Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 02.01.2019 r. do godz. 07:30 dnia 03.01.2019 r.
W dzień zachmurzenie duże, przejściowo możliwe większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje śnieżne.
W nocy zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Przelotne opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 4 cm. Temperatura minimalna od -5°C do -3°C. Wiatr umiarkowany, jedynie początkowo jeszcze dość silny, w porywach do 70 km/h, później w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i północny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 03.01.2019 r. do godz. 07:30 dnia 04.01.2019 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni i północny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -6°C do -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno - zachodni.
- autor: Ewa Łapińska
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 31.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 01.01.2019 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2°C do 3°C. Wiatr umiarkowany, po południu stopniowo słabnący, północno-zachodni.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W drugiej połowie nocy przemieszczające się z zachodu na wschód opady deszczu ze śniegiem przechodzące w opady deszczu, przejściowo marznącego i powodującego gołoledź. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 01.01.2019 r. do godz. 07:30 dnia 02.01.2019 r.
W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 4°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni.
W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem, lokalnie śniegu. Temperatura minimalna od 0°C do 2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach
do 60 km/h, zachodni, w drugiej połowie nocy północno-zachodni.
- autor: Michał Folwarski
Wigilia TPD w Modlinie Starym
Przed świętami odbyła się uroczysta Wigilia w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Modlinie Starym. W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie, pracownicy i przyjaciele naszego ogniska: Burmistrz Miasta pan Jacek Kowalski, Wiceprezes Zarządu Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci pani Elżbieta Gauza, Kierownik Środowiskowego Ogniska TPD w Nowym Dworze Mazowieckim p. Iwona Dylewska, proboszcz tutejszej parafii ks. kanonik Andrzej Redmer, Prezes Eko Harpoon p. Jacek Kolanko, dr Jolanta Niesiobędzka i p. Andrzej Niesiobędzki.
Kierownik Ogniska w Modlinie Starym, p. Elżbieta Szałkowska, przywitała wszystkich przybyłych i podziękowała im za obecność. Następnie głos oddała dzieciom, które przedstawiły jasełka, nawiązujące do tradycji i zwyczajów świątecznych, połączone ze śpiewaniem kolęd. W całej sali zapanował magiczny nastrój między innym dzięki pięknej dekoracji. Przy wspólnym stole nie zabrakło składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem, a także wigilijnych potraw, tj. pierogów z kapustą i grzybami, ryby po grecku czy śledzi w kilku odsłonach oraz słodkich wypieków, ufundowanych przez Cukiernię DUET.
Przybył do nas także gość z dalekiej północy, który przywiózł podarunki dla dzieci, ale też chętnie pozował do wspólnych fotografii z naszymi gośćmi.
- autor: M. Krupka-Darmos
Rozbiegana Wigilia
Rozbiegana Wigilia - bardzo dziękujemy wszystkim, którzy 23 grudnia byli z nami na przedświątecznym Treningu dla każdego. Mimo zimowej aury, podczas naszego spotkania panowała bardzo ciepła atmosfera. Mamy nadzieję, że poczuliście odrobinę świątecznej magii podczas wspólnego biegania i kolędowania. Razem uczciliśmy również minutą ciszy pamięć o polskich górnikach, którzy zginęli w kopalni w Czechach. Było nam bardzo miło powitać w naszym gronie wiele nowych twarzy. Czekamy na Was na kolejnych treningach.
- autor: Anna Jaworek
31.12.2018 r. UM do 13:00
Informujemy, że w dniu 31 grudnia 2018 r. Urząd Miejski przyjmuje interesantów do godziny 13:00.
Życzenia świąteczne
Bożonarodzeniowa inscenizacja w SP1
14.12.2018 r. o godzinie 12:00 grupy 0 a i b przygotowały inscenizację Bożonarodzeniową, którą zaprezentowały swoim rodzinom oraz zaproszonym gościom. Mali artyści pomimo stresu i tremy, przybliżyli zebranym zwyczaje polskiego Bożego Narodzenia przy najpiękniejszych piosenkach świątecznych. Największe oklaski zebrało "Owieczkowe Tango", które dzieci ćwiczyły przez wiele dni. Na zakończenie wystąpili rodzice, przedstawiciele Rodziców, składając wszystkim zebranym życzenia w formie wierszy. Po przedstawieniu odbyły się w salach spotkania opłatkowe.
- autor: M. Ners, M. Brzozowska
Życzenia świąteczne od ZO2
Wizyta Mikołaja w SP1
7.12.2018r. grupę 0b odwiedził Mikołaj. Podczas jego wizyty było dużo śmiechu i radości. Dzieci, aby dostać upominki musiały wykazać, że były grzeczne i dobrze się zachowywały. Mikołaj dokładnie przepytał zebranych, sprawdził ich siłę, a na końcu rozdał prezenty pozostawiając po sobie wiele uśmiechów na twarzach uczniów i pań nauczycielek.
- autor: M. Ners, M. Brzozowska
Wigilijny trening dla każdego
Oderwijcie się na chwilkę od przedświątecznych przygotowań i wpadnijcie na wigilijny trening dla każdego!
Zapraszamy 23 grudnia 2018 do Parku im. J. Wybickiego. Spotykamy się o 18:00 przy choince. Pobiegajcie z nami, by zrobić miejsce dla świątecznych wspaniałości!
Załóżcie Mikołajowe czapki, zabierzcie ze sobą dobry humor i pokonajcie z nami swoje pierwsze kilometry! Trasa to ok. 3 km, a tempo wyznaczy osoba biegnąca najwolniej. Po biegu zapraszamy wszystkich na opłatek, gorący barszczyk i wesołe kolędowanie. Upominek dla każdego!
- autor: RozbiegaMy Nowy Dwór
Poszukiwany właściciel psa
W dniu dzisiejszym w rejonie ul. Okunin błąkał się bez opieki pies. Straż Miejska poszukuje właściciela. W razie rozpoznania psa prosimy o kontakt pod nr telefonu 986 lub (22) 51 22 112.
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 21.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 22.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże. Miejscami opady deszczu i deszczu ze śniegiem, rano lokalnie, głównie na wschodzie województwa, marznące i powodujące gołoledź. Na wschodzie województwa początkowo również opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.
W nocy zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. W pierwszej połowie nocy na północnym wschodzie województwa możliwe opady marznące. Temperatura minimalna od -1°C do 1°C. Wiatr umiarkowany, w południowej połowie województwa w porywach do 60 km/h, południowy.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 22.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 23.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, na północy również deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2°C na północnym wschodzie województwa do 6°C w centrum i na południu. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni.
W nocy zachmurzenie duże. Miejscami opady deszczu ze śniegiem i śniegu, na południu i zachodzie województwa początkowo deszczu. Temperatura minimalna od -1°C do 1°C.
Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
- autor: Kamil Walczak
Ostrzeżenie meteorologiczne!
Koncert charytatywny dla Kacperka
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 20.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 21.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -4°C do -1°C. Wiatr przeważnie słaby, południowo-wschodni i południowy.
W nocy zachmurzenie duże. Opady śniegu, w drugiej połowie nocy miejscami opady deszczu marznącego, powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od -5°C do -2°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 21.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 22.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem przechodzące w opady deszczu. Początkowo miejscami opady deszczu marznącego, powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 1°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.
W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu, tylko na północnym wschodzie województwa początkowo opady deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od 0°C do 2°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków południowych.
- autor: Mariusz Cebula
24.12.2018 r. UM do 12:00
Informujemy, że w dniu 24 grudnia 2018r. Urząd Miejski przyjmuje interesantów do godziny 12:00.
Sweet Team triumfuje w NLF XMAS CUP
Zespół Sweet Teamu najlepszy w świątecznym turnieju NLF XMAS CUP! Drużyna składająca się w dużej mierze z zawodników i trenerów Świtu Nowy Dwór Mazowiecki pokonała w finale po rzutach karnych reprezentantów MKS-u Przasnysz, Kopaczy.
Faza grupowa
W turnieju wzięły udział aż 22 drużyny z całego województwa mazowieckiego. Na nowodworskiej hali pojawiły się zespoły m.in. z Legionowa, Jabłonny, Czosnowa, Zakroczymia, Wieliszewa, Nasielska, Ciechanowa i Przasnysza. W pierwszej fazie zawodów ekipy rywalizowały w czterech grupach. Z każdej z nich do ćwierćfinałów awansowały dwie najlepsze drużyny. W grupie A najlepszy okazał się Dream Team, zaś drugie miejsce zajęli zawodnicy UKS Południa Czosnów. Z grupy B do ćwierćfinałów awans wywalczyli BKS Wczorajsi i Bronx, z grupy C późniejsi finaliści – Sweet Team i Kopacze. W ostatniej grupie miejsca premiowane awansem do fazy pucharowej zajęli Reckitt Benckiser i Wisła Zakroczym.
Warto pomagać
Tuż przed rozpoczęciem meczów ¼ finału odbyły się licytacje charytatywne dla 10-letniego Bartka, dla którego podczas turnieju zbierane były środki na leczenie. Akcję zorganizowali organizatorzy Nowodworskiej Ligi Futbolu we współpracy z Fundacją Pomocy Dzieciom Podaj Rękę Małemu Przyjacielowi. Licytowano koszulkę Legii Warszawa z autografem Grzegorza Szamotulskiego przekazaną przez sklep sportowy r-gol.com, rękawicę bokserską podarowaną przez Dyrektora Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, piłkę z autografami dziennikarzy sportowych oraz zdjęcie z autografem Arkadiusza Milika. Wśród osób, które wsparły Bartka została również wylosowana gra FIFA 19 ufundowana przez Tygodnik Nowodworski – patrona medialnego zawodów. Na hali pojawił się również Mikołaj z workiem prezentów, który wzbudził euforię szczególnie wśród najmłodszych kibiców, którzy chętnie spędzali czas w przygotowanej przez organizatorów „Strefie Chilloutu”. Dzieci mogły m.in. zagrać w FIFĘ na konsoli XBOX One, spędzić czas przy grach planszowych, pograć w piłkarzyki i cymbergaja.
Ćwierćfinały
Największe emocje były jednak na boisku. W pierwszym ćwierćfinale doszło do małej niespodzianki. Bronx wyeliminował wicemistrzów wiosennej edycji NLF, Dream Team. Bohaterem Bronxu został Mateusz Mańk, który zdobył w tym spotkaniu dwa gole. W następnym meczu ¼ finału Sweet Team pokonał 5-1 dobrze dysponowaną Wisłę Zakroczym. Ekipa Patryka Drewnowskiego była w tym dniu po prostu nie do zatrzymania. Honorowego gola dla Wisły zdobył kapitan zespołu Dawid Puzio. W trzecim ćwierćfinale BKS Wczorajsi, po bardzo ciężkim spotkaniu, wygrali z UKS Południem Czosnów 2-1. Gole na wagę awansu dla BKS-u zdobyli Michał Turek i Paweł Szydlik. Najbardziej zacięty był czwarty ćwierćfinał, w którym mierzyły się zespoły RB i Kopaczy. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem i o awansie do najlepszej „czwórki” decydowały rzuty karne. Takiej serii rzutów karnych jeszcze nigdy nie widzieliśmy. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Karnego na wagę awansu nie wykorzystał najlepszy strzelec RB, Damian Matusiak i to zostało skrzętnie wykorzystane przez zespół z Przasnysza. Ostatecznie Kopacze zwyciężyli 14-13 (!) i awansowali do półfinału.
Walka o medale
Na placu boju pozostały więc cztery zespoły. W pierwszym półfinale, nazwanym przez niektórych przedwczesnym finałem, Sweet Team zmierzył się z Bronxem. Po czterech minutach przedstawiciele Świtu prowadzili już 2-0 po golach Michała Gajewskiego i Patryka Drewnowskiego. Bronx odpowiedział 120 sekund później trafieniem Michała Chrzanowskiego, jednak za chwilę Sweet Team znów prowadził różnicą dwóch bramek. Tym razem Pawła Bocheńskiego pokonał Karol Drwęcki. Kilkanaście sekund później… drugiego gola strzelił Bronx, a konkretnie Wojciech Korczak. Mecz był bardzo otwarty, oba zespoły stworzyły sobie mnóstwo dogodnych okazji do zdobycia bramek. Jedną z nich w 7. minucie ponownie zdobył środkowy obrońca Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, Karol Drwęcki. Tuż przed końcową syreną Bronx zdołał po raz trzeci pokonać Mariusza Miecznikowskiego. Do przerwy Sweet Team prowadził więc 4-3. Druga część gry rozpoczęła się znakomicie dla drużyny Łukasza Ćwiklińskiego. Daniel Smoczyński doprowadził do wyrównania i wydawało się, że Bronx jest w stanie pokonać zespół Patryka Drewnowskiego. Końcówka należała jednak do piłkarzy w niebieskich trykotach. Krystian Pomorski i Michał Gajewski rozwiali wszelkie wątpliwości. Do finału awansowali zawodnicy Sweet Teamu.
W drugim półfinale Kopacze rywalizowali z BKS Wczorajszymi. Podobnie jak w ćwierćfinale – zespół z Przasnysza wywalczył sobie awans po serii rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry było 0-0. Kibice zgromadzeni na hali przy ulicy Młodzieżowej 1 oglądali bardzo wyrównane spotkanie. Nie pomylimy się, jeśli napiszemy, że właściwie więcej sytuacji do zdobycia gola stworzyli piłkarze BKS-u. W znakomitej formie był jednak bramkarz Kopaczy, Michał Przychodzki. Decydującego karnego przestrzelił napastnik Wczorajszych, Maciej Wiśniewski i to Kopacze awansowali do wielkiego finału NLF XMAS CUP 2018.
W meczu o 3. miejsce bohaterem Bronxu został Daniel Smoczyński, który w 7. minucie gry zdobył jedyną bramkę w tym spotkaniu. Gol Daniela dał Łukaszowi Ćwiklińskiemu i spółce brązowe medale. W finale Kopacze... trzeci raz z rzędu zremisowali. Tym razem w stosunku 1-1. Oba gole padły w drugiej połowie spotkania. Wynik otworzył Krystian Pomorski – na minutę przed końcem zespół z Przasnysza odpowiedział golem z rzutu karnego Tomasza Kamińskiego. A więc o końcowym triumfie musiała zadecydować seria rzutów karnych. Wydawało się, że bohaterem Sweet Teamu będzie Patryk Drewnowski, który najpierw obronił strzał jednego z zawodników Kopaczy, a następnie sam podszedł wykonać decydującego karnego. Nic z tego! Strzał Patryka został w fantastyczny sposób obroniony przez bramkarza Kopaczy. „Drewniak” zdołał jednak wyjąć jeszcze jeden strzał i stworzył tym samym znakomitą szansę przed Tomaszem Zawadzkim. Ten wytrzymał presję i pewnym strzałem w okienko pokonał goalkeepera Kopaczy. Tytuł powędrował do Sweet Teamu, ale wielkie słowa uznania dla zespołu z Przasnysza, który przez cały turniej grał bez zmian!
NLF XMAS CUP 2018 przeszedł do historii. 12h rywalizacji, mnóstwo goli, wiele wspaniałych akcji, multum emocji. Wszystkie zespoły zasłużyły na słowa uznania. Na słowa uznania zasłużyli również nasi sponsorzy i partnerzy: Reckitt Benckiser, EcoWipes, Restauracja Modelina, Tachi Sushi, Restauracja Ka jak Kawiarnia i Multiglas. Patronami medialnymi imprezy byli Tygodnik Nowodworski i portal NoToSport. Impreza była zorganizowana pod patronatem Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Pana Jacka Kowalskiego.
Ćwierćfinały:
Dream Team – Bronx 0:2
Sweet Team – Wisła Zakroczym 5:1
BKS Wczorajsi – UKS Południe 2:1
Reckitt Benckiser – Kopacze 0:0 k. 13-14
Półfinały:
Sweet Team – Bronx 6:4
BKS Wczorajsi – Kopacze 0:0 k. 8-9
Mecz o 3. miejsce:
Bronx – BKS Wczorajsi 1:0
Finał:
Sweet Team – Kopacze 1:1 k. 8-7
Zwycięzcy zagrali w następującym składzie: Patryk Drewnowski, Tomasz Zawadzki, Hubert Michalik, Krystian Pomorski, Mariusz Miecznikowski, Adrian Zaremba, Karol Drwęcki, Michał Gajewski.
- autor: Maciej Zaręba
Zamiana opłaty za odpady od stycznia 2019 r.
Informujemy, że w dniu 17 grudnia 2018 r. Rada Miejska w Nowym Dworze Mazowieckim ustaliła nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od stycznia 2019 roku w nieruchomościach zamieszkałych, które będą wynosić:
• 13 zł od osoby miesięcznie – odpady segregowane,
• 20 zł od osoby miesięcznie – odpady niesegregowane.
Po ogłoszeniu uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego do właścicieli nieruchomości zostaną wysłane zawiadomienia informujące o zmianie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do złożenia nowej deklaracji.
Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od stycznia 2019 roku uiszcza się zgodnie z kwotą, która będzie podana w zawiadomieniach.
Ho, Ho, Ho, a cóż to za Mikołaj?
Nie od dziś wiadomo, że w „Słonecznej Krainie”, wesoło czas płynie. Żeby było, jeszcze weselej, zadbali o to rodzice naszych wychowanków.
7.12.2018 roku aktorzy z Teatru Rodzica, pod kierunkiem pani E. Obuchowskiej oraz muzycznej oprawie pani M. Zagrabskiej, przedstawili dzieciom spektakl pt. „Bal w pokoiku lal”.
Było to wesołe i pełne niespodziewanych zdarzeń widowisko. Przedszkolaki reagowały emocjonalnie. Na ich twarzach zauważyć można było skupienie i radość. Chętnie śpiewały znane piosenki, wśród których nie zabrakło tych o Mikołaju.
Największą jednak niespodzianką było pojawienie się długo oczekiwanego gościa. Mina dzieci i nie tylko, była warta poświęconego czasu wolnego. Mikołaj jak gdyby nigdy nic pojawił się w letnim stroju, bo jak sam przyznał wybierał się na wakacje. Trochę się zapomniał, ale widok dzieci przywrócił mu pamięć. Już wkrótce pojawił się z wielkim workiem prezentów.
Dziękuję rodzicom i pani Małgosi za zaangażowanie i świetną zabawę, jaką mogliśmy wspólnie zgotować naszym przedszkolakom.
- autor: E. Obuchowska; foto: A. Marszałek
Więcej niż kino – „Niemiłość”
W ramach cyklu „Więcej niż kino” tym razem obejrzeliśmy trudny i skłaniający do refleksji rosyjski dramat w reżyserii Andrieja Zwiagincewa pt. „Niemiłość". Gościem wieczoru był dziennikarz filmowy Janusz Wróblewski, z którym dyskusję tradycyjnie poprowadził red. Stanisław Zawiśliński.
Projekcja wywołała emocjonalne reakcje wśród publiczności. Rozległa tematycznie dyskusja dotyczyła oczywiście samego filmu, ale i współczesnych etycznych problemów społecznych związanych z mediami społecznościowymi, rozwojem technologii, zanikiem czułości i empatii.
Według naszej życzliwej publiczności filmy Zwiagincewa, w tym „Niemiłość”, są produkcjami zdecydowanie wartymi obejrzenia, do czego serdecznie zachęcamy. Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Więcej niż kino”, więcej informacji na temat projekcji ukarze się wkrótce.
- autor: Sylwia Ciuchta
Lodowisko Biały Orlik
- autor: ZSP1
Spotkanie wigilijne na Nowodworzance
13 grudnia 2018 odbyło się wigilijne spotkanie, zorganizowane - już po raz jedenasty - przez Zarząd Osiedla nr 5 i Zespół Szkół nr 2. Tradycyjnie mieszkańcy Nowodworzanki obejrzeli szkolne jasełka, tym razem przygotowane przez klasę 2aT pod opieką p. B. Szymańskiej, współpraca p. M. Możdżyńska. Przedstawienie i kolędy wprowadziły zebranych w świąteczny nastrój, ale najmłodsi z emocjami oczekiwali na przybycie Mikołaja. Gdy wreszcie pojawił się z ciężkim workiem słodkich prezentów (ufundowanych przez Zarząd Osiedla), radości dzieci nie było końca.
Spotkanie na Nowodworzance zakończyło się wspólnym kolędowaniem przy świątecznym stole, w radości, nadziei i serdeczności, z dala od trosk dnia powszedniego. Burmistrz Nowego Dworu p. Jacek Kowalski oraz Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 5 p. Ryszard Brzeziński złożyli Bożonarodzeniowe życzenia oraz wszystkiego, co najlepsze w nadchodzącym Nowym 2019 Roku. Ciepłe słowa, piękny zwyczaj dzielenia się opłatkiem, wspólne rozmowy przy świątecznym stole, kolędy - co roku pozwalają pełniej przeżywać niezwykły czas Narodzenia Pańskiego.
- autor: ZS2
Finał konkursu plastycznego „Błysk i Blask”
Mamy przyjemność ogłosić długo wyczekiwane wyniki konkursu plastycznego "Błysk i Blask". Spośród 134 nadesłanych prac, komisja wyłoniła 11 laureatów. Prace były oceniane indywidualnie zgodnie z kryteriami podanymi w regulaminie konkursu. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za nadesłane prace oraz gratulujemy pomysłowości i kreatywności.
Oto nasi finaliści:
W kategorii szkół podstawowych kl. I-IV ( 101 prace)
I miejsce: Aleksander Affek, Szkoła Podstawowa nr 5
II miejsce: Julia Jankowska, Szkoła Podstawowa nr 7
III miejsce: Krzysztof Pałaszewski, Szkoła Podstawowa nr 7
Wyróżnienia: Olga Grzesiuk, Szkoła Podstawowa nr 1, Dagmara Kalitowska, Szkoła Podstawowa nr 7, Jakub Michno, Szkoła Podstawowa nr 7
W kategorii szkół podstawowych kl. V-VIII i gimnazjum (33 prace)
I miejsce: Julia Jakubowska, Szkoła Podstawowa nr 7
II miejsce: Marta Witek, Szkoła Podstawowa nr 7
III miejsce: Szymon Kokoszczyński, Szkoła Podstawowa nr 7
Wyróżnienia: Brajan Ostowski, Szkoła Podstawowa nr 7, Martyna Tyszkiewicz, Szkoła Podstawowa nr 7.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej, którą można zobaczyć do 31 stycznia 2019 r. w galerii "Łącznik".
- autor: Sylwia Ciuchta
VI Festiwal Kolęd i Pastorałek za nami!
Po raz szósty spotkaliśmy się w Nasielsku Ośrodku Kultury, aby wziąć udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nad Betlejem w ciemną noc…”.
W tegorocznej edycji wzięło udział ponad sześćdziesięciu młodych wykonawców ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu dwóch powiatów: nowodworskiego i warszawskiego zachodniego. Gościliśmy uczniów z Nasielska, Nowego Dworu Mazowieckiego, Zakroczymia, Leszna, Zaborowa, Czosnowa, Leoncina i wielu innych miejscowości.
W Jury Festiwalu zasiedli Daniel Taraszkiewicz, Wojciech Gęsicki oraz ks. Rafał Winnicki, którzy wysłuchali kolędy i pastorałki takie, jak „Gdy śliczna panna”, „Bosy pastuszek”, „Triumfy Króla Niebieskiego” oraz te nowsze piosenki świąteczne: „Święta w nas” z rep. „Blue Cafe” czy „Uciekali” z rep. Muscicalu „Metro”. Oczywiście repertuar był zróżnicowany i ciężko byłoby wymienić wszystkie świąteczne utwory, które zostały wyśpiewane na scenie Nasielskiego Ośrodka Kultury.
Warto dodać, że organizatorami festiwalu byli Dyrektor NOK w Nasielsku oraz Dowódca 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym.
Serdecznie dziękujemy partnerom festiwalu, którzy są z nami od samego początku. Podziękowania składamy Burmistrzowi Nasielska, Burmistrzowi Nowego Dworu Mazowieckiego, Burmistrzowi Błonia, Staroście Warszawskiemu Zachodniemu, Wójtowi Gminy Czosnów oraz Prezesowi Stowarzyszenia „Między Wisłą a Kampinosem”.
Wszystkim laureatom VI Festiwalu Kolęd i Pastorałek serdecznie gratulujemy!
Zdjęcie z festiwalu będą dostępne od 18 grudnia na stronie internetowej pułku.
- autor: Michał Dudek
Smykofonia w jesienno-zimowym klimacie
Wydawać by się mogło, że powieje chłodem na grudniowej SMYKOFONII, której tytuł brzmiał „Żegnaj jesień, witaj zimo”, a odbyła się w Nowodworskim Ośrodku Kultury, 8.12.2018 r. Pani Zima - Agnieszka Guz w białej szacie grała na skrzypcach, wspierały ją drugie skrzypce - Magdy Krzyżanowskiej, flet – Andrzeja Krzyżanowskiego i pianino - Mirosława Feldgebela. W muzyczny klimat jesienno-zimowy naszą publiczność wprowadziły utwory wybitnych kompozytorów: J. S. Bacha, A. Vivaldiego, C. Debussy'ego i innych. Było tanecznie w rytmie walca, marsza i tańca irlandzkiego. Prowadząca koncert i zarazem mezzosopranistka Aneta Łukaszewicz cudownym głosem wyśpiewała piosenki i kolędy. Pomimo zapowiedzi zimowej atmosfery, było ciepło i radośnie. Koncert zakończyły życzenia świąteczne i wspólne odśpiewanie jednej z najbardziej znanych kolęd na świecie „Jingle Bells” czyli „Dzwonią dzwonki”. Do zobaczenia w 2019 roku.
- autor: Krzysztof Borowski
Rozstrzygnięcie II edycji konkursu „Moja Kartka Bożonarodzeniowa”
II Konkurs Plastyczny „Moja Kartka Bożonarodzeniowa” rozstrzygnięty! W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 300 prac, które zostały nadesłane z placówek oświatowych z terenu powiatu nowodworskiego i powiatu warszawskiego zachodniego.
Wszystkie prace wykonane przez dzieci są piękne i każda z nich jest wyjątkowa i oryginalna. Po raz kolejny komisja konkursowa miała trudne zadanie by wybrać laureatów II edycji.
Serdecznie dziękujemy partnerom konkursu za przekazanie nagród dla zwycięzców i wyróżnionych II Konkursu Plastycznego „Moja Kartka Bożonarodzeniowa”. Podziękowania składamy Burmistrzowi Nasielska, Burmistrzowi Nowego Dworu Mazowieckiego, Burmistrzowi Błonia, Staroście Warszawskiemu Zachodniemu, Wójtowi Gminy Czosnów oraz Prezesowi Stowarzyszenia „Między Wisłą a Kampinosem”.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i serdecznie zapraszamy do udziału w V edycji konkursu „Moja Kartka Wielkanocna”, który zostanie ogłoszony już w marcu.
Poniżej przedstawiamy wyniki II Konkursu Plastycznego „Moja Kartka Bożonarodzeniowa”.
Kategoria I: "przedszkole i zerówka”
I miejsce – Emilia (Przedszkole Nr 3 w Nowym Dworze Maz.) II miejsce – Dominika (Przedszkole Nr 3 w Nowym Dworze Maz.) III miejsce - Lena (Przedszkole Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie) Wyróżnienie – Alan (SP Nr 1 w Nowym Dworze Maz.) Wyróżnienie – Marysia i Marek (Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 w Błoniu) Wyróżnienie – Blanka (SP Nr 1 w Nowym Dworze Maz.)
Kategoria II: "uczniowie klas I-III szkoły podstawowej"
I miejsce – Roksana (ZSP w Kazuniu Nowym) II miejsce – Nicole (SP w Goławicach Pierwszych) III miejsce - Wojciech (SP Nr 1 w Nowym Dworze Maz.
