szkoła.
Odczytano także listy gratulacyjne od: Pana Marszałka Adama Struzika, Pani Poseł Jadwigi Zakrzewskiej, Pani Starosty Magdaleny Biernackiej.
Hołd nauczycielom TON oddali też: Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki – Pan Jacek Kowalski i Przewodniczący Rady Miejskiej – Pan Krzysztof Bisialski. Panowie złożyli ponadto życzenia członkom ZNP z okazji 110. rocznicy powstania związku.
Szczególnie podniosłym momentem było wręczenie odznaczeń. Medalem Komisji Edukacji Narodowej zostały uhonorowane Panie: Wioletta Rzeszot i Dorota Zimińska. Złote Odznaki ZNP wręczono Nauczycielkom: Hannie Kramarskiej, Ewie Rudnickiej, Beacie Kielar, Hannie Twardowskiej.
Po części oficjalnej, przyszedł czas na program artystyczny przygotowany przez młodzież naszego gimnazjum. Uroczym momentem było ślubowanie uczniów klas I. Maluchy, z rozczulającą szczerością, przyrzekały, że będą chętnie się uczyły i rozwijały relacje koleżeńskie.
Jeszcze słodki akcent na zakończenie uroczystości – Goście i delegacje klas zostali zaproszeni do degustacji tortu.
110 lat chlubnej historii;
40 000 dni troski o wykształcenie młodego pokolenia;
250 000 członków organizacji;
liczni bohaterowie, których celem nadrzędnym, nawet w czasie okupacji, było niesienie „kaganka oświaty”.
To sedno pięknej uroczystości, której jako szkoła, mieliśmy zaszczyt przewodniczyć.
Honorowy patronat nad uroczystością objęli:
- Pan Sławomir Broniarz – Prezes ZNP,
- Pani Jadwiga Zakrzewska – Poseł na Sejm RP,
- Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego,
- Pani Magdalena Biernacka – Starosta Nowodworska,
- Pan Jacek Kowalski – Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki,
- Pan Krzysztof Bisialski - Przewodniczący Rady Miejskiej.
- autor: Monika Zakrzewska-Walczak
Zajęcia wyjazdowe UTW
Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku
w Modlinie Twierdzy
zaprasza
w środę 21 października 2015 r.
na zajęcia wyjazdowe
do klasztoru ojców kapucynów w Zakroczymiu
Wyjazd sprzed Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy o godz. 16:40.
Chętni proszeni są o kontakt telefoniczny: 602-757-857.
- autor: Ryszard Nowak
Obóz sportowy
Udany start nowodworskiej kajakarki w Pucharze Nadziei Olimpijskich Bydgoszcz 2015
W regatach uczestniczyły 24 reprezentacje z całego świata, wystartowały nawet zespoły Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii. Do rywalizacji przystąpiło ponad 600 zawodników z całego świata. W juniorkach młodszych Polskę reprezentowała zawodniczka sekcji kajakowej NOSiR Klaudia Szulecka.
Pierwszego dnia zawodów Klaudia wystartowała w osadzie C-2 z Julią Walczak z OKSW Olsztyn w wyścigu na 1000 m. Ta młoda osada do tego ważnego startu przygotowywała się na zgrupowaniach szkoleniowych Kadry Narodowej w Wałczu, gdzie zawodniczki miały idealne warunki do treningu. To był pierwszy start w międzynarodowych zawodach tych młodych zawodniczek i od razu bardzo udany. Dziewczyny rewelacyjnie walczyły podczas całego wyścigu o brązowy medal, niestety Niemki okazały się szybsze o 0,3 sek. Nasze zawodniczki ostatecznie przypłynęły na 4 pozycji. W następnym dniu rywalizacji zawodniczki i zawodnicy rywalizowały na 500 m i tak pierwsza do boju w finale po udanych eliminacjach ruszyła nasza zawodniczka Klaudia Szulecka w C1 500 m. Żeby dostać się do ścisłego finału trzeba było w swoim wyścigu eliminacyjnym przypłynąć na pozycjach 1-3 i to się naszej zawodniczce udało, reszta zawodniczek walczyła o finał w półfinałach. Klaudia to tegoroczna Mistrzyni Polski właśnie na 500 m i z tym dystansem wiązaliśmy największe nadzieje. Już od startu dziewczyny toczyły zażartą walkę, po połowie dystansu utworzyła się wyraźna czteroosobowa czołówka, dwie Węgierki, Czeszka i Klaudia. Zacięta walka trwała do samej mety, złoto i srebro dla Węgierek o brązie decydował fotofinisz i znów zabrakło setne sekundy do brązowego medalu. Kolejne 4 miejsce tak nielubiane przez sportowców, tym bardziej, że setne sekundy od medalu. W tym wyścigu startowała jeszcze jedna Polka, która zajęła 8 pozycję. Dwa razy 4 miejsce w tak prestiżowych międzynarodowych zawodach, to moim zdaniem wielki sukces tej młodej 15 letniej nowodworskiej kajakarki. Polska punktowo uplasowała się na 3 pozycji na 24 startujące kraje i Klaudia miała w tym duży udział. Jak sama nazwa zawodów wskazuje (Puchar Nadziei Olimpijskich) Klaudia obok naszej starszej już utytułowanej Doroty jest naszą nadzieją Olimpijską na Olimpiadę w Tokyo 2020 r. Jej upór i ciężka praca na pewno pozwolą jej w przyszłości walczyć na najważniejszych światowych zawodach kajakarskich.
Trener sekcji kajakowej
Mariusz Szałkowski
Żabki i Słoneczka na wycieczce w Płocku
Wycieczka do ZOO była kolejnym miłym wydarzeniem w życiu dzieci z Filii PP3. Otóż pewnego ciepłego wrześniowego dnia, wybrały się one do Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały lwy, lamparty, słonie indyjskie, zebry, pingwiny. Dowiedziały się również, że w płockim ZOO żyje jedno z najstarszych zwierząt w Polsce, mianowicie 85-letnia samica aligatora Marta. Swoim śmiechem powitał maluchy osioł Marcin. Największą atrakcją było dla dzieci Mini ZOO, gdzie mogły samodzielnie pobawić się z przyjaznymi kózkami oraz nakarmić je. Po powrocie do placówki przedszkolaki dzieliły sie swoimi wrażeniami po odbytej wycieczce.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Monika Zarzycka - ultramaratonka z Nowego Dworu
11 października br. odbył się III ultramaraton Bieszczadzki. W imprezie wzięła udział nasza mieszkanka – Monika Zarzycka.
Start i meta zlokalizowane były w miejscowości Cisna. Trasa o długości około 52 kilometrów prowadziła w stronę Ustrzyk Górnych do Przełęczy nad Roztokami Górnymi, później trzeba było wbiec na Berdo, następnie wspiąć się na Hyrlatą, Rosochę i zbiec do Roztok Górnych. Stamtąd trzeba było wspiąć się na Okrąglik a z niego na Jasło, Szczawnik i na Małe Jasło skąd ostatecznie zbiegało się do mety.
Trasa prowadziła niebieskim i czerwonym szlakiem, suma podbiegów i zbiegów wynosiła +/- 2648m. Pogoda nie sprzyjała, temperatura była bliska 0 stopniom i wiał porywisty, mroźny wiatr. Limit czasu do pokonania tego trudnego dystansu wynosił 9h. Monice udało się go pokonać w 7h i 42min.
W biegu wystartowały 642 osoby, jednak ukończyło 623. Do pokonania takiej trasy i takiego dystansu potrzebne są miesięczne treningi. Monika w tym roku ma już za sobą m.in. 4 maratony, etapowy bieg na 100 km i etapowy górski bieg rzeźnika na 76 km.
Warto wystartować w takim biegu ze względu na piękne krajobrazy, wspaniałą atmosferę, aby sprawdzić swoją wytrzymałość oraz kondycję na takich wzniesieniach. Gratulujemy wspaniałych osiągnięć.
- autor: emka
Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki z PP3
Miesiąc wrzesień w Filii PP3 przy ulicy Długiej 10 w grupie „Słoneczek”, minął bardzo smacznie i zdrowo. Otóż dzieci wraz z Paniami postanowiły zrobić na zajęciach sałatkę owocową. Dzieci umyły rączki, ubrały fartuszki oraz chustki na głowy i ochoczo zabrały się do pracy. Przygotowanie sałatki dało dzieciom wiele radości oraz uświadomiło jak ważną rolę pełnią witaminy w życiu każdego człowieka. Po tak smacznym i kolorowym dniu, przedszkolaki przekonały się, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Dlatego z myślą o pysznych witaminach postanowiły zrobić sok bez dodatku cukru i konserwantów. Jednak zanim wszyscy przystąpili do pracy, przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia soku czyli sokowirówką oraz z zasadami bezpieczeństwa. Kolejno podchodziły i wkładały owoce i warzywa do dyszy sokowirówki. Następnie degustowały sok, określały kolor i smak. Wszystkim bardzo smakował samodzielnie zrobiony napój.
Panie nauczycielki oraz dzieci z grupy „Słoneczka” jeszcze raz dziękują Pni Małgosi - mamie Michała za udostępnienie sokowirówki i pomoc.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Król Belgów w Nowym Dworze Mazowieckim!
14 października gościliśmy w Nowym Dworze Mazowieckim króla Belgów, Filipa I. Powodem wizyty było otwarcie magazynu wysokiego składowania w firmie La Lorraine Bakery Group. W otwarciu wziął również udział burmistrz Jacek Kowalski.
Nowodworskie firmy rozwijają się. Znakomitym przykładem jest La Lorraine Bakery Group, która w październiku uruchomiła w pełni zautomatyzowany magazyn mroźni wysokiego składowania. Jest to wysoka na 41 metrów konstrukcja zbudowana w technologii silosu o wewnętrznym układzie półek, który może pomieścić nawet 16 tys. palet ładowanych i składowanych w sposób całkowicie automatyczny – za pomocą dźwigów.
Supernowoczesny magazyn jest częścią programu inwestycyjnego firmy, którego wartość opiewa na 50 mln euro. Jak zapewnia inwestor, dzięki temu możliwe będzie podwojenie mocy produkcyjnych.
W otwarciu inwestycji wziął udział król Belgów Filip I. Przecięcia wstęgi dokonał wspólnie z burmistrzem Nowego Dworu mazowieckiego Jackiem Kowalskim, dyrektorem generalnym La Lorraine Bakery Group Guido Vanherpe, general manager’em w La Lorraine Polska Arturem Starekiem.
La Lorraine Bakery Group to rodzinna firma belgijska z 75. letnią tradycją. Specjalizuje się w przetwórstwie zbóż oraz produkcją piekarniczą. 15 lat temu firma rozpoczęła długoterminową strategię ekspansji na kraje Europy Wschodniej, stając się jednym z liderów rynku mrożonych produktów piekarniczych, między innymi także w Polsce.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: La Lorraine Bakery Group
Pięknieje nasze Osiedle
Zarząd Osiedla nr 3 serdecznie zaprasza Mieszkańców na jesienne spotkanie przy kawie i herbacie z okazji ogłoszenia wyników konkursu "Pięknieje nasze Osiedle".
