Wernisaż: "Życie między budynkami"
- Wydarzenia kulturalne,
Organizatorzy
Zapraszamy na 𝐰𝐞𝐫𝐧𝐢𝐬𝐚ż 𝐩𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭𝐮 𝐟𝐨𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐨-𝐟𝐢𝐥𝐦𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨, który powstał we współpracy Pracowni Sztuki w Przestrzeni Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie z Nowodworskim Ośrodkiem Kultury.
„Ż𝐲𝐜𝐢𝐞 𝐌𝐢ę𝐝𝐳𝐲 𝐁𝐮𝐝𝐲𝐧𝐤𝐚𝐦𝐢” to projekt fotograficzno-filmowy, którego tytuł zaczerpnięty został z książki duńskiego teoretyka architektury i urbanistyki Jana Gehla, w swoim założeniu zwraca uwagę na wszystko to, co wydarza się w przestrzeniach pomiędzy blokami, kamienicami, zabudową handlową, siedzibami urzędów - elementami miasta które w dominującym stopniu definiują jego charakter i jakość przestrzeni publicznej.
Dynamiczny rozwój osiedli mieszkaniowych, infrastruktury oraz zwiększona ilość ruchu samochodowego odmienia obecnie oblicze niemal każdego podwarszawskiego miasta, a tymczasem psychofizyczne cechy ludzkie i sposób percepcji człowieka nie ulegają tak gwałtownym przemianom. Nakierowanie uwagi i wniknięcie w przestrzenie pomiędzy budynkami pozwala dostrzec niewidoczny na co dzień krwioobieg w którym objawia się coś, co nazwać można duchem miasta - jego dynamikę, rytm, osobliwości a nawet elementy jego specyficznej historii. Skupienie się na tych frag-mentach przestrzeni publicznej uzmysławia także jak radzi sobie i koegzystuje z ludźmi świat natu-ralny, gdyż tam właśnie znajduje azyl i stwarza sobie miejsce do funkcjonowania.
Ten mniej widoczny nurt, funkcjonuje efemerycznie na obrzeżach, w szczelinach, miejscach pozornie nieciekawych. Przepływa w czasie między nowymi inwestycjami, zawsze znajdując sobie drogę, omijając powstające budynki.
Poszczególni uczestnicy/uczestniczki projektu przez jeden dzień 31 marca 2025 uważnie przyglądali/przyglądały się miastu od strony tzw. "ludzkiej skali” - skupieni na obserwowaniu szczegółowym, wnikliwym, dotyczącym detalu bardziej niż spojrzenia panoramicznego czy całościowego.
Indywidualna praca każdego/każdej z uczestników polegała na dokumentowaniu interesujących zjawisk dziejących się poza widoczną obecnością budynków. Zebrany materiał posłużył jako pod-stawa do wspólnego stworzenia kalejdoskopowej formy filmowej, która być może ukaże zainteresowanym mieszkańcom Nowego Dworu Mazowieckiego ich miasto od nieznanej lub rzadziej dostrzeganej strony.
Projekt powstał we współpracy z Nowodworskim Centrum Kultury
Pracownia Sztuki w Przestrzeni, Wydział Malarstwa ASP w Warszawie.
Prowadzący: dr hab. Maciej Duchowski, mgr Sebastian Winkler.
𝐔𝐜𝐳𝐞𝐬𝐭𝐧𝐢𝐜𝐲/𝐮𝐜𝐳𝐞𝐬𝐭𝐧𝐢𝐜𝐳𝐤𝐢 𝐩𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭𝐮:
Natalia Borowa
Bartosz Budny
Ewa Nowik
Wiwiana Olejniczak
Mikołaj Kuźmicz
Florentyna Ostrowska
Inga Wójcik
WSTĘP WOLNY!