Wyróżnienie – Alek (SP Nr 5 w Nowym Dworze Maz.) Wyróżnienie – Filip (SP Nr 5 w Nowym Dworze Maz.)
Kategoria III: "uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej"
I miejsce – Julia (Szkoła Podstawowa w Zakroczymiu) II miejsce - Mateusz (Szkoła Podstawowa w Orzechowie) III miejsce – Oskar (ZSP w Kazuniu Nowym) Wyróżnienie – Sylwia (Szkoła Podstawowa Nr 1 w Nasielsku) Wyróżnienie – Julia (SP w Goławicach Pierwszych) Wyróżnienie – Gabriela (Szkoła Podstawowa w Zakroczymiu)
Pełna galeria prac konkursowych będzie dostępna od 18 grudnia na stronie internetowej pułku.
- autor: Michał Dudek
Harmonogram odbioru odpadów z zabudowy jednorodzinnej w 2019 r.
XI Nowodworskie Spotkanie Wigilijne
W sobotę, 15 grudnia w Parku Miejskim im. Józefa Wybickiego odbyło się XI Nowodworskie Spotkanie Wigilijne. Mimo dość mroźnej aury frekwencja dopisała. Na zgromadzonych licznie mieszkańców, zarówno starszych jak i młodszych czekały liczne atrakcje przygotowane przez organizatora, którym było Miasto Nowy Dwór Mazowiecki. Najpierw życzenia wszystkim zgromadzonym złożył burmistrz Jacek Kowalski oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Grażyna Nadrzycka. Do życzeń przyłączył się również Starosta Nowodworski Krzysztof Kapusta. Życzenia i błogosławieństwa mieszkańcom udzielili też księża - ks. Andrzej Kwiatkowski i ks. Andrzej Redmer. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem. Niekwestionowaną, największą atrakcją tego wieczoru była parada Świętego Mikołaja, który w towarzystwie elfa, bałwanka, aniołów i diabła przejechał zaprzęgiem ciągniętym przez renifera dookoła parku. Święty Mikołaj wraz ze swoją świtą przygotował także specjalny występ artystyczny dla dzieci. Wigilijną wieczerzę serwowały pracownice Ośrodka Pomocy Społecznej. Nie zabrakło barszczu, pierogów i świątecznej kapusty. Ostatnim punktem programu był koncert kolęd w wykonaniu Arlety Lemańskiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji imprezy, a szczególnie druhom z OSP Nowy Dwór Mazowiecki.
Bożonarodzeniowy kiermasz
17.12.2018 r. od godziny 11.00 na I piętrze Urzędu Miejskiego odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy z wystawieniem prac dzieci z TPD.
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 14.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 15.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu lub śniegu ziarnistego. Późnym popołudniem możliwa mgła ograniczająca widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna od -1°C do 0°C. Początkowo lokalnie oblodzenie nawierzchni dróg i chodników, powodujące śliskość. Wiatr słaby, północno-wschodni.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu lub śniegu ziarnistego. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 15.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 16.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Słabe opady śniegu lub śniegu ziarnistego. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.
W nocy zachmurzenie duże. Okresami opady śniegu. Temperatura minimalna od -3°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.
- autor: Mariusz Cebula
Świąteczna Impreza Charytatywna
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 13.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 14.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże ze słabymi opadami śniegu lub śniegu ziarnistego. Temperatura maksymalna od 0°C do 1°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i północny.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu lub śniegu ziarnistego. Temperatura minimalna od -3°C do -2°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i północny.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 14.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 15.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu lub śniegu ziarnistego. Temperatura maksymalna od -1°C do 0°C. Wiatr słaby, północno-wschodni.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu lub śniegu ziarnistego. Temperatura minimalna od -3°C do -2°C. Wiatr słaby, wschodni.
- autor: Michał Folwarski
Ostrzeżenie o złej jakości powietrza!
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 12.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 13.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe opady śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Rano na wschodzie województwa możliwe mgły ograniczające widzialność do 500 m. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby, północny.
W nocy zachmurzenie duże ze słabymi opadami śniegu. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 13.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 14.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże ze słabymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -3°C do -2°C. Wiatr słaby, północno-wschodni.
- autor: Kamil Walczak
Spotkanie przedświąteczne. Medal „Pro Patria” dla ZOR RP, awanse i Srebrne Krzyże Zasługi dla członków Związku
8 grudnia 2018 r., podczas spotkania przedświątecznego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, podsumowującego 2018 r., które odbyło się w Nowym Dworze Mazowieckim, wręczono akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe i odznaczenia. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymało dwoje członków Związku, a Związek Oficerów Rezerwy RP został odznaczony Medalem „Pro Patria”.
Gościem honorowym spotkania była minister Anna Maria Anders – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów Do Spraw Dialogu Międzynarodowego, matka chrzestna sztandaru i członek honorowy Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Spotkanie odbywało się pod honorowym patronatem Jacka Kowalskiego – burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego i Antoniego Kręźlewicza – wójta Gminy Czosnów.
Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu państwowego i związkowego. Następnie, prowadzący spotkanie ppłk w st. spocz. Józef Szatkowski - wiceprezes ZG ZOR RP - poprosił o zabranie głosu burmistrza Jacka Kowalskiego. Burmistrz podkreślił rolę Związku na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego w zakresie organizowania przedsięwzięć patriotyczno-historycznych i edukacyjno-wychowawczych, złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt i nowego 2019 roku oraz przekazał upominek i list okolicznościowy prezesowi Związku płk. rez. Alfredowi Kabacie. Przybyłych na spotkanie gości i członków Związku powitał płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG ZOR RP. Podsumował również działalność ZOR RP w 2018 r.
Następnie przystąpiono do części ceremonialnej obejmującej wręczenie aktów mianowania i odznaczeń członkom ZOR RP. Akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe otrzymali: na stopień majora kapitanowie: Janusz Zajączkowski i Zdzisław Łoziński, na stopień starszego chorążego: chor. Stefan Paweł Wyszyński, a na stopień młodszego chorążego; st. sierż. Hilary Jechowicz. Akty mianowania wręczyli płk Robert Przekwas reprezentujący szefa Sztabu Generalnego WP, mjr Paweł Zasuń – zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień Warszawa – Ochota oraz gen. dyw. w st. spocz. Janusz Lalka.
Listy gratulacyjne i upominki od członków Związku przekazał nowo mianowanym płk rez. Alfred Kabata.
Srebrne Krzyże Zasługi nadane przez Prezydenta RP otrzymali; Teresa Stroińska-Macińska i ppłk w st. spocz. Józef Szatkowski. Wręczyła je minister Anna Maria Anders.
Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny odznaczył Medalem „Pro Patria” Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej oraz mjr. rez. Jerzego Białoskórskiego, mjr. rez. Krzysztofa Tomaszewskiego, por. Piotra Szczepaniaka. Dekoracji sztandaru ZG ZOR RP oraz wręczenia medali członkom Związku dokonał reprezentujący ministra Jana Józefa Kasprzyka – radca Jan Sroka.
Członków Związku odznaczono także medalami Za Zasługi Dla Światowego Związku Żołnierzy AK, Za Zasługi Dla Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, „Prawda i Pamięć” Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, św. Floriana Mazovia oraz Za Zasługi Dla Związku Oficerów Rezerwy RP. Srebrne Medale Za Zasługi Dla Związku Oficerów Rezerwy RP otrzymały m.in. Ewa Malasiewicz – dyrektor oraz Beata Kisiel – wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim. Wręczono również ryngrafy Związku.
W poczet członków Związku przyjęto płk. w st. Spocz. Henryka Łazarskiego i kpr. Tomasza Lusaka.
Zabierając głos minister Anna Maria Anders wyraziła wielkie wyrazy uznania dla działalności Związku i jego prezesa płk. rez. Alfreda Kabaty. Złożyła również życzenia świąteczno-noworoczne uczestnikom spotkania. Podziękowania członkom Związku oraz życzenia złożył reprezentujący Marszałka Województwa Mazowieckiego Zbigniew Czaplicki.
Płk Robert Przekwas odczytał list od Szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmunda Tomasza Andrzejczaka, a Teresa Stroińska-Macińska od Wicemarszałek Sejmu RP – Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Ponadto listy do ZOR RP skierowali: Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, gen. broni Michał Sikora – I zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP, płk Bogdan Kula – dowódca 5. Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach, płk lek. Przemysław Makowski – komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Modlinie.
Po części ceremonialnej kapelan ks. płk kan. Zenon Pawelak – proboszcz Garnizonu Legionowo, odmówił okolicznościową modlitwę i poświęcił opłatki. Łamiąc się nimi zebrani złożyli sobie świąteczno-noworoczne życzenia.
W gronie zaproszonych gości byli m.in.: Zoltan Reti – zastępca attaché obrony Ambasady Węgier w Polsce, Krzysztof Kapusta – starosta Powiatu Nowodworskiego, Antoni Kręźlewicz – wójt Gminy Czosnów, Marek Maluchnik – sekretarz Gminy Nasielsk, Adam Salwowski – przewodniczący Rady Miasta Łomianki, płk Andrzej Winiarek – reprezentujący I zastępcę Szefa Sztabu Generalnego WP, płk Robert Kamiński – dowódca Garnizonu Kazuń, płk lek. Przemysław Makowski – komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Modlinie, ppłk Jerzy Łuszczykiewicz – zastępca dowódcy 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie, kpt Leszek Janas – reprezentujący dowódcę 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, por. Adrian Kłos – reprezentujący dowódcę 2. Stargardzkiego Batalionu Saperów. Obecni byli kombatanci, a wśród nich 104-letni kpt. w st. spocz. Andrzej Rak – najstarszy członek ZOR RP oraz 94-letni Roman Kaczorowski – honorowy obywatel Nowego Dworu Mazowieckiego.
- autor: (k); foto: M. Łada
Finał konkursu "Droga do Niepodległości"
30.11.2018 roku w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim odbył się finał Międzygminnego konkursu wiedzy historycznej "Droga do Niepodległości", dla uczczenia 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Konkurs zorganizowany przez Komitet Społeczny na rzecz rozwoju Powiatu Nowodworskiego "Przedsiębiorczy Nowodworski", został objęty Patronatem Honorowym Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego, Burmistrza Zakroczymia oraz Wójta Gminy Czosnów.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Czosnowa, Nowego Dworu Mazowieckiego i Zakroczymia.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, jak również gratuluję wykazania się ogromną wiedzą historyczną naszej Ojczyzny, a także nauczycielom za odpowiednie przygotowanie młodzieży.
Szczególnie dziękuję Pani Ewie Borkowskiej - Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim, za umożliwienie przeprowadzenia finału konkursu w siedzibie biblioteki, a także Pani Monice Karabin, za wsparcie koordynacji konkursu w Nowym Dworze Mazowieckim.
Pragnę podkreślić, iż wyjątkowość i szczególne znaczenie konkursu podkreśla otrzymanie oficjalnej zgody Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na używanie i wykorzystywanie prezydenckiego, okolicznościowego Znaku Stulecia Niepodległości, a także decyzją Pełnomocnika Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Ministra Jarosława Sellina, na korzystanie z identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa”.
- autor: Grzegorz Żeberek
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 11.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 12.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, możliwe także opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni stopniowo skręcający na wschodni.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w drugiej połowie nocy głównie śniegu. Temperatura minimalna od
-2°C do 0°C, na wschodzie lokalnie -3°C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 12.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 13.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, głównie początkowo. Miejscami słabe opady śniegu, na północnym wschodzie możliwy deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych.
W nocy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu, na północnym wschodzie możliwy deszcz ze śniegiem. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C, na południu lokalnie -3°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych.
- autor: Anna Woźniak
Przeboje Jana Kiepury
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert, w programie którego znajdą się najpiękniejsze i najbardziej znane utwory z repertuaru niezapomnianego Jana Kiepury.
28.12.2018r. godz. 18.00
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1a
Wystąpią:
Milena Lange – sopran,
Andrzej Wiśniewski – tenor.
Trio Fortepianowe "Impressione" w składzie:
Monika Polaczek-Przestrzelska - fortepian,
Maciej Przestrzelski – skrzypce,
Marek Karwowski - wiolonczela.
Prowadzenie: Andrzej Krusiewicz.
Wejściówki w cenie 15 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury oraz na stronie Biletyna.pl.
Ilość miejsc ograniczona.
- autor: Paulina Łucarz
Zimowo, mikołajowo, nastrojowo na "Poranku z teatrem"
Tak właśnie było w sobotę 1 grudnia 2018 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury podczas spektaklu pt. „Zimowa opowieść”. Teatr „Kuffer” przedstawił naszej najmłodszej publiczności spektakl przybliżający nadchodzący i tak bardzo oczekiwany czas świąt. Pouczająca historia o nieposłusznej dziewczynce, która nie może doczekać się na przyjście Mikołaja i wyrusza na jego poszukiwanie. Podczas tej podróży spotyka różne postacie, dzięki którym postanawia być grzeczna i pomagać babci. Za rolę diabła Panu Andrzejowi Musiałowi jak stwierdzili widzowie należy się Oskar. Prosta opowieść z przesłaniem i dużą dozą humoru, okraszana piosenkami to niezawodny sposób na dobrą i mądrą zabawę. Uśmiechnięte twarze dzieci i dorosłych wychodzących po spektaklu potwierdzają tą zasadę. Na koniec wspólnie i głośno zaśpiewana kolęda dopełniła przesłania spektaklu.
- autor: Krzysztof Borowski
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 10.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 11.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże. Miejscami przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a wieczorem również śniegu. Temperatura maksymalna od 3°C do 5°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu i deszcz ze śniegiem. Temperatura minimalna od -1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 11.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 12.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, z kierunków zmieniających się.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu ze śniegiem. Lokalnie silne zamglenia. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunku wschodniego.
- autor: Ilona Bazyluk
Więcej niż kino - Niemiłość
W Nowodworskim Ośrodku Kultury w cyklu "Więcej niż kino", już 14 grudnia (piątek) o godz. 18:30 zobaczymy głośny film twórcy „Lewiatana”, Andrieja Zwiagincewa pt. "NIEMIŁOŚĆ".
Gościem wieczoru będzie JANUSZ WRÓBLEWSKI - dziennikarz, publicysta tygodnika „Polityka”, autor książki „Reżyserzy”.
Prowadzenie: STANISŁAW ZAWIŚLIŃSKI.
Film to „doskonały obraz o boleśnie niedoskonałych ludziach”. Wyróżniony w Cannes Nagrodą Jury i nominowany do Oscara, jest przeszywającym studium emocji. Choć jest formą diagnozy kondycji współczesnego świata, ani na chwilę nie przestaje być osobisty.
Prod. Rosja, 2017.
Reż. Andriej Zwiagincew.
W rolach głównych: Aleksiej Rozin, Mariana Spiwak, Marina Wasiljewa, Matwiej Nowikow, AndrisKeiss, Janina Hope.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
Wstęp wolny.
- autor: Paulina Łucarz
Koncert pieśni patriotycznych chóru „Soli Deo”
11 listopada to dzień szczególnie wyjątkowy dla nas Polaków. W niedzielę w Parafii św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim odbył się koncert pieśni patriotycznych chóru „Soli Deo” z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała utworów takich jak: „Gaude Mater Polonia”, „Modlitwa do Boga Rodzicy”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Deszcz Jesienny”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Pierwsza Brygada”, „Hej Chłopcy, bagnet na broń”, „Marsz, marsz Polonia”, „Szara Piechota”, „Serce w plecaku”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Modlitwa obozowa”, „Opowiedz nam moja Ojczyzno”, „Modlitwa Harcerska”, „Kyrie”, a wieczór zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”.
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania Wszystkim tak licznie zgromadzonym na koncercie Parafianom oraz Gościom. Śpiew dla tak ogromnego grona słuchaczy, był dla nas wielką przyjemnością. Z całego serca dziękujemy Pani Dyrygent Józefie Łuszczyńskiej za przygotowanie repertuaru oraz chóru do występu. Dziękujemy Wam, drodzy Chórzyści, to dzięki Waszej pasji i entuzjazmowi licznie przybyli goście mogli przeżyć wspaniały wieczór z muzyką, która jest „odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju”.
Koncert poprowadzili: Maria Rzemieniecka-Malczyk, Paweł Hejna.
Solo śpiewali: Weronika Bukała z towarzyszeniem duetu Aleksandry Kuboszek i Eweliny Ligęzy, Paweł Hejna.
Rys historyczny pieśni „Boże coś Polskę” przedstawiła: Alicja Nojszewska-Rydlińska.
Wiersze pięknie recytowali: Aleksandra Kuboszek, Roman Jabłoński.
Akompaniował: Michał Barański.
W części drugiej uroczystości nastąpiło nawiązanie do 35-lecia pracy Pani Dyrygent z chórem. Życzenia złożyli: Burmistrz Miasta Jacek Kowalski, chór „Soli Deo”, Honorowy Obywatel Miasta Ryszard Kaczorowski i wiele innych osób.
Szczególne podziękowania i życzenia na ręce Pani Dyrygent przekazali: ks. bp. Romuald Kamiński i Zarząd Główny Federacji Caecilianum.
Na koniec wystąpiła Pani Dyrygent dziękując za wzruszające życzenia, a Wszystkim za tak liczne przybycie na koncert.
- autor: Aleksandra Kuboszek
„Tęczowe rymowanki” po raz piąty
Najmłodsze pokolenie, czyli nowodworskie przedszkolaki co roku udowadniają, że lubią wiersze, wierszyki i z przyjemnością je deklamują. W tym roku 21 listopada do Konkursu Recytatorskiego dla Przedszkolaków pn. „Tęczowe Rymowanki” zgłosiło się 24 najmłodszych uczestników z 7 nowodworskich przedszkoli. Dopisała również publiczność, którą tworzyli koleżanki i koledzy z przedszkoli oraz Panie Wychowawczynie, a nawet Panie Dyrektorki. Jurorami piątej edycji konkursu były: Ewa Borkowska Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim oraz instruktorzy Nowodworskiego Ośrodka Kultury Janina Ciuchta i Lidia Godlewska. Po przywitaniu i krótkich ustaleniach rozpoczęły się prezentacje, na które najmłodsi recytatorzy czekali z wielkim przejęciem, bo na scenie w blasku reflektorów i przy dużej publiczności nie łatwo jest się odnaleźć. Były małe potknięcia, ale dorośli zawsze służyli pomocą lub podpowiedzią. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców jurorzy udali się na naradę, a na scenę wkroczył Pan Buźka – Niesforny Magik, który rozbawił i rozruszał wszystkie maluchy, a radosny i nie pohamowany śmiech słychać było w każdym zakątku NOK-u. Po dozie zabawy przyszedł czas na ogłoszenie wyników.
W kategorii 3-4 latków przyznano:
I miejsce - Mai Dominiak z Przedszkola Nr 5,
II miejsce - Stanisławowi Grzybowskiemu z Przedszkola Nr 4,
III miejsce - Tymoteuszowi Iwaszkiewicz z Przedszkola Nr 3.
W kategorii 5-6 latków przyznano:
I miejsce – Lenie Kucharskiej z Przedszkola „Nutka”,
II miejsce – Konradowi Kubiak z Przedszkola Nr 5,
III miejsce – Jasiowi Musztarskiemu z Przedszkola Nr 1.
Zwycięzcy nagrodzeni zostali przepięknie wydanymi książkami z literatury dziecięcej oraz plecakami, a pozostali otrzymali dyplomy i książeczki o Mazowszu. Konkurs zakończyło zbiorowe zdjęcie, do którego ustawili się dumni młodzi recytatorzy. Do zobaczenia za rok.
- autor: Krzysztof Borowski
Obchody 151. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego
5 grudnia 2018 r. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizował obchody 151. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Dworze Mazowieckim. Rozpoczęło ją odśpiewanie hymnu państwowego.
Uczestników uroczystości, powitał płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
W uroczystości udział wzięli uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 2, Zespołu Placówek Edukacyjnych i Warsztatów Terapii Zajęciowej TPD, mieszkańcy miasta. Władze samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego reprezentował burmistrz Jacek Kowalski. W obchodach uczestniczył również kombatant, 94-letni Roman Kaczorowski – honorowy obywatel Nowego Dworu Mazowieckiego.
W wystąpieniu okolicznościowym płk rez. Alfred Kabata stwierdził m.in.: „Józef Piłsudski nigdy nie godząc się na bycie niewolnikiem, całe swoje życie poświęcił walce o wolną ojczyznę - przed 1918 r., ale także w latach wojny polsko-bolszewickiej, która dla Polski zakończyła się wielkim zwycięstwem. Marszałek Piłsudski mówił, iż Polska musi odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie: czy ma być państwem słabym, potrzebującym opieki możnych, czy państwem wielkim, wybijającym się ku wielkości. To jest pytanie, które marszałek Piłsudski, urodzony półtora wieku temu, zadaje też nam. Czy mamy być słabi, czy wielcy?”.
Po wystąpieniu okolicznościowym złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zakończyła pieśń „Legiony”.
Posterunek honorowy przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego wystawił 2. Mazowiecki Pułk Saperów.
- autor: Andrzej Krajewski
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 07.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 08.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, na wschodzie województwa także deszczu ze śniegiem i początkowo marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie do 8°C na zachodzie województwa. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni.
W nocy zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura minimalna od 3°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 08.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 09.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże, po południu na zachodzie województwa możliwe większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 5°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni i zachodni.
W nocy zachmurzenie duże. Miejscami opady deszczu. Temperatura minimalna od 2°C do 4°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni i zachodni.
- autor: Kamil Walczak
Ostrzeżenie meteorologiczne!
Kapsuła Niepodległości
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy
Redakcja Tygodnika Nowodworskiego oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki serdecznie zapraszają do wspólnego zakończenia mijającego roku, obchodzonego w duchu 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.
Projekt, który nazwaliśmy KAPSUŁĄ NIEPODLEGŁOŚCI to nie tylko uczczenie tak ważnej dla nas rocznicy, ale również pozostawienie po sobie, dla naszych dzieci i wnuków – pamiątek, które symbolizują nasze czasy, naszą teraźniejszość. To również jedyna taka okazja do promocji Samorządów oraz najlepszych Przedsiębiorców.
31 grudnia 2018 r. o godz. 12:00 planujemy uroczystość na skwerze imienia ks. Stanisława Poniatowskiego, podczas której wkopiemy pamiątkowy pojemnik z różnymi, włożonymi do jego wnętrza przedmiotami. Hermetycznie zamknięty, ozdobiony pamiątkowym frontem pojemnik, nazwany jest KAPSUŁĄ NIEPODLEGŁOŚCI.
Proponujemy naszym dzieciom i wnukom, by otworzyli go nie wcześniej niż za 50 lat, czyli w 2068 roku. Kapsuła zawierać będzie uroczysty „List do Przyszłych Pokoleń”. Podpisany zostanie przez szacowne gremium obecnych na uroczystości Uczestników przedsięwzięcia. Do kapsuły włożone także zostanie specjalne, Pamiątkowe Wydanie Tygodnika Nowodworskiego.
Do KAPSUŁY chcemy włożyć również 10 rysunków, które będą przedstawiać nasze miasto za 50 lat. To będzie wyróżnienie dla zwycięzców konkursu rysunkowego, którym nagrody wręczymy podczas uroczystości 31 grudnia. Do konkursu zapraszamy uczniów szkół podstawowych. Termin dostarczenia prac do redakcji TYGODNIKA NOWODWORSKIEGO – 17 grudnia 2018 r. (poniedziałek) do godz. 15:00 (Legionowo, ul. Rynek 2). Format maksymalny – A3. Technika – dowolna (ale płaska). Podpis – na odwrocie rysunku prosimy napisać imię i nazwisko autora, nazwę szkoły oraz kontakt telefoniczny, lub e-mailowy do nauczyciela, rodzica lub szkoły.
Każdy Uczestnik Projektu będzie mógł dodatkowo włożyć do Kapsuły Niepodległości własne, przedmioty w formie papierowej: fotografię, list, pocztówkę lub inny dokument. Mieszkańcy swoje pamiątki mogą zostawiać w Punkcie Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim, do 14 grudnia 2018 r. do godz. 12:00.
Do Kapsuły Niepodległości włożymy także inne, drobne zaproponowane przez Czytelników i Partnerów przedmioty.
Zachęcamy do wzięcia udziału w tym historycznym projekcie!
Na wszelkie dodatkowe pytania odpowie Ewa Gruszka pod nr tel. 519-154-428, mail: marketing@nowodworski.info
Smykofonia na Mazowszu
- autor: Krzysztof Borowski
Ostrzeżenie o złej jakości powietrza!
Turniej świąteczny NLF X MAS CUP
Gliniane łapki i łapy - rodzinne warsztaty ceramiczne
- autor: Krzysztof Borowski
Nikt nie jest doskonały
To zdanie, jak klamra zakończyło spektakl „SUPERMENKA” w wykonaniu Jowity Budnik, a potem były już tylko brawa na stojąco. Nasza publiczność jest zawsze bardzo życzliwa i potrafi docenić wspaniałe aktorstwo oraz doskonały tekst. W sobotę 24 listopada 2018 r. na scenie Nowodworskiego Ośrodka Kultury w spektaklu „SUPERMENKA” napisanym przez Dorotę Macieja zobaczyliśmy współczesną Polkę, kobietę po przejściach na tak zwanym „życiowym zakręcie”. W sztuce tej, dramat miesza się z komedią, widzimy walkę naszej „supermenki” z życiowymi problemami, które mogą dotyczyć wszystkich nas. Bolesne, ale jak prawdziwe. Jednak walorem tego testu jest optymizm i nadzieja na lepsze, bo nikt nie jest doskonały. W rolę kobiety na zakręcie wcieliła się znakomita Jowita Budnik, kolejny raz potwierdzając swój talent i kunszt aktorski. A spektakl wszystkim gorąco polecamy.
- autor: Krzysztof Borowski
Stypendia sportowe Funduszu Natalii Partyki – IV edycja wystartowała
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 05.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 06.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. Porywy wiatru do 45km/h.
W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna od -3°C do -1°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i zachodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 06.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 07.12.2018 r.
W dzień na wschodzie regionu zachmurzenie umiarkowane i duże. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem oraz deszcz. Przejściowo możliwe opady marznącego deszczu. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy. Porywy wiatru do 45km/h.
W nocy zachmurzenie duże. Opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem oraz deszcz. Przejściowo możliwe opady marznącego deszczu. Temperatura minimalna od -1°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.
- autor: Mariusz Cebula
Urodziny Marszałka
Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza do uroczystego złożenia kwiatów przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Dworze Mazowieckim, w 151. rocznicę jego urodzin. Uroczystość odbędzie się 5 grudnia 2018 r., godz. 13.00.
Program uroczystości:
• Odegranie hymnu państwowego
• Wystąpienie okolicznościowe prezesa Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy RP – płk. rez. Alfreda Kabaty
• Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
• Odegranie pieśni – „Legiony”
Prezes Zarządu Głównego ZOR RP
płk rez. Alfred Kabata
Dzień Pluszowego Misia w PP3
23 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Bardzo miłą niespodzianką były odwiedziny MISIA, w którą rolę wcieliła się pani Agatka.
Miś razem z dziećmi brał udział w konkursach i zabawach tanecznych. Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały opowieści pani Dorotki o historii powstania dnia pluszowego misia. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.
Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
- autor: Agata Pierścienia; foto: A. Marszałek
Rada WTP
Zarząd Transportu Miejskiego informuje o otwartym posiedzeniu Rady Warszawskiego Transportu Publicznego, które odbędzie się 12 grudnia 2018 r. o godz. 17.00 w Centrum Kreatywności „Targowa”, ul. Targowa 56 w Warszawie.