Spotkanie odbędzie się 20 października br. o godzinie 17.00 w siedzibie PZW przy ul. Sukiennej.
- autor: Jolanta Wacławek
Historia Kowalskich
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na projekcję filmu pt. "HISTORIA KOWALSKICH" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego.
Jesienią 1942 roku, Adam i Bronisława Kowalscy z Ciepielowa ukryli swoich sąsiadów, Elkę Cukier i Bereka Pinechesa, syna ciepielowskiego krawca...
6 grudnia 1942 roku o świcie oddział niemieckiej żandarmerii otoczył dom Kowalskich, a także domy również podejrzewanych o udzielanie pomocy Żydom, Obuchiewiczów, Kosiorów, Skoczylasów...
Próba fabularnej rekonstrukcji życia miasteczka Ciepielów koło Radomia, zwłaszcza stosunków polsko-żydowskich oraz tragicznych wydarzeń z dnia 6 grudnia 1942 roku, dopełniana relacjami naocznych świadków.
Film jest elementem programu "Życie za Życie".
Po projekcji odbędzie się spotkanie z jednym z twórców filmu MACIEJEM PAWLICKIM.
Spotkanie poprowadzi Witold Stelmaski.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
21 października 2015 r. godz. 19.00
WSTĘP WOLNY
- autor: NOK
Złota i Brązowa Agnieszka dla naszych reprezentantów
5 października 2015 r. w zespole szkół im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie odbył się VIII Przegląd Artystycznych Inspiracji Twórczością Agnieszki Osieckiej "Taką nas ścieżką poprowadź", w którym uczniowie Alicji Kabacińskiej - reprezentanci Nowodworskiego Ośrodka Kultury osiągnęli kolejne sukcesy:
- w kategorii szkól ponadgimnazjalnych Złotą Agnieszkę wyśpiewała Barbara Małecka,
- w kategorii szkół pomaturalnych Brązową Agnieszkę wyśpiewał Paweł Ziółkowski.
Systematyczna praca w sekcji wokalnej prowadzonej przez Panią Alicję Kabacińską przynosi efekty. SERDECZNIE GRATULUJEMY.
Filmik z koncertu laureatów i wręczenia nagród w Przeglądzie.
NOSiR NDM vs. ŁKS Łódź
Pożegnanie Lata w Publicznym Przedszkolu nr 3
23 września 2015 roku dzieci, nauczyciele oraz rodzice z PP3 pożegnali lato a przywitali jesień. Otóż tego dnia rozpoczęła się impreza plenerowa dla dzieci i ich rodzin pod hasłem „Podróże małe i duże", prowadzona przez artystów Agencji Artystycznej „Prima".
Wszyscy doskonale bawili się podróżując po różnych krajach Europy. Przedszkolaki utrwaliły wiedzę o krajach Unii Europejskiej, gdyż temat ten był jednym z zadań dydaktyczno-wychowawczych, realizowanym w roku szkolnym 2014/ 2015. Animatorzy wprowadzili wszystkich w świat tańców, pląsów i zabaw. Niektóre dzieci oraz ich rodzice miały okazję założyć strój indiański i rywalizować między sobą w wyścigach konnych. Radości nie było końca. Po tańcach i zabawach nadszedł czas na zjedzenie świeżo pieczonej kiełbaski z grilla oraz skosztowanie poczęstunku zorganizowanego przez rodziców. Wszyscy świetnie się bawili i miło spędzili czas, a radość ze wspólnej zabawy sprawiła, że atmosfera w naszym przedszkolu przez dłuższy czas była naprawdę gorąca. Lato zagościło na dłużej, nie chciało odejść ze Słonecznej Krainy, którą jest Publiczne Przedszkole nr 3.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Towarzysko z okazji jubileuszu - Świt Nowy Dwór Maz. vs. Legia Warszawa
Mimo październikowej aury w niedzielę, 11 października na nowodworskim stadionie było gorąco. Świt z okazji swojego 80-lecia zmierzył się w meczu pokazowym z Legią Warszawa. 10-krotny mistrz Polski co prawda wygrał 6:0, ale w tym starciu najbardziej liczyła się atmosfera, a ta była wspaniała!
Kibice dopisali. Na stadionie pojawiło się kilka tysięcy fanów obu drużyn. Oni też przygotowali specjalną oprawę niedzielnego widowiska – ogromne banery, flagi i towarzyszący każdej minucie meczu gorący doping.
Nowodworskich piłkarzy dopingował także burmistrz, Jacek Kowalski, który oglądał mecz w towarzystwie ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego i wiceministra tegoż resortu Jana Grabca oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Bisialskiego.
Legia całe spotkanie dominowała nad niżej notowaną drużyną Świtu co odzwierciedla wynik meczu – 6:0 dla drużyny wojskowych. Gole strzelali: wychowanek Świtu Michał Kucharczyk, Prijović, Bereszyński, Saganowski (2 bramki) i Piech. Dla Legii było to pierwsze spotkanie pod wodzą nowego trenera – Stanisława Czerczesowa.
Z okazji jubileuszu nie mogło oczywiście zabraknąć okolicznościowego tortu dla zacnego Jubilata. Mogli go skosztować najmłodsi zawodnicy Świtu, którzy wyprowadzali zawodników obu drużyn na murawę. Kibice wykorzystali okazję i robili sobie pamiątkowe zdjęcia ze swoimi ulubieńcami. Z kolei piłkarze spisali się na medal. Z cierpliwością pozowali do zdjęć i rozdawali autografy swoim fanom.
Wszystko to odbyło się w zmieniającym się otoczeniu miejskiego zaplecza sportowego bowiem po zakończeniu spotkania odbyło się oficjalne otwarcie trybun i budynku, w którym znajdują się szatnie dla zawodników, pokoje sędziowskie oraz trybuna VIP.
Składy zespołów:
Świt: Dawid Kędra – Michał Steć, Przemysław Szabat, Piotr Gurzęda, Łukasz Kominiak - Paweł Broniszewski, Filip Kowalczyk, Marcin Kozłowski, Patryk Koziara, Jewhen Radionow – Piotr Basiuk.
Rezerwowi: Radosław Libera, Rafał Maciejewski, Karol Drwęcki, Rafał Pachelski, Sebastian Cuch, Marcin Podsiadlik, Jakub Mażysz, Mateusz Bramowicz, Piotr Cichocki, Adam Trojak, Patryk Turko.
Legia: Dusan Kuciak – Łukasz Broź, Jakub Rzeźniczak, Igor Lewczuk, Tomasz Brzyski – Dominik Furman, Michał Kopczyński – Bartosz Bereszyński, Guilherme Costa Marques, Michał Kucharczyk – Aleksandar Prijović.
Rezerwowi: Arkadiusz Malarz, Robert Bartczak, Branimir Galić, Marek Saganowski, Arkadiusz Piech.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak, Martyna Kordulewska; foto: Michał Kulesza, Jakub Włodarski
"Między łóżkami" w Capitolu
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza do teatru CAPITOL na komedię w reż. Artura Barcisia "MIĘDZY ŁÓŻKAMI".
"Między łóżkami" - to inteligentna komedia Norma Fostera składająca się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, ale również wzruszajace losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. Wszystko dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko. Para 50-latków godzących się uprawiać sex na antenie radiowej, włamywacze zawodowiec i amator-księgowy, starzejąca się gwiazda rocka Tommy Quick i jego młodociana fanka pragnąca przeżyć z nim ten pierwszy raz, szef clubu go-go, który musi zwolnić nieudolną striptizerkę, taksówkarka bez zmysłu orientacji w terenie i inni. W sumie 15 postaci brawurowo granych przez piątkę znakomitych aktorów. Doskonała zabawa, ale rownież refleksja i wzruszenie. Po prostu dobry teatr.
Obsada:
Katarzyna Skrzynecka/joanna Kurowska,
Katarzyna Ankudowicz/Maria Niklińska,
Artur Barcis,
Leslaw Żurek/Robert Majewski,
Radosław Pazura.
Reżyseria: Artur Barciś.
Tłumaczenie: Miroslaw Połatyński.
Scenografia: Krzysztof Kelm.
Kostiumy: Grazyna Gudejko i i Bartek Gudejko.
Muzyka: Piotr Hajduk
Wyjazd: 13.12.2015 r. godz. 14:30.
Koszt (bilet i transport) 124 zł.
Zapisy i wpłaty do dnia 26.10.2015 r. - ilość miejsc ograniczona.
ŻYCZYMY DOBREJ ZABAWY
Dzień Edukacji Narodowej
NOSiR NDM vs. ŻUBRY Białystok
Pechowa trzynastka
W nocy z 12/13.10.br. ok. godz. 3.25 operator monitoringu miejskiego wypatrzył na ul. Lotników dwóch mężczyzn kradnących z posesji duże przedmioty. Natychmiast powiadomił Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji. Po podjęciu czynności jeden z mężczyzn został ujęty. Nagranie zostało zabezpieczone do celów procesowych, a dalsze czynności prowadzi policja.
Zbiórka elektroodpadów
Z wizytą w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT
Uczniowie kl. IIa i IIIA Publicznego Gimnazjum nr 3 w Nowym Dworze Maz. byli na wycieczce w Muzeum Techniki w Warszawie.
Z przewodnikiem p. Leszkiem zwiedzali poszczególne ekspozycje poznając historię techniki, jej rozwój od najstarszych czasów do zdobyczy XXI wieku. Uczestniczyli w lekcji muzealnej „od dorożki do mercedesa”, pokazie „Szklana panienka” poznając nowinki motoryzacji oraz anatomiczną budowę człowieka. Po krótkim spacerze ulicami Chmielną, Nowy Świat, Marszałkowską wjechali na taras widokowy XXX piętra Pałacu Kultury Nauki, skąd podziwiali panoramę stolicy.
Wycieczka wzbogaciła wiedzę młodzieży, dostarczyła wiele estetycznych przeżyć.
- autor: M. Rączka
Duch Charlesa Mingusa w NOK-u
Nowodworscy sympatycy dobrej muzyki uczestniczyli we wspaniałym wydarzeniu artystycznym jakie miało miejsce 7 października br. w sali Nowodworskiego Ośrodka Kultury. Gościliśmy wówczas na naszej scenie Arka Skolika - perkusja, Wojtka Niedzielę - piano, Jarka Bothura - kontrabas i Michała Jarosa - saksofony/flet. Dwa pokolenia świetnych, doświadczonych i dobrze rozumiejących się na estradzie muzyków zagrały, blisko dwugodzinny, rewelacyjny koncert prezentując w jego programie głównie kompozycje czarnoskórego, amerykańskiego multiinstrumentalisty i kompozytora Charlesa Mingusa. Kompozycje tego artysty uznawane przez muzyków za dość trudne, okazały się pięknymi utworami, które przekazane z wielką finezją przez polskich artystów, sprawiły ogromną przyjemność wielopokoleniowej, nowodworskiej publiczności. Bardzo ciekawe, subtelne wręcz kompozycje, świetne brzmienie zespołu, wirtuozerskie umiejętności jazzmanów, swoboda i poczucie humoru artystów oraz znakomita publiczność spowodowały, że środowy koncert w cyklu Nowodworskich Spotkań Jazzowych okazał się dla wszystkich jego uczestników (zarówno muzyków jak i słuchaczy) niezwykle ciekawym przeżyciem estetycznym i intelektualnym. Słuchajcie koncertów SKOLIK PLAYS MINGUS to prawdziwa muzyczna uczta. Zapraszamy także na kolejne Nowodworskie Spotkania Jazzowe w Nowodworskim Ośrodku Kultury, jeszcze w tym roku gościć będziemy wybitnych przedstawicieli "muzyki o tysiącu twarzach".
- autor: NOK
Wyróżnienie dla Basi Małeckiej
W dniach 3-4 października 2015 r. w Białymstoku odbył się VII Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus.
W Finale tego prestiżowego konkursu znalazła się nowodworzanka, uczestniczka zajęć wokalnych w Nowodworskim Ośrodku Kultury prowadzonych przez Panią Alicję Kabacińską, BASIA MAŁECKA, której Jury przyznało wyróżnienie.
To wielki sukces stawiającej pierwsze kroki na dużych estradach Basi oraz jej instruktorki Pani Alicji Kabacińskiej. O bardzo młodej nowodworskiej wokalistce usłyszymy na pewno jeszcze nie raz. Serdecznie GRATULUJEMY.
Po raz kolejny miejski monitoring przyczynił się do zatrzymania podejrzanych o włamanie w centrum miasta
Policjanci z nowodworskiej prewencji zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy podejrzani są o kradzież z włamaniem do samochodu. Łupem 40-letniego Grzegorza P., oraz 33-letniego Artura R., miał się stać radioodtwarzacz. Obaj zatrzymani usłyszeli już zarzut. Grozi im kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Do dyżurnego nowodworskiej komendy dotarło zgłoszenie, że na ul. Nałęcza nieznani sprawcy wybili szybę w samochodzie i dokonali kradzieży radioodtwarzacza. Pokrzywdzony oszacował wartość sprzętu na ok. 300 zł. Do wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia przystąpili policjanci prewencji. Dzięki szybkiemu działaniu i nagraniu z monitoringu funkcjonariusze ujawnili i zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o włamanie. Podczas czynności jeden z nich chciał ukryć się przed mundurowymi na dachu budynku. 40-letni Grzegorza P., oraz 33-letni Artura R., mieszkańcy naszego powiatu, trafili do policyjnej celi. Mężczyźni byli już wcześniej notowani przez organy ścigania. Podejrzani po złożeniu wyjaśnień usłyszeli zarzut dokonania wspólnie i w porozumieniu kradzieży z włamaniem do samochodu. Ponadto śledczy ustalili, że w przestępstwie prawdopodobnie brał udział trzeci mężczyzna. Aktualnie policjanci prowadzą czynności w celu zatrzymania kolejnego podejrzanego.
- autor: Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Mazowieckim
Udane starty nowodworskich kajakarzy na zakończenie sezonu startowego
Nowodworscy kajakarze na koniec udanego sezonu wystartowali w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, które odbyły się we wrześniu w Lublinie. W zawodach rywalizowały młodziczki i młodzicy z pięciu województw, zawody te są najlepiej punktowane w sposób przekładający się na finansowe korzyści dla klubów. Do rywalizacji przystąpiło 6 młodzików i 4 młodziczki z naszego klubu i wszyscy świetnie się spisali zdobywając wiele medali.
Do eliminacji w wyścigu K-1 2000 m młodzików przystąpiło 40 zawodników, nasz zawodnik Maksymilian Kadłubowski startujący w wyścigu bez problemu awansował do finału. Do startu w wyścigu finałowym Maksymilian przystąpił bardzo skoncentrowany i zmotywowany, pierwszy kilometr Maks płynął w czołówce kontrolując wyścig ustawiał się w jak najlepszej pozycji do finiszu.
Ostatnia prosta 500 m to była prawdziwa walka na "śmierć i życie", którą zdecydowanie wygrał nasz zawodnik. Maksymilian Kadłubowski zdobył swój pierwszy złoty medal na imprezie mistrzowskiej, a jeszcze następny sezon Maks będzie startował jako młodzik. W tym roku kategoria młodzików to roczniki 2001 i 2002, choć w Mistrzostwach Międzywojewódzkich dopuszczany jest też rocznik 2003.
Następna do boju ruszyła nasza Osada dziewczęca K-4 młodziczek w składzie: Zuzanna Sztuka, Malwina Kruszewska, Elwira Wojcieszek i Milena Kruszewska. To był pierwszy start dziewczyn na zawodach w osadzie K-4 i od razu bardzo udany. Zawodniczki NOSiR-u w wyścigu na 2000 m zdobyły srebrny medal pięknie walcząc do samej mety. Wyścigi w konkurencji K-4 są w kajakarstwie bardzo widowiskowe, a zarazem prestiżowe, po srebrnym medalu młodziczek do wyścigu szykowali się nasi młodzicy w składzie: Dominik Sobótka, Maksymilian Kadłubowski, Jakub Retkiewicz i Adam Dziedzic.
O wynik byłem spokojny, nasza męska K-4 to przecież brązowi medaliści Mistrzostw Polski Młodzików z tego roku, ale w sporcie wszystko się zdarzyć może i do każdego wyścigu trzeba podchodzić na 200%. Coś na starcie nie zagrało, nasza osada średnio wystartowała, ale już po pierwszej prostej (wyścig rozgrywany z nawrotem po 500 m na dystansie 2000 m) nasza osada prowadziła całą stawkę. Ostatnie finiszowe 500 m to pełna dominacja naszych zawodników. Na mecie zameldowali się pierwsi zdobywając złoty medal.
Kolejną konkurencją, z którą wiązaliśmy medalowe nadzieje to wyścig K-2 2000m, w którym wystąpili Dominik Sobótka i Jakub Retkiewicz. Na starcie zameldowało się 21 osad i znów nasi zawodnicy dominowali nie dając szans pozostałym osadom, nowodworzanie zwyciężyli zdobywając kolejny zloty medal. Do wyścigu wystartowała też nasza młoda osada z rocznika 2003 Mateusz Gałysa i Daniel Krok, którzy bardzo dzielnie walczyli ze starszymi kolegami i dopłynęli do mety na 11 pozycji, ci młodzi zawodnicy będą jeszcze przez dwa lata mogli startować w tej kategorii wiekowej i na pewno jeszcze pokarzą na co ich stać.
W tych ważnych zawodach wysoko punktowanych w rankingu zdobyliśmy: złoty medal K-1 młodzików, złoty medal K-2 młodzików, złoty medal K-4 młodzików i srebrny medal K-4 młodziczek. Nasz zawodnik Dominik Sobótka został wybrany najlepszym zawodnikiem zawodów i otrzymał puchar. To kolejne zawody, w których nowodworscy kajakarze dominują w najważniejszych konkurencjach.
Trener Sekcji Kajakowej
Mariusz Szałkowski
II Bieg Czterech Generałów
20 września odbył się w Twierdzy Modlin II Bieg Czterech Generałów. W tym roku, impreza cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem wśród biegaczy niż ubiegłoroczna edycja. Na starcie stanęło 535 zawodników. Trasa 10 km biegła ulicami gen. Ledóchowskiego, Prądzyńskiego, Chrzanowskiego i Bema. Start i meta zlokalizowane były przy cytadeli.
Wyniki biegów:
W klasyfikacji generalnej:
1. MIELEWCZYK Piotr, 1990, EY Business Advisory,
2. DEMBOWSKI Mariusz, 1983, Lidzbark,
3. MAKOWSKI Michał, 1986, AZS-AWF WARSZAWA,
Najlepsza z pań przybiegła na 22 pozycji, a była nią Katarzyna ŚLUSARCZYK z OKS Otwock.
W kategorii Powiat wśród kobiet podium przedstawiało się następująco:
1. WITAS Aneta, 1977, Palmiry,
2. PAWLAK Lidia, 1974, Nowe Pieścirogi,
3. OGÓREK Agnieszka, 1975, NASIELSK BASZTA TEAM.
Wśród mężczyzn najlepsi byli:
1. KIEROŃSKI Robert, 1978, Modlin Twierdza,
2. BANASZKIEWICZ Marcin, 1981, Lider Winnica,
3. JACOSZEK Mirosław, 1988, Nowy Dwór Mazowiecki.
Puchary i nagrody zwycięzcom II Biegu Czterech Generałów wręczali m.in. Wiceminister Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec, Burmistrz Miasta Jacek Kowalski oraz Prezes Zarządu SINEVIA Robert Kościelny.
W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę! Gratulujemy zwycięstw, rekordów i przede wszystkim walki do ostatniego metra.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: Jacek Kosiorek, fotomaraton.pl, Zenon Klimczewski
Przygody Tymoteusza Rymcimci
Rozpoczęliśmy nowy sezon „Poranków z teatrem" w Nowodworskim Ośrodku Kultury. W sobotę 2 października 2015r. zawitali do nas aktorzy teatru LALKA z Warszawy: Mirosława Płońska - Bartsch i Wojciech Słupiński ze spektaklem „Przygody Tymoteusza Rymcimci”. Autorem tej bajki jest Jan Wilkowski, aktor, reżyser, twórca polskiego teatru lalkowego. Tytułowy Tymcio to przesympatyczny niedźwiadek o złotym sercu. W obronie „kukania”, aby nie zabrakło kukułek postanawia wysiedzieć podrzucone jajko. Przekonuje do tego tatę Niedźwiedzia i oczywiście całą publiczność. Przedstawienie zagrane z dużą wrażliwością i humorem, okraszone piosenkami. Aktorzy brawurowo wcielali się w bajkowe postacie, a zasłużone brawa publiczności były nagrodą za ten wyjątkowy spektakl.