Na to spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozwojem warszawskiego transportu publicznego mieszkańców Warszawy i gmin, w których funkcjonuje Warszawski Transport Publiczny. Spotkanie będzie okazją do przedstawienia efektów prac Rady z okresu od poprzedniego otwartego posiedzenia, które miało miejsce 18.06.br. W szczególności zostaną zaprezentowane opracowane przez Radę WTP Rekomendacje dotyczące priorytetów w ruchu dla pojazdów komunikacji miejskiej. Mieszkańcy będą mogli zadać pytania przedstawicielom Rady WTP oraz ZTM w zakresie przedstawionych Rekomendacji i planów ich realizacji. Uczestnicy spotkania będą mogli przedstawić problemy, które zauważają w funkcjonowaniu transportu publicznego, a w ich opinii powinny stać się kolejnymi tematami dyskutowanymi przez Radę WTP.
Zasadniczą część spotkania zajmie wymiana opinii, uwag i propozycji na kilka tematów ostatnio podjętych przez Radę WTP.
Uwaga! Miejsce spotkania przystosowane jest do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zapewnione zostanie także tłumaczenie na polski język migowy dla osób głuchoniemych i niesłyszących oraz zamontowana pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących.
- autor: Elżbieta Wilczyńska
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 30.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 01.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie małe, miejscami bezchmurnie. Temperatura maksymalna od -4°C na wschodzie do -1°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, na północy województwa lokalnie dość silny i w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni.
W nocy we wschodniej połowie województwa zachmurzenie małe, miejscami bezchmurnie, a w zachodniej małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od -10°C do -7°C, na południu i wschodzie możliwy spadek temperatury lokalnie do -12°C. Wiatr umiarkowany i początkowo porywisty, rano miejscami słaby, południowo-wschodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 01.12.2018 r. do godz. 07:30 dnia 02.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie małe, na zachodzie województwa umiarkowane i duże oraz słabe opady śniegu, a wieczorem możliwe opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od -5°C na wschodzie do -1°C na zachodzie. Na zachodzie województwa temperatura maksymalna wystąpi wieczorem. Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany, z kierunków południowych.
W nocy zachmurzenie duże, tylko na wschodzie małe i umiarkowane stopniowo wzrastające
do dużego. Postępujące od zachodu słabe opady śniegu, przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i na zachodzie deszczu. Przejściowo marznące opady deszczu i mżawki, powodujące gołoledź. Miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -9°C lokalnie na wschodzie do -1°C na zachodzie. Temperatura minimalna wystąpi początkowo, później wzrost temperatury o około 4°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych.
- autor: Anna Woźniak
Mistrzostwa ZSP4 w wieloboju sportowym
To była kontynuacja rozgrywek o mistrzostwo szkoły. Tym razem, 26 listopada, spotkały się reprezentacje klas V i VI, które walczyły o prymat w szkole w wieloboju sportowym. Uczestnicy w poszczególnych konkurencjach musieli się wykazać szybkością, walecznością i sprytem. Na parkiecie walka była bardzo zacięta i emocjonująca. Do końca wynik zawodów nie był przesądzony. A oto klasyfikacja końcowa:
I miejsce – klasa VI C - 28 pkt.
II miejsce – klasa VI B - 15 pkt.
III miejsce – klasa V B - 12 pkt.
Mistrzowie szkoły w wieloboju sportowym klas V i VI wystąpili w składzie: Zuzanna Tobolewska , Zofia Żurek, Mateusz Tulin , Kacper Trojak.
Na zakończenie zawodów zwycięzcom wręczono nagrody ufundowane przez UKS „Reduta”.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 29.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 30.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od -9°C do -6°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 30.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 01.12.2018 r.
W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od -4°C do -2°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni.
W nocy zachmurzenie małe, na zachodzie województwa wzrastające do dużego. Temperatura minimalna od -9°C do -6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.
- autor: Kamil Walczak
Osiedle w kwiatach – zwycięzcy wybrani!
20 osób z Osiedla Młodych otrzymało wyróżnienia za pięknie ukwiecone balkony i ogródki przyblokowe. 23 listopada odbyło się posiedzenie Zarządu Osiedla nr 2, na którym uhonorowano zwycięzców.
Konkurs „Osiedle w kwiatach” ogłosił wiosną Zarząd Osiedla nr 2. Specjalna komisja dokonała wizji w terenie, a następnie zdecydowała o wyłonieniu zwycięzców. Zostali nimi: Tadeusz Skowronek, Urszula Głogowska, Danuta Wędrychowska, Bożenna Sybicka, Danuta Sinczuk, Filomena Rybicka, Łucja Milej, Teresa Filipowicz, Hanna Zarzycka, Barbara Pietras, Aneta Śniada, Mieczysław Turczyński, Alicja Nerć, Ewa Szałkiwicz, Maria Choroś, Elżbieta Pietruszka, Helena Zawidzka, Jadwiga Blonka, Teresa Cupryś, Krystyna Fabisiak.
W nagrodę za ciężka pracę zwycięzcy otrzymali talony wartościowe, które mogą zrealizować w sklepie ogrodniczym Kamila Dobrowolskiego.
- autor: Foto: Gazeta Nowodworska
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 28.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 29.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.
W nocy zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od -9°C do -6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 29.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 30.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-wschodni.
W nocy bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od -9°C do -7°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni.
- autor: Ilona Bazyluk
XI Nowodworskie Spotkanie Wigilijne
Świat Eucharystii cz. 2
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Twierdza Jana Pawła II, tym razem będziemy kontynuowali temat Eucharystii.
Gościem będzie ks. prof. Waldemar Chrostowski,
11 grudnia 2018 r. godz. 18:30 "Świat Eucharystii cz. 2".
Kościół św. Barbary w Twierdzy Modlin, ul. Szpitalna 69.
Ks. Waldemar Chrostowski: ur. w 1951 r. w Chrostowie koło Ostrołęki. Teolog i biblista, specjalista w dziedzinie relacji między Kościołem a judaizmem. W latach 2001-2010 profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Promotor i recenzent wielu prac doktorskich z zakresu biblistyki oraz egzegezy Starego Testamentu. W 2008 r. powołany przez papieża Benedykta XVI jako ekspert na 12. Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów. Przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich w latach 2003-2013, członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, konsultant Komitetu Nauki Wiary KEP. Redaktor naczelny kwartalnika teologów polskich „Collectanea Theologica”.
- autor: Konrad Tarnopolski
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 27.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 28.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie przeważnie duże. Miejscami słabe opady śniegu i śniegu ziarnistego. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych.
W nocy zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Miejscami słabe opady śniegu i śniegu ziarnistego, głównie na południu województwa. Lokalnie marznąca mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -7°C na wschodzie do -4°C na zachodzie. Wiatr słaby, północno-wschodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 28.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 29.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Rano lokalnie marznąca mgła ograniczająca widzialność do 400 m, stopniowo zanikająca. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na południu możliwy wzrost zachmurzenia do dużego. Temperatura minimalna od -9°C do -6°C. Wiatr na ogół słaby, południowo-wschodni.
- autor: Michał Folwarski
Świąteczna Zbiórka Żywności w NDM
W najbliższą sobotę rusza kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności.
W Nowym Dworze Mazowieckim akcja odbędzie się dnia 1 grudnia (09.00-18.00). Produkty żywnościowe będzie można składać w specjalnie przygotowanych koszach, które zostaną ustawione w sklepach:
- Biedronka (przy ul. Mazowieckiej, ul. Harcerskiej i ul. Leśnej),
- Lidl przy ul. Inżynierskiej,
- Mila przy ul. Gen. Berlinga oraz ul. 29 Listopada,
- Kaufland przy ul. Morawicza.
Z zebranych produktów zostaną przygotowane paczki, które jeszcze przed Bożym Narodzeniem trafią do potrzebujących mieszkańców naszego miasta.
Dystrybucją talonów na paczki zajmować się będzie Ośrodek Pomocy Społecznej.
Z góry dziękujemy wszystkim darczyńcom i wolontariuszom!
Śpiewający „Krąg"
„Krąg” - (małe formy artystyczne) powstał w grudniu 2017 r. na spotkaniu Uniwersytetu III Wieku w Nowym Dworze Mazowieckim (grupa Centrum ).
Inicjatorką powstania zespołu jest też seniorka - Janina Patocka, a akompaniatorem jest Maciej Nowicki.
Zrealizowaliśmy dwie premiery: pierwsza - to kabaret „Gdy coś komu w duszy gra”, a druga, to program poświęcony Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Uczciliśmy tę rocznicę piękną poezją i piosenką w Nowodworskim Ośrodku Kultury.
Kilka razy zespół wystąpił przed publicznością. Udało się!
Satysfakcję mieliśmy ogromną. Tym bardziej i radośniej pracujemy nadal.
Spotykamy się raz w tygodniu w gościnnym Ośrodku Pomocy Społecznej w sali z odpowiednią przestrzenią i świetnymi warunkami.
24 października odbyło się niecodzienne i niezwykle emocjonalne spotkanie z pensjonariuszami Domu Opieki „GERMęD” przy ul. Łęcznej z zespołem artystycznym „Krąg”.
Spotkanie zorganizowała pani Ola Hartleb.
Zespół reprezentował Nowodworski Uniwersytet III Wieku.
Wspólnie z pensjonariuszami śpiewaliśmy pieśni legionowe i żołnierskie z różnych lat.
Trudno było zakończyć ten wspólny koncert.
Wszyscy śpiewali z werwą i ogromnym zaangażowaniem. Z satysfakcją dobrze wykonanego zadania, pełni dobrych emocji żegnaliśmy mieszkańców domu opieki.
Nie milknące brawa nie pozwoliły nam jednak zakończyć koncertu. Wówczas p. Maciej Nowicki - nasz akompaniator zainicjował drugą część spotkania piosenkami z lat 50-tych i 60-tych, a nawet przedwojennych.
Nasi słuchacze wspaniale znali teksty.
Zegnaliśmy się ze śpiewem i radością.
11 listopada nasz zespół wystąpił na scenie kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie.
Owacje były fantastyczne! Ogromna dla nas satysfakcja.
Wraz z nami wystąpiły cztery grupy z organizacji seniorskich Mazowsza.
Występy były związane z 100. rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
- autor: Jadwiga Rytel
Forumuła PPP – warsztaty w ramach projektu Restaura
Dziś (26.11) w nowodworskim Urzędzie Miejskim odbywają się warsztaty dla instytucji publicznych na temat zastosowania formuły PPP (partnerstwa publiczno – prywatnego) w rewitalizacji obiektów zabytkowych. W szkoleniu biorą udział przedstawiciele samorządów.
Podczas warsztatów omawiane są m.in. zagadnienia ogólne dotyczące formuły PPP (finansowanie, aspekty prawne), możliwości i źródła finansowania projektów ze szczególnym uwzględnieniem funduszy europejskich, procesy wdrażania projektów w formule PPP. Przewidziane są także indywidualne konsultacje z ekspertem.
Szkolenie realizowane jest w ramach projektu „Rewitalizacja dziedzictwa kulturowego poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego RESTAURA”, którego liderem jest Nowy Dwór Mazowiecki. Zgodnie z założeniami projektu planowane jest zrealizowanie w formule PPP (partnerstwa publiczno-prywatnego) historycznego Placu Solnego, modernizacja nabrzeża Narwi na wysokości miasta oraz zagospodarowanie terenów zielonych na osiedle mieszkaniowe z częścią usługowo-handlową. Projekt zakłada też utworzenie mariny przy tym osiedlu i bazy okołoturystycznej.
- autor: red.
Ostrzeżenie meteorologiczne!
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 23.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 24.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie przeważnie duże. Rano miejscami zanikające marznące mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od -1°C do 2°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie marznąca mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Głównie na północy i zachodzie województwa możliwe słabe, marznące opady mżawki powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C. Wiatr słaby, południowy.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 24.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 25.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady deszczu. Wcześnie rano oraz po południu miejscami mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr początkowo słaby, południowy, po południu słaby, zmienny.
W nocy zachmurzenie przeważnie duże. Miejscami opady deszczu, na północy deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego powodującego gołoledź. Miejscami mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby, północno-wschodni, na południu lokalnie zmienny.
- autor: Michał Folwarski
Bieg po życie dla Kacperka
II Bieg Obrońców Modlina
W sobotę 17 listopada odbyła się II edycja Biegu Obrońców Modlina, organizowanego przez Stowarzyszenie Rozbiegamy Nowy Dwór pod kierownictwem Prezesa - Pana Karola Bielca. Współorganizatorem i partnerem imprezy było Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, kierowane przez Pana Roberta Kanigowskiego Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie miało charakter sportowo-patriotyczny, a jego przesłaniem było oddanie hołdu żołnierzom poległym w walkach o obronę Modlina Twierdzy oraz uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Patronat honorowy nad imprezą objęli Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pani Magdalena Biernacka – Starosta Nowodworski oraz Pan Jacek Kowalski – Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Nie zawiodła frekwencja zarówno kibiców, jak też biegaczy, którzy mieli do pokonania dystans ok. 10 km (dwie pętle po 5 km). Energiczną rozgrzewkę dla przybyłych uczestników tuż przed biegiem poprowadziła Agata Łomanowska. Następnie zawodnicy wraz z organizatorami uroczyście stanęli, by zaśpiewać wspólnie Mazurek Dąbrowskiego, po którym padł strzał sygnalizujący start. Ponad 360 zawodników biegu głównego pokonało urozmaiconą trasę m.in. wzdłuż brzegu Narwi oraz przez tereny Garnizonu Modlin, przebiegając między zabytkowymi murami Cytadeli Twierdzy Modlin. Po drodze uczestnicy musieli zmierzyć się z dwoma wymagającymi podbiegami, ale ich trud wynagradzany był przez atrakcyjne widoki i słoneczną pogodę. Odbyły się również biegi towarzyszące, w których dzieci i młodzież wystartowały na dystansach od 400 do 800 m, w czterech kategoriach wiekowych. Najmłodsi uczestnicy biegli charytatywnie, ponieważ cały dochód z ich pakietów przeznaczony został na wsparcie rozwoju Michała, małego mieszkańca Nowego Dworu Mazowieckiego, który urodził się z Trisomią 21. Na ufundowanie obozu logopedycznego dla chłopca udało się uzyskać kwotę 1470,00 zł. Odbyła się także zbiórka plastikowych nakrętek oraz funduszy dla Joanny Lipińskiej, niepełnosprawnej biegaczki, która marzy o nowoczesnej protezie przedramienia.
Organizatorzy zadbali zarówno o nawodnienie zawodników w trakcie biegu, jak też ich regenerację po wysiłku, zapraszając na wojskową grochówkę, gorącą herbatę i baton wieloziarnisty.
W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy z przyjemnością wysłuchali koncertu pieśni wojskowych we wspaniałym wykonaniu Pani Arlety Lemańskiej oraz Pana Wojciecha Bardowskiego. Następnie odbyła się ceremonia dekoracji zwycięzców biegu zarówno w kategorii open, jak też wielu innych m.in. kategorii drużynowej, Nordic Walking oraz klasyfikacji wiekowej. Najlepszym zawodnikom wręczono puchary oraz nagrody. Odbył się także konkurs historyczny, którego uczestnicy wygrali 5 darmowych pakietów na przyszły rok oraz trzy karnety wejściowe do Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Dla podkreślenia pamięci o poległych żołnierzach, zwycięzcy biegu wraz z organizatorami zapalili znicze oraz złożyli wiązankę pod Pomnikiem Obrońców Modlina.
Podczas całego wydarzenia była również możliwość darmowego zwiedzania Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Gościnne progi muzeum, w budynku dawnych koszar oficerskich, przekroczyło ok. 200 osób, które poznały opowieści o niezwykle ważnych wydarzeniach, rozgrywających się na przestrzeni ponad dwustuletniej historii Twierdzy Modlin.
II Bieg Obrońców Modlina był piątą już imprezą zrealizowaną prze Stowarzyszenie RozbiegaMy Nowy Dwór i zakończył cykl imprez odbywającej się w tym roku Nowodworskiej Triady Biegowej. Okolicznościowe wieszaki na medale z tytułu ukończenia całej triady udało się zdobyć ponad 100 osobom. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim patronom, partnerom oraz sponsorom, którzy wsparli organizację wydarzenia, a także gratulują uczestnikom, mając nadzieję, że przyszłoroczne edycje biegów spotkają się z równie dużym zainteresowaniem zawodników oraz kibiców.
- autor: Rozbiegamy Nowy Dwór
Mikołajkowy Turniej FIFA 19
Zmiany w organizacji ruchu ul. Lotników i Sukiennej
Od dziś ul. Lotników i Sukienna są ulicami jednokierunkowymi (na odcinku między ul. Wybickiego i Spacerową). Wjazd w ul. Lotników możliwy jest od ul. Wybickiego, a w ul. Sukienną z ul. Spacerowej. Apelujemy do kierowców, aby nie jeździli na pamięć i zwracali uwagę na znaki drogowe.
„Słoneczna Kraina” dla Niepodległej
9 listopada przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 3 uczciły uroczyście setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na początku wszystkie dzieci, wraz paniami i przedstawicielami Rady Rodziców odśpiewali Hymn Narodowy. Z dumą musimy przyznać, że wszystkie dzieci – w tym 3 letnie maluszki doskonale wiedzą, że „Mazurek Dąbrowskiego należy śpiewać stojąc na baczność. Następnie nadszedł czas na prezentacje przygotowane przez niektóre grupy. Emilka, Amelka, Maja, Natalia i Oliwia z Tygrysków zaśpiewały piosenkę „Polska Kraina”, którą zaprezentowały również na „I Międzyprzedszkolnym Festiwalu Patriotycznym – Kochamy Polskę”, który odbył się kilka dni wcześniej w Przedszkolu nr 5 na Osiedlu Młodych. Nela i Ania z Sówek powiedziały wierszyk Doroty Kluski „Kim ty jesteś”, a Motylki wystąpiły z wierszem „Pojedziemy w cudny kraj”. Potem nadeszła kolej Żabek, które wraz z Motylkami zaśpiewały bardzo lubianą przez dzieci piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Na zakończenie wszystkie dzieci udowodniły, że świetnie znają wiersz Władysława Bełzy pt. „Kto Ty jesteś”, a Tygryski wzruszyły wszystkich wykonaniem piosenki „Co to jest niepodległość?”.
To była bardzo doniosła uroczystość, a przedszkolaki udowodniły, że nawet w tak młodym wieku są patriotami, doskonale znają symbole narodowe i wiedzą czym jest niepodległość Polski i dlaczego jest taka ważna.
- autor: A. Marszałek; foto: B. Kołodziej
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 21.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 22.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże, okresami małe. Rano na krańcach południowych województwa marznące opady deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr umiarkowany, wschodni.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Temperatura minimalna od -5°C do -2°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, wschodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 22.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 23.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.
W nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże, okresami w północnej połowie województwa małe. Temperatura minimalna od -5°C do -3°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni, na wschodzie przejściowo słaby, zmienny.
- autor: Ilona Bazyluk
Więcej niż kino - Dobra zmiana
WIĘCEJ NIŻ KINO to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu”: producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami. 30 listopada 2018 r. o godz. 18.30 zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. "Dobra zmiana" (2018) wg scenariusza i w reżyserii Konrada Szołajskiego, który będzie naszym gościem wieczoru. Spotkanie poprowadzi red. Stanisław Zawiśliński.
„Dobra zmiana” (2018)
Jak wygląda życie Polaków w czasach „dobrej zmiany”? Dokonujemy analizy przez obserwację dokumentalną. Bohaterki to kobiety, reprezentujące dwie strony politycznego podziału naszej kraju. Przyglądamy się ich codziennemu życiu i aktywności społecznej, żeby zrozumieć skąd biorą się różnice. Uważnie śledzimy przebieg procesu, w którym uczestniczą nasze protagonistki, poświęcając Polsce swój czas i energię. Łączy je patriotyzm, ale dla Marty ma on odcień narodowy i katolicki, dla Tity – europejski i liberalny.
Konrad Szołajski
Reżyser i scenarzysta. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1979). Jako stypendysta British Council studiował w National Film School w Beaconsfield, współpracował z BBC, dla której zrealizował w 1987 film krótkometrażowy "Welcome to Britain". Wrócił do Polski w 1989. W latach 1993-94 prowadził zajęcia z reżyserii filmowej w Katedrze Kultury Polskiej UW. W latach 1998-2002 członek Rady Programowej TVP S.A. W 1999 wybrany został na przewodniczącego Zarządu nowo powołanego Stowarzyszenia Autorów Filmowych (SAF).
30 listopada 2018 r. godz. 18:30
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1a
- autor: Sylwia Ciuchta
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 20.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 21.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Możliwe słabe opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, wschodni.
W nocy zachmurzenie umiarkowane, po północy stopniowo od południa i wschodu wzrastające do dużego. Okresami możliwe słabe opady śniegu. Przejściowo możliwe także opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od -3°C do -1°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, wschodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 21.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 22.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.
W nocy zachmurzenie duże, lokalnie z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -4°C do -2°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, wschodni.
- autor: Michał Folwarski
Scena Zaułek - Jerzy Filar z zespołem Nasza Basia Kochana
Serdecznie zapraszamy na kolejny Bardzo Kulturalny Wieczór ze Sceną ZAUŁEK.
Szare, mokre i ponure jesienne dni, rozjaśnią nam piosenki z repertuaru zespołu NASZA BASIA KOCHANA, które pozwolą nam, chociaż na chwilę przenieść się na turystyczne szlaki i pogrzać się w letnim słoneczku.
Gościem wieczoru będzie założyciel zespołu Nasza Basie Kochana WOJCIECH FILAR z zespołem.
Podczas wieczoru usłyszymy także utwory z najnowszej płyty artysty pt. „ Dwie Dusze”.
Gospodarzem wieczoru będzie założyciel Sceny ZAUŁEK, poeta, kompozytor, bard WOJTEK GĘSICKI.
Jerzy Filar – muzyk, kompozytor, wykonawca swoich piosenek do tekstów Jacka Cygana spod znaku „Krainy Łagodności” i piosenki poetyckiej, założyciel zespołu Nasza Basia Kochana.
Działalność artystyczną rozpoczął w Młodzieżowym Domu Kultury "Jutrzenka" w Zakopanem, w latach 60-tych założył zespół Big-Beat'owy "Vines". Przed maturą związał się z zakopiańsko-krakowskim zespołem "Konsolidacja Zakopane" grającym muzykę z pogranicza jazzu. Podczas studiów, w latach 70-tych grał w zespole AST WAT na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. W tym też czasie wraz z Jackiem Cyganem i grupą Przyjaciół założył zespół Nasza Basia Kochana, którego był głównym kompozytorem i wykonawcą piosenek. Nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2001 w kategorii Album Roku Poezja śpiewana/ Piosenka autorska dla albumu "Cienie".
Laureat wielu prestiżowych festiwali, m.in. I nagroda na XIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie dla zespołu Nasza Basia Kochana oraz nagroda indywidualna za studencki Przebój Lata '76 "Samba Sikoreczka".
Przez lata współpracował z kabaretem Janusza Rewińskiego „Rewa śpiewa” lansując przebój „Stary star” oraz z kabaretem Bronisława Opałko „Genowefa Pigwa”.
Od 1999 do 2006 r. na stałe współpracował z panią Hanką Bielicką, prowadząc kabaretony pt."Wizyta starszej Hani" na terenie całego kraju w Domach Kultury i w plenerach - często emitowane przez Program 2 TVP.
Wielokrotnie zapraszany do udziału w programach telewizyjnych, m.in. „Kawa czy herbata”, „Od przedszkola do Opola”, „Śpiewające fortepiany”. W 2007r. wziął udział w koncercie Jacka Cygana "Cyganeria" na Festiwalu Top Trendy w Operze Leśnej w Sopocie. Częsty gość audycji m. in. Marii Szabłowskiej, Artura Andrusa, Zbigniewa Krajewskiego na antenie Programu 1 i 3 Polskiego Radia. W 2008 roku występował w roli współprowadzącego „Muzyczną Jedynkę” w plebiscycie „Muzykomania” na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Piosenki autorstwa Jerzego Filara wielokrotnie wykonywane były na Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, m.in. przez zespoły: Nasza Basia Kochana, Wały Jagiellońskie oraz piosenkarzy: Grażynę Łobaszewską ("Za szybą"), Ewę Bem („Za szybą”), Marylę Rodowicz ("Jola Ola", "Listopady liści"), Janusza Rewińskiego ("Stary star"), Jacka Cygana, Małgorzatę Foremniak i Andrzeja Piaska Piasecznego („Samba sikoreczka”), Jean'a Piervon z Francji („Za szybą”).
Swoje płyty nagrywa z czołówką polskich muzyków jazzowych, m.in. z Januszem Skowronem, Zbigniewem Jaremko, Krzysztofem Ścierańskim, Krzysztofem Herdzinem, Robertem Lutym, Krzesimirem Dębskim, Jerzym Główczewskim.
Posługując się gitarą, harmonijką ustną i swoim specyficznym, nieco chrapliwym głosem, potrafi wydobyć niezwykłą głębię z tekstów swoich i Jacka Cygana. Osobowość sceniczna, duże poczucie humoru, niezwykła wokalistyka - to cechy sukcesu jego koncertów. Wywodząc się z nurtu piosenki autorskiej ceni sobie bezpośredni kontakt z publicznością, spontaniczne i wspólne śpiewanie.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1a
01.12.2018r. godz. 17.00
Karty Wstępu w cenie 15 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury lub za pośrednictwem platformy biletyna.pl
• Karty Wstępu ze zniżką na Nowodworską Kartę Familijną, lub na Kartę Seniora do nabycia tylko w kasie ośrodka kultury za okazaniem karty.
• Zakupiona karta wstępu nie podlega zwrotowi.
• Karty Wstępu zakupione ze zniżką są ważne tylko z Kartą uprawniającą do zniżki, którą należy okazać przy wejściu na imprezę.
- autor: Krzysztof Borowski
Kiermasz płyt winylowych
Kiermasz płyt winylowych odbędzie się w Nowodworskim Ośrodku Kultury w pierwszą sobotę grudnia (1.12.2018 r.) w godz. 13:00-17:00. Każdy może wystawić swoje płyty, przyjść pooglądać kolekcje innych lub po prostu podyskutować o muzyce. Zapraszamy do kupna, sprzedaży i wymiany płyt winylowych oraz innych nośników dźwięku.
Chętne osoby prosimy o kontakt z organizatorem imprezy.
Na zgłoszenia wystawców czekamy do 28.11.2018r.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1 a
www.nok.nowydwormaz.pl
tel. (22) 732 08 78
- autor: Sylwia Ciuchta
Głosujmy na „Wcale mi nie zależy”
„Wcale mi nie zależy” to humorystyczna, pełna wigoru opowieść, o tym, że pozory mogą bardzo mylić, a damsko-męskie komplikacje przytrafić się mogą w każdym wieku. Internauci docenili poczucie humory i lekkość pióra Autorki. Książka otrzymała tytuł „Najlepszej książki na wiosnę 2018” w konkursie portalu literackiego Granice.pl Książkę na wiosnę można czytać każdą porą.
W związku z tym będzie brała udział plebiscycie "Książki Roku 2018", który rozpocznie się w styczniu 2019.
Głosowanie ruszy około 7.01.2019 r.
Już dziś prosimy o głosy.
Wystarczy:
1. wybrać książki, na które chcesz zagłosować,
2. wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać,
3. potwierdź swój głos mailowo lub smsem.
Ocena zgłoszonych książek przebiegać będzie dwuetapowo. W pierwszym etapie wybrane zostaną tytuły, które otrzymają nominację do nagrody. Drugi etap zakończy się wyłonieniem zwycięzców konkursu oraz tytułów wyróżnionych w poszczególnych kategoriach. Zatem głosować będzie można dwa razy wg ustalonego harmonogramu.