- autor: NOK
Biegi na otwarcie Parku Trzech Kultur
W minioną niedzielę odbyło się w Twierdzy uroczyste otwarcie Parku Trzech Kultur. Pierwszym punktem programy były biegi po nowo wyremontowanych alejach parku. W zawodach wystartowały przedszkolaki, klasy 0-3 oraz 4-6. Była sportowa rywalizacja oraz doping zgromadzonych na mecie rodziców. A oto wyniki biegów:
Przedszkole
Dziewczęta
I miejsce – Michalina Grzybowska
II miejsce – Gabrysia Grzybowska
III miejsce – Lena Miller
Chłopcy
I miejsce – Patryk Michelis
II miejsce – Michał Topolewski
III miejsce – Szymon Kurzydło
Szkoła Podstawowa klasy 0-3
Dziewczęta
I miejsce – Klaudia Dąbrowska
II miejsce – Wiktoria Piotrowska
III miejsce – Zuzanna Topolewska
Chłopcy
I miejsce – Kamil Ciura
II miejsce – Jarosław Jandy
III miejsce – Piotr Czarnecki
Szkoła Podstawowa klasy 4-6
Dziewczęta
I miejsce – Joanna Łyżniak
II miejsce – Aleksandra Rogalska
III miejsce – Julia Bednarz
Chłopcy
I miejsce – Michał Budyś
II miejsce – Kacper Caban
III miejsce – Michał Młynarczyk
Na zakończenie wręczono zwycięzcom nagrody i upominki ufundowane przez Burmistrza Miasta Jacka Kowalskiego.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
W "Więcej niż kino" o Elżbiecie Czyżewskiej
Podczas ostatniego spotkania z cyklu "Więcej niż kino" w Nowodworskim Ośrodku Kultury obejrzeliśmy film Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej pt. „Aktorka”, pełnometrażowy dokument z 2015 r. o Elżbiecie Czyżewskiej. Film skupia się na okresie życia, w którym aktorka przebywała w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiony obraz był dla nowodworskiej publiczności bardzo poruszający. Po projekcji, w niemal intymnym spotkaniu z reżyserką – Kingą Dębską i producentem filmu – Zbigniewem Domagalskim, widzowie opowiedzieli o swoim odbiorze. Goście przybliżyli publiczności kulisy powstawania filmu: skąd pomysł, jak przebiegała realizacja, co było najtrudniejsze w stworzeniu filmu. Dyskusje wywołała też sama postać Czyżewskiej. Kinga Dębska zdradziła kilka faktów z życia aktorki, które nie zostały ukazane w filmie. Zarówno Zbigniew Domagalski, jak i Kinga Dębska, opowiedzieli o swoich filmowych planach. Atmosfera spotkania było bardzo twórcza, a rozstaliśmy się z nadzieją na szybkie spotkanie przy okazji premiery filmu „Moje córki krowy”. Spotkanie z twórcami poprowadził red. Stanisław Zawiśliński.
- autor: NOK
Święto Budowlańca
Poseł na Sejm RP Jadwiga Zakrzewska oraz Burmistrz Nowego Dworu Jacek Kowalski uczestniczyli w obchodach „Święta Budowlańca”. Uroczystość zorganizowana została w siedzibie firmy SINEVIA, podczas której pracownicy Spółki otrzymali wyróżnienia za rzetelność i zaangażowanie w pracy.
Święto Budowlańca przypada 25 września. W związku z tym, w siedzibie Sinevia zorganizowano uroczystość, podczas której pracownicy branży budowlanej otrzymali wyróżnienia za rzetelność i zaangażowanie w pracy. Spotkanie było też okazją do świętowania czwartej rocznicy powstania firmy. Jej historia sięga czasów przedsiębiorstw budżetowych, czyli 4 gospodarstw pomocniczych działających przy Rejonowych Zarządach Infrastruktury służących dla wojska. Do 2010 r. istniały one jako cztery odrębne podmioty. Po przekształceniach, firma formalnie rozpoczęła działalność 30 czerwca 2011r. pod nazwą Zakłady Remontowo Budowlane WAM. Następnym krokiem na drodze przemian była zmiana nazwy przedsiębiorstwa na obecną. Sinevia ma swoje oddziały w Krotoszynie, Gnieźnie, Jarosławiu i w Nowym Dworze Mazowieckim. Za swą działalność otrzymała wiele nagród m.in. Orły Polskiego Budownictwa, Nagroda Specjalna Firmy 25-lecie Wolności RP, Kryształowa Cegła, wyróżnienie w Budowie Roku 2013 oraz w Budowie Roku 2014, Rzetelni w Budownictwie, Firma Godna Zaufania. Poseł Jadwiga Zakrzewska i burmistrz Kowalski przekazali wszystkim pracownikom firmy serdeczne życzenia z okazji Święta Budowlańca. Gratulowali dotychczasowego rozwoju i życzyli dalszych sukcesów w branży.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: Sinevia
Otwarcie Parku Trzech Kultur
4 października br. w Twierdzy Modlin uroczyście otwarty został Park Trzech Kultur. Inwestycja kosztowała prawie dwa miliony złotych z czego ponad połowa pochodziła ze środków unijnych.
Uroczystość otwarcia Parku Trzech Kultur połączona była z 76. rocznicą obrony Twierdzy Modlin. W programie obchodów organizatorzy ujęli okolicznościowy bieg, koncert, bezpłatne zwiedzanie Twierdzy Modlin, mszę świętą, przecięcie wstęgi pod obeliskiem i zapalenie latarni.
Najpierw odbył się „Bieg Trzech Kultur”. Wzięły w nim udział dzieci z przedszkola oraz uczniowie pobliskiego Zespołu Szkół. Po zawodach, przy nowej scenie odbyła się dekoracja zwycięzców i wręczenie nagród w poszczególnych kategoriach.
O godz. 14:30 spod Bramy Kadetów wyruszyła wycieczka po Twierdzy Modlin. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Blisko dwustuosobową grupę po fortecznych szlakach i obiektach poprowadził przewodnik p. Piotr Skonieczny. Swoje obiekty udostępniła na tę okazję także Grupa Konkret SA.
O godz. 16:30 rozpoczął się koncert piosenek charakterystycznych dla narodów polskiego, francuskiego i rosyjskiego. Zespół Katarzyny Soi przez ponad godzinę bawił licznie zgromadzoną publiczność takimi szlagierami jak "Ta ostatnia niedziela", "Katjusza", „Kalinka", "Zimny drań","Aux Champs-Elysées" etc.
Atrakcją była też wystawa zdjęć z rewitalizacji parku. W czasie koncertu alejami parkowymi chodzili rekonstruktorzy w strojach z poszczególnych epok, którzy wręczali przechodniom materiały informacyjne o parku. W ramach projektu wydane zostały przewodnik po Parku Trzech Kultur oraz ulotka - oba wydawnictwa w wersji językowej: polskiej, angielskiej, francuskiej i rosyjskiej.
Po koncercie, z okazji 76. rocznicy obrony Twierdzy Modlin odbyła się msza święta w intencji poległych w obronie naszych ziem. Msza, dzięki wsparciu 2. Mazowieckieg Pułku Saperów odbyła się z ceremoniałem wojskowym. W nabożeństwie wzięli udział: poseł na sejm RP Jadwiga Zakrzewska, Radosław Rybicki z Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego, starosta Magdalena Biernacka, burmistrz Jacek Kowalski oraz młodzież, mieszkańcy, członkowie organizacji wojskowych i społecznych.
Mszę odprawił ks. Janusz Nawrocki - proboszcz parafii św. Barbary w Modlinie Twierdzy, a koncelebrował ks. kan. Andrzej Redmer - dziekan dekanatu zakroczymskiego.
Na zakończenie odbył się Apel Poległych oraz salwa honorowa. Delegacje złożyły też kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Modlina.
Już po zmierzchu, uroczyście przecięto wstęgę pod obeliskiem upamiętniającym wkład narodów polskiego, francuskiego i rosyjskiego w europejskie dziedzictwo Twierdzy Modlin. Na koniec uroczystości park rozświetliły latarnie.
Rewitalizacja Parku kosztowała prawie dwa miliony złotych. Ponad milion pochodziło z dofinansowania ze środków europejskich.
Organizatorami uroczystości były władze samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego oraz Dowódca 2. Mazowieckiego Pułku Saperów. Patronat medialny nad obchodami objęli: e-nowydwor, wirtualnynowydwor, Gazeta Nowodworska i Tygodnik Nowodworski.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy właczyli się w organizację uroczystości.
O Parku ....
Park Trzech Kultur przybliża burzliwe dzieje modlińskiej fortyfikacji w oparciu o kultury narodów francuskiego, rosyjskiego i polskiego, które wywarły największy wpływ na jej ponad dwustu letnią historię i niepowtarzalną architekturę, tworząc dziedzictwo kulturowe Twierdzy Modlin o randze europejskiej. Spacerując po Parku możemy doświadczyć przeplatania się tych kultur. Ich nazwy noszą główne aleje parkowe. Dodatkowo przy każdej z nich stoją tablice informujące o wpływie danej kultury na losy Twierdzy Modlin. Park został założony przez Rosjan na przełomie XIX i XX w. lub w początkach XX w. Usytuowany w centralnej części Twierdzy Modlin park, powiązany był koncepcyjnie z sąsiednimi carskimi blokami i kasynem oficerskim. Po odzyskaniu niepodległości uporządkowano go i nadano mu imię Romualda Traugutta. Sięgał on wówczas aż do Narwi – jego zwieńczeniem był wiadukt przy Bramie Ostrołęckiej połączony schodami z przystanią pływacką.
Obecny obszar parku ukształtował się po II wojnie światowej. Już bez nazwy, rozciągał się między kasynem i blokami carskimi. Przekształcono wtedy układ alej parkowych, wprowadzono asfalt i małą architekturę, w tym muszlę koncertową oraz elementy symbolizujące stacjonujące w twierdzy jednostki (kamienne obeliski).
Nazwa Park Trzech Kultur istnieje od 2014 r. i nawiązuje do trzech kultur, które miały największy wpływ na rozwój Twierdzy Modlin. Staraniem władz Nowego Dworu Mazowieckiego przeprowadzono rewitalizację parku w oparciu o historyczny układ alej parkowych, nawiązującą do czasów jego świetności. Kluczowym założeniem architektonicznym w odniesieniu do uporządkowania Parku Trzech Kultur było nawiązanie do historycznego układu ścieżek i placów, odpowiadającego pierwotnej kompozycji z przełomu XIX i XX w. W tym celu skorygowano przebieg istniejących alejek oraz odtworzono przebieg ścieżek historycznych. Dzięki temu układ komunikacyjny odzyskał swą pierwotną spójność. Większość alejek posiada nawierzchnię mineralną, która współgra z otaczającą zielenią i nawiązuje do historycznego podłoża.
Alejka z nawierzchnią asfaltową przeznaczona jest pod aktywny wypoczynek (jazda na rowerze, rolach, itp.). Odtworzony historyczny układ parku opiera się na łukach (aleje parkowe) i kole (place). Motyw ten wykorzystano także w elementach małej architektury i przy projektowaniu sceny. Barierki sceny odwzorowują charakterystyczne balustrady na wysokości dachu kasyna oficerskiego. Na placach położono m. in. płyty betonowe, które kiedyś stosowano w reprezentacyjnych miejscach Twierdzy (np. przed wejściem do kasyna).