Do głosowania i obserwowania wyników zapraszamy na stronę: http://ksiazkiroku.pl.
Słowo na zwycięstwo
Takim słowem było „rugnijmy” (od rugania czyli zwyzywania), które przyniosło zwycięstwo Tomaszowi Zwolińskiemu w XXI Otwartych Mistrzostwach Nowego Dworu Mazowieckiego w Scrabble zorganizowanych przez Nowodworski Ośrodek Kultury w dniach 27-28 października 2018 roku. Od wielu lat do naszego miasta przyjeżdża czołówka scrabblistów z całej Polski, a w tym roku stawiło się ośmiu z dwudziestu najlepszych na liście rankingowej. Wszystkich pasjonatów scrabbli było 54, więcej niż na turnieju w Katowicach. Od początku w czołówce były przetasowania, dzielnie bronił tytułu zeszłoroczny zwycięzca Marek Reda. Do ostatniej chwili nie było lidera, dopiero w 12 rudzie dzięki „ósemce” zwyciężył Tomek Zwoliński. Drugie miejsce zajął Paweł Jackowski, a trzecie Kazimierz Merklejn. Na czwartym, czyli poza pudłem ubiegłoroczny Mistrz Marek Reda. Wszystkim serdecznie gratulujemy, szczególnie gratulujemy Paniom – Scrabblistkom, bo w turniejach są jednak w mniejszości. W tym miejscu należy napisać o tegorocznym zwycięzcy Tomku Zwolińskim. To najbardziej utytułowany i doświadczony scrabblista w Polsce, który już jak sam powiedział „teraz rzadko biorę udział w turniejach”, czterokrotny Mistrz Polski w Scrabble. Mieszka po sąsiedzku w Skierdach i przez 21 lat nie opuścił żadnego z naszych turniejów. Słynie z tego, że potrafi przytoczyć cały cytat z książki wraz ze słowem, które położy na planszy. W tym roku „postarał się” i do trofeum dołączył puchar i pierwszą nagrodę w turnieju. Fundatorami nagród był Nowodworski Ośrodek Kultury, Firma „Remi” Barbara Torzewska i Kwiaciarnia Okońscy. Do zobaczenia w 2019 roku.
- autor: Krzysztof Borowski
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 16.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 17.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe słabe opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna od 4°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od -3°C do -1°C. Wiatr słaby, wschodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 17.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 18.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 3°C do 5°C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, na północnym wschodzie województwa w ciągu nocy wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia nad ranem opadów śniegu. Miejscami silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C. Wiatr słaby, zmienny.
- autor: Mariusz Cebula
Nowa odsłona Jasia i Małgosi
W sobotni poranek 3 listopada 2018 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury, dzieci i nie tylko mogły obejrzeć nową wersję „Jasia i Małgosi” opartą na klasycznej bajce napisanej przez braci Grimm. Sztukę wyreżyserowała specjalistka w tej dziedzinie Ewa Sokół-Malesza, zagrali aktorzy Teatru Guliwer Beata Łuczak i Jacek Poniński. W historii tej skupili się na pokazaniu odwagi, siły współdziałania i pomysłowości rodzeństwa, które razem potrafiło pokonać wszelkie trudności. Spektakl pokazuje jak można prosto bawić się w teatr, ale także prezentuje gamę akcesoriów aktorskich: lalki, maski, rekwizyty. Specjalnie dla tego przedstawienia stworzono INSTRUMENTARIUM złożone z całej gamy dzwoneczków i piszczałek. Mali widzowie z ciekawością oglądali nową wersję starej bajki i co ciekawe wcale się nie bali złej baby jagi, a aktorów nagrodzili dużymi brawami.
- autor: Krzysztof Borowski
17.11.2018 r. - utrudnienia w ruchu w Modlinie Twierdzy
W związku z organizacją Biegu Obrońców Modlina, który odbędzie się 17.11.2018 r. wystąpią chwilowe utrudnienia w ruchu na terenie Modlina Twierdzy. W godzinach 13:20-15:10 zostaną zamknięte następujące ulice: ul. Baśki Murmańskiej, ul. Ledóchowskiego (od skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego i ul. Księcia Józefa Poniatowskiego do skrzyżowania z ul. Chłodną i Obwodową), ul. Bema (od skrzyżowania z ul. ppłk. Ryszarda Gołąba do skrzyżowania z ul. Księcia Józefa Poniatowskiego), ul. Księcia Józefa Poniatowskiego (od skrzyżowania z ul. Bema do skrzyżowania z ul. 1831 r.), ul. 1831 r., ul. Malewicza (od skrzyżowania z ul. 1831 Roku do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego), ul. Chrzanowskiego (od skrzyżowania z ul. Malewicza do ul. Ledóchowskiego).
Przepraszamy za utrudnienia.
- autor: Anna Jaworek
Świętowaliśmy stulecie Niepodległości!
Trzy dni trwały miejskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości odbywały się w Twierdzy Modlin jak i centrum miasta.
Obchody rozpoczęły się w piątek, 9 listopada mszą św. w kościele parafialnym w Twierdzy Modlin. Nabożeństwo w intencji pomyślności Ojczyzny odprawił Jego Ekscelencja Biskup Płocki Piotr Libera. Decyzją Biskupa Libery, obchody w Modlinie Twierdzy miały charakter diecezjalny.
Po mszy zgromadzeni w towarzystwie Orkiestry Dętej z Przasnysza przemaszerowali na cmentarz forteczny, gdzie zapalili znicze i oddali hołd poległym w walkach o wolną Polskę. Na cmentarzu odbył się również apel poległych.
Punktem kończącym piątkowe obchody w Twierdzy było przedstawienie o tematyce niepodległościowej w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4. Spektakl przygotowali pod kierunkiem p. Aldony Kolanek. Wcześniej w szkole odsłonieta została także tablica pamiątkowa z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Poświęcenia tablicy dokonał Biskup Płocki Piotr Libera.
W sobotę obchody przeniosły się do centrum miasta. O godz. 10:00 uroczysta mszę św. odprawił proboszcz parafii pw. Św. Michała Archanioła Andrzej Kwiatkowski. Uczestniczyli w niej burmistrz Jacek Kowalski, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski, radni miejscy i powiatowi, członkowie NSZZ Solidarność, przedstawiciele służb mundurowych, środowisk wojskowych i kombatanckich, organizacji społecznych oraz mieszkańcy miasta. Poczty sztandarowe wystawiły 2 Mazowiecki Pułk Saperów, wszystkie nowodworskie szkoły, harcerze, Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Miejska oraz NSZZ Solidarność (poczet związku został poświęcony podczas mszy przyp. red.). Wspaniałą, dostarczającą ogromnych wzruszeń muzyczną oprawę nabożeństwa zapewnił Chór Soli Deo pod batutą p. Józefy Łuszczyńskiej. Po mszy specjalny koncert pieśni niepodległościowych dał chór Quo Vadis z Kanady wraz z zespołem Camerata.
Po mszy, w towarzystwie Marszałka Józefa Piłsudskiego (w tą rolę wcielił się p. Maciej Kostrzewski) oraz Ignacego Daszyńskiego (tą postać odegrał p. Apolinary Bartnicki) przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Płońska oraz mażoretek, wszyscy przemaszerowali przez miasto pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Jacek Kowalski. Głos zabrali także p. Alfred Kabata prezes ZOR RP oraz p. Dariusz Ejdys Przewodniczący Rady Oddziału Legionowo Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność". W 100-lecie odzyskania niepodległości na Pomniku Marszałka Piłsudskiego odsłonięta została okolicznościowa tablica pamiątkowa.
Nowodworskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości trwały trzy dni. W sobotę wieczorem, w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbył się koncert niepodległościowy zespołów Forteca i Same Trzaski, a w niedzielę, 11 listopada specjalny koncert w kościele pw. Św. Michała Archanioła dał Chór Soli Deo.
Dziękujemy Wszystkim służbom, organizacjom i instytucjom, które udzieliły nam wsparcia w organizacji obchodów:
- 2. Mazowieckiemu Pułkowi Saperów,
- Związkowi Oficerów Rezerwy RP,
- nowodworskiemu Hufcowi ZHP,
- Zespołowi Szkolno – Przedszkolnemu w Modlinie Twierdzy za przygotowanie przedstawienia teatralnego,
- Ochotniczej Straży Pożarnej,
- Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne,
- Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin,
- Nowodworskiemu Ośrodkowi Kultury,
- Nowodworskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji,
- Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek,
- Chórowi Soli Deo,
- Parafiom: Św. Barbary w Modlinie Twierdzy, Św. Maksymiliana Kolbego w Modlinie Starym, Św. Michała Archanioła w centrum miasta,
- wszystkim nowodworskim szkołom za wystawienie pocztów sztandarowych (z Modlina Twierdzy, Osiedla Młodych, Modlina Starego, SP5, SP1, LO im. Wojska Polskiego, Zespołowi Szkół Zawodowych przy ul. Górskiej,
- Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa
- Panom Apolinaremu Bartnickiemu i Maciejowi Kostrzewskiemu.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: Urząd Miejski
Więcej niż kino - Jestem mordercą
"Więcej niż kino" to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu”: producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami.
23 listopada 2018 r. o godz. 18.30 zapraszamy do obejrzenia filmu pt. "Jestem mordercą" (2016) wg scenariusza i w reżyserii Macieja Pieprzycy. Naszym gościem będzie Magdalena Popławska, odtwórczyni roli Teresy Jasińskiej, wieczorne spotkanie poprowadzi red. Stanisław Zawiśliński.
„Jestem mordercą” (2016)
Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. XX w. Główny bohater filmu, Janusz Jasiński, jest młodym porucznikiem milicji. Po kolejnych niepowodzeniach dotychczasowego śledztwa w sprawie brutalnych zabójstw kobiet zostaje mianowany nowym szefem grupy dochodzeniowej. Stara się zrobić wszystko, by wykorzystać życiową szansę i złapać seryjnego mordercę. Jak wiele będzie w stanie poświęcić dla śledztwa?
(źródło: www.filmweb.pl)
Magdalena Popławska
Jest absolwentką krakowskiej PWST (2004). Studiowała również w Institut del Teatre w Barcelonie, którego jest stypendystką. Związana z Teatrem Rozmaitości w Warszawie, gdzie brała udział w projekcie pt. Teren Warszawa. Jako niezależna aktorka współpracowała w wieloma teatrami i grupami twórczymi, głównie warszawskimi. Od 2008 roku jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie.
(źródło: www.pl.wikipedia.org)
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1a
23.11.2018 r.
godz. 18:30
- autor: Sylwia Ciuchta
Grupa „0a” w Urzędzie Pocztowym
16.10.2018 r. grupa „0a” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim odwiedziła Urząd Pocztowy, aby przyjrzeć się pracy urzędników pocztowych, poznać zakres usług pocztowych oraz zadania, jakie spełnia ten urząd w naszym życiu.
Urzędniczka poczty bardzo serdecznie przyjęła dzieci, zapoznała z obowiązkami pracownika pocztowego, oprowadzając ich po wszystkich zakamarkach poczty. Dzięki wycieczce na pocztę dzieci poznały wszystkie tajniki pracy listonosza oraz drogę listu, paczki i innych przesyłek. Dowiedziały się również jak przebiega ich sortowanie, stemplowanie, gdzie umieszczane są przesyłki i jak zabezpiecza się je przed zniszczeniem. Dużą niespodzianką była możliwość wejścia do samochodu pocztowego i obejrzenie nowoczesnego skutera elektrycznego testowanego przez naszych listonoszy.
Ku zaskoczeniu dzieci okazało się, że na poczcie można załatwić wiele innych spraw, na przykład zapłacić rachunki lub kupić gazetę. Ponieważ bierzemy udział w wymianie pocztówkowej z innymi szkołami w Polsce, dzieci nadały kartki pocztowe do swoich rówieśników z innych miast, które wcześniej pięknie ozdobiły własnoręcznie wykonanymi rysunkami. Wycieczka okazała się bardzo interesująca i nasi wychowankowie wrócili do szkoły z bagażem miłych wrażeń i doświadczeń.
- autor: Magdalena Kujawa
Bieg Obrońców Modlina
Stowarzyszenie RozbiegaMy Nowy Dwór zaprasza na Bieg Obrońców Modlina. Jest to ostatni bieg z cyklu Nowodworskiej Triady Biegowej.
Bieg odbędzie się 17.11.2018 r. na terenie Twierdzy Modlin.
- autor: Rozbiegamy Nowy Dwór
„Radosna Niepodległa” – gala konkursu historycznego w Nowym Dworze Mazowieckim
9 listopada 2018 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim odbyła się gala finałowa Nowodworskiego Konkursu Historycznego „Radosna Niepodległa” zorganizowanego przez Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim i Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym z patronów konkursu był Jacek Kowalski burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.
Konkurs „Radosna Niepodległa” został przeprowadzony w ramach ogólnopolskiego konkursu historycznego „Barwy Niepodległości – Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę” zorganizowanego przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej pod patronatem minister Anny Marii Anders – sekretarz stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów Do Spraw Dialogu Międzynarodowego oraz Jarosława Szarka – Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Galę konkursowa rozpoczęła się od hymnu państwowego w wykonaniu „Chóru Dziecięcego Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin” z Ryk pod kierownictwem pana Tadeusza Kucharskiego. Wykonanie hymnu rozpoczęło się o godz. 11.11, gdyż na tę godzinę zaplanowano śpiewanie hymnu państwowego we wszystkich szkołach w Polsce.
Po odśpiewaniu hymnu, Zdzisław Szmytkowski - dyrektor szkoły powitał organizatorów i uczestników gali konkursowej. Następnie słowa powitania do przybyłych na galę laureatów konkursu, wyróżnionych, opiekunów, rodziców, uczniów nowodworskich szkół oraz zaproszonych gości skierował płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Prowadząca galę finałową konkursu, Teresa Stroińska – Macińska, odczytała listy okolicznościowe nadesłane przez minister Annę Marię Anders – sekretarz stanu, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów Do spraw Dialogu Międzynarodowego i Jana Józefa Kasprzyka - Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.
Podsumowania ogólnopolskiego konkursu historycznego „Barwy Niepodległości – Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”, w ramach którego odbyło się kilkanaście konkursów regionalnych i szkolnych dokonał płk rez. Alfred Kabata. Podkreślił, że konkurs nowodworski stanowi finał konkursów organizowanych w ciągu 2018 r., w różnych miejscowościach w Polsce, w których wzięło udział około 950 uczniów.
Ewa Malasiewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 omówiła przebieg konkursu „Radosna Niepodległa”. W konkursie w etapach szkolnych i powiatowym udział wzięło 278 uczniów z 18 szkół z terenu Powiatu Nowodworskiego.
Patronat nad Nowodworskim Konkursem Historycznym „Radosna Niepodległa” objęli: Anna Maria Anders – sekretarz stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów Do Spraw Dialogu Międzynarodowego, Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty, Magdalena Biernacka - Starosta Powiatu Nowodworskiego, Jacek Kowalski - Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
Fundatorami nagród w konkursie byli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Mazowieckim, Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, AMW Sinevia Sp. z o.o., Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Home Manager administracja i zarządzanie nieruchomościami S.C. w Nowym Dworze Mazowieckim, Pollena Aroma Sp. z o.o., Artixen.net Spółka z o.o. (Technologie internetowe). Nagrody specjalne ufundowali także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Małgorzata Kidawa – Błońska – wicemarszałek Sejmu RP, Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, płk Robert Kamiński – dowódca 2. Mazowieckiego Pułku Saperów.
Nagrody laureatom konkursu i uczniom wyróżnionym w konkursie wręczali goszczący na gali: Małgorzata Biernacka – Starosta Powiatu Nowodworskiego, Jacek Kowalski – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, Paweł Calak – wicestarosta Powiatu Nowodworskiego, Marek Wrzesiński – prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Ewa Malasiewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 2, ppłk Marek Górski – szef sztabu 2. Mazowieckiego Pułku Saperów, płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG ZOR RP i ppłk w st. spocz. Józef Szatkowski – wiceprezes ZG ZOR RP.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, medale, puchary i dyplomy. Po wyręczeniu nagród laureatom i wyróżnionym uczestnicy gali finałowej konkursu wysłuchali podniosłego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu „Chóru Dziecięcego Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin” z Ryk. Obejrzeli również pokaz musztry paradnej w wykonaniu dziecięcego zespołu rekonstrukcji historycznych wchodzącego w skład Chóru.
Wyniki Nowodworskiego Konkursu Historycznego „Radosna Niepodległa”
Uczniowie szkoły podstawowej (klasy IV-VI) – prace plastyczne
Laureaci
• I miejsce Oskar Winiarski - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim
• II Miejsce Wiktoria Znyk - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Zakroczymiu
• III Miejsce Małgorzata Górecka - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim
Nagrodę specjalną ufundowaną przez dowódcę 2. Mazowieckiego Pułku Saperów otrzymuje Oskar Winnicki – zdobywca I miejsca.
Test wiedzy
Klasy VII-VIII i gimnazjum
Laureaci
• I miejsce Szymon Grenda - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim
• II miejsce Zuzanna Górecka - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim
• II miejsce Bartosz Fatek - Szkoła Podstawowa nr 1 w Nasielsku
• II miejsce Oskar Gregorczyk - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim
• III miejsce Mateusz Podgórski – Szkoła Podstawowa nr 1 w Nasielsku
• III miejsce Brajan Ostrowski – Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim
Nagrodę specjalną ufundowaną przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów otrzymł Szymon Grenda zdobywca I miejsca.
Test wiedzy
Szkoły ponadgimnazjalne
Laureaci
• I miejsce Patryk Cieślak – Liceum Ogólnokształcące w Nowym Dworze Mazowieckim
• II miejsce Aleksandra Witkowska - Liceum Ogólnokształcące w Nowym Dworze Mazowieckim
• III miejsce Justyna Michałowska - Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim
Nagrodę specjalną – statuetkę - ufundowaną przez Szefa Urzędu Do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ministra Jana Józefa Kasprzyka otrzymał Patryk Cieślak – zdobywca I miejsca, a nagrodę specjalną ufundowaną przez wicemarszałek Sejmu RP - Małgorzatę Kidawę – Błońską Aleksandra Witkowska – zdobywczyni II miejsca.
Wyróżnienia przyznano 23 uczniom klas IV – VI, którzy wykonali prace plastyczne. Wyróżnieni otrzymali medale, nagrody rzeczowe i dyplomy. Wśród wyróżnionych byli:
1. Krzysztof Pelczyk - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim
2. Oskar Sanecki - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kazuniu Nowym
3. Kacper Affek – Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim
4. Adam Jakubowski - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim
5. Jakub Cichocki – Zespół Placówek Edukacyjnych w Nowym Dworze Mazowieckim
6. Wiktoria Waliszkiewicz - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kazuniu Nowym
7. Aleksandra Ciura - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim
8. Zuzanna Włodarz - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim
9. Amelia Kasjanowicz - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kazuniu Nowym
10. Aleksandra Ziółkowska - Szkoła Podstawowa w Dębinkach
11. Julia Kamińska - Szkoła Podstawowa w Budach Siennickich
12. Aleksandra Barzyc – Szkoła Podstawowa w Małocicach
13. Sandra Grankowska – Szkoła Podstawowa w Emolinku
14. Kacper Kanclerz - Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim
15. Oliwia Wyrwich - Szkoła Podstawowa w Emolinku
16. Weronika Łuszczewska - Szkoła Podstawowa w Małocicach
17. Oliwia Sierotowicz - Szkoła Podstawowa w Małocicach
18. Piotr Wichowski – Szkoła Podstawowa w Dębinkach
19. Julia Ostaszewska - Szkoła Podstawowa w Dębinkach
20. Wiktoria Przytuła – Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim
21. Jan Osiak - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim
22. Michał Kujawa - Zespół Placówek Edukacyjnych w Nowym Dworze Mazowieckim
23. Oliwier Łempicki – Szkoła Podstawowa nr 1 w Nasielsku
W gronie gości, poza wymienionymi wcześniej byli także: Zbigniew Czaplicki - pełnomocnik ds. kombatantów i osób represjonowanych Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, ppłk Mirosław Marzec – Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa – Ochota, ppłk Dariusz Zdrojewski - Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa – Praga; Beata Kisiel – z-ca dyrektora Zespołu Szkół nr 2, Anna Wesołowska - Prezes Stowarzyszenia „Warszawska Rodzina Policyjna 1939 roku”.
ZOR RP poza już wymienionymi osobami reprezentowali również: ppłk w st. spocz. Lech Tomasiak, mjr rez. Jerzy Białoskórski, st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński, Henryk Ruszczyk, Kazimierz Szczerbatko, 94-letni kombatant Roman Kaczorowski, Jadwiga Kaczorowska, Wiesława Karczmarczyk.
- autor: (k)
Wycieczka do nadleśnictwa w Skierdach
17 października 2018 r. dzieci z grup „Oa” i „Ob” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do nadleśnictwa w Skierdach.
Na początek uczniowie odbyli godzinny spacer po terenie leśniczówki, podczas którego zwiedzali halę siewu i weszli do tunelu dla sadzonek. „Zerówkowicze” dowiedzieli się jak odróżnić zalesienie od odnowienia. Następnie udaliśmy się do lasu kultury. Poruszając się ścieżką edukacyjną dzieci poznały m.in. warstwy lasu i jego mieszkańców. Kolejnym punktem programu było oglądanie filmu przyrodniczego w izbie edukacyjnej na temat utrzymywania czystości w lesie. Dzieci miały także możliwość podziwiać eksponaty zwierząt żyjących w naszych lasach i wysłuchać bardzo ciekawej historii na temat jeży.
Na koniec wszyscy udaliśmy się na ognisko, gdzie mogliśmy skosztować przepyszne kiełbaski. Wycieczka bardzo się dzieciom podobała, pogoda dopisała. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.
- autor: Magdalena Kujawa
BohaterON
„Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom.
Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek. Chcemy im to dać…”
Uczniowie z grupy „0A” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim wzięli udział w ogólnopolskiej akcji BohaterON, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Odebrane na poczcie kartki wysłaliśmy uczestnikom powstania, których historie nas głęboko poruszyły. Poznaliśmy nie tylko tło historyczne tego wydarzenia, ale również sukcesy, dramaty i emocje każdego z Powstańców.
Wysłane kartki to hołd złożony wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę.
- autor: Magdalena Kujawa
Mój kumpel św. Staś Kostka
„AD MAIORA NATUS SUM – MÓJ KUMPEL ŚW. STAŚ KOSTKA”
PRZEDSTAWIENIE Z OKAZJI 450. ROCZNICY ŚMIERCI PATRONA DZIECI I MŁODZIEŻY w Szkole Podstawowej nr 3
Jak ciekawie opowiedzieć historię hagiograficzną sprzed pięciu wieków? Czy o świętych można mówić tylko z ogromnym patosem i na kolanach? Niekoniecznie! Aby przybliżyć dziś posągową postać świętego wystarczy: dodać odrobinę humoru, pokazać Go tak po prostu, z Jego wadami i niedoskonałościami, a później zaprosić młodych utalentowanych aktorów, by z pasją o Nim opowiedzieli.
Tak powstał spektakl „Ad maiora natus sum – mój kumpel św. Staś Kostka”. A wszystko zaczyna się od zupełnie zwyczajnej wieczornej rozmowy Mamy z Bartkiem – typowym nastolatkiem, który nie rozstaje się ze smartfonem, ma kłopoty z matematyką i jest utrapieniem szkolnego Pedagoga. Mama zachęca Syna do pójścia na nabożeństwo ku czci św. Stanisława Kostki. Bartek nie rozumie archaizmów: cześć, patron, pobożny, cnotliwy i podchodzi do pomysłu Mamy z dużym niezadowoleniem. Zasypia z przekonaniem, że ten Święty to nudziarz i naiwny głupiec, który nie potrafił cieszyć się życiem i wydawać pieniędzy bogatego Ojca.
O poranku Bartek budzi się w zupełnie nowej rzeczywistości: jest w obcym miejscu, jego telefon nie ma zasięgu a jedyna osoba, którą spotyka informuje go, że jest w jakimś Rostkowie. Nieco dziwny Nieznajomy zaprasza go do swojego domu i przedstawia rodzinę, wziętą jakby z renesansowych obrazów. Bartek, uwikłany w historię nieznajomego młodzieńca Stanisława, odbywa podróż do Wiednia, idzie pieszo do Rzymu, poznaje niesfornego Pawła – brata nowego Przyjaciela. Dziwna mowa, staromodne ubrania, konie zamiast samochodów, listy pisane piórem zamiast SMS-ów to wszystko sprawia, że Bartek orientuje się, że odbywa podróż w czasie. Do końca towarzyszy Stasiowi: podczas choroby, ucieczki z Wiednia, gdy przychodzi niepomyślny list od Ojca, gdy zostaje jezuitą, a przede wszystkim w chwili śmierci. A potem….. Bartek budzi się i wszystko okazuje się snem.
Znów Chłopiec jest w swoim łóżku. Ku zaskoczeniu Mamy deklaruje, że z radością pójdzie na nabożeństwo do kościoła i że według niego „Staś to spoko koleś”. Bartek nawiązuje ze świętym szczególną więź. Stanisław Kostka przestał być dla niego odległą posągową postacią, a stał się młodym człowiekiem, który, tak jak on, ma marzenia i ma odwagę je realizować. Bo świętość, to cel dla wszystkich, którzy „do wyższych rzeczy są stworzeni”.
Spektakl o św. Stasiu Kostce przygotowali uczniowie klas IV a, IV b, V a Szkoły Podstawowej nr 3 oraz p. Aleksandra Gorczyca, p. Marta Lewandowska, p. Monika Zakrzewska-Walczak, p. Dorota Tendera, p. Małgorzata Widz, p. Iwona Ruszkiewicz-Bąk.
- autor: M. Zakrzewska-Walczak
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 09.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 10.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże, możliwe większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Początkowo miejscami mgły ograniczające widzialność do 100 m. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.
W nocy zachmurzenie duże z lokalnymi większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 4°C do 6°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 10.11.2018 r. do godz. 07:30 dnia 11.11.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, zwłaszcza na południu województwa. Początkowo możliwe mgły ograniczające widzialność do 100 m. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.
W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 4°C do 6°C. Wiatr przeważnie słaby, południowo-wschodni.
- autor: Kamil Walczak
Jachty i porty polskie
Serdecznie zapraszamy na uroczysty wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa i Fotografii pt. "JACHTY I PORTY POLSKIE" Stowarzyszenia Marynistów Polskich SMP.
16.11.2018 r. godz. 16:00
Galeria "Łącznik"
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1a
Wstęp wolny.
W programie między innymi pokaz slajdów "Pierwsze Święto Morza" z 1932 r.
Wystawa będzie czynna do 3.12.2018 r.
- autor: Paulina Łucarz
Ostrzeżenie IMGW-PIB
Spotkanie Zarządu Osiedla nr 2 z mieszkańcami
- autor: Marianna Mielczarek
Komunikat w sprawie wniosków o dopłatę do biletów KM
Szanowni Państwo! Informujemy, że dziś w drodze wyjątku nie będą przyjmowane wnioski o dopłatę do biletów Kolei Mazowieckich. Zapraszamy jutro (czwartek, 8 listopada) w godz. 16.00 - 19.00 do Punktu Obsługi Interesanta na parterze Urzędu Miejskiego.
Konsultacje programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2019
Serdecznie zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych na spotkanie, które odbędzie się we wtorek 13 listopada o godz. 17.00 w sali 410 Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Zakroczymska 30. Podczas spotkania odbędą się konsultacje Programu Współpracy Miasta Nowy Dwór Mazowiecki z Organizacjami Pozarządowymi oraz Innymi Podmiotami na Rok 2019.
Z projektem Programu można zapoznać się tu: PROJEKT Programu Współpracy Miasta Nowy Dwór Mazowiecki z Organizacjami Pozarządowymi oraz Innymi Podmiotami na Rok 2019 (pdf).
Uwagi i sugestie do projektu Programu można zgłaszać do dnia 13 listopada 2018 roku na adres e-mail mariusz.ziolkowski@nowydwormaz.pl. Propozycje zmian będzie można również zgłosić podczas spotkania, o którym mowa powyżej.
Supermenka - monodram Jowity Budnik
Nowodworski Ośrodek Kultury zapraszam na monodram Teatru Gudejko pt. „Supermenka” w wykonaniu Jowity Budnik.
24.11.2018 r. godz. 17:00
Nowodworski Ośrodek Kultury, ul. I. Paderewskiego 1a
„Supermenka” to opowieść o kilku latach życia współczesnej Polki. Kobiety wykształconej, inteligentnej, błyskotliwej i pracowitej. Matki, żony, córki, pracownika, pracodawcy, kobiety szczęśliwej i nieszczęśliwej, zakochanej i samotnej, spełnionej i zdesperowanej. 90 minut na pokazanie takiego bogactwa doświadczeń, to bardzo mało. Chyba, że na scenie widzimy znakomitą aktorkę Jowitę Budnik, znaną z „Placu Zbawiciela”, „Nikifora”, „Jezioraka”, „Papuszy”, „Na dobre i na złe” oraz „M jak miłość”, nagradzaną za główne role Złotymi Lwami i Orłem – Polską Nagrodą Filmową.
W „Supermence” jak w życiu, dramat miesza się z komedią, ironia z życzliwością, filozofia z banałem, a śmiech następuje po łzach i wściekłości.
„Supermenka”, to opowieść inteligentna więc podobnie jak w życiu inteligentnego człowieka, nie ma w niej czasu na nudę. W opowiadanej przez Jowitę Budnik historii pojawia się galeria groteskowych, choć z życia wziętych postaci. Desperackie próby bohaterki, aby poradzić sobie na niebezpiecznych zakrętach życia, wzbudzają z jednej strony wielki podziw, a z drugiej wywołuje salwy śmiechu.
Tytułowa Supermenka bierze na swoje barki ciężary, którym nie sposób podołać. Potrafi jednak krytycznie podejść do swoich relacji z dziećmi, matką, ukochaną pracą oraz mężczyznami.
Uczy się na swoich własnych, często bolesnych, błędach.
I znajduje rozwiązanie!
Autor: Dorota Macieja.
Reżyseria: Jerzy Gudejko.
Scenografia: Krzysztof Kelm.
Kostiumy: Grażyna Gudejko.
Obsada: Jowita Budnik.
Karty wstępu 30 zł
• Karty wstępu ze zniżką na Nowodworską Kartę Familijną do nabycia tylko w kasie ośrodka kultury za okazaniem karty;
• Zakupiona karta wstępu nie podlega zwrotowi.
- autor: Paulina Łucarz
VI Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nad Betlejem w ciemną noc”
- autor: Michał Dudek
II konkurs plastyczny „Moja Kartka Bożonarodzeniowa”
- autor: Michał Dudek
Więcej niż kino - Pewnego razu w listopadzie
W ramach cyklu "Więcej niż kino" tym razem obejrzeliśmy film pt. „Pewnego razu w listopadzie…” (2017). Gościem wieczoru był reżyser filmu Andrzej Jakimowski, z którym ciekawą i burzliwą dyskusję zwyczajowo poprowadził red. Stanisław Zawiśliński.
„Pewnego razu w listopadzie…” to film o ambitnej i społecznej tematyce. Andrzej Jakimowski staje po stronie ludzi wykluczonych, pokazując jak bezdomność, pozbawia ludzi fundamentalnych praw człowieka. Zarówno fabuła filmu, jak i dyskusja, dotyczyły problematyki reprywatyzacji oraz wiążących się z nią kwestii wykluczenia społecznego – tematów ważnych i wciąż aktualnych.
Podczas spotkania z Andrzejem Jakimowskim, usłyszeliśmy wiele interesujących historii dotyczących pracy reżysera na planie filmowym. Rozmowa z tak ciekawą osobowością, jak Andrzej Jakimowski zachwyciła naszą publiczność, a tematyka filmu skłoniła do głębokich refleksji i przemyśleń.
- autor: Sylwia Ciuchta
Smykofonia na Mazowszu - "Czarodziejski flet, czarodziejski flet…"
SMYKOFONIA w Nowodworskim Ośrodku Kultury pt. "Czarodziejski flet, czarodziejski flet…".
17.11.2018 r. godz. 10:00 i 12:00
Zapraszamy rodziny wraz z melomaluszkami (dziećmi 0-5 lat) na spotkania z muzyką klasyczną i nie tylko. Koncerty Smykofonii wyróżniają się przyjaznym klimatem, swobodną atmosferą i wysoką jakością prezentowanej muzyki. To jest po prostu świetna zabawa przy dobrej muzyce.
W naszej rozśpiewanej krainie zabawa nigdy się nie kończy. Dajcie się porwać pięknej muzyce Mozarta, Rossiniego, Verdiego. Śpiewajmy i słuchajmy pięknych pieśni i arii. Przekonajcie się jak ciekawy, kolorowy i wesoły jest świat opery!
Razem sprawdzimy jak poczuje się w nim kankan – wesoły i szybki taniec.
Wykonawcy:
Aneta Łukaszewicz – mezzosopran,
Grzegorz Żołyniak – baryton,
Maja Helbert – flet,
Mirosław Feldgebel – fortepian.
Karty wstępu w cenie 8 zł do nabycia w kasie ośrodka i online
Kup kartę wstępu na godz. 10:00
Kup kartę wstępu na godz. 12:00
- Karty wstępu ze zniżką na Nowodworską Kartę Familijną do nabycia tylko w kasie ośrodka kultury za okazaniem karty;
- Zakupiona karta wstępu nie podlega zwrotowi.
- autor: Paulina Łucarz
Wszystkich Świętych – ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU!
Burmistrz Miasta informuje, że w związku z Dniem Wszystkich Świętych od 30.10.2018 r. do 02.11.2018 r. wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu w ulicach Słowackiego i Partyzantów. Wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w ul. Partyzantów na odcinku od wjazdu do ZBK Sp. z o.o. do ul. Nałęcza.
Odcinek ulicy Słowackiego od ul. Partyzantów do bramy cmentarza zostanie wyłączony z ruchu kołowego.
Dotacja na renowację cmentarza w Twierdzy
130 mogił i główny pomnik na terenie wojennej nekropolii do końca roku przejdą renowację dzięki środkom pozyskanym przez Miasto z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Miasto Nowy Dwór Mazowiecki pozyskało dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury na zadanie pn. „Renowacja mogił wojennych z roku 1920 oraz głównego pomnika na Cmentarzu Wojennym w Modlinie Twierdzy”.
Planowane prace obejmować będą posadowienie 130 nowych krzyży upamiętniających żołnierzy pochowanych na zabytkowym cmentarzu fortecznym i renowację głównego pomnika tej nekropolii.
Całkowity koszt zadania to 180 000 złotych. Przyznane przez Ministerstwo dofinansowanie stanowi 80% kosztu zadania. Zgodnie przyjętym harmonogramem prace zakończyć się powinny do 31.12.2018 r.
Aktualnie trwa poszukiwanie wykonawcy. Ze szczegółami zamówienia można zapoznać się na stronie bip.nowydwormaz.pl.
Najstarszymi grobami polskich żołnierzy na cmentarzu fortecznym są mogiły legionistów zmarłych w tutejszym szpitalu jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Pochowana jest tu również duża grupa żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w 1920 r. i to właśnie ich nagrobki zostaną wymienione na nowe. Pomnik poświęcony Bohaterom 1920 i 1939 r. poddany zostanie gruntownemu czyszczeniu i doczeka się nowej tablicy pamiątkowej.
Nie ma nic cenniejszego nad niepodległość i wolność
Chór „Soli Deo” z Panią Dyrygent Józefą Łuszczyńską ma zaszczyt zaprosić Państwa na koncert pieśni patriotycznych z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada (niedziela) o godz. 16:30 w Kościele św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim.
- autor: Aleksandra Kuboszek
Rybki i Misie z PP3 są już przedszkolakami
17 października 2018 r. w przedszkolu „Słoneczna kraina” odbyła się uroczystość „Pasowanie na Przedszkolaka”. Celem uroczystości było przyjęcie do grona przedszkolaków nowo przybyłych dzieci. Uroczystość odbyła się w obecności pana burmistrza Jacka Kowalskiego, pani inspektor do spraw oświaty Aliny Ochtyry, pani Dyrektor Elżbiety Kołodziejskiej, pani wicedyrektor Justyny Lewandowskiej, a także rodziców.
Był to szczególny dzień dla dzieci z grupy „Rybek” i grupy „Misi”, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola, był to również ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością.
W przygotowanym przez nauczycielki programie artystycznym pięknie ubrane dzieci wesoło prezentowały swoje umiejętności: śpiewały grupowe piosenki, tańczyły, recytowały wiersze.
Po występach artystycznych dzieci przyszedł czas na ślubowanie. Każde dziecko uniosło dwa paluszki do góry i po przeczytanym przez prowadzącą tekstu ślubowania powiedziały słowo „Przyrzekam ”. Po złożeniu przyrzeczenia przez dzieci nadszedł czas na „ceremonię” pasowania. Pani Dyrektor przedszkola Elżbieta Kołodziejska przez dotknięcie ramienia dziecka ołówkiem i wypowiedzenie słów „Pasuję Cię na przedszkolaka” pasowała wszystkie dzieci. Na pamiątkę tego pięknego wydarzenia każde dziecko otrzymało maskotkę misia.
Pasowanie na przedszkolaka to uroczystość, która na stałe zagościła w kalendarzu imprez naszego przedszkolnych.
- autor: Jolanta Kwiatkowska
Radosna Niepodległa
- autor: Alfred Kabata
Elementarz młodego patrioty
4.10.2018 r. dzieci z grup 0a i 0b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim wzięły udział w przedstawieniu teatralnym pt. „Elementarz młodego patrioty”.
Przedstawienie propagowało wartości patriotyczne. Najmłodsi uczniowie szkoły zostali zapoznani z tradycjami i obrzędami naszego kraju, co pozwala wzbudzać w nich więź z ojczyzną i regionem, w którym mieszkają.
Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu. Miały możliwość wskazania na mapie ważnych miejsc na terenie Polski m.in. stolicę-Warszawę, miasta: Kraków, Gniezno, Poznań, Toruń i góry Tatry.
Była to cenna lekcja historii dla przedszkolaków.
- autor: Magdalena Kujawa
100-lecie Niepodległości Naszej Ojczyzny
100-lecie Niepodległości Naszej Ojczyzny - koncert w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Seniorów „Marzyciele” z Nowodworskiego Ośrodka Kultury i Zespołu Seniorów Małych Form Teatralnych „Krąg” działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert pt. „100-lecie Niepodległości Naszej Ojczyzny”.
7.11.2018 r. godz. 18:00
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1a
Wstęp wolny.
W pięknym programie artystycznym swoje siły połączą: Zespół Śpiewaczy Seniorów Marzyciele działający w naszym ośrodku kultury i Zespół Seniorów Małych Form Teatralnych Krąg działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nowym Dworze Mazowieckim.
Usłyszymy najpiękniejsze pieśni i wiersze patriotyczne.
Reżyseria i dobór tekstów dla zespołu "Krąg" - Janina Patocka.
Opracowanie muzyczne dla zespołu "Krąg" - gitara - Maciej Nowicki.
Kierownictwo artystyczne - akompaniament - Marek Tomczak.
- autor: Paulina Łucarz
Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Świat Eucharystii
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Twierdza Jana Pawła II, tym razem na temat Eucharystii.
Gościem będzie redaktor Szymon Hołownia, dziennikarz, publicysta, założyciel fundacji Kasisi i Dobra Fabryka, autor poczytnych książek o tematyce religijnej. Znany szerokiej publiczności z telewizyjnych programów rozrywkowych "Mam talent!", "Mamy Cię!".
6 listopada, godz. 18:30 "Świat Eucharystii".
Kościół św. Barbary w Twierdzy Modlin, ul. Szpitalna 69.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek i audiobooków autorstwa naszego gościa. Warto już teraz zaopatrzyć się w dobre prezenty na święta, żeby później w kolejce nie stać.
- autor: Konrad Tarnopolski
Informacja dla punktów sprzedaży napojów alkoholowych
Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim w dniu 14 września 2018 roku podpisał umowę z Oficyną Profilaktyczną ul. Dworcowa 9 a/19, 30-556 Kraków na przeprowadzenie badań i opracowanie Diagnozy lokalnych zagrożeń społecznych wśród społeczności lokalnej Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji pracownikom ww. firmy, które zostaną wykorzystane później do opracowania ww. diagnozy. Pracownicy Oficyny Profilaktycznej będą się z Państwem kontaktować osobiście lub telefonicznie.
Bieg Obrońców Modlina
17 listopada 2018 r. odbędzie się II edycja Biegu Obrońców Modlina organizowanego przez Rozbiegamy Nowy Dwór. Dochód z pakietów dziecięcych (10 zł) zostanie przeznaczony na obóz logopedyczny dla naszego mieszkańca Michała.
Link do zapisów na II Bieg Obrońców Twierdzy Modlin (biegi dzieci).
- autor: Rozbiegamy Nowy Dwór
Gliniane łapki i łapy - rodzinne warsztaty ceramiczne
- autor: Barbara Swatek
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 25.10.2018 r. do godz. 07:30 dnia 26.10.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 8°C do 10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 4°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 26.10.2018 r. do godz. 07:30 dnia 27.10.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 8°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, początkowo zachodni, później południowo-zachodni.
W nocy zachmurzenie duże z możliwością słabych opadów deszczu. Temperatura minimalna od 5°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni.
- autor: Jerzy Rybicki
Trio Wojciecha Gogolewskiego – Skaldowie na jazzowo
Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Nowodworskich Spotkań Jazzowych, które odbędzie się 14 listopada (środa). Tym razem na scenie Nowodworskiego Ośrodka Kultury wystąpi Trio Wojciecha Gogolewskiego – SKALDOWIE NA JAZZOWO.
14 listopada (środa)
Godz. 19:00
Wstęp wolny
Nowodworski Ośrodek Kultury
Ul. Paderewskiego 1A
WOJCIECH GOGOLEWSKI, pianista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach - Wydział Jazzu, znakomicie spisuje się zarówno jako lider swoich zespołów, takich jak np. „No Smoking” czy „Kwartet Wojciecha Gogolewskiego”, jak również w roli sidemana.
Grał m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego AIR CONDITION, z którym objechał niemal cały świat, grając m.in. w klubach jazzo¬wych Szwecji, Niemiec, Francji czy Holandii, jak również podczas dużych międzynarodowych festiwali jazzowych, np. „PORI JAZZ” w Finlandii, „MONTREAL JAZZ FESTIVAL” w Kanadzie czy „JAZZ JAMBOREE” w Warszawie. W latach 1988-1998 artysta mieszkał w Niemczech, gdzie pracował w studiach nagraniowych oraz grał koncerty w klubach jazzowych.
Wojciech Gogolewski jest również znakomitym kompozytorem i aranżerem, zarówno muzyki jazzowej jak i rozrywkowej. Pisze m.in. dla Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak, czy Michała Bajora. Aranżował również dwa utwory na płycie Vanessy Mae z 1999 roku oraz jest autorem instrumentacji na orkiestrę utworów F. Chopina do filmu Jerzego Antczaka „Chopin — pragnienie miłości”.
PAWEŁ PAŃTA - Jego zainteresowania wykraczają daleko poza idiom jazzowy — był członkiem Gustav Mahler Jugenorchester, I Solisti di Varsovia oraz Philharmonie der Nationen, z którą wykonał ponad sto koncertów w Niemczech, USA, Chinach i Rosji. Od 1994 roku związany jest z Polską Orkiestrą Radiową.
Jako jazzman wchodził w skład licznych zespołów — Andrzeja Kurylewicza, Zbigniewa Namysłowskiego, Marcina Małeckiego, Roberta Majewskiego, Włodka Pawlika, Filipa Wojciechowskiego.
Pańta jest laureatem nagrody na czwartym Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Jako filar zespołów Włodka Pawlika uczestniczył m.in. w nagraniach albumów: „Night in Calisia” nagrodzonego statuetką GRAMMY w 2014 roku, „Anhelli”, „Tykocin” oraz ścieżki dźwiękowej do filmu „Rewers”.
ADAM LEWANDOWSKI gra na perkusji i instrumentach perkusyjnych. Jego kariera artystyczna wiedzie poprzez różne obszary muzyczne.
Od zespołów rockowych takich jak „Mech” poprzez muzykę country („Country Family”, „Lonstar Band”), pop (Anna German, grupa „VOX”, Martyna Jakubowicz), jako muzyk studyjny (np. płyty Maryli Rodowicz, Krystyny Prońko, Haliny Frąckowiak, Andrzeja Zauchy, musical „Kolęda Nocka”, muzyka do wielu filmów), po jego ulubiony jazz, gdzie grał z najlepszymi.
Koncert piosenki patriotycznej
10 listopada
godz. 17:00
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A
Wstęp wolny.
W przeddzień 11 listopada, Święta Odzyskania Niepodległości, zapraszamy Was do udziału w wyjątkowym koncercie, podczas którego usłyszymy zespół FORTECA oraz grupę nowodworskich muzyków występujących w zespole SAME TRZASKI.
Zespół FORTECA grający rocka historyczno-patriotycznego powstał 12 lat temu. Od tego czasu walczą o pamięć bohaterów i wydarzeń z bogatej historii Polski. Początkowo swoją twórczość opierali na poezji wojennej, jednak chcąc upamiętnić historie nieuwieczniane na kartach książek i podręczników szkolnych, rozpoczęli współpracę z tekściarką dzięki, której mogą tworzyć własne utwory.
Zespół SAME TRZASKI to kolejny projekt muzyczny Radosława Brzezińskiego, do którego zaprosił Piotra Ciemiewskiego (perkusja), Jakuba Andruchów (gitara), Grzgorza Antoniuka (gitara). Tym razem inspiracją będą utwory zespołów polskich z końca lat 80 tych. Utwory prezentowane zostaną w nowej oprawie muzycznej ubarwione instrumentami elektronicznymi i beatem. Program powstał na potrzebę wyrażania własnego spojrzenia na demokrację, wolność jednostki ludzkiej w XXI wieku.
Zachęcamy do przybycia i udziału!
- autor: Sylwia Ciuchta
Nowodworskie Spotkania Jazzowe — Eddie Angel Blues Band
W środę w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbył się koncert zespołu Eddie Angel Blues Band, wieczór był pełen mocnych brzmień bluesa i rock and roll'owej ekspresji. Muzyka grana na żywo niosła ze sobą wiele emocji, a międzynarodowy skład zespołu skupiony wokół Eddiego Angel’a podbił serca nowodworskiej publiczności.
Eddie Angel, mieszkający w Londynie, to genialny angielski gitarzysta, wokalista, autor muzyki i tekstów. Na nowodworskiej scenie wystąpił w składzie charyzmatycznych artystów: Mar Todani — gitara, autor tekstów, Tomek Bubieńczyk — perkusja, Kasper Łbik — bas. W trakcie koncertu mogliśmy usłyszeć znakomite solówki, improwizacje, popisowe utwory, takie jak 27 REASONS, LONG WAY ROUND, HIDE THE HAN, WORLD AFLAME, ROCK AND ROL i wiele innych.
Grali długo, koncert trwał dwie godziny, a publiczność chciała więcej i więcej! Zwieńczeniem wieczoru było spontaniczne śpiewanie i skakanie pod sceną w rytmach dobrze znanych klasyków gatunku, kupowanie płyt, wspólne zdjęcia i autografy.
Dziękujemy wspaniałym artystom oraz niezawodnej publiczności za frekwencję!
- autor: Sylwia Ciuchta
PPE czy PPK, czyli o wyborze najlepszego planu emerytalnego dla swoich pracowników
Ostrzeżenie meteorologiczne!
XXI Otwarte Mistrzostwa Nowego Dworu Mazowieckiego w Scrabble
W dniach 27 i 28 października 2018r., Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w XXI OTWARTYCH MISTRZOSTWACH NOWEGO DWORU MAZOWIECKIEGO W SCRABBLE.
Jest to impreza cykliczna, która od lat do naszego miasta ściąga miłośników SCRABBLI z całej Polski. Nasz ośrodek od lat propaguje jej walory. Dla mniej wtajemniczonych kilka słów o zasadach. Gra przypomina wielką krzyżówkę, którą należy ułożyć na planszy. Zawodnik układa jedno słowo z siedmiu wylosowanych płytek (na każdej płytce jest litera i jej wartość punktowa), które się uzupełnia do siedmiu po wyłożeniu słowa na planszę. Za każde ułożenie liczą się punkty, wygrywa gracz z największą punktacją. Scrabble mają dużą wartość edukacyjną, uczą ortografii i gramatyki. Poprzez zabawę utrwalają zasady polskiej pisowni, ćwiczą pamięć i skupienie. Są ponad pokoleniowe, cała rodzina dorośli i dzieci mogą wspólnie bawić się i edukować podczas domowych rozgrywek. Mistrzostwa rozpoczynają się w sobotę 27.10.2018 r. o godz. 11.00, wcześniej należy się zapisać u sędziego (REGULAMIN I FORMULARZE ZGŁOSZENIOWE DO POBRANIA) prowadzącego turniej. Zachęcamy sympatyków scrabbli, a w szczególności nowodworzan do udziału w naszych rozgrywkach, próby zmierzenia się z innymi scrabblistami i wygrywania cennych nagród oraz prestiżowych pucharów, a ciekawskich do odwiedzenia NOK-u podczas tegorocznych scrabblowych rozgrywek.
- autor: Krzysztof Borowski
Wernisaż malarstwa Pauliny Katarzyny Zielskiej pt. "Dystans".
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż malarstwa Pauliny Katarzyny Zielskiej pt. "Dystans".
26.10.2018 r. godz. 18:00
wstęp wolny
Wystawa czynna do 12.11.2018 r.
Nowodworski Ośrodek Kultury
Nowy Dwór Mazowiecki, ul. I. Paderewskiego 1a
Pauliny Katarzyna Zielska-absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Prace prezentowane na wystawie opowiadają o nabieraniu dystansu do zaobserwowanych zjawisk. Tytuł wystawy jest wynikiem doświadczeń, które wiążą się z pokonywaniem odległości, zarówno tych ziemskich jak i metaforycznych. Dystans łączy się z oddaleniem, a także determinacją do pokonywania przeszkód. W swoich poszukiwaniach artystka odnosi się do stanów emocjonalnych, które towarzyszą człowiekowi podczas podróży i oczekiwania na zmiany. Niepewność, nienasycenie i potrzeba działania są punktem wyjścia do malarskich rozważań.
Paulina Katarzyna Zielska ur. 1991r w Nowym Dworze Mazowieckim. Studia na Warszawskiej ASP w pracowniach Prof. Stanisława Baja i Prof. Czesława Radzkiego.
Jedna z założycielek grupy artystycznej i galerii Autonomia.
Nauczyciel rysunku i malarstwa w XXXIV LO im. Miguela de Cervantesa.
Dotychczasowe wystawy:
2013
"Malarstwo" Galeria „Na Rogu” w Zduńskiej Woli,
-wystawa poplenerowa
„Dłużew”, ASP Warszawa, Krakowskie Przedmieście 5
-Galeria Autonomia „Napięcie” Al. Jerozolimskie 59 Warszawa'
-Galeria Autonomia „Sen” Al. Jerozolimskie 59 Warszawa
-„Malarstwo” Galeria Terefere, Plac Wilsona 4, Warszawa
2014
-"Poszukiwanie" Płocka Galeria Sztuki" Il. Sienkiewicza 36, Płock
-"Dynamizm-Równowaga-Różnorodność", Lutheraneum Podziemia Kościoła Ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie, pl. Małachowskiego 1, Warszawa
-Państwo Miasto Andersa 29 Warszawa
-Galeria St.Praga Ząbkowska 13 Warszawa
-"Malarstwo" Grupa Autonomia Let's ART, Plac Zdrojowy, Sopot
-"Wystawa" Główna Biblioteka Lekarska Jazdów 1A Warszawa
-„Malarstwo pracownia 56” Miejska Galeria Sztuki w Brześciu, Brześć, Białoruś
2015:
-"Wystawa popleneriadowa", Galeria Stalowa, Warszawa
-"BOTAK RAZEM"
Galeria Wystawa, Al. Wojska Polskiego 29, Warszawa
-"Co słychać?"
Galeria "POD OKIEM "Grójecka
-"Granica" Wydział Malarstwa ASP w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 5
-4 POKOJE 3 WYSTAWY, Wileńska 19, Warszawa
-"Malarstwo"- Teatr Polski, ul. Karasia 2, Warszawa
-"Malarze też rzeźbią" Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Krakowskie przedmieście 5
-"Nie tędy droga" Noc muzeów Wydziału Malarstwa, ASP Warszawa i Klubojadalnia Eufemia, Krakowskie przedmieście 5
-„Nie mów nikomu, co robisz w taką noc”, wystawa indywidualna, 4 pokoje, Wileńska 19, Warszawa
-„nic nas już nie łączy”, Galeria Sztuki Wystawa, Al. Wojska Polskiego 29
2016
-„Be careful what you wish for”, Fundacja Galeria Autonomia, ul. Andersa 13, Warszawa
-“Reminiscencje”, wystawa rysunku, ASP w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 5
-„Pół żartem, pół serio”, noc muzeów Wydziału Malarstwa, Krakowskie Przedmieście 5
- „Dobra zmiana” Galeria Sztuki Wystawa, Al. Wojska Polskiego 29
2017 „gra w zapamiętywanie” Galeria Sztuki Wystawa, Al. Wojska Polskiego 29
Więcej Niż Kino - Pewnego razu w listopadzie...
26 października 2018 r. o godz. 19.00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbędzie się projekcja filmu pt. "Pewnego razu w listopadzie..." wg scenariusza i w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego. Gościem wieczoru będzie reżyser Andrzej Jakimowski, spotkanie poprowadzi red. Stanisław Zawiśliński.
Wstęp wolny.
Nowodworski Ośrodek Kultury
Nowy Dwór Mazowiecki, ul. I. Paderewskiego 1a
"Pewnego razu w listopadzie"
Dramat, Obyczajowy
Reżyseria
Andrzej Jakimowski
Obsada:
Agata Kulesza, Grzegorz Palkowski, Edward Hogg, Jacek Borusiński, Damian Ul.
Marek (Grzegorz Palkowski) mieszka w Warszawie wraz ze swoją ukochaną matką (Agata Kulesza), którą troskliwie opiekuje się na co dzień. Ma piękną dziewczynę Olę (Alina Szewczyk) i jest pierwszorocznym studentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Gdy wszystko w jego życiu układa się pomyślnie, pewnego dnia w wyniku eksmisji jego rodzina traci dach nad głową. Od tego momentu rozpoczyna się wyczerpująca tułaczka po Warszawie – między jedną noclegownią a drugą. W końcu Markowi udaje się wynegocjować miejsce w warszawskim skłocie w centrum miasta. Szczęście bohaterów nie trwa długo, bo w stolicy właśnie rozpoczyna się manifestacja niepodległościowa. Do budynku, w którym znaleźli schronienie, próbuje wedrzeć się grupa agresywnych chuliganów. Wydarzenia, jakie rozegrają się w murach skłotu, odcisną niemożliwe do zatarcia piętno na życiu wszystkich bohaterów.
(źródło: www.vod.pl)
WIĘCEJ NIŻ KINO to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu”: producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami.