W parku wyróżniamy dwa place – na pierwszym z nich usytuowany jest Pomnik Obrońców Modlina z 1939 r. Na drugim znajduje się scena w formie altany nawiązująca architekturą do czasów, kiedy założono park.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: 2MPSAP, patroni medialni, Aneta Pielach – Pierścieniak
Wielki Finał SK bank Mazovia MTB Marathon w Nowym Dworze Mazowieckim
Finałowy maraton w Nowym Dworze Mazowieckim, którego współorganizatorem był Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji zakończył tegoroczny cykl Cezarego Zamany. Było dużo słońca i wielu uczestników. Na starcie w minioną niedzielę zameldowało się ponad 1000 wielbicieli MTB. Podobnie jak rok temu miasteczko rowerowe stanęło na terenie zmodernizowanego stadionu NOSiR-u. Dzięki temu do dyspozycji wszystkich była dobra infrastruktura. Start i meta zostały umiejscowione na płycie stadionu, natomiast biuro zawodów na hali sportowej, gdzie odbyły się również uroczyste dekoracje zawodników. Wręczono nagrody i wyróżnienia za cały sezon. Swoje pięć minut miały także maluchy z wyścigu MiniMini, które stanęły na podium i dostały owacje od kibiców i zawodników zebranych na uroczystych dekoracjach.
W miasteczku w trakcie maratonu swoje niezwykłe umiejętności zaprezentował kibicom Krystian Herba. Na specjalnie przygotowanych platformach i przeszkodach wykonał szereg tricków skacząc na swoim rowerze oraz pokazując niezwykłe umiejętności techniczne. W programie zawodów pojawił się jak zawsze wyścig dla najmłodszych dzieci MiniMini, w którym wystartowało aż pięćdziesięcioro dzieci do lat 8 z Nowego Dworu Mazowieckiego. Natomiast na licznych stoiskach partnerów Mazovii, można było kupić w promocyjnych cenach odzież sportową oraz różne akcesoria.
Rozegrana została specjalna klasyfikacja mieszkańców miasta gospodarza. Na dystansie Hobby wśród pań zwyciężyła Kasia Górniak (Nowy Dwór Mazowiecki/INTER CARS). Dystans Fit wśród Panów należał do Marcina Wypicha. Na dystansie Mega najlepszy okazał się Paweł Górski. Natomiast na najdłuższym dystansie Giga triumfował Sławomir Kąkol.
Uczestnicy XV etap SK bank Mazovia MTB Marathon wyruszyli na trasę punktualnie. Ta przebiegała malowniczymi terenami wzdłuż wału rzeki Narew, miała ciekawe singiel tracki, a także fantastyczny Crossowy fragment trasy XC w Wieliszewie. Na trasie rozgrywała się zacięta walka o punkty do klasyfikacji generalnej, która przed startem miała jeszcze wiele niewiadomych.
Ostatni etap w tym sezonie na dystansie Giga wygrał Michał Podlaski (ActiveJet Team), który odjechał kolegom o dobre 3 minuty i finiszował samotnie zbierając tylko dla siebie oklaski zebranych kibiców. O pozostałe dwa miejsca na podium rozegrała się rasowa walka ramię w ramię. Zaledwie o 1 sekundę lepszy od trzeciego Marka Strama (Retro Rowery Duda Team) był Lukasz Góralewski (TRW Cloudware Team), który wpadł na metę na drugiej pozycji.
Wśród Pań na najdłuższym dystansie zwyciężyła Anna Ostrowska (KROSS Centrum Rowerowe Olsztyn), druga dojechała Małgorzata Lutecka (iFON.pl). Trzecia pozycja przypadła Ewie Fijarczyk (Wieliszew Heron Team).
Na dystansie Mega triumfował Bartosz Grędziński (Retro Rowery Duda Team). Miejsce drugie wywalczył Michał Kostrzewa (TRW Cloudware Team). Tuż za nim dojechał lider klasyfikacji generalnej 2015 na tym dystansie, Bartek Borowicz (APS POLSKA COZMOBIKE).
Wśród Pań dystans Mega należał do Katarzyny Pakulskiej (TRW Cloudware Team), która mocno odjechała drugiej Izabeli Kłosowskiej (BLU Cersanit Team Refleks). Trzecią pozycję wywalczyła Zosia Sołtys (CST - VELMAR - MERIDA TEAM).
Finałowy XV etap w Nowym Dworze Mazowieckim zakończył zmagania zawodników w klasyfikacjach generalnych cyklu. Zawodnicy walczyli o swoje punkty oraz o pozycję swoich teamów. I tak najlepszą drużyną sezonu 2015 została Retro Rowery Duda Team. Na drugiej pozycji uplasowała się grupa TRW Cloudware Team. Trzecie miejsce przypadło drużynie KROSS Centrum Rowerowe Olsztyn.
Najlepszy w minionym sezonie wśród Panów na dystansie Giga okazał się Bartosz Owczarek (TRW Cloudware Team). Drugą pozycje wywalczył Adrian Jusiński (TRW Cloudware Team). Trzecim zawodnikiem sezonu 2015 okazał się Marek Stram (Retro Rowery Duda Team).
Wśród Pań na dystansie Giga trzeba wyróżnić Małgosię Lutecką, która zwyciężyła klasyfikację generalną i jako jedyna została nagrodzona. Wzięła udział aż w 11 etapach. Brawo za wytrwałość i hart ducha. Druga Aneta Ciechacka przejechała zaledwie 2 maratony, trzecia Małgorzata Nowacka wzięła udział jedynie w jednej edycji na najdłuższej trasie Mazovii.
Na dystansie Mega w klasyfikacji generalnej zwyciężył zawodnik APS POLSKA COZMOBIKE Bartek Borowicz. Drugi wynik wykręcił Bartosz Grędziński (Retro Rowery Duda Team). Na trzecim miejscu uplasował się Paweł Niechwiedowicz.
Liderką w klasyfikacji generalnej wśród Pań na dystansie Mega została Izabela Kłosowska (BLU Cersanit Team Refleks). Dwójkę na podium wywalczyła zawodniczka bardzo aktywnej w tym sezonie drużyny TRW Cloudware Team Katarzyna Pakulska. Pozycja numer trzy przypadła Annie Ostrowskiej (KROSS Centrum Rowerowe Olsztyn).
Gratulacje dla zwycięzców! Sezon 2015 zakończył się już dla zawodników Mazovii, ale organizator przygotował małą niespodziankę i powrócił do swojej tradycji organizowania epilogów cyklu. W tym roku podsumowujący wyścig odbędzie się 11 października na wyjątkowej trasie w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Miejscówki tej nie trzeba nikomu przedstawiać.
- autor: Katarzyna Krakowiak
Mistrzostwa NDM w Scrabble
Możemy napisać, że jesteśmy już pełnoletni, bo w tym roku spotykamy się w Nowodworskim Ośrodku Kultury już na XVIII OTWARTYCH MISTRZOSTWACH NOWEGO DWORU MAZ. W SCRABBLE. Osiemnaście lat to pewien etap i czas do podsumowań. Zanim otrzymaliśmy wspaniały ośrodek nasz turniej rozgrywaliśmy w różnych salach i trochę krążyliśmy po mieście, ale z turnieju na turniej rosła liczba uczestników. Pierwsze mistrzostwa liczyły około 20 graczy, a teraz przyjeżdża do naszego miasta z całej Polski około 60-70 scrabblistów. Są to utytułowani gracze i zwykli miłośnicy tej gry. Cieszymy się, że liczba ta ciągle rośnie, a wszyscy z sympatią wypowiadają się o naszych mistrzostwach. Przypominamy SCRABBLE to duża krzyżówka, którą należy ułożyć na planszy. Grać mogą maksymalnie cztery osoby, a każdy układa jedno słowo z siedmiu wylosowanych płytek (na każdej płytce jest litera i jej wartość punktowa), które, się uzupełnia do siedmiu po wyłożeniu słowa na planszę. Największym sukcesem jest ułożenie siedmioliterowego słowa SCRABBLA (premia w wysokości 50 dodatkowych punktów) tak aby pasował do już ułożonych słów na planszy. Za każde ułożenie liczą się punkty, wygrywa gracz z największą punktacją. Scrabble mają dużą wartość edukacyjną, uczą ortografii i gramatyki.
Poprzez zabawę utrwalają zasady polskiej pisowni, ćwiczą pamięć i skupienie. Są ponadpokoleniowe, cała rodzina dorośli i dzieci mogą wspólnie bawić się i edukować podczas domowych rozgrywek. Mistrzostwa rozpoczynają się w sobotę 24 października o godzinie 11.00 po wcześniejszym zgłoszeniu się u sędziego. Zapraszamy do udziału i wygraniu cennych nagród ufundowanych przez nasz Nowodworski Ośrodek Kultury, Zakład Energetyki Cieplnej w Nowym Dworze Maz., Firmę „REMI” Barbara Torzewska, Kwiaciarnie – Jolanta Okońska.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego ośrodka podczas tegorocznych rozgrywek.
SCRABBLE NAJPOPULARNIEJSZA GRA SŁOWNA NA ŚWIECIE
- autor: NOK
80-lecie MKS Świt
ŚWIT NOSiR zaprasza 11.10.2015r. (niedziela) o godz. 12.30 na Stadion Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim (ul. Sportowa 66) na mecz MKS ŚWIT - LEGIA Warszawa z okazji 80-lecia klubu.
Obywatel
"Więcej niż kino" - to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu": producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, konsultantami, dziennikarzami.
Sympatyków cyklu "Więcej niż kino" zapraszamy na kolejne spotkanie. Proponujemy projekcję filmu Jerzego Stuhra z 2014 r. pt. "OBYWATEL".
Film trwa 148 minut.
W swojej najnowszej komedii Jerzy Stuhr wyśmiewa wszystko i wszystkich, nie oszczędzając przy tym samego siebie. To najzabawniejsza rola aktora od czasu "Seksmisji". Podobnie jak ta kultowa komedia, "Obywatel" również pokazuje, że w jakim systemie Polacy by się nie znaleźli, zawsze potrafią śmiać się ze swoich wad i wszelkich "izmów". Obywatel Jan Bratek. Gdziekolwiek się nie pojawi, ściąga na siebie lawinę niespodziewanych zdarzeń. Niczym Forrest Gump, Bratek bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki. Ma wielkie szczęście, a może raczej… pecha, że zawsze znajduje się w miejscach, gdzie historia akurat zmienia swój bieg. Los miota nim zarówno w czasach komuny, jak i w nowoczesnej, demokratycznej Polsce doprowadzając do zabawnych wpadek.
Gościem wieczoru będzie aktorka VIOLA ARLAK.
Viola Arlak (rocznik 1968) pochodzi z Wieliczki. Trzykrotnie zdawała do szkoły teatralnej, bez pozytywnego skutku. W końcu wybrała się na rozmowę do krakowskiego Teatru 38, gdzie została przyjęta i zadebiutowała na scenie w 1992 roku w spektaklu Bogusława Schaeffera Tutam.
W latach 1992–2003 występowała w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i stała się ulubienicą publiczności kieleckiej, o czym świadczą liczne nagrody w plebiscytach. W 1995 roku zdała pomyślnie egzamin eksternistyczny. W roku 2006 wystąpiła na scenie krakowskiego Teatru STU w przedstawieniu Witkacego Matka jako Zofia Plejtus.
Na dużym ekranie po raz pierwszy zagrała postać "Sąsiadeczki" w uhonorowanym wieloma nagrodami filmie Doroty Kędzierzawskiej NIC (1998). W filmie Cześć Tereska była nauczycielką w szkole krawieckiej.
Telewidzowie znają ją z gościnnego udziału lub drugoplanowych ról w popularnych serialach takich jak: Kasia i Tomek (2002), Na dobre i na złe (2003, 2006), Lokatorzy (2003–2004), Plebania (2005), Niania (2005), Hela w opałach (2006), Rancho (2006) i Rancho Wilkowyje (2007) jako wójtowa Halina Kozioł oraz Tajemnica Twierdzy Szyfrów (2006) w roli brzydkiej "folksdojczki" o znamiennym nazwisku Robak. Znana jest także z roli ekspedientki Kwaśniakowej w serialu M jak Miłość.
Wieczór poprowadzi red. Stanisław Zawiśliński.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
16 października 2015 r. godz. 18.30
Wstęp wolny
- autor: NOK
Brązowy Krzyż Zasługi dla Romana Kaczorowskiego
20 września 2015 r. Roman Kaczorowski otrzymał z rąk wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP za zasługi w działalności społeczno-kombatanckiej.
Ceremonia wręczenia odznaczenia państwowego odbyła się w cytadeli Twierdzy Modlin podczas uroczystości wręczenia sztandaru Zarządowi Głównemu Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Z inicjatywą nadania odznaczenia wystąpił płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG Związku Oficerów Rezerwy RP.
Roman Kaczorowski jest 91-letnim mieszkańcem Nowego Dworu Mazowieckiego, kombatantem i członkiem ZOR RP. W maju 2015 r. Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Nowego Dworu Mazowieckiego.
Pan Roman jest osobą powszechnie znaną i szanowaną i jak często można usłyszeć „chodzącą encyklopedią wiedzy o historii Nowego Dworu”. Z wiedzy tej korzysta wielu, począwszy od lokalnych historyków, poprzez władze miasta, a na młodzieży szkolnej skończywszy.
- autor: (k); foto: Kamil Malinowski
Lato z NOK-iem 2015
Podczas wakacji letnich w 2015 r. Nowodworski Ośrodek Kultury zrealizował program różnorodnych imprez adresowanych do dzieci i młodzieży w wieku do 6 do 18 r.ż. pod wspólną nazwą "Lato z NOK-iem 2015".
W okresie od 29.06.2015r. do 24.07.2015r. odbyły się 34 imprezy w tym:
- 13 imprez wyjazdowych (wycieczki, wyjazdy do kina, paintball, kręgle);
- 21 imprez na terenie ośrodka kultury (projekcje filmowe, spektakle teatralne, gawędy, warsztaty).
W imprezach udział wzięło 1351 uczestników.
Tegoroczny program „Lato z NOK-iem 2015” rozpoczęliśmy 29.06.2015r. i trwał nieprzerwanie 4 tygodnie do 24.07.2015 roku. W programie było wiele atrakcji i każdy, nawet najbardziej wymagający uczestnik, znalazł coś dla siebie. Pierwszy dzień wakacji rozpoczęliśmy spektaklem plenerowym pt. „Smok-cmok”. Uniwersalna opowieść o smoku wawelskim w wykonaniu warszawskich aktorów bawiła dzieci i dorosłych. Po spektaklu warsztaty pogłębiające tematykę teatralną, bo w takiej właśnie formie najlepiej się bawią i edukują nasze pociechy. Jednak, jak co roku, największym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy na kręgle. Atmosfera kręgielni i rywalizacja o najlepszy wynik to ulubiony sportowo-rekreacyjny wyjazd dzieci i młodzieży. Dużym zainteresowaniem cieszą się też wyjazdy do kina na najświeższe premiery filmowe, a taką premierą był film duetu Disney/Pixar pt. „W głowie się nie mieści”. Film o dojrzewaniu i różnych ludzkich emocjach okazał się tak fascynujący, że nasi młodzi widzowie z wypiekami na twarzy śledzili przygody głównej bohaterki. Kolejne wycieczki sportowo-rekreacyjne do Legionowa na laserowy paintball i laserowy labirynt cieszyły się sporym zainteresowaniem i tak samo jak kręgle wzbudzały wiele emocji i próśb o kolejne wyjazdy w czasie „Zimy z NOK-iem”. Dużym zaskoczeniem był wyjazd do Teatru Rozmaitości w Warszawie. Grupa bardzo mieszana wiekowo od 7-latków do uczniów gimnazjum w wielkim skupieniem i ciekawością oglądała spektakl. Natomiast zaangażowanie i pomysły twórcze podczas warsztatów zadziwiły nas wszystkich i miło było patrzeć jak zdolne mamy dzieci. Myślę, że po części to zasługa cudownej Pani Anny Rochowskiej (animator teatru), która umiejętnie rozbudziła ciekawość naszych dzieci i z wielką pasją nastawiła ich na działanie. Dla takich fachowców jak Pani Ania wielkie podziękowania i szacunek. Kolejny blok naszych wyjazdów dotyczył poznawania ciekawych i wartych obejrzenia miejsc w naszym kraju. W tym roku w pierwszym tygodniu wakacji pojechaliśmy do Pałacu Lubomirskich w Kozłówce, przepych i urok tego miejsca oczarował wszystkich. Przechodząc z komnaty do komnaty słychać było wielkie „och!” i szmery przesłon od aparatów fotograficznych, bo naprawdę było co fotografować. Może z tego powodu prawie każdy kupił sobie pamiątkę z Kozłówki. Po doznaniach natury estetycznej i architektonicznej udaliśmy się do mini ZOO w Leonowie. Na początku wielkie szaleństwo na "dmuchanym" placu zabaw, gdzie z niepohamowaną energią tak samo bawiły się młodsze i starsze (gimnazjalne) dzieci. Kolejnym etapem było zwiedzanie ZOO i poznawanie obyczajów strusi, emu, lam, wielbłądów, żółwi i kangurów. Oprowadzająca nas właścicielka z taką pasją i w tak ciekawy sposób opowiadała o zwierzętach, że słuchacze musieli być poganiani, aby przeszli do kolejnego mieszkańca ZOO. Była to wspaniała lekcja zoologii. W tym samym czasie w naszym ośrodku też gościły zwierzęta i członkowie fundacji „CZE-NE-KA” z gawędą multimedialną pt. „Aby pies był twoim przyjacielem”. Spotkanie to było bardzo pouczające, dało dzieciom i dorosłym wiedzę jak postępować z własnym i obcym psem. W programie wypoczynku letniego zorganizowaliśmy także wiele warsztatów tematycznych. Można było własnoręcznie zrobić: kalejdoskop, glicerynowe mydełko, korale dla mamy, pomalować torbę na lato. Na zajęciach ceramicznych, z gliny, wykonać aniołki i ozdobne wizytówki. Dla sympatyków muzyki zorganizowaliśmy blok zajęć pt. „Zwierzęta Afryki” składający się z warsztatów akustycznych, plastycznych i bębniarskich.
Sympatycy dalszych wycieczek wybrali się z nami do Dinoparku w Kołacinku. W spokojnej, wakacyjnej atmosferze poznawaliśmy dinozaury ery triasu i kredy, a potem zabawa w małych archeologów. Kolejnym punktem tej wycieczki było zwiedzanie Arboretum w Rogowie. Jest to olbrzymi ogród i centrum przyrodnicze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zwiedzając to miejsce poznaliśmy szeroka gamę krzewów i drzew bo z tego słynie Arboretum. Byliśmy nawet pochwaleni przez Panią Przewodnik za cierpliwość i okazane zainteresowanie przekazywanej wiedzy, bo była to dla wszystkich interesująca lekcja botaniki. Nową atrakcją tegorocznego lata było miasteczko zabaw modelarskich. Tego jednego dnia nasz hol stał się miejscem wyścigów samochodowych. Każdy, jak rajdowiec, sterował swoim modelem samochodu osiągając jak najlepszy wynik, a zwycięzcy otrzymali medale i nagrody rzeczowe.
Od kilku lat, w czasie akcji, przedstawiamy w formie gawędy multimedialnej okraszonej różnymi ciekawostkami, kultury mało znanych narodów. W tym roku z Instytutu Konfucjusza z Krakowa przyjechała do nas Marta Ogarek, aby odpowiedzieć naszym dzieciom na pytanie „Gdzie leżą Chiny?”. Prezentacja w wykonaniu sympatycznej krakowianki przeniosła nas w świat orientu. Poznaliśmy zabawy chińskich dzieci, mogliśmy założyć orientalna biżuterię, nauczyć się trudnego pisma chińskiego. Był to „poranek pełen wrażeń” jak napisała na facebooku, jedna z mam.
Ostatnim dalekim wyjazdem była wycieczka do Działdowa. Tam odwiedziliśmy nowo powstałe Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego wyposażone: w plansze, mapy interaktywne, symulatory bitew. Najpierw była wiedza, a potem można było wszystko oglądać i dotykać, a nawet przebierać się w repliki średniowiecznych strojów. W takim miejscu wiedza sama wchodzi do głowy. Polecamy. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie i tam też się udaliśmy. Zamek wypiękniał i wzbogacił się w nowe pomieszczenia, skierowaliśmy nasze kroki do sal muzealnych i na mury. Wspinaczka na wieże dała trochę w kość, ale widoki zrekompensowały trudy. Wszystkim podobała się ta żywa lekcja historii.
W Nowodworskim Ośrodku Kultury również przygotowaliśmy imprezę historyczną pt. „Średniowiecze”, na którą złożyły się: strzelanie z łuku, warsztaty ceramiczne - wytwarzanie naczyń dawnymi metodami i spotkanie z nowodworzaninem Piotrem Romaniukiem członkiem grupy Rekonstrukcji Historycznej „Pereput”. Pan Piotr opowiedział o średniowieczu i zaprezentował naszej publiczności repliki: broni, naczyń, zbroi, kolczugi, strojów, obuwia i innych ciekawych rzeczy. Wszystko to można było obejrzeć, przymierzyć i poczuć się jak w dawnych, dawnych czasach. Za co bardzo dziękujemy Panu Piotrowi Romaniukowi.
Jak zawsze do naszego ośrodka zapraszamy ludzi teatru i w tym roku przed naszą publicznością wystąpił krakowski klaun Feliks w spektaklu „Ale cyrki” było to niezwykle zabawne widowisko, a młodzi widzowie mogli poznać tajniki cyrkowych sztuczek.
Po spektaklu dodatkowa atrakcja, prezentacje sprzętu, samochodu i pokaz ratownictwa w wykonaniu OSP - Ratownictwo Wodne Nowy Dwór Mazowiecki. Nasi strażacy jak zawsze życzliwie i konsekwentnie edukują wszystkie pokolenia i opowiadają o swojej pracy.