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 23.10.2018 do godz. 07:30 dnia 24.10.2018
W dzień zachmurzenie duże, początkowo miejscami większe przejaśnienia. Opady deszczu, w drugiej połowie dnia miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów do 10 mm - 15 mm.
Temperatura maksymalna od 7°C do 9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, po południu miejscami
na zachodzie silny, od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, na północnym wschodzie przejściowo możliwy deszcz ze śniegiem. Prognozowana suma opadów od 8 mm na północy do 15 mm na południu województwa. Temperatura minimalna
od 4°C do 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami silny, od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 65 km/h, zachodni i północno-zachodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 24.10.2018 do godz. 07:30 dnia 25.10.2018
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie również z rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady deszczu, głównie we wschodniej połowie województwa. Początkowo na północnym wschodzie i wschodzie możliwy też deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna
od 7°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami silny, od 25 km/h do 40 km/h, w porywach od 70 km/h na zachodzie do 85 km/h na wschodzie, północno-zachodni.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami rozpogodzenia. Opady deszczu, początkowo na wschodzie, nad ranem na północnym zachodzie województwa. Temperatura minimalna od 2°C do 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, stopniowo słabnący, północno-zachodni i zachodni.
Dyżurny synoptyk IMGW-PIB: Michał Ogrodnik
Godzina i data wydania: godz. 06:02 dnia 23.10.2018
WCZK MUW
/-/ Piotr Kaniuka
Wyniki wyborów samorządowych 2018
Prezentujemy wyniki wyborów samorządowych 2018.
Na burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego już w I-ej turze wybrany został ponownie Jacek Kowalski, który uzyskał 51,12% głosów.
Do Rady Miejskiej mandat zdobyli:
- Brzozowska Grażyna Bogusława
- Plackowski Jerzy
- Zaremba Adrian
- Boroń Mirosława Wanda
- Gluba-Stasiak Monika
- Brzeziński Ryszard Marian
- Nasiadka Krystyna
- Reginis Tomasz
- Rusek Beata Małgorzata
- Kubiak-Falęcka Agnieszka Maria
- Biliński Roman Wiesław
- Dylewska Wioletta Beata
- Nadrzycka Grażyna Ewa
- Michałowski Sławomir
- Sosińska Angelika Barbara
- Bisialski Krzysztof
- Ciesielski Marek Jerzy
- Paszkiewicz Justyna Katarzyna
- Kowalska Agnieszka
- Ozdarski Marcin
- Świokło Michał
Do Rady Powiatu Nowodworskiego wybrani zostali:
- Kręźlewicz Katarzyna Izabela
- Szafrański Kamil Damian
- Manowski Marcin
- Kapałka Elżbieta
- Kasiak Radosław
- Nojbert Monika
- Calak Paweł
- Torbus Mariusz
- Małecka Anna
- Tabęcki Dariusz
- Kraszewski Mariusz Roman
- Ziółkowski Mariusz
- Niezabitowski Zbigniew
- Szmytkowski Zdzisław
- Maliszewska Anna
- Łempicki Mariusz
- Kapusta Krzysztof Adam
- Paczewski Grzegorz
- Serwatka Jan
Emeryci świętowali Dzień Seniora
W czwartek, 18 października członkowie nowodworskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów uroczyście obchodzili Światowy Dzień Seniora. Obchody jak zwykle odbyły się w lokalu Relax.
Na spotkanie z okazji Światowego Dnia Seniora przybyło liczne grono członków Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów oddział w Nowym Dworze Mazowieckim. Organizatorem obchodów były władze oddziału. Przewodnicząca p. Krystyna Kocan serdecznie wszystkich powitała, a szczególnie gości i sponsorów uroczystości. Wśród przybyłych gości obecni byli Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grażyna Nadrzycka i Jerzy Plackowski, radna Rady Miejskiej Krystna Nasiadka, przedstawiciele władz centralnych PZERiI, powiatu, firm i instytucji miejskich, organizacji i stowarzyszeń.
W okolicznościowym wystąpieniu Krystyna Kocan przybliżyła ideę uchwalenia Światowego Dnia Seniora, omówiła sytuację osób starszych, a także zwróciła uwagę na ich problemy. Na koniec poinformowała zebranych o tegorocznych działaniach Związku oraz planach organizacji do końca tego roku.
Zaproszeni goście życzyli uczestnikom spotkania wszystkiego najlepszego, nieustającej pogody ducha i dużo zdrowia. Na ręce przewodniczącej przekazali też kwiaty i upominki.
Uroczystości uświetnił swoim występem znany już członkom Związku zespół Dwa Kolory. Występ porwał wszystkich do wspólnej zabawy, a najstarszy członek zespołu – 91-letni Pan Igor, wywołany do zaśpiewania „Zimnego drania” otrzymał owacje na stojąco. Świętowanie trwało do późnych godzin wieczornych.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak
Ostrzeżenie o złej jakości powietrza!
Punkt Obsługi Interesanta
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że na parterze Urzędu Miejskiego uruchomiliśmy Punkt Obsługi Interesanta.
W tym miejscu możecie Państwo składać wszelkie wnioski i pisma.
W POI będziecie mogli zapisać się na darmowe porady prawne, a także uzyskacie informacje nt. Punktu Konsultacyjnego oraz terapeutów realizujących zadania z zakresu profilaktyki uzależnień oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Punkt działa w godzinach pracy Urzędu Miejskiego:
- w poniedziałki od 9:00 do 17:00
- od wtorku do piątku od 8:00 do 16:00.
- autor: Aneta Pielach – Pierscieniak
Centrum Informacji Turystycznej i strefy edukacyjno-zabawowej – rozstrzygnięcie konkursu na aranżację wnętrz
15 października 2018 r. poznaliśmy wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji architektonicznej aranżacji wnętrz oraz wyposażenia Centrum Informacji Turystycznej i strefy edukacyjno-zabawowej w pomieszczeniach dawnego Kasyna Oficerskiego w Twierdzy Modlin.
I Nagrodę otrzymała praca nr 689742, uczestnika konkursu: MBA ARCHITEKCI, Plac Przymierza 5 m 6, 03-944 Warszawa.
Nagrody pieniężne w konkursie są dofinansowane ze środków unijnych w ramach projektu pt. „Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez rewaloryzację dawnego Kasyna Oficerskiego w Twierdzy Modlin” z Działania 5.3 Dziedzictwo kulturowe w ramach RPO WM 2014-2020.
Jak będą wyglądać pozostałe wnętrza Kasyna Oficerskiego w Twierdzy Modlin można zobaczyć klikając na link.
Części graficzne wszystkich prac złożonych w konkursie zamieszczamy poniżej w galeriach.
- autor: Wydział Projektów Infrastrukturalnych
Zwycięska praca konkursowa nr 689742.
Praca konkursowa nr 051219.
Jaś i Małgosia w NOK-u
PORANEK Z TEATREM
„JAŚ I MAŁGOSIA”
3.11.2018 r. godz. 10:00
Nowodworski Ośrodek Kultury
Nowy Dwór Mazowiecki, ul. I. Paderewskiego 1a
Baśń o „Jasiu i Małgosi” znamy wszyscy, ale przecież wciąż warta jest tego, by ją opowiadać. Dzieci wiele zyskują, kiedy śledzą historię tego rodzeństwa. Wszak Jaś i Małgosia muszą wyruszyć z domu, by zdobyć odwagę i samodzielność, by nauczyć się współdziałać i ocalić się, by odnaleźć drogę powrotną. Spektakl o Jasiu i Małgosi oparty jest na klasycznej bajce braci Grimm. W scenicznej opowieści wykorzystane są: teatralne lalki, maski, rekwizyty, oraz rozmaite instrumenty. Dzieci słuchając opowieści, mogą obserwować, jak budowane są kolejne proste teatralne przestrzenie i obrazy, służące baśni – dzieci uczą się więc teatralnego języka.
Spektakl wyreżyserowała: Ewa Sokół-Malesza.
Grają: Beata Łuczak i Jacek Poniński.
W spektaklu muzykę tworzą sami aktorzy grając na harmonijce ustnej, góralskiej „piscołce”, a także na specjalnie stworzonym INSTRUMENTARIUM.
Karty wstępu w cenie 8 zł. do nabycia w kasie ośrodka kultury i na www.biletyna.pl
• Karty wstępu ze zniżką na Nowodworską Kartę Familijną do nabycia tylko w kasie ośrodka kultury za okazaniem karty;
• Zakupiona karta wstępu nie podlega zwrotowi.
Jubileusz 60-lecia PCK
W sobotę, 13 października w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyły się uroczystości jubileuszowe 60-lecia PCK. W obchodach wziął udział Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski. "Oddając krew - darujesz życie" - to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od kilkudziesięciu lat. Jestem pełen uznania dla wszystkich Honorowych Krwiodawców, którzy swoim bezinteresownym zaangażowaniem dają wspaniały przykład miłości bliźniego i solidarności międzyludzkiej. Z całego serca Wam Wszystkim za to dziękuję. Mam nadzieję, że Wasze działania na polu popularyzowania idei honorowego krwiodawstwa przyniosą efekty, a szeregi PCK będą systematycznie zasilane przez nowych członków. Życzę Wszystkim Państwu dużo zdrowia, wytrwałości i mnóstwa satysfakcji z prowadzonej działalności - zwrócił się do zebranych Burmistrz. Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla osób zasłużonych na rzecz honorowego krwiodawstwa. Medal 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, za szczególne zasługi w efektywnym działaniu wspierającym Ruch Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża otrzymał m.in. Burmistrz Jacek Kowalski.
- autor: Aneta Pielach – Pierscieniak
X Manewry Kabaretowe za nami!
Rozbawiona do łez publiczność na długo zapamięta ten wieczór (14.10.2018 r.)!
Wypełniona po brzegi widownia wspaniale bawiła się przy skeczach: Kabaretu Smile, Kabaretu Młodych Panów i podczas występu Cezarego Pazury. Imprezę (również przezabawnie) poprowadził Tomasz Jachimek.
Na imprezę zaprosili: Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki Jacek Kowalski, Nowodworski Ośrodek Kultury i Samorząd Województwa Mazowieckiego.
- autor: Paulina Łucarz
Ostrzeżenie o złej jakości powietrza!
Nutki i Tygryski w Dyniolandzie
Na pierwszą wycieczkę w tym roku szkolnym grupy NUTKI i TYGRYSKI z Publicznego Przedszkola nr 5 wybrały się do Dyniolandu w Wieliszewie.
Na początku wycieczki przedszkolaki miały możliwość obejrzenia największej dyni wyhodowanej w Dyniolandzie. Następnie wszyscy udali się do mini zoo, w którym mieszkają kaczki, kury, króliki i koziołki. Dzieci nie tylko przyglądały się zwierzętom, ale przede wszystkim mogły je samodzielnie nakarmić.
Zaraz potem udaliśmy się do namiotu, gdzie Dj. porwał przedszkolaków do dyniowych tańców, zabaw i gier przy muzyce.
Ostatnim punktem programu był wykład i pokaz ciekawszych okazów. „Pan Dynia” opowiedział o dyni i jej odmianach, oraz historii jej pochodzenia, wraz z zastosowaniem kulinarnym.
- autor: Marta Tomaszewska
Kiermasz WTZ TPD
We wtorek 16.10.2018 r. od godziny 8:00 w budynku Urzędu Miejskiego w holu na I piętrze odbędzie się kiermasz, na którym zostaną zaprezentowane prace (m.in. wiązanki na Wszystkich Świętych) wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Nowym Dworze Mazowieckim.
Będą sprzedawane także ciasta.
Kolejna Skate Sesja NDM
W ostatnią sobotę września, przy wsparciu Urzędu Miejskiego, po raz kolejny udało się przeprowadzić kolejny skateboardingowy event na terenie NDM. Kilka samochodów wypchanych po brzegi skaterami z Nowego Dworu, Legionowa, Warszawy i okolic, objechało najbardziej znane (i nie tylko), deskorolkowe miejsca miasta, na których uczestnicy zmagali się z ulicznymi przeszkodami. Pod względem atmosfery jak i przede wszystkim poziomu tricków, była to jedna z najlepszych "sesji" jaka odbywa się cyklicznie od paru lat. Szczególne wyrazy uznania za wyczyny w parku miejskim, gdzie chłopaki zrobili naprawdę dobre trikowo show, ściągając zainteresowanie osób przebywających w okolicy. Oprócz stałych bywalców, którzy wyczekują co roku kolejnych tego typu wydarzeń w NDM, pojawiły się po raz kolejny nowe twarze spoza miasta, które były pod wielkim wrażeniem klimatu deskorolkowego jaki tworzy się podczas nowodworskich eventów i już zapowiedziały swoją obecność na przyszłość i nie tylko. Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie Urzędowi Miejskiemu w Nowym Dworze Mazowieckim jak i przede wszystkim wszystkim przybyłym.
- autor: OperacjaSkatePakt
Inwestycje na nowodworskiej stacji PKP!
Trwają obecnie prace projektowe parkingu typu „Parkuj i Jedź” (P&R) przy stacji Nowy Dwór Mazowiecki pomiędzy ulicami Sportową i Morawicza. W ramach zadania zaprojektowane zostanie miejsce obsługi pasażerów, wraz z poczekalnią i toaletą. Kolejne inwestycje planuje również PKP.
Przy ulicy Morawicza (stacja PKP) powstanie parking typu „Parkuj i Jedź”. Obecnie trwają prace projektowe.
P&R - założenia
Zgodnie z założeniami projektu powstanie naziemny parking dla samochodów osobowych, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Dla podróżnych poruszających się na dwóch kółkach zostaną stworzone miejsca postojowe dla rowerów wraz z zadaszeniem (wiata). Cały teren będzie ogrodzony, oświetlony i objęty monitoringiem. Parking będzie również odwodniony do kanalizacji deszczowej. Dodatkowo powstaną systemy: informacji o wolnych miejscach parkingowych, wjazdu i wyjazdu oraz ewidencji parkujących samochodów.
Wykonany zostanie również punkt ładowania samochodów i rowerów elektrycznych.
Będzie poczekalnia!
Poza budową parkingu przewidziano dofinansowanie także do budowy miejsca obsługi podróżnych. Według założeń Miasta będzie utworzona poczekalnia z toaletą, dzięki czemu przywrócona zostanie podstawowa funkcjonalność dworca rozebranego przez Spółkę PKP.
Projekt zakłada stworzenie spójnej całości z możliwością rozbudowy wiat przewidzianych obecnie na 40 rowerów. Architekci proponują zestawienie trzech rodzajów materiałów: szkła, betonu oraz blachy w postaci paneli na dach i perforowanych elementów elewacji. Do tego przewiduje się małą architekturę w postaci ławek modułowych z betonu architektonicznego z drewnianymi siedziskami oraz powiązane z nimi wizualnie kosze na śmieci.
Zakończenie inwestycji planowane jest w przyszłym roku.
Plany PKP – przebudowa stacji
PKP Polskie Linie Kolejowe planują kolejne inwestycje na stacji Nowy Dwór Mazowiecki. Dzięki nim nasza stacja zyska możliwość obsługi dłuższych składów, a pasażerowie uzyskają lepszy dostęp do pociągów. 12 października na stacji PKP odbyła się konferencja prasowa z udziałem Andrzeja Bittela – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Ireneusza Merchela – Prezesa PKP PLK S.A, Jacka Kowalskiego - Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego oraz samorządowców. Jak zapowiadają przedstawiciele ministerstwa i spółki w ramach planowanej inwestycji oba perony przy ul. Morawicza będą wydłużone o ok. 100 m. Wybudowane też zostaną nowe wejścia na perony, zamontowane zostanie nowe oświetlenie i dodatkowe ławki, a także ułatwienia dla osób słabowidzących i niedowidzących. Po zakończeniu prac perony będą dłuższe, dzięki czemu zatrzyma się przy nich każdy pociąg.
Prace powinny rozpocząć się w marcu 2019 roku, a jej zakończenie zaplanowano na przełomie III i IV kwartału 2019 r. Wartość inwestycji oszacowano na 3,7 mln zł.
Dworzec w NDM
W ramach budowy parkingu „Parkuj i Jedź” przy ul. Morawicza oprócz miejsc postojowych powstanie również budynek dworca z poczekalnią, toaletami i kasą. 10 października odbyło się spotkanie z Dyrektorem Mazowieckiego Oddziału PKP PLK w sprawie lokalizacji budynku i warunków zabudowy.
Ustalono również, że Nowy Dwór Mazowiecki w ramach budowy ścieżek rowerowych zaprojektuje modernizację przejścia podziemnego, które wyposażone będzie w podest dla niepełnosprawnych i rowerów oraz nową, większą windę, która zostanie wykonana w przyszłym roku.
Spółka PKP PLK w 2019 r. planuje inwestycję polegającą na wydłużeniu peronów stacji Nowy Dwór Mazowiecki o około 50 m w kierunku stacji Modlin, co pozwoli na obsługę większej ilości pociągów dalekobieżnych, w tym Pendolino.
- autor: Aneta Pielach – Pierscieniak
Dom Bernardy Alby - hiszpański dramat w NOK-u
Dużym przeżyciem było znaleźć się w pełnym małych i dużych dramatów "Domu Bernardy Alby" - sztuki napisanej przez hiszpańskiego poetę Federica Garcię Lorcę, zaprezentowanej nowodworskiej publiczności przez absolwentki Szkoły Aktorskiej Machulskich w swoim dyplomowym spektaklu (5.10.2018 r.).
W trzymającym w napięciu, pełnym emocji przedstawieniu, ubarwionym hiszpańskim tańcem i muzyką, wspaniałym kunsztem aktorskim popisały się: Agata Ambicka, Marta Jasińska, Anna Matuszczak, Małgorzata Jaworska, Angelika Kurowska, Dominika Maciążek, Agnieszka Pasieka, Aleksandra Pustoła, Joanna Róg i Wanda Onyszkiewicz-Gnap.
Reżyseria: Renata Dymna.
Współpraca: Piotr Hanuszkiewicz.
Asystenci reżysera: Anna Matuszczak, Aleksandra Pustoła.
Ruch sceniczny: Agnieszka Senderowska.
Kostiumy: Elżbieta Malka.
Asystent: Angelika Kurowska.
- autor: Paulina Łucarz
Otwarcie wystawy fotografii Barbary Malewskiej "Natura i człowiek"
„Natura i człowiek” to tytuł kolejnej wystawy fotografii pani Barbary Malewskiej.
Uroczysty wernisaż odbył się w piątkowy wieczór 5 października 2018 r. w "Galerii Łącznik" Nowodworskiego Ośrodka Kultury.
Licznie zebrani nowodworzanie, przyjaciele i rodzina miała przyjemność podziwiać zbiór fotografii m.im. nawiązującej do 25-lecia współpracy p. Basi z Tygodnikiem Nowodworskim, a także z różnymi organizacjami i instytucjami.
Szczęśliwie data wernisażu prawie pokryła się z urodzinami p. Basi, o czym przypomnieli najbliżsi ofiarując jubilatce tort, wszyscy zebrani odśpiewali gromkie 100 lat.
Wystawa czynna do 23.10.2018 r.
Zapraszamy!
- autor: Paulina Łucarz
Ostrzeżenie o złej jakości powietrza!
Wielkie otwarcie i kolejne inwestycje w Bibliotece!
W środę, 17 października zapraszamy mieszkańców na wielkie otwarcie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Szczegóły zamieszczone są na plakacie. Prace które już zostały zakończone to nie ostatni etap inwestycji jakie w najbliższym czasie będą realizowane w tej instytucji.
Już niedługo zaczną się prace remontowe przy zabytkowym budynku, na które udało się nam pozyskać dofinansowanie unijne w tym roku. Oznacza to m.in. odnowienie elewacji obiektu, w taki sposób aby była spójna z kolorystyką nowej bryły. Wykonane zostaną przy tym prace termomodernizacyjne z poszanowaniem detali architektonicznych zabytkowego budynku. W zakres prac wchodzi zarówno docieplenie ścian, fundamentów i dachu ale także wymiana centralnego ogrzewania i części okien. tektonicznych, wymienione zostaną okna.
To jeszcze nie wszystkie dobre wiadomości dotyczące Biblioteki. Na początku 2019 r. mieszkańcy Twierdzy Modlin będą mieli swoją filię biblioteki w zrewitalizowanym zabytkowym budynku położonym w centralnej części osiedla, tuż przy pętli autobusowej.
Dodatkowo mieszkańcy zdecydowanie opowiedzieli się za dofinansowaniem nowej placówki z budżetu obywatelskiego. W ramach zwycięskiego projektu zakupione zostaną książki i komputery.
- autor: MiPBP
Ostrzeżenie o złej jakości powietrza!
Zostań strażakiem!
- autor: OSP
Nauka udzielania pierwszej pomocy
24.09.2018 r. grupy „0” Szkoły Podstawowej nr 1 spotkały się w szkole ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej - Ratownictwa Wodnego w Nowym Dworze Mazowieckim, którzy pokazali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Po pokazie dzieci same mogły przećwiczyć nabytą wiedzę, jak udzielić pomocy sobie i innym. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, na czym polega praca strażaka oraz psa ratownika. Dziękujemy strażakom z OSP-RW za wizytę i cenne rady, które w przyszłości mogą się przydać.
- autor: M.Ners
Pierwsze spotkanie członków obwodowych komisji wyborczych w Nowym Dworze Mazowieckim
Pierwsze spotkania członków obwodowych komisji wyborczych w Nowym Dworze Mazowieckim, powołanych w dniu 1 października 2018r. Postanowieniem Komisarza Wyborczego w Warszawie III, odbędą się w BUDYNKU KLUBOWYM MKS ”ŚWIT” II piętro – sala konferencyjna, ul. Sportowa 66, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki (wejście od strony parkingu za halą sportową).
Dla obwodowych komisji wyborczych ds. przeprowadzenia głosowania
w dniu 11 października 2018 r. o godz. 17.00 (czwartek).
Dla obwodowych komisji wyborczych ds. ustalenia wyników głosowania
w dniu 11 października 2018 r. o godz. 18.30 (czwartek).
Podczas spotkania odbędą się wybory przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego komisji.
Obecność członków komisji obowiązkowa.
Po wyborze osób funkcyjnych obędzie się szkolenie przeprowadzone przez urzędnika wyborczego.
Przewidywany czas trwania spotkania około 2,5 godziny.
- autor: Maria Stawicka
Sukcesy nowodworskich zapaśników
15 września na warszawskim Targówku odbyły się Mistrzostwa Polski Weteranów w zapasach. Nie mogło na nich zabraknąć zawodników z Nowego Dworu Mazowieckiego, którzy w swoich walkach nie dali szans przeciwnikom.
Miejscem zmagań zapaśników był Klub Zdrowy Targówek. Nasze miasto reprezentowali p. Adam Górski i Jacek Gryz.
Adam Górski w kategorii 78 kg zdobył dwa złote medale zarówno w stylu klasycznym jak i w stylu wolnym. Drugi nasz zawodnik - Jacek Gryz również zdobył dwa złote medale. Pierwszy w wadze 62 kg. w stylu wolnym i drugi w kat. 70 kg w stylu klasycznym.
Przy okazji turnieju dla weteranów odbył się turniej ogólnopolski dla kadetów. Tu nasi zawodnicy święcili kolejne triumfy. Zawodnicy UKS Jedynka Mateusz Królak (110 kg) i Kuba Calak (100 kg) zdobyli dwa brązowe medale.
Trenerem zawodników jest p. Jerzy Ochońko.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
- autor: red.
Kapłaństwo, coś więcej niż zawód?
W 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła będziemy świętować! Spotkamy się z wybitnym teologiem o. prof. Jackiem Salijem, dominikaninem, który przybliży nam tajemnicę sakramentu kapłaństwa.
Zapraszamy serdecznie na spotkanie z cyklu Twierdza Jana Pawła 16 października o godz. 18:30. "Kapłaństwo, coś więcej niż zawód?". Kościół św. Barbary w Twierdzy Modlin, ul. Szpitalna 69.
Uwaga - Pierwszy raz podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek autorstwa naszego gościa.
Jacek Salij OP - dominikanin, profesor zwyczajny teologii, w latach 1970-2013 wykładowca teologii dogmatycznej w ATK/UKSW w Warszawie, w latach 2003-2014 członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN, od roku 1989 członek polskiego PEN Clubu. Autor licznych publikacji z dziedziny teologii i duchowości. Laureat nagrody Feniks 2004. Jego książki były tłumaczone na język bułgarski, czeski, litewski, rosyjski, słowacki, ukraiński i włoski.
- autor: Konrad Tarnopolski
Lotniskowe ABC
Oswojenie z procedurami odprawy lotniskowej i zmniejszenie stresu to główny cel zajęć prowadzony w nowodworskich placówkach oświatowych. Pierwsze spotkanie odbyło się 2 października br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Modlinie Starym.
W październiku ruszyły zajęcia z cyklu „Lotniskowe ABC - kontrola i odprawa to dla mnie zabawa”. Warsztaty poprowadził operator kontroli bezpieczeństwa lotu na lotnisku Chopina w Warszawie, pracownik firmy ACS p. Bogdan Wójcik.
Głównym celem zajęć jest przede wszystkim uświadomienie dzieciom i młodzieży, że kontrola bezpieczeństwa, która przeprowadzana jest na lotniskach to konieczność, jednak nie powinna ona wiązać się ze stresem.
Dzięki omówieniu procedur lotniskowych dzieci i młodzież oswoją się z nimi i bez obaw poddadzą się im, jeśli znajdą się w takiej sytuacji. Z czasem obawy, które obecnie towarzyszą najmłodszym podróżnikom znikną, a odprawa i kontrola lotniskowa staną się normalna procedurą.
Następne zajęcia już wkrótce w kolejnych nowodworskich szkołach i przedszkolach.
- autor: red.; foto: Małgorzata Wójcik
Ogród Mitów
14 września 2018 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbył się uroczysty wernisaż artystki Małgorzaty Kobus pod tytułem „Ogród Mitów”. Urodzona w Warszawie malarka jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa w pracowni Tadeusza Dominika. W latach 1998-2005 na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie prowadziła zajęcia z zakresu technologii malarstwa sztalugowego, a w latach 2006-2010 pełniła mandat radnej w Radzie m.st. Warszawy, między innymi jako wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Promocji. Jest również członkiem Władz Związku Artystów Plastyków (ZPAP) i przewodniczącą Głównego Sądu Koleżeńskiego. Doktoryzuje się w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. J. Kochanowskiego w Kielcach. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych zarówno w Polsce, jak i za granicą, między innymi w Szwecji oraz Francji.
Teraz my mamy okazję gościć Małgorzatę Kobus w naszej Galerii „Łącznik”. Prace artystki mają niepowtarzalny, pobudzający wyobraźnię klimat; kolor dominuje w nich nad formą, tworząc prawdziwy „Ogród Mitów” jaki możemy podziwiać na jej wystawie.
Podczas wernisażu artystka podzieliła się swoją twórczością z przybyłymi gośćmi. W miłej atmosferze autorka opowiadała o prezentowanych pracach, o swoim cyklu tworzenia oraz chętnie odpowiadała na zadawane jej pytania i dyskutowała z gośćmi.
- autor: Paulina Łucarz
PPE czy PPK, czyli o wyborze najlepszego planu emerytalnego dla swoich pracowników
Kolejne dofinansowanie na sprzęt ratowniczy!
Prawie 37 tys. zł trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej - Ratownictwo Wodne. We wtorek (2.10) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego została podpisana umowa na dofinansowanie zakupu sprzętu.
Umowę podpisali wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski, Skarbnik Anna Palczowska oraz Wiceprezes OSP Ratownictwo Wodne Norbert Wysocki. Pozyskane środki – 36 900 zł zostaną przeznaczone na zakup m.in. średniego hydraulicznego zestawu ratownictwa technicznego, silnika zaburtowego, pneumatycznego namiotu ratowniczego i sprzętu specjalistycznego.