Na koniec tegorocznej akcji lato spektakl Teatru Vaska z Torunia pt. „Koziołek Matołek”.
Historia bohatera stworzonego przez Kornela Makuszyńskiego opowiedziana w konwencji zabawy teatralnej z żywą akcją i pięknymi piosenkami bardzo spodobała się nowodworskiej publiczności i tym sympatycznym i wartościowym przedstawieniem zakończyliśmy tegoroczną Akcję Lato z Nowodworskim Ośrodkiem Kultury.
- autor: NOK
Żona do adopcji
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl Teatru OLD TIMERS GARAGE MAREK PITUCH pt. „Żona do adopcji”.
W życiu Adama wszystko miało swoje miejsce – dom praca, dom praca. Od czas do czasu jakaś kontrolowana rozrywka. Ale w życiu każdego człowieka przychodzi taka chwila, że nawet dobrze naoliwiona maszyna przestaje funkcjonować i niebo zaczyna walić się głowę. Żona Adama wyjeżdża. Mieszkanie nawiedza natrętny domokrążca i wróżbita. Niespodziewanie pojawia się również Filip, kolega z podstawówki. Do drzwi puka przedstawicielka Ośrodka Adopcyjnego, o której wizycie Adam zupełnie zapomniał. Spokojne dotychczas życie bohatera wypełnia się mnóstwem niedomówień, pomówień i abstrakcyjnych insynuacji. A wszystko przykryte płaszczem „normalności”.
Jak rozwiąże się splot dziwnych wydarzeń? Czy prawdziwych przyjaciół rzeczywiście poznaje się w biedzie? Trzeba to zobaczyć.
Reżyseria: Jakub Ehrlich.
Występują: Patrycja Szczepanowska, Marek Pituch, Jakub Wons.
Nowodworskiego Ośrodka Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
23 października o godz. 19:00
Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
Porozumienie o współpracy ZOR RP z 2. Mazowieckim Pułkiem Saperów
30 września 2015 r. w Nowym Dworze Mazowieckim płk Adam Przygoda – dowódca 2. Mazowieckiego Pułku Saperów i płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej podpisali porozumienie o współpracy.
W podpisaniu porozumienia uczestniczyli również: kpt. w st. spocz. Janusz Zbigniew Zajączkowski, 91-letni kombatant Roman Kaczorowski i Artur Błoński.
W podpisanym, na zasadach określonych w decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 187 z 2009 r. porozumieniu, obie strony zobowiązały się do:
1) pozyskiwania społecznej akceptacji dla polityki obronnej państwa;
2) upowszechniania tradycji orężnych Wojska Polskiego oraz promocji dokonań i osiągnięć "Pułku" i "Związku" w społeczeństwie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej;
3) kształtowania w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, wysokiego prestiżu służby wojskowej oraz pozytywnego stosunku obywateli do wypełniania powinności wojskowych i obronnych;
4) wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży;
5) edukacji obronnej i obywatelskiej młodzieży;
6) pogłębienia więzi i solidarności żołnierzy rezerwy, weteranów i kombatantów z żołnierzami czynnej służby wojskowej.
- autor: (k); foto: Artur Błoński
Sporzątanie lasu
17.10.2015r. Nowodworski Ośrodek Kultruy zaprasza najmłodszych na kolejne spotkanie z cyklu „Poranek z teatrem”, podczas którego dzieci obejrzą spektakl „Sprzątanie lasu”.
„Sprzątanie lasu” - to bajka z ekologicznym przesłaniem. Agata, Gajowy, Sowa, Zajączek dają przykład jak należy dbać o las i własne otoczenie. Uczą dzieci co kryje się pod hasłem „ekologiczne zachowanie”. Bajka z żywym planem i wesołymi piosenkami.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
17 październik 2015 r. godz. 10.00 i godz. 12.00
Karty wstępu w cenie 7 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury od 5.10.2015 r.
Historyczny medal nowodworskiej kanadyjkarki na Mistrzostwach Europy
Zawodniczka sekcji kajakowej NOSiR Dorota Borowska reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy w Kajakarstwie, które odbyły się w rumuńskim Bascow w dniach 17-20.09.2015 r.
Mistrzostwa Europy to zawody, kończące cykl największych światowych imprez w tym roku i zarazem impreza, z którą wiązaliśmy największe nadzieje. Dorota w tym roku bardzo ciężko i sumiennie trenowała. Całe wakacje spędziliśmy w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu, gdzie mieliśmy idealne warunki do treningów. Pierwszy duży start Doroty to Mistrzostwa Świata Juniorów i U23 w Portugalii, gdzie zajęła dobrą 8 pozycję w finale, następny start to Mistrzostwa Świata Seniorów w Mediolanie. To był również udany start, ponieważ Dorota w rywalizacji z 43 zawodniczkami z całego Świata przypłynęła na 16 pozycji. Trzeba zaznaczyć, że Dorota w wieku seniorskim będzie dopiero za 4 lata. W tym roku nasza kanadyjkarka przeszła z kategorii juniorki do U23 tzn. kategorii młodzieżowej i już sam start z najlepszymi seniorkami świata to wielka sprawa.
Pierwsze starty w Mistrzostwach Świata to dobra lekcja pokory, kiedy trzeba walczyć nie tylko z zawodniczkami, ale i z samym sobą, przede wszystkim z olbrzymim stresem na starcie, który potrafi paraliżować. W takich zawodach trzeba postartować i przyzwyczaić się do całej "karuzeli" światowych mistrzostw: kamer, setek ludzi i presji na każdym kroku. Zawodnik musi umieć się wyłączyć i wykorzystać wszystko czym dysponuje, takie doświadczenie można zdobyć tylko podczas największych startów.
Jadąc do Rumunii na Mistrzostwa Europy wiedziałem, że mam zawodniczkę która na tej imprezie powalczy o medale. Pierwszy dzień zawodów to starty eliminacyjne, po których Dorota pewnie weszła do finałów. Tor w Bascow bardzo jej pasował - położony w pięknej okolicy, osłonięty od wiatru. W dniu finałów pogoda bezwietrzna temperatura sięgała 40o C i panowały nastroje waleczne od samego rana.
Dorota wystartowała do swojego finału C-1 500 m o godz. 15.00 i walczyła od samego początku bardzo zaciekle. Do połowy dystansu płynęła na 4 pozycji, metr za zawodniczką Rumunii. Pierwsza płynęła kanadyjkarka z Węgier za nią Białorusinka. Po 250 m zawodniczka Rumunii zaczęła słabnąć, a Dorota przyspieszać, co było elementem taktyki. Świetny finisz w wykonaniu Doroty nie pozostawił złudzeń kibicom Rumuńskim, którzy licznie przybyli na trybuny. Dorota zdobyła brązowy medal, historyczny bo pierwszy dla Polskiej kanadyjkarki na Światowej Mistrzowskiej imprezie.
Nasza zawodniczka wystartowała również trzy godziny później w finale C-1 200 m, to dystans wybitnie sprinterski. Wyścig bardzo zacięty do ostatnich metrów. Dorota przypłynęła na 5 pozycji, a od kolejnego medalu dzieliły ją setne sekundy, cała czołówka zamknęła się w 0,5 sekundy. Czas Doroty na 200 m to 50 sekund, a dystans 500 m pokonała w czasie 2min 12 sek.
Bardzo się cieszymy z medalu Mistrzostw Europy w pierwszym roku startu w kategorii U23.
Po zawodach Dorota miała tydzień odpoczynku, a teraz znów zaczynamy ciężką pracę, by w następnym sezonie powalczyć na światowych arenach.
Trener sekcji kajakowej NOSiR
Mariusz Szałkowski
Kolejne medale na Mistrzostwach Polski
Trwa pasmo sukcesów nowodworskich biegaczy na orientację. W rozegranych w Jakuszycach i Jeleniej Górze Mistrzostwach Polski w klasycznym i sztafetowym biegu na orientację juniorki PUKS Młode Orły zdobyły trzy medale, złoty w biegu sztafetowym oraz srebrny i brązowy w biegu klasycznym.
Złoty medal w biegu sztafetowym wywalczył zespół w składzie: Dagmara DOMINIAK, Magdalena SZMULKOWSKA, Zuzanna WAŃCZYK.
Zespół obronił tytuł Mistrzyń Polski z ubiegłego roku. Tym razem ich zwycięstwo było zdecydowane.
W biegu klasycznym srebrny medal wywalczyła Zuzia WAŃCZYK, a brązowy Daga DOMINIAK.
Dodatkowo brązowy medal w Mistrzostwach Polski Masters w biegu sztafetowym przypadł zespołowi PUKS Młode Orły. Sztafeta wystąpiła w składzie: Magdalena WAŃCZYK, Ewa TARNOWSKA, Monika KAJZER-MARCINKIEWICZ.
Pozostali zawodnicy spisali się bardzo dobrze, V miejsce w biegu klasycznym w kategorii elitarnej mężczyzn wywalczył Adam SZMULKOWSKI.
Sztafeta Juniorów Młodszych zajęła VI miejsce.
Mistrzostwa rozegrano w ekstremalnie trudnym kamienistym górskim terenie na wysokości 900-1100 m n.p.m.
- autor: Józef Kmieciński
Nowodworzanie w Maratonie Warszawskim
W niedzielę 27 września w stolicy rozegrany został 37. PZU MARATON WARSZAWSKI i towarzyszący Bieg na Piątkę. Ta wspaniała impreza zgromadziła na starcie ponad 10 tysięcy uczestników. Start odbywał się na Błoniach Stadionu Narodowego, a meta na samym Stadionie. Na starcie nie zabrakło zawodników nowodworskiego JOGGERA jak również innych mieszkańców naszego miasta. W koronnej konkurencji na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów bardzo dobrze spisał się zawodnik JOGGERA Hubert Liberadzki, który ten olimpijski dystans pokonał w czasie 3:25,22 sekund. Jest to jego rekord życiowy, poprawiając poprzedni o ponad 10 minut. Bardzo dobrze wypadła również Monika Zarzycka uzyskując czas 3:58,28 sekund. W biegu towarzyszącym na 5000 metrów zawodnik JOGGERA Andrzej Piekut osiągnął czas 25.28 sekund, któremu towarzyszyły koleżanki z pracy z Urzędu Skarbowego Olga Dudek-Popielska i Elżbieta Graczykowska, które dobiegły do mety w jednakowym czasie 30 minut i 15 sekund. Gratulujemy osiągniętych rezultatów i życzymy dalszych osiągnięć.
- autor: emka, Andrzej Piekut
Wrześniowe rocznice w Zespole Szkół nr 2
30 września 2015 r. w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim zorganizowano uroczysty apel dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych, których rocznice przypadają we wrześniu.
Rocznice te to 1 września – agresja Niemiec hitlerowskich na Polskę w 1939 r., 17 września – agresja sowiecka na Polskę w 1939 r. i 29 września – kapitulacja Twierdzy Modlin w 1939 r.
W uroczystym apelu uczestniczyli przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z prezesem ZG płk rez. Alfredem Kabatą. Obecni byli również kpt. w st. spocz. Janusz Zajączkowski i 91-letni kombatant Roman Kaczorowski – honorowy obywatel Nowego Dworu Mazowieckiego.
W okolicznościowym programie artystycznym pod kierunkiem Renaty Jastrzębskiej, oddano hołd oficerom Batalionu Elektrotechnicznego, którzy w 1939 r. dostali się do sowieckiej niewoli, a następnie zostali zamordowani w Katyniu i Charkowie. Od 2009 r. uczniowie szkoły uczestnicząc w ogólnopolskim programie „Katyń … ocalić od zapomnienia” posadzili 7 Dębów Pamięci upamiętniających oficerów tej jednostki. Uroczystości związane z posadzeniem Dębów Pamięci odbywają się podczas dorocznych uroczystości Katyńskich, których inicjatorem był płk rez. Alfred Kabata, a które organizowane są przez władze miasta, Związek Oficerów Rezerwy RP i dowódcę Garnizonu Kazuń.
Podczas spotkania z Ewą Malasiewicz – dyrektor szkoły i jej z-cą Beatą Kisiel omówiono plan współpracy w nowym roku szkolnym. Kontynuowane będą organizowane przez Związek lekcje historyczno-wojskowe, spotkania z kombatantami – członkami ZOR RP, m.in. z Romanem Kaczorowskim i 101-letnim kpt. w st. spocz. Andrzejem Rakiem i „dni otwartych koszar” w jednostkach wojskowych, z którymi ZOR RP współpracuje.
- autor: Andrzej Krajewski; foto: ZS nr 2
Jesienny Jarmark z Jarzębiną
Nowi Partnerzy Nowodworskiej Karty Familijnej
Do grona partnerów NKF dołączyły kolejne dwie firmy. Klinika stomatologiczna AS&AS Dental Clinic oferuje dla posiadaczy NKF 5% zniżkę na przeglądy stomatologiczne oraz 10% zniżki na stomatologiczne zabiegi profilaktyczne. As&As Dental Clinic mieści się przy ul. Paderewskiego 14b, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki.
Kolejnym partnerem NKF został Fit Bar Angel, znajdujący się w budynku pływalni NOSiR, posiadacze NKF skorzystają tam z 15% zniżki na dania fit, soki wyciskane oraz shake. Fit Bar Angel, ul. Sportowa 66, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki.
Zwiedzanie Twierdzy Modlin z przewodnikiem!
W niedzielę, 4 października będzie możliwość zwiedzania Twierdzy Modlin z przewodnikiem. Zwiedzanie organizowane jest w ramach imprez, które tego dnia będą się odbywały w Twierdzy Modlin tj. 76. rocznicy Obrony Twierdzy Modlin oraz otwarcia Parku Trzech Kultur.
Spotkanie z przewodnikiem pod Bramą Kadetów o godz. 14:30. Przewidywany czas wycieczki - ok. 2 godzin.
Zwiedzanie jest bezpłatne, możliwe opłaty przy wejściu do obiektów.
Akademia Młodego Profesjonalisty „Niño” – startujemy!
1 października 2015 roku o godzinie 20:00 w sali konferencyjnej przy Pływalni Miejskiej w Nowym Dworze Mazowiecki (ul. Sportowa 66) odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne dotyczące działalności Akademii Młodego Profesjonalisty „Niño” – nowego projektu stworzonego przez Michała Drewnowskiego, Adriana Zarembę oraz Patryka Drewnowskiego.
Akademia skupia się przede wszystkim na prowadzeniu zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W swojej ofercie posiada również treningi indywidualne przeznaczone dla wszystkich chcących poprawić swoje umiejętności w różnych dyscyplinach sportu (piłka nożna, tenis ziemny, siatkówka, koszykówka, pływanie).
- Wiemy, jak ogromne znaczenie ma rozwój fizyczny dla prawidłowego funkcjonowania dziecka. Nauczeni własnym doświadczeniem, postanowiliśmy stworzyć najmłodszym możliwość „dobrego startu”. Zajęcia ogólnorozwojowe są niezbędnym elementem kariery każdego sportowca. Im wcześniej zostaną praktykowane tym lepiej – mówi Michał Drewnowski, prezes - założyciel AMP „Niño”.
- Chcemy, aby sport kojarzył się dzieciom przede wszystkim z uśmiechem i dobrą zabawą, dlatego na treningach będziemy przenosić się, w uwielbiany przez najmłodszych, świat bajek – dodaje pomysłodawca Akademii, Adrian Zaremba.
Akademia Młodego Profesjonalisty jest obecna w Internecie. Oficjalny adres strony AMP Niño to www.ampnino.pl. Akademia posiada również profil na facebooku.
Kontakt:
tel: 690 232 132
mail: kontakt@ampnino.pl
Odwiedź nas w Internecie:
www.ampnino.pl
facebook.com/AMPNino
Zbiórka elektroodpadów
Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie rozpatrzył pozytywnie wniosek Miasta Nowy Dwór Mazowiecki w sprawie dofinansowania w formie pożyczki zadnia pn. „Tworzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Nowym Dworze Mazowieckim”.
Zostały pomyślnie przeprowadzone procedury przetargowe i 21 września 2015 r. ruszyła budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla Miasta Nowy Dwór Mazowiecki na bazie Miejskiego Zakładu Oczyszczania.
Na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który mieści się przy ul. Przytorowej 7 zostaną wykonane następujące prace:
- utwardzenie terenu kostką brukową typu BAUMA,
- wykonanie odwodnienia liniowego, zbiornika odparowującego z separatorem substancji ropopochodnych,
- montaż wagi samochodowej,
- budowa wiaty stalowej na wybrane frakcje odpadów,
- budowa budynku garażowo-magazynowego wraz z zasilaniem,
- wykonanie kontenera pracowniczego.
Ponadto w ramach projektu PSZOK zostanie wyposażony w kontenery na odpady przyjmowane w punkcie.
Planowana jest też zmiana organizacji ruchu na terenie bazy Miejskiego Zakładu Oczyszczania. Mieszkańcy, którzy zdecydują się dostarczyć odpady do punktu PSZOK będą mieli zapewniony wjazd oddzielną bramą i będą przejeżdżać przez wagę samochodową. W kontenerze, który będzie posadowiony w pobliżu bramy wjazdowej będzie przebywać pracownik zajmujący się obsługą mieszkańców.
Planuje się zakończenie inwestycji do końca 2015 r.
Gminne i powiatowe biegi przełajowe w Twierdzy
22 i 25 września odbyły się w Twierdzy gminne i powiatowe biegi przełajowe. Zawody jak co roku były organizowane przez NOSiR i Zespół Szkół w Modlinie Twierdzy. Pomysł ten jest bardzo trafny gdyż Twierdza posiada wspaniałe tereny dla tego typu zmagań. Trasy biegowe są usytuowane wśród pięknych, historycznych fortyfikacji tym bardziej, że obecny właściciel firma KONKRET postarała się o uporządkowanie terenu. Do rywalizacji przystąpiły szkoły podstawowe i gimnazja naszego miasta. Rywalizacja na trasach była bardzo zacięta ale fair, uczestnicy walczyli do ostatnich metrów o jak najlepszą pozycję. A teraz rezultaty.
Biegi gminne:
Szkoła podstawowa
Klasa 5
Dziewczęta
I – Elżbieta Gara – SP 7
II – Agnieszka Kuczyńska – SP 5
III – Marta Witek – SP 7
Chłopcy
I – Marceli Wasilko – SP 5
II – Norbert Roszkowski – SP 7
III – Kacper Caban – SP 4
Klasa 6
Dziewczęta
I – Oliwia Zielińska – SP 7
II- Dominika Jakubiak – SP 4
III – Klaudia Śmietańska – SP 5
Chłopcy
I – Wiktor Czapla – SP 5
II – Michał Wodzyński – SP 3
III – Bartosz Fabryc – SP 7
Gimnazjum
Klasa I
Dziewczęta
I – Sara Elkosh – PG 1
II – Natalia Kuczyńska – PG 1
III – Julia Kifonidis – PG 2
Chłopcy
I – Dawid Redman – PG 4
II – Bartosz Sulima – PG 2
III – Jakub Stankiewicz – PG 4
Klasa II
Dziewczęta
I – Justyna Klonowska – PG 4
II – Patrycja Sadocha – PG 2
III – Natalia Krzemińska – PG 2
Chłopcy
I – Kacper Nadulski – PG 1
II – Jakub Zabijak – PG 2
III – Daniel Dołowy – PG 1
Klasa III
Dziewczęta
I – Katarzyna Mikulska – PG 3
II – Julia Mołdawska – PG 2
III – Patrycja Sazanowicz – PG 1
Chłopcy
I – Bartosz Michalik – PG 1
II – Michał Morawski - PG 2
III – Krystian Borkowski – PG 3
Biegi powiatowe:
Szkoła podstawowa
Klasa 5
Dziewczęta
I – Klaudia Ślubowska – SP Emolinek
II – Aleksandra Michałowska – SP Pomiechówek
III – Daria Wojdat – SP Pomiechówek
Chłopcy
I – Marceli Wasilko – SP 5 NDM
II – Igor Łapicki – SP Nasielsk
III – Mateusz Pawłowski – SP 5 NDM
Klasa 6
Dziewczęta
I – Oliwia Zielińska – SP 7 NDM
II – Dominika Jakubiak – SP 4 NDM
III – Angelika Pierzchała – SP Gosławice
Chłopcy
I – Dawid Głodkowski – SP Nasielsk
II – Kamil Śliwiński – SP: Wojszczyce
III – Wiktor Czapla – SP 5 NDM
Gimnazjum
Klasa I
Dziewczęta
I – Sara Elkosh – PG 1 NDM
II – Kamila Gortat – PG Ciekcyn
III – Patrycja Gromke – PG 1 NDM
Chłopcy
I – Karol Zych – PG Stare Pieścirogi
II – Dawid Redman - PG 4 NDM
III – Daniel Wójcik – PG Pomiechówek
Klasa II
Dziewczęta
I – Justyna Klonowska – PG 4 NDM
II – Sandra Chrzanowska – PG Ciekcyn
III – Julita Sterbicka – PG 1 NDM
Chłopcy
I – Mateusz Dzbański – PG Pomiechówek
II – Patryk Kordulewski – PG Stare Pieścirogi
III – Kacper Nadulski – PG 1 NDM
Klasa III
Dziewczęta
I – Paulina Ujazda – PG 1 NDM
II – Katarzyna Średnicka – PG Zakroczym
III – Katarzyna Mikulska = PG 3 NDM
Chłopcy
I – Bartosz Michalik – PG 1 NDM
II – Michał Morawski – PG 2 NDM
III – Krystian Borkowski – PG 3 NDM
Na zakończenie zawodów wręczono zwycięzcom medale i dyplomy ufundowane przez Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Do zobaczenia za rok!
- autor: Sławomir Krzeczkowski