– To już kolejne środki z budżetu województwa dla mazowieckich jednostek OSP. Aby mogły one nieść pomoc potrzebującym muszą dysponować odpowiednim wyposażeniem. Mamy nadzieję, że ten dodatkowy zastrzyk gotówki pozwoli na doposażenie jednostek OSP w specjalistyczny sprzęt, tym samym zwiększając bezpieczeństwo w regionie – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
- autor: red.; foto: www.mazovia.pl
Nowodworzanie zaśpiewali powstańcze pieśni
26 września 2018 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyło się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek pn. „Powstanie Warszawskie 1944”.
Licznie zgromadzona publiczność, wsparta wyświetlanym tekstem, chóralnie wyśpiewywała znane utwory. Nie zabrakło „Pałacyku Michla”, „Serca w plecaku”, „Teraz jest wojna” czy „Modlitwy obozowej”. Akompaniował i poprowadził koncert Marek Tomczak. Dzięki członkom zespołu śpiewaczego seniorów "Marzyciele" wysłuchaliśmy wierszy autorstwa m.in. porucznika Sławomira Pocztarskiego, a także poznaliśmy historie śpiewanych utworów.
Zgromadzeni otrzymali pamiątkową wpinkę - symbol Polski Walczącej, która będzie przypominała o tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę.
Wydarzenie umożliwiło wszystkim zebranym aktywne uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich.
Wśród przybyłych znaleźli się Burmistrz Miasta Jacek Kowalski i Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Grażyna Nadrzycka.
Dziękujemy „Marzycielom” za przygotowanie spotkania i Państwu za tak liczny udział i donośny śpiew.
- autor: Paulina Łucarz
Gliniane łapki i łapy - rodzinne warsztaty ceramiczne
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci od 3 r.ż. wraz z opiekunem do wspólnej zabawy. Będziecie mieli okazję wspólnie stworzyć ceramiczne dzieło.
Czeka Was wspaniała zabawa i twórcza przygoda. Zapewniamy wszystkie narzędzia i materiały. Poszkliwione i wypalone prace będzie można za jakiś czas odebrać i zabrać do domu.
Opłaty można dokonać:
- w kasie Nowodworskiego Ośrodka Kultury,
- szybki przelew payu logując się na swoje konto w systemie strafazajec.pl,
- przelew tradycyjny na konto: 69 8011 0008 0000 0000 2769 0001. W tytule przelewu prosimy podać imię i nazwisko uczestnika oraz nazwę warsztatów.
Osoby posiadające NOWODWORSKĄ KARTĘ FAMILIJNĄ proszone są o zgłoszenie się do Nowodworskiego Ośrodka Kultury celem okazania karty (dokument musi być aktualny). Po okazaniu karty zostanie zmieniony szablon płatności na szablon uwzględniający przysługującą zniżkę.
- autor: Paulina Łucarz
Karta Seniora – ruszył program w NDM!
W piątek 28 września 2018 roku w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyła się inauguracji miejskiej edycji Ogólnopolskiej Karty Seniora. Kartę może otrzymać każdy mieszkaniec naszego miasta, który ukończył 60 rok życia. Karty można odbierać w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 13.15 do 15.30 w pokoju nr 8 w Urzędzie Miejskim. Dystrybucją kart zajmuje się Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Ogólnopolska Karta Seniora to program prowadzony przez Stowarzyszenie Manko z Krakowa. Nowy Dwór Mazowiecki jest 105 samorządem, który dołączył do projektu. Na dzień dzisiejszy do programu dołączyło 6 nowodworskich partnerów: Kwiaciarnia Pani Marianny Kowalskiej ul. Warszawska – 10% zniżki; Zakład Optyczny Pani Teresy Musiał ul. Bohaterów Modlina – 10% zniżki; Zakład Optyczny Pani Jadwigi Sulisz ul. Przejazd (Plac Solny) – 10% zniżki; Salon Fryzjerski „Gwiazdeczka” Państwo Dylewscy ul. Bohaterów Modlina – 10% zniżki; Salon Fryzjerski Pani Edyty Trzepizur ul. Modlińska – 10% zniżki; Nowodworski Ośrodek Kultury – możliwość udziału w programie „Pora na seniora” oraz 25% zniżki na wydarzenia biletowane organizowane w Ośrodku. Zapraszamy na www.nowydwormaz.pl/senior.
- autor: Urząd Miejski
Natura i człowiek
Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii prasowej autorstwa Honorowej Obywatelki Nowego Dworu Mazowieckiego Barbary Malewskiej.
5 października 2018 r. o godz. 17:30 w Galerii Łącznik Nowodworskiego Ośrodka Kultury.
Autorka o wystawie:
„Natura i człowiek” to tytuł kolejnej wystawy, która jest jedną z odsłon mojej współpracy dziennikarskiej z „Tygodnikiem Nowodworskim” i wspólnie w tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia tej działalności w społeczności naszego miasta.
Temat wystawy jak i prezentowane zdjęcia są dowodem na to, że dzięki takiej współpracy, a także z Nowodworskim Ośrodkiem Kultury, organizacjami społecznymi, uczestnictwu w różnego rodzaju wydarzeniach oraz z ludzkich zainteresowań rodzi się własna pasja, jej rozwój i realizacja. One to nadają sens życia i jego intelektualnego dorobku.
Człowiek od zawsze ściśle związany jest z naturą, godną podziwu i mądrzejszą od ludzkich pomysłów. A człowiek, tak jak i natura jest też ciekawą istotą, która zaskakuje odkrywanymi przez życie swoimi możliwościami i talentami.
Serdecznie zapraszam do obejrzenia wystawy i refleksji na temat życia człowieka i przyrody.
B. Malewska
- autor: Paulina Łucarz
„Wrześniowe rocznice”. Lekcja historyczno-wojskowa w ZS nr 2
28 września 2018 r., w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim odbyła się lekcja historyczno-wojskowa dla uczniów klas I przygotowana przez szkołę i Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej
ZOR RP reprezentowali: st. kpr w st. spocz. Adam Janas, 94-letni kombatant Roman Kaczorowski i Jadwiga Kaczorowska. W lekcji historyczno-wojskowej uczestniczył Jacek Kowalski – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.
Uczniowie, pod kierunkiem Marii Możdżyńskiej, przygotowali program artystyczny z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, poświęcony wydarzeniom z września 1939 r. Program nawiązywał do rocznic: wybuchu II wojny światowej - 1 września 1939 r.; agresji sowieckiej na Polskę – 17 września 1939 r. i kapitulacji Modlina –
29 września 1939 r.
Płk rez. Alfred Kabata przedstawił cele i najważniejsze przedsięwzięcia zrealizowane przez Związek Oficerów Rezerwy RP. Podkreślił, że Związek od wielu lat ściśle współpracuje ze szkołą, m.in. przy realizacji projektu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, w ramach którego sadzone są „Katyńskie Dęby Pamięci”. Dodał, że uczniowie ZS nr 2 z powodzeniem biorą udział w ogólnopolskich konkursach historycznych oraz uczestniczą w uroczystościach patriotycznych i lekcjach historyczno-wojskowych organizowanych przez ZOR RP.
Płk rez. Alfred Kabata przedstawił również prezentację multimedialną dotyczącą historii Batalionu Elektrotechnicznego stacjonującego w Nowym Dworze Mazowieckim w latach 1921-1939.
Przybyłym do szkoły gościom ze Związku Oficerów Rezerwy RP, podziękowała Ewa Malasiewicz – dyrektor szkoły.
W rozmowie z Ewą Malasiewicz – dyrektor szkoły i jej zastępczynią Beatą Kisiel omówiono kwestie organizacyjne związane z Nowodworskim Konkursem Historycznym zatytułowanym „Radosna Niepodległa”, organizowanym przez ZS nr 2 i ZOR RP, a którego gala finałowa odbędzie się 9 listopada 2018 r., w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
- autor: (k); foto: ZS nr 2
Lato żegnamy, jesień witamy!
Od przedszkolaka do starszaka, każdy lubi wycieczki. Szczególnie zapamiętuje się pierwsze wyjazdy bez mamy i taty, za to z kolegami z przedszkola.
Dokładnie 21.09.2018 roku dzieci z grupy „Wróbelki” i „Motylki” z PP3 „Słoneczna Kraina”, wyruszyły do Dyniolandu w Wieliszewie. Podekscytowane z uśmiechem na twarzach i wlepionym nosem w szybę autokaru podziwiały pierwsze jesienne zmiany w przyrodzie.
Po powitaniu przez gospodarza, tanecznym krokiem rozruszaliśmy nasze ciała pod bacznym okiem instruktora, po czym udaliśmy się na wykład. Pan „Dynia” opowiedział nam o ciekawych okazach, mogliśmy również podziwiać przedmioty i ozdoby wykonane z dyni. Posmakowaliśmy także zupy dyniowej, choć niektórzy mieli bardzo kwaśne miny.
Wielką atrakcją był słomiany labirynt, przedszkolaki szalały na ustawionych belach oraz pomiędzy nimi. Nieco spokojniej pokonywały na boso ścieżkę sensoryczną.
Uwagę dzieci przyciągnęły zwierzęta domowe w Mini ZOO oraz wielkie pole wypełnione bardzo ciekawymi odmianami dyni. Zmęczeni, a jednocześnie zadowoleni i bogatsi w wiedzę.
Dziękujemy za miłe przyjęcie.
- autor: Elżbieta Obuchowska
Dzień Przedszkolaka w PP5
20 września to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Z tej okazji w Publicznym Przedszkolu nr 5 „Bajkowy Świat” w Nowy Dworze Mazowieckim zorganizowane zostały zabawy integracyjne, międzygrupowe dla wszystkich przedszkolaków uczęszczających do przedszkola.
Zabawy prowadziła niezastąpiona, pełna pomysłów, uwielbiana przez dzieci Pani Małgosia Zagrabska. Był to wspaniały dzień radosnej zabawy, pełen słońca i uśmiechów wszystkich dzieci. Dzieci przyszły przebrane za różne postacie, zaczynając od księżniczek, elfów i tygrysków, a na policjantach i syrenkach kończąc.
Na zakończenie każde dziecko otrzymało upominek-niespodziankę i dyplom SUPER PRZEDSZKOLAKA.
Dziękujemy za wspólną zabawę i czekamy na następną za rok!
A przedszkolakom ze wszystkich nowodworskich przedszkoli życzymy radości, spełnienia marzeń, uśmiechu na co dzień i samych wyjątkowych chwil spędzonych w przedszkolu!
- autor: M. Tomaszewska
Dzień Przedszkolaka w PP3
20 września w naszym przedszkolu po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Przedszkolaka. Już od rana trwały przygotowania. Zaraz po śniadaniu spotkała się cała przedszkolna społeczność aby odśpiewać hymn przedszkolaka. W tym szczególnym dniu dzieci miały okazję obejrzeć inscenizację przygotowaną przez panią Agatkę i Dorotkę pt. ,,Jestem Przedszkolakiem”. Podczas oglądania inscenizacji było słychać radosny dziecięcy śmiech. Zabawy taneczne i konkursy wzbudziły u dzieci emocje i radość z dnia. Przedszkolaki na koniec dnia zostały obdarowane słodkim upominkiem.
- autor: A. Pierścienia; foto: A. Marszałek
Wielka Mała Historia
W związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę Mazowiecki Instytut Kultury zaplanował cykl pokazów teatralnych, połączony z warsztatami edukacyjnymi, skierowany do dzieci, młodzieży i nauczycieli z Mazowsza zatytułowany: Wielka Mała Historia. Do udziału w tym projekcie został zaproszony Nowodworski Ośrodek Kultury.
1 października 2018 r. odbędą się warsztaty literacko-plastyczne pt. „Przedmioty, które mówią” z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7. Prowadzone będą przez pisarkę, dziennikarkę, tłumaczkę Justynę Bednarek - autorkę książek dla dzieci pt. „Pięć sprytnych kun”, „W to mi graj” i „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.
Drugim elementem programu jest spektakl teatralny pt. „Listy do Skręcipitki” w wykonaniu Zachariasza Muszyńskiego. Opowieść zbudowana na autentycznych listach pisanych przez Antoniego Adamskiego do żony w latach 1913-1918. Dokument minionej epoki, z czasów zaborów i wybuchu I wojny światowej. Do obejrzenia spektaklu i udziału w warsztatach genealogicznych, które odbędą się 7 listopada 2018 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury, została zaproszona młodzież z nowodworskich szkół średnich.
- autor: Paulina Łucarz
Kolejna powieść nowodworzanki Miry Białkowskiej
W sobotnie popołudnie, 20 października o godz. 16.00, w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbędzie się premiera trzeciej powieści Miry Białkowskiej „Nareszcie z górki”. Jednocześnie będzie to spotkanie popremierowe z drugą powieścią „O co ci chodzi?”, która pojawiła się na Warszawskich Targach Książki w maju br.
Spotkanie umilą piosenki w profesjonalnym wykonaniu Joanny Berdyn, Janki Klimiuk – Popielak i Jakuba Kamińskiego.
Po spotkaniu będzie możliwość zakupu wszystkich dotychczas wydanych książek dla dorosłych i dzieci (jest ich sześć) z autorskim autografem.
Wraz z Autorką serdecznie zapraszamy.
Piknik rodzinny na Pólku
Będą elektroniczne ułatwienia dla mieszkańców NDM
Do 2020 r. powinien zostać wdrożony portal internetowy, za pomocą którego świadczone będą e-usługi publiczne.
Portal, o którym mowa będzie zawierał następujące komponenty:
1. e-Podatki (od nieruchomości, rolny, leśny - zarówno od osób fizycznych jak i prawnych), który umożliwi złożenie elektronicznej deklaracji, co skutkować będzie wydaniem decyzji. Portal umożliwi podgląd zobowiązania oraz wykonania e-płatności;
2. e-Odpady: będzie dotyczył opłat za wywóz odpadów komunalnych, z możliwością składania elektronicznych formularzy oraz możliwością realizacji elektronicznych płatności;
3. e-Dziecko: umożliwi ewidencję pobytu dziecka w przedszkolu. Usługa umożliwi użytkownikowi otrzymanie spersonalizowanej informacji o ewidencji czasu pobytu dziecka w przedszkolu i poprzez formularz elektroniczny zrealizowanie e-płatności. Zgodnie z obowiązującą ustawą o systemie oświaty, wszystkie przedszkola mają obowiązek świadczenia darmowych usług w czasie realizacji podstawy programowej. Przez 5 godzin w ciągu dnia każde dziecko przebywa w placówce bezpłatnie. Za dodatkowy czas rodzic musi zapłacić.
W ramach projektu powstanie portal komunikacji pomiędzy mieszkańcem a urzędem. W związku z tym, że usługi będą personalizowane warunkiem skorzystania z nich będzie posiadanie Profilu Zaufanego. Ten można założyć w wybranych bankach oraz Starostwie Powiatowym, Urzędzie Skarbowym, ZUS.
W przyszłości zakres e-usług może się zwiększyć. Portal daje taką możliwość.
Portal zostanie sfinansowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Koszt jego powstania to ponad 3,7 mln zł, z czego ponad 2 mln zł to dofinansowanie.
Turniej Piłkarski Służb Mundurowych
25 września 2018 roku na boisku sztucznym przy ulicy Sportowej 66 odbył się Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych. Najlepsi okazali się reprezentanci 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia Nowego.
W zawodach wzięło udział sześć drużyn: 2. Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu Nowym, Straż Miejska w Nowym Dworze Mazowieckim, KP Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim, 140. Kompania Radiotechniczna w Dębinie, Placówka Straży Granicznej Warszawa-Modlin, Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.
Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” 2 x 10 minut.
Wyniki:
1. 2MPS Kazuń – Straż Miejska 1:0
2. PSP NDMaz. – 140. KR w Dębinie 1:0
3. PSG Warszawa-Modlin – KP Policji 1:2
4. 2MPS Kazuń – PSP NDMaz. 2:0
5. Straż Miejska – PSG Warszawa-Modlin 1:2
6. 140. KR w Dębinie – KP Policji 0:1
7. 2MPS Kazuń – 140. KR w Dębinie 3:0
8. PSP NDMaz. – PSG Warszawa-Modlin 0:0
9. Straż Miejska – KP Policji 3:3
10. 2MPS Kazuń – PSG Warszawa-Modlin 2:0
11. Straż Miejska – 140. KR w Dębinie 0:2
12. PSP NDMaz. – KP Policji 1:4
13. 2MPS Kazuń – KP Policji 5:0
14. Straż Miejska – PSP NDMaz. 1:7
15. 140. KR w Dębinie – PSG Warszawa-Modlin 2:1
Tabela:
1. 2. Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu Nowym 15 pkt. 13-0
2. Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Maz. 10 pkt. 10-10
3. KP Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Maz. 7 pkt. 9-7
4. 140. Kompania Radiotechniczna w Dębinie 6 pkt. 4-6
5. Placówka Straży Granicznej Warszawa-Modlin 4 pkt. 4-7
6. Straż Miejska w Nowym Dworze Mazowieckim 1 pkt. 5-15
- autor: Adam Szabłowski
Festyn charytatywny "Dach dla Dominika"
Z notatnika strażnika …
W tym roku podobnie jak w poprzednich latach strażnicy miejscy przeprowadzili akcję „Bezpieczna droga do szkoły”.
W dniach 3-14 września opieką i nadzorem objęli przejścia dla pieszych w rejonie szkół w Modlinie, Modlinie Twierdzy, w rejonie SP Nr 1 ul. Słowackiego oraz skrzyżowanie ulic Morawicza i Jarzębinowej.
Tegoroczna akcja przebiegła wyjątkowo spokojnie, udzielono tylko kilku pouczeń.
Pieszych dorosłych pouczono 5, rowerzystów 3, 1 ucznia i 1 kierowcę.
Apelujemy do kierowców, rowerzystów i pieszych o zachowanie w rejonach szkół szczególnej ostrożności.
- autor: Straż Miejska; foto: Aneta Pielach – Pierścieniak
Nowodworski wspólny bilet
Burmistrz Jacek Kowalski przekazał na sesję 25 września uchwałę, ustanawiającą Program Aktywizacji Zawodowej mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego. Zakłada on dofinansowanie w wysokości 50% do ceny biletu miesięcznego lub kwartalnego Kolei Mazowieckich na trasie Nowy Dwór Mazowiecki (Modlin) – Warszawa-Choszczówka. Szczegółowy Regulamin Programu będzie opublikowany na naszej stronie www.nowydwormaz.pl w Strefie mieszkańca pod tytułem Program Aktywizacji Zawodowej. Pod tym samym adresem znajdą Państwo formularz Wniosku o dofinansowanie.
Główne zasady Programu są następujące:
• Program skierowany jest do mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego, którzy płacą podatki w naszym mieście.
• Programem objęte są osoby o dochodach nieprzekraczających najniższego wynagrodzenia przeliczonego na jedną osobę w rodzinie. Jeżeli rodzina jest czteroosobowa to dzisiejszy dochód na rodzinę nie może być większy niż 8.400 zł, natomiast od 1 stycznia 2019 roku będzie to kwota 9.000 zł.
• Program rekomenduje założenie Karty Mazowieckiej w Kolejach Mazowieckich, na którą będzie można wczytać warszawski bilet na komunikację ZTM w I strefie. Dzięki temu dojeżdżający mieszkańcy będą mogli dojechać do Warszawy i poruszać się po niej wszystkimi rodzajami transportu w ramach jednej karty plastikowej.
Mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego ubiegający się o dofinansowanie w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej będą mieli możliwość złożenia Wniosku o dofinansowanie w Punkcie Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim na parterze. Specjalnie dla dojeżdżających punkt będzie uruchomiony w dogodnych godzinach – od 16.00 do 19.00 dwa dni w tygodniu.
Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej program został uchwalony. Zacznie obowiązywać od 1 października 2018 r.
Koszt biletu normalnego miesięcznego |
Koszt biletu po wprowadzeniu Programu Aktywizacji Zawodowej |
170 zł | 85 zł |
- autor: red.; foto: Damian Ochtabiński
Informacja Komisarza Wyborczego w Warszawie III z dnia 24 września 2018 r.
Ostrzeżenie meteo!
Kolejna Skate Sesja NDM
Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego chcemy po raz kolejny rok z rzędu zaprosić na event deskorolkowy. Standardowo luźny format wydarzenia ma na celu pokazanie skateboardingu w jego na naturalnym środowisko jakim jest przestrzeń miejska. Zapraszamy 29.09.2018 r. Zbiórka o godz. 12:00 przy Kauflandzie skąd wyruszymy w inne punkty miasta. Swoją obecność potwierdzili już skaterzy m.in. z Warszawy, Legionowa czy Pułtuska. Jeżeli jeździsz na desce lub dopiero zaczynasz, zapraszamy do wspólnej zabawy. Jeżeli nie to i tak wpadnij zobaczyć na czym polega skateboarding.
- autor: Operacja SkatePakt
Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego!
23 września w południe skończyło się głosowanie na zadania zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego. Do realizacji w przyszłym roku trafią następujące projekty:
Osiedle nr 5:
• Modernizacja chodnika przy ul. Długiej
Osiedle nr 6:
• Zakup książek i komputerów do nowo powstałej filii bibliotecznej w Modlinie Twierdzy
• Modernizacja ogrodzenia przy Orliku
Osiedle nr 9:
• Zadrzewiona Dębowa
Zgodnie z regulaminem wybrane projekty zostaną zrealizowane do 31.12.2019 r.
Prognoza pogody dla Mazowsza
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 24.09.2018 r. do godz. 07:30 dnia 25.09.2018 r.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C do 13°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, po południu słabnący, północno-zachodni. Porywy wiatru do 75 km/h.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 4°C do 5°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. Porywy wiatru do 60 km/h.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 25.09.2018 r. do godz. 07:30 dnia 26.09.2018 r.
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C do 13°C. Wiatr na ogół umiarkowany, północno-zachodni.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 3°C do 5°C, lokalnie możliwe przygruntowe przymrozki do -1°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
Prognoza pogody dla Województwa Mazowieckiego oraz ostrzeżenie meteorologiczne
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 21.09.2018 do godz. 07:30 dnia 22.09.2018
W dzień zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 27°C do 29°C. Wiatr początkowo słaby, po południu umiarkowany i okresami porywisty, południowy.
W nocy początkowo zachmurzenie małe, od zachodu stopniowo wzrastające
do umiarkowanego i dużego. Z zachodu na wschód przemieszczać się będzie strefa przelotnych opadów deszczu. Temperatura minimalna od 11°C do 13°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, południowy, w drugiej połowie nocy skręcający na południowo-zachodni i zachodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 22.09.2018 do godz. 07:30 dnia 23.09.2018
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 15°C do 18°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, zachodni.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Początkowo miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 7°C do 10°C.
Wiatr umiarkowany, zachodni.
Dyżurny synoptyk IMGW-PIB: Mariusz Cebula
Godzina i data wydania: godz. 05:39 dnia 21.09.2018
WCZK MUW
/-/ Piotr Kaniuka
Inauguracja Ogólnopolskiej Karty Seniora w Nowym Dworze Mazowieckim
W piątek 28 września inauguracja programu Ogólnopolska Karta Seniora w naszym mieście. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Podczas spotkania zostaną przedstawione założenia programu.
Same karty natomiast będą do odbioru od początku października w Urzędzie Miejskim (pok. 8 na parterze) w poniedziałki, środy i piątki w godz. 13.15-15.30. Karty wydawać będzie Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów o. Nowy Dwór Mazowiecki.
Prosimy o rozpowszechnianie tej informacji wśród członków rodziny i znajomych 60+.
Weekendy zdecydowanie należą do Rozbieganych !
Weekendy zdecydowanie należą do Rozbieganych ! Jedni walczyli o to, aby ukończyć 4 z 5 potrzebnych biegów do zdobycia Korony Półmaratonów Polskich, a drudzy w tym czasie zdobywali Koronę Runmageddonu.
Jak oni to robią ? Gdańsk, Gniezno, Warszawa, Barcin – to tam byliśmy, aby zdobyć kolejne rekordy życiowe !
Wszystkim serdecznie gratulujemy wyników.
RozbiegaMy Nowy Dwór
Spektakl teatru Hurragram - POKOJÓWKI
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl pt. "Pokojówki" w wykonaniu teatru Hurragram.
Dwa terminy: 25 września (wtorek) godz. 20:00
29 września (sobota) godz. 19.00
wstęp wolny.
"Pokojówki" na podstawie dramatu Jeana Geneta to sztuka, którą osadziliśmy w latach '30 XX-wieku. Opowiada ona o siostrach Claire i Solange, udręczonych ponurą wegetacją w cieniu ich pracodawczyni, Pani. Pokojówki chcąc odmienić swoje marne życie postanawiają wziąć sprawy we własne ręce. Nie wiedzą jednak jak daleko będą musiały się posunąć, by tego dokonać.
czas trwania: 60 minut
reżyseria: Marcin Turek
występują: Agnieszka Bielecka, Agnieszka Magier, Katarzyna Rogulska
Program Czyste Powietrze - wymiany kotłów c.o. -spotkanie informacyjne
Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki informuje, iż spotkanie organizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie min.: wymiany kotłów c.o. - Program Czyste Powietrze - odbędzie się w dniu 24 września 2018 roku o godzinie 18:00 w siedzibie Nowodworskiego Ośrodka Kultury, ul. Paderewskiego 1a.
Eddie Angel (uk) Nowodworskie Spotkania Jazzowe 17.10.2018
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny koncert z cyklu Nowodworskich Spotkań Jazzowych, który odbędzie się 17 października (środa). Tym razem na scenie wystąpi bluesowy gitarzysta Eddie Angel.
Eddie Angel - mieszkający w Londynie genialny angielski gitarzysta, wokalista, autor muzyki i tekstów. Charyzmatyczna postać, wielki showman i urodzony artysta w jak najlepszym tego słowa znaczeniu.
Na początku malarz i rysownik, swoją przygodę z gitarą zaczął dopiero w wieku 20 lat, ale budząc w sobie wielki talent do tego instrumentu już jako 23-latek zaczął siać postrach na scenach londyńskich klubów. Następnie wszedł we współpracę z gitarzystą Keith'em Levine ( Public Image ltd , The Clash), Billem Hurley (The Inmates - Dr Feel good) - The Kings of rhythm (Ike Tuner) , Hankiem Marvinem (The Shadows), legendą nowoorleańskiego bluesa Walterem Wolfmanem Washingtonem, Big Joe Tuner Memphis Blues (Albert King), The Vibartors, Leonem Blue, Todd Sharpville Band, Garym Grangerem (Rod Stewart band), Jimmym Thomasem, Earlem Thomasem, Mark Olbrich Blues Eternity, a także czołowym brytyjskim komikiem Robem Brydonem, na przestrzeni lat koncertując z tymi wykonawcami w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Norwegii, Danii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie, USA i na Karaibach.
Wraz z członkami zespołu Jacka Bruce'a tworzył house band słynnego londyńskiego klubu Ronnie Scott's. Miał okazję grywać na jednej scenie z wieloma bardziej i mniej znanymi muzykami, od zespołu Rory Gallaghera po Oasis i tak różnych stylach muzycznych jak punk i soul. Brał udział w popularnych rejsach bluesowych "Blues cruise". BB King , którego miał okazję poznać i występować przed nim, powiedział o nim "niech Eddie niesie bluesową pochodnię". Jako kompozytor szczególnie ceni sobie też znajomość z Rayem Davisem z The Kinks. Współpracuje z legendarnym inżynierem dźwięku Rogerem Mayerem, twórcą efektów gitarowych spopularyzowanych przez Jimmiego Hendrixa (np. w "Purple haze").
Muzyczne inspiracje: Albert King, BB King, Albert Collins, Otis Rush, Johnny Guitar Watson, Eric Clapton, Peter Green, Steeve Ray Vaughan, Jimi Hendrix, Keith Richards, Jeff beck, Johnny Cash, John Lennon, Elvis Presley, Bob Dylan, gitarzyści od Ronniego Earla po Jamesa Burtona, Cliffa Gallupa czy Django Reinhardta. Jak sam mówi, amerykański i brytyjski blues to klasyki które zawsze już będą klasykami.
Eddie Angel w swojej twórczości zawsze wierny gitarze - miłości swojego życia, łączy prostotę i efektowność. Stawia na jakość pisanych przez siebie utworów - opowieści ze świetnymi ścieżkami gitary i rock nad rollową ekspresją, jak sam to obrazowo ujmuje "jak Johnny Cash pędzący na ostrzu noża i spotykający szatańską fryzjerkę" - cały w czerni, z łatwością obojętnie żującego gumę Wampira Rock And Rolla zdobywa serca publiczności swoimi ostrymi jak brzytwa riffami i wielką charyzmą.
Reakcja Łańcuchowa - Więcej niż kino
WIĘCEJ NIŻ KINO to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu”: producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami, dziennikarzami. Tym razem zapraszamy Państwa do wspólnego obejrzenia filmu "Reakcja Łańcuchowa" (2017), oraz na spotkanie z reżyserem i scenarzystą Jakubem Pączkiem. Wieczór poprowadzi red. Stanisław Zawiśliński.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. Paderewskiego 1A
28 września 2018r. godz: 18.30
Wstęp wolny
REAKCJA ŁAŃCUCHOWA (2017)
Marta kończy 30 lat i wkrótce ma wziąć ślub z Adamem. Jej przyszły mąż pochodzi z bogatego domu, ale jest zupełnie zdominowany przez charyzmatyczną i odnoszącą sukcesy matkę. Sytuacja młodych dodatkowo komplikuje się, gdy do opinii publicznej przedostaje się informacja o zaginięciu byłej dziewczyny Adama. Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania Kasi szybko stają się tematem numer jeden wiadomości w kraju. A policyjne śledztwo w różnym stopniu dotyka nie tylko przyszłych małżonków, ale również ich bliskich, w tym – siostrę Marty – Asię oraz najlepszego przyjaciela pary, Pawła – niespełnionego filmowca, dla którego jedyną perspektywą zarobku stała się branża pornograficzna. Z czasem wydarzenia, które miały swój początek na urodzinowym przyjęciu-niespodziance, które mężczyźni zorganizowali Marcie, uruchomią spiralę tragicznych wydarzeń. W gęstniejącej atmosferze wzajemnych podejrzeń i oskarżeń nic nie będzie takie, jak mogłoby się na początku wydawać…
Turniej tenisa stołowego w Twierdzy.
Uczniowski Klub Sportowy „ Reduta” działający przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 zorganizował turniej tenisa stołowego o puchar Burmistrza miasta Jacka Kowalskiego. Frekwencja dopisała, zawody były rozegrane w trzech grupach, zwycięzcy grup awansowali do finału. Mecze grupowe rozgrywano do 3 wygranych , finały do 4. W opinii obserwatorów i uczestników umiejętności może pozostawały wiele do życzenia, ale zabawa była super. Tym bardziej , że na zawody przybył Burmistrz Miasta Jacek Kowalski. Obserwując mecze finałowe stwierdził, że niektóre zagrania to klasa światowa. A oto wyniki meczów finałowych:
Jędróźwiak Andrzej – Przeradzki Jerzy - 4:0
Jędróźwiak Andrzej – Marszał Daniel - 4:1
Marszał Daniel - Przeradzki Jerzy - 3:0
Klasyfikacja końcowa
I miejsce - Jędróźwiak Andrzej
II miejsce - Marszał Daniel
III miejsce - Przeradzki Jerzy
Na zakończenie zawodów Burmistrz miasta Jacek Kowalski wręczył nagrody zwycięzcom i pogratulował wszystkim wspaniałej rywalizacji.
Sławomir Krzeczkowski
Dom Bernardy Alby- spektakl teatralny w NOK
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl dyplomowy III roku Szkoły Aktorskiej Machulskich pt. „ Dom Bernardy Alby” (na podstawie sztuki Federico García Lorca). Spektakl ten, to popis aktorstwa młodych adeptów sceny i uwieńczenie trzech lat nauki. Tego nie można przegapić!
To klasyka dramatu. Dom kobiet. Matka i pięć córek. Do tego szalona babka i dwie służące. Wszystkim brak miłości, przyjaźni, wolności, szczęścia, seksu i mężczyzn. Mają za to zablokowane emocje i ukryte namiętności; doświadczają przemocy, zakłamanej moralności i tyranii matki... Siostry są prawie jak z Czechowa. Jest tu nawet wieś (choć hiszpańska i sprzed prawie stu lat) i upalny czas. Jest także fuzja, która w końcu wystrzeli... Ale nie ma mężczyzn.
Reżyseria: Renata Dymna
Współpraca: Piotr Hanuszkiewicz
Asystenci reżysera: Anna Matuszczak, Aleksandra Pustoła
Ruch sceniczny: Agnieszka Senderowska
Kostiumy: Elżbieta Malka
Asystent: Angelika Kurowska
Występują:
Agata Ambicka, Marta Jasińska, Anna Matuszczak, Małgorzata Jaworska, Angelika Kurowska, Dominika Maciążek, Agnieszka Pasieka, Aleksandra Pustoła, Joanna Róg, Wanda Onyszkiewicz-Gnap.
czas trwania: 1h 40 min. bez przerwy
Karty wstępu do nabycia w kasie ośrodka kultury i on-line
WAŻNE:
▪Karty wstępu ze zniżką na Nowodworską Kartę Familijną do nabycia tylko w kasie ośrodka kultury za okazaniem karty;
▪Zakupione karty wstępu nie podlegają zwrotowi.
Znajdź stypendium dopasowane do Ciebie
Jesteś uczniem, studentem lub doktorantem? Pasjonujesz się sportem? A może masz artystyczną duszę? Sprawdź możliwości finansowania swojego dalszego rozwoju! Polska i zagraniczna oferta stypendiów jest ogromna, a programy realizowane przez różnego typu instytucje, skierowane są do bardzo zróżnicowanych grup odbiorców.
Fundacja Dobra Sieć od 9 lat aktywnie działa, aby informacja o dostępnych programach stypendialnych dotarła do jak najszerszego grona młodych ludzi. Dzięki serwisowi www.mojestypendium.pl informuje o wszystkich programach stypendialnych, w tym oferowanych przez stowarzyszenia, fundacje, samorządy, uczelnie i firmy. Strona jest bazą aktualnych ofert stypendialnych, staży oraz konkursów naukowych i artystycznych, skierowaną do uczniów, studentów, doktorantów oraz osób utalentowanych artystycznie lub sportowo. W bazie serwisu mojestypendium.pl zgromadzono do tej pory aż 9800 informacji dotyczących stypendiów, grantów i konkursów!
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i akademickiego zachęcamy do zapoznania się z bardzo atrakcyjnymi ofertami stypendialnymi dla studentów, uczniów oraz młodych naukowców.
W serwisie www.mojestypendium.pl można znaleźć:
• Bazę aktualnych stypendiów, staży i konkursów
• Artykuły o stypendiach i grantach
• Regulacje prawne dotyczące przyznawania stypendiów
• Wskazówki, jak starać się o stypendia
• Listę organizatorów programów stypendialnych
• Badania rynku stypendialnego
• Porady dla instytucji przyznających stypendia.
Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.mojestypendium.pl! Serwis powstał w 2006 r. Prowadzony jest przez Fundację Dobra Sieć w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.
Obrona Modlina
W sobotę 15 września odbyły się uroczystości 79. rocznicy obrony Twierdzy Modlin. W uroczystościach wzięli udział Kombatanci – Obrońcy Twierdzy Modlin z 1939 roku. Na kończącą obchody rekonstrukcję bitwy historycznej „Obrona Modlina” oraz towarzyszący jej piknik militarny przybyła liczna rzesza mieszkańców i turystów.
Obchody tradycyjnie rozpoczęły się pod Kotwicą – Pomnikiem I Portu Marynarki Wojennej. Członkowie Ligii Morskiej i Rzecznej uczcili rocznicę samozatopienia Flotylli Wiślanej. Na złożone zostały kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Następnie obchody przeniosły się pod Pomnik Obrońców Modlina, gdzie odbyła się uroczysta msza św. polowa z ceremoniałem wojskowym, zapewnionym przez 2. Mazowiecki Pułk Saperów. Mszę odprawili ks. kan. Andrzej Redmer i ks. kan. Janusz Nawrocki.
Poczty sztandarowe wystawiły Straż Miejska, Zespół Szkół w Modlinie Twierdzy oraz Harcerze. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz miasta w tym Burmistrz Jacek Kowalski i Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski. Władze województwa reprezentowała p. Bożena Żelazowska, radna sejmiku województwa mazowieckiego a powiat reprezentowany był przez Wicestarostę Pawła Calaka. Licznie przybyli na uroczystości przedstawiciele organizacji wojskowych i społecznych, mieszkańcy miasta uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Modlinie Twierdzy. Jednak najważniejszymi gośćmi tego dnia byli kombatanci – Obrońcy Twierdzy Modlin. Zaproszenie władz Nowego Dworu Mazowieckiego przyjął i wziął udział w mszy p. ppłk Stanisław Sierawski – kapral, plutonowy dowodzący sekcją granatników w kompanii strzeleckiej III Batalionu 32. Pułku Piechoty. Za męstwo i odwagę odznaczony w ostatnich dniach obrony Modlina Krzyżem Walecznych. „To wielkie święto i zaszczyt gościć Pana wśród nas” – zwrócił się do Kombatanta Burmistrz Jacek Kowalski.
Wśród gości obecny był również 94-letni mieszkaniec naszego miasta, p. Roman Kaczorowski, który we wrześniu 1939 roku jako małoletni sam zgłosił się do plutonu łączności tego samego, 32. Pułku Piechoty. Został przydzielony do grupy naprawiającej uszkodzone linie łączności a w czasie wojny działał w grupie konspiracyjnej.
Po salwie honorowej i apelu pamięci delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Obrońców Modlina.
Po mszy odbyła się rekonstrukcja bitwy „Obrona Modlina”. Widowisko przygotowane zostało przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Kampinos, a narrację bogatą w fakty z czasów II Wojny Światowej i Obrony Modlina prowadził Maciej Kostrzewski. Rekonstrukcje oglądała liczna rzesza mieszkańców i turystów.
Organizatorzy zadbali także o inne atrakcje. Obchodom towarzyszył piknik militarny, na którym nie zabrakło stoisk promocyjnych formacji wojskowych, wystawy sprzętu militarnego, stoisk z odzieżą militarną, gastronomicznych itp.
Uroczystości 78. rocznicy obrony Twierdzy Modlin odbywały się pod honorowym patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.
Współorganizatorami imprezy byli: Miasto Nowy Dwór Mazowiecki, Grupa Konkret SA, Garnizon Modlin, 2 Mazowiecki Pułk Saperów, Nowodworski Ośrodek Kultury, Liga Morska i Rzeczna, Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, GRH Kampinos.
Podziękowania należą się wszystkim podmiotom, które udzieliły wsparcia przy organizacji imprezy: harcerzom z Hufca ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim im. Korpusu Kadetów nr 2, członkom Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne, Miejskiemu Zakładowi Oczyszczania, Nowodworskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Aktywny udział w obchodach wzięli uczniowie Zespołu Szkół w Twierdzy Modlin, za co również serdecznie dziękujemy.
Tekst Aneta Pielach – Pierścieniak Foto Mariusz Ziółkowski
Rodzinny Piknik na Okuninie!
Rodzinnym piknikiem mieszkańcy Okunina pożegnali lato. Impreza odbyła się 31 sierpnia br. a wzięło w niej udział ponad 140 osób.
Z inicjatywy radnego Tadeusza Sosińskiego w ostatnim dniu sierpnia odbyła się impreza „Pożegnanie Lata w Okuninie”. Na zaproszenie odpowiedziała liczna grupa mieszkańców, a także Burmistrz Jacek Kowalski.
Spotkanie upłynęło na wspólnym grillowaniu, rozmowach, grach i zabawach w których brały udział zarówno dzieci jak i dorośli. Na najmłodszych czekały m.in. dmuchaniec – skakaniec i klockolandia.
„Jestem bardzo zadowolony z tej imprezy – mówi jej pomysłodawca Tadeusz Sosiński – tym bardziej, że z imprezy zadowoleni byli również mieszkańcy. Mieli możliwość porozmawiać o problemach osobistych, miasta, osiedla, wspólnie się pośmiać. Była to też doskonała okazja do integracji – dodaje Tadeusz Sosiński.
Piknik trwał do późnych godzin wieczornych. Do końca nie zabrakło jego uczestnikom dobrego humoru i apetytu na smalec z ogórkami, który przygotowany przez p. Sosińskiego okazał się gwoździem imprezy.
Tekst red. Foto Organizatorzy pikniku
Mali Odkrywcy Twierdzy Szyfrów– pierwszy piknik naukowo-historyczny za nami!
26 sierpnia na terenie Frontu Księcia Warszawskiego w Twierdzy Modlin odbył się piknik naukowo-historyczny „Mali Odkrywcy Twierdzy Szyfrów”. Pomysłodawca i głownym organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Historyczno - Badawcze Triglav. Oto relacja z pikniku, którą publikujemy w ślad za profilem stowarzyszenia na FB.
Chcieliśmy Wam podziękować za tak liczne przybycie na piknik rodzinny Mali Odkrywcy Twierdzy Szyfrów. Pomimo tego, że pogoda nas nie rozpieszczała i próbowała deszczem zmusić do tego, żeby pozostać w domu, nie poddaliśmy się. Piknik przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ był planowany na 400 osób, a przybyło Was o wiele więcej! Wydaliśmy 500 porcji grochówki oraz ponad 100 certyfikatów i medali dla Małych Odkrywców Twierdzy Szyfrów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się Piaskownica Skarbów, nie mniejszym zwiedzanie podziemnych tuneli kontrminerskich oraz wycieczka terenowa, która odbyła się na zakończenie pikniku. Mamy nadzieję, że się Wam podobało.
Chcieliśmy przy tej okazji gorąco podziękować Burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu oraz miastu Nowy Dwór Mazowiecki za wsparcie finansowe tego wydarzenia. Dzięki temu dla najmłodszych uczestników czekało tyle atrakcji. Gorące podziękowania dla właścicieli Frontu Księcia Warszawskiego za pomoc w organizacji pikniku oraz wiarę w to, że się uda. Chapeau bas dla przewodnika i właściciela prywatnego Muzeum Nowowilejka, Maćka Kostrzewskiego za poznanie naszych gości z historią Twierdzy Modlin oraz Prezesa ZWiK Nowy Dwór Mazowiecki, Pana Janusza Dąbrowskiego, za użyczenie urządzenia o nazwie magnetometr. Dzięki temu Mali Odkrywcy mogli zobaczyć jak poszukuje się zabytków ferromagnetycznych. Serdeczne podziękowania dla KPE Eksplorer, druhów z OSP Nowy Dwór Mazowiecki, Stowarzyszenia Historyczno - Edukacyjnego im.7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin oraz naszym rodzinom, przyjaciołom i znajomym, którzy pomogli nam w realizacji tego projektu.
Chcieliśmy też podziękować Panu Sebastianowi Golejewskiemu właścicielowi Baru PRLek za użyczenie opancerzonego samochodu rozpoznawczego BRDM 2 oraz Odkrywca, Gazecie Nowodworskiej i NDMinfo za profesjonalny patronat medialny.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Foto Sylwek Barton, FB/ Triglav - Stowarzyszenie Historyczno - Badawcze
Modlin Stary - Koncertowe pożegnanie lata
8 września 2018 roku na ternie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Starym odbyło się wydarzenie pn. „Pożegnanie Lata 2018”.
Organizowanie imprez plenerowych z okazji pożegnania lata w Modlinie Starym, to już coroczna tradycja. W tym roku mieszkańcy Modlina Starego żegnali lato w sobotę 8 września. Dzieci mogły uczestniczyć w animacjach, korzystać z dmuchanej zjeżdżalni, basenu z piłeczkami czy też bawić się wielkoformatowymi grami planszowymi. Zarząd Osiedla Nr 7 oraz Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki ufundowali kiełbaski z grilla, a pracownicy ZWiK częstowali przybyłych wodą z sokiem wprost z saturatora. W ciągu ul. Kolejowej zostały ustawione stoiska gastronomiczne, a także stoły i ławy, gdzie uczestnicy pikniku mogli się posilić.
Występy sceniczne rozpoczął koncert Zespołu Totus Tuus i Diakonii Tanecznej z Parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbego, następnie podziwiać można było występ lokalnego zespołu „Na Skoczka”. O godz. 19.00 na estradzie wystąpił zespół E-maill a o godz. 20.00 swój koncert rozpoczęła gwiazda wieczoru – Zespół JORRGUS. Partnerami podczas organizacji przedsięwzięcia byli: Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Dworze Mazowieckim Sp. z o. o., Parafia p.w. św. Maksymiliana Kolbego, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 3 oraz Zarząd Osiedla Nr 7.
Tekst Mariusz Ziółkowski Foto Urząd Miejski
Rozbiegani walczyli dzielnie w Zakroczymiu
Tak rozbieganego weekendu, w tylu miejscach dawno nie było Rozbiegani walczyli dzielnie w Zakroczymiu podczas I Biegu Rodziny Zakroczymskiej. Udało się zdobyć I miejsce w kategorii drużynowej. Trzecie miejsce open wśród kobiet zajęła Katarzyna Owczarek.
Również w niedzielę odbył się maraton we Wrocławiu. Pokonania królewskiego dystansu 42km 195 m podjął się Karol Bielec
Nie zabrakło naszej reprezentacji podczas Mistrzostw 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w biegach przełajowych. Kamil Dujka zajął II miejsce na dystansie 3km oraz III miejsce w sztafecie.
Szczególne brawa należą się dla Sebastiana Kochanowskiego. Debiutował w biegach górskich w Krynicy- Zdrój. Udało mu się przebiec swój pierwszy półmaraton górski. Wystartował również na dystansie 1918m oraz 3km.
Sebastian Kochanowski
Gratulacje!
RozbiegaMy Nowy Dwór
X Manewry Kabaretowe 14.10.2018
Od 10 lat podczas Manewrów Kabaretowych gościliśmy najlepszych artystów kabaretowych w kraju. Podobnie będzie podczas tegorocznej X edycji. Rozbawiać nas będą: Kabaret Młodych Panów, Kabaret Smile oraz Cezary Pazura - profil oficjalny. Jako konferansjer wystąpi Tomasz Jachimek. 14.10.2018 r. godz. 17:00 Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji Nowy Dwór Mazowiecki, ul. Sportowa 66 Karty wstępu w cenie 50 zł. do nabycia w kasie ośrodka kultury lub on-line -Karty wstępu ze zniżką na Nowodworską Kartę Familijną do nabycia tylko w kasie ośrodka kultury za okazaniem karty; -Zakupiona karta wstępu nie podlega zwrotowi. Na te wyjątkowe ćwiczenia przepony i czołgania ze śmiechu zapraszają: Nowodworski Ośrodek Kultury, Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki Jacek Kowalski oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego
Małgorzata Kobus - Ogród mitów Malarstwo - Wernisaż
Powstanie Warszawskie 1944 z Zespołem Śpiewaczym Seniorów "Marzyciele"
Poranek z teatrem
Koncert Patriotyczny z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości oraz 30 lecia istnienia parafii.
Termin wpłaty III raty za sprzedaż napojów alkoholowych
Uwaga na dni wolne od pracy – sobota i niedziela - w dniach 29 i 30 września br.!!!
Burmistrz Miasta uprzejmie informuję, że w dniu 30 września br. upływa termin wpłaty III raty za sprzedaż napojów alkoholowych. Proszę o zwrócenie uwagi na to, że dni 29 i 30 września (sobota, niedziela) są dniami wolnymi od pracy. Jeżeli wpłata będzie dokonywana w dniu 28 września br. proponuję, aby została uiszczona w formie gotówkowej bezpośrednio w Oddziale Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Nowym Dworze Mazowieckim przy ul. Targowej 1/3 w godzinach otwarcia tj. poniedziałek - piątek 8:00-18:00 lub w Bankowym Punkcie Kasowym w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zakroczymskiej 30 w godzinach otwarcia tj. poniedziałek 9:00 – 16:30, wtorek – piątek 8:00 – 15:30. Zaproponowane rozwiązanie zagwarantuje, że środki finansowe znajdą się na rachunku Urzędu Miejskiego w ustawowym terminie tj. do dnia 30 września br.
Informuję Państwa również, że zgodnie z art.12b.:
"W przypadku, o którym mowa w ust. 12 pkt 5 lit. b, zezwolenie wygasa z upływem 30 dni od dnia upływu terminu dopełnienia obowiązku dokonania opłaty w wysokości określonej w art. 111 ust. 2 i 5, jeżeli przedsiębiorca w terminie 30 dni od dnia upływu terminu do dokonania czynności określonej w ust. 12 pkt 5 lit. b nie wniesie raty opłaty określonej w art. 111 ust. 2 albo 5, powiększonej o 30% tej opłaty.
Nr rachunku bankowego, na który należy wnosić opłaty:
35 8009 1062 0016 4119 2007 0001
Dodatkowe informacje udzielane są w Wydziale Spraw Obywatelskich -
pok. 229 Nr tel. (22) 5122263.
Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAZOWIECKIEGO
Ważność: od godz. 07:30 dnia 05.09.2018 do godz. 07:30 dnia 06.09.2018
W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, tylko początkowo miejscami małe. Przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm. Lokalnie możliwy grad. Temperatura maksymalna od 23°C do 25°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północny. W czasie burz porywy wiatru
do 60 km/h.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodzie i południu województwa okresami duże i tam w pierwszej połowie nocy przelotne opady deszczu. Możliwe burze. Nad ranem lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 12°C do 14°C. Wiatr słaby, północny, w czasie burz porywisty.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 07:30 dnia 06.09.2018 do godz. 07:30 dnia 07.09.2018
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. We wschodniej połowie województwa możliwe burze. Temperatura maksymalna od 22°C do 24°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą północnego, w czasie burz porywisty.
W nocy zachmurzenie na ogół małe. Lokalnie mgły ograniczające widzialność
do 300 m. Temperatura minimalna od 12°C do 14°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą wschodniego.
Dyżurny synoptyk IMGW-PIB: Kamil Walczak
Godzina i data wydania: godz. 06:18 dnia 05.09.2018
WCZK MUW
/-/ Roman Madejski
Kacper Żuk z 7 tytułem deblowym w karierze!!!
W ubiegłym tygodniu (27.08-01.09.2018) nasz reprezentant udał się do Holandii, gdzie wziął udział w zawodowym tenisowym turnieju mężczyzn rangi Futures z pulą nagród 15.000 $ - Haren Open 2018.
W grze podwójnej Kacper wystąpił z Yannem Wójcikiem.
Nasi zawodnicy spisali się znakomicie, zdobywając tytuł w grze podwójnej, eliminując kolejną pary rozstawione z nr 4, 1 i 2. Droga do zwycięstwa nie była usłana różami, gdyż w ćwierćfinale musieli bronić piłki meczowej.
Nie mniej udało się i Kacper do sportowego CV może dopisać 7 tytuł deblowy w karierze na zawodowych kortach.
Kacper jest stypendystą Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
W sprzęt wyposaża go firma Babolat, w odzież sportową firma Adidas. Jest członkiem zawodowej grupy tenisowej Warsaw Sports Group.
Wyniki gry podwójnej:
1 runda: Yann Wójcik (1.100 ATP) / Kacper Żuk (706 ATP) vs. Marco Saffratti (ARG) / Philipp Schroll (AUT): 6-1, 7-6 (3)
1/4 finału: Yann Wójcik (1.100 ATP) / Kacper Żuk (706 ATP) vs. Tim Van der Horst (NED, 1.164 ATP) / Mick Veldheer (NED, 972 ATP) #4: 4-6, 6-4 [11-9]
1/2 finału: Yann Wójcik (1.100 ATP) / Kacper Żuk (706 ATP) vs. Glenn Smits (NED, 587 ATP) / Botic Van de Zandschulp (NED, 326 ATP) #1: 7-6 (3), 6-4
Finał: Yann Wójcik (1.100 ATP) / Kacper Żuk (706 ATP) vs. Maikel Borg (NED, 737 ATP) / Stephan Gerritsen (NED, 740 ATP), #2: 4-6, 6-4 [10-3]
Kino pod Gwiazdami
Piękne ciepłe wieczory, leżaki i dobre polskie kino. Tak wyglądał tegoroczny cykl „Kina pod Gwiazdami”, w którego trakcie oglądaliśmy rodzimej produkcji filmy reprezentujące różne gatunki filmowe.
Podczas pierwszej z lipcowych projekcji „Kina pod Gwiazdami obejrzeliśmy ekranizowany dramat Gabrieli Zapolskiej - „Moralność Pani Dulskiej” - znakomite przedstawienie dulszczyzny w filmie „Panie Dulskie” Filipa Bajona. Na dużym ekranie zobaczyliśmy również „Bilet na Księżyc” - film Jacka Bromskiego, ujmujący wyrazistymi bohaterami i świetnie zarysowanymi realiami polski w końcówce lat 60. Było też moce kino! W trzecią sobotę lipca uwagę widzów przykuł elektryzujący thriller - „Konwój” (2017). Pełne zwrotów akcji kino, którego fabuła toczy się w świecie służby więziennej. Do tego znakomita obsada, w rolach głównych Janusz Gajos oraz Robert Więckiewicz.
Podczas ostatniej projekcji kina pod chmurką, spędziliśmy wieczór z piłką nożną, czyli filmem „Gwiazdy” (2017) – film biograficzny opowiadający historię polskiego piłkarza Jana Banasia, będący jednocześnie sentymentalnym wspomnieniem lat 70.
Takie wieczory to my lubimy! Lato, piękna pogoda, super filmy i doborowe towarzystwo. Serdecznie dziękujemy za frekwencję podczas tegorocznego kina plenerowego.
Do zobaczenia pod Gwiazdami w przyszłym sezonie.
- autor: Sylwia Ciuchta
Mobilna zbiórka odpadów
Europa zmienia metropolię warszawską
Pożegnanie lata 2018
79. rocznica wybuchu II wojny światowej
Jutro o 9.00 (1 września) pod Pomnikiem Poległych za Ojczyznę przy ul. Warszawskiej dla upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej złożymy kwiaty. Zachęcamy Mieszkańców do przyłączenia się do symbolicznych obchodów oraz przypominamy, że 15 września w Modlinie Twierdzy odbędą się uroczystości związane z obroną Modlina (w tym także rekonstrukcja historyczna).
Nowodworska Róża Wiatrów 2018
Jak co roku miłośnicy szant i piosenki żeglarskiej spotkali się podczas Nowodworskiej Róży Wiatrów. W sobotę 24 sierpnia 2018 r., na dziedzińcu Nowodworskiego Ośrodka Kultury wystąpiły dwa zespoły – EKT Gdynia i Mietek Folk – które energetyzującym graniem, bawiły zróżnicowaną publiczność: dzieci, dorosłych oraz młodzież.
Jako pierwszy zaprezentował swoje najlepsze utwory, jeden z najlepszych i najbardziej popularnych zespołów szantowych - EKT Gdynia, którego twórczość to przede wszystkim piosenka żeglarska i turystyczna. W trakcie wieczoru usłyszeliśmy „Morze moje morze”, „Z Pacyfiku na Atlantyk” czy „Piosenka dla mojej dziewczyny”. Zespół wyst